Een rechterlijke dwaling. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4025 Woensdag 13 October. 1920. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Polen hebben te Riga van Sovjet- Rusland zoo'n groot gebied gekregen, dat er ernstig gevaar bestaat, dat imperialisme er het gevolg van zal zijn. De Bolsjewiki zagen niet op een kleinigheid toen zij een maal besloten hadden tot liquidatie van het Poolsch-Russische front. Alle verdee lingen van Polen, alle onrecht, dat het in het verleden is aangedaan is op royale wijze goedgemaakt door de mildheid der Bolsjewiki, die juist echter om hare over drevenheid, wel een weinig verdacht is. De Boeg, die de traditioneele grenslijn tusschen Polen en Rusland was, valt niet alleen van zijn uitmonding in den Weichsel tot aan zijn oorsprong binnen het nieuwe Poolsche gebied, maar aan zijn rechteroever zet Polen zich op een punt zelfs 250 K.M. voort, waardoor het tot het dubbele van zijn ouden omvang uitdijt. De nieuwe grens begint in het Noorden bij Disna, ten Oosten van Dunaburg en loopt dan in Zuid-Westelijke richting naar een punt ten Oosten van Molodetsjnodan zet zij zich voort naar Baranowitsje, dat ook Poolsch wordt, en sluit hier pas aan op de oude Duitsche verdedigingslinie. Naar het Zuiden toe zet de grens zich voort langs een lijn die Pirisk en Bovno nog binnen het Poolsche gebied laat vallen en zij eindigt pas bij een dorp aan de Oost- Galicische grensrivier de Zbrucz. Dit schijnt een groot succes te zijn voor de Poolsche diplomatie. Doch Wrangel heeft reeds te kennen gegeven, dat, mocht hij eens de baas worden in Zuid- Rusland, de Polen er dan niet op behoeven te rekenen, grondgebied over de Boeg te mogen bezetten. De Bolsjewiki zullen, nu de Polen voorloopig wel geen redenen .tot aanstoot geven, eerst trachten met Wrangel af te rekenen. Bij de schikking tusschen Polen en de Sowjet schijnt ook bepaald te zijn, behalve dat de Oost-Galicische kwestie Sowjet-Rus- land niet aangaat, dat beiden de onafhan kelijkheid van de Oekraine en Wit-Rusland erkennen. De correspondent van ed Times te Riga merkt hierbij op dat die erkenning maar op het papier staat en geen van bei den er ernstig over denkt, aan die staten voorloopig het aanzijn te geven. Polen ver staat onder de Oekraine de regeering van Petloera, de bolsjewiki die van Rakofski. »Geen van beiden,<r zegt de correspondent, Een ware gebeurtenis. (2) .Zij vond op een bovenkamer waarvan de deur half openstond, den boer dood op der, grond liggen. Dat hij gevallen was door de hand van een moordenaar viel niet te betwijfelen. De schedel was waarschijn lijk door één enkelen forschen slag verbrij zeld. Het bloed was uit de diepe breede zoo rijkelijk gevloeid, dat zich een groote plas gevormd hatl. Op enkele passen af stand lag een scherpkantig met bloed be vlekt stuk hout van anderhalf voet lengte en vijf voet dikte. Blijkbaar was Tenner met dit stuk hout verslagen. De woning van den boer lag vrij een zaam aan een slecht onderhouden zandweg tusschen de dorpjes Sudernleben en Grosz- Wenthin, omgeven door velden. De naaste hofstede was bijna een half uur van de zijne verwijderd en het dichts bijgelegen dorp Grosz-Wenthin ligt op ruim drie kwartier afstands. De dienstmeid Apollonia liep schriklijk ontsteld naar dat dorp terug en waarschuwde den schout. Onmiddelijk begaf deze zich met den veldwachter en twee jachtopzich ters naar de plaats des misdrijfs, waar zij het volgende meenden te kunnen vaststellen. De moord moest tusschen 6 en 8 uur »spreekt van Wrangel, die op