Zenuw achtigheid HIER ZOO! Rijks H. Burgerschool en Gymnasium. MA'AG maagtuur, slechte 1 H.H. HOOKERS PRIMA rij yyTel Rollandscbc, gngclüche en Dnitjcbe rijwielen, W- Ia Grouw - Kieuwendijk- Boekhandel van L. J. Veerman. NATIONALE CREDIET.VEREENIGIND Mijnliardt's Zenuw tabletten wensclite leermiddelen. BUITENLAND. Korte berichten. Het rechtstreeksch verkeer tusschen Parijs en Berlijn over Luik en Keulen, dat sinds 1914 gestaakt was, zal binnen enkele da gen hervat worden. De reis zal 17 uur duren. Naar de Tagiiche Rundschau meldt, zou den de Franschen, ter vergoeding van de vaandels van 1870, die den 23 Juni 1919 bij het standbeeld van Frederik den Groo- ten verbrand zijn, de uitlevering eischen van de vaandels, die in 1815 veroverd zijn. Ongeveer honderd Sinn-Feiners, die in de afgeloopen weken in de gevangenis te Belfast zijn gebracht, zijn een hongestaking begonnen. Te Clonakilty (Cork) zijn twee soldaten doodgeschoten. De Franschen hebben den staat van be leg te Straatsburg afgekondigd, wegens de gistende stemming onder de bevolking. In Zuid-Korea is een cholera-epidemie uitgebroken, ln enkele dagen tijd werden 3100 gevallen dezer ziekte waargenomen. Den 14en en 15en Aug. a.s. zal een poging gedaan worden om den Engelschen kruiser »Vindictive«, welke in de vaargeul van de haven te Ostende is gezonken, weder vlot te makeri. Met het oog op deze werkzaamheden zal de haven van Ostende vanaf den 14en des namiddags worden gesloten men hoopt dat dit niet langer dan twee dagen zal zijn. Een Fransch draadloos bericht meldt, dat er driehonderd Amerikaansche padvin ders te Parijs zijn aangekomen. De menigte, zoo zegt het bericht, heeft den soldaten in miniatuur een warme ontvangst bereid. Donderdag worden de kinderen naar Reims en Soissons gevoerd om er de ver woestingen te zien. De gebroeders Frederiek en Reginald Vanderbilt, de bekende miilionnairs, worden gerechtelijk vervolgd wegens het niet be talen van resp. 83.250 en 31.500 dollar aan inkomstenbelasting gedurende 1915 Het inkomen der gebroeders over 1915 wordt op 2,250.000 dollar geschat, waar van Reginald geen cent belasting zou heb ben betaald. o Bet mijnongeluk te Dortmund, Over het ongeluk in de mijn »Kaiser stuhk worden nog de volgende bijzonder heden gemeld. Het aantal dooden is thans tot 30 geklommen, dat der gewonden tot 7. De uiterst moeilijke werkzaamheden voor het bergen der lijken, vorderden on verwachts zoo goed dat in den afgeloopen nacht om 2 uur reeds 18 lijken waren geborgen. Men verwacht dat de andere dooden naar boven zullen worden gebracht. Landru. Eenige malen in de week begeeft Landru zich naar den rechter van instructie Bonin, die hem welwillend heeft toegestaan, inzage te nemen van het zéér lijvige rapport, dat door de commissie van geneeskundigen is uitgebracht en vele teekeningen en fot<^ grafieën bevat. Regel voor regel bestudeert hij met groote aandacht en maakt daarbij aanteekeningen in een zakboekje. Thans begint hij echter te klagen, dat zijn oogen hem in den steek laten. o Lynchjustitie tegen woekeraars. Een aantal inwoners van het dorp Ber- tinstein bij Dessau (Duitschland) hebben de boerderij van een landbouwer, die voor zijn producten woekerprijzen had gemaakt, in de asch gelegd als waarschuwend voorbeeld voor andere woekeraars in het dorp. Twee mijnwerkers gedood. In de mijn Herman te Selm (Duitsch land) zijn twee mijnwerkers door neerstor tende steenmassa's bedolven en gedood. o (irnote