voor liet Land van Seusdeii en Aliena, de Langstraat en de Bofflnielerwaard. Ho. 4022. Zaterdag 2 Octotier. N Gewone huidkwalen oen HAAG ZEE STRAAT 68 DEN MAAG BEHOORENDE BIJ HET en het geneesmiddel moor. Een uit de lichaamsgesteldheid voort komende huidkwaal vereischt medisch ad vies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaandoeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale, antiseptische zalf. Tot de laatsten behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid vart het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoenin gen zijn dauwworm, gordelroos, psoriasis, winterhanden, waterpokken, huidjeukingenz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zindelijkheid, geregelde stoelgang, rust, eenvoudig voedsel en onthouding van alko- hol noodzakelijk. Men mag niet over da aangedane deeleri wrijven of krabben we gens de daaruit voortvloeiende misvormin gen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalt noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zy heeit en geneest bovengenoemde jeu kende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aan gewend na afsponsing en zacht drogen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale zalf is gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor in en uitwendige aambeien. Let op den jnieten naam Foster's Zalf Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 per doos. BUITENLAND. De Poolsche vredesvoorwaarden voor Rus land luiden 1. Wederzijdsche waarbor ging der soevereiniteit en de belofte zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden te mengen. 2. De grenzen zullen wor den bepaald niet krachtens historische eischen doch volgens de levensbelangen van beide landen. 3. Vrijheid in het kiezen van na tionaliteit. 4. Polen geeft verzekeringen ten aanzien der Rusische minderheden en stelt een zelfde eisch voor de Polen. 5. Beide partijen zien af van schadeloosstelling en vergoeding van oorlogskosten. 6. Uitwis seling der krijgsgevangenen. 7. Gemeng de commissies worden daarvoor ingesteld. 8. Wederzijdsche amnestie aan politieke gevangenen. 9 en 10. Beide pai tijen ver binden zich te onderhandelen over een duur- zamen vrede en economische overeenkom sten. 14. Afwikkeling der financiëele kos ten. Polen neemt geert verplichtingen op zich ten aartzien der Russische schuld. Men verwacht dat de de vrede in de eerste week van October zal gesloten wor den. o Iri Amerika beginnen de dieven zich meer en meer te bedienen van jonge meisjes als handlangsters. Een dief, die als particu lier detective in de ,dagbladen een adver tentie had geplaatst, waarin hij verzocht om een assistente, werd echter ontmaskerd. Toen hij een van de candidate» n.l. over den waren aard van zijn broodwinning in lichtte, kwamen er uit eeri kleerenkast twee ras-echte rechercheurs te voorschijn, die hem arresteerden wegens valsche voor spiegelingen in een advertentie. Volgens de Fransche bladen is de toe stand van Paul Deschanel, die wordt ver pleegd in het Sanatorium de la Malmaison, te Rueil, thans bevredigend. Hij herstelt langzaam en is zeer rustig. President Millerand is voornemens hem binnenkort een bezoek te brengen. Mevrouw Deschanel die te Parijs tijdelijk haar intrek in hotel Lutetia genomen heeft, bezoekt haar man dagelijks. Eeu Jlazarin-Hijbcl. De eerste Bijbijl, die in druk verscheen (Mainz 1453—1455) en, omdat hij het eerst gevonden werd in de bibliotheek van Kardinaal Mazarin, bekend staat onder den naam j>Mazarin Bijbel* bestaat nog slechts in enkele exemplaren, welke bij vroegeren verkoop van 5 tot 10 duizend pond ster ling opbrachten. Den 9 Nov. a.s. zal vol gens bericht in Engelsch bladen het exem plaar, in bezit van barones Zouche, worden verkocht. o De veepest in België bijna verdreven Brussel, 28 Sept. Naar verluidt is