het oogen- blik de machtigste man in de Oekraine kun nen de Polen licht nog met Wrangel in botsing komen. Wat de Sowjet-regeering verder aan de Polen heeft toegestaan om hen aan den corridor ten Oosten van Lithauen naar de Duna en Ketland te helpen, schynt de con cessies die de bolsjewiki in hun tractaat van Juli 11. met Lithauen hadden gedaan, weer ongedaan te maken. Dat kan nieuwe haken en oogen tusschen de Polen en de Lithauers geven. Zoo is naar twee kanten toe, het nieuwe Poolsche gebied reeds een onzeker bezit. Nog daargelaten, of de bolsjewiki later, als de regeering te Moskou haar tegenwoordige moeielijkheden eens te boven kwam en Wran gel overwon, den heelen vrede van Riga niet als een imperialistisch verfoeisel zou verloochenen en de Polen naar hun oude grenzen terugverwijzen. Voor de merkwaar digheid vermelden wij ten slotte nog den argwaan van de Daily Mail, dat de bolsje wiki zeiven hun toestand als ongunstig hel pen voorstellen en zich, op de manier van een kever, die een uitweg zoekt, maar tij delijk »dood houden,na welk kunstje zij, evenals de Duitschers, telkens wanneer zij het uitgehaald hadden, dubbel gevaarlijk zouden kunnen blijken. Sedert den zomer van 4948 zijn immers de geruchten niet van de lucht geweest, dat de bolsjewiki op hun laatste beenen liepen. Tardieu berekent te Parijs in de Illus tration, dat het jaarlijksch inkomen van iederen Duitscher met 275 dollar, dat van iederen Amerikaan, en met 355 dollar dat van iederen Franschman overtreft. De Duitscher betaalt 45 percent minder dan de Engelman en 6 percent minder dan de Franschman. Duitschland heeft geen bui- tenlundsche schuld. Daardoor is zijn schuld, naar de huidigen koers berekend en verdeeld over 60 millioen inwoners, 3 milliard dollar minder dan die-, welke de 38 millioen Franschen te torsen hebben. Tardieu beschuldigt de tegenwoordige macht hebbers, dat zij het verdrag van Versailles en vooral de finantiëele bepalingen niet uitvoeren, maar de Eclari brengt daar tegen in, dat het geen dwangmaatregelen formuleert voor het geval Duitschland zijne verplichtingen verwaarloost. De Daily Mail meldt dat het ultimatum van de Engelsche regeering aan Sowjet- Rusland de waarborgen nopens de vrijlating van de Britsche gevangenen te Bakoe en des avonds gepleegd zijn, want om half 6 had Peter Tenner een voorbijganger nog gegroet en Apollonia had tegen 8 uur het lijk gevonden. Het kleine huis had gelijkvloers, behalve de keuken, slechts één groot vertrek, waar Tenner met Apollonia, en in vroeger-jaren met de knechts, laatstelijk alleen in den oogstijd met de gehuurde arbeiders het mid dagmaal gebruikte en voorst aan de achter zijde een klein uitgebouwd vertrekje waar Apollonia sliep. Op de bovenverdieping was Tenners kamer. Hij ging zeer weinig uit. Wat hij echter den ganschen dag daar boven uitvoerde begreep niemand. Som migen beweerden dat hij voordurend in zijn geld wroette. In die kamer stonden enkele goede, oude meubelen, erfstukken van groot vader of zelfs overgrootvader afkomstig, een groot ledikant met hemel, een zware eiken houten kast, een sterke met ijzer versierde kist, een ouderwetsche gemakkelijke leu ningstoel met gehavende lederen zitting en dergelijke. Het dak van deze kamer liep schuin en zij had een groot venster, dat nooit geopend werd en twee deuren de eene leidde naar de trap, de andere naar een zijvertrek, een soort provisiekamer, waar zakken meel bewaard werden, aardappelen, fruit, ingemaakte vruchten, rookvleesch, ham men en worsten. Tenner sloot zich gewoonlijk