8 Tel. lat. BOSCH. Üe roem van Kashgar. Magazijn St. Jozef kinder! feeding Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, 'No. 4016. Zaterdag 11 September1920. Rook ons SUCCESMERK, SEN0R10 de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24, ëij flit nr. benoori een üüvoeosei. FEtliLLETOfl. L derk; samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. - Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. - Advertentiën van 1 6 regels 90 cent- Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. =ZEÊSEBWX- IRQ BUITENLANDSCH OVERZICHT Het gaat niet goed met den Volkenbond, niet alleen in de Vereenigde Staten, maar ook in Europa. Wij hebben gezien dat de Opperste Raad den Bond niet in de gelegenheid heeft gesteld, om het bloedige krijgsbedrijf tusschen Sovjet-Rusland en Polen te stuiten. Er is veel bloed gevloeid, dat niet had mogen vloeien, als de volken die de plechtige handvest tot inleiding van het tractaat van Versailles hebben getee- kend, hun woord gestand waren gebleven. De Poolsche regeering verklaard dan ook aan de Amerikaansche xOndanks de symphatieke houding van onze bondgenooten, moest de Poolsche natie het gevaar alleen het hoofd bieden, en de politieke gebeurtenissen bewezen, dat zij in de eerste plaats op haar eigen militaire kracht moet vertrouwen 't Is mogelijk, dat de Volkenbond mach teloos gestaan zou hebben tegenover Rus land. De Bond kan echter niet beslaan, als degenen, die hem gesticht hebben, er geen vertrouwen in hebben. Wij zien nu weer, dat twee naties,'die tot de opricht sters behooren, n.l. Frankiijk en België, een militaire defensieve overeenkomst aan gaan en daarmee de leer belijden van het vertrouwen op »eige» militaire kracht. Als de Volkenbond ook meer wil zijn dan een vereeniging van overwinnende mogendheden en een aantal gewezen neu tralen, die. om het zedelijke beginsel, zich Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 10) Er bestaat iets tjisschen ons, maar ik begrijp er niets van.* »Ik ken u niet,* bracht zij eindelijk met moeite uit. »Gij kent mij wel, juffrouw Vandeleur* hernam hij. »0, geef mij opheldering.* »Ik kan u geen opheldering geven, vaar wel.* »Is dat een vaarwel voor eeuwig vroeg hij moedeloos. »Voor het oogenblik althans,* hernam zij en liep haastig verder. Francis keerde naar zijn kamer terug, waar hij den ganschen dag in zonderlin gen gemoedstoestand bleef. Een oogen blik ging hij naar een naburig restaurant om haastig een middagmaal te gebruiken en toen hij in de Rue Lepic terugkwam zag hij voor den tuinmuur een rijknecht te paard een ander gezadeld paard op en neer voeren, terwijl Francis' hospes voor de deur een pijpje stond te rooken. ïWat een mooie paarden 1 riep hij Fran cis toe. »Zij behooren aan een broeder van mijnheer Vandeleur die nu bij hem is. Het is een Engelsch generaal, gij zult wel eens van hem gehoord hebben. er niet buiten konden houden, behoort Duitschland nu zoo spoedig mogelijk als lid toegelaten te worden. Want de Bond kan dan leerschool worden, voor het op voeden van het besef van de gemeenschap van belangen, dat tot dusver nog ver te zoeken was. In Italië is de half bolsjewistische be weging, die in de laatste weken onder de fabrieksarbeiders gaande is geweest, eenigs- zins aan het luwen. Het schijnt bij nader inzien meer een loonsbeweging te zijn ge weest, die haar oorzaak had in den slechten economischen toestand. Te Genua, Turijn, Milaan en Napels kwam het tot bezetting van fabrieken, waar het bedrijf daarna op gang bleef, maar die in forten werden herschapen. De kalme houding der over heid, die geen gewelddage onderdrukking op groote schaal beproefde, heeft er stellig toe bijgedragen, dat