De dochter van Lovetski. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4023 Woensdag 6 October. 1920. ITDILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Lloyd George, die met vacantie was, is plotseling teruggekomen, daar de Engelsche mijnwerkers-crisis opnieuw een ernstig aanzien had gekregen. De kans was groot dat de staking nog door zou gaan. Het slot der onderhandelingen is echter geweest dat de staking in de Engelsche kolenmijnen opnieuw, en nu voor twee weken, is uit gesteld. De mijnwerkers krijgen in dien tusschen- tijd gelegenheid om hoofdelijk te stemmen over het voorstel van de mijneigenaars, dat in de loonkwestie hun uiterste concessie vormt. Het komt hierop neer, dat op den grondslag van de productie van het eerste kwartaal van dit jaar (20f millioen ton p. maand of 248 millioen ton in het jaar) den mijnwerkers de verlangde loonsverhoo- ging van 2 sh. verzekerd wordt. Brengen zij het tot 21 millioen ton per maand dan krijgen zij 2<* sh. meer en voor 21^ mil lioen ten per maand zou zelfs 3 sh. meer betaald worden. Voor het besluit tot staking was een meerderheid van drie vierden noodig, voor de aanneming var: dit voorstel is volstrekte meerderheid natuurlijk voldoende. Maar zelfs als dit voorstel niet aangenomen mocht worden, staat altijd de andere uitweg van voorlegging van den looneisch aan een onpartijdig hof open. Het zou ons niet verwonderen als Lloyd George, zoo hij dan tusschenbeide komt, zich meer op het standpunt der mijnwer kers, dan dat der mijneigenaars stelt. Het zal moeielijk zijn om de uiterste elementen onder de mijnwerkers er toe te krijgen om de schikking van de productie te aan vaarden. Er zijn er nu al die van een actie voor den zes uurs in plaats van den zeven uurs werkdag spreken. Behalve de regeering zullen ook de leiders van het Drievoudig verbond, als hun tusschenkomst noodig mocht worden, niet in gebreke blijven, weer een matigenden invloed te oefenen, zoodat de zaken er misschien toch niet zoo hopeloos voorstaan als het bericht over de mislukking der onderhandelingen zou doen vermoeden. De berichten uit Riga zijn er naar, om (4) (Slot.) «Waar nu het pijnbosch staat werd voor langer dar: vier eeuwen een der vele ste den gebouwd, door dezen buitengewonen vorst gesticht, maar de Russen hebben haar bestaan reeds vergeten. Niemand kent deze catacomben behalve enkelen onder ons, die een geheim verbond hebben gesloten, met het doel om de bannelingen die ontvlucht zijn, te helpen aan een veilige schuilplaats. Zelfs nu zou het u onmogelijk zijn degene te vinden, die gij zoekt en als gij verder wilt gaan moet gij geblinddoekt worden of ik geleid u. niet meer.« Wij stonden bij de ruiterbeelden en lie ten ons blinddoeken, waarna wij aan de hand onzer gids langzaam werden voortge- leid door een soort doolhof, tot wij werden tegengehouden door iemand, die op kalmen, ernstigen toon met de vrouw sprak. Er volgde een fluisterend gesprek en onmid- delijk daarop werden onze blinddoeken afge nomen en zagen wij een vreemd gekleed klui zenaar voor ons. Zijn lange witte baard hing bijna tot aan zijn middel en stak scherp af te gen zijn zwart gewaad. Er brandden eenige blokken pijnhout, maar dit vuur vermocht weinig tegen de ijzige koude in het gewelf. «Gij zijt Engelschen,« zei hij, «en hebt beloofd Marie Lovotski te helpen ontvluch ten. Sedert den dag harer ontsnapping heeft zij zich op verschillende plaatsen schuil gehouden. Zes maanden geleden werd zij hier gebracht, maar er is nog zooveel ge vaar, dat wij gewacht hebben op de bood schap van den mujik, dat alles thans voor haar