Üe roem van Kashgar. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4017. Woensdag 15 September1920. FEUILLETON. UND VAN ALTEN A Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Lloyd George is Dinsdagavond uit Zwit serland in Londen teruggekeerd. Hij was aanvankelijk van plan, om Parijs aan te doen. Millerand was op reis naar de Rijnstreek en men zegt, dat hij bovendien ook niet veel lust gevoelde om het onder onsje tusschen de Belgische en Fransche staatslieden te storen. Delacroix, de Bel gische eerste-minister, is Woensdagavond teruggekeerd met het nieuwe Fransch- Belgische tractaat bij zich. Hij was zeer tevreden over de vriendelijke ontvangst, die hem te Parijs was bereid en zeide, dat hij den volgenden dag de overeenkomst aan het kabinet zou voorleggen. Nadat dit de overeenkomst zal hebben goedge keurd, zal het zoo spoedig mogelijk door de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden worden onderzocht. Daarna zal de ratificatie onmiddellijk volgen zoodat het parlement buiten de zaak gehouden wordt. De banden tusschen Frankrijk en België zullen nog nauwer aangehaald wor den door eene economische overeenkomst, over welke te Parijs nu de onderhande lingen zijn begonnen. Lloyd George heeft dadelijk bij zijne thuiskomst twee brandende vraagstukken van de binnenlandsche politiek ter hand genomen, nl. de steenkolencrisis en de kwestie van de Iersche hongerstakers. De conferentie tusschen de vertegen woordigers van de Engelsche regeering en van het inijnwerkersverbond heeft al da delijk tot een afbreken van de onderhan delingen geleid. Zij is kort en hevig ge weest. De twee partijen hebben beraad slaagd, de mijnwerkers hebben zich in raadkamer afzonderlijk teruggetrokken, en daarna aan den minister van koophandel meegedeeld, dat voor hen geen nieuwe gezichtspunten waren geopend, welke tot een bevredigende oplossing konden leiden. Dat zij het in dezen vorm zeiden, lijkt tactisch niet erg handig, want al het voor deel blijft nu aan de regeering, die er zich op kan beroepen, dat de mijnwerkers het weigerend antwoord hebben gegeven. Sir Robert Home zal, terwyl zijn gezicht leed wezen hierover uitdrukte, misschien in zijn vuistje hebben gelachen. De regeering wascht de handen in onschuld en laadt het odium op de andere partij. Zoo pes simistisch om të meenen, dat de zaak daar nu wel bij blijft, zal wel niemand zijn. Een vreemd verhaal in vier gedeelten. 10) In een klein vertrek waarvan de vloer met een mat was bedekt en waarin glazen kasten stonden met allerlei zeldzaamheden, stond Yandeleur gebogen over het lichaam van Rolles. Driftig betastte hij hem en het kwam Francis voor dat de ei-dictator iets uit Rolles zak nam en dit vlug aan het meisje overreikte. Toen snelde hy op Francis toe, en riep met luiden vloek ®Wie zijt gij en wat wilt gij hier?* En toen Rolles uit zijn bezwyming scheen bij te komen en licht de hand bewoog, riep Vandeleur ruw tot zijn dochter »Neem een licht en laat den indringer uit Zwijgend ging het meisje hem voor en bij het tuinhek gekomen zette zij de lan taarn op .den grond. ®Een enkel woord* sprak Francis haas tig ®zal ik u weerzien of is dit de laatste maal Luister* antwoordde het meisje. Mis schien zullen wij elkander wederzien, maar beloof mij, wat gij ook mocht hooren, wat er mocht gebeuren, kom niet hier in huis terug. Loop zoo hard als gij kunt, tot gij In de kwestie van de hongerstaking van Mac Swiney, den Lord Mayor van Cork, zit nog