brand. Te Ottowind in Koburg zijn 10 boeren hofsteden tot aan den grond afgebrand. De graanvoorraad is daarbij vernietigd. Een doodensprong. Dinsdagmiddag tegen twee uur beklom een elegant gekleede vrouw de Congreszuil te Brussel. Toen zij boven was gekomen, klom zij over het balcon en sprong naar beneden. De ongelukkige is van een hoogte van omstreeks 60 meter doodgevallen. Er werd niets op haar gevonden, waardoor haar herkomst kon worden vastgesteld. Aan de hand droeg zij een trouwring. r*l IMCK1 spysvertering.0prisp.r3 I r I Jrltn gebrek aan eetlust. Gebruikt MIJNHARDT'5 T. MAAG -TABLETTE M PAUS PE« KOKER 75«ï B'J APOTntn OR06.STEM Naar men uit Londen meldt, maken de bladen uit Engelsch-Indië melding van een abnormalen regenval, gevolgd door over stroomingen. De stad Jamshedpur is over stroomd. Er zijn meer dan honderd doo den. De toestand is ernstig. Hongersnood op Greenland. De correspondent van de »Tel.« te Ko penhagen schrijft Slechts spaarzame berichten komen van de Deensche kolonie op Groenland naar hier, doch deze zijn niet rooskleurig. De Deensche dokter Alferd Berthelsen, die in het district IJmanak op Groenland geves tigd is, vertelt thans in »Dagens »Nyheter«, dat gedurende den afgeloopen winter de nood in verschillende nederzettingen zoo vreeslijk geweest is en dat het grootste gedeelte der Eskimo's en Groenlanders ten grave is gesleept. Ten einde zich dezen noch heter te kunnen voorstellen, zal ik eenige passages uit bedoelden brief citeeren. Juist ten tijde dat de groote vangst in het afgeloopen jaar zou beginnen kwamen verschillende gevallen van Spaansche ziekte voor, welke ziekte door visschers van Z.- Groenland moet zijn overgebracht. Een aantal hoofden van gezinnen werden aan getast en deze konden derhalve niet ter vangst uit gaan. Zooals wellicht bekend is, is de opbrengst van de vangst juist vol doende ter dekking van de behoefte voor den a.s. winter. Men zal kunnen begrij pen dat juist het uitbreken van een cata strofe voor de bevolking moest zijn. Voor al de plaats Karrat bad hierdoor veel te lijden. Reeds in November moest de be volking de honden slachten, ten einde het hoognoodige voedsel te verkrijgen. De vijftig inwoners, de in deze kleine plaats wonen, konden echter niet lang met het vleesch van slechts 70 honden in leven ge houden worden. Reeds in den loop dezer maand was dit voedsel op en toen moest jacht worden gemaakt op andere kleine dieren. Tegen Kerstmis stierven reeds de eerste kinderen van den honger en na den 27 sten December kwam gemiddeld een sterf geval per dag voor. Een Groenlander Si- bora geheeten, besloot toen naar een na- bijliggende handelsplaats te gaan, ten ein de hulp te halen. Een paar andere Groen landers sloten zich bij hem aan en de klei ne expeditie ging op weg Sibora verhaald daarop zijne ervaringen, die iedere beschrij ving te boven gaan. Een der deelnemers stierf reeds onderweg van koude en hon ger en eerst den 9<ien Januari arriveerde Sibora en zijn in leven gebleven kamera den weder te Karrat, waar zij een onbe schrijfelijk tooneel te aanschouwen kregen. De meesten der achtergeblevenen waren van honger omgekomen en lagen in en bij de hutten. Eerst in het midden van Februari kwam Dr. Berthelsen te Karrat. Het vroor 29 graden toen hij de kolonie, die als uitge storven voor hem lag, naderde. Tevergeefs zocht hij naar eenig spoor van voetstappen en de versch gevallen sneeuw, maar niets was te zien, De dood met