De roem van Kashgar. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4007. Woensdag 11 Augustus. 1920. FEUILLETON. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De nota van Sowjet-Rusland is te Lon den aangekomen. Hieruit lezen wij, dat de Polen, die hadden voorgesteld wapen stilstandsonderhandelingen aan te knoopen, zelf ook den datum van 30 Juli hadden genoemd, welke datum denzelfden dag door de Russische regeering aanvaard werd. Toen op 30 Juli de ontmoeting met de Polen plaats had, bleek echter dat, in strijd met de tevoren gewisselde telegram men, de Poolsche afgevaardigden alleen gerechtigd waren om militaire kwesties te behandelen. De nota merkt op dat tot een der eer ste voorwaarden behoort, gedeeltelijke ont wapening, het stopzetten van de inlijving voor de militie of van vrijwilligers. In verband met het ontbreken van daartoe strekkende volmachten, stelden de Russische afgevaanfigden voor, dat de Poolsche af gevaardigden hun reeering om uitgebreidere volmachten zouden vragen. De onderhan delingen zouden beginnen, zoodra een draadloos bericht uit Warschau ontvangen was, dat een koerier met de geloofsbrieven onderweg was. De nota zegt dat de Polen liever zelf teruggingen, en dat men nu op hun te rugkomst wacht. De Sovjet-regeering trekt hieruit de conclusie, dat Polen op huitenlandschen steun hoopt. Ten aanzien van de conferentie te Lon den merkt de nota dan nog op Wij zijn nog van meening dat directe onderhande lingen met Polen voor den vrede, zoowel voor Rusland als voor Polen het beste is. De Russische regeering- verklaart nogmaals, dat zij niets anders wil dan de onafhan kelijkheid van Polen. Bovendien wil ze aan Polen ruimer grenzen toestaan, dan vermeld was in de Britsche nota van 30 Juli. De conferentie te Londen tusschen de Entente en Rusland, zou ten doel heb ben de regeling van de internationale positie van Rusland, en de regeling van alle kwesties tusschen Rusland en de ge allieerden, ten behoeve van dén algemeenen vrede. Dit zijn de voornaamste punten van de nota. De Britsche regeering zal, zoodra rechtstreeksche besprekingen tusschen Mos kou en Warschau hebben plaats gehad, de nota aanvaarden en de conferentie te Londen houden, waar Polen en den vrede besproken zullen worden. Zaterdag heeft Lloyd George met Kamenef en Krassin Een vreemd verhaal in vier gedeelten le GEDEELTE. Be geschiedenis van den particulieren secretaris. 1) Harry Hartley had een zeer goede op voeding kunnen genieten tot zijn 16e jaar op een particuliere school en later aan een van die groote inrichtingen voor onderwijs, waarvoor Engeland vermaard is. Gedurende dat "tijdperk toonde hij ech ter een merkwaardige afkeer van studie en daar de eenige bloedverwant, die hij op aarde had, een zwak en dom man was, kon hij doen wat hij verkoos. Twee jaren later stond Harry alleen op de wereld en nagenoeg zonder een stuiver. Voor het practische leven, voor eenig be roep of ambt was hij totaal ongeschikt. Hij kon in gezelschap romances zingen en zichzelf daarbij dragelijk op de piano accom- pagneeren, hij danstte goed, vond af en toe behagen in een partij schaak en daar bij had de natuur.? hem een niet onaange naam uiterlijk geschonken. Blond en zacht van tint was hij met zachten oogopslag en innemenden glimlach. Bevallig dus, maar tevens weekelijk. Een man om een be langrijk staatsambt te bekleeden was Harry een conferentie gehad, die ruim vijf en een halt uur geduurd heeft. Over dit onderhoud deelt de Evening-Standaard mede, dat de regeering te Moskou haar goedkeuring ver leend, de regeling en de overeenstemming door den Premier en Kamenef bereikt, voor beide partijen van zoo bevredigenden aard is, dat er geen twijfel bestaat of Millerand zal in alle punten toestemmen. Hoewel alles nog niet klaar is, is de toe stand toch zeer bevredigend. De «Daily Tel.