steeds geen schot. Het lijkt onge looflijk, dat de burgemeester na ruim een maand nog leeft, als hij, werkelijk niets gebruikt. Het balletje, dat Lloyd George had op geworpen over zijn vrijlating tegen de belofte, dat Sinn Fein met moorden op politie-agenten in Ierland zou ophouden, is niet opgegaan, omdat, naar nu officieus te verstaan gegeven wordt, van de zijde van Sinn Fein een rechtstreeksch voorstel in die richting had moeten komen. Lloyd George heeft zich maar in dien geest tegenover een derde uitgelaten, om zoo'n voorstel uit te lokken, maar de regeering kan in deze zaak niet de minste zijn, door voorstellen te doen, die misschien toch van de hand gewezen zouden worden, waardoor haar prestige Zou lijden. De nieuwe soort van loonsbeweging onder het kleine half millioen Italiaansche fabrieks arbeiders, die niet gestaakt, maar de pro ductie-middelen in beslag genomen hebben, is aan de stranden op de klip, dat de leiders niet weten, waar zij het geld vandaan moeten halen, om de werklieden hun week loon te betalen. De arbeiders krijgen nu voor het werk, dat zij verricht hebben, niet eens het oude loon, dat zij te laag vonden. Met de fabrikaten, die zij gemaakt hebben blijven zij zitten, men moet koopers zoeken voor keurige nieuwe Fiat-auto's, en de grondstoffen raken op. Hun leiders hadden het werk in de in bezit genomen fabrieken met ijzeren tucht georganiseerd, ongehoorzamen en luiaards werden voor krijgsraden gebracht en veroordeeld tot opsluiting in geïmproviseerde gevangenissen of onthouding van het voedselrantsoen. Deze heele organisatie mist echter de verbin dende schakel met de kapitalistische maat schappij van koopers en verbruikers en dreigt ineen te zakken wegens het ont breken van de commercieele leiding van het bedrijf. De leiders zouden een groote opruiming tegen ^spotprijzen* kunnen in richten, men had immers de grond stoffen maar voor het grijpen en heeft alleen geld noodig tot betaling van den arbeid maar daar krijgt men geen nieuwe grondstoffen mee. Giolitti, die eerst den patroons aangeraden moet hebben zich tegen de eischen van de arbeiders te ver zetten, heeft daarna weer druk uitgeoefend op de werkgevers, die nu echter op hun stuk staan en eerst de overgave van de aan het begin der bewoonde wijken komt, gij zijt in grooter gevaar dan gij denkt. Beloof mij dat, dan zal ik u een aanden ken geven, maar bekyk dat niet voor gij in veiligheid zijt.« ®Ik beloof het,* stamelde Francis ont hutst over al het vreemde, wat hem over komen was. Het meisje reikte hem een hard voor werp in een zakdoek geknoopt over en drong hem, met meer kracht dan hij van haar verwacht had, door het geopende hek. »En nu, vluchtriep zij hem na. Francis ijlde voort door de laan die op de Rue Ravignan uitkwam. Maar hij was nog geen vijftig schreden ver of hij hoorde een kreet, zoo schril en doordringend, dat hij staan bleef en omzag. Eensklaps zag hij den ouden Vandeleur uit het tuinhek snellen, bloothoofds, met waaiende grijze haren en beseffende, dat de ex-dictator het op hem gemunt had, ijlde Francis zoo snel hij kon voort. Maar het scheen alsof de oude man vleugelen had en plotseling voelde Francis zich met een ijzeren vuist vastge grepen. »Wat wilt ge van mij riep hij. Dat zullen wij thuis bespreken antwoord de Vandeleur hijgend. Maar Francis was jong krachtig hij wist zich los te trekken en liep zoo hard hij kon voort, tot hij in de verte het electrisch licht van de Place de 1' Opera