De roem van Kashgar. Und van alten^ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4013 Woensdag 1 September. 1920. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Polen heeft dan de Russische vredes voorstellen verworpen. Tsjitsjerin beklaagt er zich over in een nota aan Kamenef. De Polen oefenen slechts kritiek, maar komen met geen eigen voorstellen, zegt hij. Zij verwerpen de ethnografische grens, door den Oppersten Raad bepaald, maar zij stellen zelf geen grens voor. Sowjet- Rusland wacht dus op tegenvoorwaarden en is bereid tot concessies. De eisch tot instelling eener Poolsche arbeidersmilitie is bereids ingetrokken. Berichten van de Duitsch Poolsche grens zeggen, dat de Russen achter de Njemen reeds een nieuw groot offensief voorberei den en er geweldige troepenmassa's samen trekken. Dat zal wel waar zijn, maar behoeft nog niet noodwendig op een nieu wen veldtocht uit te loopen. Het kan dan ook bedoeld zijn als een waarschuwing aan Polen, dat het met Rusland nog niet klaar is, ook al heeft het nu een groote overwinning behaald. Er is nog eenige kans op voortzetting der onderhandelingen. De onderstelling, dat Polen die op eigen gebied zal willen voeren, is juist gebleken prins Sapieha, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, heeft Warschau voorgesteld. Tegen Warschau zullen de Russen al licht bezwaar maken, maar met Brest- Litofsk zullen ze waarschynlijk wel accoord gaan. De débacle der roode legers in Polen, hoe groot ook, schijnt toch beneden de Poolsche verwachtingen te blijven. Van de zoowat 350.000 man, waarmee de Russen opereérden, zijn, ruw geschat, 140.000 man buiten gevecht gesteld, zoo dat nog 200.000 man den dans zijn ontsprongen. Met de reserves, die achter Dunaburg en bij Pskof staan, vormen deze troepen nog eene geduchte strijdmacht, indien Rusland althans over genoeg oorlogs tuig beschikt, om ze voldoende uit te rusten. Een deel der roode troepen, die in Polen opgesloten zitten, verdedigt zich nog wanhopig, maar ze hebben niet de minste kans meer om door te breken, tenzij de Russen van het nieuwe front hen door een forsch offensief weten te heipen. In dat geval kunnen er ook nog complicaties komen met de sterke Russische strijd krachten, die op Duitsch gebied zijn uit geweken, maar welke ue zwakke Duitsche Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 7) En in de hoedendoos stroomden een aan tal diamanten, meerendeels kleine steenen, niet zeer verschillende van elkander in vorm of glans. Eensklaps scheen de ex-dictator op een moeilijkheid te stuiten. Hij stak beide han den in den mouw en eerst na eenige se- konden bracht hij een diamanten kroon te voorschijn, die hij een oogenblik opmerk zaam beschouwde, voor hij haar in de hoedendoos wierp. Die kroon lichte Rolles onmiddellijk in, hij herkende haar als een stuk van den aan Harry Hartley door den haveloozen kerel ontstolen schat. Hij kon zich niet ver gissen, de politiebeambte had hem een te nauwkeurige beschrijving van dit sieraad gegeven. Daar waren de robijnen sterren met de smaragd in het midden, en de beide peervormige losafhangende steenen, die een bizondere waarde gaven aan Lady Vandeleurs hoofdtooisel. Simon Rolles ademde vrijer. De ex- dictator was evenver in de zaak betrokken als hij zelf, zij hadden van elkander niets te vreezen. Maar in zijn vreugde uitte hij een zachte kreet en onmiddelijk zag Van grenswacht nog lang niet allen heeft kun nen ontwapenen. De kwestie van Dantzig is intusschen beslist in voor Polen gunstigen zin. Tower heeft opdracht gekregen de ontscheping en doorvoer van oorlogstuig met alle be schikbare middelen te verzekeren en daar aan reeds gevolg gegeven. Een schip met munitie, dat in de haven lag, heeft toe stemming ontvangen om te lossen. Lloyd George brengt in Zwitserland geen rustige vacantiedagen door. De janboel in Ierland, de dreigende mijnwerksstaking, de aanmatigende houding van den raad van actie dwingen hem zijn aandacht te blij ven richten op de lastige politieke en eco nomische zaken. Verder dient hij een oogje te houden op de buitenlandsche politiek. Maar voor 't oogenblik zijn de binnen- landsche narigheden het dringendst. Sinn Fein is heelemaal