verdere overbrenging gereed is. Hij het krantenlezende publiek van de wijs te brengen. Den eenen dag hoort men, dat de onderhandelingen over wapenstilstand en vrede tusschen Polen en Sowjet-Rusland goed opschieten en men de ondërteekening van den voorloopigen vrede zeer spoedig tegemoet kan zien, omdat het eenige ver schil nog joopt over de ontwapening van het Russische leger, den anderen dag ver zekert men weer, dat de Russen nieuwe eischen hebben gesteld, die bij de Polen op verzet moeten stuiiten. De opvatting van den correspondent var: de Parijsche Matin te Riga, dat er aan Russische kant tweeërlei beleid valt waar te nemen, de richting van Trotsky en de richting van Lenin, doet een verklaring voor deze tegen strijdigheid aan de hand, die op grond van vroegere ervaringen aannemelijk lijkt. Trots ky ie de groote militarist er: imperialist in de Sowjet, die den oorlog niet wil opgeven en ook dezen zomer uit alle macht ver hinderd heeft, dat er met de Polen onder handeld werd, vóór Warschau, dat bij al in zijn macht meende te hebber:, genomen was. Lenin is de voorstander van dien spoedigen vrede, die volgens zijn bereke ning alleen maar voorloopig behoeft te zijn, daar de groote wereldrevolutie, die hij als fanatisch theoreticus blijft verwachten en waarvoor hij met de fijnere middelen van de propaganda wenscht te ijveren, het aan gezicht var: Europa toch zoodanig zal ver anderen, dat de vredesverdragen scheur papier worden. De politiek van Trotsky drijft hen er toe, nieuwe samentrekkingen var: roode troepen op touw te zetten teneinde nog vóór den winter een nieuwen slag te slaan. Hoe dieper de Polen Rusland intrekken, hoe meer kans van slagen dat veidtochts- plan heeft. Lukt het hem niet, vóór den winter iets te bereiken, dan moeten in dat jaargetijde de krijgsverrichtingen toch stilstaan er» is er, volgen3 hem, nog niets verloren. Trotsky staat aan het Westelijk front van Rusland tegenover drie verschil lende vijanden n.l. de Polen, de Oekrainers en Wrangel, maar deze drie zijn alleen maar eensgezind in hun vijandigheid tegen de bolsjewiki. Wrangel zoekt naar eene zegt, dat gij te vertrouwen zijt en zeer ze ker zullen uw paspoorten u helpen om uw taak gemakkelijker te vervullen dan een Rus of Pool zou kunnen doen. Wij nemen 'dan ook op uw eer aan, dat als Marie Lo vetski eenmaal onder uwe hoede is, gij te harer verdediging eerder zult sterven, dan haar blootstellen aan een terugkeer naar de schrikkelijke mijnen.® Wij deelden den kluizenaar het aanstaand duel van Denviers met Rachieff mede en de moeielijkheden, die daaruit konden ont staan. Afgesproken werd dus dat Marie Lovetski de catacomben zou verlaten en op een verborgen plaats den afloop van het duel zou afwachten. Als Denviers er on gedeerd afkwam zouden wij met onze slede naar deze plek gaan, het meisje halen en naar den mujik brengen. »Gij zult ons zeker wel veroorloven de bannelinge te zien vroeg Denviers, «daar- om zijn wij hierheen gebracht. «Dan is uw komst vergeefsch® was het onverwachte antwoord. «Er zal nog tijd genoeg daartoe zijn als uw duel afgeloo- pen is.