pa. ALPJ-1. H UPSCH Uitgebreide collectie F R A N S C R KRISTAL Vughterstraat 19. 's-BOSCH. I T in ™oci.sllei?:.l Levering onder garantie van breuk en bij levering. TELEFOON 715. - gesteld was en nu weer aan 't werk is en 2e omdat het met de kas van het Burger lijk Armbestuur niet zeer tooskleurig is gesteld. Spreker stelt namens B. en W. voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Van Campen. Van Berkel woont wel bij menschen in die werken kunnen, doch deze maken naar zijne meening geen huis gezin met hem uit. Bovendien behooren zij niet tot de beste werkkrachten. Volgens de dokter was deze ziekte slechts tijdelijk. De diaconie heeft daarom Van Berkel ge holpen aan versterkendedniddelen. Bij het Burgerlijk Armbestuur is aan Van Berkel niet eens gevraagd, wat hij verdient. Voorzitter. Mij is medegedeeld, dat de door Van Berkel aangevoerde woorden niet zijn gebezigd. Verder was mij van deze zaak niets bekend. U moet niet vergeten, dat het Burgerlijk Armbestuur geheel zelf standig handelt. Ik heb nu ook vernomen, dat Van Berkel nu weer aan 't werk is gegaan, en er zijn toch ook in hetzelfde gezin twee jonge menschen, die in staat zijn een behoorlijk daggeld te verdienen. Wij kunnen daarom beschouwen, dat erl niet meer zoo'n behoefte aan ondersteuning is. Het stuk moest daarom maar voor kennisgeving worden aangenomen. Van Campen. Ik bekijk de zaak op deze manier, het is gewenscht, dat Van Berkel tijdelijk geholpen wordt omdat hij versterkende middelen krijgt en zoo weer gauw in staat is te gaan werken. Hij heeft een maagbloeding gehad en zag er slecht uit. Voorzitter. Volgens de Armenwet mogen de Burgerlijke Armbesturen slechts bedeelen wanneer het strikt noodzakelijk is. Het Burgerlijk Armbestuur zal nu hebben ge meend dat dit geval hier niet aanwezig was. Bovendien zit men met zeer beperkte geldmiddelen. Van Campen. Ik begrijp niet hoe het komt dat er nu bij het Armbestuur geen geld in kas is. Waarom heeft men ook nooit het overtollige kasgeld uitgezet Van der Schans. Daaromtrent kan Vos wel inlichtingen geven. Vos. Van uitzetten van kasgeld kan toch geen sprake zijn, ik weet dat er op heden een tekort is van f 500. Van Campen. Ja heden, maar twee jaar geleden toen was er wel aan kas. Ook begrijp ik het niet hoe het kan dat twee jaar geleden nog f1700.in kas was en er nu een tekort zou zijn van f 500. Voorzitter. Ik kan daaromtrent geen inlichtingen geven, ik ben met de admini stratie van het Burgerlijk Armbestuur niet zoo op de hoogte. Wel weet ik dat het er nu roet de geldmiddelen niet zoo roos kleurig uitziet. Men moet ook niet ver geten dat de leden van het Armbestuur geen ambtenaren zijn die men telkens allerlei inlichtingen kan vragen, doch zij vormen een zelfstandig College. Nieuwkoop. Ik geloof dat wij van ons onderwerp afdwalen. Wij moeten ons bij het briefje bepalen. Van Berkel geeft ons te kennen dat hij op zijn verzoek geen onderstand heeft ontvangen en dit hem op een onheusche manier is geweigerd. U zegt dat de woorden van Van Berkel niet juist zijn. Het staat echter vast dat de ondersteuning aan Van Bei kei is geweigerd. Is dit nu geschied omdat er geen geld in kas was of om andere redenen Van Berkel is ziek en 't werk dat hij nu doet zal wel niet veel beteeken. Ook is mij bekend dat zijn loon, voor dat hij ziek werd, zeer klein was. Het komt er nu niet op aan wie Van Berkel is. Wij moeten de persoon maar buiten beschouwing laten. Als het schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen, waar moet Van Berkel zich dan heenwenden Voorzitter. Ik herhaal dat het Burgerlijk Armbestuur alleen mag bedeelen in gevallen van strikte onvermijdelijkheid en die hier waarschijnlijk niet aanwezig was, terwijl de toestand der kas van het Armbestuur voorzichtigheid noodig maakt. De zaak komt B. en W. niet belangrijk genoeg voor om een raadsbesluit uit te lokken om dwang te gaan uitoefenen. De man is ook reeds aan het werk en er zijn goede werkkrachten in zijn gezin