De duurtebestrijding in Engeland, Het stelsel van standaardprijzen. Naar de «Manchester Guardians meldt houdt het «Centraal Profeteering Committees in Engeland zich druk bezig met het uit werken van plannen tot vermindering van de prijzen van eerste levensbehoeften, door het verstrekken van belangrijke artikelen als ideedingstukken en schoenen tegen standaardprijzen. Reeds tijdens het voor zitterschap van den heer Mac Curdy had deze commissie, zonder succes, een poging gedaan om standaardschoenen in te voeren. Thans hoopt men een groote bereidheid bij de fabrikanten en kit^handelaars te vinden tot samenwerking. Wanneer men er in slaagt het plan betreffende de stan daardschoenen tot verwezehjking te brengen zal men het ook tot andere artikelen uit breiden. In de eerste plaats zal dan de aandacht worden gewijd aan manskieeren, ondergoederen en bouwmaterialen. De be doeling van het plan is verstrekking van goederen van gegarandeerd goede kwaliteit tegen vaste redelijke prijzen. o Prijsverlaging ran petroleum in Engeland. Londen 9 Oct. De «Shell Marketing Com pany® deelt mede, dat de kleinhandelprïjzen van petreleum in Engeland met 3 d. per gallon zullen worden verlaagd. Bet gemeentehuis ran Cork in brand gestoken. De Westminster Gazette verneemt uit Cork, dat daar Zaterdagmorgen een reeks ontploffingen gehoord werd, gevolgd door geweervuur en het uitbreken van brand. Het bleek, dat het gemeentehuis in brand was gestoken, doordat men brandbommen door de vensters had geworpen. Lieden in uniform beletten, dat men het gebouw naderde voordat het in brand stond, maar de brandweer slaagde er in het vuur te dooven voordat het gebouw verwoest was. Men ziet in het brand stichten in het ge meentehuis een represaillemaatregel voor den moord op den soldaat in de vrachtauto, welke Vrijdag plaats heeft gehad. o De spoorwegstaking in Portugal. Een correspondentie uit Lissabon meldt, dat de minister van oorlog alle spoorweg stations duor militairen heeft doen bezetten. Een decreet ontslaat alle spoorwegarbeiders en geëmployeerden, die Zaterdag niet den arbeid hervat hebben. Te Lissabon hebben de stakers daden van sabotage gepleegd. Enkelen zijn ge arresteerd. Een correspondentie uit Lissabon d.d. 8 October meldt dat de arbeiders van de Portugeesche Tramweg Maatschappij zich bij de staking in Portugal hebben aange sloten. Toch zijn nog vele geëmployeerden op hun post gebleven. Hevige regens in Zuid-Eraukryk. De hevige regens, die sedert twee da gen in Znid-Frankrijk zijn gevallen, hebben groote verwoestingen teweeggebracht. Er worden groote overstroomingen be richt uit het berggebied les Cevennes, waardoor het geheele gebied aan de Mid- dellandsche Zee, en ook Nizza en Mar seilles worden bedreigd, Het noodweer in Midden-Frankrijk houdt aan. o Noodlottige tyfoon in Japan. Tokio, 7 Oct. Naar aanleiding van de verschrikkelijke tyfoon die over Tokio en Yokohama heenstreek, verneemt het «Eas tern Services Agentschap telegrafisch nader dat het aantal dooden 55 bedraagt. Ver scheidene sproot wegen in Zuid-Japan werden ernstig beschadigd, terwijl de geweldige regens, die dertig uur duurden, meerdere huizen wegspoelden. De lyfoonmaand Oc tober heeft met deze gebeurtenissen nood lottig ingezet. Een renzendianiant. Uit New-York wordt bericht, dat de grootste diamant, die ooit naar de Ver- eenigde Staten gezonden is, daar binnen kort verkocht zal worden. Het is een diamant, toebehoorende aan den vroegeren sultan van Marokko, Abdoel Hafid, een juweel van 483 karaat, 't Is te hopen dat op deze diamant beter gepast zal worden dan op het partijtje kostbare diamanten, ter waarde van 220.000 dollars, dat te Buffalo op den openbaren weg is gestolen. Twee mannen sprongen daar uit- een taxi, overvielen den handelaar in diamanten, Leventhal, die zij uit Cle veland gevolgd hadden, en sloegen hem zoo hevig met de kolven van hun revolvers op het hoofd, dat het slachtoffer in elkaar zakte. Voor iemand tusschenbeide kon komen, verdwenen de dieven met de portefeuille van den aangevallene.