Fa. ALPH- HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL 's-BOSCH I ln c^e n-ieu-wste modellen. 9 Levering onder garantie van breuk en bijlevering. Vughterstraat 19. TELEFOON 715. samen, misschien wat van zijn aandeel in de Duitsche kolen aan Italië zal afstaan. Frankrijk heeft weliswaar zelf hard kolen noodig, maar schiet elke week op met het herstel van zijn verwoeste mijnen en ziet natuurlijk niet ongaarne dat de verplich tingen, die Duitschland op het stuk van de kolenlevering jegens Italië heeft, ver zwaard worden, waardoor een toenadering tusschen Italië en Duitschland moeilijker wordt. Verder is Frankrijk bereid, om te Belgrado bij de regeling van het vraagstuk van de kusc van de Adriatische Zee tot matiging aan te sporen tegenover dien steun verbindt Italië zich op zijn beurt om mee te helpen, dat het vredestractaat met Duitschland uitgevoerd wordt. BUITENLAND. Ken rijk geworden risschersjongen. Een erfenis van 45 millioen. Een jonge visscher uit San Sebastian, Manuel Garmendia genaamd, heeft een fortuin geërfd van 20 millioen peseta's, die volgens den huidigen koers gelijkstaan met 45 millioen francs. Toen hij nog een knaapje was, vertrok zijn moeder naar Amerika en liet hem achter onder de hoede van een harer zusters. Thans is zij over leden, hem dit groote fortuin nalatend. De eerste zorg van den nieuwbakken millionair was den grootsten auto te koo- pen, dien hij kon vinden. lederen dag gaat hij daarmee naar de kade, waar hij zijn vroegere kameraden opwacht als zij van de vischvangst terugkeeren. Hij neemt ze dan mee in zijn auto naar de omstre ken en gaat dan met hen aan den zwier. De nieuwe petroleuinbron. Men schat, dat er op het oogenblik uit de nieuw aangeboorde bron te Roma (Au stralië) 10 millioen kubieke meter petro leumgas is gestroomd, waaruit 500 gallons benzine kunnen worden gewonnen. De regeering weigert alle verzoeken om con cessie. De burgemeester ran Cork. Londen, 14 Sept. De toestand van den Burgemeester van Cork is onveranderd Gisteren herkreeg hij zijn bewustzijn en bleef sindsdien bij kennis, doch men ziet, dat hij blijft inzinken. Volgens een offi- cieele aankondiging te Dublin besloot de regeering tot benoeming van een tweede onderstaatssecretaris in Ierland, speciaal voor Ulster. Tevens wordt medegedeeld dat de regeering voornemens is, de hulp te aanvaarden van goedgezinde Iersche burgers, in 't bijzonder te Belfast, voor de handhaving van de openbare orde. De Ct. o Een hongerstaker vaa 17 jaar. Dublin bood den 13den September een eigenaardigen aanblik aan. Naar de «Daily MaiU-correspoiident aan zijn blad meldt, waren op dien dag vele zaken, waaronder hotels, restaurants en café's, gedurende twee uur gesloten, opdat de menschen konden bidden voor de hon gerstakers in de gevangenissen van Cork en Brixton. Be kerken waren overvol. Hennessy, een jongen van zeventien jaar, die zich in de gevangenis te Cork bevindt, scheen nog slechts weinige uren te leven te hebben. Er is geen aanklacht tegen hem ingediend en volgens zijn vrienden is hij onschuldig, maar nu hij eenmaal gear resteerd is, weigert hij zich te verdedigen en is vast besloten, liever te sterven dan een onrechtvaardige straf te ondergaan. Er is thans een onderzoek met betrek king tot de gevangenen te Cork, dus ook Hennessy, ingesteld. Er zijn in Engeland velen, die twijfelen of het mogelijk is, dat menschen van vleesch en bloed het dertig dagen zonder eten kunnen stellen. In verband hiermee deelt men aan de N. R. Ct. het volgende als historisch mede Een der bekendste Amerikaansche fa brikanten, die door zijn excentrieke daden vaak van zich heeft doen spreken, heeft eens het is nu zeker 15 jaar geleden zich door zijn toenmaligen lijfarts laten wijsmaken, dat hij, om volkomen gezond te blijven, enkele weken niet eten moest. De