al zijne ver schrikkingen had intocht in het kleine plaatsje gehouden. Bij het binnen treden der hutten vond Dr. Berthelsen de inwo ners dood of totaal uitgeput van koude en honger. Het was een levend kerkhof. Het »Ber!iner Tageblatu verneemt uit politieke kringen, dat de minister van Bui- terdandsche Zaken, dr. von Simons, ge durende zijn verlof in Zwitserland een sa menkomst zal hebben met Lloyd George en den Italiaanschen minister van Buiten- landsche Zaken, Graaf Sforza. Giolitti en Sforza bevinden zich reeds in Zwitserland. Deze conferentie waartoe reeds voor eenigen tijd was besloten, zou de oorzaak zijn eener langdurige afwezig heid van den minister uit Bei lijn. —0 Naar het Poolsche persbureau te War schau mededeelt, is de oproep tot aan melding bij de vrijwillige bataljons niet tevergeefscb gedaan. Op de werfbureax te Warschau, Lodz, Lemberg en Krakau hebben zich vele duizenden aangemeld. Door de straten van Warschau marcheeren den geheelen dag vrijwilligersformaties, die zich naar het front begeven. Het roode leger is sedert drie dagen bezig, zijn opstelling te wijzigen en ont vangt krachtige versterkingen uit het binnen land. De aanval op Warschau wordt door het Noordleger voorbereid. Uit gevonden dagorders blijkt, dat van uit het Noorden, Oosten en Zuid-Oosten een concentrische aanval op de Poolsche hoofdstad zal worden gedaan. Er zijn tegenmaatregelen genomen. Villa geeft zich over. San Pedro (Mexico). Francisco Villa rukte met 900 getrouwen San Pedro binnen, dat tusschen de lines is gelegen. Hij gaf zich aan de Huerla-regeering over. Villa verklaarde, dat hij dit deed omdat het voortzetten van den strijd in Mexico de interventie van de Vereenigde Staten zou beteekenen. 0 Het vredesverdrag met Turkije geteekend. Sèvres, 10 Aug. Het vredesverdrag met Turkije is hedenmiddag tien minuten over vier te Sèvres geteekend. Servië en de Hedsjaz waren niet vertegenwoordigd bij de plechtigheid. Een navolger van Landru. Te Tulon is een havenarbeider, Giaziani, gearresteerd, die zich successievelijk met 12 vrouwen in ondertrouw had begeven, ^n er op den trouwdag met al haar hebben en houden vandoor was gegaan. Uit angst voor de »praaljes« hadden de jonge vrouwen tot nu toe gezwegen, maar een van haar, die er minder om gaf, of de wereld haar uit zou lachen, vertelde baar geschiedenis aan den commissaris van politie, die dezen navolger van Landru terstond gevangen liet nemen. f Toen dit bekend werd, kwamen ook de anderen bedrogen dames opdagen en naar men zegt, zijn reeds zes soortgelijke aan klachten tegen Graziani ingediend. BINNENLAND. Het Maas-Waalkanaal. Ten zuiden van den dijk die Malden met Heumen verbindt, ten noordwester» van Mook en ten oosten van Heumen is men thans begonnen met de eerste werken voor den bouw der Maassluis voor het ont worpen Maas-Waalkanaal, dat een verbin ding zal vormen tusschen de Maas bij Mook en LindenKatwijk en de Waal bij Weurt tegenover Oosterhout, loopend langs Malden en Neerbosch. Het ligt in het voornemen dit jaar met behulp van den excavateur den fundeerings- put te graven, die ruim 400 M. lang, 75 M. breed en 7 M. diep wordt; in 1921 zal dan de sluis zelf worden aangebracht. De Maas- zoowei als de Waalsluis zullen een lengte krijgen van 330 M. bij een doorvaartswijdte van 1416 M. De in richting zal zoodanig zijn, dat twee sleep- kanen van 2000 ton elk met bijbehoorende sleepboot, tegelijkertijd geschut kunnen worden. De breedte van