bespeurde. ïDaar ben ik veilig,* dacht hij en zichsnel- beradende, ging hij het Café Americain binnen. fabrieken eischen. De bijlegging van het geschil zal niet overal zonder nieuwe strub belingen in haar werk gaan, maar de leiders van de werklieden voelen dat zij in een impasse zitten. Terwijl de Poolsche afgevaardigden aan stalten maken om naar Riga te gaan, waarheen minister Sapieha hen na enkele dagen zal volgen, heerscht er in den boe zem der partijen groote verdeeldheid over de oorlogs- en vredesdoeleinden. De Poolsche nationaal-democraten, wier leider Grabski is, willen een verzoening met Rusland en daarom matiging in de territoriale eischen, omdat zij inzien, dat dat Polen niet twee fronten kan bezetten, één tegen Rusland en één tegen Duitsch- land. De socialisten en Pilsoedski, die zelfs socialist is, zijn daarentegen in den tijd van den Tsaar al anti-Russisch geweest en het ook gebleven tegenover Sowjet-Rusland, dank zij het vermoedelijk niet onjuiste in zicht, dat de heerschappij van de bolsjewiki niet altijd kan duren. De nationaal-de mocraten verwijten Pilsoedski en zijn so cialisten en de de tegenwoordige Warschau- sche regeering, dat zij Polen door hun tocht naar Kiëf aan den rand van den afgrond gebracht hebben en vreezen, dat de socia listen bij de onderhandelingen te Riga huri politiek van het voorjaar zullen herhalen, toen de Poolsche regeering Borissof in West-Rusland als plaats voor de vredes onderhandelingen tusschen Polen en Sowjet Rusland wraakte en daardoor den oorlog bestendigde. In elk geval moet de strijd tusschen de politieke partijen in Polen uit gevochten worden, voor men een duidelijk overzicht van de Poolsche vredesvoorwaar den kan krijgen. Tot op dit oogenblik zijn de bolsjewiki niet by machte geweest hun militairen toe stand te verbeteren. Voor Brest stooten zij nog altijd het hoofd, aan den Boeg zijn de krampachtige pogingen van het leger van Boeljenny (dat, zooals wij dadelijk op gemerkt hadden, dan toch niet vernietigd is) om vooruit te komen, op nieuwe ver liezen uitgeloopen. BUITENLAND. De ramp in Italië. Ongeveer 1000 deoden. Carrara's marmergroeven verdwenen. Uit Milaan wordt gemeld De berichten, die uit de provincie worden ontvangen, geven nieuwe bijzonderheden om- In de zaal zaten slechts weinige perso nen aan tafeltjes hier en daar verspreid en Francis was te veel met zijn eigen gedach ten vervuld om op hen te letten. Hij haalde den zakdoek te voorschijn en zag dat het daarin bevatte voorwerp een rood foudraal was. Toen hij het liet open springen zag hij een diamant van buiten gewoon grootte en prachtige schittering De in het oogspringende groote kostbaar heid van den steen trof Francis zoozeer, dat bij zonder zich te bewegen op den diamant bleef staren. Eensklaps werd er een hand op zijn schou der gelegd en hoorde hij iemand op be velenden toon zeggen »Sluit dat foudraal en vertoon uw ge laat.* Francis keek op, en zag een heer voor zich, bijna nog jong, met voornaam uiterlijk en deftig eenvoudig gekleed. Hij was van een ander tafeltje gekomen, had zijn glas meegebracht en ging naast Fran cis zitten. »Sluit het foudraal,* herhaalde de vreem deling ®en steek het weer in uw zak. waar het nooit had moeten zijn. Tracht als gij kunt een gewoon gezicht te zetten en doe alsof ik een oude kennis van u was. Zoo klink eens met mij, dat is nog beter.