man heeft dertig dagen lang niets gebruikt dan water. Een paar dagen na deze geheel vrijwillige hongerkuur heb ik hem gezien en gesproken. Hij was zeer vermagerd, maar vol leven en vertelde dat na de eerste dagen het gevoel van honger geheel verdwenen was, ja zelfs de eetlust. Den 29sten dag rook hij* het brood in de kast, nam het eerst in de hand maar legde het weer weg. Eerst den 30sten dag kreeg hij weer trek. Hij is nu 75| jaar, nog vol energie en gezond. Hij was de eerste Amerikaansche fabrikant die na den oorlog Duitschland en Berlijn bezocht. -o Zij mocht uiet uitstappen. Een D-trein moest vlak bij Eisenach aan het voorgelegen station Eisenach West stop pen omdat de lijn onveilig was. Een jonge dame die vlak bij Eisenach West woont nam de gelegenheid waar en stapte uit. Spoedig werd ze echter door den conduc teur achterhaald, die haar duidelijk tracht te te maken dat zij op een station waaj de trein niet volgens de dienstregeling stopt, niet mocht uitstappen en haar met geweld wilde dwingen weder in te stappen en naar het eindstation door te reizen. Het publiek verklaarde zich evenwel met de dame solidair en hield alle portieren dicht, zoodat het den conducteur niet ge lukt haar weer in den trein te krijgen en hij ten slotte tot groote vroolijkheid der reizigers zijn prooi moest loslaten, —o Liehtrantsoeneeriiig Gedurende den aanstaanden winter mag in Duitschland ook in de particuliere wo ningen slechts één electrische lamp in elke kamer branden. Hierop zal strenge controle worden uitgeoefend. Tevens wordt met het oog op de licht- besparing het sluitingsuur voor café's en andere openbare lokalen in het geheele rijk vervroegd. o Arbeidsongevallen. Volgens" een betrouwbare statistiek, welke R. M. Litter van het zekerheidsinstituut in Amerika, aan het «Journal of the Ameri can Medical Associationheeft verstrekt, gebeuren er in de Vereenigde Staten elk jaar rond 2 millioen ongelukken in de in- dustriëele bedrijven. Van meer dan 700.000 arbeiders verliezen in de industrie ieder meer dan vier werk-weken per jaar door ongevallen in de industrie. Er zijn elk jaar minstens 22.500 ongelukken mét doo- delijken afloop, en jaarlijks moeten de Amerikaansche industrieën weder 15.000 arbeiders missen, die door ongelukken ge durende den arbeid voorgoed ongeschikt om te werken worden. Vroeger was het aantal slachtoffers naar verhouding werke lijk belangrijk grooter. Wat ziekte betreft verliezen, volgens raming van het Departement van arbeid van de bondregeering, eik jaar 50 millioen Amerikaansche arbeiders alleen door ziekte meestal waarschijnlijk direct of indirect voortspruitend uit het beroep, 450 millioen werkdagen. bedaar! spoedig door he! gebruik van MIJNHARDT'S HOOFDPIJNTABLETTEN PflUS PCR KOKER *5" BU APOTK enOROGISTEM. BINNENLAND. llassa arrestaties aan de grens. Uit Antwerpen wordt aan «Le Soir« gemeld De douanen te Calmpthout en Putte-Cappellen hebben dezer dagen een goede vangst gedaan. Een wielrijder werd even voor het passeeren der grens door den wachtcommandant te Putte-Capellen aangehouden. Geen kans meer ziende, te ontkomen bood hij den politieman 500 fr. als deze hem dan weer in vrijheid stelde. Toen de plichtgetrouwe beambte weigerde werd hij plotseling door twee handlangers beetgepakt, van welke gelegenheid de ar restant gebruik maakte, het hazenpad te kiezen. Zijn vrijheid was echter van korten duur. De douane-beambte die inmiddels hulp had gekregen, wist den vluchteling in een café opnieuw te arresteeren. Bij visitatie bleek, dat de man 5000 francs in stukken van 5 francs bij zich had. Hij beweerde, dit geld van een Hollander in Brussel te hebben ontvangen ten einde het aan een familielid in Holland af te dragen. De douanen vonden zijn betoog verre van geloofwaardig en sloten hem achter slot. o De kwestie der