Oe roem van Kasligar. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4015. Woensdag 8 September1920. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT De Engelsche mijnwerkers hebben tegen alle verwachtingen toch besloten in den loop dezer maand in staking te gaan. Het geschil loopt over loonsverhooging en verlaging van den prijs van de huishoud - kolen. Het bedenkelijke van de kwestie is, dat voor het verkrijgen van de meer derheid van drievierden, zonder welke het stakingsbesluit niet geldig geweest zou zijn, jongmaatjes, die zich geen verantwoorde lijkheid bewust kunnen zijn, den doorslag hebben gegeven. De bevolking, die in den laatsten tijd al koortsachtig bezig was met het inslaan van steenkolen, wordt nu met rantsoeneering, en nijverheid, spoor wegen en scheepvaart niet stilstand be dreigd. Maar juist, omdat de gevolgen van een staking van mijnwerkers zoo ern stig zouden zijn, is er nog hoop, dat, in de weken, die nog zullen verloopen, vóór do staking een aanvang neemt, nog een uitweg gevonden wordt. Bovendien hebben de transportarbeiders en de spoorwegbeambten wel hun goed keuring en sympathie ten aanzien van de staking uitgesproken, maar zij hebben geen werkdadigen steun toegezegd. Daarom zijn deze twee groepen de aangewezen bemiddelaarsters bij onderhandelingen met de regeering, die moeilijk kunnen uitblijven. De laatste verwoede inspanning van de bolsjewiki, om hun militairen toestand met het oog op de strak3 beginnende onderhan delingen met Polen over een wapenstilstand en den vrede te verbeteren, is op niets uit- geloopen. De nieuwe vermetele ruiterrit van generaal Boedienny is na een kort, aan vankelijk succes door de vereenigde Poolsche en Oekrainsche troepen bij Zamosc aan den weg van Cholm naar Lemberg gestuit, en toen kort daarop de linkervleugel van de rooden met omvatting bedreigd werd, is hun heele leger ylings teruggetrokken on der een hardnekkige vervolging van Polen en Oekrainers. Het Poolsche legerbericht van Woensdag gewaagt van een «vernieti- ging« van het leger van Boedienny, maar daar het tegelijk nog van een vervolging spreekt, kan dit niet geheel juist zijn. In elk geval is in vier weken tijds de toestand aan het Poolsch-bolsjewistische front volsla gen omgekeerd. Begin Augustus leek War schau ten zeerste bedreigd en verkeerde ook Lemberg in gevaar. Toen kwam de nederlaag van de concentrisch tegen War schau oprukkende bolsjewistische legers en Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 9) Van uit het venster zijner nieuwe wo ning kon hij den tuin van het huis met de groene blinden geheel overzien. Vlak onder hem stond een groote kas tanjeboom, die een paar tafeltjes bescha duwde, waarvan de bewoners in het warm ste gedeelte van den zomer het middagmaal zouden kunnen gebruiken. Tusschen die tafels en het huis zag hij een kiezelpad, dat van de veranda naar het tuinhek liep. Tusschen zijn jaloezien doorglurende, omdat h\j anders vreesde de aandacht te trekken, bespiedde Francis het afgelegen huis, dat inderdaad aan een gevangenis deed denken. Aan de voorzijde bleven de groene luiken gesloten ook de deur in de veranda was dicht en in den tuin vertoonde zich geen levend wezen. Een rookwolkje uit een schoor steen opkronkelende verried alleen, dat het huis bewoond was. Eindelijk laat in den avond gebeurde iets, wat hem voor zijn langdurige bespie ding beloonde. Tusschen negen en tien uur weerklonk een schel en hij hoorde slo ten openen en grendels verschuiven. Van- deleur, in een donker kamerjapon, een mutsje op het hoofd een lantaarn in de nu hebben zij ook aan het zuidelijke einde van hun front, waar zij zich nog aldoor hadden kunnen handhaven en van het nieuwe offensief een wending in hun voordeel ver wachtten, hun hoofd gestooten. Bij de onderhandelingen zijn het de Polen, die thans de wet stellen, en zoo is het niet te verwonderen dat Tsjitsjerin toegestemd heeft in een verplaatsing van die onderhan delingen naar Riga. Het Sowjet-bewind staat in Rusland niet zoo erg sterk, en reeds herhaaldelijk is voorspeld, dat het spoedig een einde zou nemen. Het heeft echter telkens nieuwe kracht ontleend aan het overwinnen van zijn vijanden. Nu het zoo geducht klop heeft gehad, zou de anti-bolsjewistische beweging onder de Russen tot spontane