pa. ALPJ-L H UPSCH i Uitgebreide collecti^rEANSCB KRISTAL Zocht U ver geefs Adverteert in dit Blad. Vughter straat 19. 's-BOSCH. I Levering onder garantie van breuk en bij levering. PUROL-, f in. de oleuwste modellen.. telefoon ris. WA5CH Y UW HOOFD MET Fabr.A.MIJNWAÖDT. Ze.'*h Een opzienbarende uitvinding. Een omkeer op het gebied der telegrafie De «Evening Standardverneemt uit Kopenhagen, dat twee jeugdige Deensche ingenieurs, Rahbek en Johnson, in de Tech nische Universiteit aldaar een interressante demonstratie hebben gegeven op het ge bied van electriciteit. Zij hebben nl. ont dekt, dat door een electrischen stroom te zenden door zekere middenstoffen, (bijv. litografische steen), daardoor een zekere kracht wordt opgewekt, welke in enkele opzichten gelijkt op magnetisme. De daarmede verkregen uitslagen zijn min- of meer fabelachtig en beloven een absoluten omkeer te zullen brengen op het gebied der telegrafie, zoowel draadloos, ais anderszins. Een verstrooid generaal. Tokio heeft eenige dagen van overmatige hitte doorgemaakt en het schijnt, dat de Japansche hersenen niet bestand zijn tegen een temperatuur van 88 gr. in de schaduw. Zoo meldt bijv. de Japansche spoorweg directie, dat het aantal in de treinen ach tergelaten voorwerpen, gedurende de warme dagen met 1000 per week is toegenomen. Een jonge moeder liet bijv. haar 5 jarig dochtertje in den trein achter, terwijl een oude generaal zijn coupé verliet onder ach terlating van zijn sabel en een serie deco raties en ridderorden. Lloyd George. Londen, 8 Sept. Tegen de verwachting is Lloyd George al gisteravond te Londen teruggekomen. Hij is recht doorgespoord, inplaats van te Parijs af te stappen. Frankrijk en Engeland. Parijs, 8 Sept. De Burgemeester van Calais heert Lloyd George op zijn doorreis naar Engeland ontvangen met een toespraak, waarin hij sprak over de vriendschap tus- schen Engeland en Frankrijk ten voorspoed van beide volken. Lloyd George antwoordde Niet slechts ten voorspoed van onze volken, maar van de heele wereld. Evenals u wil ik de nauwe samenwerking en trouwe vriendschap tusschen beide naties handhaven. —0 Be reis van Millerand. Koblentz. Ijfij een noenmaal, door gene raal Allen aan Millerarid en Foch aange boden, zijn zeer haiteiijke toespraken "ge wisseld. Ierland. Londen. Gewapende Sinn-Feiners hebben een trein buiten Waterford opgehouden en de spoorstaven verwijderd. 0 Ben Lord Mayor van Cork. Londen. Naar verluidt, heeft Lloyd George niet gezinspeeld op een vrijlating van den Lord Mayor van Cork, als de moorden in Ierland ophielden. Lloyd George heeft zijn houding in de kwestie niet ge wijzigd. In een gezonken duikboot. Veertig uur onder water. De reddende telefoon. Van een wonderbaarlijke redding van een bijna wissen dood vertelt de «Times« correspondent te New-York Het Amerikaansche transpoi tschip «Ge neraal Goethalsci, op weg naar Panama, bevond zich op 60 mijl afstand van De laware Cape, toen de leden der bemanning die zich aan dek bevonden, een telefoon schel hoorden rinkelen. Men begreep niet, waar dit op zee ongewone geluid vandaan kwam, maar daar het schellen niet ophield werd een boot uit gezet en spoedig vond men toen een boei waaraan een telefoon-toestel bevestigd was. Men luisterde aan den hoorn en kreeg toen uit de diepte de volgende mededeelingen «De duikboot S 5 bevindt zich sedert 35 uur onder water. Wij krijgen gebrek aan lucht. Onze machines zijn beschadigd. Laat *hulp komen. Onmiddelijk