aanwezig. Nieuwkoop. Die jonge mannen zijn bij hem in huis, doch 't is de vraag of zij tot zijn gezin behooren. Ik meen dat zij zelfs tegen zijn zin in huis zijn. Voorzitter. Het zijn toch zijn bloed verwanten, ik meen zijn neefs. Nieuwkoop. Ik geloof niet dat zij een gezin met hem vormen. Voorzitter. Wij moesten nu maardiesluiten het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Nieuwkoop. Ik zou zoo ook geen dwang willen uitoefenen. Er mag geen veroor deeling plaats hebben, voor beider parfijen zijn gehoord. De behandeling van het stuk zal het Burgerlijk Armbestuur nu ook wel officieus ter oore komen en ik hoop dat zij er dan rekening mee zullen houden. Ik heb gehoord, dat Van Berkel van particuliere zijde werd geholpen, doch niet door zijn gezin. Het schrijven wordt daarna met alge- meene stemmen voor kennisgeving aan genomen. Voorzitter. Dan kom ik U verder rnede- deelen, dat heden de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen. Dat deze in orde waren en dat de ont vangsten bedroegen f 8422.282 de uitgaven f8250.252, zoodat in kas was de som van f242.13. Nieuwkoop. Door den heer Van Campen is in een vorige vergadering gevraagd, naar achterstallige posten. Zoudt U ons daarover kunnen inlichten Voorzitter. Ik meen dat nog slechts Vervolgens komt aan denr een post niet is voldaan, doch U vindt daaromtrent alles in de gemeente-rekening die straks wordt aangeboden. Het procesverbaal van kasopneming wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. Namens B. en W. leg ik U thans over, de rekening van het levens- middelenbedrijf over 1919 met de bijlage. Deze rekening wijst een ontvangst aan van f8531.77, een uitgaaf van f8528.38 en alzoo een batig slot van f 3.39. Ik stel voor die gedurende 14 dagen voorde Raadsleden ter inzage te leggen en ze te laten onderzoeken door een commissie be staande uit de heeren Nieuwkoop, van Gameren en Treffers. Nieuwkoop. Kunt u in mijn plaats daar niet een ander voor aanwijzen mijn tijd is zoo bezet. Voorzitter. U zult het toch wel kunnen doen. Deze dienst wordt van U gevraagd in het publiek belang en dan moogt U niet weigeren, U krijgt er straks de Gerneente- rekehing ook nog bij. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen en de benoemde Cornmis sieleden verklaren zich bereidt de hun op gedragen taak te vervullen. Voorzitter. de de aanbieding der Gemeenterekening over het dienstjaar 1919 Uit deze rekening blijkt dat is ontvangen 16485.88 uigegeven f 168 8 4 7 65. Zoodat zij sluit met een nadeelig slot van f 398.886. Ik stel voor, deze rekening, overeenkomstig de bepalingen van de Gemeentewet ge durende 14 dagen voor een ieder ter in zage te leggen en het onderzoek ook van deze rekening op te dragen aan een Com missie bestaande uit de heeren Nieuwkoop, van Gammereri en Treffers Van Campen. Mijnheer de Voorzitter: Nu is deze rekening al opgemaakt terwijl nog altijd geen beslissing is genomen op de reclame van mijn Vader tegen zijn aanslag in den Hoofdelijke» omslag. Voorzitter. De heer van Campen heeft ons nog geen bericht gezonden omtrent de beslissing i z. zijn aanslag in de Ryksin- komstenbelasting. Wij kunnen evenwel er na het vaststellen van de rekening nog toe overgaan, gedeeltelijke ontheffing te verleenen. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Voorzitter. Thans zullen wij overgaan tot het opmaken eener aanbeveling voor 2 leden van het College van zetters. De plaats van den heer Jac. de Haan, die onlangs is overleden, moet worden vervuld en de heer D. Vos moet dit jaar aftreden, en wenscht niet te worden herbenoemd. Wij zullen nu tot stemmen overgaau. Door Burgemeester en Wethouders worden aan bevolen als le candidaat de heer T. de Haan en H. Vos en als 2e candidaat, de heeren C. v. Gammeren en N. Schilders. Bij de eerste stemming voor le candi daat worden uitgebracht zeven geldige stemmen, waarvan 5 op T. de Haan en 2 op M. A. de Wind. Vervolgens wordt gestemd voor een 2e candidaat. Uitgebracht worden 5 geldige