uitbarsting kunnen komen en het nieuwere Rusland opstaan, waarop velen hun hoop hebben gevestigd. Er zijn al verschillende geruchten in omloop geweest over plaat selijke opstanden, maar aanwijzingen, dat het Russische volk algemeen uit zijn toe stand van doffe onverschilligheid ontwaakt is, zijn er nog niet geweest. Te Londen is men vol goeden moed ten aanzien van de vredesconferentie te Riga. die de voortzetting zal zijn van die te Minsk. De Polen staan al in drukke gedachten- wisseling met de geallieerden en men ver klaart er bij, dat de voorloopige Onder handelingen te Minsk, als voorbereidenden cursus, voor de Polen nuttig zijn geweest, aangezien ze hun veel geleerd hebben over den geest van de Sowjet en de mogelijk heden van den toestand. Het is te hopen, dat de Polen de «mogelijkheden van den toestandvooral zullen zoeken in de rich ting van gematigdheid. De verleiding voor hen is anders wel heel sterk, om de voor waarden, die de Sowjet of althans som mige harer kopstukken in hun korten over winningsroes uitgebroed hadden, als model te nemen. Polen zou dan moeten begin nen met de ontwapening van de bolsje wistische legers te eischen, voorts de op richting van een burger-militie uit de klasse der oude bourgeois wij zeggen oude, omdat er na de bolsjewistische revolutie in Rusland een klasse van nieuwe bourgeois is ontstaan, en een proefneming voor den tijd van een of twee jaar met het parlementaire stelsel, waarna het Russische volk zou moeten beslissen, of het tot het Sowjet-stelsel terug wil keeren. Dat zou dan natuurlijk een machts- en geweldvrede hand, liep door de veranda naar het tuin hek. Op nieuw klonk toen het geluid van grendels en een oogenblik later zag Fran cis den ex-dictator met een klein man van verdacht uiterlijk naar het huis terug gaan. Een half uur later werd deze bezoeker weder uitgelaten en Yandeleur plaatste daar na zijn lantaarn op een der tafels en ging onder den kastanjeboom een sigaar zitten rooken. Een poos had hij daar gezeten, toen uit het huis de stem van een meisje iets riep. «Dadelijk riep de oude man terug en zijn sigaar wegwerpende nam hij de lan taarn weder op en verdween in het don kere huis. Begrijpende, dat hij voor dien avond niets meer zien zou, besloot Francis te gaan slapen. Den volgenden morgen was hij weder vroeg bij de hand en zag tot zijn verba zing dat de groene luiken een voor een opensprongen, blijkbaar door een toestel binnen in het huis aangebracht. Toen wer den echter ijzeren schermen zichtbaar zoo als men die wel aan juwelierswinkels ziet en toen ook deze waren opgetrokken, ble ven de vensters ongeveer een uur lang open om de frissche morgenlucht te doen bin nenstroomen. Daarna sloot Vandeleur eigen handig alles weder even hermetisch dicht. Toen Francis zich nog over al die voor zorgsmaatregelen verbaasde, werd de deur in de veranda geopend en verscheen een meisje, dat even in den tuin zag. Geen twee minuten later was zij weder verdwe- zijn, waarover de bewindslieden te Moskou wraak zouden roepen en die geen duur zame rust en bevrediging zou brengen. Polen met zijn west-Europeesche voogden zal dan ook wel verstandiger zijn, maar het kon toch zijn nut hebben, als de Sow jet er aan herinnerd werd, wat Polen nu op grond van de door haar aangeduide norm zou mogen eischen. Adolf Joffe is is uitgekozen als aanvoerder van de bols jewistische delegatie te Riga. Hij is een theoretisch bolsjewist in hart en nieren en heeft geen gelegenheid verzuimd, om de Russische revolutionaire leer te verkondigen. Te Brest-Litofsk moesten de centralen bij de vredesonderhandelingen lange vertoogen over de bolsjewistische heilsleer van hem aanhooren, zonder dat men opschoot, zoo dat Trotzky hem alras opvolgde. De bols jewiki hebben stellig betere diplomaten dan dezen witten olifant, die noch als onder handelaar te Brest noch als gezant te Ber lijn een succes is geweest. Te Brimingham is in de gevangenis een hongerstaker gestorven, nadat hij vijf dagen voedsel geweigerd had. Max Siveneij, de burgemeester van Cork, moet wel een ijzeren gestel hebben, dat hij nu nog na een hongerstaking van 26 dagen nog leeft. Het raadsel dat hij nog leeft, zou alleen verklaarbaar zijn als men aannam, dat hij toch voedsel gebruikte. Hij krijgt dagelijks in de gevangenis