j Rook ons SUCCESMERK, KA&AZXJ I f@1. lat. 412. m. ««g Een rechterlijke dwaling. Magazijn St. Jozef. L. DÊRKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Beusden. No. 4028 Zaterdag 23 October. 1920 SENORIO de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH, IMII LM ANN's Heereii- en liiuderkleeriiii^. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DRAAGT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Door de staking in de steenkolenmijnen van Engeland, Schotland en Wales ligt het werk van meer dan een millioen kolen- delvers stil. Houdt de staking aan, dan zullen weldra millioenen andere arbeiders tot werkeloosheid gedwongen worden. Het is dus een conflict van groote beteekenis en als het alleen aan de leiders gelegen had, dan zou het nog wel vermeden zijn. Men spreekt nu nog altijd van bemid delingspogingen, maar de machinerie daar voor is, bij een eenmaal begonnen staking, veel moeielijker in beweging te brengen. Men staat tegenover een stakersmassa die jegens de gemeenschap geen gevoel van verantwoordelijkheid meer kent, er geen bezwaar in ziet om de nijverheid te ont wrichten, de prijzen omhoog te drijven, het spoorwegverkeer in de war te sturen, rantsoeneering voor voedsel en brandstof te herstellen en buitenlandsche klanten ont hand te laten zitten. Om aan de staking spoedig een einde te maken, zou men die massa in den een of anderen vorm haren zin moeten geven, bijvoorbeeld door over neming van een nieuw bemiddelingsvoorstel, dat in de pers wordt gedaan en dat neer komt op onmiddellijke verleening van de loonsverhooging van 2 shillings en herzie ning van den heelen toestand na drie of zes maanden, indien dan mocht blijken, dat de voor die loonsverhooging oorspronkelijk bedongen productie niet bereikt was. Een ware gebeurtenis. (5) Dat is de gevaarlijkste aanwijzer Het bloed schreit ten hemel 1 Bij den slag die Tenner neervelde, heeft veel bloed ge stroomd. De kleeren van den moordenaar moeten met bloed bespat zijn, maar het nauw keurigst onderzoek heeft daarvan op be- klaagde*s kleeren niets doen vinden En waar is het gestolen geld Het sprookje van het begraven in een bosch, door den officier van Justitie opgedischt, is even romantisch als dat van den grooten onbe kende. Maar, gesteld dat deze beklaagde inderdaad de dief is dan bezat hij honder den, ja duizenden, en zou hij dan zonder een penning in den zak blijven rondzwer ven Zou hij niet eens zooveel meenemen om te kunnen vluchten? Hij dwaalt juist rond waar men den moordenaar het eerst zoekt, sleept zijn ham mee, waarvan hij, als hij hem werkelijk bij Tenner heeft ge stolen, weten moest, dat het een gevaar lijke aanwijzing is Zou een sluw misda diger, waarvoor de officier van Justitie dezen beklaagde houdt, zoo iets doen Dan ware hij krankzinnig Indien Althanns, die zwakke, door de lange tuchthuisstraf lichamelijk verweekte De staking is niet volledig, omdat een gedeelte van het personeel met goedvinden der vakvereenigingen, aan het werk blijft voor het bedienen der pumpen. In Zuid- Wales wordt door heethoofden reeds ge dreigd, dat zij ook dit personeel zullen gelasten het werk neer te leggen, als het conflict einde October niet geëindigd is. De regeering zal zoo iets echter niet ge- doogen en militaire of vrijwillige hulp krachten aanstellen om de pompen te be dienen, omdat anders de mijnen voor langen tijd onbruikbaar zouden worden. De be raadslagingen in het Engelsche Lagerhuis over de staking in de kolenmijnen hebben geen licht gebracht in den toestand. De regeering blijkt nog minder toeschietelijk dan voor de staking. Van het voorstel van Brace, den leider der mijnwerkers, om de loonsverhooging van twee shilling tijdelijk toe te staan, wilde