Fa. ALPH- HUPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Vughterstraat 19. Levering onder garantie van breuk en bij levering. •s-BOSOH. in d.e nieuwste modellen. TELEFOON 715. de komst van de Russen in Engeland wel een opmerkelijke uitbreiding heeft gekregen, heeft in de vakvereenigingen al een aardig stuk ondermijningswerk gedaan. Sylvia Pankhurst heeft te Londen terechtgestaan omdat zij in haar blad de matrozen van de vloot had opgehitst om de roode vlag in top te hijschen (methode B van de 3e internationale), de massa heeft aangezet om het parlement naar huis te jagen en de bootwerkers om de pakhuizen en entre pots aan de havens te plunderen, die, vol gens haar, minder dan de palei/en in het Westend, de eigenlijke »bastilles« van de kapitalisten zijn. Zij is weer op vrije voeten gelaten tegen een borgtocht van 2000 p. st. De roode kas is er vermoe delijk goed voor. Dezelfde dame ijvert zonder ophouden voor stakingen, om de samenleving te verlammen, al weet zij heel goed, dat in een latere bolsjewistische samenleving werklieden, die dit deden, aan den lijve gestraft of zelfs doodgeschoten zouden worden. De propaganda uit Rus land heeft de oude voorbeeldige tucht van de Engelsche vakvereenigingen een deuk gegeven en het gezag van de leiders is niet meer hetzelfde van vroeger. Van het oostelijk front weinig nieuws. Generaal Zeligofski zit nog altijd in Wilna en heeft daar zelfs een nieuwen staat ge vormd, Centraal-Lithauen, en zichzelf als hoofd der regeering verklaard. Een soort gelijk geval ais Gabriele d' Annunzio in Fiume. Zoomin Gabriele als Zeligofski storen zich aan de nota's die hen vanuit Londen en Parijs bereiken. Hoe dit alles ten slotte zal afïoopen is nog onzeker. ïZeg aan Engeland dat wij nog met onzen rug naar de zee toe staan, maar dat wij volledig vertrouwen hebben in onze zaak en onze landgenooten. Zeg den Brit ten dat wy onuitsprekelijk dankbaar zijn voor hun hulp van verleden jaar, maar dat wij, wat ook de gevolgen mogen zijn, geen enkel compromis kunnerl aangaan met de bolsjewistische knoet. Dat is Ruslands laatste antwoord. Vraag het onzen boeren, vraag het onzen arbeiders, wat zij van de bols- jewiki denken en stel de Britsche arbeiders in kennis van hun antwoord«. Zoo sprak generaal Wrangel in een onderhoud met Reuters bijzonderen corres pondent, in zijn spoorwegrijtuig te Melito pol. Generaal Wrangel heeft een impo neerend uiterlijk. Hij was het die met zijn generaals de maatregelen doorzette voor onmiddellijke verdeeling van grond onder de boeren tegen de stemmen van vele burgerlijke leden van den raad in, die de beslissing wilden afwachten van de grondwetgevende vergadering. De koop prijzen zijn gemiddeld een vijfde van de waarde van den jaariykschen oogst. Reuter's correspondent voegt hieraan toe Wat zijn militaire talenten betreft, zijn de resultaten van zijn sedert April uitgevoerde operaties inderdaad welsprekend genoeg. Toen hij opnieuw in de Krim landde na de vele en ernstige nederlagen, door gene raal Denikin geleden, scheen de toestand hopeloos. Doch sedert hij persoonlijk den eersten opmarsch leidde van zijn vrijwil ligersleger, met een bisschop rijdende aan zijn- zijde, heeft hij meer dan 70.000 ge vangenen gemaakt, 250 kanonnen, honderd machinegeweren, 17 gepantserde treinen en duizenden paarden op de bolsjewiki veroverd. bFitenland Koning Alexander van Griekenland. Brussel, 25 Oct. De Koning van Griekenland is overleden. De hulp van twee Parijsche professoren in de geneeskunde heeft den Griekschen Koning niet meer kunnen baten. Na ruim veertien dagen zwaar lijden is hij heden bezweken. Koning Alexander, prins van Denemarken, was geboren 20 Juli 1893, op het kasteel by Taltoi. Hij was de tweede zoon van Koning Konstantijn. Deze heeft 13 Juni 1917 afstand van den troon gedaan ten gunste van zijn zoon