r Bi oil nr. lisiioori een bijvoegsel, Hook ons SUCCESMERK, De roem van Kashgar. Magazijn St. Jozef. UitgeverL. J. VEERMAN, Heusden. No. 4018. Zaterdag 18 September. 1920. SENORIO de 10 cents sigaar, MMMIJI (l|l)B) /t\ Tel iat. 481. yj yj tag) Hmthamerstraat 24, 's-BOSCH. i ben Kletspraatje. FEI)iLLETOiY." samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. :88SO DfSffl: Een kletspraatje, waarschijnlijk zeer onschuldig van oorsprong, zou, zonder zulks te bedoelen, ten slotte nadeelig kunnen werken; daarom het tijdig den kop ingedrukt Een kletspraatje is het, dat Veer- man's boekhandel, met drukkerij enz., langzamerhand zal opgedoekt worden en dit voornemen bestaat niet. In tegendeel, nog dezer dagen is eene fonkelnieuwe boekdrukpers met tal van nieuwe letter aangeschaft. Wel heb ik mij van enkele uitgaven ont daan, maar zulks om meer tijd be schikbaar te hebben voor mijne overige zaken. Veerman's Boekhandel nam een aan vang in 1795, toen mijn Grootvader, de Heer G. Veerman, op bescheiden schaal een Boekhandel opende in de Breestraat en enkele jaren daarna, onder Napoleon I, daarop de Keizer lijke goedkeuring ontving. In 1835 bracht mijn Vader, de Heer L. Veerman, de zaak over naar den Hoek Engstraat-Breestraat, alwaar ze gevestigd bleef tot 1890, om daarna door mij te worden overgenomen en later te worden overgebracht naar de Markt, alwaar ze alsnog gevestigd is. Met het klimmen mijner jaren, is de Heer J. Roza aangesteld als Pro- Een vreemd verhaal in vier gedeelten, li) Maak u niet verder ongerust, uw zaak be rust thans in mijn hand en met 's hemels hulp hoop ik ze tot een goed einde te bren gen. Wees zoo goed met mij mede gaan naar het rijtuig. Dit zeggende stond de Prins op en bracht Francis naar een eenvoudig rijtuig, dat op den Boulevard stond te wachten. «Dit rijtuig* vervolgde hij, >is tot uw beschikking. Pak uw bagage zoo spoedig gij kunt bijeen, dan zal mijn kamerdienaar u naar een villa even buiten Parijs brengen, waar gij rustig zult kunnen leven tot ik over u een besluit zal hebben genomen. Gij zult er een fraaien tuin vinden, een goed voorziene bibliotheek, een goede keu ken en wijnkelder en een paar kistjes si garen, die ik u kan aanbevelen, Jerome,® vervolgde hij, tot zijn bediende, «gij hebt gehoord wat ik gezegd heb. Gij zult mijn vriend, mijnheer Scrymgoure bedienen. Francis stamelde eenige woorden van dank. «Gij zult later beter gelegenheid hebben om mij te danken,antwoordde de Prins, «als gij getrouwd zijt met juffrouw Van deleur.* curatiehouder, om bij ontstentenis mij te kunnen vervangen, en het is mijnen wensch, dat onder zijne leiding de zaak nog langen tijd zal voortleven als Veerman's Boekhandel, ook wan neer ik er zelf niet meer zijn zal. Ik blijf mij dan ook voor nu en voor den vervolge bij een ieder be leefdelijk aanbevelen. 17H™è0. VEERMAN. BUITENLANDS CH OVERZICHT Lloyd George geeft zijn onderhandelingen met Sowjet-Rusland nog niet op en laat opnieuw een lijstje met voorwaarden naar Moskou overbrengen. De oorspronkelijke voorwaarden, waarop Lloyd George de gedachtenwisseiingen over den handel wilde voeren, waren onthouding van bolsjewistische propaganda door den aardspropagandist Kamenef en zijn trawanten en staking van de revolutionaire pogingen van Moskou naar de Indische grens toe. Er is reden om te vermoeden, dat hij niet tevreden is over de wijze, waarop die be lofte gehouden is, en daarom de puntjes nog eens op de i's heeft gezet. Het ver dient ook de aandacht, dat juist de lan den, die op het oogenblik tot over de ooren in arbeidsmoeiiijkheden zitten, Engeland en Italië, het liberaalst zijn geweest