stemmen waarvan 2 op H. Vos, 2 op M. A. de Wind en 1 op C. van Gammeren, terwijl 2 briefjes blanco zijn ingeleverd. Bij de 2e. stemming zijn 4 geldige stem men uitgebracht, waarvan twee op elk der heeren C. Van Gammeren, en M. A. de Wind blanco werden ingeleverd 3 briefjes. Bij loting wordt M. A, de Wind aan gewezen. Daarna wordt gestemd voor een le can didaat. Ingeleverd werden 7 geldige briefjes, waarvan op H. Vos 4 stemmen en op C. M. Donker, C. van Gammeren en N. Schil ders ieder 1 stem. Ten slotte heeft de stemming plaats voor een 2e candidaat waarbij worden uitgebracht 7 geldige stemmen, waarvan 3 op N. Schilders, 2 op C. van Gammeren en 2 op C. M. Donker. Bij de tusschenstem- ming worden uitgebracht 4 stemmen op C. M. Donker en 3 op C. van Gammeren. Terwijl bij de laatste stemming 4 stem men worden uitgebracht op N. Schilders en C. M. Donker. Als le candidaat wor den alzoo aanbevolen de heeren T. de Haan en H. Vos, en als 2e candidaten de heeren M. A. de Wind en N. Schilders. De Voorzitter leest daarna een adres van den grafdelver en opziener der be graafplaats, C. Bouman, waarin deze be richt dat hij gaarne zijn jaarwedde zou zien verhoogd tot f 50, of, indien de Raad een ander kan vinden, die het voor minder wil deen, hem dan te ontslaan, 'waarvoor hij den Raad dankbaar zal zijn. Voorzitter Burgemeester en Wethouders stellen voor, de jaarwedde van Bouman van f 25 te brengen op f 50. Nieuwkoop Welke werkzaamheden heeft Bonman hiervoor te verrichten Voorzitter Hij is belast met het begra ven en tevens met het hegknippen, gras- maajen en al dergelijke werkzaamheden. Wij meenen dat Boumans verzoek moet worden ingewilligd, 't Is wel nog al een verhooging, doch Bouman doet het goed en 't is werk dat niet iedereen wil doen. Nieuwkoop Ik ben het daarmee eens en ik meen dat f 50 ook nog te weinig is, de belooning lijkt misschien hoog, doch 't werk wordt nog niet betaald. Voorzitter: Ik acht de belooning voldoende, er worden jaarlijks gemiddeld 7 k 8 per sonen begraven. Bouman vraagt f 25 ver hooging en nu stellen B. en W. voor, hem die ook te verleenen. NieuwkoopMaar is er dan ook wel rekening gehouden met de laatste zinsnede van Boumans brief. Naar mijne meening legt daarin, dat hij met deze verhooging nog niet geheel tevreden Is. Van Gammeren Is er geïnformeerd of een ander het voor minder geld wil doen Voorzitter Er is geïnformeerd. Van Campen Ik vind f 50 te weinig en Bouman heeft nog liefst een ander, er is f 75 aan verdient. Voorzitter: Bouman wil het voor f 50 doen, voor minder niet en waarom zou men nu f 75 geven, als f 50 gevraagd wordt Van Campen Omdat Bouman heeft ge dacht bij het vragen van een gering be drag kans op verhooging te hebben, terwijl hij tevens de hoop zal hebben gekoesterd, wel meer te krijgen dan hjj vroeg. Vo. r behoorlijk onderhoud is het noodig, dat er elke week een halve dag aan wordt ge werkt. Nieuwkoop Ik acht het een eisch dat de begraafplaats netjes wordt onderhouden. Voorzitter Bouman heeft de hegraaf- plaats toch ahijd netjes onderhouden. Nieuwkoop: Een belooning van f25 was veel te gering en f50 is nog te weinig. Om meer, als het noodig is, te geven, als gevraagd wordt, is volstrekt niet erg, dat gebeurt in dezen tijd zoo vaak. Als men goed werk vraagt, moet men ook goed betalen. Bovendien wil hij het nu waar schijnlijk nog doen, omdat hij het al zoo lang gedaan heeft. Van Gammeren Ik zou willen voorstellen, niet meer te geven dan gevraagd wordt. Liever zou ik eens goed informeeren, of er niet iemand is, die 't voor minder wil doen, ik geloof wel dat ik iemand zou kunnen vinden, die het graag wil doen. Van Campen Het is wel mogelijk, dat zoo iemand te vinden is, maar 'tis nog de vraag, of die 't zoo goed zou doen als Bouman. Van der Schans Dat ben ik met Van Campen eens. Bouman heeft zijn werk altijd heel goed gedaan en nu moeten wij niet voor een luttel bedrag naar een ander loopen. Van Campen Ik zou hem f 75 geven en laten hem dan ook de gaten