Een bericht uit Warschau meldt, dat een Oekrajiensch blad interessante bijzonder heden mededeelt over den opstand onder de Oekrajiensche bevolking tegen de Bolsje wiki. Dezen hadden de mobilisatie aange kondigd van alle vroegere Oekrajiensche soldaten, maar de bevolking verzette zich hier tegen en in plaats van manschappen voor het roode leger te leveren, begon zij troepen opstandelingen te vormen, die zich binnen korten tijd meester maakten van een belangrijke gedeelte van het land. Na- by Kiëf staat thans een troep van vier de tachementen, waarvan één bestaande uit ruiterij in de buurt van Czarnohyl ver dedigt een flottielje van die gepantserde stoombooten, die onlangs op de Bolsjewiki veroverd werden de Dnjeper-linieelders hebben de troepen van Hetman Zolesniak een belangrijk gebied bezet. De Bolsjewiki, die aan dezen opstand geen einde kunnen maken, hebben aan de opstandelingen een algemeene kwijtschelding van straf aange boden, wanneer ze hun wapens neerleggen, maar de opstandelingen, die de schoonklin kende beloften van de Bolsjewiki, die deze daar met behulp van vliegmachines over het land uitstrooiden, naar waarde hebben leeren schatten, hebben ze wijselijk afge slagen en hebben besloten om zich liever dood te vechten voor de vrijheid van de Oekrajine. De allernieuwste oplichtingstruc wordt uit Parijs bericht. Een meneer, keurig gekleed» met een rood lintje in zijn knooopsgat komt met een auto voorrijden in de straten van de deftige en rijke wijken in de buurt van de Avenue du Bois-de-Boubgne, en elders en maakt zich aan de concierges bekend als graaf De C. Hij stelt hem een pakje ter hand, met buskruit voor de jachtpatro nen van een der bewoners, die veel lief hebberij voor de jacht heeft. Hij rekent meteen maar even met den conciërge af en rijdt dan weer heen. De concierges be talen in goed vertrouwen, maar als het pakje geopend wordt is er alleen maar wat zaag sel in en als mijnheer thuis komt, blijkt het dat hij heelemaal geen kruit besteld heeft. Maar de pseudo-graaf maakt goede zaken. Het regent klachten bij de politie over deze oplichterij en op één dag wist hij op die manier ruim zeshonderd francs in zijn zak te steken. Een dief onder het bed. De gravin Sforza, de vrouw van den Ita- üaanschen minister van buitenlandsche zaken, die met vacantie te Marina di Massa was, bemerkte toen ze naar bed wilde gaan, dat er iemand onder haar bed lag. Haar tegen woordigheid van geest bewarende verliet de moedige vrouw geruischloos de kamer en deed de deur op slot, waarna ze het personeel waarschuwde. Men arresteerde den indringer, die aan de karabinieri over geleverd werd. Bij onderzoek bleek, dat hij een flesch chloroform, een pak watten en een revolver bij zich had. eens de neus kunnen optrekken voor al die zoogenaamde zegeningen. Is het dan zoo erg in Maastricht Men luistere Nadat de belasting in de laatste jaren al niet on belangrijk was verhoogd is men nu eens met heele maatregelen begonnen. Aansla gen over 1920 wijzen zoo maar eventjes 62.5 pCt. meer belasting aan dan die over het vorige jaar. Zoo'n opslag van bijv. f192. tot op f312. mag er toch zeker wezen. Arme rijksambtenaren en dergelijken, die deze verhoogde belasting al weer op niemand kunnen verhalen 1 De Scheveningsehe de oorlog. BINNENLAND. Te Delft is gearresteerd iemand uit 's Gra- venhage, die er zijn werk van maakte trouw lustige weeuwtjes op te lichten, voorgevende met haar in het huwelijk te willen treden. Had hij eenmaal geld los gekregen dan liet hij niets meer van zich hooren. De oplich ter zit thans achter slot en grendel. Hij werd aangehouden op aanwijzing van een door hem bedrogen vrouw. Vyf mcnschcn verdronken. Een met dakpannen en riolen geladen schip, bestuurd door Dirk Pols, is bij het laveeren bij Nieuwkerk aan den IJsel om geslagen. De vrouw van den schipper, drie kinderen en de knecht zijn verdronken. Het tragisch ongeval heeft den vader zoo aangegrepen, dat men voor zijn verstand vreest. Moord. Te Woensel werd Zondagnacht de rond- ver.ter A. v. Eeten uit Woensel onverhoeds