Alexander. De jonge Koning heeft echter niet veel genoegen beleefd van zijn koningschap. Zijn huwelijk roet de dochter van den opperstalmeester Manos, wekte den tegen stand op van de hofkringen en het huwelijk is niet kerkelijk ingezegend, hetgeen gelijk staat in Griekenland met een onwettig huwelijk. Negerrelletjes: Fort Elisabeth. Naar aanleiding van de inhechtenisneming van den voorzitter van den bond van arbeiders trachtte een groote menigte inlanders het politiebureau te be stormen. Eenige malen werden zij terug gedreven, doch slaagden er tenslotte in binnen te dringen. De politie vuurde, waarop de betoogers uiteenstoven. Eenigen beproefde een aanval op de electrische centrale. Wederom schoot de politie en de menigte sloeg op de vlucht. Vervolgens trachtte men een pakhuis in brand te steken, waarin 70.000 kisten petroleum waren op geslagen en de telefoondraden door te snijden. Spoedig waren troepen en politie- versterkingen ter plaatse. In 't geheel zijn 22 menschen gedood en 41waaronder vele vrouwen, gekwetst. Onder de gedoode is één blanke, onder de gewonden twee blanke vrouwen. o Zondag is de vroegere Fransche minister president Clemenceau te Batavia aange komen. Hij zal twee dagen de gast zijn van den gouverneur-generaal. Een duel op het geweer. Twee bewoners van het dorpje Erigie- fontaine wisten dezer dagen niet beter te doen dan hun eindelooze twisten te be slechten door een duel en wel op het ge weer De zestigjarige Louis Durondeau had een mauser tot zijn beschikking de 48-jarige Quelle een Erigelsch oorlogsge- weer. De schietpartij zou ten slotte moeten eindigen bij gebrek aan munitie, toen Du rondeau, die zijn vijand met de kolf van zijn geweer de hersens wilde inslaan, door het laatste schot van Quelle doodelijk ge troffen werd. o Den hongerdood gestorren. In de buurt van Weenen is dezer da- gen, volgens het »Berl. Tagebl.« een van de bekendste theoretische meteorologen, dr. Max Margalis, op 61-jarigen leeftijd ge storven tengevolge van onvoldoende voe ding. Hij had een pensioen van 429 kro nen per maand, weigerde vreemde hulp aan te nemen en stierf den hongerdood. o Ontsnapte bandieten. De staten New-Yörk en Massachu setts zijn in rep en roer over de bravoer- stukjes vaa twee bandieten. Deze beiden, George Stivers en Martin Bassett, waren uit de Sing-Sing gevangenis ontvlucht, waar hun door de bewakers een positie van eenig vertrouwen en minder scherpe be waking was ingeruimd. Stivers had vroe ger eeri politieagent gedood eri moest een langen straftijd uitzitten. Bassett's straftijd was bijna om. Door hun bewakers drie in getal te o,vervallen, wisten zij de uniformen van de cipiers te be machtigen, benevens 100 dollar in geld, wapenen en sleutels. Eenmaal buiten, bemachtigden zij eeri auto, en gingen nu links en rechts in de dorpen aan het rooven, overal de verspreid wonende menschen terroriseerend. Telkens verwisselden zij van voertuig, als zij kans zagen de gebruikte auto te vervangen door een snellere. Ongeveer langs de grens van de staten New-York en Connecticutt trokken zij noordwaarts. Zeven ploegen vervolgers, tezamen 150 man tellend, zitten hen op de hielen, zoodat de driest verworven vrijheid niet van lan gen duur zal wezen. Een vitrioolwerpster. Toen Donderdagmorgen Caston Lebeau met zijn bruid het stadhuis te Schaerbeek verliet, waar juist hun huwelijk was ge sloten, werd hij door zijn vroegere mai- tresse opgewacht, die het bruidspaar een flesch vitriool in het gelaat wierp. Het ongelukkige echtpaar moest met 6 andere bruiloftsgasten, die eveneens brandwonden opliepen, naar het ziekenhuis vervoerd wor den. Het bruidje zal een oog moeten mis sen. De vitrioolwerpster werd onmiddellijk gearresteerd. Zij legde een bekentenis af, en verklaarde dat zij de daad bedreven had, omdat Lebeau haar ontrouw was ge worden. o Per