hij niet weten, omdat men dan den kolendelvers hun zin zou geven zonder waar borg te hebben, dat de productie zou toe nemen. Hij wilde echter wel treden in scheidsrechterlijke beslissing dóór een groot onpartijdig hof of in een nieuw voorstel, indien de leiders van de mijnwerkers daar mee voor den dag kwamen, waarbij de productie gebaat werd. Toen later leden van de arbeiderspartij het denkbeeld van een nieuwe conferentie tusschen de eigenaars en de mijnwerkers opperden, maakte Lloyd George hierbij het voorbehoud, dat hij daar eerst met zijn collega's overleg over moest houden, omdat hij er geen heil in zag zulk een conferentie voorbarig bijeen te roepen. Voor optimisme lijkt ons, na deze ver man, inderdaad den ijzersterken Tenner verslagen had, dan zou hij zeker wel ver- weg gevlucht en, afgaande op zijn vroeger leven, wel naar een groote stad gegaan zijn, en daar van het gestolen geld goeden sier hebben gemaakt. In het een of an dere hol in een stad had men hem dan moeten zoeken te midden van lieden van verdacht allooi, maar niet in een schuur, onder het hooi met geen penning in den zak. De schuld van den beklaagde is door niets bewezen. De beide hoofdgetuigen ontbroken het geld en het bloed. Op bloote vermoedens, op zulke gebrekkige bewijsmiddelen, op toevalligheden een be klaagde schuldig te verklaren aan moord en het doodvonnis over hem uit te spreken, dat zal geen enkel jurylid voor zijn geweten willen verantwoorden. Het Openbaar Ministerie repliceerde. Daar de verdediger zich opcriminalistische ervaringsverschijnselen beroepen had wil de spreker hier ook aan een der bekendste herinneren, dat namelijk de misdadiger door een geheime kracht aan de plaats der misdaad gekluisterd wordt, dat hij die plek gestadig bezoekt, zich daar niet van ver wijderen kan. Hoe Althanns zich na de misdaad had kunnen gedragen, doet hier niet ter zake, wij weten hoe hij zich ge dragen heeft. Hij is op het tijdstip van de misdaad op de plek daarvan gezien. De bij den vermoorde gestolen ham is op hem bevonden. In zijn mes stak een hout klaring, nog weinig reden te bestaan, wat de leiders van de mijnwerkers trouwens erkennen. Er is in den laatsten tijd telkens sprake van de «kleine Entente«. Toen Take Jo- nescu, de Roemeensche minister van Buiten landsche zaken, aan wien men het vader schap der gedachte van »de petite entente« toeschrijft, te Londen was aangekomen, om poolshoogte te nemen naar de mee ningen van de Engelsche staatslieden over zijn plan, heeft hij gesproken van «een menschelijken muur van de Oostzee naar de Middellandsche zeee. Voor het vormen van zulk een muur kunnen heel wat staten dienen, en het is de vraag, wie er ten slotte aan meedoen en wie er buiten blijven, voor men inzicht kan krijgen, welke alge- meene politieke doeleinden het verbond zal nastreven. Evenwijdig met de losse gedachten en invallen, die er af en toe over de kleine entente verkondigd worden, wordt er ge werkt aan een aaneensluiting van de Rus sische randstaten in het Noorden en aan een Balkanbond. Over de eerste kwestie is er een bericht, waaraan men houvast heeft. Te ,Riga, waar pas de voorloopige vrede tusschen Sowjet-Rusland en Polen is gesloten, zijn de militaire vertegenwoor digers van Finland, Estland, Letland en de Oekraine bijeengekomen, om over een militaire conventie te beraadslagen. Li- thauen is blijkbaar niet »wit« genoeg, om reeds in het nieuwe verbond opgenomen te worden. In elk geval zou dat verbond GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GJERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen 'j JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. splinter, afkomstig van de geldkist. De beklaagde heeft deri vermoorde