van de ketting en werkt met alle mogelijke terroristische middelen om zijn zin een onafhankelijke republiek Ierland, door te drijven. En daar de Sinn Feiners niet voor een moord terugdeinzen en in Lloyd George een hunner felste tegenstanders zien, brengt men het vertrek van zes militanten naar het buitenland in verband met een complot om den eersten minister te dooden. In Ierland lijkt de, een of andere ont knooping op handen te zijn. Zooals het nu gaat, kan het ook niet langer de ver bittering neemt nog voortdurend toe en leidt in streken, met eene gemengd pro testant-katholieke bevolking tot een feilen burgeroorlog. Gedurende het oponthoud van den En- gelschen minister-president Lloyd George te Luzern heeft de Vereeniging van Over weldigde Volken, door middel van haar Europeesche vertegenwoordiging, den vol genden brief van protest tot Lloyd George gericht Bij het vredesverdrag van Versailles, dat door U en de andere vertegenwoordigers der Engelsche regeering is onderteekend, hebt gij Uwe handteekening gezet onder de volgende verzekeringen »De Volkenbond beeft ten doel om den wereldvrede te grondvesten, aangezien een dusdanige vrede slechts op den grondslag der sociale rechtvaardigheid kan worden gegrondvest. »De leden van den Bond zullen moeite doen om voor de mannen, vrouwen en kin deren op hun eigen gebied, alsook in alle landen, over welke zich hun bemoeiingen deleur op. Zijn oogen staarden wijdgeopend voor zich uit en zijn gelaat toonde even groote verwondering als woeste bedreiging. Instinctmatig liet hij den jas over de hoe dendoos vallen en een halve minuut lang staarden de twee mannen elkander aan. Rolles begreep, dat zijn leven ernstig ge vaar liep en om dat gevaar af te wenden, dwong hij zich tot de woorden »Ik vraag u verschooning. De ex-dictator huiverde even en vroeg op schorren toon »lk ben een groot liefhebber van dia manten*, hernam de ander, zoo kalm als hem mogelijk was. »Twee liefhebbers als wij moeten elkander kennen. Ik heb hier iets bij mij, dat misschien tot introductie kan dienen. Bij deze woorden nam hij een foudraal uit den zak, opende dit, vertoonde even den diamant van den Radja en borg hem weder weg. »Dat is het eigendom van uw broeder geweest,voegde hij erbij. John Vandeleur bleef hem in de grootste verbazing aanstaren, maar sprak nog niet. »Ik had het genoegen op te merken dat wij steenen uit dezelfde collectie, be zitten* hernam Rolles. De ex-dictator scheen zijn verbazing niet meester te kunnen worden. »Ik vraag u verschooning,stamelde bij eindelijk, »ik zie nu, dat ik-oud word. Ik ben in het geheel niet geschikt voor avon turen als dit. Maar help mij in elk ge- met handel en industrie uitstrekken, recht vaardige arbeidsvoorwaarden te verkrijgen en te behouden. »Zij zullen aan de oorspronkelijke bevol king van de aan hun bestuur toevertrouwde gebieden een rechtvaardige behandeling waarborgen. Nu is ons door de Iersche, Indische, Egyptische en vele Mohammedaansche leden van onze Vereeniging van Overweldigde Volken, waarachter verscheiden millioenen van onder de Britsche onderdrukking lijdende menschen staan, opgedragen, om U om een openhartige verklaring te vragen over dit punt, of en hoe gij al die onmenschelijke en despotische handelingen zult rechtvaar digen, die kort geledpn in Ierland, Indië, Turkije, Egypte en Mesopotamië door Brit sche officieren en soldaten zijn begaan, die flagrant in strijd zijn met die plechtige toe zeggingen, die door U uit naam van de Britsche regeering zijn gedaan. Wij weten, dat wij het recht hebben, om aan U deze vraag te doen, omdat onze Vereeniging van Overweldigde Volken tege lijk met Uw Volkenbond is gesticht, met het doel om de verwerkelijking juist van dat principe van het zelfbeschikkingsrecht van alle volken te doen doordringen, dat door U en Uw collega's van de geallieerde en geassocieerde regeeringenin Uw Vol kenbondsverdrag uitdrukkelijk is beleden. BUITENLAND. Ue Veepest in België. Te Esschen, even ovér de grens bij Nispen, is veepest uitgebroken in de hofstede van Delare. Door de Belgische autoriteiten zijn de dieren ingedolven, terwijl de hofstede in een straal van 500 Meter streng ge- isoleerd staat. Aan de Hollandsche zijde patrouilleert druk de marechaussee en politie. In Roosendaal echter twijfelt men of, gezien hun klein aantal, de grens voldoende afgezet is. Een kerkelijke oproep voor steun aan Polen. Brussel, 29 Aug. Heden is in alle ker ken in België een schrijven van den Bel gischen Bisschop voorgelezen waarin een beroep op de Belgische bevolking wordt gedaan om Polen milddadig ter hulp te komen. Munitie ontdekt. Brussel, 30 Aug. Onder het hospitaal val uit de verlegenheid. Is uw kleeding inderdaad die van een geestelijke of be driegen mijne oogen mij »Zij bedriegen U niet.