en aanrijden. Er is nog een andere ernstige kant aan de zaak. Het ging in den laatsten tijd al niet schitterend meer in tal van takken van de Engelsche nijverheid, omdat de bestellingen uitbleven. De sterk verbeterde wisselkoers verminderde den prikkel van buitenlandsche klanten om in Engeland contracten te sluiten. In verschillende nij verheidsdistricten groeide het aantal werk- loozen van week tot week aan. Het gevaar bestaat daarom, dat vele werkgevers zich geen bizondere inspanning meer zuilen getroosten, om hun fabrieken aan den gang te houden en alle schuld voor werkloosheid op de staking in de kolenmijnen zulien schuiven. Het gaat er in de wereld soms zonder ling naar toe. Twee staten sluiten wapen stilstand en voorloopigen vrede, maar dagen daarna gaan de krijgsverrichtingen nog altijd hun gang en luiden de berichten van beide partijen dat er zelfs verwoede gevechten worden geleverd. Er is nl. een bepaling gemaakt, dat het vuren pas zes etmalen na het sluiten van den wapen stilstand zou worden gestaakt. De Polen nemen, partij trekkende van hun gunstigen militairen toestand, in de eerste plaats den bolsjewiki nog zooveel mogelijk oorlogs materiaal af in den tijd, die hun nog rest. In de tweede plaats zijn de Polen er op uit, het terugtrekken van de Sovjet-troepen naar het "front van Wrangel deze week nog zooveel mogelijk in de war te sturen. Het geschil tusschen Polen en Lithauen is nog geen stap dichter bij zijn oplossing. De Lithauers willen om Wilna vechten, en Zeligofski antwoordt hierop met een ulti matum aan hen, om hun troepen uit de buurt terug te trekken. De Poolsche re geering is bereid om den generaal te ver loochenen, maar blijft het gebied van Cen- traal-Lithauen (dat is de naam waarmee Zeligofski het veroverde gebied gedoopt heeft) voor Polen opeischen, dat wil zeggen zij wil wel een volksternming, maar aangezien, volgens haar eigen statistiek, in Wilna en omliggende districten de Polen sterk in de meerderheid zijn (te Wilna b.v. wonen 74,000, 2700 Lithauwers en 48,000 joden) kan de uitslag ervan niet twijfelachtig zijn. Het laatste bericht is, dat ook de commissie van de geallieerden overhelt tot het denk beeld van de volkstemming, zoodat er kans is, dat de Polen hun zin krijgen. De eeni- gen die de macht zouden hebben om de Polen uit Wilna te krijgen, waar zij zul len blijven met of zonder volksstemming, met of zonder het etiket Centraal-Lithauen, omdat het in hun corridor ligt, zijn de bolsje wiki, maar een retour offensif van hem heeft nog den tijd. Er is in de berichten van het oorlogster rein nog een belang wekkende bijzonderheid. Uit Warschau wordt gemeld, dat Zeligofski naar het Noorden naar Swen- zjany oprukt en daaiby de 11de sowjet- divisie met wat Lithauers erbij verstrooid heeft. Tegelijk zegt het Poolsche stafbe- richt, dat de noordelijke vleugel van de Polen Nieuw-Swenzjany heeft bereikt. Het eene Swenzjany ligt aan den spoorweg Wilnar Dunaburg, het andere 15K.M. Oostelijke- aan een spoorweg die zijwaarts loopt. Het kan dus niet lang meer duren, of de Cen- traal-Lithausche Polen en de andere Polen zulien tegenover elkaar staan en elkaar in de armen vallen. BUITENLAND. De lersche hongerstakers. De Corksche burgemeester en een bri gade-generaal van het lersche republikeinsche leger weigeren nu reeds langer dan 60 dagen voedsel te nuttigen. Was eenigen tijd geleden, volgens de doktoren,*Mac. Swiney's toestand inderdaad onrustbarend, thans schijnt er esnige verandering ten goede in zijn toestand gekomen te zijn. De laatste dagen tenminste hebben de doctoren her haaldelijk gezegd, dat ze niet anders kon den doen, dan 's mans uithoudingsvermogen bewonderen en ze erkennen, dat ze inder daad niets van bet geval begrijpen. Op elk uur van den dag mogen de familie leden van Mac Swiney hem komen opzoeken. En dèn laatsten dag bleek het, dat Mac Swiney's temperatuur weer normaal was na een dergelijk bezoek. Toch zijn er wel kenteekenen, dat hij verzwakt. Zoo kan hy zich thans niet meer zelf scheren, iets wat hij enkele dagen geleden nog steeds