« deelt mede, dat Lloyd George in dit onderhoud, op de groote verantwoordelijkheid van de Sovjets ge wezen heeft. Wanneer hun uitlatingen over vrede en menschengeluk oprecht waren, dan konden ze nooit ten doel hebben gehad om een geheel werelddeel in oorlog en ellende te dompelen, uit louteren zin in het bolsjewisme en om Polen te vernietigen. Dit gaf natuurlijk aanleiding voor verdere discussie. Rusland vraagt n.l, welke waar borgen er gegeven konden worden, dat, wanneer Rusland haar legers in Polen liet stilhouden, Polen niet daarvan gebruik zou maken voor verdere operaties en nieuwe bewapening. Het blad voegt er aan toe, dat het mogelijk is, dat de bolsjewisten, als gevolg van de besprekingen, de waar borgen van Engeland of de bondgenooten aanvaarden. De besprekingen tusschen Lloyd George en Kamenef hebben dus een accoord bereikt. Wat zal de uitwerking van dit accoord zijn Het Journaal weet er het volgende van te vertellen De regeering te Moskou zal onmiddelijk aan haar troepen bevel geven om den op- marsch te staken en zich tot het defensief te bepalen. De Poolsche parlementairs, die niet alleen het Poolsche oppercommando, maar ook de Poolsche regeering vertegen woordigen, zullen onmiddelijk naar de vij andelijke linie terugkeeren, voorzien van vol machten, niet om den vrede te teekenen, doch om de Bolsjewistische regeering af doende waarborgen te geven, dat Polen niet tot het offensief zal overgaan en wellicht tevens om de algemeene lijnen van het ac coord vast te stellen. De Russen en Polen zouden zoodoende onder elkaar een basis vaststellen/ voor het vredesverdrag, Welke op de Londensche conferentie zou worden bekrachtigd. En volgens een Londensch bericht komt het Engelsche voorstel van Moskou het zelfde dus als het accoord kort samen gevat hierop neer Een tiendaagsche wapenstilstand wordt Hartley echter niet. Toch viel hem het geluk te deel dat hij particulier secretaris werd van den generaal Sir Thomas. Vandeleur, Commandeur van de Bath orde. Sir Thomas was een man van zestig jaar, driftig, ruw, luid sprekende en heerschzuchtig. Om de een of andere reden, om een be wezen dienst waarvan niemand wist, waarin hij bestond, had de Radja van Kashgar hem een diamant ten geschenke gegeven, naar de groote de zesde van alle beroemde diamanten op aarde. Door dit geschenk was generaal Vandeleur van bijna arm een schatrijk man geworden, van een nagenoeg vergeten gepensioneerd officier een toongever in de beste Londensche kringen. IIij had dan ook kort daarna een echtgenoote ge vonden, een jonge, schoone vrouw, die even veel van kostbare diamanten hield als elke andere dame. Harry's betrekking als particulier secre taris was niet bepaald druk, maar Harrj hield niet veel van onafgebroken arbeid en evenmin van zijn vingers met inkt te be morsen. Zoo verliet hij vaak de bibliotheek, waar hij behoorde te werken, om zijn troost te zoeken in de ontvangkamer van Lady Vandeleur. Daar beviel het hem uitermate. Hij kon met de dames praten over de nieuw ste moden en was nooit gelukkiger dan wanneer zijn oordeel werd gevraagd over een lintje of een strikje, of wanneer hij een boodschap mocht doen naar de modiste. In het kort de correspondentie van den gesloten, welke den 9en Augustus, des mid dernacht? begint. Beide legers blijven hun stelling bezetten, die ze momenteel innemen. De geallieerden verplichten zich, geen troe pen of oorlogsmateriaal naar Polen te zen den gedurende de perioden tusschen de sta king der vijandelijkheden en de onderteeke- ning van den vrede. Lloyd George en Millerand hebben zich, vergezeld van hunne militaire adviseurs naar Wijthe begeven, waar zij in het huis van den particulieren secretaris van Lloyd Ge orge weer met elkander zullen beraadslagen, tot het antwoord van de Sovjet regeering komt. De Londensche correspondent van de «Tel.® deelt de aankomst der beide minister-presidenten mede. Millerand, maar schalk Foch, generaal Desticker en Bert- helot arriveerde Zondag aan boord van den Franschen kruiser »Meuse« te Folkestone, waar zij door Lloyd George en Lord Cuz- zon en hun gevolg ontvangen werden. Lloyd George en Millerand stapten met hun tolk in de eerste auto en waren weldra in druk gesprek gewikkeld. Foch en Beatty volg den in een volgende auto. Men vindt iiier admiraal Beatty inplaats van Sir Henry Wilson in het gevolg, om deze bespreking bij te wonen, omdat Engeland zoo het noodig is Polen ter zee tegen Sovjet Rus land zal ter hulp komen, terwijl Frankrijk te land zal hulp verleenen. Lloyd George toonde Millerand een af schrift van de overeenkomst, Vrijdagavond in Downingstreet getroffen met KamenefT en Krassin. Intusschen zijn verschillende berichten over de aankomst binnengekomen. De «Times® correspondent te Wythe meldt namelijk dat de toestand hoogst ernstig is. Een antwoord is van Moskpu gekomen, dat het voorstel van Engeland, Vrijdaga vond door