* ®In hemels naam, wat beteekent dit alles stamelde Francis. »Ik weet niet waarom ik u gehoorzamen moet, maar ik heb de laatste dagen zooveel vreemde we derwaardigheden gehad, dat het is alsof ik op een andere planeet woon. Maar uw trent den ontzettenden ramp, die Italië heeft getroffen. De marmergroeven van de stad Carrara bestaan niet meer. Een lawine heeft ze bedolven. De omtrek van de Pon- tinische Apenijnen zijn thans één puinhoop. Verscheidene plaatsen aan den straatweg FlorenceBologna zijn ontzettend verwoest of gedeeltelijk vernietigd. In Pistaja is de prachtige koepel van de kerk der Madonna Delia Umilca in een vormloozen puinhoop veranderd. In Pisa veroorzaakte de schrik door de ontzettende aardbeving meer slachtoffers dan de aardbeving zelf. Bologna is het tooneel van een onbeschrijfelijke paniek. Men zegt, dat het aantal dooden circa 1000 bedraagt. In Riagiu del Emillia zyn niet minder dan 12 gemeenten door de aardbeving getroffen en met den aardbodem gelijk gemaakt. Zwaar geieden heeft ook het Alpen- distrikt Lunigiano, waar in 8 gemeenten nog slechts weinig huizen overeind staan. Fivizzano, vroeger een bloeiend stadje aan den voet der Apennijnen, en ver scheidene dorpen, vormen thans één groote puinhoop, waaronder velen bedolven liggen. De overlevenden werken dag en nacht door om hun bloedverwanten, dood of levend, onder de puinhoopen vandaan te halen. Op het door de aardbeving opengescheur de plaveisel liggen de overblijfselen van de vernielde huizen, waar tusschen de over blijfselen van versplinterd en gebroken huisraad uitsteken. Vrijwel het eenige gebouw, dat in dit stadje nog overeind staat, is de kerk met den klokketoren, die als door een wonder gespaard bleef, terwijl een daartegen aangebouwd huis, waarin het postkantoor gevestigd was, totaal is vernield, onder zijn puinhoopen het ge- heele gezin van den post-directeur bedel vend, dat uit acht personen bestond en waarvan slechts een jongetje werd gered. Te Frigotti werd een priester op het oogenblik, dat hij de mis celebreerde, door een vallend steenbrok getroffen. Zijn ge laat en zijn handen waren geheel bebloed, maar hij ging voort met de mis te bedie nen en voorkwam daardoor een paniek. Te Castansaloo werd een priester in de kerk onder puin bedolven en gedood. In het dorpje Toppa moesten de overlevenden met geweld uit de bouwvallen van hun huizen, waar ieder oogenblik nieuwe in stortingen dreigen, verwijderd worden. Ze weigerden heen te gaan, omdat de bouw gelaat boezemt mij vertrouwen in. Ik bid zeg mij waarom gij op zoo vreemde manier bij mij komt.« Alles op zijn tijd,« antwoordde de vreem deling. ®Aan u is het eerst de beurt van spreken. Begin dus met mij meetedeelen hoe «de roem van Kashgar® in u bezit ge komen is. ®De roem van Kashgar herhaalde Fran cis verbaasd. *Ik zou niet zoo luid spreken als ik u was,® hernam de ander. «Zeker het is de roem van Kashgar, de diamant van den Radia dien gij in uw zak hebt. Ik heb hem vroeger in de verzameling van gene raal sir Thomas Vandeleur gezien. Maar ga voort, gij zijt zeer overspannen, zie ik, gij hebt een blauwe plek bij uw slaap. Kom aan verhaal mij eens hoe gij zoo mishan deld zijt geworden en hoe die gestolen steen van zoo groote waarde in uw bezit is ge komen.® ®Hij is niet gestolen riep Francis met vuur, «een uur geleden heb ik hem ge kregen van juffrouw Vandeleur in de Rue Lepic.® ®Van juffrouw Vandeleur in de Rue Lepic» herhaalde de vreemdeling «inderdaad gij wekt in nog grooter mate mijn nieuws gierigheid op. Ga voort, als ik u bidden mag.