in de kwestie van de hervatting van den handel met Sowjet-Rusland en de toelating van de bolsjewistische afgezanten. Het be ruchte graanschip, dat uit Rusland in een «Na deze woorden wendde de Prins zich om en slenterde heen in de richting van Montmartre. Kort daarna riep hij een hnur rijtuig aan en liet zich naar Vandeleurs wo ning in de Rue Lepic rijden. Het hek werd met bijzondere voorzichtig heid door den ex-dictator in eigen persoon geópend'. «Wie is daar vroeg hij, «Gij moet dit late bezoek verontschul digen, mijnheer Vandeleur,antwoordde de Prins. «Uwe Hoogheid is altijd welkom,* her nam Yandeleur. De Prins liep langs den ex-dictator regel recht naar het huis en opende de salon deur. In dat vertrek zaten twee personen juffrouw Yandeleur aan wier oogen men zien kon, dat zij geschreid had en die nog af en toe snikte, en de jonge man in wien de Prins den geestelijke herkende die hem een maand geleden in de Club te Londen over verschillende boeken geraadpleegd had. «Goeden avond juffrouw Vandeleur* zei de Prins, «gij ziet er vermoeid uit. Mijn heer Rolles, geloof ik Ik hoop dat gij geprofiteerd zult hebben van het lezen van Gaboriau «Aan welk goed gestarnte heb ik de eer van dit bezoek te danken vroeg Yande leur die zijn gast gevolgd was. «Ik kom voor zaken,» antwoordde de Prins, »en zoodra ik die met u besproken heb, zal ik mijnheer Rolles uitnoodigen met mij een wandeling te gaan maken. Gij, Italiaansche haven binnenliep tot inwijding van de nieuwe handels-era, bracht behalve ondeugdelijk voedsel in zijn lading bolsje wistische propagandageschriften, oude sloffen en anderen rommel mee. Millerand, die argwanend is gebleven tegenover de Rus sische aanbiedingen, heeft, met bijtende geestigheid op dit graanschip een toespe ling makende, gisteren te Aix tegenover journalisten opgemerkt, dat het eenige wat Sowjet-Rusland uit te voeren had, de bols jewistische propaganda was. Terwijl Lloyd George de brug met Moskou nog niet wenscht af te breken, komt de Sowjet intusschen haar ware gezicht weer eens om den hoek vertoorien. Man weet dat de Engelsche regeering toelating in haar land heeft ge weigerd aan de afvaarding van de Rus sische vakvereenigingen, die behoefte ge voelde om het jongste bezoek van de af gevaardigden van de Engelsche vakvereeni gingen te beantwoorden. De Prawda, het bolsjewistische hoofdorgaan, is over die wei gering, die de Russen niet in staat stelt de gewone burgerlijke beleefdheid iri acht te nemen, hoogst verontwaardigd. Zij ver klaart de houding van de Engelsche re geering uit vrees voor de arbeidersbewe ging, maar voorspelt dat zulke maatregelen den veldtocht van de Engelsche werklieden voor een toenadering tot Sowjet-Rusland slechts kunnen bevorderen. Er toopen geruchten over stappen, die gedaan worden om in de Engelsche steen- kolencrisis achter de schermen onderhande lingen te beginnen en zoo is er altijd nog GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollrmdsch tinwerk. Tafel- Dessenmessen, Fruit- Boter en Kaasniesjes. OERO ZILVER - ALPACCA! Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j Lïl I» S$ M Q voorheen uc.ni\o, jacq. krijbolder Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Vandeleur, ontvangt mij met een glimlach terwijl gij weet dat gij u misdragen hebt. Zwijg, val mij niet in de rede, ik ben hier om te spreken en niet om te luisteren. Ik verkies dat gij mij oplettend zult aanhoo- ren en stipt gehoorzamen, aan hetgeen ik zal zeggen. Ik verlang, dat gij toestem ming zult geven tot het huwelijk van uw dochter met Francis Scrymgoure en haar een huwelijksgift zult geven van niet min