De roem van Kashgar. L DERKS, SENORIO de 10 cents sigaar, XABAZZJV L FËOLLEToSr Magazijn St. Jozef. f @1. int. 4.12. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCHi ISA II LM ANN'S Heeren- en 14 iinlerkleeiling. Uitgever: L. J. VEERMAN, Hensden. No. 4014. Zaterdag 4 September. 1920. Roek ons SUCCESMERK, samengesteld uit de edelste tabakken en lioogfijne kwaliteit. I Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. bJJ buitenlandsch overzicht Terwijl aan het Poolsch-Russische front bij Brest-Litofsk en in Galicië de strijd al weer vinnig woedt en de Russen het in het Noorden hebben klaargespeeld zoo snel versterkingen aan te voeren, dat zij mis schien de ingesloten troepen van het 4e en 15e leger nog kunnen ontzetten, terwijl dus met andere woorden het vierde bedrijf van den oorlog is begonnen, blijven de twee kemphanen met elkander in gedach- tenwisseling. Het gaat nog steeds over de keuze van de plaats. Rusland stelt een stad in Estland, vermoedelijk dus Rend, en Polen stelt Riga voor. Het is niet onmogelijk dat zoowel Polen als Rusland het nuttelooze van verderen strijd zullen inzien en gemakkelijker tot vrede komen dan de wederzijdsche voor waarden doen verwachten. Da Russische zijn bekend, de Poolsche nog niet. De Czas, een blad, dat in nauwe betrekking staat met minister Sapieha, weet evenwel te vertellen, dat de voornaamste eischen van Polen zullen zijn le. Erkenning der buitenlandsche en binnenlandscbe onafhankelijkheid van Polen. 2e. Toekenning eener Oostgrens waar binnen alle gebieden met een overwegend Poolsche bevolking en Poolsche beschaving liggen. 3e. Oost-Galicië komt voorgoed bij Polen. 4e. Waarborgen voor de onafhankelijk- Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 8) «En denk eens, aan in Parijs, onder zulke voorwaarden, ik geloof dat ik geen oogen- blik zou aarzelen,hernam de rechtsgeleer de. «Maar nu de andere voorwaarde, die is van meer gewicht. Zij betreft uw huwe lijk. Mijn elient stelt groot belang in u en wenscht u zeer beslist daarin te raden »Zeer beslist zegt gij. «Moet ik daar uit opmaken, dat die zonderlinge bescher mer van mij een vrouw voor mij zal uit kiezen, die ik dan zal hebben te trouwen Komaan, spreek openhartig, komt u deze geheele geschiedenis niet verdacht voor Begrijpt gij zelf er iets Van Ik behoef u niet te zeggen, dat ik er verder niets van hooren wil en alleen uw hulp wil in roepen om alles tot klaarheid te brengen. Zijt gij niet bereid om opheldering te geven, of daartoe niet in staat of is het u ver boden, dan neem ik mijn hoed en ga een voudige naar mijn kantoor terug.® «Ik mag u alleen zeggen, dat een goed vriend van wijlen uwen vader in deze zaak betrokken is, die het beste met u en uwe toekomst voorheeft.» Francis Scrymgoure wist niet wat te doen. Lang werd hij geslingerd tusschen heid van Lithauen en Wit-Rusland. De Czas voegt er bij, dat Polen deze twee randstaten onder de hoede van den Volkenbond wil stellen, om te voorkomen dat zij van Rusland afhankelijk worden. Indien de inlichtingen van het blad juist zijn, zien twee der Poolsche eischen er nogal grimmig en de kansen op een ver gelijk er niet gunstig uit. De drang der omstandigheden zal echter de twee partijer wellicht bewegen niet te stijf op hun stuk te staan. Toen generaal Weygand, de Fransche militaire raadsman der Poolsche regeering, de vorige week uit Warschau vertrok, is zoowel in de Fransche als in de Engelsche pers, dat plotseling afscheid toegeschreven aan «meningsverschillen met het Poolsche opperbevel. Uit Parijs kwam weliswaar dadelijk te genspraak, maar die vond weinig geloof, en thans gewaagt een officieus Engelsch draadloos telegram nogmaals van de uit- eenloopende zienswijzen van Weygand en