op en als Apollonia iets uit de pfovisiekamer moest halen, moest zij altijd een oogenblik voor de deur wachten. Zij hoorde dan dat Ten- de repatriatie van alle andere Britsche ge vangenen in Rusland binnen een week ver langt. Voorts verlangt de nota bevredi gende verzekeringen dat de propaganda tegen Engeland »onverwijld« zal ophouden en dat Moskou de bolsjewitische kuiperijen welke het verwekken van troebelen, »In Indië en het Oosten in het algemeenten doel hebben, zal laten varen. Het antwoord van de Sowjet op het ultimatum werd Dinsdag ontvangen, en dien zelfden dag bracht Krassin, als alge meen gevolgmachtigde een bezoek aan Downing Street. Een telegram van 7 dezer uit Tokio meldt aan de Temps, dat volgens berich ten uit Noord-Korea een bende van Rus sische bolsjewiki, Koreanen en Chineezen voor de tweede maal de stad Hoentsjoen heeft aangevallen in den nacht van 4 Octo ber en in gevecht gewikkeld is met de Japansche troepen, die na den eersten aan val van verleden week Zaterdag naar Korea gezonden zijn. BUITENLAND. Korte Berichten. Naar het Korr. Bur.'meldt, zullen bij het herstellingswerk in Noord-Frankrijk ook 50.000 Hongaarsche arbeiders te werk worden gesteld. Vanwege den toestand van demoralisatie, waarin zich de terugtrekkende troepen in Rusland bevinden, verwacht men, dat de Wit-Roetheneri een nationale regeering zul len vormen. Naar'uit Rome gemeld wordt, gewagen de bladen van een chaotischen toestand, welke heerscht in de verlaten fabrieken te Genua. De productie wordt ernstig be lemmerd door de houding van de werk- plaats-comité's, welke hoofdzakelijk zijn samengesteld uit anarchisten en syndicalis ten, die geweigerd hebben de overeenkomst te aanvaarden. Als de bestaande toestand er voortduurt, zal de gansche productie lamgeslagen worden en zullen vele werk plaatsen gesloten moeten worden. De pogingen van de Duitsche socialisten en Hongaren om in geheel Slowakije een algemeene staking te beginnen, zijn ver ijdeld door den tegenstand van de Sio- waksche arbeiders. De bijeenkomst van den Volkenbond,, vastgesteld op 44 October te Brussel, is uitgesteld tot 20 October. ner de kist dichtsloot. Toen zij eens onverwacht in de kamer kwam, daar Tenner vergeten had de deur af te draaien, zag zij hem geknield voor de kist liggen terwijl hij goud en zilvergeld uit een linnen zak telde. Hij was toen uiter mate boos geworden en eerst tot kalmte gekomen toen Apollonia hem met dure eeden verzekerde, dat zij over hetgeen zij gezien had, het diepste stilzwijgen zou bewaren. Maar toch had hij haar van toen af ver boden, ooit zonder zyn verlof naar boven te gaan. De moordenaar nu was blijkbaar door de provisiekamer binnengedrongen. Apol lonia had aan de huisdeur niets bijzonders bespeurd en die als altyd naet haar sleutel geopend. Met geoefende hand waren de ruiten van het venster der provisiekamer met pikpleister ingedrukt en de houten stij len uitgebroken. Op de achterplaats was tegen dat venster een hooge ladder geplaatst, die als het eigendom van Tenner herkend werd en waarlangs de moordenaar voorze ker ingeklommen en weder gevlucht was. Die ladder had in een schuur gestaan, on geveer vijftig pas van het huis verwijderd en daaruit had de moordenaar evenzoo het zwaar stuk hout genomen. Hoewel de invallende duisternis een nauw keurig onderzoek moeielijk maakte, kreeg de schout toch een duidelijke voorstelling van het gebeurde. Tenner, die zeer veel sliep en winter zoo als zomer reeds om acht uur naar bed ging ¥M SPOORWEGRAMP W FRANKRIJK. Meer dan honderd