Wielingen. Havas seint uit Brussel Betreffende de kwestie van de Wielingen meldt de «Vingtième Siecle®, dat het juist is, dat de Engelsche regeering stappen doet teneinde beide partijen tot overeen stemming te brengen en door een regeling een eind aan het geschil over het nauw van de Wielingen te maken. Het schijnt dat de Belgische regeering niet bereid zou zijn, zich tot deze oplossing te leener.. Er kan geen sprake van zijn, dat zij zieh onderwerpt aan een scheidsrechterlijke uit spraak iri een geding, waarin België's recht aldus het Belgische blad ontwijfelbaar vast staat. Aftrek roor noodzakelijk levensonderhoud. Blijkens door het gemeentebestuur van Deventer ontvangen bericht heeft de Kroon goedkeuring onthouden aan het Raadsbe sluit aldaar, waarbij de aftrek van nood zakelijk levensonderhoud in de plaatselijke inkomstenbelasting werd vastgesteld op f1000.— De gulden iit Kevelaer. Men schrijft aan de L. K. In een bericht in de Limb. Koerier las ik onlangs onder «Processies naar Kevelaer**, dat te Kevelaer de gulden berekend werd tegen den koers. Dit is niet zoo «want in café's en hotels rekent men er slechts 10 Mark voor. De pelgrims zullen dus goed doen zich van Duitsch geld te voor zien willen ze niet enorme schade lijden. o Maatregeleu tegen de Veepest. De Minister van Landbouw en van Finan ciën, brengen ter algemeene kennis, dat, ingaande 15 September 1920, met afwij king van hunne gemeenschappelijke beschik king van 13 Augustus 1920, het verkeer met eenhoevige dieren over de Neder- landsch-Belgische grens, voor zooveel betreft de gemeente Rilland-Bath en de provinciën Noord-Brabant en Limburg, voorloopig weder zai mogen plaats hebben, mits ten aanzien van de dieren kan worden vertoond eerie ambtelijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst ten bewijze dat zij voor bedoeld verkeer gebezigd worden. («een dnurtetoeslag over 1D20 aan dienaren van den godsdienst. Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van het Kamerlid Oud, luidende Is de minister voornemens te bevorderen dat ook over het jaar 1920 aan de die naren van den godsdienst, die een trakte ment uit 's Rijks kas gemeten, eert duurte- bijslag wordt verleend Heeft de Minister van Financiën geant woord, dat hij hem geen voornemen daar toe bestaat. o De socialistische fractie in den Raad van Meerssen heeft een aanklacht bij den officier van justitie ingediend en zich tot Ged. Staten van Limburg gewend, omdat het kohier van den Plaatselijken Hoofdelijken Omslag over 1920, na vaststelling door den Raad, door den gemeente-secretaris en den ge meente-ontvanger gewijzigd werd, en daar in verband mede de aanslagbiljetten van verschillende personen verlaagd, zonder dat de raad hierin vooraf werd gekend. De belastingcontroleur beeft een der biljetten, waarop het eindsbedrag f1600, veranderd was in f 900, in beslag genomen. Vit Vragen van den dag. Bismarck moet eens gezegd hebben «We zullen sterven aan examens. Hoe dit zij, de heer Edw. Peeters vindt dat men onze eeuw beter «de eeuw aer examens** zou kunnen noemen, dan de «eeuw van het kind.** Maar in een opstel over Het vraagstuk der examens betoogt hij, dat er heel wat beter midde len zijn om iemands geestelijke of vak kundig gehalte vast te stellen dan examens. Ook dat in zoover de woorden van Bis marck waarheid bevatten, dat wat we nog steeds en ten onrechte ontwikkeling noemen, niets anders is dan volproppen met ballast van de lagere geestelijke vermogens, waarbij de hoogere zoo goed als braak blijven liggen iets wat natuurlijk het geestelijke peil der maatschappij doet dalen en haar na korten of langen tijd ten verderve leiden moet. o Een stuk geslagen vlot. Het V. D. bericht, dat een aantal voor Nederland bestaande houtvlotten, bestaande uit 130 000 boomstammen, voor de Elbe- monding