i' SENORIO de 10 cents sigaar, Si] i nr. lüneen bijvoegsel. De roem van Kashgar. fel ist. 412. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH, Und van altena Uitgever: L J. VEERMAN, Heusdeü. No. 4008 Zaterdag 14 Augustus1920. miILLETO*. Magazijn St. Jozef. lMHIJIANVs ileeren- en KiiHlerkleeriiiig' Roek ons SUCCESSES* samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Iw Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak Dil blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. ID .■«F' BUITENLANDSCH OVERZICHT Over de conferentie te Hythe heeft Lloyd George de beloofde verklaring aan het Lagerhuis afgelegd. Er blijkt onmid dellijk uit, dat er vooreerst niets gedaan zal worden. Men zal een afwachtende houding aannemen en zien of zich ook »bepaalde gevallen® voordoen. Dit is de politiek ten opzichte van Rusland, zooals wij die in de laatste weken hebben zien voeren. Een groot geschreeuw, veel be dreigingen, maar als het er op aankomt wordt er nog niets gedaan. En daar de Russische bolsjewisten zich nu eens weer absoluut niet aan de eischen der Britsche, regeering gestoord hebben, die bovendien nog wel vergezeld gingen van dreigemen ten, heeft de Entente klaarblijkelijk nog geen lust om oorlog te voeren. Zij beseffen te goed welke gevaren zulk een oorlog in de eigen landen ontketenen zou. Een der voornaamste verklaringen van Lloyd George was, dat de sovjet-regeering het recht heeft bij haar vredesvoorwaarden rekening te houden met het feit van den aanval der Poolsche legers op Rusland, en het feit, dat deze aanvai gedaan werd, on danks de waarschuwingen der geallieerden. Zij heeft het recht die waarborgen te ei schen om tegen een herhaling van een dergehjken aanvai gewaarborgd te wezen. Lloyd George is gedwongen om zoo te redeneeren, om de bolsjewisten niet al te ongunstig te stemmen. Dit noodzaakt hem de Polen de les te lezen op een manier, die deze niet bevallen zal. De Polen had den de Russen aangevallen, eri de gealii eerden hadden het Polen ontraden. Dit. is juist geredeneerd naar den wensch der Russen. Of het geheel overeenkomstig de waarheid is, dat is een tweede zaak, want het is goed genoeg hekend, dat de geallieerden de Polen van munitie voorza gen, juist toef» de aanval door de Polen werd voorbereid. Hoewel hoogst waar schijnlijk geen officieele stukken te vinden zijn van aanzetting tot den oorlog door de geallieerden, kan men toch niet wegrede- neeren dat Churchill brandde van verlangen dat de Polen de Russische bolsjewisten te lijf zouden gaan. Het is daarom licht te begrijpen, hoe onplezierig de Dolen gestemd moeten zijn tegenover hun machtige be schermers. Verder merkte Lloyd George op, dat niets een schadeloosstelling of wraakneming of bestraffing rechtvaardigt, weike aan het bestaan van Polen als natie een eirid zou maken. Het eenigste doel der geallieerden is, het verzekeren van den vrede op den grondslag van de etnografische grenzen van Polen. Wanneer de bolsjewisten oprhaar standpunt blyven staan, en Polen niet meer willen erkennen als vrije natie, en Polen wei voor haar bestaan, deri strijd verder voortzetten, dan zou een moeilijke toestand geschapen worden. De geallieerden kunnen niet onverschillig blijven tegenover het al of niet voortbestaan van Polen. Het ge vaar zou groot zijn dat de vrede van Europa verbroken "werd, indien een groot en krijgszuchtig sovjetrijk zich tot de gren- Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 2) Wacht even riep de generaal. »Nog een woordje eer gij gaat. Waar moet dat heertje heen Ik vertrouw hem niet, als hy nog een greifitje eergevoel bezat, zou hij geen uur langer in dit huis blijven I Kom aan, waar moet hij zoo haastig heen Ik geloof dat gij mij iets onder vier oogen te zeggen hebt« hernam' Lady Van- deleur. »Gij spraakt van een boodschap hield de generaal aan, spoog mij niet te mis leiden Ik weet zeker, dat gij van een boodschap spraakt.