aangevallen en de halsslagader doorgestoken. Hij was op slag dood. De dader Schar laken, poldergast te Ginnekeri, is door den inspecteur te Woensel opgespoord en ge arresteerd. Heel Maastricht in opstand Overal in de stad en op de kantoren ziet men troepjes menschen al gesticuleerende met ontstelde gezichten de hoofden bij el kander steken. Wat mag er dan toch aan de hand zijn I Niets anders dandat de aanslagbiljetten voor de plaatseiijke di recte-belasting zijn uitgereikt in plaats van, zooals 4 maanden geleden, strooibiljetten ter verheerlijking van de candidaten voor den gemeenteraad. Het getuigt van wijs beleid, dat men niet eerst met de aanslag biljetten en daarna met de stroobiljetten is gekomen 1 De kiezers hadden dan wel visschers en De heer J. C. Vermaas deelt in «De Hollandsche Visscherman® de naamlijst mede van de Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog op zee zijn omgekomen. Zij neemt over 4 kolommen een geheele bladzijde van de courant in. Niet minder dan 306 namen van visschers zijn hier in rouwrand omvat, stille hulde aan de nage dachtenis dier mannen. Wat weer zeer treft, als men naamlijsten inziet van Scheveningers, zijn de betrek kelijk weinige familenamen. Onder omge komen visschers zijn niet minder dan 22 van de familie Spaans, 23 van de familie Pronk, 15 Den IJeyers, 8 De Niet, 7 Knoe- ster, 7 Van der Harst, 7 Herkey, 6 Groen 6 Den Duik, enz. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Het Centraal Stembureau te 's-Hertogen bosch heeft benoemd verklaart tot lid van de Provincialne Staten mevr. S. Suijling Sluiter te 's-Hertogenbosch (vrijz.-dem.) ter voorzienning in de vacature ontstaan door het vertrek naar Suriname van den heer E. Snellen. Poging tot doodslag. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hoo ger beroep G. van S., arbeider, te Leeu wen (Maas en Waal,) die door de recht bank te Tiel, dd. 6 Mei j.l., wegens poging tot doodslag, gepleegd op den gemeente veldwachter J. van der Sch.was veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf opnieuw tot dezelfde straf veroordeeld met vernieti ging van voornoemd vonnis. G. W. S., arbeider, te Afferden, die in verband met deze zaak, door dezelfde recht bank wegens bedreiging was veroordeelt tot 1 jaar gevangenisstraf, werd thans ver oordeeld tot 8 maaéden gevangenisstraf, eveneens met vernietiging, van het vonnis der Tielsche rechtbank. o Ecu gemeene daad. Bij een brand te Velsen stelden alle mannen die bij het blusschingswerk be trokken waren, en dat waren er, door den omvang van het geval, zeer vele plotseling hooge looneischen, onder be dreiging anders den brand te laten voort woekeren. Het hachelijke oogenblik noop te toe geven tot eiker» prijs. «De Tijd« had dit geval gesignaleeri als een der uiitvloeisels van onzen van materialisme doortrokken tijdgeest en voel de zich genoopt den kreet te doen weer klinken «terug naar God «Het Volk« zag in de beschouwingen van «de Tijd® eenzijdigheid, en meende dat «de Tijdct over het hoofd zag, dat den ontberenden arbeider, die zijn slag sloeg in een angstig oogenblik, niet is kwalijk te nemen, wat van de insgelijks handelende bezitters niet wordt vermeld. Prof. Kernkamp noemt naar aanleiding hiervan in «De Amsterdammer« (weekbl.) het artikel van «Het Vo!k« een typeerend voorbeeld, hoe een handelen in strijd met algemeen menschelijke begrippen van mo raal, met propagandische bedoelingen kan worden goedgepraat. Prof. Kernkamp vergelijkt het incident verder bij het misdrijf, dat geneesheeren zouden begaan wanneer zij bij het woeden van een gevaarlijke epidemie hunne dien sten alleen zouden willen aanbieden tegen een overmatig hooge belooning. Jhr. A. H. P. C. ran Suchtelen ran de Haere. Jhr. van Suchtelen van de Haere, Burge meester van Stad en Ambt Delden is plotse ling overleden. Reeds sedert 1895 is de heer van Such telen burgemeester aldaar geweest. o Stucadoors uit het Buiteuland. Naar de N. Haagsche Ct. verneemt, heb ben de besprekingen over het doen over komen van bouwvakarbeiders uit Duitsch- land tot het resultaat geleid dat eerlang, vermoedelijk reeds binnen 14 dagen, de eerste Duitsche bouwvakarbeiders in ons land zullen komen. Het zullen waarschijn lijk om te beginnen grootendeels stucadoors zijn, die in Den Haag zullen aankomen. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de irraa TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu- ende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Hensden. De scheepswerf alhier heeft eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Vloesten voorheen de schepen elders van machines worden voorzien, thans geschied dit alhier en kunnen !de schepen inééns geheél gereed worden afgeleverd, om zoo noodig terstond zee te kiezen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressoteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1920 ingeleg f 16520.83. Terugbetaald f 19466.92 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6145. In de maand Juli 1920 werd ingelegd f22322.87. Terugbetaald f 13165.80. Almkerk. De machinist Vink van de Gemeentelijke Centrale alhier is benoemd tot machinist-molenaar van den Sleeuwijk- schen polder. Aan het festival dat 15 September a.s. te Wijk zal gehouden worden, zullen de fanfare «Nooit Gedacht® en de Zangver. »Excelsior« alhier deelnemen. Beneden Langstraat. Het fruit is dit jaar schaarsch en vooral appelen ziet men aan de fruitboomen niet. Wat er nog van is, is bovendien niet mooi. Dat de prijzen hoog zijn, laat zich begrijpen Voor peren besteedt men f 10 per H.L Capelle. Gedurende de afgeloopen maant werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulp postkantoor alhier ingelegd: f3336,43 en terugbetaald f 1879,98. Het aantal inlagen bedroeg 49, dat der terugbetalingen 27 Er werden 142 telegrammen behandeld waarvan 61 verzonden en 81 ontvangen Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 174. grooten De eerste ronde van den seriewedstrijd, uitgeschreven door de voet balvereenigir.g «Excelsior® alhier, en op Zondag 29 Augustus en 5 September op het terrein aan de W. van Gendts vaart gespeeld, heeft het volgende verloo gehad »Excelsior« uit Waalwijk tegen B.V.V uit Kaatsheuvel 14 (na een kwartier verlengen)R.W.B. (combinatie) uit Be soijen tegen »Vias uit Loon-op-Zand 2 0 »Victoria« uit Raamsdonk tegen «Wilhel mina® (combinatie) uit Kaatsheuvel 2—0 «Brabantia® (combinatie) uit Waspik tegen «Excelsioruit Capelle 14. In de finale op a.s. Zondag komen dus B.V.V., R.W.B.»Victoria« en «Excelsior® uit Capelle. In den nacht van Donderdag o Vrijdag is wederom ingebroken in de schoen fabriek van de heeren Kerst en Oerlemans alhier. Ontvreemd is een partij chroom en boxcalf leder. Ondanks de ijverige na sporinger» der politie is het tot heden niet gelukt de dadei(s) in handen te krijgen Bij de vorige week gehouden ver pachting van landerijen alhier weigerden de landbouwers eenparig te bieden. Reden daarvan was, dat men bezwaar had tegen het betalen van opcenten. De heer J, Timmermans alhier is toegelaten als volontair ter secretarie dezer gemeente. Beroepen tot predikant bij de Ger. Kerk alhier Ds. A G. Wolf te Loenen. Drougelen. Onze gemeente gaat feest vieren op Zaterdag a.s. Beginnende met een onthaal van de school kinderen, zal verder een concours van land- bouwpaarden, van versierde fietsen enz. gegeven worden, alles opgeluisterd door muziek en besloten met fakkeloptocht. Als het weder medewerkt belooft het een prettigen feestdag te zijn. Zie verder de advertentie. 's Gravemoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 88 telegrammen, waarvan 32 verzonden en 56 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 56. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1451,51 terwijl 6 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f1616,215. Met ingang van 1 October a.s. zal onze postdienst rechtstreeks op het statoin Waspik's Gravemoer worden gebracht, wat voorzeker een snellere verbinding met het Noorden zal geven dan de thans bestaande route DongenTilburg. Herpt, 4 September. In de alhier ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de heer A. J. J. van Bokhoven (aftr.) jenoerad tot lid van het algemeen armbe stuur. Het voorstel van B. en W. om de alhier beslaande Burgerwacht f 50 subsidie geven, werd met 5 tegen 2 stemmen r verworpen. Tot veerman aan het Rijksveer al- uer is benoemd de heer Brewold. De vereeniging «Ons belang» zal Zaterdag eene tentoonstelling van geiten van het Sanenras houden op het terrein )ij den heer J. Verhoeven. Hedel. Dinsdagavond schynt het door welke oorzaak dan ook, tot iets van een opstand te zijn gekomen. Geweldpleging tegen de politie, ingooien van ruiten in het gemeentehuis kortweg 'n revolutiestemming. Dit optreden van verkeerde elementen on der de bevolking kwam de Justitie te Tiel ter oore, die zich ter onderzoek naar He- del heeft begeven. Het bleek het Parket ondermeer, dat de rijksveldwachter S. met steenen was gegooid, terwijl de gemeente veldwachter v. d, L. tegen den buik was geschopt. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Hedel door ds. Joh. de Bres te Bruchem en Kerkwijk. Meeuwen, 3 Sept. De raad dezer ge meente besloot in zijn openbare vergadering d.d 2 Sept. j.leervol ontslag te verleenen aan Mej. G. Slraver als onderwijzeres te Babiloniënbroek, wegens benoeming in ge lijke betrekking te Zwijndrechttoeken ning van een subsidie van flOO. aan den eventueel te houden landbouwcursus te Eeten, mits zich in deze gemeente leerlingen aanmelden. (Een uitvoerig verslag volgt in het vol gend nummer.) Raamsdonksveer. Aan het postkan toor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd in Augustus ingelegc f 17082,09 en terugbetaald f 12824,66 De werkzaamheden voor de Mid denstandswoningen, naar men verneemt zullen er een achttal worden gebouwd hebben een aanvang genomen. Het rooien der aardappelen is in vollen gang. De oogst zou goed zijn, wan neqp er niet zoovele rotten in waren. Op sommige perceelen, zegt men, zelfs bijna de helft. Zuster van Mameren, dieeenigeja ren met de grootste toewijding haar taak als Wijkzuster voor het «Groene Kruis® alhier vervulde, gaat eerlang onze gemeente verlaten en vertrekt naar Ophemert. Zondagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak op de papierfabriek «De Maas mond« een begin van brand. Gelukkig kon dit spoedig gebluscht worden en zal de schade niet zoo heel groot zijn. Sprang. Onzen dorpsgenoot C. Vos Dzn. is benoemd tot schrijver aan één der departementen te 's Gravenhage. Woudrichem. v.m. 10 uur. Fruit. Oranje-rennet Frambozenappel Keswick Fransche schijvers Zoete appelen Kroetappelen Knolperen William Duchesse JSallebas Vijgeperen Bonne Louis II Diamantperen Stoofperen Groenten. Roode kool Veiling van 3 Sopt 26 - 28 30-31 17|—21 30-34 20—24 8—11 22—23| 30—32 20-24 40 25—30 19—23 16—22 -8* ct. per K.G stuk Door het bestuur der landboüwver. «Samenwerking® afd. d. N. B. M. v. Landb. wordt getracht alhier in den a.s. winter een Cursus in paarden- of veekennis te ver krijgen. Het lesgeld bedraagt slechts f2.50 per cursus voor één persoon, f3.75 voor twee personen uit één gezin, zoodat het voor niemand een bezwaar behoeft te zijn om aan deze, voor landbouwers zoo nuttige lessen deel te nemen. Op een algem. ver gadering van bovengenoemde vereeniging werd tevens een commissie benoemd, be staande uit de heeren H. v. Andel, A. v. Vugt Jz. en A. van Vugt Bzn. die in het bizonder op uitvoering van weg- en water werken zal trachten aan te slaan. Zaltbommel, 5 Sept. Zoowel op de ge houden lotingsdagen als op Dinsdag a.s., de vastgestelde dag voor 't houden van een volksfeest, is onze gemeente drooggelegd. Aan alle bier- en koffiehuizen is kennis ge geven, dat geen alcoholhoudende dranken, waaronder dus ook begrepen bier, wijn, etc., verkocht mogen worden. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Woensdag 1 September nm. 5 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den Voor zitter met gebed is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat eenige reclames zijn ingekomen tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag, n.l. van mej. Straver die is aangeslagen over een vol aar, hetgeen slechts over 4 maanden had mogen gebeuren. Verder eene reclame van de ingezetenen WT. Treffers, B. F. Arts en B. A. Boll. Op voorstel van den Voorzitter worden deze stukken in handen gesteld van B. en W. opdat deze daarover advies kunnen uitbrengen. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen, berichtende dat den Burgemeester van 6 Sept. tot 6 Oct. verlof is verleend. Wordt aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter verzoekt de commissie, die de gemeenterekening en de rekening van het Levensmiddelenbedrijf heeft onderzocht, verslag uit te willen brengen van hare bevindingen. De heer v. d. Heuvel zegt, dat de com missie beide rekeningen heeft onderzocht en deze in orde heeft bevonden. De gemeenterekening, sluitende met een batig saldo van f 8693.27^ en de rekening van het Levensmiddelenbedrijf sluitende met een batig saldo van f 405.75^, worden hierop zonder hoofdelijke stemming vast gesteld zoo als zij zijn aangeboden. De Voorzitter zegt een onderhoud te hebben gehad met den heer Haijer, Hoofd der Bijz. School te Genderen, over het houden van een tuinbouw-wintercursus. Ge durende 2 jaar zal vanaf j15 Oct. tot 15 Maart 3 avonden 2 uur les worden ge- gegeven. In de allereerste plaats zal reke ning worden gehouden met de behoefte van de streek. Onderwijs zal worden ge geven in Kennis van den grond, bemes tingsleer, scheikunde, natuurkunde, plant kunde, nuttige en schadelijke vogels, aan leg boomgaarden, verbouwing groenten voor export en Veilingwezen. Het Rijk subsi dieert dergelijke Cursussen, doch deze bij drage is te gering om de cursussen daar voor te geven, alleen wanneer de gemeente Genderen daarvoor flOO en f25 voor leermiddelen, de gemeente Meeuwen f75 en f 25 en de gemeente Drongeleri f 50 en f 25 voor leermiddelen beschikbaar steit,, kan deze worden gehouden. B. en W. stellen daarom voor dat de gemeente Genderen eene subsidie zal ver leenen van f125.indien zich uit Gen deren minstens 5 leerlingen aanmelden en dat de Cursus in een der schoollokalen te Eethen zal worden gegeven. Boll. Als ik mij niet bedrieg, is het nog slechts kort geleden, dat een zelfde voorstel is gedaan, waarbij de leerlingen f 5.zouden moeten betalen en heeft zich toen geen enkele persoon aangemeld. Voorzitter. Vorig jaar is er over ge- sgroken, toen was de bepaling gemaakt dat zich uit Genderen 20 leerlingen moesten aanmelden, die elk f 5.in de gemeente kas moesten storten. Volgens mijne mee ning is de Cursus toen afgesprongen op die f 5.als ze er voor moeten betalen doen ze het niet. G. J. W. Branderhorst. Mij dunkt dat er niet veel tegen kan zijn, dat diegenen die zoo'n Cursus volgen, daarvoor een kleinig heid b.v. f 7.50 in de gemeentekas storten, voor 78 lesavonderi is dat niets te veel. Onder deze omstandigheden zou ik er wel uit de gemeentekas voor beschikbaar willen stellen, doch anders niet. Boll, dunkt ook als zij er geen 10 ets per lesuur voor over hebben, dat wij er dan ook niets voor behoeven te ge voelen. Daarbij komt, als wij nu geld beschikbaar stellen en de leerlingen krijgen er genoeg van als zij een paar keeren geweest zijn, dat de gemeente dan kan be talen. Door ze een kleinigheid in de ge meentekas te doen storten krijgt men ook meer zekerheid, dat ze den Cursus zullen volgen. Voorzitter. Zoover mij bekend is, worden dergelijke Cursussen altijd gratis gegeven. Wil de Raad echter een kleinigheid terug vorderen, dan zou ik toch in ieder geval niet hooger gaan dan 2.of hoogstens f2.50 per leerling. Het gaat er over of wij het nut van zoo'n Cursus inzien, ja of neen. Zien wij dat niet in, dan moeten wij er ook niets voor beschikbaar stellen. Zien wij het nut er wel van in, dan is er ook niets tegen, dat wij het volgen zooveel mogelijk aanmoedigen. Ik voor mij acht dezen Cursus wel van groot be lang voor deze streek. De Graaff. Wij hebben de zaak in de vergadering van B. en W. ook besproken en hebben gemeend dat dergelijke Cursussen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2