zelf deed. Naar verluidt, is de naar omstandigheden verwonderlijk goede lichaamstoestand een gevolg van het gebruik van druivensap en andere vruchtensappen, terwijl hij ook vaak geestrijke dranken en wijn gebruikt. De gevangenisdokter is van meening, dat Mac Swiney het gemakkelijk nog een maand kan uithouden. De onrust in Ierlaud. Londen, 17 Oct, Te Dublin is op straat een politieagent midden op den dag dood- I geschoten. Het schieten van de aanvallers I verwondde ook twee voorbijgangers. Te Londonderry is ook een politieagent dood geschoten. o Onschuldig veroordeeld. In Augustus van verleden jaar werd te Gelsenkirchen de vrouw van den kantoor bediende Röttgen vermoord door een in breker, die zich na de misdaad verschei dene voorwerpen van waarde toeëigende en ze in een groen valies medenam. Als vermoedelijke dader werd kort daarna de smid Malkus, die eenige getuigen, naar zij beweerden, met het bewuste valies uit het huis hadden zien komen, gevangen geno men. De krijgsraad te Essen veroordeelde den verdachte, die hardnekkig bleef ont kennen, op 24 Oct. ter dood en de com mandant-generaal bekrachtigde dit vonnis. De verdediger, die overtuigd was van de onschuld van den veroordeelde, verzocht uitstel van de voltrekking en bewerkte, na vruchteloos het recht van den com- mandaat-generaal tot bekrachtiging van het vonnis betwist, met veel moeite een her ziening van het geding. Terwyl de zaak opnieuw in behandeling was, vond de politie die wegens een ander geval huiszoeking deed bij den handelsreiziger Grabowski te Haspe, het bewuste groene valies en de bij Röttgen gestolen voorwerpen. Het ge volg was, dat het onderzoek in de richting voortgezet en Grabowski na lang loochenen bekende de moordenaar te zijn. Grabowski gelijkt sprekend op Malkus en de getuigen moesten erkennen, dat ze zich vergist had den. Nicopol bezet. Wrangel's troepen hebben Nicopol bezet en 1000 gevangenen gemaakt. In het Noorden van Taurie leden de 9de, 42ste en 2de roode divisie een ne derlaag. Zij verloren 4000 gevangenen en 12 kanonnen. Naar aanleiding van de geheimzinnige verdwijning der lersche magistraatpersonen Moore en Hyde Mullingar, wordt medege deelde Toen zij zich op 4 mijl voorbij Castle Pollard bevonden, werden zij aan gehouden door een bende gemaskerde man nen. Bedreigd met revolvers, werden zij geboeid en geblinddoekt en vervolgens weg gebracht, men weet niet waarheen. Ontploffing in een spoor weg waggon. Naar d.d, 14 Oct. uit Rio de Janeiro wordt gemeld heeft in een spoorwegwag- gon eerste klasse bomontploffing plaats ge vonden. Er zijn één doode en een twin tigtal gewonden. Men meent te doen te hebben met een anarchistischen aanslag. o— Generaal Lemau overleden. Na een korte ziekte is op 69-jarigen leeftijd te Luik overleden Generaal Gérard Mathieu Leman, den heldhaftig verdediger van Luik. Bij den val van deze vesting werd gene raal Leman, die besloten had zich onder geen beding over te geven, onder de puin- boopen van het fort Loncin bedolven en half verstikt door de Duitschers krijgsge vangen gemaakt. Hij bracht verscheidene jaren in Duitschland in de gevangenis door en werd in 1918 in vrijheid gesteld. o Veertien niensclien verdronken. Bordeau, 14 Oct. Een sleepboot heeft op de Garonne een vaartuig in den grond gevaren, hetwelk diende om de arbeiders van den eenen oever naar den andere te vervoeren. Veertien personen verdronken en velen werden gewond. De volksstemming in Karinthië. Klagenfurth, 13 Oct. Om tien minuten over halfzeven klonken van de stadhuistoren zestien mortierschoten, welke aan de be volking verkondigden, dat de uitslag van de Volksstemming van het raadhuis zou be kend gemaakt worden. De uitslag is de volgende Tesamen voor Oostenrijk 21.852 voor Zuid Slavië 15096 stemmen. 