waterfiets over het Kanaal. Vrijdag is een Engelschman, Ashton Rigby, het Kanaal overgestoken per water fiets. Hij vertrok 's morgens om 7.30 uit Boulogne, peddelde den heelen dag, en landde 's avonds om 6.30 bij St. Marga ret's Bay. Rigby was totaal uitgeput en moest per auto naar zijn woning gebracht worden. Hoovers langs de grens. Brutale Duitschers. De brutaliteit der Duitschers, die des avonds op Meinweg bij Vlodrop en Her kenbosch de Hollandsche houten winkels bezoeken tot het inkoopen van verbruiks- artikelen, speciaal koffie en sigaretten, wordt met den dag grooter. Het is daar tegenwoordig bepaald onveilig. Een der vorige dagen kwam in den zeer vroegen morgen een Duitsch sprekend persoon in gezelschap van een meisje in den winkel zekeren Gaatsen op Meinweg. Nadat door het meisje eenige artikelen waren gekocht en door den bij haar zijnden man waren betaald, lostle deze plotseling op een afstand van een meter, een revol verschot op den winkelier, met het gevolg, dat deze een kogel in zijn hoofd kreeg. Vervolgens draaide die Duitscher het licht uit, maakte zich meester van eenige dui zenden marken en verdween in de duis ternis. De toestand van den getroffene is gelukkig vrij gunstig de politie meent den dader op het spoor te zijn. Den volgenden nacht drongen een 5-tal Duitschers de woning van den winkelier E. binnen. Twee hunner grepen E. bij de keel en hielden hem in bedwang, terwij! de anderen uit E.'s bed 80 000 Mark en 3100 gulden ontvreemden, waarmee ze er van door gingen. Van de daders geen spoor. (L. Koer.) o De kaasuitroer. 50 pCt. der productie voor uitvoer toegelaten. 's Gravenhage. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, om 50 procent van de kaasproductie in de week van 49 October voor uitvoer te bestemmen. Voor dezen uitvoer zouden dan alleen die kaas producenten in aanmerking komen, die bereid verklaarden met de Regeering een overeenkomst aan te gaan in zake de melk- voorziening. o— De moord te Stcenwtyk. Heerenveen. Dezer dagen zijn twee jongelingen, verdacht van dezen moord, weer op vrije voeten gelaten. De 18-jarige A. H. te Havelterberg heeft bekend den moord gepleegd te hebben, de andere jon gelingen verklaarden gezien te hebben, dat H. naar zijn slachtoffer stak. H. beweert in drift gestoken te hebben. o Eeu 19-jarige zwierbol. Een Utrechtsche melkhandelaar zond Woensdag een zijner bedienden met een melkstel naar buiten, om melk te halen en den leverancier van die melk te betalen. Daartoe kreeg de jonge man, 19 jaar oud, f 200 mee van zijn baas. De bediende heeft echter, buiten de stad gekomen, het melk stel terzijde van der» weg gezet, den bond onder de kar afgespannen en met dit dier is hij op den trein gegaan naar Amster dam. Die groote stad. In Amsterdam wandelde de 19-jarige met zijn hond dadelijk naar den Zeedijk. Omdat daar danshuizen zijn. In een dier gelegenheden maakte de jongen eert ver tering van zes gulden men kreeg er na tuurlijk direct erg in, dat de groene knaap zooveel geld op zak had en het slot van de geschiedenis was alweer, dat het slacht offer z rider zijn f 200 op de straat kwam te staan. Vergezeld door den hond. Am sterdam, die groote stad. Jongen en hond zijn vanaf den Zeedijk aan het zwerven gegaan, dolende door de buurten rondom het Oudekerkspiein en Warmoesstraat. Daar vond de politie hem des nachts met den hond. De Amsterdamsche recherche heeft jon gen met hond naar Utrecht teruggebracht. De tocht was uit. De hond is naar den raelkwinkel teruggegaan, draaft weer onder 'tstel, maar de 19-jarige gaat naar de justitie. De f200 zijn natuurlijk naar de maan. o Beperkte uitroer ran rarkensrleesch. 