het stroovuur nu zelf aan het uitbranden is. De werklieden krijgen de loonsverhooging waarvoor zij gevochten hadden en de leiding van de socialistische partij moet nu zelf verklaard hebben, dat zij den tijd voor den revolutie nog niet gekomen achten. Het laat zich niet aanzien, dat de volks stemming, die binnenkort in het kolen bekken van Opper-Silezië gehouden moet worden, daar duurzame rust in de ver houding tusschen Duitschers en Polen zal brengen. De tegenstelling tusschen het Duitsche Rijk en Polen, die zich hoe langer hoe scherper af'teekent, is met dat al een ramp voor de toekomst van Duitschers. Op het oogenblik zijn de Polen nog de vijanden van het bolsjewistische Rusland, »Toch niet. Ik heb mij nooit veel met militaire zaken bemoeid en wij hebben zoo veel generaals.* »Hij is de man die den grooten Indi- schen diamant verloren heeft. Daar van hebt gij toch zeker wel in de couranten gelezen. Francis antwoorde te nauwernood maar snelde de trap op naar zijn kamer. Uit zijn raam ziende bespeurde hij twee man nen die onder den kastanjeboom zaten te praten. De generaal, een man met mili tair uiterlijk en rood gelaat, vertoonde eeni- ge gelijkenis met zijn broeder, maar was ouder en veel kleiner. Zij spraken zoo zacht met elkander dat Francis slechts af en toe een woord kon opvangen. Uit hetgeen hij echter toeval lig hoorde, begreep hij dat hijzelf in het gesprek betrokken was, af en toe hoorde hij den naam Serymgoure en eens zelfs den naam Francis. Soms scheen de generaal zich boos te maken en sloeg hij met de vuisten op de tafel. De ex-dictator poogde hem dan met zachte gebaren op vaderlijke wijze te kal- meeren. Eindelijk stonden zij op en gingen naar het tuinhek, waar zij met een handdruk afscheid namen Nauwelijks was het hek echter gesloten en John Vandeleur alleen in den tuin of hij barstte in een lach uit, die Francis onaangenaam in de ooren klonk. Zoo was dus weder eeu dag voorbij, zon der hem iets verder te hebben gebracht. maar men moet verder zien dan het te genwoordige oogenblik als men het oog op de t problemen van de toekomst richt. Warschau verzuimt geen gelegenheid, om ^r nadruk op te leggen, dat Polen wel met de tegenwoordige machthebbers in Rus land in oorlog is, maar naar duurzame vriendschapsbetrekkingen met het Russische volk streeft. Gaat het sowjet-bewind eens in Rusland omver, dan zouden Russen en Polen zich hun gemeenschappelijken Sla- vischen oorsprong bewust kunnen worden. Reeds de bolsjewiki hadden, toen zij Polen dachten te overloopen, verklaard, dat zij geen verandering wilden brengen in de grenzen van het gebied, dat het van Duitschland in bezit had genomen. Duitschland zal er op den langen duur grooter belang bij hebben in goede be trekkingen met Polen te leven en hen tegen Rusland uit te spelen dan ze tot blijvenden vijand te maken en in de armen van de Russen te drijven, hoe smartelijk ook het verlies van de oude koopstad Dantzig en den corridor voor elk goed Duitscher moet zijn. Op het oogenblik ziet het er echter veeleer naar uit, of de oude veete, die a van de verdeeling van Polen dagteekent, en door de anti-Poolsche kolonisatie-politiek van de Pruisische regeering aangewakkerd en levendig gehouden was, zich verscherpt. Polen en Sowjet-Rusiand moeten nu te Riga wapenstilstand en vr^de gaan sluiten, maar op het oogenblik legt geen van beide partijen daarbij een Hjzondere voortvarend- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruif//Boter- en Kaasmesjes. OERO ZILVER ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels/en Vorken, SuikerlepeXjes. Vraag prijscourant Voor Gercziiver voorheen '7 JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerdfraat 70. 