gehaat, hem vroeger gedreigd. Reeds vroeger beging hij een dergelijke misdaad. Dit zijn geen vermoedens, maar vaststaande feiten. Het is volstrekt niet noodig dat het bloed van den vermoorde de kleeren van den moor denaar moet bezoedelen. En uit honder den voorbeelden kan bewezen worden, dat de misdadiger eerst het geld begraaft en later, als de waarheid moeilijker aan het licht zal komen, het weder tot zich neemt. Bovendien moest de officier van Justitie wijzen op den grooten indruk dien het zien van het lijk op den beklaagde maakte. Met volle overtuiging en op zijn volle verantwoordelijkheid hield het Openbaar Ministerie derhalve zijn eisch staande. Nadat de verdediger geantwoord had, legde de president aan de jury de vragen voor, welke zij te beantwoorden haJ. Zij trok zich terug om te beraadslagen en na een nur sprak zij over Althanns het schul dig uit. Op requisitoir van het Openbaar Ministerie werd den 13en Juni 1883 over Martin Althanns het doodvonnis uitgespro ken. Het doodvonnis werd door Hertog Ernst van Coburg Gotha in levenslange tuchthuis straf veranderd en in Februari 1884 werd Althanns in het tuchthuis te Müllberg op gesloten. IV. In hevige ontroering had de geestelijke al aan een paar fragmenten van den men schelijken muur in het Noorden het aanzijn kunnen geven. Zoo tieit de politiek van bondgenoot schappen weer overal welig. Natuurlijk zijn het allemaal bondgenootschappen tot handhaving van den vrede. Onder die leus zyn zij ook vroeger gesloten, maar men heeft geleerd, dat zij zoo bevorderlijk voor de uitbreiding van een eenmaal uitgebro ken oorlog waren, dat men ze voorgoed afschaffen zou. Het wordt nn veel erger dan het ooit geweest is, en wel omdat men in den grooten bond van allen, den volkenbond, die den oorlog werkelijk zon moeten verhinderen, maar min vertrouwen heeft. De eerste gevolgen van den wapenstil stand tusschen Sowjet-Rusland en Polen zijn aan het front van generaal Wrangel reeds merkbaar. Aan het bescheiden of fensief van zyn troepen uit Alexandrofsk in de richting van het Donetsbekken is reeds een einde gekomen Eenige weken geleden was gemeld dat zijn troepen opgerukt waren tot aan het station Sineljokowo, ongeveer 70 K.M. ten N.O. van Alexandrofsk. Deze troepen zijn langs den linkeroever van den Dujepr te ruggedreven naar Alexandrofsk eri tegelijk is er ten aanval losgekomen op de soldaten van Wrangel die bij Nikopol aan den rechteroever van den Dujepr stonden. De zen hebben zich achter de rivier geborgen. Een derde aanval van de Sowjet-troepen richtte zich tegen Marioopol, het oostelijkst gelegen punt van Wrangel's front aan de baai van Taganrog, err heeft, volgens be richten uit Moskou, die stad weer in han den van de Sowjet gebracht. Da berich ten van beide kanten spreken van verster kingen, die op het roode front waren aan gekomen. Voor Wrangel komt er alles op aari, zich vooreerst in defensieve stellingen te handhaven, want de kans op een effensief is nu voor hem verkeken. BUITENLAND. Opnieuw een spoorwegongeluk in Frankrijk. Parijs, 18 Oct. Wederom beeft een spoorwegongeluk zijn slachtoffers geëisebt. Tusschen Avignon en Nimes is een per sonentrein op een goederentrein geloopen, waardoor zeven wagons derailleerden. Een persoon werd gedood en acht ge wond, van wie één ernstig. Christiaan Weisecke deze proces-stukken gelezen. Af en toe had hij eenige aan- teekeningen gemaakt. Toen hij den bun del papieren weder had dichtgebonden, loosde hij een diepen zucht en droogde met zijn zakdoek zijn brandend voorhoofd. Toen stond hij op, opende de deur van het zijvertrek en ziep zijn vrouw toe «Wacht niet op mij, ik heb nog iets in het tuchthuis te doen en het kan laat worden. Toen verliet