de veepest in België thans bijna geheel ver dwenen. In het geheele land zijn nu niet meer dan drie besmettingshaarden. Prijsdaling. Volgens de »Ttjd« verneemt de »Times« uit New-York De prijsdaling van de han delswaren in Amerika is het onderwerp van der» dag. Meerdere textielfabrieken kondigen een prijsdaling van dertig tot veertig procent aan. Fabrikanten van dure auto's wenschen hun bestelling van grond stoffen in te trekken, teneinde door be perkten aanmaak de prijzen hoog te hou den, hetgeen echter niet wel mogelijk wordt geacht. Naar men weet is de groote Foid- fabriek kort geleden tot de prijzen van vóór den oorlog teruggekeerd. De secre taris voor Handel voorspelde een verdere prijsdaling en verwachtte daardoor een toe nemende vraag. De afrekening. De krijgsraad te Rijssel, onder voorzit terschap van generaal Tapinier, heeft von nis gewezen in verschillende strafzaken, tegen Duitsche militairen, die zich tijdens de bezetting in Noord-Frankrijk aan mis drijven hadden schuldig gemaakt. Een zekere fliajoor Vor» Hatten, die met behulp van vracht-automobielen het geheele ameu blement had weggehaald uit het huis van een advocaat, werd veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Een majoor van het 10e Saksische uhlanen-regiment die militaii bevelhebber te Haubnurdië en die grijs aards en vrouwen met de karwats deed afranselen, kreeg eveneens vijf jaren ge vangenisstraf. De commandant van de militaire sooorweger» in Noord-Frankrijk, die te Valenciennes uit het huis van den ontvanger voor eeri waarde van 57000 francs aan schilderijen, linnengoed, kleeren, enz. had weggehaald, werd tot dezelfde straf als de beide vot igen veroordeeld evenals majoor Karl Abitz en luitenant Enghels wegens diefstal. NATIONALE CREDIET-VEREENIGIMG VAN DE VRAAGT PROSPECTUS BINNENLAND. Hechtenis voor automobilisten. De kantonrechter te Eist, wiens vonnis sen tegen te snel rijdende automobilistan, berucht zijn geworden, laat zich niet ver murwen. Thans weer heeft hij tal van overtreders van de maximum-snelheid-be paling in Eist veroordeeld tot hechtenis, varieerend van 1 tot 3 dagen. Reeds een twintigtal veroordeelden hebben het voor nemen te kennen gegeven in hooger be roep te zullen gaan. ff ie in een glaien huis woont Hij was nog jong, een jaar of twintig, en hij wilde wel eens iets meer van de wereld zien dan alleen Amsterdam. Geld had hij echter niet. Maar de brandkast van zijn patroon stond wel eens open en hij, de bediende, zag kans, diie malen er een bankbiljet van f 1000 uit te halen. Met dat geld ging hij op stap naar 's-Gravenhage en hij nam een vriend mee. De vriend hielp niet alleen het geld op maken, rnaar nam van zijn makker f300 weg. Dat was den kantoorbediende te bar. Hij liep naar de politie en zeide be stolen te zijn voor f 300 door zijn vriend. De vriend werd in arrest gesteld, maar trad nu op zijn beurt als aanklager op. •Moet hij mij beschuldigd, Hij heeft 'tgeld zelf gegapt*. T'ien merkte de kantoorbediende, dat hij zich zelf er had ingewerkt. Het twee tal reisde terug naar Amsterdam, ditmaal echter onder geleide, dat hen minder aan genaam was en over eenigen tijd zullen zij zich voor de rechtbank te verantwoor den hebben, de kantoorbediende wegens diefstal, de vriend wegens heling. Een man door zijn vrouw en romnieusaal vergiftigd. Uit het ingestelde onderzoek is nader gebleken, dat het oudste dochtertje, een elfjarig meisje, vrij nauwkeurig op de hoogte was van de gedragingen van haar moeder en den commensaal. Op verschillende wijzen, o. a. door het geven van kleine geschenkjes, wist men haar te bewegen dit alles voor haar vader en voor anderen te verzwijgen. Thans za! haar getuigenis, schoon niet rechtsgeldig, misschien nog meer ophelderen. Zijn we wel ingelicht, zegt onze corres pondent, dan heeft het kind