werd door de «Generaal Goethals« draadloos om assistentie geseind. Een jongen te Hartford (Connecticut), die juist met zijn klein draadloos toestel speelde, ving het bericht op en seinde het onmiddelijk door aan alle stations. Spoedig daarop vertrok een aantal tor pedojagers naar de plaats des onheils, waar de «Goethalsc intusschen reeds schitterend werk had gedaan, door met kabeis den achtersteven van de S 5 omhoog te haien, en een kleine opening in de boot te ma ken, waardoor fïissche lucht kon binnen komen. Spoedig na de aankomst der tor pedojagers waren de commandant van de duikboot Cooke en de overige 29 leden der bemannig gered. In het geheel hadden de mannen 40 uur onder water doorgebracht. Een Oostersch congres te Bakoe. Enver Pasja opperbevelhebber. Londen, 7 Sept. Aan de «Timescc wordt gemeld, dat de Bolsjewiki dezer dagen een Oostersch congres te Bakoe zullen houden. Op dit congres zullen 0. a. lezingen worden gehouden over de kwestie «Indië moet worden bevrijd van de Britsche tyrannie«. Parijs, 7 Sept. Een Duitsch draadloos bericht van den 6en September meldt dat volgens berichten uit Moskou ontvangen, Enver Pasja op verzoek van Denin en Trotsky, benoemd is tot opperbevelhebber der bolsjewistische strijdkrachten welke naar Indië optrekken. Alle bolsjewistische troepen in den Kaukasus, Perzië, Afgha nistan en Turkestan, zijn onder zijn bevel geplaatst. Be Eransche bevolking. De gevolgen van den oorlog. De »Opinion« bevat eenige belangwek kende gegevens betreffende de Fransche bevolkirigs-statistiek. De kwestie der bevol kingstoename is voor Frankrijk tegenwoor dig van meer gewicht dan ooit. Algemeen vraagt men zich af, of het geboortecijfer in die mate zal stijgen, dat daardoor de nadeelige gevolgen, welke de oorlog op het bevoikingstotaal heeft gehad, zullen worden goedgemaakt. Men vergete niet, dat het hier niet slechts geldt de millioen doo den, welke op de slagvelden zijn gevallen, doch dat door den oorlog tevens de ge boorteindex gedaald en het sterftecijfer sterk gestegen is. 0 Smokkelaars worden opgehangen. In Tsjocho-Slowakije is de staat van beleg afgekondigd. Als reden van dezen strengen maatregel wordt de grooie smok kelhandel naar Polen en Hongarije genoemd. Tsjechische legionairs zijn naar de grens gezoiiden. In de verordening nopens den staat van beleg wordt gezegd, dat iedereen die zonder invoervergunning verbruiksarti- kelen over de grens brengt zal worden opgehangen. BINNENLAND. Broodprijsrerlaging. De meeste bakkers te Oldenzaal hebben den prijs van het wittebrood verlaagd van 30 op 32 ct. per 800 gram en van het roggebrood van 13| op 10 ct. per pond. De arbeiderscoöperatie «Helpt u zeiven neemt echter 12 ct. voor een pond rog gebrood. 0— Be Kotterdanische Eierreiling. Op de in ons veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden veiling, werden do volgende prijzen besteed Kipeieren f 15,05f 16,90 idem (klein) f 14,40—f 14,75 Eendeieren f17,20 f 17,40 Aanvoer 95000 stuks. 0 Woningnood. Te Oirschot heeft de arbeider A. de Jong met zijn gezin zijn intrek genomen in het Iykenhuisje op de algemeene be graafplaats. Auto-ongeluk. Maandagnacht is te Eefde de heer M. J. van Rossum, ambtenaar ter secretarie van Gorssel, die met een verlicht rijwiel aan den kant van den weg stond, door een dronken chauffeur aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en gebroken bee- nen werd de heer van R. opgenomen en naar het Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De beschonken chauffeur wilde doorrijden doch de chef-veldwaehter van Gorssel zond hem een kogel achterna, waarop hij de auto liet stilstaan toen werd de man ge arresteerd. 