59.14% der stemgerechtigden hebben dus voor Oostenrijk gestemd. In de straten van de stad heerscht groote drukte. Alle huizen vlaggen. Alles stroomt naar de Neue Platz, waar vele duizenden reeds aanwezig zijn. Alle klokken luiden. o Aanvul op een koienschip. Bij Grensheim lag de boot Hugo Stinnes III met 7 lichters steenkolen, van Bingen komend, voor anker, 's Nachts hebben een dertigtal rivierpiraten met roeibooten en aken den achtersten lichter overvallen en geplunderd. Toen het personeel der andere vaartuigen, door het hulpgeroep der be manning gealarmeerd, met 15 man ineen boot naderde, ontvingen de dieven hen met revolverschoten en handgranaten, waarna ze met den buit, ongeveer 2000 K.G. weg roeiden. Een der matrozen is door een schot gewond. Dergelijke aanvallen op Rijnschepen komen den laatsten tijd herhaaldelijk voor. o De toestand van den kouing van Griekenlaud. De toestand van den koning is zeer ernstig. De ministerraad, welke heden bijeenkwam, besloot het vorige parlement weder bijeen te roepen, teneinde een regent te benoemen. BINNENLAND. Een veldwachter mishandeld.. Het wordt ten plattelande ook in Noord- Holland steeds onveiliger. Te Schagersburg (gem. Zijpe) werden bij den heer J. Doorn twee rijwielen gestolen en bij zijn buurman notaris Vrijburg werd een poging tot in braak gedaan. De chef veldwachter Buit die terug kwam van het Zand, waar hij dienst had gedaan, betrapte twee inbrekers op heeterdaad. Hij pakte den een bij zijn schouder en wierp hem na eene worsteling op den grond. De tweede bracht toen den veldwachter met een of ander voorwerp een slag op het hoofd toe zoodat hij be wusteloos neerviel. Beide dieven gingen aan den haal. Ten huize van den heer Vrijburg was men in middels van het rumoer wakker geworden. De gewonde werd binnengedragen, waarop de burgemeester werd gewaarschuwd. Den volgenden avond was de veldwachter nog altijd bewusteloos. Hij kon dan ook ni?t verhoord worden toen het parket met de politie uit Alkmaar ter plaatse een onder zoek kwam instellen. »N. v. d. D.« o Kan het erger. Elf gemeenteraadsleden te Leerdam heb ben thans het voorbeeld gevolgd van de beide wethouders, Tegen Dinsdagavond 7 uur was een vergadering uitgeschreven om 8 uur berichtte de gemeentebode aan de groote menigte, die voor de raadszaal stond te wachten, dat de vergadering niet doorging. Tegenwoordig waren slechts 2 leden. De agenda bevatte o.a, een mededeeling van den Voorzitter, dat ingekomen was een schrijven van de beide wethouders, luidende, dat zij steeds bereid waren de belangen der gemeente te behartigen, maar dat zij geen vergaderingen konden houden met den tegenwoordigen burgemeester. Drie gewonden. Tiel, 16 Oct, Tijdens een onweer is Vrijdagavond de bliksem geslagen in de woning van Verheijen te Bergharen. De man werd aan het been getroffen, terwijl van de dochter het hoofdhaar verbrandde. De zoon werd in bewusteloozen toestand aangetroffen. Deze laatste verkeert in levensgevaar. Een paard van den landbouwer J.deG. uit Hurwenen, waarvoor op de laatst ge houden paardenmarkt een bod van f1900 werd afgeslagen, is door een tweede paard tegen de borst geslagen en eenige dagen later daardoor gestorven. Het beest heeft nu bij den vilder, naar we vernemen f 200 opgebracht. Met recht een groote tegenvaller. o Nederland eu België. De correspondent der »N. R. Ct.» te Brussel meldt In verband met de reis vau Delacroix naar Londen zegt men, dat de Nederlandsch- Belgische kwesties ook uitvoerig ter sprake gekomen zijn tusschen Delacroix en Lloyd George, onder meer ook de Wielingenkwestie. De Engelsche premier zou er van afgezien hebben deel te nemen aan eenigen stap bij Nederland. Men verzekert dat de be sprekingen tusschen België en Nederland zeer spoedig hervat zullen worden. Maar Engeland heeft in elk geval verklaard, dat het op geen enkel punt tusschenbeide zou komen. Auto-ongeluk bij Dienien. Zondagmiddag 3 uur is op den Muider straatweg bij Diemen, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Van de richting Muiden kwam met een snelheid van ongeveer 30 K.M. een auto aanrijden. Naar de heer, die chauffeurde mededeelde, was de weg vrij. Aan beide zijden van den straatweg stond echter een groep menschen. Juist was hij de groep tot dichtbij genaderd, toen een man en een vrouw te voorschijn sprongen, om den weg over te steken. De man gaf