^ Een oproer te Aldershot. Te Aldershot is een ernstig oproer uit gebroken. Tweehonderd Iersche Coldstream gardetroepen hielden een demonstratie. Zij ramden de deuren van de plaatselijke ge vangenis en eischten de invrijheidstelling van hun gevangengezette kameraden te Dublin. De stervende Lord-Mayor van Cork. Een medewerker van de «Matin® heeft een interview gehad met professor M. Gley, van de medische faculteit van het College de France, te Parijs over den lord-mayor van Cork. Volgens het oordeel van den professor is het feit, dat de lord-mayor nog niet overleden is, een buitengewoon verschijnsel, dat echter, hoe zeldzaam ook, van een wetenschappelijk standpnnt niets miracu leus heeft. De professor wees er op dat de onbe weeglijkheid, waarin de lord-mayor van Cork wordt gehouden, het beste middel is om hem zoolang mogelijk in het leven te houden, daar het eenig verbruik van ener gie wordt veroorzaakt door het slaan van het hart en het werken van de longen, hetgeen slechts een tiende vertegenwoor digt van de totale energie, die van een levend wezen wordt vereischt. Griep. Reeds enkele dagen maakten de Parij- sche bladen melding van griepgevallen. Zij verklaarden, dat de griep-epidemie te Parijs een feit is. De «Globe® meldt, dat in het Oostelijk deel van Monmoutshire een irifluenza-epi- demie van heftigen aard is uitgebroken. Gemeld wordt dat de ziekte haar slacht offers zoo plotseling overvalt, dat grond werkers, die aan het werk waren hij uit gravingen in de buurt van Blaenavon, een voudig neervielen toen zij werden aange tast ofschoon zij een paar oogenblikken daarvóór schijnbaar nog een goede gezond heid genoten. o Brand te Antwerpen, Een hevige brand is te Antwerpen uit gebroken in de loodsen van Nord Star Line. Tijdens de blussching van den brand, die zich zeer had uitgebreid, is een brand wacht ernstig aan de voeten-gewond. De schade is groot en wordt op onge veer vier miliioen frank geschat. o De nagedachtenis der gesneuvelden. Op 17 October aanstaande zal naar de »Msb.«§verneemt in tegenwoordigheid van Fransche en Belgische generaals op het militair kerkhof van Roesselaere een mo nument worden onthuld ter nagedachtenis van de duizenden in Vlaanderen gesneu velde Fransche soldaten. o De koning van Griekenland ernstig ziek. Naar de »Times« uit Athene verneemt, is koning Alexander van Griekenland ernstig ziek ten gevolge van den beet van een aap. Het dier had zijn hond aangevallen, en bij een poging, dezen te ontzetten, werd de koning zelf gebeten. Volgens een Reuter- bericht van 10 dezer is de toestand van den koning verergerd. o Uit Peking wordt bericht, dat eemtroep van verscheidene duizenden Chineesche en Russische roovers Hoensjoen in Mantsjoerije plunderden. De stad staat in brand. Ook het Japansche consulaat werd leeggehaald, veertien Japanners zijn gedood en vier-en- twintig gewond. De bevolking die zich niet buiten de stad durft te wagen heeft militaire hulp van de Japanners ingeroepen en uit Korea zijn er Japansche troepen heengezonden. Laat de kippen met rust, In een Fransch dorp in de Pyreneeën is er in verband met het slechte leggen der kippen een einde gemaakt aan het'dan- sen op Zondag en wel door een besluit dat de burgemeester uitvaardigde en waarin ge zegd wordt Gezien het feit, dat de jonge dorpelin gen Zondagsavonds geregeld-een dansje ma ken en het daarmede gepaard gaan lawaai de kippen in het dorp bang maakt, waar door ze niet genoeg leggen, en het dansen dus schadelijk is voor den landbouw, wordt voortaan verboden in het dorp het dansen op uren wanneer de huisdieren hun nacht rust genieten. BINNENLAND. De poststaking geëindigd. De stakers hebben onvoorwaardelijk ge capituleerd en het gezag heeft gezegevierd. Wien zou dat niet verheugen, waar het een openbaren dienst