0 Een horlogedief. Zekere 18-jarige G. v. d. L% uit Rijs- oord, heeft 0. a. te Alkmaar en te Gorin- cbem gouden en zilveren horloges bij winkeliers op zicht gekregen en zich daar mede uit de voeten gemaakt. De politie te Gorcum seinde naar ver schillende stations met het resultaat, dat men dezen jeugdigen oplichter iri een trein te Dordrecht kon arresteeren. Buitsche credicten. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn meldt Op 16 September zal de betaling van den eersten termijn van zeven millioen gul- deu op het Nederlandsche kolen- en ijzer- crediet plaats hebben. De verdere zeventig millioen worden in maandekjksche termij nen betaald. Bc expeditie naar Spitsbergen. Van Kaap Bohemen seint men aan de N. R. Ct. Aan de Koningin is een gelukwensch gezonden uit naam van de Noordelijkste Nederlandsche nederzetting, waarvoor H.M. telegrafisch dank heeft betuigd. Alles is wel. 0 Dubbele moord te JMillingen. Het gerechtshof tc Arnhem veranderde de straf van 20 jaar van Th. L., wegens een dnbbele moord te Millingen gepleegd, in levenslange gevangenisstraf. Tegen de tabaksbelasting. Het landelijk congres van den Eersten Ned. Bond van kleinfabrikanten in de si- garenindustrie heeft een motie aangenomen, waarin het ontwerp banderollen-systeem, tot heffing van tabaksaccijns, verklaard wordt als te beteekenen de algeheele on dergang voor de alreeds kwijnende sigaren- industrie. 0 Een duurtcbyslag voor Rijkspersoneel. Naar wij vernemen heeft de regeering het plan binnenkort met wetvoorstellen te ko men, ten einde den Rijksambtenaren een bijslag te kunnen verstrekken. Zijn wij juist ingelicht, dan zal een onderscheid wor den gemaakt tusschen ongehuwden, gehuw den zonder en gehuwden met kinderen. (Hbld.) __o l'aardcnwct-ovcrfrcding. Door het kantongerecht te Gorinchem werden heden de eerste overtreding op de nieuwe paardenwet behandeld. Te Kedi- chem hield een landbouwer een hengst, die niet door de wettig ingestelde keuringscom missie was goedgekeurd. Met dezen hengst werden merries aan andere veehouders toe- behoorende, gedekt. De ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van f 100 sub. 20 dagen hechtenis. 0 Aan de gemeente Sluis is door de En- gelsche regeering een som van f 50,000 uitbetaald, wegens schade, veroorzaakt door een bomaanval uit Engelsche vliegtuigen op 1 October 1947. V- Het lid der Tweetie^ Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman moet vöorloopig, althans tot de nieuwe algemeene verkie zingen in 1922, teruggekomen zijn op zijn aanvankelijk voornemen, zijn Kamerlidmaat schap neer te leggen. OS bleekzucht, ruöPÜ/£wakte, ARMOEDE danigheid. Gebruikt NÜJ^nA$DT'5 STAAbT^BLETTEN PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De heer Latestein, directeur der «Heusdensche Harmoniebehaalde 6 September j.l. op het concours te Meteren met de fanfare »Juliana« van Rossum den eersten prijs in de 2e afdeeling met 317 punten. Aalburg. Dat ratten zich niet ge makkelijk laten vangen, weet iedereen. Doch J. N. schijnt er wel een bizonder middel voor te hebben, want op een mor gen zaten er niet minder dan vier van deze diertjes in één rattenkist. Een schoone opruiming zoo iets. Genderen. Zondagjl. had alhier in de Ned. Herv. Kerk bevestiging en intrede plaats fan den nieuwen leeraar. Des voormiddags trad als bevestiger op de WelEei w. Heer S. R. Rijnenberg, emeri tus pred. te Leiden, die zijn broeder naar aanleiding van 2 Tim. 1 8 aan de ge meente verbond op ver zoek van den be vestiger werd, na de beantwoording der vragen, den nieuwen herder staande toe gezongen Ps. 134 3. Des nam. deed Ds. S. A. C. Rijnenberg, van Hien en Dodewaard naar hier overgekomen, zijn intrede, en had als tekst gekozen 1 Thess. 