® »Als gij voornemens zijt mij te belee- digen in het bijzijn van mijn bediende, zal ik hen verzoeken plaats te nemen. Niet Nu dan, mijnheer Hartley, ga dan heen en onthoud alles wat gij hier gehoord hebt, het kan u van nut zijn Harry draalde niet, maar verliet ijlings het vertrek en hoorde daar buiten nog de ruwe stem van den generaal. Iets ongewoons was het niet wat Lady Vandeleur hem had opgedragen. Herhaal delijk had hij in stilte boodschappen voor haar naar modiste of modemagazijnen moe ten brengen, en daar kleine termijnen moe ten afbetalen op de groote rekeningen, welke de generaalsvrouw maakte en die haar eigen vermogen reeds ganschelijk had den verslonden. Harry vond de doos op de aangewezen plaats en verliet daarmee het huis. De zon scheen 'brandend, de afstand dien hij had af te leggen was groot en hij betreur de het, dat de onverwachte komst van den generaal aan diens vrouw belet had hem geld voor een rijtuig te geven. Een tocht door Londen met een doos onder den arm leek hem erg vernederend. Daarom bleef hij een oogenblik staan nadenken. De Vandeleur's woonden op Eaton Piace, hij moest naar Notting Hill. Als hij dus door de minder drukke lanen van het park ging, zou hij op dit uur van den dag niet zooveel weuschen ontmoeten. Zoo stapte hij dus voort en was reeds in den Kensington-tuin, toen hij op een eenzame plek tusschen de hoornen eens klaps tegenover den generaal stond. »Waar gaat gij heen voegde deze hem barsch toe. sik wandel wat« antwoordde Harry. De generaal sloeg op de doos met zijn wandelstok en. hernam 3>Met dat ding Gij liegt sik moet u verzoeken andere woorden te kiezen.® 2Gij vergeet uw positie riep de gene raal, gij zijt een piijner bedienden en wel een, dien ik liet minst vertrouw. Wie zegt mij dat die doos niet gevuld is met zilveren zen van Duitschland zou uitstrekken. De verklaring van Lloyd George is na tuurlijk een samenvatting van besluiten van Hythe. Men kan gerust aannemen dat de geallieerden weer een nieuwe nota hebben gemaakt voor Moskou. Dit zal wel onge veer een herhaling ziin van het door Lloyd George medegedeelde. De sDaiiy News« zegt, dat er voor stellen naar Moskou zijn gezonden, die op liet volgende neerkomen le. Ruslands vredesvoorwaarden worden onmiddellijk volledig bekend gemaakt 2e. de conferentie zal zich beperken tot de vraagstukken, waarvan het sluiten vari een wapenstilstand afhangt 3e. daarom zal men trachten binnen 24 uur tot een onmiddellijke wapenstilstand te komen 4e. aile verhandelingen van de con ferentie zullen openbaar gemaakt worden. Wat er van deze voorsteilen terecht zal komen, moet de tijd leeren. Het blijft voor Polen een hachelijke toestand. Het laatste nieuws van de krijgsverrichtingen is dat de Russen thans de spoorwegver binding Warschau Dantzig verbroken heb ben, en het zuidelijk leger der Polen in vollen aftocht is. Uit alle berichten blijkt, dat heel het Poolsche leger in staat van ontbinding verkeert en de Russen bij hun operaties geen rekening meer houden met tegenbewegingen der Polen. Uit Konstantinopel wordt dd. 8 Augustus aan de Times gemeld Eeti officieel Armeensch te- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerh. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GrJSïfcO ZILVER - ALPACOA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. nSPPtfQ voorheen L. UiLftlVO, JACQ. KRIJBOLJlER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. SÉii lepels. »Er is een dameshoed in,® zei Harry. sGoed. Dan wil ik dien dameshoed eens zien. Ik stel altijd veel belang in dames hoeden,® vervolgde hij met een grijnslach, sen gij weet, dat gebeuren moet wat ik wil sHet spijt mij bijzonder.hernam Harry, smaar dit is een zaak van geheel particu lieren aard De generaal greep hem ruw bij den schouder en hief zijn stok dreigend op. Reeds meende Harry den slag te voelen, toen er onverwachts hulp kwam in de gedaante van Charley Pendragon, des generaals zwa ger. »Komaan, generaak riep deze, sfatsoen- lijke lieden slaan niet met stokken sAha riep de generaal zich omwen dende, smijnheer Pendragon Verbeeldt ge u, omdat ik zoo dom ben geweest uwe zuster te trouwen, dat ik mij zal laten be velen door iemand als gij I Mijn kennis making met Lady Vandeleur heeft mij alle verlangen naar haar bloedverwanten doen veiiezen sEn verbeeldt gij u,« riep Pendragon, sdat, omdat mijn zuster met u getrouwd is, ik zal toelaten, dat zij in hare rechten wordt gekort en personen die zij met een particuliere boodschap belastte, door u wor den lastig gevallen sHet schijnt wel, dat mijnheer Pendra gon ook iets van den dameshoed afweet riep de generaal schamper. I e g r a m meldt de verovering van Nak- hitsjewan, dat door de Tartaren ontruimd is. Er wordt mij bericht, dat de Russisch- Armeensche onderhandelingen opnieuw ge opend zijn te Eri wan (de hoofdstad van de Armeensche republiek) tusschen com missaris Legrand, de sovjet-vertegenwoor diger te Eriwan, en jie Ar meensche regee- ring. De bolsjewiki te Karadagh (ten zuid oosten van Nakhitsjewari) hebben verschil lende Armeensche Dashnakisteu opgehangen. Men zegt, dat generaal Dro met weer- wraakmaatregelen heeft gedreigd. De toestand in de betwiste streken van Karadagh en Zangezoer (ten oosten van Nakhitsjewan) is duister. Tsjitsjerin, de Russische commissaris van buiteniandsche zaken, heeft getelegrafeerd aan de Armeen sche regeering, dat de gedeeltelijke bezet ting van deze districten door sovjet-troepen waS toe te schrijven aan het verlangen van Moskou, om het getwist van Armeniërs en Tartaren, gedurende het definitief regelen van hun politieke toekomst, te voorkomen. Dit bericht heeft de Armeensche ongerust heid niet doen bedaren, en de Armeensche eerste-minister heeft, na de Armeensche vredesafgevaardigden uit Moskou te hebben teruggeroepen, een rede gehouden in het parlement, te Eriwan, waarin hij zeide, dat hij niet blind was voor het gekonkel tus schen Moskou en Angora. De Armeniërs wenschten in vrede te leven met Rusland, maar aan de poging om van de republiek te Eriwan een heirweg te maken voor de bolsjewistische legers in het belang van Armenië's vijanden, de Turksche nationa listen, zou weerstand worden geboden, zelfs als de bolsjewiki en Turken een nieuw bloedbad maakten. Het laatste nieuws is, dat de bolsjewiki genoopt zijn geworden om eenige strijd krachten van de Armeensche grens weg te trekken wegens de dreigende houding van de Mohamedaansche bevolking in het noord oosten van deri Kaukasus en in een deel van Azerbeidsjari. Hassan-Agajef, de ge wezen minister van de Moesavat-regeling van Azerbeidsjan, is door bolsjewistische handlangers vermoord te Tiflis, de Jioofd- stad vari de Georgische republiek. Ook worden aanslagen op het leven van Geor gische mensjewiki gemeld. Grieksche troepen hebben Jalowa en Karamoessal (aan de golf van Ismid) bezet. Een bataljon geregelde troepen heeft ge muit te Ilafza (70 mijl ten zuidwesten van sik weet alleen®, hernam Pendragon, die begreep zich versproken te hebben, sdat ik tusschen beiden zal komen, als gij per sonen uit den dienst mijner zuster lastig valt.