Pilsudski, den Poolschen opperbevelhebber. Terwijl Weygand Polen de voortzetting van het offensief buiten de etnografische grens heeft ontraden, verklaart Pilsudski in een persgesprek dat hij de voorkeur geeft aan een verderen opmarsch om de vijandelijke legers volkomen te vernietigen. De burgerlijke regeering te Warschau moet meer voor het standpunt van Wey gand, dan voor dat van Pilsudski gevoelen, en in militaire kringen steun vinden bij generaal Haller, die heeft gewaarschuwd tegen overschatting van eigen kracht. Welke strooming het zal winnen, is nog volstrekt het besluit van aannemen of weigeren, maar ten laatste koos hij het eerste. Onmid dellijk gaf de rechtsgeleerde hem een bank aanwijzing voor één half jaar van zijn toe lage en daarmede kon Francis het kantoor verlaten. Reeds den volgenden dag vertrok hij naar Parijs, en daar hij daar lang voor den 45en aankwam, nam hij zijn intrek in eenvou dig logement, dat veel door Engelschen en Italianen bezocht wordt en besloot zich toe te leggen op de Fransche taal. Daartoe nam hij tweemalen in de week les, oefende zich in het spreken met lieden, die in de Champs Elysées rondslenterenden en bezocht des avonds den schouwburg. Hij had zich nieuwe kleeren aangeschaft en ging meer prijs stellen op zijn toilet, zoodat hij niet veel meer op den Francis van vroeger ge leek. Eindelijk op een Zaterdagmiddag besloot hij naar de Comedie Francaise te gaan en te vragen of er een plaatsbiljet voor hem gereed lag. Nauwelijks had hij zijn naam genoemd of de bureaulist gaf hem een en velop, waarvan het adres te nauwernood droog was. «Het kaartje is zooeven genomen» zei hij. «Is het waar vroeg Francis, «en hoe zag die heer er uit «Uw vriend is gemakkelijk te beschrij ven. Een lang, krachtig oud heer, met wit haar en baard en een groot litteeken dwars over het gelaat. Hij kan nog niet ver weg zijn, misschien kunt gij hem nog niet uit te maken. De Poolsche militaire leiders nemen na de overwinning op de Russen een zeer sterke positie in, sterker dan het kabinet, dat aan het bewind is gekomen toen de roode legers voor War schau stonden. De vredespartij zal het waarschijnlijk alleen kunnen winnen, als de geallieerden haar krachtig steunen, en daarom heeft Engeland nogmaals herinnerd aan »het nadrukkelijk advies der entente tegen pogingen tot gebiedsuitbreiding.» Duitschland, dat met 70000 Russische krijgsgevangenen in Oost-Pruisen verlegen zit, heeft de Poolsche regeering verzocht ze door den Corridor naar het binnenland van het rijk te mogen vervoeren. Warschau zal dat verzoek wel dadelijk inwilligen, dan is het gevaar, dat deze troepen zich weer hij hun strijdmakkers over de grens zullen voegen, afgewend. In Opper-Silezië is tusschen Duitschers en Polen een bestand gesloten. Men zal eikaars rechten en belangen ontzien, totdat de beslissing der volksstemming is gevallen. Volgens de «Deutsche Allgem. Ztg.« zal Duitschland het gelag van de staking in de onlusten moeten betalen. De Entente- commissie te Oppeln moet. ril. hebben be sloten, dat geen steenkool uit Boven-Silezië voor Duitschland beschikbaar zal zijn, zoo lang de levering aan de geallieerden vol gens de overeenkomst te Spa, beneden de bepaalde hoeveelheid hiijft. Bij de stemming onder de Engelsche mijnwerkers zijn 74 pet. der stemmen voor, 29 pet. tegen staking uitgebracht. De groote keuze Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasehstellen. Oud-Hollundsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHHSIfcO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes- Vraag prijscourant voor Gero zilver. I voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. achterhalen. Francis draalde niet maar snelde onmid- delijk naar het midden van de