de vrouw een duw en trok haar later terug. Tijdens deze beweging was de auto het tweetal reeds genaderd. De man sprong nog juist terug, de vrouw werd echter gegrepen en vele meters mee gesleept. Toen de auto stil stond, bleek de vrouw geheel vermorzeld. De vrouw, juffrouw Schaeffer, had den weg willen oversteken, om haar man, die met een vischcollega in de Muidervaart hengelde te begroeten. Het slachtoffer was doof en moet de signalen, die de bestuurder gaf, niet gehoord hebben. o Gevaarlijke Hollaudsche kaas 1 Eenigen tijd geleden verschenen berich ten in de pers als zouden een aantal kin deren te Weenen ziek zijn geworden door het nuttigen van Hollaridsche kaas. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft zich tot het »Nieder- lanches Hilfskomitee für die Wiener Kinder» dat de algemeene zendingen uit Neder land distribueert gewend orn inlichtin gen en vernam daarvan, dat ai deze sensatie- berichten onjuist zijn. Verder deelt bet Comité mede »Bij het door de overheden ingestelde onderzoek is gebleken, dat de door ons Comité aan de bewaarscholen verstrekte kaas hoewel oud toch volkomen goed was en dat de ongesteldheden der kinderen de combinatie van het slechte brood met kaas, waar aan de Weensche magen niet algemeen ge wend zijn niet heeft verdragen. Ook deelde men ons op het Gesundheitsamt mede, dat suggestie in dit ongeval ook een rol heeft gespeeld. Op het vliegterrein bij Oldenzaal is een tweedekker met een gedeelte van de han ger totaal verbrand. Men denkt aan kwaad willigheid. Alles was verzekerd. o Een gemeenteraadslid voor de Rechtbank. Voor de Arr. Rechtbank te Tiel diende Donderdag de zaak tegen Cornelis S., café houder en lid van den gemeenteraad te Hedel, die terechtstond ter zake van be- leediging van een ambtenaar (veldwachter) gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, gepleegd op 31 Augustus bij gelegenheid van ongeregelheden, waarbij o.a. ruiten in het gemeentehuis werden verbrijzeld, de rijksveldwachter S. met steenen gegooid werd en de gemeenteveld wachter v. d. L. tegen den buik werd geschopt. Naar deze ongeregeldheden heeft des tijds het gerecht uit Tiel een uitgebreid onderzoek ingesteld. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte de maximum straf, zijnde 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 21 October a.s. In het interneeiyngskamp te Harderwijk is een formeele hongerstaking uitgebroken. De geïnterneerden weigeren alle voedsel. De oorzaak hiervan is gelegen in naar hun meening minderwaardige kwaliteit De kampleiding heeft het eten aange boden aari het Burg. Armbestuur, dat het dankbaar heeft aanvaard om het aan de armen uit te deelen. o Aan het randje van het graf. Aan het sLimb. Dbl.« meldt men uit Heerlen Een kreet van schrik sloeg eergisteren avond omstreeks 7 uur op uit de wach tenden voor den spoorwegovergang bij de Oranje Nassau-mijn. Een jeugdig spoor wegman wandelde op z'n gemak tusschen de rails en bemerkte niet dat een rangee- rende locomotief achter hem aankwam. Valk bij den overweg werd hij door de locomotief gegrepen. De omstanders dach ten niet anders, of de man was in stuk ken gereden. Een zucht van verlichting steeg op, toep hij tot aller verbazing on gedeerd van achter den tender te voor schijn kwam. De locomotief had hem tus schen de rails geworpen, juist bij een wis sel, waar een grootere diepte is tusschen railsviak en bodem. Tengevolge daarvan was als door een wonder de locomotief over hem Jieengegaan, zonder zelfs een schram metje te veroorzaken. Wat versuft zat hij op de rails te kijken, werd spoedig geholpen, en kon dadelijk zijns weegs gaan. Maar de herinnering aan 't feit, dat hij •een haarbreed van den dood is geweest, zal hem wel niet licht begeven. o Drie huizen afgebrand. Te Itteren bij Maastricht heeft een zware brand gewoed. Het huis van burgemeester Smeets en twee andere huizen brandden totaal af. De graanoogst en een groote voorraad wikke is verbrand. Bluschmaterieel ontbrak ge heel. De hulp der Maastrichtsche brand weer werd ingeroepen, doch niet verleend. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. De uitbarsting van de Icrapk Het .departement van Koloniën ontving van den gouverneur-generaal het volgende telegram Kleine uitbarsting Merapi maakte 35 slachtoffers, allen grassnijders en veldar- beiders,, die werkende op 2 paal van hun kampong, in bekende gevaarlijke zóne wer den verrast door neerdalenden warmen luchtstroom, gemengd met verpoederde lava. o Paardendieven. Te Venlo zijn aangehouden twee per sonen, verdacht van diefstal van drie paar den waarvan het eene ter waarde van 25000 Mark. Twee paarden werden bij hen gevonden. Een der mannen droeg een revolver met zes patronen. Lijmbanden om Vruchtboomen. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat een groot aantal bezitters van boom gaarden reeds gehoor gegeven heeft aan den onlangs door den Phytopathologischen Dienst gegeven raad om, ter bestrijding van de z.g. trekmade (de rups van den kleinen wintervlinder) lijmbanden om den starn van hunne vruchtboomen aan te leg gen. Echter is het aan eenige ambte naren van den Phytopathologischen Dienst opgevallen, dat op verscheidene plaatsen de op het papier aangebrachte lijmring zeer smal is. Vermoedelijk is dit gedaan om de uitgaven voor deze lijmbanden zoo gering mogelijk te doen zijn. Het is echter te vreezen, dat hier de zuinigheid de wijsheid zal bedriegen. Indien namelijk een groot aantal vrouwe lijke wintervlinders tegen den stam der boomen opkruipt (en op vele plaatsen is een dergelijk optreden in groot aantal van de vlinder te verwachten), is een smalle lijmring niet voldoende om ai deze vlinders tegen te houden. Een aantal zal door de lijm vastgehouden worden, maar hare li chamen zullen een brug vormen, waarover de later verschijnende vlinders ongehinderd de lijmring kunnen overtrekken. Zelfs op breede lijmringen vindt men meestal vlin ders, aan welke het gelukt is, zich nog tot aan den bovenrand «an de kleverige ring voort te slepen. Neemt men de lijmring smal, dan zullen zulke vlinders de geheele ring kunnen passeeren en dan heeft het bestrijdingsmiddel gefaald. Laat ieder, die lijmbanden aangelegd heeft, of die ze nog zal aanleggen, er dus voor zorgen, dat de om de stammen aan gebrachte papierbanden over een breedte „van minstens 8 c.M. van goed klevende rupsenlijm zijn voorzien. Eerst dan kan men een succesvolle bestrijding van de trekmade verwachten. Opgemerkt dient nog te worden, dat lijmbanden niet dienen ter bestrijding van de rups der wormstekige appels, Het tijd stip voor de bestrijding van dit insect is reeds lang voorbij te gelegener tijd zal daarop het volgend jaar de aandacht wor den gevestigd. PLAATSELlllTÜÏÏÏWS™ Voor Dames- en Kiuderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heasden. Op Maandag IJ. waren de Echtelieden Adr. Toethuizen en F. v. d. Aa gedurende 25 jaar door den echt ver bonden. De Heusdensche Harmonie bracht ze eene serenade met fakkellicht en bracht als gewoon de jeugd in opgetogenheid bij het vergezellen van de muziek. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ont vanger der dir belastingen enz. alhier de heer Hamiltonof Silverto^ Hill te Ommen. Met ingang van 25 October treedt eene nieuwe dienstregeling in werking bij de Hollandsche Buurtspoorwegen, meer bekend als de Tram. Alsdan vertrekt zij uit Heusden 8.25*, 9.55,12.55, 3. -*, 5.32,7.30,9.27** en uit Drunen 7.50*, 9.—, 11.29,1.40, 3.40, 6.45, 9.—** Met niet op Zon- en Feestdagen. alleen» Die met de verdere routes wil kennis maken, schaffe zich eene Dienstregeling aan, verkrijgbaar op alle tramstations 10 cent. Almkerk. De 42ste jaarlijksche col lecte voor de School met den Bijbel heeft voor deze gemeente de niet onbelangrijke som van f 178,50 opgebracht. Andel. De melkrijder v. A. over kwam te Almkerk een ongeluk dat nog zeer goed is afgeloopen. Door het achter- uitloopen der paarden kreeg hij een der wielen van den zwaar geladen wagen over den voet, waardoor dat lichaamsdeel ernstig gekneusd werd. Volgens den dokter zal, hij eenigen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2