bezoek van zijn vrouw en het is denkbaar, dat hij zich door haar af en toe een banaan of iets dergelijks laat opdringen, dat hem dan nog op krach ten houdt. BUITENLAND. Een afschuwelijke misdaad. Te Banbridge in Ierland is een afschu welijke misdaad gepleegd. Een auto ver voerde daar een bankbediende, die meer dan duizend pond sterling bij zich had. Hij werd aangehouden, zoogenaamd om hulp te verleenen aan een andere auto, die in moeilijkheden heette te verkeeren. De chauffeur werd in koelen bloede dood geschoten, terwijl hij naar het mankement zocht, en de bankbediende gedwongen het geld over te geven. Onder bedreiging, dat hem bij verzet eenzelfde lot zou treffen, werd hij tenslotte over een dijk naar be neden geworpen. De man werd met ver wondingen opgenomen. o nen, maar Francis had toch reeds bespeurd dat het een zeer bevallig meisje was. Niet alleen dat zijn nieuwsgierigheid nog meer dan vroeger werd opgewekt, maar Fran cis begon zich begrijpelijkerwijze af te vra gen of dit de vrouw zou zijn, die de vriend zijns vaders tot zijn echtgenoote bestemd had. Geheel met gedachte vervuld besloot hij zijn hospes te ondervragen. Deze kon hem weinig anders meedeelen, dan dat hun buurman een schatrijk En- gelschman en een groot zonderling was. Hij had allerlei kostbare verzamelingen en daarom de vensters van ijzeren schermen voorzien. Bezoekers kwamen er weinig en er was niemand anders in het huis, dan de oude heer, een meisje en een bejaarde dienstbode. «Is dat meisje zijn dochter vroeg Francis. «Zeker. Maar dat is juist zoo vreemd voor zulk een rijk meisje. Zij gaat zelve naar de markt met een mandje onder den arm «En wat zijn het voor verzamelingen «Daarvan kan ik U niets zeggen. Mijn heer Vandeleur laat bijna niemand in zijn huis toe.« «Maar zijn het schilderijen of standbeel den of kustvoorwerpen of juweelen ?c «Ik weet het waarlijk niet. Wel heb ik gehoord dat mijnheer Vandeleur in alle streken der aarde gewoond heeft en van daar heeft hij zeker allerlei schatten mee- Tegcn dc Joden. De corresponnent van de «Jewisch Ti mes seint De Duitsch-Oostenrijksche arbeidsraden stelden vast, dat tegenrevolutionnaire offi cieren systematisch de boeren bewapenen. De anti-semieten te Weenen bereiden nieuwe reuzevergaderingen voor tegen de Joden. De «Kurier Plozkk meldt, dat de rabijn Schapira door den krijgsraad veroordeeld werd wegens het geven van signalen aan de bolsjewisten en onmiddelijk werd terecht gesteld. Op vele stations in Polen zijn ophitsende plakaten aangeplakt. Het Typhusgevaar. De typhus-epidemie in Polen en Galicië wordt zulk een internationaal gevaar, dat Arthur Balfour in naam van den Volken bondsraad een oproep zond aan de ver schillende regeeringen om onmiddellijk een kwart millioeri pond sterling te verschaffen in mindering van een totaal van 10 milli oeri pond, die noodig zijn. De jongste mi litaire gebeurtenissen maken den nood nog grooter. o Korte berichten. De Italianen hebben op hun lijst van oorlogsmisdadigers ook «eplaats den rijks bestuurder van Hongaryen, Von Horthy. Te Leipzig staakt het trampersoneel. Kapitein Von Armin, bekend uit het Berlijnsche vlagincident zal gestraft wor den met overplaatsing naar de provincie. De verkiezing van 'n Duitschen rijkspre sident zal nog in den loop van dit jaar plaats hebben. De arbeidersstaking in Wurtenburg is op een mislukking uitgekropen. Voor de opsporing der medeplichtigen aan de jongste gebeurtenissen te Breslau worden premies uitgeloofd van 3000 tot 15000 mark. De sneltrein ParijsBordeaux is bij Aubrais ontspoord. Een persoon werd ge dood en dertig gewond. Het eiland Mauritius heeft den wensch te kennen gegeven onder Fransch beheer te komen. Hongarije heeft de straf door stoksla gen weer ingevoerd. gebracht, Des Zondagsavonds was Francis reeds vroegtijdig in de opera. Hij had een plaats gekregen dicht bij een hoek aan de linker zijde, recht tegenover een benedenloge. Daar deze plaats opzettelijk voor hem ge kozen was, moest hij voorzeker van daar uit iets kunnen zien en instinctmatig be greep hij, dat juist die rechterloge op de een of andere wijze betrokken moest zijn bij het drama, waarin hij onwetend een rol speelde. De personen, die er in plaats zouden nemen, zouden hem den ganschen avond kunnen zien, terwijl