« Wij poogden den kluizenaar te overre den, maar hoewel de oude vrouw met aan drang voor ons sprak, was de vreemde be waker niet te bewegen van zijn goed over legd plan af te wijken. Wij moesten ons dus weder laten blinddoeken en werden door de catacomben naar het bosch terug gebracht en kort daarna waren wij weder in de hut. Wij brachten een korten, slapeloozen nacht door en spraken natuurlijk hoofdzakelijk over den mogelijken afloop van het noodlottig tweegevecht. Denviers betoogde mij en Hassan, dat noodzakkelijk een poging moest gedaan wor den om de vrouw, die zoo lang in deze partij in de Oekraine, die met hem wil samenwerken, doch dit vlot niet erg en de Polen moeten evenmin iets van hem hebben als van Trotsky. Ze vervyachten n.l. dat hij zich naderhand een even groot vijand van de onafhankelijkheid der randstaten zal toonen als de Sowjets. De bonte verdeeldheid der tegenstanders van Moskou zoodra net om politieke oog merken gaat, is een reden, waarom de omverwerping van de Sowjet-regeering voor het ongelukkige Rusland nog geen uit komst zou brengen. Wat er op het oogenblik in Ierland ge beurt is een treffende illustratie voor de stelling van Sinn Fein, dat het daar oor log is. Geen burgeroorlog wel te verstaan, al speelt de strijd zich naar het uiterlijke in de vormen van een burgeroorlog af alleen in Ulster kan men daarvan spreken maar oorlog tegen Engeland en zijn «bezettingsleger®. Deze opvatting van den toestand, maakt het tevens duidelijk, waar om het zoo moeielijk is voor elke Engel sche regeering, zelfs al bestond zij uit leden van de arbeiderspartij, om in Ierlaed vrede te stichten. Alle plannen van menschen, die van goeden wille waren, zijn op den eisch van volledige onafhankelijkheid, dien Sinn Fein stelt, afgestuit en verder ook op het andere vraagstuk, hoe men Ulster zal moeten bevredigen. Zelfs het goedbedoelde plan van een staatsman van zooveel gezag als Lord Grey omzeilt die moeielijkheden niet. Het Iersche vraagstuk is in zijn we zen voor Engeiand een defensie-vraagstuk en als men het voorstel van Grey goed beziet, blijkt dat hij geen moeite doet om dit te ontkennen. Zijn plan dat Engeland na twee jaar met zijn opebaren macht van soldaten en politie Ierland zou ontruimen en het land aan zichzelf overlaten, om zich naar eigen goeddunken te regeeren en te besturen, noemt als voorwaarden voor zoo'n besluit, dat Ierland geen eigen leger, geen eigen vloot en geen eigen buitenlandsche staatkunde zal hebben. Men bedenke maar even, welke operatie basis Ierland tegen Engeland geweest zou zijn, indien het zich in den grooten oorlog tot bondgenoot van Duitschland verklaard schriklijke spelonk opgesloten was geweest, te redden en ik beloofde hem, dat ik, zoo hij mocht vallen, alles in het werk te stel len om ons plan te volvoeren. «Luister, Sahiba,« riep Hassan der: vol genden morgen. «Hoewel het nog geen middag is, komt reeds de Rus.« Wij openden de deur en hoorden in de verte het geklingel van een slede. Een oogenblik later klonk het klappen van een zweep en eindelijk zagen wij de slede na deren. Er zaten drie personen in, en na derbij zagen wij dat Rachieff zelf de slede bestuurde en vergezeld was van twee offi cieren. Voor de hut sprong een dezer offi cieren uit de slede, terwijl Rachieff, gevolgd door den anderen, die tweeSdegens droeg, op Denviers toeliep. «Hier zijn de wapens,® sprak de gene raal koel. «Er is geen tijd te verliezen Kies en hij wees op zijn sekondant, die de beide degens voor zich uitgestoken hield. Intusschen had Hassan onze slede inge spannen en een eind verder op de vlakte gebracht, opdat wij na afloop van het duel onmiddelijk zouden kunnen vertrekken. «Wij zullen daar vechten zei Denviers, op de plaats waar onze slede stond, wijzend. «Zooals gij wilt, antwoordde Rachieff on verschillig en vergezeld van zijn sekondant liep hij naar de plek. Daarop werden de gewone formaliteiten vervuld, terwijl mij de onaangename taak werd opgedragen het sein te geven voor den aanvang van het tweegevecht. Ik wuifde met mijn zakdoek en in het zelfde oogenblik werden