verklaard, dat moeder meermalen iets in vaders eten druppelde, welke vloeistof later zoutzuur bleek te wezen, wat dan zou wijzen op pogingen tot langzame vergiftiging en waar aan de sukkelende gezondheidtoestand van den man in den laatsten tijd te verklaren zou zijn. In de laatste jaren zijn twee der kin deren uit het gezin gestorven. Men zegt, dat ook bij hen vergiftigingsverschijnselen- waren waargenomen. Geheel Lisse is onder den indruk van de gebeurtenis, en men is zeer begaan met de vijf kinderen uit het rampzalige gezin. o De wintcrrcgeling van de melkprijzen, voor de groote gemeenten. De Minister van Landbouw heeft thans, naar ons gemeld wordt, een regeling ge troffen vorir den prijs der melk in den a.s. winter, waardoor de bereids door de melk inrichtingen vastgestelde» melkprijs van '25 ct. teruggebracht kan worden op '23 ct. per liter. Het Rijkszuivelkantoor heeft als uitvloeisel van deze ministerieele beschik king aan de melkinrichtingan telegi afisciie medegedeeld, dat de Minister bereid is een bijslag van '2 ct. per liter melk te ver- leenen, mits de melkinrichtingen met het Zuivelkantoor overeenkomen, dat tijdens den winter de volle melk voor niet. meer dan 23 ct. per L. in den kleinhandel wordt afgeleverd. Het Zuivelkantoor verklaart zich tevens bereid, om zoo noodig aan de melkinrichtingen melk te leveren tegen 192 cent Per 'iter franco. o Ecu buitenkansje. Te Leeuwarden heeft de hoofdelijke om slag dit jaar ongeveer een half rnillioen meer opgebracht dan op de gemeentebe- grooting is uitgetrokken. o Offervaardigheid. Een te Barneveld gehouden collecte voor de weduwe en weezen van den te Koot wijkerbroek vermoorden arbeider C. Jansen, heeft de aanzienlijke som van f1730 op gebracht. Vader en dochter. Het Hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 63-jarigeo smid en dieris 21-jarige dochter uit Nieuwkoop. Zy zou den hun pasgeboren hulpbehoevend kind verlaten en vermoord hebben. De vader werd veroordeeld tot 8 jaar gevangenis strafde dochter.die terecht had gestaan wegens het verlaten van het, kind, werd vrijgesproken. De rechtbank te Utrecht had hen resp. tot acht jaar en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. -er- De Kotterdamsche Veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiiing, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.7018.40 idem (klein) - 14.5015.50 Eendeieren -16.50—16.90 Aanvoer 65000 stnks. Verfvaarloozing. Maandag kreeg de politie bericht, dat in de Marcusstraat, een dwarssüaat van de Weesperzijde te Amsterdam een erger lijk geval van verwaarloozing ontdekt was. Daar zou een jongen van 19 jaar ongeveer 10 jaar opgesloten zijn geweest. Dinsdagochtend trokken een paar recher cheurs er op uit, en in het bewuste huis in een alcoof troffen zij inderdaad een jon gen aan, die er wezenloos uitzag en onbe schrijfelijk vervuild was. Da jongen, die nog niet door de politie gehoord kon wor den, werd eerst met de auto van den ge neeskundigen dienst naar de quarantaine inrichting gebracht om vervolgens naar het gasthuis overgebracht te worden. Hij had drie jaar hetzelfde ondergoed gedragen en in geen 8 jaar op de straat gezien. Van de zaak is proces-verbaal opgemaakt. »N. v. d. D.« De quaeslie Dr. ff L. de Vreese. Met ingang van 2 Augustus 1919 was tot bibliothecaris van de gemeentebibliotheek te Rotterdam benoemd Dr. W. L. de Vreese, voormalig hoogleeraar aan en bi bliothecaris van de Universiteit te Gent, laatstelijk bestuurder van de Koninklijke bibliotheek van België te Brussel, die ech ter tengevolge van den oorlog in Nederland vertoefde. Al spoedig verspreidden zicli berichten, dat in België tegen Dr. de Vreese rechts ingang was verleend wegens verschillende feiten. Dat bleek maar al te waar. Naar aanleiding van een en ander was door de redactie van een der bladen