in de haag inplanten. Voorzitter Het gaat niet aan Bouman dat op te dragen. Van der Schans. Bouman heeft verleden jaar voor 't eerst de haag geknipt. Vroeger geschiedde dit door anderen. Ik geloof als hij het nog een paar jaar regelmatig ge daan heelt, dat de haag dan veel beter geworden zal zijn. Treffers. Mij dunkt wij moeten trouwens ze U voorlezen, condities is be- 7 jaar meestal ben ik sterk niet m er geven dan hij vraagt. Blijkt het niet genoeg te zijn, welnu dan zal hij weer wel vragen. Nieuwkoop. Ik steun het voorstel van den heer Van Campen en de jaarwedde met f 50,te verhoogen. Dit voorstel wordt in omvraag gebracht en met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren van Campen en Nieuwkoop. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders,, wordt daarop aangenomen. Voorzitter. De huurtermijn van het bouwland der gemeente is verstreken. Na mens B. en W. stel ik U voor dit college te machtigen tot het verpachten dezer lan derijen of de condities als van ouds en deze te gunnen aan de hoogste bieders. Van Gammeren. Ik ben niet zoo op de hoogte met die conditieën zouden wij ze eens mogen hooren? Voorzitter. Dan zal ik Van Campen. In die paald dat 10 percent van de pachtsom dadelijk moet worden gestort. Ik zou willen voorstellen die bepaling te laten vervallen. Voorzitter. Wie zal dan de kosten be talen, b.v. van publicatie en zegelrecht. Van Gammeren. Die bedragen geen 10 percent van de huursom eri mogelijk is er bij vorige gelegenheden wel wat over gehouden, dat zou er nu voor gebruikt kunnen worden. Doch men kan de bepaling maken dat 10 percent moet worden ge stort, doch dat deze in aftrek komen van de huur over het eerste huurjaar, men heeft dan meer zekerheid goede pachters te krijgen. Van der Schans. Die.bepaling vindt ik wel billijk, zij wordt de laatsten tijd door notarissen ook wel gemaakt. Voorzitter. Heeft er iemand iets tegen de condities in dier voege te wijzigen of wenscht iemand hoofdelijke stemming Niemand Dan is het voorstel met aige- meene stemmen aangenomen. Van Gammeren. Den huurtermijn van 7 jaren vindt ik ook te lang, ik zou die liever op 4 jaar bepalen. In 4 jaar zal men eenmaal mesten en in ook slechts eenmaal. Van der Schans. Daar tegen. Van Gammeren. Waarom Van der Schans. Een korten huurtermijn is voor bouwland bijna altijd slecht. Heeft men voor 7 jaar gehuurd, dan zijn de menschen veel vrijer, wat de bemesting aangaat. Brengt men het eerste jaar wat mest en bevalt het goed, dan zal dit ligt ook in de volgende jaren weer wat gebeuren. Heeft men voor 4 jaar gehuurd, dan is men bang dat een ander er voordeel van zal hebben. Van Gammeren. Een huurtermijn van 7 jaren is in dezen tijd te lang. Mogelijk gaan de prijzen dalen en dan hebben de pachters een strop. Van der Schans. Ieder weldenkend mensch zal er rekening mee houden, dat de hooge prijzen van de laatste jaren niet zullen gehandhaafd blijven. Nieuwkoop De strop die de pachters zich op den hals zouden halen zou zich op de gemeente wreken. De condities zijn in de oude doos en niet meer in overeenstem ming met den geest des tijds. Er wordt maar steeds gesproken over de rechten der verhuurders en niet over die der huurders. Voor hun bevatten zij niets dan verplich tingen. Bij overstrooming b.v., dat in dit geval heel goed mogelijk is, zouden de huurders geen recht op gedeeltelijke kwijt schelding van pacht kunnen doen gelden. Voorzitter. Kwijtschelding van pacht is altijd mogelijk. De Gemeentewet geeft uitdrukkelijk de bevoegdheid daartoe. Wat de verkorting van huurtermijn aangaat, daar voel ik ook wel wat voor. Van der Schans. Naar mijne meening is een termijn van 4 jaar te kort. Laten wij b.v. 6 jaar nemen. Voorzitter. Ja wij kunnen den middelweg bewandelen neemt b.v. 6 jaar. Nieuwkoop. Er wordt in deze streken veel voor 7 of voor 4 jaar verpacht. Deze termijn hebben burgerrecht en zijn niet willekeurig gekomen. Zij hebben zeker beteekenis. Spreker wil zich daar ook aan houden. Van der