5 25 «Broeders bid voor ons.ee Aan het einde der godsdienstoefening werd zoowel gemeente als leeraar naar aanleiding van dezen gewichtigen dag toegesproken door den consulent Ds. Bakker van Aal burg, welke de gemeente verzocht den nieuwen leeraar toe te zingen Ps. 122:6: «Bekleed, o hoogste Majesteit, Uw priester met gerechtigheid, enz. Was des voorm de kerk flink bezet, des namiddags was het vriendelijke kerk gebouw zeet> vol, daar ook velen van el ders waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. 's Gravemoer. De in deze gemeente gehouden 42e Unie-collecte heeft opgebracht f 79.805. Herpt. Een zeker aantal kinderen der 7de klasse der O. L. School kan wegens plaatsgebrek niet meer toegelaten worden. Jammer echter voor die kinderen die nog gaarne, een jaar de school wilden bezoeken. Moge hierin spoedig verandering komen. Nieuwendijk. Op de Woensdag ge houden Kringwedstrijd voor vrijwillige Burgerwachten te Gorinchem behaalde onze Burgerwacht de 2e prijs, een groot ver guld zilveren medaille, terwijl tevens P. Roubons van Almkerk een verguld zilveren eere-kruis behaalde voor het hoogste aan tal punten. Terwijl Wed. A. van Noorloos een pot water verdroeg, kwam zij zoodanig te vallen, dat zij het gebruik harer beider beener» moet missen. Wed. de Graaf viel Woensdagmiddag zoodanig dat zij een been brak, Sleeuwijk. Onze vroegere dorpsge noot de heer C. A. Klootwijk, thans onder wijzer te Nieuw-Lekkerland, behaalde Dinsdag jl. de hoofdakte. Sprang. Tot voorzanger hij de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd de heer J. Vos Jzn, Het 5-jarig dochtertje van den schoenmaker G. v. A. had het ongeluk op het schoolplein zoodanig te vallen, dat zij een diepe wond aan haar hoofd opliep. Door dr. v. d. M. werd deze toegenaaid. In den tuin bij mej. D. zijn de peren gestolen. De dieven bleven tot op heden onbekend. Bij het Chr. schoolbestuur bestaan plannen een vereeniging voor een te stich ten Chr. Bewaarschool in het leven te roepen. Bereids zijn aan het gemeente bestuur reeds 2 lokalen van de leegstaande O. L. school aangevraagd welke zijn toe gestaan. Door het gemeentebestuur alhier zijn de nog te gebruiken leermiddelen der- vroegere O. L. school aan de Chr. school geschonken. - De heer P. Maat alhier, is gekozen tot lid in de commissie tot wering van schoolverzuim. Op de voordracht voor Zetters der directe belastingen komen in deze gemeente voor de heeren F. M. de Jong en J. Nieuwenhuizen, en als plaatsvervangers Jac. Rijken en G. L. Vos. Met den bouw van het 5de lokaal aan de Chr. School is reeds een aanvang gemaakt. Wegens nog steeds uitbreiding van het aantal leerlingen heeft het school bestuur bij het gemeentebestuur verlenging aangevraagd, voor den duur van het ge bruik van het lokaal der O. L. School. Dit verzoek is ingewilligd. ▼een. Een hit, toebehoorende aan een koopman alhier, ontving van een natuur genoot een slag tegen een voorpoot, waar door deze werd gebroken. Het dier moest op advies van den veearts worden afge maakt. Gelukkig