der dan tienduizend pond sterling. Wat u zelf betreft, zal ik u belasten met een zen ding in Siam.» «Wil Uw Hoogheid mij een opmerking veroorlooven vroeg Vandeleur. «Spreek.» »Uwe Hoogheid sprak van Francis Scrym goure als een vriend. Nu moet ik tot mijn leedwezen mededeelen dat ik hem bij de politie heb aangegeven als verdacht van diefstal. Zal ik die vervolging intrekken «Dat moet gij zelf weten,hernam de Prins koud. »Het is een zaak van uw ei gen geweten. Geef mij mijn hoed en stok en gij mijnheer Rolles, volg mij. Ik wensch u goeden avond juffrouw Vandeleur. En gij, Vandeleur, ik vertrouw dat gij mij zult gehoorzamen »Als ik niet anders kan riep de ex- dictator grimmig. »Maar ik verzeker u dat ik den strijd zal aanvaarden* »Gij wordt oud, Vandeleur en kinds zoo als ik bespeur. Maar ik waarschuw u, tart mij niet.« En met deze woorden wenkte de Prins hoop, dat de bezadigde elementen onder de arbeiderspartij alle moeite zullen doen om een staking te verhinderen. Loonsverhoo- ging kunnen de mijnwerkers vermoedelijk ook zonder staking bereiken. Nopens het onderhoud tusschen Millerand en Giolitti schrijft de Giornale d'Italia, dat het verschil in zake de bolsjewiki meer van théoretischen dan van practischen aard is, daar Frankrijk toch ook geen Poolschen aanval tot het uiterste durft aanmoedigen. Voor het overige blijft de hervatting van de handelsbetrekkingen met Rusland een moeilijk vraagstuk om practisch te ver wezenlijken. Ten slotte blijft nog de vraag, welken invloed Frankrijk op de regeering te Belgrado wil uitoefenen ter vergoeding voor de eensgezindheid, die het eischt nopens de toepassing van het verdrag van Versailles. In afwachting, besluit het blad, nemen wij nota van den geest van hoffelijkheid, die er te Aix les Bains heerschte. De Tribuna, het officieuse blad, gelooft niet, dat het onderhoud van Aix les Bains het Adriatische vraagstuk een stap van beteekenis nader tot de oplossing zal bren gen. Dit, zegt het blad, zal door het Italiaansche volk zelf moeten worden op gelost, zoodra het, na de binnenlandsche eendracht te hebben herwonnen, zijn kracht naar buiten zal hebben hervonden. Volgens het Litaansch persbureau zou Trotski zich op Litaanschen bodem bevinden, waar hij zich bezig houdt met de voor bereiding voor den reeds weken aange- kondigden winterveldtocht tegen Polen, welke grootscheepsch heet te worden op gezet en waarvoor aan de Beresina en den boven-Drijepr nieuwe roode legers worden samengesteld. De conferentie die te Genève de schade vergoedingen met de Duitschers zou rege len, wordt voorloopig een maandje uitge steld. Om technische redenen was dat al noodig, omdat sommige afgevaardigden zoo wel te Genève als te Brussel zullen moe ten verschijnen en de twee conferenties daarom niet kunnen samenvallen. Londen legt nadruk op dit technische bezwaar, maar Parijs maakt tevens principieele be denkingen door twijfel te opperen aan de dienstigheid van die conferentie in het al gemeen. Te Parijs is den laatsteri tijd het wantrouwen weer sterker geworden, dat de Duitschers de conferentie te Genève maar weer zullen gebruiken, om aan hun verplichtingen te ontkomen. De Fransche bladen hebben Vrijdag uittreksels openbaar Rolles en verliet met hem de kamer, ge volgd door Vandeleur die het tuinhek voor hen zou openen. Uw dochter kan ons hier niet hooren,« zei de Prins zich nog eens omwendend, «daarom zeg ik u nog eens ernstig ge hoorzaam mij of het zal u slecht vergaan. De ex-dictator antwoordde niet, maar toen de Prins in de duisternis verdwenen was, maakte hij een dreigend gebaar en keerde onder het uitstooten van een luiden vloek