verloren zouden zijn gegaan* blijkt wel wat overdreven. Wij vernemen van de firma Heyerman en Co. alhier, dat slechts één voor haar bestemd vlot hei palen uit Axelsund ter lengte van 158 M. 16 M. breedte en 6 M. hoogte, totaal 13.500 heipalen is stukgeslagen. Staking van Timmerlieden. Gorinchem 14 Sept. Een aantal timmer lieden, werkzaam aan de vier nieuwe waaier deuren en vloer der fundeering van de sluis der Linge-uitwatering, alhier heeft het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon dan 95 cent per uur. Men vreest, dat dit werk niet tijdig voor het hooge opperwater, hetgeen in het najaar kan vuorkomen, gereed zal zijn. Eeu wetsontwerp in voorbereiding. 's Graverihage 15 Sept. In aansluiting aan hetgeen dienaangaande dezer dagen door de pers met enkele woorden werd vermeld, vernemen wij nader dat aan het Departement van Onderwijs een wetsont werp in voorbereiding is, dat ten doel heeft alie jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefeningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuiver burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mogelijk aansluiten bij de oefenin gen, welke thans bestaande sport- en gym nastiek vereenigingen beoogen. Zij zullen, naar men zich voorstelt, in de toekomst behalve het voordeel eener betere physieke en geestelijke vorming der jeugd ook be langrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire lasten aanmerkelijk verminderen. (Corr. Bur.) o De belastingdruk te Leeuwarden. Leeuwarden, 14 Sept. Nu zoo succes sievelijk velen onze gemeente om de hooge belasting verlaten 'tis ongeveer de 10e penning richt het s.-d. raadslid, de heer Collet, de volgende vragen tot den burgemeester 1. Is het u bekend, dat de hoofdelijke omslag van het dienstjaar 1920 de raming met pl.m, f 560,000 overschrijdt 2. Is het mogeiijk gezien bovengenoemde, zeer gunstige uitkomst, de belastingplich tigen over dit jaar 10 °/0 van den aanslag kwijt te schelden 3. Indien u in deze zitting niet kunt antwoorden, wilt u dan in de volgende uwe eventueele bezwaren tegen de ten uitvoerlegging van vraag 2mededee!en? B. en W. zullen in de volgende verga dering antwoorden. Harddraverij te Boxtel. Zondag, 19 Sept. worden te Boxtel aan de renbaan de aangekondigde draverijen gehoudan, waar de beste en snelste paar den uit ous land aan deelnemen. De meeste belangstelling verdient voorzeker de beroemde hengst «Kerrigan** in het voor jaar 1920 door den stal «Lancier** uit Amerika geïmporteerd, als dekhengst voor *le keurcollectie volbloed M rrie's door ge noemden stal in 't afgeloopen jaar uit Amerika ingevoerd. Deze merrie's meest drachtig van de allerbeste Amerikaansche hengsten (dekgeld van zulke volbloed heng sten doet tot f 2500.) vormen samen een collectie van 40 paarden thans aan den stal verbonden. Op veelvuldig verzoek heeft genoemde «Kerrigan® nu voor een tweetal weken in Den Haag geloopen, daar niet alleen alle eerste klasse paarden geslagen, maar een record geloopen als nooit te voren in ons land getoond. Nu zal, als Brabantsch ingezetene) deze «Kerrigan® op dringend verzoek aan den eigenaar, den heer B. van den Bergh, nog éénmaal in ons land loopen, aanstaanden Zondag te Boxtel. Zij, die nog iets voor de paardensport gevoelen, vergeten niet daarheen te gaan. Sneller, en zeker mooier draver, loopt er in Europa nietDe cour ses een mooi uitgebreid program beginnen 2 uur. o Toenemende dronkenschap. Ter zitting van het kantongerecht te Utrecht dienden op één dag niet minder dan 42 zaken, waarin openbare dronken schap den beklaagden was ten laste ge legd Het grootste deel van de beklaag den was niet verschenen. De kantonrechter, mr. ten Bokkel Huinink merkte tijdens de behandeling van een dezer zaken op, dat de dronkenschap op straat zóó hand over hand toeneemt, dat er voor hem in