de degens gekruist. De naam, dien Rachieff zich als duellant gemaakt had, was zeker wel verdiend, want hij viel stoutmoedig aan, terwijl Denviers, wiens kalmte hem geen oogenblik verliet, en zijn havens als steunpunten voor zijn duikbooten opengesteld had. Elke Engel sche staatsman, die niet zoo ver zag, dat Ierland in een toekomstige oorlog van En geland tegen een andere zeemogendheid, zoo het volkomen onafhankelijk was, daar toe zou de belangen van zijn eigen land en het heele rijk miskennen. Het is al in den laatsten oorlog een ernstig nadeel voor Engeland geweest, dat het, wegens den geest die onder de meerderheid van de Iersche bevolking heerschte, niet tot lichting van die bevolking volgens een wet op den militairen dienstplicht is kunnen overgaan. BUITENLAND. Bet standpunt van Trotzki. «Wat komt de hongerdood en het be vriezen der bevolking er op aan« moet Trotzki naar uit Ilelsingtors aan de Matin geseind wordt, tegen mede-Bolsjewiki die minder beginselvast waren en meer men- schelijk gevoelden, gezegd hebben. «De bourgeoisie van de wereld proclameert on zen nederlaag maar wij zullen haar bewij zen dat. zij zich vergist. Tot eiken prijs moeten wij onze vijanden verpletteren, en daartoe moet het land ons, wat het ook kosten mag, de middelen leveren. Drie vierde var: het Russische volk zal van hon ger en koude sterven maar de overige zul len leven voor de roem en de overwinning van de wereldrevolutie.® Trotzki en zijn mede-commissarissen zul len dan wel zorgen bij die overlevenden te zijn. Intusschen zijn de Russen minder op weg om hun vijanden te verpletteren dan wel om zelf verpletterd te worden. Het gaat hun slecht en als de winter niet spoedig hun bondgenoot wordt zullen de Polen en Oekrajiners nog dicht tot Moskou kunnen naderen. Keil varken dat gevlogen heeft. Het eerste rose, schoon gewasschen var ken is in een vliegtoestel medegenomen, en door de lucht van Engeland naar Fran krijk vervoerd. Varkens hebben reeds in de auto gereden. Zelfs in Nederland, wij op uitstekende wijze pareerde. Meer dan eenmaal hielden de strijders als bij stilzwijgende afspraak op, maar her vatten dan den strijd met hernieuwd vuur. Rachieff begon te bemerken dat hij einde lijk zijn tegenpartij gevonden had en werd steeds behoedzamer. Toch kon hij de goed overlegde bewegingen van Denviers niet ont gaan en op meer dan een plek zag ik kleine bloeddruppels. Onverhoeds deed hy echter een nieuwen aanval. «Rachieff wint I» riep zijn sekondant en inderdaad zag ik tot mijn schrik, dat Den viers, degen hem uit de hand werd gesla gen en de Rus driftig op mijn thans ont wapenden vriend toevloog. Maar voor hij gebruik kon maken van het voordeel, dat hij zoo onverwacht gekregen had, hoorden wij een schrillen kreet en Marie Lovetski snelde uit het pijnbosch op ons toe. De bijgeloovige Rus staarde verschrikt naar het meisje, dat hij voor een spook moest houden, en terwijl hij zijn degen liet zinker:, riep hij «De dochter van Lovetski k Denviers maakte van Raehieffs« ontstel tenis gebruik, vloog op hem aan, wierp hem ter aarde en met de punt van zijn degen op zijn borst gericht, riep hij «Het is Marie Lovetski, zij leeft, maar zweer mij, dat gij haar ongehinderd zult laten ontvluchten of gij zijt een verloren man.® Generaal Rachieff hief zijn hand op, ten teeken van toestemming en onmiddellijk nam Denviers zijn degen weg. Rachieff stond op en waggelde naar zijn slede. «Breng haar naar onze slede,® riep Den viers mij toe. Ik snelde met haar naar Hassan en kort daarop vlogen wij over de besneeuwde vlakte. «Hun achterna!