« De ex-dictator liet zich op de bank ne- dervallen en hernam »Misschien wilt gij mij dan wel eenige opheldering geven. »Met zeer veel genoegenantwoordde Rolles en verhaalde daarop, hoe hij in.be zit gekomen was van den »Roem van Kash gar* in den tuin van Raeburn en daarop besloten had zoo snel mogelijk met zijn schat te vluchten. »Toen ik de kroon' herkende vervolgde hij, begreep ik onmiddellijk, dat wij bei de in dezelfde verhouding staan tegenover de maatschappij en dit deed mij de hoop opvatten, dat gij mijn partner worden wilt, zoowel in dë moeilijkheden als in de voor- deelen. Voor iemand van zoo groote er varing als gij, zal het niet moeielijk zijn om den steen van de hand te doen, het geen mij integendeel volkomen onmogelijk is.* »Op mijn woord van eer« antwoordde Vandeleur, »ik heb veel menschen in mijn leven ontmoet, maar nooit zoo een als gij. Wees gerust, mijnheer Rolles, ik zal u helpen. Ik moet slechts een dag in Edin- burg zijn en keer dan naar Parijs terug, waar ik eigenlijk woon, als gij lust hebt kunt gij mij vergezellen. En eer wij een maand verder zijn zulien wij dit zaakje wel netjes hebben opgeknapt.* te Luik heeft men een opslagplaats van houwitsers ontdekt om het gebouw te doen springen. Geheime wapenvoorraden. Antwerpen, 30 Aug. In de stad is een Duitsch kantoor ontdekt, dat wapens naar sovjet-Rusland vervoert. Reeds 30.000 geweren zijn verzonden, afkomstig uit Luik. Tal van aanhoudingen hadden plaats in verband hiermede. o Kapitalistische waanzin. Berlijn. Er openen zich voor Duitsch- land nieuwe vooruitzichten om in nog erger moeilijkheden te komen. Nu weer heeft de bedrijfsraad van de rijkswerf te Kiel de arbeiders uitgenoodigd om geen mede werking te verleenen aan de door de en tente bevolen vernieling van de aldaar nog aanwezige 230 vliegtuigmotoren ter waarde van ongeveer 36 millioen mark. Moordtuig willen wij wel vernietigen, zoo heet het in den oproep, maar in dit geval staat vast, dat de motoren kunnen worden ge bruikt voor de werken des vredes. Zij kunnen zoodanig worden veranderd, dat zij geschikt zijn voor de voortbeweging van tramwagens. De bedrijfsraad noemt de ver nietiging een daad van kapitalistischen waanzin. Geheimzinnige misdaad. Bij Eastbourne, de bekende badplaats, speelde dezer dagen, 's avonds tegen 8 uur, een jongetje, dat met zijn moeder bij het strand wandelde, in de buurt van 'n smal spoorlijntje, toen hij over iets strui kelde. Het bleek een voet te zijn, die boven het zand uitstak. De jonger, riep zijn moeder, die onmiddellijk haar man ging halen. Deze begaf jtich naar de plek en ging graven. Hij vond het lijk van een vrouw, die blijkbaar vermoord en daarna begraven was. Op het lijk werden geen geld of kost baarheden aangetroffen, De voorioopige lijkschouwing wees uit, dat de doode een vrouw was van ongeveer 25 jaar, en dat zij wonden heeft in het hoofd varmoede- lijk is haar geweld aangedaan. Haar iden titeit is ook reeds vastgesteld. Het is een juffrouw Irene Munro, uit Portobello bij Edinburg, die te Londen als machineschrijf ster op een kantoor was en te Eastbourne haar vacantie doorbracht. DERDE GEDEELTE. Francis Scrymgoure, bediende bij de Bank van Schotland, was vijf en twintig jaar geworden in een kalmen, geregelden, ondergeschikten, levensloop. Zijn moeder was gestorven, toen hij nog een kind was, maar zijn vader had hem een zorgvuldige opvoeding doen geven en hem reeds vroegtijdig gewend aan een kalm en geregeld leven. Francis was dan ook zeer geschikt voor zijn betrekking, die hij trouw en ijverig waarnam. Andere genoegens kende hij niet, dan een wande ling op