straat. Hij zag verscheidene heeren met wit haar, maar een groot litteeken hadden zij geen van allen. Een half uur lang liep hij alle straten door, maar ten slotte het doellooze van dergelijke nasporing inziende, besloot hij die te staken en een rustiger wandeling te gaan maken om wat te kalrneeren. Toevalig sloeg hij de Rue des Martyrs in en dit toeval hielp hem meer dan al het opzetteiijk onderzoek. Want op den Boule vard zag hjj twee mannen op een bank zitten praten. De een was jong, donker en knap van uiterlijk, eenvoudig gekleed, maar met gladgeschoren gelaat en kort ge knipt haar, wat hem aan een geestelijke deed gelijken de andere beantwoordde vol komen aan de beschrijving, die de bureau list van zijn onbekenden beschermer gege ven had. Francis voelde zijn hart luide kloppen en hij maakte een grooten omweg om on gemerkt achter de beide mannen te komen. Toen hem dit gelukt was hoorde hij dat zij samen Engelsch spraken. «Uw argwaan begint mij te vervelen, Rollesa zei de oude heer, «ik doe wat ik kan, maar een millioen krijgt men maar zoo niet in een oogenblik. Heb ik u, die mij volkomen onbekend was, niet bereid willig meegenomen Leeft gij niet geheel op mijn kosten «Op voorschot, mijnheer Vandeleur» merk- rneerderheid van j}, die noodig is om het hoofdbestuur van den mijriwerkersbond te machtigen tot afkondiging der staking is dus bereikt. Gisteren heeft het Drievoudig Verbond vergaderd en Smillie heeft daar een beroep gedaan op den steun van spoor wegpersoneel en transportarbeiders. Reuter meldt dat de vergrdering de eischen der mijnwerkers redelijk en rechtmatig heeft genoemd en op onverwijlde inwilliging heeft aangedrongen. Men vat in Engeland deze verklaring nogal kalm op en acht den weg naar een vergelyk geenszins afgesloten. Ten eerste is eeri vrij sterke minderheid onder de mijnwerkers tegen een conflict en noch het spoorwegpersoneel, noch de transport arbeiders gevoelen veel voor een lange periode van gedwongen werkloosheid. Tot steun metterdaad zouden zij dan ook slechts schoorvoetend overgaan, maar hun moreelen steun hebben zij den mijnwerkers niet wil len onthouden. Zoo vatten vrijwel alle Engelsche ochtendbladen de motie van het Drievoudig Verbond op en zij voorzien dat óf van het spoorwegpersoneel, óf van de transportarbeiders een bemiddelingsvoorstel zal komen. De meeste bladen erkennen dat de ioonen der mijnwerkers nog wel iets verhoogd kunnen worden. De regeering is vermoedelijk wel voor een nieuwe loonsverhoogir.g te vinden, mits de mijnwerkers een verhoogde productie garandeeren. De Daily Telegr. heeft nu een oplossing aan de hand gedaan, die daartoe kan leiden een gewaarborgd mi nimum-loon plus een percentage naar de mate van de opbrengst der mijnen. Een min of meer vermomde wederinvoering van het stukwerk dus. Het zal wel in hoofd zaak van het bedrag van het minimum-loon afhangen, of de mijnwerkers met een der gelijke regeling genoegen willen nemen. Hun militante leiders, zooals Smillie, zullen er zich wel tegen verzetten zij streven eigenlijk naar nationaliseering van het mijn wezen en hopen de regeering daartoe te brengen door voortdurende arbeidsconflicten Als zij hij hun bondgenooten slechts zwak ken steun vinden, zullen zij het echter wel niet op een algemeene staking laten aan komen. Mac Swiney, de burgemeester van Cork, de bekende Ierscbe hongerstaker, is in de gevangenis stervende. De regeering heeft het dus zoover laten komen en daarmee elke kans op een minnelijke schikking on mogelijk gemaakt. Als zy zich grootmoedig IMt AAGT had betoond zou zij het land een beteren dienst hebben bewezen dan nu zij «voet bij stuk heeft gehouden buitenland. te de ander op. «Op voorschot dan, als gij dat liever hebt, en ik