de geestelijke zijn woning en begaf zich naar de cel no. 85. De bewoner daarvan stond van zijn houten kruk op, nam de muts af en legde zijn verschoten, blauw werkschort ter zijde. De man, die in werkelijkheid eerst 44 jaren telde, geleek een 70-jarigen grijs aard. Hij stond daar met smalle borst, krommen rug, gebogen hoofd. De gevan geniskleren, de koffiebruin, grove broek en buis zaten wijd om zijn magere leden. Om den schrikwekkend dunnen hals was een donkerblauw wollen doek gewonden. Het hoofd met het kortgeknipte haar en het gladgeschoren gelaat scheen opvallend klein, als van een kind. Te grooter staken de oorschelpen uit, die wasbleek, bijna doorzichtig waren. De vooruitstekende juk beenderen en de krachtige onderkaak kwa men scherp naar voren, evenals de kleine neus. De oogen waren dof en zonder uit drukking, de gelaatskleur vuilgeel en on gezond. Door het van ijzeren traliën voorzien <*orincliein. üe Sovjets bouwen een luchtvloot. Uit Stockolm wordt aan de «Frankfurter Zeitung® gemeld De Sovjet-regeering bereid zich voor op den spoedigen bouw van een sterke luchtvloot. De vliegtuigfa brieken krijgen de voorkeur bij de toewij zing van grondstoffen en arbeidskrachten. Uitlevering vau 507 Bulgaren gevraagd. De »Transpolitica« te Belgrado verneemt uit Sofia De vertegenwoordigers der En tente hebben bij den Bulgaarsche regeering een nota ingediend, waarin zij de uitleve ring van 507 militaire en civiele personen verlangen. Op de lijst staan o.a. de vroe gere l«nmg Ferdinand en zijn minister president Radoslawof, die zich op het oogen- bhk in Duitschland bevinden, alsmede de voormalige opperbevelhebber Tsechof. Een interessante proefneming. Het Italiaansche postpersoneel geïnteresseerd bij de ontvangsten. Uit Rome wordt aan de «Kölriische Zei- tung® bericht, dat de Italiaansche minister voor de Posterijen, Pasqualmo Varsallo, by den ministerraad een wetsontwerp ingediend heeft, volgens hetwelk het personeel bij de post en telegrafie geïnteresseerd zal wor den bij de bruto ontvangsten van deze diensten. Daartoe zal een bepaald per centage van de bruto ontvangsten (dit jaar betreft het een bedrng van 11 millioen lire) als een zoogenaamde «premio di Coïn- teressenzaa aan de vaste en op daggeld venster in den hoogte viel het gouden licht van de middagzon en verlichtte de licht groene geschilderde wanden van de engen cel in al haar somberheid. Tegen den muur stond een dichtgeslagen ijzeren ledi kant, daarboven was een houten rek, waar op een bijbel, gezangboek, en een zakje met zout. Aan de overzijde stond een klein houten tafeltje en de kruk. Dat was alles. Op de tafel slond een stijfselpot en lange strooken papier. De gevangene had zakken geplakt, een dozijn lagen reeds ge reed, regelmatig naast elkander. «Nu, Althanns, hoe gaat het vroeg de geestelijke, toen hij op het krukje plaats nam. «Zoo als altyd« antwoordde de gevan gene, terwijl hij bij het tafeltje bleef staan. «Gij weet, Althanns®, hernam de gees telijke, «dat ik met u slechts zelden ge sproken heb, over hetgeen U hiergebracht heeft. Gij hebt my altijd geantwoord, dat dit afgeloopen was, gij wildet er niet meer over spieken, omdat men u toch niet ge loofde. Thans is er echter iets gebeurd, waardoor ik genoodzaakt ben eens ernstig met u te spreken. Verzwijg mij niets, zeg niet, dat het u toch niet helpt, ik zal u gelooven en u helpen als gij onschuldig zijt. Gij moet mij echter de mogelijkheid geven, dat ik uw onschuld aantoon, zeg mij daarom de volle waarheid. Wat hebt ge nog te vreezen Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD loor Hei Land vai Heusslei gn Alteaa, de Laiptraat ei de Bonelerwiird J Cf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1