Lloyd George gedaan, geheel verwerpt. De Sovjet-Regeering, wil niet anders dan rechtstreeks met Polen onder handelen. Zoodanige regeling is reeds ge troffen, en de Russische en Poolsche ge delegeerden zullen elkander heden Woens dag ontmoeten. Het kritieke oogenblik schijnt dus thans te zijn gekomen. Wat zullen de geallieer den thans doen Zullen zij vechten tegen de bolsjewisten Dit besluit houdt enor me gevaren in zich, want de geallieerde landen zijn het oorlogvoeren moe. In het Britsche Lagerhuis is het bij de behandeling der wet nopens het herstel der orde in Ierland warm toegegaan. Het ontwerp is ten slotte met groote meerder- Generaal raakte knapjes achterop en Lady Vandeleur had eigenlijk een tweede kame nier. Eindelijk was het geduld van den Gene raal en veel geduld had hij niet uitgeput en in een driftige bui zeide hij zijn secretaris den dienst op. Dit speet Harry bijzonder. Het leven in des generaals huis beviel hem juist uit nemend. Hij nam dan ook een kort, be sluit en ging aan Lady Vandeleur meedee- len, wat hem overkomen was. En ditmaal wist hij zoo goed te pleiten dat deze dame medelijden met hem kreeg en ging over wegen of zij zelve hem niet in haren dienst kon nemen, al was het slechts als bood- schaplooper. Dienzelfden avond sprak zij met den gene raal, die zich reeds over zijn drift wat schaamde en zoo werd Harry meer bepaald in dienst van Lady Vandeleur gesteld. Sedert dien tijd droeg hij nog eleganter kleeding, altijd een fraaie bloem in zijn knoopsgat en herwon geheel en al den aangenamen conversatietoon. Elke boodschap, die zijn meesteres hem opdroeg, beschouwde hij als een eer en hij stoorde zich niet aan het oordeel van andere mannen, die hem min achtten om zijn onmanlijke betrekking. Toen hij op een morgen in de ontvang kamer kwam en de muziek op de piano begon te rangschikken zat Lady Vandeleur aan den anderen kant van het vertrek te praten met haar broeder, Charley Pendra gon, een niet zeer jong heer, kreupel aan heid aangenomen. De nationalist Devlin richte bij de beraadslaging een heftigen aanval op de Iersche politiek der regee ring en op het wetsontwerp. Nadat de Speaker hem verzocht had te zwijgen, bleef hij doorspreken, en wilde de zaal niet verlaten, toen de Speaker hem beval dat te doen. Devlin antwoordde ik heb altijd den voorzitter geëerbiedigd en zijn aanwijzingen opgevolgd als deze normaal en verdedigbaar waren. Maar nu het laatste restje van de vrijheid van mijn land wordt uitgeroeid, nu weiger ik, als Iersch afge vaardigde, hier stil te blijven zitten. Na eenige strubbeling werd besloten, Devlin te schorsen, waarop Devlin en alle antionalisten en op twee na leden der ar beiderspartij het Huis verlieten. De ver gadering werd, nadat ook de Speaker weg gegaan was, voortgezet onder leiding van Whitleij. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Ita- liaansche regeering bereid is zich neer te leggen bij de regeling, die ten gunste van Griekenland gemaakt is, op voorwaarde, dat Italië Rhodos in bezit houdt, welk eiland de basis moet worden voor Italië's moreele en economische expansie in het nabije Oosten. Omtrent de overeenkomst tusschen Italië en Albanië meldt onze correspondent te Parijs nog Italië erkent de onafhankelijkheid van Albanië en ziet af van de bezetting van Valona. Het krijgt recht zich van de baai van Valona te bedienen en de strategische punten, die den toegang beheerschen, te bezetten. Het eiland Sa°eno wordt een Italiaansche marinebasis. Italië krijgt bij zondere rechten nopens de exploitatie der Albaneesche mijnen. BUITENLAND. Groote immigratie in Amerika. In New-York komen thans gemiddeld wekelijks 14.000 landverhuizers aan, waar door het aantal van voor den oorlog we der is bereikt. Meer dan 10.000 land verhuizers zijn bij den graanoogst aan het werk gesteld en haalden daarbij een dag loon van zeven dollar bij een 10-urigen arbeidstijd. De beetworteloogst loopt ge vaar, aangezien daar voor geen arbeiders te vinden zijn. Men heeft nu zelfs ar beidskrachten uit Mexico geïmporteerd voor den suikeroogst. o een voet. De particuliere secretaris, aan wiens komst zij zich niet stoorden, moest noodzakelijk iets van hun gesprek opvan gen. »Vandaag of nooiU zei Lady Vandeleur. »Ja, het moet van daag, Clara« beaamde haar broeder, «maar het is een leèlijk ding en wij zullen ons leven lang er berouw over hebben. Lady Vandeleur zag haar broeder strak aan en hernam »Maar gij vergeet, dat de man toch eens moet sterven.