het 12 K.M. lange kanaal zal op kanaalpeil 60 M. be dragen, He dubbele moord te Sinahang. Het »Nieuws van de Dag« ontving van Sinabang nadere bijzonderheden over den afschuwelijken moord op de twee kinder tjes van de familie Kruyt aldaar. De moeder was met haar kindertjes, een meisje van drie en een jongetje van vier jaar, op weg naar den passar om in- koopen ie doen. Juist bij de burg over de kali Sinabang keerde zij zich om, om de kinderen tot een beetje spoed aan te manen, toen zij op datzelfde moment een Inlander met opgeheven parang op haar kinderen zag toeloopen, die eerst het meisje en daarna het jongetje met een slag vrij wel 't hoofd van den romp scheidde. De moeder die, als waanzinnig, gillende op hare kinderen toeliep, kreeg van den woesteling ook nog een drietal kiappen, waarvan twee over den rug on één over den linkerarm. Zwaar gewond stortte toen ook de moeder neer, naast de reeds ontzielde lichamen van haar beide kinderen. De woesteling liep daarop naar de con troleurs-woning, welke ongeveer een 100 meter verder gelegen is. Dezen ambte naar wikle hij ook nog vermoorden. De controleur, de heer Mol, tijdelijk vervanger van den gezaghebber, den heer D. Vries, die met verlof te Batavia ver toeft, kwam juist zijn erf af en liep, niet vermoedende wat er aan de hand was, den kerel tegemoet. Inmiddels waren een achttal politiedie naren den amokmaker achterop geloopen en gingen hem met getrokken klewang te lijf. Hij wist een tweetal hunner nog een klap met zijn wapen te geven, welke slagen gelukkig niets te beteekenen hadden, waar na een oppasser van den controleur hem met een klewangbouw over zijn hoofd neer velde. 0 Diefstal. In de fabriek van melk- en zuivelpro ducten »Rhenus« te Rhenen hebben dieven de brandkast opengehakt en een bedrag van f 1500ontvreemd. De daders zijn onbekend. Bestryding mond- en klauwzeer. Op de zomervergadering der Overijssel- sche Landbouw Maatschappij te Hardenberg gehouden, deelde dr. H. Molhuizen, secr. van het Kon. Landbouw Comité, naar de »Tel.« meldt, mede, dat tegen den winter de meest intensieve maatregelen tegen mond- en klauwzeer, zullen worden ge nomen. o Ontaarde vrouwen. In Musselkanaal heeft een gehuwde vrouw, bij haar moeder inwonende en van haar man gescheiden levende, op een geraffineerde wijze haar kind, waarvan zij jl. Zondag'is bevallen, vermoord. Zij wierp het kind in het privaat, waar het den dood vond. Zulks evenwel niet afdoende achtende, heeft de moeder der jonge vrouw het lijkje daar weer uitgenomen eri in een mandje eelegd. Zij begaf er zich mede naar een schoon zoon in den Exloërmond, wien zij verzocht of ze het lijkje voor de zwijnen mocht wer pen. Deze schoonzoon weigerde, waarna de ontaarde grootmoeder het lijkje in het water wierp. De politie heeft de vrouwen in verhoor genomen, waarna zy gevankelijk naar Winschoten werden vervoerd. Naar men mededeelt heeft de moeder bekend. 0 De winterilicnst bij «le spooorwegen. Als gevolg van bet feit, dat in den nacht van 26 op 27 September de wintertijd wordt ingevoerd, zal de dienstregeling voor de Nederiandsche spoorwegen, te beginnen met Maandag 27 September a.s., eenige wijziging ondergaan, speciaal ten opzichte van de verbindingen met Berlijn en Parijs en de binnenlandsche treinen, welke met liet internationaal verkeer in de eerste plaats verband houden. Hoewel bij de nieuwe dienstregeling enkele treinen uitvallen, staan voor den aanstaanden winter geen groote beperkingen ten opzichte van het spoorwegverkeer te wachter). 