's-BOSCH. Ill De volgende dag was het echter Dinsdag en de jonge man herinnerde zich het ge sprek tusschen John Vandeleur en Rolies, en verwachtte dus eenige onthulling. Naarmate het uur voor het middagmaal naderde, wenden in den tuin van het huis met de groene blinden en allerlei toebe reidselen gemaakt. Een der tafels %vas gedekt en de andere, die wat terzijde geschoven was, droeg sta pels borden en flesschën. Rolies kwam precies op het aangewezen uur en scheen in zich zelf gekeerd de ex- dictator daarentegen was buitengewoon op gewekt en lachte meer dan eens hartelijk. Klaarblijkelijk verhaalde hij allerlei grap pige avonturen en nog voor het eerste glaasje Vermouth geledigd was, zaten de twee man nen als de beste vrienden ter wereld te praten. Eindelijk verscheen iuffrouw Vandeleur met een soepterrine. Rolies stond op om haar te helpen, hetgeen zij lachend afwees en er werd gelachen en gespot over het eigenaardig geval, dat de dochter des hui zes voor dienstbode speelde. »Dan zijn wij vrijer en meer onder ons,* riep Vandeleur. Alle drie zetten zich aan tafel en Fran cis hoorde het verward gedruisch van stem men en het gerammel van messen en vorken onder den kastanjeboom. Eindelijk brak het dessert aan en de ex-dictator ontkurkte eigenhandig een flesch ouden wijn. Toen de duisternis begon te vallen werden een heid aan den dag, die door de andere partij licht als een gevoel van zwakheid zou uitgelegd kunnen worden. Het kan ook wel zijn, dat de Warschausche correspon dent van de Times gelijk heeft, als hij de meening uitspreekt, dat de bolsjewiki nog captles maken over het vrije diplomatieke verkeer, dat, zij van Riga uit met Moskou verlangen, omdat hun militaire leiders de hoop koesteren, dat de verwikkelingen tus schen Polen en Lithauen hun krijgskansen zullen verbeteren. Veel verandering is er voorloopig op het Poolsch-Russische oorlogsterrein niet inge treden. De Polen handhaven zich hard nekkig te Brest-Litofsk, maar meer naar het Zuiden aan den boeg en ten N. O. en O. van Lemherg zijn de rooden op som mige plaatsen weer wat in het voordeel. Krystynopol, dat hun in handen gevallen is, ligt 80 K.M. ten N.O. van Lemberg en binnen de oude Galicische grens. De Engelsche minister van koophandel heeft zich bereid verklaard om den eisch betreffende loonsverhooging door een on partijdig lichaam als het Industriëele Hof te laten onderzoeken, en na hem heeft de leider der mijnwerkers eenzelfde bereid willigheid uitgesproken. Men zou dus zeggen, dat het conflict om de kwestie van de loonsverhooging alléén niet op de spits zou gedreven behoeven te worden. In de loonskwestie staan de werklieden geenszins zwak. De regeering heeft,erkend dat de algemeene kosten van het leven in Engeland in vergelijking met Juli 1914 met 155 pet. zijn toegenomen, en met dit percentage zijn de loonen der kolendelvers metterdaad gaandeweg verhoogd geworden. Men zou dus oppervlakkig meenen, dat de werklieden reeds alles hebben, waarop zij billijkheidshalve aanspraak zouden kunnen maken, indien niet de commissie van rech ter Sankey vroeger reeds had beslist dat de mijnwerkers ook nog recht hebben op een extra vee hooging van 30 pet., welke bepaaldelijk bestemd werd om den levens' standaard, waai op de. mijnwerkers vóór ^den oorlog stonden, te verbeteren. De mijnwerkers voeren aan, dat de regeering reeds eerder de billijkheid van dit beginsel heeft erkend. BUITENLAND. De lord-mayor van Cork. In den toestand van den lord-mayor is lamp en een paar brandende kaarsen op tafel gezet. Bovendien stroomde licht uit de deur in de veranda, zoodat de tuin ei genaardig verlicht was. Voor de tiende maal misschien ging juf frouw