gold die zóó ingrijpt in ons dagelijksch leven en in alle bedrijf, handel en Nijverheid Tevens is het bewijs geleverd, dat ge weld niet het goede middel is om tot het doel te geraken. Niettemin hopen en vertrouwen wij dat de regeering de noodige aandacht aan ge stelde eischen zal schenken en voor dit ge- wenscht is verbetering in den toestand zal aanbrengen. Het garnizoen 's-Hertogenbosck. Men meldt uit Den Haag In enkele bladen werd opgenomen dat, op aandrang van eenige R. K. kameraden, de Minister van Oorlog op zijn besluit, om het garnizoen te 's-Hertogenbosch op te beffen, zou zijn teruggekomen. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons meegedeeld, dat er geen enkele grond voor dit bericht aanwezig is. (N. v. d. Dag) Prijsdaling der metaalprijzen. Tengevolge van dè daling der cokesprij- zen hebben de metallurgische ondernemin gen besloten, de metaalprijzen met 20 pCt te verlagen. Mislukte bezuinigingspoging. 't Vorig jaar werd door 't Haagsche ge meentebestuur een commissie uit de bur gerij benoemd, om na te gaan in welke bedrijven en takken van bestuur bezuini ging zou kunnen verkregen worden. Het rapport dezer commissie zal binnen kort worden ingediend. Naar wij verne men zal de inhoud een teleurstelling zijn. Algemeene opmerkingen, die wel van be- teekenis zijn, doch die reeds ook door an deren zijn gemaakt, vormen den hoofdscho tel. De positieve aanwijzingen, hoe en waar bezuinigingen zijn te bereiken, zullen slechts weinig in getal en van luttel beteekenis zijn. De commissie zelf acht haar arbeid feitelijk een mislukking. Tel. o Verduistering van een halve ton. Ter beschikking van de justitie is gesteld de boekhouder van de Holland Java Export Co, Singel 260 te Amsterdam, die in den loop van eenige maanden kans had gezien een bedrag van f 50.000 ten nadeele dier Export Company te verduisteren. Na Woens dagmorgen door de politie van de Pieters hal te zijn gearresteerd, heeft hij de ver duistering bekend. (Hbld.) Burgemeester Tellegen. Naar het «N. v. d. D.« meldt, heeft de burgemeester van Amsterdam het voornemen om tegen 4 Maart e.k. zijn ambt neer te leggen. o Inbrekers gevat. Ter beschikking van de Haagsche justitie zijn gesteld een drietal Polen, van welke twee op 21 Sept. j.l. door middel van opensluiting diefstal hebben gepleegd van kleeren en zilveren voorwerpen, in een perceel in de St. Jacobstraat, en de derde als heler de gestolen goederen verkocht, waarvan de opbrengst gedeeld werd. De daders, die te Amsterdam zijn aangehou den, hebben alle drie bekend. Brandstichting. Zondagavond zijn plm. elf korenmijten, bevattende rogge, haver, vlas, en paarde- boonen, ter waarde van f 20.000 en toe behoorende aan K. Dijksta, achter het Stadspark te Groningen, verbrand. De politie is van meening, dat ergelijke bal dadigheid of kwaadwilligheid in het spel is en stelt een scherp onderzoek in. Het koren was verzekerd. Clemenceau, gast der Indische itegeering. Weltevreden, 9 Oct. Clemenceau zal uitgenoodigd worden, zich gédurende zijn verblyf in Indië te beschouwen als gast van de Indische regeering. De eerste gouvernements-secretaris, de heer Ch. Wei ter, zal Clemenceau worden toegevoegd. Bezocht worden Batavia, Buitenzorg, Ban- dong, Malabar, Djocdja, Solo, Soerabaja, Bali, Padang, Fort de Koek en Medan. (Aneta). o Een „wanne" ontvangst. Amsterdam, 11 Oct. Zaterdagavond hoorden twee surveilleerende agenten mu ziek in een tapperij, gevestigd Gouds bloemstraat 109. Daar de eigenaar geen muziek-vergunning heeft, traden zij binnen en zagen, hoe een paar bezoekers, eenige glaasjes genever wilden verbergen. Toen de agenten procesverbaal wegens beide feiten - - er is ook geen vergunning voor het verkoopen van alchoholhoudende dran ken wilden opmaken, stieten zij op hevig verzet van de zijde der bezoekers. Er werd met stoelen geworpen. De agenten trokken de revolvers en verlieten het lokaal om assistentie