's Gravenhage. Ten einde de varkens houderij en -mesterij hier te lande instaat te stellen een uitbreiding gelijk aan die van vóór den oorlog te herkrijgen, heeft de minister van landbouw besloten, eerlang een beperkten uitvoer van varkensvleesch mogelijk te maken, zulks in de verwach ting, dat daardoor niet alleen de varkens- fokkerij zich verder krachtig zal uitbreiden maar ook dat de prijzen voor het binnen land op een redelijk niveau zullen blijven. o Dr. Kuijper. De toestand van dr. Kuyper is langzaam achteruitgaande. Er is echter, naar uit den Haag gemeld wordt, geen oogenblik- kelijk gevaar. o Yerarwde Nederlanders iu Parys. Men meldt uit Parijs Het geen ophef makende, echt nuttige werk van de vereeniging »le retour au foyer« is bekend, het Fransche genootschap met afdeelingen in Nederland en bij de te Parijs gevestigde Nederlanders erop uit, ongelukkigen in het verwoeste gebied, die van alies werden beroofd, weer in de meu beltjes te zetten. Voor zoover landgenooten daartoe hebben bijgedragen, is dat huisraad verschaft aan de bewoners van dorpen in de buurt van Lens, waar in de buurt de door Nederland aangeboden tuindorpen in aanbouw zijn, onderscheidenlijk de vol tooiing naderen. (N. R. Ct.) o Een onderhoud ran de Redacteur ran „de Courant" niet den Heer De Miranda, Wethouder ran Amsterdam, in zake den inroer ran berroren rleesch. Wij vroegen den wethouder, hoe het stond met den voorgenomen invoer van bevroren vleesch. De bedoeling is niet, om dit vleesch vrij te verkoopen er zullen speciale winkels voor worden aangewezen, die dan uitslui tend bevroren vleesch zullen mogen ver koopen. Het is mij nl. duidelijk gebleken, dat het verkeerd zou zijn, hier den weg op te gaan als in Den Haag, Rotterdam en eenige andere steden wordt gevolgd. Aan het bevroren vleesch moet de grootst mogelijke zorg worden besteed de slagers winkels zullen speciaal moeten zijn inge richt op, het bewaren van dit vleesch, enz. Daarom moet er voor worden gewaakt, dat het bevroren vleesch in denzelfden winkel wordt verkrijgbaar gesteld, waar ook versch vleesch te bekomen is. De prijs van het irilandsche vleesch van 2e kwaliteit is thans f 1.85 in het been per Kg., besloot de wethouder, de prijs van het bevroren vleesch van zeer goede kwaliteit zal f 4.25 bedragen. o Mijnongeluk. In de Staatsmijn Emma te Hoensbroek heeft een mijnongeluk met doodelijken af loop plaats gehad. De mijnwerker Van Oerle, wonende te Sittard, was met een anderen arbeider in een remhelling werkzaam toen een losge raakte kolenwagen de helling kwam af zakken. Van Oerle had geen gelegenheid zich in veiligheid te stellen en werd dooi den wagen gegrepen. Zwaar gewond werd hij opgenomen eri naar het hostitaal te Heerlen vervoerd, waar hij is overleden. De ongelukkige was juist voor acht dagen in het huwelijk getreden. De tweede arbeider kon ongedeerd de remhelling verlaten. Maandagmorgen is te Lienden bij Tie! afgebrand het huis van J. van H. bewoond door den gemeenteveldwachter. o Man verbrand. Te Utrecht in de Willemstraat is een man van 80 jaar, bij het aanmaken van de kachel in brand geraakt en aan zijn verwondingen overleden. o De ïWinsumd, die Dinsdagmiddag te Hoboken (België) te water gelaten is voor den Nederlandsche Maatschappij »Oostzee« is het eerste Hollandsche zeeschip, dat op een Belgische werf werd gebouwd. De plechtigheid werd met den grootsten luister omringd en had het karakter van een Hollandsch-Belgische ceremonie. Ridder van Vredenburg, gezant van Nederland te Brussel, was aanwezig, alsook de Generaal Consul van Nederland te Antwerpen, de heer Spakler en andere Nederlandsche autoriteiten, terwijl ook verschillende Bel gische overheidspersonen uit Brussel en Antwerpen de uitnoodiging van de Maat schappij »Oostzee« en Van de Antwerp Engineering Company, beantwoordt hadden. Drama te Tilburg. In aansluiting op ons bericht omtrent den doodslag op J. van Hoof kunnen wij de volgende bijzonderheden melden. De echtelieden van Hoof woonden in een volks buurt achter de Varkensmarkt. Zij