Stelt. Ik vindt het aan te be velen de termijn wat korter te nemen, naar mijne meening zullen de pachters dit liever hebben. Nieuwkoop. Dit is ook beter met het oog op de te verwachte maatregelen der Regeering i/z. het pachfcontract die hoog noodig zijn. Deze Regeering ziet dit wel in en zal de pachters ook rechten geven. Van Campen. Ik ben ook het idee van den heer Nieuwkoop toegedaan, wij moe ten den huurtermijn verkorten. Het voorstel om de landerijen voor 4 jaar te verpachten wordt in stemming ge bracht en met vijf tegen twee stemmen aangenomen. Tegen stemde de heeren Van der Schans en Vos. (Vervolg volgend nummer.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar het »N. v. d. D.cc bericht heeft de politie te Gorinchem een zekeren M. v. d. O. uit deze gemeente gearresteerd verdacht van een aantal op lichterijen van geld en kleedingstukken in verschillende plaatsen van ons land. Een wéék had hij zijn intrek in een hotel te Gorkurn genomen en was zonder te be talen met de Noorderzon vertrokken. Op de verschillende plaatsen waar hij oplich ting gepleegd heeft, zal v. d. O. door de politie getoond worden, en daarna wordt hij ter beschikking van de justitie in het huis van bewaring te Dordrecht gesteld. Andel. Doordat de hond tegen de fiets opsprong kwam het dienstmeisje van den heer K. te vallen, waardoor zij zich ernstig aan het gezicht bezeerde. t Door de Gem. Zangvereenigingen, »Hebt dan de waarheid en den vrede lief en »Susum Corda« beiden alhier, werd op het Concours te Giessendam een tweeden prijs in de derde afdeeling behaald. Eerst genoemde vereeniging verwierf 4 punten meer. De muziekvereeriiging Andels Fan- fare« zal op 19 Aug. a.s. deelnemen aan het muziekfeest te Meerkerk. Als tusschenpersoon voor de Inva liditeitswet is aangesteld de heer B. van Andel Bz., Almkerk. De Burgemeester dezer ge meente heeft na herhaalde pogingen, mede met behulp van Gedeputeerde Staten, ech ter zonder succes, zich genoodzaakt gezien zijn verhoogd salaris volgens de nieuwe Kon. goedgekeurde regeling, over 1919 langs gerechtelijke weg te vorderen, wijl de Raad halstarrig blijft weigeren het uit te betalen. Bereids is reeds door den Burgemeester eene actie tegen de gemeente ingesteld. Op het j.l. Woensdag gehou den concours te Monster behaalde de Mu ziek-Vereeniging »N. G.« alhier de eerste prijs in de tweede afueeling. Een woord van lof komt den Directeur den heer P. C. Koekkoek dan ook toe die genoemde Vereeniging zoo ver wist te brengen. Gendereu. De Zangvereeniging »De Lofstem« alhier, behaalde op het concours te Giessendam den tweeden prijs. De werkzaamheden in de vlasfabriek van den Heer W. van Wijk zijn reeds in vollen gang. Het vlas wordt nu ook machinaal gerepeid Nieuwendijk. Op het j.l. Woensdag gehouden concours te Monster behaalde het fanfarecorps »Crescendo« alhier den tweeden prijs in de tweede afdeeling. Sprang. De schoenmaker M. K, had het ongeluk met zijn hand onder de stanz- machine bekneld te raken, waardoor deze op ernstige wijze gekneusd werd. Yeen. De tegen heden Vrijdagmorgen 10 uur uitgeschreven Raadsvergadering kon wegens on voltalligheid niet door gaan. Slechts 3 leden waren tegenwoordig. Woudrichem. Veiling van 11 Aug. 1519 ct. per K.G. 25—30 14—16 d 3032 3035 55 Keswickappelen Gamersche zuur Oranje-rennet Bergamot peren Suikerperen Jutteperen Aardappelenveiling van 12 Aug. Blauwputten 5 605.80 per Ii.L. Eigenheimers 4.90—5.10 Wijk. Met den bouw van 12 woningen aanbesteed door de bouwvereeniging »Goede Woning«, is een begin gemaakt. Zaltbommel, 10 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 121 biggen, pi ijs 32 tot 45 gld.4000 eieren, prijs 13| a 14 ct. per stuk 360 K.G. boter, prijs per K.G., roomboter f 1.70, boerenboter f 1.75 a f 1.80. NAGEKOMEN BERICHTEN. Frankrijk en Engeland correspondeeren over de erkenning van Wrangel een con ferentie te Boulogne in het einde dezer week is niet onmogelijk. -i "S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2