het algemeen termen bestaan om de boeten aanzienlijk te verhoogen, daar met de dronkenschap óók het verzet tegen de po litie meer en meer pleegt voor te komen. Voor het kantongerecht behoeven de be klaagden die voor dronkenschap moeten terecht staan, niet meer op eenige clemen tie te rekenen, daar onmiddellijk de hoogste boete zal worden opgelegd en bij eerste herhaling van dronkenschap hechtenisstraf zal volgen. Zoo werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie wegahs dronkenschap bij tweede herhaling een hechtenisstraf van tien dagen geëischt, terwijl de betrokken bekiaagde reeds een hechtenisstraf had ondergaan voor dronkensshap bij eerste herhaling. PLAATSELIJK. NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De loting voor de nationale militie 1921 in onze gemeente zal plaats hebben op a.s. Maandag 20 September des voormiddags 8 uur. Werkendam. Tot leeraar aan den cursus voor commiezen bij de Posterijen en Telegrafie te Weltevreden (O.-Indië) is be noemd onze dorpsgenoot de heer J. I. Bril, aldaar. De Chr. Jong. Ver. »Andreas« al hier hoopt in de maand October weder een fancy-fair te houden in de Nutszaal. Woensdagavond was het hier in de Nutszaal Tentoonstelling van »Flora!ia«. Hoewel het weer er dezen zomer niet toe meegewerkt heeft, waren er toch aardige inzendingen van planten, groenten en fruit. De tentoontelling werd opgeluisterd door piano en strijkmuziek, Mej, A. de Graaf (pianiste), de heeren Bril, Nijpels en Duijne (violisten) werkten belangloos mede om den avond gezellig te maken. De zaal was stampvol en de tentoonstelling mag goed geslaagd heeten. Alleen is het jammer dat er nog in de zaal waren, die geen ooren hebben voor mooie muziek en die een ieder tot last waren. Ds. Den Hartog uit Kesel heeft voor het beroep der Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Ds. van Reenen uit Gouda zal hier Zondag 3 October a.s. zijn intrede houden in de Geref. Gemeente. Baardwijk. In de jongste raadsver gadering werden bezwaren geopperd tegen het leggen van electrische draden te dicht nabij de woningen waarvan bij de autori teiten bezwaren zullen worden ingediend. Bommelerwaard Vergadering van het Gebombineerd College van Bommeler waard boven den Meidijk van 14 Sept, 1920.* Komt o. m. aan de orde Besluit van den polder Aalst in verband met ingekomen rekening Gebr. Metz om de betrekkelijke post te brengen op de be grooting idem Driel tot verkoop van 15 c. A. poldergrond aan H. J. v.d. Laar voorstel van den dykstoel tot het aanbren gen van 4 beeren aan den muur te Hur- wenen op den grond van A. v. Gameren en dezen daarvoor een schadeloosstelling uit te keeren van f50, te betalen uit onvoor ziene uitgaven. Zullen ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Hoofdgeërfde Dingemans wijst op de daar bestaande kwel en vraagt of dit be zwaar niet kan ondervangen worden. De Dijkgraaf erkennende dat het aan brenger* der voorgestelde versterking de werking van de kwel niet zal wegnemen, merkt op, dat door deze kwel geen wer king in den dijk is gekomen, doch wel in den muur. Van alle kanten is de zaak ernstig bekeken. Mogelijk ware een ver legging, doch dan zou dit moeten plaats hebben door onteigening van het woonhuis van Van Gameren. Dit zou belangrijke kosten met zich brengen, terwijl 't voor stel afdoende wordt geacht, hoewel als reeds gezegd de kwel niet wordt wegge nomen. Het voorstel wordt aangenomen, behoudens hoogere goedkeuring. Capelle. Beroepen te Oude-Tonge tot predikant bij de Ned. Herv. gem. Ds. W. J. Kolkert te Loonschendijk. Daar zich in deze gemeente geval len van vlekziekte onder de varkens voor doen zal er gelegenheid gegeven worden tot inenting der dieren, rnits hiervan aan gifte wordt gedaan ter secretarie vóór 21 dezer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2