waren een 14-tal jaren gehuwd en kinderloos ge bleven. v. H. gedroeg zich niet naar be- hooren tegen zyn vrouw. Hij maakte veel misbruik van drank en kwam ook al met den strafrechter in aanraking. Een zekere Vermeer, een gehuwd man, die gescheiden J van zijn vrouw, als kostganger in de buurt van v. H. woont, is reeds geruimen tijd huisvriend van de echtelieden v. H., vooral van de vrouw, waarover hij zich blijkbaar bijzonder ontfermde. V. Hoof kwam Zaterdagnacht tegen twaalven dronken thuis en weldra ontstond er tusschen hem en zijn echtgenoot hevige twist en mishandelde hij haar. Vermeer ging op dat oogenblik naar zyn kosthuis en aan de woning van v. H. komende, hoorde hij de ruzie tusschen het echtpaar. Hij ging daar binnen en nam dadelijk de partij van de vrouw op. Hij trok zijn mes, stak dit v. H. in de borst en verliet alsof er niets gebeurd was het huis. Van H. wilde nog naar het bureau van politie gaan, doch een 100 pas van zijn woning verwijderd zijnde zeeg hij uitgeput door bloedverlies op straat neer en overleed kort daarna. Door den commissaris van politie werd het lijk in beslag genomen. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in met het gevolg, dat Vermeer uit zijn bed gelicht werd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Tot diep in den nacht duurde het onderzoek voort, waarbij, naar we vernamen. Vermeer een volledige be kentenis aflegde. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Door het a.s. vertrek van den heer P. A. van AndeJ, zal de ontstane vacature als gemeenteraadslid worden aan gevuld door den heer H. van Herwaarden. Door F. Donders alhier werd Zater dag onder de Draaibrug in de Maas ge vangen een prachtige maand-karper van circa 4 pond. Met de nieuwe winterdienst op de spoorwegen hebben de uren van vertrek uit Drunen, richting Lage Zwaluwe, geen verandering ondergaan doch richting 's Bosch is bijgekomen Drunen 5,30 doch niet op Zon- en Feestdagen. Op de meer dere stopplaatsen, door de ingezetenen verzocht, is geen acht geslagen. Door het inwerking treden der nieuwe Arbeidswet 1919 zijn de thans geldige arbeidskaarten vervallen. Belang hebbenden moeten zich dus ter gemeente secretarie vervoegen ter verkrijging van nieuwe kaarten, ter gelegenheid waarvan de Oude zullen moeten worden medegebracht. Thans zullen alle arbeiders(sters) beneden de 18 jaar, op wie deze wet van toepas sing is, in het bezit moeten zijn van een arbeidskaart. De prijzeft van het griend- of waar denhout worden steeds hooger, en ze waren reeds hoog. Naar men wil staat dit in verband met de uitvoering der werken tot drooglegging der Zuiderzee. Tot pontwachter aan het Bernsche veer is aangesteld de heer A. Brewel uit Haarlem. Werkendam. In de gewone drie- maandelijksche vergadering der werklieden vereen. »Eendracht« werd door den penn. verslag uitgebracht over den financieelen toestand der vereeniging op 1 Oct. 1920. Aan dat verslag ontleenen we Over het afgeloopen kwartaal werd ont vangen f 453.24, uitgegeven f 320.54, batig saldo f 432,70. Staat der bezittingen op 1 Oct. Reservefonds f 1173.34 Kapitaal - 2285.57 Dordr. Scheepsverb.-Mij. -1000. In kas - 107.10 Totaal f 4566.01 Andel. Ingang 25 October is de prijs der zoete melk 1 cent per liter verlaagd. Zondag geraakte een paard van den landbouwer de F. aan de weide in de sloot. Toen het op het droge gehaald was, bleek het dier zooveel geleden te hebben dat het voor de slachtbank verkocht moest worden. Naar wij vernemen zal Donderdag avond in bet lokaal der Chr. school van wege de zending een spreker optreden, waarbij ook toepasselijke lichtbeelden zullen worden vertoond. Bij de Ger. Gem. alhier is beroe pen Ds. Pernis van Schoonrewoerd. Beneden-Langstraat. Voor het 3- en 4-jarig griendhout worden dit jaar mooie

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2