® Bij deze gaf hij Harry een wenk, dien deze echter niet scheen te begrijpen. Weder hief de generaal in hevige toorn zijn stok op, maar Pendragon, hoezeer kreu pel, greep Vandeleur aan en riep sLoop Harry, zoo hard ge kunt Harry aarzelde een oogenblik, alsof bij wilde aanzien hoe de twee mannen elkan der te lijf zonden gaan. Pendragon had den generaal op den grond geworpen en daar hij tal van personen zag naderen, koos de particuliere secretaris ijlings het hazen pad. Eerst toen hij op den Bayswater Road gekomen was ging hij wat langza mer loopen, Twee mannen, die hij goed kende, aldus te zien vechten als een paar polderwerkers, was zeer schokkend voor Harry's gemoed. Hij wilde dat tooneel vergeten en vooral wilde hij een grooten afstand houden tus schen zichzelf en den generaal. En na langen tijd in zenuwachtige haast te hebben voortgeloopen besloot hij eindelijk het adres hem door Lady Vandeleur gegeven, wat nader te bezien. Een naam stond er niet op, hij moest eenvoudig vragen naar den heer, sdie een pakje van Lady Vandeleur ver wachtte.Deze heer zou hem een recu geven door deze dame zelve geschreven in derdaad zeer geheimzinnigHarry begon DRAAGT Goriiiclieiii. Samsan aan de Zwarte Zee), dichtbij Ama- sia. De muiterij werd onderdrukt en vele muiters werden gedood door de Kemalisten. Vergadering van den Gemeenteraad van DRONGELEN, op Maandag 9 Augustus des nam. 5 uur. Aanwezig: de Voorzitter, de Secretaris eri alle Leden. De Voorzitter opent de vergadering,"waar na de Secretaris de notulen der vorige ver gadering ieest, die met algemeene stemmen onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter leest een schrijven van D. van Beikel, waarin deze mededeelt, dat hij wegens ziek.te niet in staat is, in zijn onderhoud te voorzien en zich daarom tot het Burgerlijk Armbestuur heeft gewend, waar hem alle onderstand werd geweigerd, terwijl hem door deri heer van der Schans werd toegevoegd, dat hij zieh maar tot zijn partijgenooten om onderstand moest wen den. Voorts is het naar schrijvers meenirig treurig, zoo als de eene inwoner ruim schoots wordt bedeelt en men de andere van gebrek laat omkomen, dat hem is medegedeeld, dat bij de weigering van onderstand de in het schrijven van Van Berkel vermelde woorden niet zijn gebezigd. De ondersteuning zal om twee redenen zijn geweigerd, (spreker weet dit echten niet met zekerheid) le omdat er in het gezin Van Berkel twee jonge mannen zijn die thans een goed weekloon kunnen verdienen en Van Berkel zelf slechts korten tijd on- te vermoeden, dat hij in een gevaarlijk zaakje gemoeid was. Een oogenblik twijfel de hij aan Lady Vandeleur zelve, maar weldra liet hij allen argwaan varen en vroeg een politieagent naar den weg, want vóór alles wilde hij de cartonnen doos kwijt zijn. Het bleek dat hij reeds vrij dicht bij zijn bestemming was en weldra stond hij voor een knap geschilderd huisje. De deur knop en schel waren goed gepoetst, bloem potten stonden voor de vensters. Dit huisje maakt den indruk van rust en Harry liet de schel dan ook zeer bescheiden overgaan en veegde met meer dan gewone zorg zijn voeten. sDit is het pakje van Lady Vandeleur zei hij tot het dienstmeisje. sik weet het«, was het antwoord, smaar mijnheer is niet thuis. Kunt gij het hier laten sNeen, maar kan ik hier wachten tot mijnheer terugkomt? Hoe heet hij Gij kunt wachten, maar zijn naam ken ik niet. Hij woont hier als commensaal eerst acht dagen. Nog altijd stond Harry op den stoep en toevallig omziende zag hij eensklaps aan het einde van de laan den generaal Van deleur aankomen. Snel sprong Harry naar binnen, het dienst meisje ter zijde duwende. sis er een ketting voor de deur riep hij in dojdsangst, terwijl van buiten reeds met krachtige vuist geklopt werd. Wordt vervolgd ILandvanHeysdgRgiiAltgiia.iieLanostraatsndeBoinmelefwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1