te halen. Toen deze kwam en procesverbaal werd opgemaakt, werd uit de bovenverdiepingen met steenen, stukken hout en kokend water geworpen. De politie heeft toen eenige schoten op de vensters gelost. Niemand werd ge troffen. o De schrik der wegen. Te Valthermond is een 7-jarig meisje door een motorrijder overreden eri op de plaats doodgebleven. o litvoer van Aardappelen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Brussel De Nederlandsch-Belgische grens is j.l. Maandag voor den invoer van aardappelen uit Nederland opengesteld. De eerste zending zal 2 miliioen K.G. bedragen en werd op de Brusselsche beurs verkocht tegen 30 fr. de 100 K.G., transportkosten tot de grens inbegrepen. Daar de aardappelen in België tegen 0.50 a 0.60 fr. het K.G. worden verkocht, verwacht men, dat, dank zij den aanvoer uit Nederland, deze prijzen geleidelijk zullen daien. Onze koleiipositie. De Haagsche redacteur van de »Msb.« schrijft Zooals men zich herinneren zal, stond het er voor eenige maanden met onze kolenvoorziening minder rooskleurig voor. Uit Amerika kwamen geen kolen wegens gebrek aan spoorwegmaterieel, waardoor de groote hoeveelheden, welke door de Regeering waren aangekocht, niet naar de havens konden worden vervoerd. De leve ring van kolen door Duitschland ging wel iswaar nog vrij geregeld, maar men ver- washtte elk oogenblik stopzetting daarvan in verband met de groote hoeveelheden welke als uitvloeisel van het vredesverdrag door Duitschland aan de Entente-landen moesten worden geleverd. Thans is echter onze kolenpositie en zijn ook de vooruitzichten aanmerkelijk verbeterd. De moeilijkheden, welke voor Amerika golden, zijn nu geheel opgeheven. Amerika levert volop groote hoeveelheden komen vandaar binnen. Niettegenstaande de kolenmarkt in Ame rika een vallende tendenz vertoont, zijn deze kolen toch vrij duur tengevolge "san den hoogen dollarkoers. De onzekere vooruitzichten betreffende de kolenlevering door Duitschland zijn ook vrijwel opgeheven. De levering van de overeengekomen hoeveelheden vindt gere geld plaats. Besluit Gedep. Staten vernietigd. 's Gravenhage 6 Oct. Gedep. Staten van Noord-Bra&ant onthielden onlangs hunne goedkeuring aan de begrootingen der gemeenten Heusden, Lierop, Almkerk, Westerhoven en Borkel en Schaft voor 1920, op grond, dat de besturen dier ge meenten bij de regeling der bezoldiging van de gemeenteveldwachters geen gevolg hadden gegeven aari de aanschrijving van Gedep. Staten, waarbij de normen zijn aangegeven, waaraan de bezoldiging van de gemeenteveldwachters tenminste moet voldoen. Thans zijn bij Kon. Besluit de besluiten van Gedep. Staten voornoemd vernietigd, omdat dit College, door niet-onafhankelijk van bedoelde aanschrijving, opzettelijk de vraag te overwegen of er a! dan niet termen aanwezig waren om bepaaldelijk voor iedere der genoemde gemeenten in de gegeven omstandigheden aan te nemen, dat de op de begrooting voor 1920 ge brachte jaarwedden der v ld wachters vol doende moesten worden geacht, de aan zijn oordeel onderworpen vraag heeft be slist bij wege van algemeene dispositie en niet, zooals de aard van het aan Gedep. Staten toegekende recht van onthouding van goedkeuring eischt op grond van om standigheden, waaronder elk individueel geval zich voordoet. ft De St. iMaarten-inarkten te Gorinchcm. In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gorinchem werd besloten om de met algemeene stem ming aangenomen motie aan den Raad te zenden, waarin wordt verklaard, dat het in het belang van handel en verkeer is, den verkoop van sterken drank tijdens de kermis niet te verbieden. Ook de Alg. Winkeliers-Vereeniging be sloot aan den Raad advies te geven, dat met de drooglegging van de kermis, in casu de St. Maarten-markten, de winke liers geschaad worden. De plannen voor den aanleg van een lokaalspoorweg van Nijmegen over Drnten, Wamel, Kerkdriel naar 's Bosch zijn dezer dagen weer ter sprake gebracht. De kos ten van den aanleg worden op 9 miliioen gulden geraamd. o PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kir.derkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Hensden. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie zijn benoemd als leden van het college van zetters voor 's Rijks belastingen,* de aftredende Leden Ch. de Jongh en L. J. Veerman. Werkendam. Met ingang van 1 Nov, a.s. is de heer C. de Graaf, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, in gelijke betrekking benoemd te Beek bij Nijmegen. Zaterdag j.l. had D. Damen werk zaam op de slooperij te Dordrecht, het ongeluk van een stelling te vallen. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar zijn woning in Werkendam vervoerd. Andel. De prijs der zoete melk is hier van 16 op 20 cent per liter gebracht. Vorige week geraakte een best jong paard van den voerman C. K. alhier in het prikkeldraad verward, waardoor het een ernstige wond kreeg. Naar we vernemen is zulks voor den heer K. een schadepost van ongeveer f300. Beneden-Langstraat. Bij de schaarschte aan fruit worden zeer hooge prijzen be steed. Voor goudreinetten en bellefleurs betaalt men 50 ets. en voor stoofperen 15 20 ets. per K.G. Capelie. De j.l. Zondag op het sport terrein alhier gespeelde competitiewedstrijd voor den B.V.B. tusschen Excelsior I uit deze gemeente en S.V.V. I uit Sprang eindigde in een gelijk spel. Stand 11. Een uitslag waarmede beide partijen te vreden kunnen zijn. Scheidsrechter Th. Slaats leidde den wedstrijd zeer verdien stelijk. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. J. Rijken, legde dezer dagen met gunstig gevolg het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur af. Herpt In de vergadering van den Raad dezer gemeente is Vrijdag besloten tot den bouw eerier nieuwe O. L. School. Reeds jaren is de bestaande school te klein, zoodat men met dit besluit algemeen is ingenomen. Zondagmorgen te kwart voor tienen werd als naar gewoonte vóór het aangaan der Ilerv. Kerk de klok geluid, toen plot seling met donderend geluid de klepel, met een gewicht van 25 K.G., door 3 zolders heen naar beneden stortte, hetgeen echter zonder persoonlijke ongelukkon af liep. Door den landbouwer J. Buijs werd ons een z.g.n. »reuzen-groenknol« getoond, welke een gewicht van 8 pond had. Het was een monster, dat natuurlijk veel be kijks had. Nederhemert De heer W. Knoop hoofd der school alhier, behaalde dezer da gen de acte wiskunde M. O Sprang. J.l. Zondag reden 2 fietsers tegen elkander op, van een der fietsen brak het stuur af. De andere fiets bleef onge deerd, doch de berijder had een zijner handen zoo bezeerd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De heer M. Zwart, schoenfabrikant alhier, gaat zijn zaak uitbreiden. Voor dit doel zal hij binnenkort voor het drijf werk der machines een gasmotor plaatsen. Wijk. De prijs der zoete melk is door de firma van den Bergh uit Rotterdam, gedurende den winter vastgesteld op 18 cent per liter. Aan de boerderij wordt de melk voor 20 cent per liter verkocht. De collecte ten bate van het orgel in de Ned. Herv. kerk alhier, heeft de af- geloopen maand opgebracht f 11,50. Naar men uit gpede bron verneemt heeft de Zangvereeniging «Crescendo® alhier het voornemen, binnen enkele weken een uitvoering te geven. De inspectie voor de landweerlich tingen 1918a, 1918b en 1919 zal dit jaar alhier worden gehouden op 26 November des voormiddags om 11,30 in het gymnas tieklokaal te Wijk. Wondrichem. Donderdagavond 1.1. hield de Landbv. «Samenwerking® of N.-Br. M. v. Landbouw in de 2de Openb. School een ledenvergadering. Aanwezig het bestuur behalve het lid Spiering en een 30«tal leden. De Voorzitter opent de vergadering waar na de secr. de notulen leest welke onver anderd worden goedgekeurd. Daarna deelt de voorzitter een en ander

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2