voor den eigenaar dat het beest was verzekerd. Een arbeider, welke eenige weken in de Haarlemmermeer was werkzaam ge weest, had hel ongeluk op zijn terugreis een spaarpot van f 60 te verliezen. Ge lukkig waren er medelijdende harten die hem gezamenlijk zijn schade wilden terug bezorgen. De Ned. Herv. kerk welke de laatste weken inwendig ter restauratie eens goed werd onderhanden genomen, is thans een bezoek waardig. Het bestuur beeft hier mee een goed werk verricht, nu de finan- cieele toestand deze verbetering permit teerde. Iedereen is er dan ook over verbaasd, dat dit gebouw zulk een flinke verandering heeft ondergaan. Raamsdonksveer. De cursus van de Middenstandvereeniging, leeraren de Heeren Stoffels en Van Dongen, is weder begon nen met 16 leerlingen. Ds. Nuchteren van Bleiswijk hoopt a.s. Zondag, des morgens op 't Dorp, en des namiddags op 'tVeer, op te treden in de Ned. Herv. Kerk voor Ds. v. d. Graaf. naar een snelwerkend middel, ter ge nezing van steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, open beenen, zwerende borsten, fijt, wratten, likdoorns, ring-, baard- en dauwworm, winterhanden en wintervoeten, brandwonden, beproef dan ééns een busje Oprechte Winsumer Zalf, en in/iikele dagen is U genezen. Prijs per bus f 0.75 en fl.35. (Hoe grooter bus, hoe voordeeliger in 't gebruik.) Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten en Winkeliers en te HGUSdeil bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt '8 BOSCh Gebrs. Verhees, Or- thenstr. 28 en Vughterstr. 77; GOFill- chem, Firma.Schoon, Apoth. Hoogstr.; Waalwijk, D^og. De Toko, t/o de Markt: Baardwijk, JO. Bijnen. Waar niet ver krijgbaar/ is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. BE VRIES, H Winsum (Gr.) PREDIKBEURTEN 12 September. Geref. kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. v.m. voorbereiding H. Avondm. Werkendamvm. 9.30 u. ds. Put uit Andel. Geref. kerk A, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. André. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Ger. Gem. vm. 10 en nm, 6 u. leesdienst. (Doopsbediening) Andelnm. 3 u. ds. v. d. Put. van Baardwijk. en nm. 2.30 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2.30 u. leesdienst. Heesbeennm. 3 u. Ds. Bakker. Geref. kerk, vm. 10 u. lees dienst en nm. 3 u. ds. de Bruin van Dussen. Ger. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 5 u. dhr. Boerkoel, theol. Cand. te Haarlem. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Geertruida Dirkje d. v. M. M. Binnendijk en van A. Arnoldus Jacob en Gerrit zonen v. R. Das en H. de Nekker. Overleden: Maria van Noort, wed. Hendrikus Verhoeven, oud 60 j., wonende te Drunen. PR US PER STUK 90S B'jyTTOT H «n DR061STO1 -0— IN DOOIEN VANAF 9^BIJ APOTH.en DROGISTEN Hemdennm. 5 u. ds. Huijgens, Aalburgvm. 10,30 u. ds. Bakker. Aalst, nm 3 u. dr. Tjalma uit Veen. Doeverennm. 3 u. ds. Louwe Kooymans Eethengeen dienst. Oenderen, vm. 10,30 u. ds. Rijnenberg, Geref. kerk, vm, 10.30 en nm, 3 u. ds. v. d. Sluis. 's-Qravenmoer, nm. 2 u. ds. v. d. Graaf van Raamsdonk. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. Her<pt, vm. 10 u. ds. Huijgens. Meeuwen, geen opgaaf. Sleeuwijk, vm. 10 en nm. 6,30 u. ds. v. Garderen. Spra7ig, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Groeneveld. Uitwijkvm. 9,30 en nm. 2 uds.de Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 3 u. ds. v. Asch van Eethen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2