slachtoffers. Een dramatische samenloop van omstan digheden. Parijs is weer onder den indruk van een groot spoorwegongeluk, dat Zaterdagavond te 7 uur 20 min. te Houilles, op de lijn Parijs-Nantes plaats vond. Het ongeluk is aan een fatalen samenloop van omstandig heden te wijten. Niemand treft hier eenige schuld. De koppeling van den zevenden wagon van een goederentrein uit Nantes brak, zonder dat net werd bemerkt. Pas te Sartrouville bemerkte men, dat een gedeelte van den trein bij Houilles was achtergebleven. Juist liep een sneltrein uit Parijs het station binnen. Men trachtte deze nog door noodseinen tot stilstand te brengen, doch deze werden door den ma chinist te laat bemerkt om tijdig te kun nen stoppen en met een snelheid van 55 K.M. stortte de sneltrein zich op de goe derenwagens. De locomotief viel omver en eenige wagons achter deze vlogen over elkander op de overblijfselen van de goe- renwagens. De tweede wagon stond boven op de eerste en de derde werd weer tus schen deïe overblijfselen geslagen, zoodat deze zich ongeveer op de hoogte van de brug van het station opstapelden. De vier de wagon werd geheel versplinterd. Het ergste was, dat de wagons imperiales had den, zooals de meeste Fransche wagons, en dat deze vol passagiers zaten. Zoo moest het aantal dooden wel groot zijn. Een afgrijselijk gekerm volgde op den donder van brekend hout en ijzer, hon derden passagiers, beklemd tusschen staven en banken, schreeuwden om hulp. Zelfs de niet-gewonden, die verspreid rondom lagen, trachtten weg te komen en gilden luid van angst. Gelukkig was er dadelijk hulp van het stationspersoneel en inwoners van Houilles. De balans was droevig er waren meer dan honderd slachtoffers, waarvan 39 dood en 29 zeer ernstig gewond. De meesten hadden geen identiteit papieren bij zich, zoodat dertien dooden nog niet zijn her kend. Heden hebben zoowel de president Millerand als de minister van Binnenland- sche Zaken Steeg een bezoek tfan de plaats van het onheil gebracht en in de Parijsche ziekenhuizen de gewonden bezocht. (De Cr.). had aan Apollonia gezegd, dat zij zich bij haar thuiskomst bij hem moest aanmelden. Waarschijnlijk had hij in den grooten leu ningstoel op haar zitten wachten en was hij daar in slaap gevallen. De moordenaar was vermoedelijk langs de provisiekamer in de voorkamer geslopen en had den slapende met één geweldigen slag doodelijk getrof fen. Het lijk lag toch op den grond met het hoofd recht op tegen een der pooten van dien stoel. Voor het vermoeden, dat Tenner in den slaap gedood was, sprak nog de omstandigheid, dat hij, ondanks zijn 65 jaren nog een zeer krachtig man, oogen- schijnlijk geenerlei tegenweer geboden had. De groote kast en de geldkist waren met geweld opengebroken en de dief had daar voor zijn eigen werktuigen gebruikt. De knuppel waarmede Tenner doodgeslagen was vertoonde aan een der zijden een paar vier kante indrukken en splinters. Blijkbaar had de dief dus met dit zwaar stuk hout zijn breekijzer of een sterk mes in de kast en kist ingedreven en zoo de deur en het dek sel doen springen. De kast was geheel doorzocht maar daaruit werd niets vermist, ook in de kist waar verscheidene oude erf stukken en kostbare stukken zijde en bro kaat bewaard werden, was alles door een geworpen, maar de rijke stoffen had de dief niet meegenomen, wel echter den grooten grijzen zak gevuld met goud en zilvergeld, waarvan Apollonia gesproken had. Uit den broekzak van den vermoorde had de dief nog een klein lederen taschje ge- Geheimzinnige aanslag. lie familie van