Zaterdagmiddag en des zomers een uitstapje naar de Hooglanden of soms naar het vasteland van Europa, als hij veertien dagen verlof had. Weinig jonge mannen waren tevredener met hun lot dan Francis Scrymgoure, weinig dankbaarder voor zijn salaris, dat 200 pond sterling bedroeg. Wie beschrijft dan ook zijn verrassing, toen hij op een morgen een brief ontving van een bekend advokaat, met uitnoodiging om onmiddelijk op diens kantoor te ko men. Op het briefomslag stond het woord ^persoonlijk* en de brief was aan zijn kantoor in plaats van aan zijn woning be zorgd, twee omstandigheden, die hem troffen. De advocaat een bejaard ernstig heer, Wanneer komt de algemeene vrede De wereld roept luide om vrede, doch deze is alleen te verkrijgen op den grond slag van een volledige erkenning van de vrijheden der volken. De Engelsche en de Italiaansche regeering zijn uiterst be zorgd over de onbepaalde verlenging van den oorlogstoestand tusschen volken. Deze conflicten kunnen slechts steeds stijgende ellende berokkenen aan de volken die er bij betrokken zijn, en voor de volken der geheele wereld brengen zij een voortdurende beroering mee. Voordat deze conflicten zijn geëindigd kunnen landbouw, nijverheid en de handel tusschen de onderscheiden volken, waarvan het geheele economische leven afhangt, niet tot ontwikkeling komen. Gebrek en duurte zijn daarvan onvermij delijke gevolgen. De beschaving, geschokt en verzwakt door vijf jaren onafgebroken oorlog, wordt zelfs door dat vooruitzicht bedreigd. Bijgevolg zijn de Engelsche en de Italiaansche regeering het volkomen eens, dat met inspanning van alle krachten een einde dient gemaakt aan de geschillen die thans tusschen de volken bestaan. Ilatten-vcrdclgiiig te Parijs. Binnenkort zal een poging worden ge daan om de ratten, die zich in Parijs onder den grond ophouden en wier aantal op 8.100.000 cf meer wordt geschat, uit te roeien, daar hun aanwezigheid een voort durend gevaar voor de stadsbevolking op levert. Een uitgebreid »plan de campagne« is opgesteld door speciale employe's van de prefectuur en onder opperleiding van professor Cordas. 't Schijnt dat men van plan is het den ratten erg benauwd te maken. Uantzig. Berlijn. Volgens berichten uit Dantzig is een Erigelsch eskader van vier kleine gepantserde kruisers, begeleid door eenige bijleggers, de golf van Dantzig binnenge- loopen. Een pantserschip voerde de Brit sche admiraliteitsvlag in top. In de haven liggen nog twee Engelsche oorlogsschepen, en ook twee Fransche ge pantserde kruisers. Londen. De overeenstemming tusschen de geallieerden nopens de kwestie van het vervoer van oorlogstuig voor Polen heeft een wijziging gebracht in de openbare meening te Dantzig. De Poolsche emi granten, wien verhinderd was aan wal te ontving hem beleefd en begon hem on middellijk mede te deelen wat de zaak was. Iemand, die voorloopig niet genoemd wilde worden, maar van wien de advocaat niets dan goeds kon zeggen, wenschte Fran cis een jaarlijksche toelage van 500 pond te geven. Het daartoe vereischte kapitaal was door den advocaat solide belegd. Aan dit buitenkansje waren echter twee voorwaarden verbonden, maar de advocaat geloofde, dat zijn jonge cliënt daarin niets bezwarends zou vinden. »En welke zijn die voorwaarden vroeg Francis. ïZij zijn niet in strijd met eer of recht, antwoordde de advokaat »maar ik wil u niet verhelen, dat zij eenigszlns zonder ling zijn. Eigenlijk is het geheele geval een zaak waarmede ik mij niet zou heb ben ingelaten, maar de positie van den heer die het mij opdroeg, bracht mij tot andere gedachten. En nu de voorwaarden. De eene -is, dat gij Zondagavond '15 dezer te Parijs aan het plaatsbureau van de C o- medie Franf aise e*n toegangbe- wijs moet afhalen, dat daar voor u, als gij uw naam opgeeft, beschikbaar is. Ver der moet gij op de plaats, die men u in de zaal zal aanwijzen, de geheele voor stelling bijwonen. Dat is alles.* »Ik had het liever op een dag in de week gedaan,antwoordde Francis, »maar als het niet anders kan.« ¥ior kit Lu I van Htisriei-en Altëia, de Liiistraat en de Bomielerwaard De geschiedenis van het huis met de groene luiken Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1