® »Luister,® maar stel vertrouwen in u. Ik moet goeden raad hebben.* En thans verhaalde hij al zijn weder waardigheden sedert hij den ex-dictator en vallen van hun dorp het graf van hun families geworden waren. Bolsjewiki. De politie te Genua heeft verscheidene vreemdelingen gearresteerd, voornamelijk Russen en Hongaren, die zonder pas het land trachten binnen te komen. Ze waren allen goed van geld voorzien. Dit is een bewijs, te meer dat de Bolsjewiki ijverig de revolutionnaire arbeids beweging in Italië steunen, die een onderdeel vormt van het reeds lang van te voren aangekondigde groote Bolsjewistische offensief in West- Europa, waarvoor de regeering te Moskou handen vol geld uitgeeft. De Hongersnood in China. Naar luid van een Reuter bericht uit Peking, afkomstig van Amerikaansche zen delingen strekt het hongersnood gebied in China zich uit over een breedte van 700 Eng. mijl, n.l. van Pao-ting-foe tot de grenzen van de provincie Sjansi, de breedte van de hongersnoodstrook wisselt van 70 tot 350 Eng. mijl. De oogst heeft er slechts 8 pCt. van de normale hoeveelheid bedragen. Van 30 tot 40.000.000 men- schen worden door den hongersnood ge teisterd. In vele dorpen brengen de ge zinshoofden hun vrouwen en kinderun met arsenicum om het leven. Voor hulpver leening is een bedrag van 200.000.000 noodig. N. R. Ct. Het Zuid-Bussische front. Konstantinopel. Generaal Wrangel meldt, dat er hevige gevechten zijn geleverd in de buurt van Pologhi in de provincie Jekaterinoslaf, waar zijn troepen een ge- heele brigade met een staf en de trans port-colonne gevangen hebben genomen. Oproer te Petrograd. Kopenhage, 42 Sept. Volgens particu liere berichten, die uit Rusland alhier zijn ontvangen, zou er in Petrograd volgens de mededeeling der bolsjewistischg troepen een ernstige crisis zijn ontstaan Een gerucht zegt zelfs dat onlusten en buitensporigheden aan den gang zijn, terwijl er een aantal volkscommissarissen gedood en 6 van hen verdronken zijn. Een bevestiging hiervan en verdere bij zonderheden zijn tot nu toe niet ingekomen. Rolles op de bank op den Boulevard had zien zitten. ®Het is inderdaad een vreemde geschie denis,® zei de vreemdeling, toen Francis uitgesproken had «en gij verkeert werke lijk in gevaar. Wacht even.» En met luiden stem riep hij een kelner. Toen deze gekomen was beval de vreem deling op een toon van gezag, dat l/ij den eigenaar van het koffie huis verlangde te spreken. »Wat is er van uw dienst vroeg deze. »Wees zoo goed« zei de vreemdeling, ®aan dezen lieer te zeggen, wie ik ben.* »Gij hebt de eer, mijnheerhernam de koffiehuishouder tot Francis. »aan één ta feltje te zitten met zijn Hoogheid Prins Florizel van Boheme.« Francis stond ijlings op en maakte een buiging voor den Prins, die hem vriende lijk uitnoodigde te gaan zitten. ®Ik dank U,« vervolgde hij tot den koffie huishouder, die met een diepe buiging heen ging en zich weder tot Francis wendende, zeide hij »En nu geef dien diamant aan mij.« Zonder een oogenblik te aarzelen reikte Francis het foudraal over. »Goed gedaan« zeide de Prins, gy zult u daarvoor niet te beklagen hebben. Een mensch, mijnheer Scrymgóure kan honder- derlei avonturen beleven, maar als het hart op de rechte plaats zit en hij gezond ver stand heeft zal hij zonder schande daar uit komen. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD mr lilt Laid tii Heusdan en Attni Ie Langstraat en in BsinmelerwaarG

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1