Admiraal Von Scheer verinoord. Berlijn, 40 Oct. Een geheimzinnige moordaanslag welke is gepleegd op de familie van admiraal von Scheer, den be kenden Duitschen vlootvoogd, die het bevel voerde over de Duitsche strijdkrachten in den zeeslag bij het Skagerrak, wekt groot opzien. De volgende bijzonderheden zijn tot nu toe over deze gruweldaad bekend geworden. Zaterdagmiddag tegen vier uur hoorde admiraal von Scheer, toen hij zich in een kamer op de bovenste verdieping van zijn villa bevond, uit den aardappelkelder het geluid van kreten om hulp. Hij snelde naar beneden. Een vreeselijk schouwspel deed zich aan zijn ontstelde blikken voor. Zijn dochter was door een schotwond in de borst gedood. Zijn echtgenoote was door verschillende schoten ernstig getroffen. Het dienstmeisje was eveneens doodge schoten. Naast haar lijk lag dat van den vermoedelijken moordenaar, die zelfmoord moet hebben gepleegd. Het is een voor malig marine soldaat, Karl Buchner ge naamd, die als communist bekend stond. Hij was goed toegerust voor den aanslag. Hij had het gelaat met een doek omwon den, in zijn zak werden schoerrnessen en witte peper gevonden. Men tast in het duister omtrent de aan leiding tot den moord. In de villa is niets gestolen. Het is gebleken, dat gedurende den aanslag een man van groote lichaams gestalte, in een donker costuum gekleed, voor het huis de wacht heeft gehouden. Volgens een ander bericht zou deze onbe kende persoon, toen de schoten waren ge vallen, uit de viila zijn gesneld. Men ge looft daarom aan de mogeiijheid, dat hij zijn kameraad, nadat deze den moord had gepleegd, heeft doodgeschoten, om elk spoor van de misdaad uit te wisschen. De echtgenoote van den admiraal is tijdens het transport naar het ziekenhuis over leden. (De Crt.) De brug over het Suei-kanaal. Uit Cairo wordt bericht, dat de Suez- kanaal-maatschappij onderhandelt met de Egyptische regeering over het afbreken van de ijzeren spoorwegbrug, die tijdens den oorlog over het Suez-kanaal gelegd werd ten Noorden van Kantara, om het Egyptische spoorwegnet met dat in Pa lestina te verbinden. nomen, dit geledigd en het taschje zelf on der het bed geworpen, waar het gevonden werd. Het horloge van Tenner hing echter nog aan den muur, terwijl daarentegen een zware gouden zegelring met rooden steen, dien de oude boer altijd droeg, verdwenen. Nadat de moordenaar zjjn gruweldaad volbracht had, was hij r.aar de beneden verdieping gegaan. De keukendeur had tot Apollonia's bevreemding toen zij thuis kwam opengestaan en men had getracht de afge sloten deur van haar kamertje met geweld te openen. Een der scharnieren was half afgerukt. Hetzij de moordenaar reeds met zijn buit tevreden, hetzij dat hij door het een of andere, gestoord was, hij had die pogingen opgeven en was zonder iets mede te nemen weer naar boven gegaan. Uit de provisiekamer had hij echter nog een ham meegenomen. Apollonia verklaarde toch ten stelligste, dat daar twee hammen had den gehangen, en thans was er nog slechts een. Tot in den vroegen morgen werkte de schout van Grosz-Wenthin aan zijn proces verbaal, dat hij toen onmiddelijk naar het Kreisgericht zond, en reeds den dag na den moord was het onderzoek van justitie en politie in vollen gang. Snel had zich het gerucht van den moord op den ouden Peter Tenner door de gansche streek verspreid. De vermoorde was als een brommerige, hardvochtige vrek wijd en zijd bekend. Wordt vervolgd). mrktt Land van Hmtien en Altena, de Laigstraat n lie gommelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1