zij zeiven zich aan zijn oog zouden kunnen ontrekken door meer achter in de loge te gaan zitten. Reeds was het tweede bedrijf bijna af gespeeld, toen de deur der loge geopend werd en twee personen in de duistere ruimte binnen traden. Francis kon zijn ontroering nauwelyks bedwingen het wa ren de heer Vandeleur en zijn dochter. Ondanks zijn voornemens durfde, hij niet onafgebroken naar die loge fe blijven zien, hij trachtte dus zijn aandacht bij de voor stelling te bepalen, maar toen hij weder eens ter sluiks zijn blik naar de loge richt te, ontmoette zijn oog dat van het meisje. Wat had hij niet willen geven als hij had kunnen hooren wat zij te zamen spraken Waarom ontbrak hem de moed, om hen door zijn binocle op te nemen. Eindelijk viel het scherm en stonden de bezoekers om hem heen op. Het was niet anders dan natuurlijk, dat hij ook zoo deed, De Duitsche posterijen zijn voornemens het porto voor briefkaarten te verminde ren. De gasfabriek te Aken heeft wegens ko- lengebrek de gaslevering stop gezet. Kapitein Salmon, civiel en militair ge zaghebber te Kifri, is door oproerige stam men vermoord. Bela Kun, wil in Rusland een leger vor men om daarmee o~pnieuw de dictatuur in Hongarije in te voeren* Millerand en Foch zijn naar Meaux ver trokken, ter herdenking van den slag aan de Marne. Deze herdenking heeft met groote plechtigheid plaats gehad. De aarts bisschop van Reims hield onder de 11. Mis een rede. Ook Millerand voerde het woord. Wat te Herlijn in één nacht gestolen wordt In den nacht van Zaterdag op Zondag zegt 't »Hbld.« werd te Berlijn gestolen bij 'n horlogemaker in de Potsdamerstrasse voor Mk. 40.000, bij een schoenwinkel in de Stettinerstrasse voor Mk. 50.000, bij een schoenwinkel in de Hermannstrsse voor Mk. 15.000, bij een schoenwinkel in de Brunnenstrasse voor Mk. 10.000, bij een winkel van fotografische apparaten in Alt-Moabit voor Mk. 15.000, bij een hor logemaker in de Joachimsthalerstrasse voor Mk. 40.000, bij een kruidenier in de Mül- lerstrasse voor Mk. 16.000, bij een leer winkel aan den Grünenweg voor Mk. 12.000, bij een bontwinkel in de Turrr.strasse voor Mk. 7000. Dat zijn de winkelinbraken. Bij parti culieren werd dienzelfden nacht gestolen in de Motzstrasse aan tapijten en zilver voor Mk. 63.000, op de Platz am neunen Tor voor Mk. 60 000, in de Hardenbergstrasse voor Mk. 150.000, in de Sophienstrasse voor Mk. 20.000, in de Schraderstrasse voor Mk. 20.000, in een kelder van het raad huis te Charlottenburg voor Mk. 20.000. Dit zijn alleen de inbraken, waarvan aangifte is gedaan o Frankfort a/d Main. De tengevolge dei- jongste gebeurtenissen (een menigte werk- loozen drong het raadhuis binnen,) bijeen geroepen bond van vakvereenigingen heeft met 83 tegen 20 stemmen het voorstel tot deelneming aan de algemeene werkstaking verworpen. maar om de zaal te verlaten moest hij dicht langs de benedenloge gaan. Hij ver zamelde al zijn moed en stond op. Hij zag dat Vandeleur hem scherp opnam. Wat moest hij doen Zou hij hem aan spreken, zou hij hem strak durven aanzien Toen hij recht voor de loge even opzag uitte hij eeu kreet van teleurstelling, het tweetal had de loge verlaten. Werktuigelijk liet hij zich door de ach ter hern aankomenden voortdringen tot hij buiten de schouwburg op straat stond. Zijn hoofd bonste en tot zijn verbazing herin nerde hij zich niets van de twee bedrij ven, die hij had zien opvoeren. Hij nam een huurrijtuig en liet zich in hevige ge moedsbeweging naar huis brengen. Den volgenden morgen was hij reeds vroeg op om het oogenblik af te wachten dat juffrouw Vandeleur naar de markt zou gaan. Om 8 unr zag hij haar, zij was eenvoudig, ja bijna armoedig gekleed, maar uit hare houding sprak voornaamheid. Haas tig verliet hij zijn huis en, haar op straat achterhalende, fluisterde hij haar toe «Juffrouw Vandeieur Zij wendde zich om en werd doodsbleek toen ze hem zag. «Ik vraag u verschooning,ging hij voort. «Ik heb u niet willen verschrikken, mijn tegenwoordigheid mag u geen schrik aanjagen, er is niemand die het beter met u kan voorhebben dan ik. En geloof mij, ik handel niet uit vrijen wil, maar uit noodzaak. NIEUWSBLAD vosr hetLain! vu Heusden n Altmje Lanistraat en do Bommolefwaarö Wordt vermlgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1