® «Clara, op mijn woord van eer, gij zijt het meest hartelooze schepsel, dat ik ooit ontmoet heb.« «Gij mannen® hernam Lady Vandeleur, «zyt als het er op aankomt nog zelfzuch tiger dan wij. Ik stoor mij niet aan zulke overwegingen. In elk ander zoudt gij de domheid afkeuren, die gij thans bij mij verlangt.® «Ge hebt gelijk,® antwoordde haar broe der, «en bovendien gij kent mijn lijfspreuk de familie vóór alles Juist 1 En Clara vóór de familie Daarmedej was het gesprek afgeloupen en nam Charley Pendragon van zijn zuster afscheid. Harry riep Lady Vandeleur, zoodra zij met hem alleen was, «ik heb een bood schap voor u, maar gij moet een rijtuig nemen. Het is een geheimpje dat alleen mijn secretaris en ik morgen weten. Sir Thomas zou er zich weer zoo schriklijk Aait den laatsten wil voldaan. Te Leer in Oost-Friesland is een vrouw gestorven, die haar man als laatste wensch verzocht had, eene schilderij, waarvan ze veel hield, in de kist mee te geven. De schilderij was echter te groot, zoodat eeu meubelmaker gehaald werd om de lijst er af te maken. Toen dit geschied was, liet het glas los en rolden er. 10.000 Mar ken aan goudgeld over den vloer. De schil derij kwam in de kist maar de Marken niet. (»N. v. d. I).®) o Houten schepen zijn niet te verknopen. De «Shipping board«, die 21 houten schepen wilde verkoopen, heeft daarop geen enkele aanbieding ontvangen. De schepen hebben gemiddeld een tonneninhoud van 2800 ton en werden gedurende den oorlog voor transporten gebouwd. Men tracht thans buitenlandsche koopers daarvoor te vinden. o Ecu Amerikaonsche zeppelin-fabriek. Volgens berichten van Henry Ford heb ben de onderhandelingen met de directeu ren der Zeppelin-fabriek te Friedriehsha- fen tot een voorloopig resultaat geleid. Het voornemen is genomen om een nieu we maatschappij, waaraan de Ford en Goodyear Rubber Compagny, bijna alleen deelnemen, op te richten. Deze maatschap pij zal bij de Fordfabrieken te Detroit een nieuwe fabriek bouwen, waar Zeppelin luchtschepen volgens het oorspronkelijke type gebouwd zullen worden. De octrooien zullen door de nieuwe maatschappij wor den overgenomen. De Duiische maatschap pij blijft aan de onderneming deelnemen. Waarschijnlijk worden in de fabriek te Friedrichshafen alleen de kleinere onder- deelen vervaardigd en naar Amerika afge zonden. o Een verloren staking. Aan het Flower Hoopitaal te New-York waren enkele personen verbonden, die te gen een premie van 500 francs zich bloed aftappen lieten, ingeval bij operaties le veel bloedverlies optrad, zoodat dit den dood ten gevolge zou kunnen hebben. Eenigen tijd geleden eischten deze bloedgevers 700 francs met het oog op de dure omstandig heden. Dit werd hun toegastaan. Doch onlangs, toen eeu operatie aan den gang was, eischte de aanwezige »bloedgever« 1000 frs. of anders geen bloed. Zijn col lega's gingen hiermede accoord. Daar di- driftig over maken en gij weet niet welk een afkeer ik van zulke tooneelen heb. O Harry, hoe komen sommige mannen toch zoo ruw en onrechtvaardig Maar dat kunt gij niet weten Gij zijt altijd even bedaard en zacht. .Maar laat ons op de boodschap terug komen. In mijn eikenhouten klee- renkast zult gij aan den linkerkant een cartonnen doos zien staan, onder de rose japon die ik Woensdag droeg. Gij moet die doos onmiddelijk naar dit adres brengen en zij gaf hem een beschreven stukje papier, maar geef het niet af voor gij een bewijs van ontvangst hebt, een bewijs door mij zelf geschreven Begrijpt gij het goed Antwoord mij. Het is eeri zaak van veel gewicht en gij moet er zeer op lettend bij zijn Harry herhaalde de boodschap en Lady Vandeleur wilde hem juist nog andere in struction geven, toen de generaal kwam binnenstuiven, paarsch van 'toorn en met een omvangrijke modiste-rekening in de hand. «Zie eens hier, Mevrouw riep hij, «wilt ge zoo vriendelijk zijn dit eens in te zien en mij eens te zeggen, waartoe die schrik- lijke verkwisting dient.® «Mijnheer Hartley® zei Lady Vandeleur kalm, «gij weet nu wat gij te doen hebt, wilt gij zoo goed zijn er dadelijk heen te gaan« Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor liet Laad va» HsysEien en Altena, de LangsirBat en da Bomiiielerwaarfi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1