® riep Rachieff, zich niet meenen by de tweede Hima rondrit. Spoe dig zullen varkensvrachtautomobielen de lieve dieren naar de markt brengen. Maar dit luchtvarken is zijn kornuiten verre vooruitHoe zijn cabine er bij aankomst in Frankrijk uit zag, vermeldt het bericht gelukkig niet De Zeppelin fabrieken naar Amerika. De Zeppelin-fabrieken in Duitschland zijn in het Vredes Verdrag van Versailles voor dat land verboden fabrieken geworden. Maar de Zeppelinfabrikanten zijn niet van plan hun bedrijf om te zetten, zooals de Krupfabrieken met verbluffende en bewon- deringswaardige snelheid hun productie van kanonnen en munitie omgezet hebben in het produceeren van locomotieven en land bouwwerktuigen. De Zeppelin-fabrieken gaan naar Amerika zoodat de luchtsche pen toch gebouwd zullen worden. Het voornemen is om ware reuzen te bouwen, die het verkeer over de Atlantischen Oceaan kunnen ondernemen. Die Zeppelin's zullen hun vaderland dus nog wel eens opzoeken Staking door schoolkinderen. Te Elberfeld zijn 4000 schoolkinderen in staking gegaan. De ouders hadden de invoering der wereldlijke scholen geëischt met ingang van 1 October, terwijl de school- autoriteiten deze eerst met 1 April van het volgend jaar wenschen in te voeren. o Belgische niynwcrkersstnking. De staking der Belgischo mijnwerkers breidde zich uit over twee nieuwe plaatsen in de Borinage. Te Framories en Paturage wilden de stakers verhinderen, dat de trams liepen te Caregnon hielden zij de arbeiders tegen, die naar hun werk gingen. Mer: heeft thans de zekerheid, dat er vreemde opruiers in het spel zijn. Er zijn opruiende plakkaten aangeplakt. o Kusfiuid wil vrede wegens den biiincnhuid- schen toestand. De Sovjet-regeering heeft de Russische delegatie volle vrijheid gegeven, de vredes voorwaarden met Polen ook aan te nemen, indien zij meerdere voor Rusland ongunstige aan zijn belofte storende. «Wij moeten Marie Lovetski hebben, levend of dood «Vertrouw nooit een Rus, Sahibs zij Hassan, terwijl hij zijn paarden den teugel vierde, «het eenige middel om hen te doen zwijgen zou geweest zijn hen een degen door het valsche hart te stooten,« Zoo vlogen wij in onze slede voort, maar die van Rachieff, welke door meer paarden dan dan de onze getrokken werd, kwam nader en nader. Daar knalde een schot en een kogel vloog boven ons hoofd. Ik zag dat Rachieff een nog rookend pistool in de hand hield, «Als hij nog eens vuurt, schiet ik hem neer als een hond zei Denviers. «Neen riep Marie Lovetski, voor ik het verhoeden kon een pistool uit mijn gordel trekkende, «Rachieff heeft Somaloff gedood, dien ik liefhad, ik wil hem wreken.® Met deze woorden vuurde zij het pistool af, maar gelukkig was het niet goed gericht en bleef Rachieff gespaard voor het lot, dat hij overigens verdiende. «Schiet op hun paarden riep Denviers. Ik nam een pistool en mikte op een der dieren, dat een oogenblik wankelde en toen neerstortte. De Russen sprongen uit de slede sneden de strenge door en vervolgden met de overgebleven paarden dollen rit. Wij reden langzamer om hen onder ons bereik te doen komen en het gelukte mij een tweede paard te doen vallen. Thans moesten de Russen hun vervol ging staken, wij waren gered. «Zie,® zei Denviers, «zulk een vreemden tocht had ik mij niet voorgesteld. «De Sahibs hebben de vrouw gered,® sprak Hassan op den gewonen ernstigen toon der Arabieren, «en de Groote Profeet draagt altijd zorg, dat een rechtvaardige zaak ten laatste goed ten einde loopt.® 1MIEUWSBLAB veer iiet Lani vai Unin ti AU&ia, de Langstraat en de Bonelerwaard i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1