naar zijn huis terug. VIERDE GEDEELTE. Prins Florizel liep met Rolles naar het klein hotel, waar de laatste zijn intrek ge nomen had. Zij spraken druk en meer dan eens was de jonge geestelijke tot tranen geroerd over de mengeling van ernst en zachtmoedigheid waarmee de Prins hem toe sprak. »Ik heb mijn leven verwoest* riep hij, »o, help mij, zeg mij, wat ik doen moet j« »Nu gij vernederd zijt, zal ik niet lan ger een bevelenden toon aanslaan* hernam de Prins, »de berouwvolle zondaar is al leen aan God rekenschap schuldig. Maar als gij een goeden raad van mij wilt aan nemen, ga dan als kolonist naar Australië zoek arbeid in de open lucht en tracht dien vervloekten diamant te vergeten 1* gemaakt uit een memorie, die in gereed heid is gebracht voor den raad van den Volkenbond en die na een overzicht van den economischen toestand in de geallieerde landen en Duitschland tot de slotsom komt, dat Duitschland kan betalen. Frankrijk heeft echter niet alleen te beslissen over het doorgaan van de conferentie te Genève en als het er niet aan mee wil doen, zou het later toch voor de vraag komen te staan, of het haar besluiten zal onderteekenen dan wel buiten de regeling zal blijven staan. In de samenspreking die Millerand gisteren met Gioliti gehouden heeft, heeft, hij zijn Italiaanschen collega overgehaald om aan het uitstel zijn goedkeuring te geven om de technische bezwaren na tuurlijk, want de Italiaansche regeering zou tegenover de sterkste partij in de Ka mer, de socialisten, niet de verantwoording op zich kunnen nemen, om de conferentie van Genève heelemaal in den doofpot te stoppen. Hare binnenlandsche moeilijkheden zijn al ernstig genoeg dan dat zij er nog het risico b\j op zich kan nemen voor een buitenlandsche politiek, die de heele linker zijde tegen haar in opstand zou brengen. Italië heeft zich dus neergelegd bij het uitstellen van de conferentie te Genève. Ook op ander gebied schijnt toenadering bereikt te zijn tusschen Frankrijk eri Italë, want Giolitti is met geschenken uit Aix- les-Bains teruggekomen, Voor wat hooi t wat, doet afstand van zijn aandeel in de Oostenrijk-Hongaarsche vloot ten behoeve van Italië en belooft dat het met België «Vervloekt, ja, dat is die steen riep Rolles, »waar mag hij nu zijn? Welke rampen zal hij nog over de menschheid brengen «Hij zal geen kwaad meer brouwen antwoordde de Prins. »Hij is hier, in mijn zak. En nu vaarwel.* De Prins liet Rolles de deur van zijn hotel ingaan en liep langzaam door de stille straten. Ernstig dacht hij na. Wat moet hij doen met den diamant Hem terug geven aan zijn rechtmatigen eigenaar Hij haalde het foudraal uit zijn zak en beschouw de nogmaals het schitterend juweel. »De hemel sta mij bij,« dacht hij, »als ik hem nog langer beschouw, zou ik mis schien zelf een dief worden Langzaam liep hij langs de rivier, waar bij zijn woning stond, een oude bezitting van zijn geslacht. Boven de deur was het wapen van Boheme gebeiteld. Een kleine voorhof met tal van bloemen was een lust voor de oogen en de voorbijgangers bleven menigmaal staan kijken naar den ooievaar, de eenige in Parijs, die op het dak zijn nest had. Toen de Prins het hek wilde openen, trad een man hem eerbiedig maar beslist in den weg. «Heb ik de eer Prins Forizel van Bo heme te zien?* vroeg hij. «Die ben ik, wat verlangt gij «Ik ben detective,was het antwoord, «en moet u dit briefje van den prefect van politie geven.* Wordt vervolgd) YIFXWSBL4B vodt iiet Lanil van Heusdei eo a!i8ib, lie lanostraat sn üe Boonnelerwaaro Het avontuur van Prins Florizel en den ditective.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1