help u uit belang in plaats van uit goedheid« hernam Vandeleur scherp, «maar ik ben hier niet voor woordenzifterijen 1 Zaken zijn zaken. Vertrouw mij of ga heen en zoek een ander, maar houd in hemels naam op met uw jeremiades. «Ik begin de wereld te leeren kennen» antwoordde Rolles «en begrijp genoeg, dat gij den diamant voor u alleen verlangt. Hebt gij zelfs geen gebruik gemaakt van mijn naam en mijn kamer doorzocht, toen ik er niet was Ik begrijp wel waarom gij draalt, gij wilt uw slag slaan. Gij zijt altijd een dia mantenjager geweest en vn&g of laat, door goede of kwade middelen, wilt gij hem in uw bezit krijgen. Ik waarschuw u, als gij mij tot het uiterste drijft heb ik een ver rassing voor u.« «Gij behoeft waarlijk niet te gaan drei gen,» hervatte Vandeleur, «Ik weet dat mijn broeder in Parijs is, dat de politie de zaak in handen heeft en als gij mij biijft vervelen met uw praatjes heb ik nog een kleine verrassing voor u, mijnheer Rol les verstaat gij mij Er is een eind aan alle dingen en ook aan mijn geduld. Dins dag avond om 7 uur, geen, dag geen uur vroeger. En als gij niet verkiest te wach ten, moest gij maar heengaan, a Bij deze woorden stond Vandeleur op en liep in de richting van Montmartre, zijn stok zwaaiende in de grootste gemoedsbe weging, terwijl Rolles teleurgesteld op de Hoord. In het laatste van de vorige week zijn te Wiesbaden een meisje en eeri werkman vermoord. Als verdachten bevinden zich twee zwarte Fransche soldaten in hechtenis. o Drie jeugdige struikroovers hebben bij Neuwied achtereenvolgens drie personen op een straatweg uitgeschud en hun rijwielen ontnomen. De telefoondraden hadden ze doorgesneden. Vervolgens hielden ze een auto van het St. Josephshuis te Nieder- breibach aan, dwongen met de revolver in de hand de broeders uit te stappen en reden ermee weg. Te Rossbach werden de roovers door de politie en eenige bur gers aangehouden, waarna ze auto en ge stolen goederen in den steek lieten en de vlucht namen. o Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, heeft een aanslrg plaats gehad op den lei der der Turksche nationalisten Mustapha Kemal. De aanslag geschiedde op een reis naar Angora. Kemal werd slechts door een kleine garde vergezeld. Drie schoten werden op Mustapha Kemal gelost. Een zijner metgezellen werd gedood. De dader werd gearresteerd en is te Angora terecht gesteld. bank bleef zitten. Francis was ontsteld en getroffen door hetgeen hij gehoord en daaruit begrepen had, en moedeloos besloot hij den ouden heer, die vlug voortliep en niet naar hem omzag, te volgen. Vandeleurs huis stond op het hoogste ge deelte van de Rue Lepic. Het had twee verdiepingen en tal van vensters aan de voorzijde, echter allen met groene luiken gesloten. Boven den hoogen tuinmuur sta ken boomen uit. Ue ex-Dictator haalde een sleutel uit den zak, opende een hek en verdween daarachter. Francis zag hem na. Het was een stille wijk en het huis lag geheel op zichzelf in den tuin. Hij dacht dat verdere nasporin gen onmogelijk zouden zijn. Rondziende bemerkte hij echter een hoog huis daarne vens, waarvan een venster in den zijmuur op den tuin uitzag. Hij liep naar de voor zijde, en alweder diende hem het geluk, er was een kamer tehuur, juist de kamer aan de tuinzijde. Francis aarzelde niet, huurde de kamer, betaalde een som gelds vooruit en keerde naar zijn hotel terug om zijn bagage te halen. De oude man mocht al dan niet zijn onbekende beschermer zijn, zeker stond Fran cis hier voor een geheimzinnige zaak en hij besloot, het koste wat het wilde, daarin door te dringen. Wordt vervolgd). MEIWMII.4B ïoor iiet Land vgn Heusiiei en AltenaJo Lanostr-aat 8i fie Binnielerwaar^ r 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1