0 Een 85-jarige „in de wolken". Een 85-jarige te Ede logeerende dame liet zich per automobiel naar de Carleys vliegschool brengen en vroeg aldaar tot aller verwondering een vliegtochtje te mo gen medemaken. Volgaarne werd aan haar verzoek vol daan en mef behulp van bij het toestel geplaatste trappen klom het oudje in het toestel. Weinige oogenblikken later zweefde zij boven Ede iri het luchtruim. 0 Mooi ingaat. Freule S. J. C. Baronesse een Tuyl van Serooskerken, onlangs te 's Gravenhage overleden, heeft aan de Sophiastichting f 10.000 gelegateerd. 0 Oudheidkundige vondst. Te Heerlen zijn bij opgravingen een aaatal Romeinsch graven blootgelegd. De »L. K.« verneemt daarover de volgende bijzonderheden De vondst omvat vier Romeinsche brand- graven uit zandsteen vervaardigd en vrij zeker dateerend uit het einde der derde of het begin *der vierde eeuw, uit het laatste, tijdperk derhalve van de heerschappij der Romeinen *in deze gewesten. Twee der graven hadden een rijken inhoud be halve beenderen en verbrandingsresten werden er in aangetroffen een tweetal vierkante fleschjes, een gouden ring in zeer goeden staat en een gouden kettinkje. Dat zich deze voorwerpen,, z.g. bijgaven in de graven bevonden, is een gevolg van het destijds ook bij de Romeinen bestaande gebruik om met de asch der overledenen ook de meest kostbare voorwerpen uit hun bezit te begraven. In dit geval is daaruit af te leiden, dat twee van de vier gevon den graven het overschot bevatten van in hun tijd aanzienlijke lieden. Van bijzondere waarde waren deze voor werpen niet. De vondst der grafplaatsen mag echter naar een deskundige verzekerde, uiterst merkwaardig worden geacht. Het is een der mooiste vondsten, welke sedert geruimen tijd op dit gebied werden ge daan. Dit te meer wijl de vindplaats dicht gelegen is nabij de vroegere Romeinsche heirbaan, die het huidige Zuid-Limburg van het Westen naar het Oosten doorsneed. Een nieuw ontwerp Weelde-belasting is vanwege het Ministerie van Financiën ter kennis rondgezonden aan de Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid. ADVERTENTIEN mr Kawasan 2535 w bekend gepatenteerd middel tegen pijn lijke, troubele ol gedurige Urine- loozing. pi. 2— 4.— N.V. Mij. SANITAS Nijmegen, Korte Burchtstraat 13. Arnhem, Koningstraat 63. den HAAG OBSHHBSHMHBII is algemeen. Het beste bestrijdings middel is een koker Deze geven een heerlijke kalmte, en nemen slapeloosheid, gejaagdheid en zenuwachtigheid weg. Per koker 75 ct. 3 kokers f2 15. Bij A phot, en Drogisten. Eischt steeds de merken in kistjes voor zien en gesloten met het étiket, dan zijt ge verzekerd van de bekende kwaliteit. -(J d O b o A es a, 2 O M W 7 O) v 8 Co rj JLj £j Q x 'S 3 S a <3 d? K ,5 8 d ft d 2 M 51 3 O S M on d 5 f4 2 w 'H - mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanafl2ct. 'thalfons. Groote keuze in stcenen en houten TABAKSPIJPEN. Aanbevelend, ANT. METSELAAR. Wijksche poort No. 4 HEUSDEN. Menigeen vraagt zich af, waar kan ik vertrouwd en toch niet duur een koopen Dan moet u eene gaan kijken bij onder staand adres. Daar vindt U je keus wei IN is steeds FLINKE voorraad. Reperatie-inrichting Inruilen Emailleeren Biezen enz, Aanbevelend, Telefoon No. 6. Bij wisseling van de leerjaren beveelt zich ondergeteekende aan voor de levering van alle ge- bfi Nieuwe Overzeesclie Tabak»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 6