Vandeleur naar binnen om na een poos terug te keeren met de koffie, die zij op de zijtafel plaatste. Dadelijk stond haar vader op en zei »Voor de koffie zorg ik altijd liever zelf. Een oogenblik later zag Francis den ex- dictator by het kaarslicht bij de tafel staan waar hij druk pratende twee koppen in schonk en toen snel uit een klein fïeschje iets bij een der koppen voegde. Toen keerde hij zich met een kop in elke hand naar de tafel, waaraan Rolies zat. Francis begreep volkomen goed wat hier voorviel, hij voelde zich genoopt tusschen beiden te komen, maar wist niet hoe. Stond hier een misdaad gepleegd te worden O, hoe berouwde hem thans zijn spioneeren. Machteloos stond hij voor zijn venster, waar het koude zweet hem uitbrak. Er verstreken eenige minuten. Het ge sprek onder den kastanjeboom scheen te verflauwen, tot eensklaps het gerinkel ge hoord werd van brekend glas en het doffe geluid van iemand die voorover met het hoofd op de tafel viel. Op het zelfde oo genblik weerklonk een schrille gil. »Wat hebt gij gedaan riep juffrouw Vandeleur, vhij is dood aZwijg riep de ex- dictator ruw terug. aHij is alleen bezwijmd. Neem hem bij de DRAAGT K AII LM AAA's lleeicii- en Gufiiicliein. een kleine wijziging ten ongunste gekomen. Gedurende den nacht heeft hij weinig ge slapen en was zijn lichaam pijnlijk. IIij is zwakker geworden. o De aardbeving. De bladen vernemen, aldus de N. R. Ct., dat Noord-Italië nimmer een zoo zware aardbeving als de jongste heeft gekend. De bewoners van de gevangenis te Milaan sloegen dientengevolge aan het muiten, maar werden spoedig tot rede gebracht. Het centrum scheen in de dalen der Ap- penijnen bij Parma te liggen. Fivizzano, een gemeente van '17.000 inwoners, is geheel verwoest, evenals Solicra, waar vele slachtoffers zijn. Wegens de vernieling der telegraaf- en telefoonlijn zijn de berichten schaarsch. Te Pistoia is de koepel dei- kerk de la Madona della Umilta een mees terwerk van Vasari, ingestort. De »Epoca« schat het aantal der slacht offers, dat bij de aardbeving gedood is, op 300. o Een bergstorting. In de Grot der Winden onder den Nia- garawaterval heeft, terwijl zich daar een groot aantal toeristen ophielden, een berg storting plaats gehad. Twee vrouwen en een man werden door de neerstortende rótsen verpletterd, terwijl verschillende andere personen gewond werden. o voeten, ik zal hem bij de schouders nemen. Francis hoorde hoe het meisje in tranen uitbarstte. »Hebt gij mij verstaan vervolgde de. ex-dictator op denzelfde toon, »of zoudt gij u willen verzetten Eu toen het meisje bleef zwijgen, her nam hij »Neem hem bij de voeten Ik wil hem in huis brengen. Als ik wat jonger was zou ik het wel alleen doen »Het is een misdaad riep het meisje, en gehoorzaamde hem. Francis zag hen beiden het iichaam van Rolies dragende in de veranda verdwijnen. Was hij dood of niet Francis moest on danks de bewering van Vandeleur het eerste aannemen. Maar dan was er een zware misdaad gepleegd en was het huis met de groene zonneblinden door een groote ramp getroffen. Innig medelijden met het meisje beving hem en al zijn moed verzamelde opende hij de jaloesiën van zijn venster en sprong tusschen de takken van den kastanjeboom. Tak na tak brak onder zijn gewicht af, eindelijk kon hij een stevigen tak vastgrij pen, waarvan hij een sekonde bleef hangen en liet zich toen met een zwaren'slag op de tafel neervallen. Een luide kreet uit het huis bewees dat zijn komst niet opgemerkt was gebleven. Toch aarzelde hij niet maar liep snel naar de veranda deur 1 Wordt vervolgd), I 8 1 voor liet Luid van Heisdei en ülteia, de Lanptraat ei de Bumeierwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1