aan den rechtskundigen adviseur van Dr. de Vreese, Mr. Walter Baars, een onderhoud gevraagd,# dat dezen aanvankelijk werd toegestaan op Maandagochtend. Dat onderhoud, waarbij ook Prof. de Vreese tegenwoordig was, is gisteren ge houden. De heer Baars stelde op den voorgrond dat het hier geen publiek belang gold, maar dat alleen in 't belang van zijn cliënt 't misschien wenschelijk was de zaak eenigs- zins toe te lichten, ofschoon het wellicht beier ware geweest dat de kwestie buiten de pers was gehouden, zoolang zij nog in handen van den rechter is. Het geheele geding van Prof. de Vreese meende hij, behoefde niet in bijzonderheden behandeld te worden, ook kan de activis tische beweging buiten beschouwing blijven. Genoeg zij het dat na den oorlog de rechterlijke autoriteiten een vervolging tegen Prof. de Vreese instelden en op 17 April 1920 door het Hof van Brabant de doodstraf tegen hem werd uitgesproken wegens aanslag tegen de veiligheid van den Belgischen staat. Inmiddels was in Maart 1920 te Gent een ander geding tegen hem gevoerd we gens het bedriegelijk achterhouden van boekwerken en manuscripten, diefstal van steenkolen en hoornen. Hij werd voor het eerste feit veroor deeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 400 frs. boete en voor den diefstal van steenkolen tot 13 maanden gevangenisstraf en 100 frs. hoete. Nu komt de kwestie, dat als dr. de Vreese naai- België gaat, om zich omtrent de kleine feiten te verantwoorden, hem mogelijk of waarschijnlijk het terugkeeren naar Nederland onmogelijk zal worden gemaakt. De heer Mr. Baars constateerde dan ook nogmaals dat hij het onderhoud met de pers had toegestaan als rechtsgeleerd raads man van Prof. de Vreese in het belang van zijn cliënt. Tot zoover onze correspondent, zegt het »N. v. d. D.« Ook de redactie van dit blad zal nu aan het geval de Vreese geen politieke be schouwingen meer vastknoopen wij hebben dit vroeger gedaan, lntusschen blijkt lel keus opnieuw dat de wetenschappelijke verdiensten van dr. d. V. daargelaten de meerderheid van den Rotterdamschen Gemeenteraad wel niet tacteioozer had kunnen doen, dan dr. d. V. tot bibliothe- caris te benoemen. o Een tekort aan onderwijzers. De vacature, advertentieblad bij het on derwijs, bevat deze week meer dan 100 oproepingen van onderwijzeressen) ter ver vulling van bestaande vacatures. Een aan tal wordt zelfs gevraagd bij herhaalde op roeping. o De espeditie naar Spitsbergen. Op 5 Juni vertrokken onder een grau wen hemel, op een guren, naargeestigen dag, is de «Mont »Cenis« in een stralende zomerzon terruggekeerd met de leden van de Spitsberger-expeditie. Bij het binnenvaren van den Nieuwen Waterweg kwam een sleepboot van de fir ma Volker de «Mont Cenis* tegemoet en groette met de vlag. Dirkzwagers's seinpost heesch het welkomstvlagsignaal en het deed den opvarenden goed, na zoo langen tijd in de bergen en fjorden geleefd te hebben, de frissche, groene weiden van den vaderlandschen bodem weer te zien. Veertien man zijn onder leiding van den heer Van Ollefen, op Spitsbergen ge bleven. Zij zullen er den winter door brengen, zorgen voor het onderhoud van de gebouwen en de verdere reeds tot stand gekomen werken, en het toezicht uitoefenen. Het volgende jaar zullen er 300 man naar Spitsbergen gaan. o ?ia de begrafenis. Onder Tilburg werd de afgeloopen week een afgestorvene door de diepbedroefde fa milie ter aarde besteld. Volgens een oud Tilburgsch gebruik, wer den de belangstellenden na afloop der plech tigheid op jenever met kaas getracteerd, waarbij echter de deugd van matigheid al lerminst werd betracht. Toen de bedroefde familie-leden dan ook ongeveer 3 uur huiswaarts gingen, allen nog in rouwcostuum met hoogen hoed op, bleek dat eenige hunner in verregaande staat van dronkenschap verkeerden. Als gewoonlijk kreeg men onderlinge ruzie, wel ke zóó hoog liep, dat de politie meende tusschenbeide te moeten komen. Een drietal dat wel het meest aan Bac chus geofferd had, werd door de politie ge arresteerd, waarbij zij zich nog vrij hevig verzetten. En zoo gebeurde het dat het drietal in vol begrafenis-ornaat met den hoogen hoed op of langs het hoofd natuurlijk onder groote hilariteit van het talrijke publiek, in het politiebureau werd ondergebracht, teneinde daar te bekomen van de emoties van de- 4e» droevige» dag. o Te Poeldijk kwamen dezer dagen exem plaren van de tafelpeer «President Roose velt* aan de veiling en deze brachten 78 cents per stuk op. o liet inhalige dienstmeisje. Een dienstmeisje in betrekking'bij een familie op den Amsteidijk te Amsterdam, en in haar fuucties aldaar wat slofjes ge controleerd door haar mevrouw, zag er kans toe om in een half jaar tijd een complete uitrusting, ten behoeve van haar aanstaande huishouden, aan mevrouw's waschmand en keuken te onttrekken. Hem den, lakens, onderlijftjes, broeken, nacht japonnen, kleedjes, handdoeken, luiers, kus- sensloopen, blouses, rokken, een mutd, een dozijn of wat zakdoeken, hooikistpanuen, een paar steenen pannen en een hoeveel heid drinkglazen, dit alles was onder meer van haar gading. Omdat de jonge vronw inmiddels is ge trouwd en nooit tevoren werd veroordeeld, luidde de eisch slechts 3 maanden voor waardelijk. Plotseling overlijden. De heer H. J. Beuks, directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Den Haag, is gisteren in de Gravenstraat in elkaar ge zakt en kort daarna overleden in de Bon netterie, waar men hem had ingedragen. Aardappelwratziekte. Te Winschoten en in eenige omliggen de plaatsen komt een aardappelziekte voor, bekend onder den naam van aardappel wratziekte. Deze ziekte kan herkend wor den aan de wratachtige uitwassen, die aan de »oogen« der aardappelknollen ontstaan. Bij lichte aantasting zijn deze wratten soms zeer klein en ternauwernood merkbaar, bij zwaardere aantastingen echter kunnen aan de aardappels groote, donkei gekleurde, on regelmatig gevormde uitwassen ontstaan en kan zelfs de geheele aardappel in zulk een sponzige, spoedig rottende massa over gaan. De aanwezigheid dezer ziekte, die tot" nu toe nog slechts tot een betrekkelijk kleine oppervlakte beperkt is, is voor ons van groote beteekenis, daar de Vereenigde Staten van Noord-Amei ika hierin aanlei ding gevonden hebben den invoer van aard appelen uit ons land te verbieden. In verscheidene landen van Europa bestaan reeds scherpe maatregelen tegen deze ziekte, die, als zij eenmaal in een grond aanwe zig is, met geen der tot nu toe bekende bestrijdingsmiddelen gedood kan worden en die elk volgend aardappelgewas in toe nemende mate aantast. Ook in ons land worden strenge maatregelan ter bestrijding genomen. In verband met onzen uitvoeihandel, niet alleen naar Amerika, maar ook naar Europeesche landen, is het van zeer veel belang, dat alle gevallen van aardappel wratziekte bij den Phytopathologischen Dienst bekend zijn, opdat de noodige maat regelen kunnen genomen worden, om ver spreiding van de ziekte tegen te gaan. Alle belanghebbenden, landbouwers zoowel als particulieren, landbonwonderwijzers en anderen worden daarom dringend verzocht elk geval van wratvorming aan aardappels dat zij mochten waarnemen of dat hen ter oore mocht komen, mede te deelen aan den Inspecteur van den Phytopathologischen Dienst, zoo mogelijk onder inzending van het verdacht materiaal, opdat onmiddellijk ter plaatse een onderzoek kan wordeu in gesteld. Opgemerkt dient nog te worden, dat het vooral op kleinere vaak voor aard- appelverbouw gebruikte gronden (arbeiders- perceelen e. d.) is, dat de aardappelwrat ziekte voorkomt. t BUVOEE EL jflciflMsl 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5