voor lel Land van flensden ea Alïena, de Langstraat en de flommelerwaard. lo. km.Woensdag 27 October. pr BEDWATIËÊN URIE II. N V. Mij. SANIÏAS. Guillauwe de Leeuw HALSTEREN Groote Afslag II van fleurden Co. Kunsttanden Oraineerbuizenfabrieken Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, L. J. VEERMAN. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De geheimzinnige weldoener. De laatste dagen praat men in Londen en speciaal bij de instellingen van liefda digheid over een mysterieus weldoener, zegt de »Tel.« De »Daily Chronicled schrijft over deze figuur het volgende Deze weldoener is een bejaard man hij moet, naar hij zelf verklaard heeft, 75 jaar oud zijn, en gaat armelijk gekleed. Soms ziet men hem wandelen met. in zijn hand een groven bruinen boodschappenzak. En in dien zak draagt hij zijn gaven, niets dan bankbiljetten van 500 p.st. Hij weigert zijn naam te noemen, zelfs wil hij zijn initialen niet opgeven of een kwitantie in ontvangst nemen. Meestal loopt hij dan maar "gauw weg, nadat hjj verklaard heeft, dat geld neen kleine gave voor het goede doek is. Aan den secretaris van het »Royal National Orthopaedie Hospitak gaf hij als zijn wensch te kennen, dat het geld ten bate van de patiënten zou worden aange wend en niet om te bouwen. De Engelsche bladen noemen de namen van tal zan instellingen, die den goeden grijsaard bij zich hebben gehad overal was zijn boodschap hetzelfde. Men gist en raadt wie het kan zijn. Op het oogenblik heeft de Croesus in lompen zijn vriendelijke wandelingen ge staakt en men weet niet, waar hij geble ven is. —o Duitschc steenkolen. Naar uit betrouwbare bron .gemeld wordt zal het rijksministerie voor oeconomische zaken ook ditmaal een eventueel besluit van het rijkskolen verbond tot verhooging van de ateenkolenprijzen met 25 mark per ton, zooals het Rijnsch-Westfaalsche kolen- syndicaat voorstelt, niet goedkeuren. Het ministerie zal zich waarschijnlijk op het standpunt plaatsen, dat door de verlaging van de ijzerprijzen de onkosten in het mijn bouw bed rijf een verdere verlaging on dergaan, wélke het den eigenaars der mij nen mogelijk zal maken om de grootere lasten uit hoofde van de verhooging der ioonen van de mijnwerkers te dragen, ook zonder dat de steenkolenprijzen verhoogd worden. (N. R. Ct.) o Spoorwegramp in Siberië. Wladiwostok, 23 Oct. Een posttrein is op de lijn naar Charbin ontspoord. On geveer 100 personen werden gedood. De Hongaarsche regeering heeft een ver ordening uitgevaardigd om den smokkel handel tegen te gaan. Naar de bladen melden is de uitvoer van roerend vermo gen (aandeelen enz.) in 't algemeen ver boden. Uitgevoerd mogen alleen worden reisbagage en goederen die bij verhuizing worden meegenomen, met uitzondering van tapijten. Papiergeld kan door reizigers worden uitgevoerd tot een bedrag van ten hoogste kr. 2000, juweelen en andere sie raden tot een zelfde bedrag. Tegen de overtreding van in en uitvoerverboden zijn strafbepalingen vastgesteld bij de wet. o ihiitsche yzcrprijzni De Eisenwirtschaftsbund heeft besloten, de stafijzerpiijzen met M. 400 tot M. 2440 per ton, levering van 1 Nov. a.s. af. De overige producten der walsinrichting zijn op overeenkomstige wijze verlaagd. Daar entegen blijven de prijzen voor ruw ijzer onveranderd. De veepest iu België. Brussel, 23. Oct. Niettegenstaande de menigvuldige geruststellende verklaringen, welke door den minister van Landbouw worden afgelegd, is alle gevaar voor ver dere uitbreiding van de veepest nog niet geheel geweken. Blijkens een officieele mededeeling bestonden er in de eerste helft van October nog 19 haarden van besmet ting en moesten 219 stuks vee worden afgemaakt. Sedertdien deden zich nieuwe gevallen voor, vooral in de omstreken van Gent en in Walenland. Nu hoopt men, dat, dank zij de heerschende koude het kwaad spoedig zal afnemen. o De burgemeester ran Cork. f Londen, 25 Oct. De burgemeester van Cork Mac Swiney is hedenmorgen, na 74 dagen hongerstaking, te 5.40 uur overleden. o De koning rau Griekenland zeer ernstig. Londen, 24 Oct. De »Times« verneemt uit Athene De toestand van den koning verergerde gisteren Het vergif in zijn lichaam tast zijn hersenen aan. Ingevolge deze verslechtering van zijn toestand, waar schuwde de artsen Venizelos, dat, bijaldien een nieuwe crisis mocht ontstaan, het zwakke gestel van den koning geen weer stand zal kunnen bieden. Venizelos riep daarop een kabinetsraad byeen, die besloot de algemeene verkiezingen in Griekenland 710 dagen uit te stellen, ingeval de koning mocht overlijden. BINNENLAND. De kermlsactie te Gorincbem. Naar aanleiding varLjjet door den Raad van Gorinchem genomen besluit om de kermis na des avonds 7 uur droog te leg gen, hadden de vergunninghouders besloten, het eenmaal door hen ingenomen stand punt, om gedurende de kermis hunne zaken te sluiten, te handhaven. Nadien zijn echter met verschillende autoriteiten nog besprekingen gehouden, welke resultaat hadden, dat een nieuwe vergadering werd belegd teneinde de be langen te bespreken. In die vergadering werd een motie aangenomen, waarin het besluit, om gedurende de kermis de zaken te sluiten, wordt herroepen. Dcrooving in den trein Dezer dagen is een ingezetene van Haar lem, zekere H. H., gedurende de reis in den trein van zijn horloge en dasspeld be roofd. Hij was na zijn vertrek uit Am sterdam in slaap gevallen en Haarlem voor bij gespoord, waarna een conducteur hem te Leiden wakker maakte. Terstond be merkte hij den diefstal. Hij vermoedde dat twee zijner reisgenooten, die intusschen te Haarlem waren uitgestapt, hier meer van wisten. Bij onderzoek door de politie bleek dit vermoeden juist. Een van hen werd in het bezit van het ontvreemde bevonden. o Malaise op komst. Wij lezen in de Haagsche Post Reeds sedert maanden wordt haar komst door vele mannen van gezag voorspeld, openlijk of in bedekte termen o.m. door mr. Treub dezen zomer in sVragen des Tijds«. En reeds begint het hier en daar te kraken op Java en Cuba in de sui ker, in Amerika en Engeland met prijs- afdalingen en stoppende fabrieken. Het is verre van prettig er over te schrijven de lezer houdt van rooskleurige zienswijzen en van »optimisme«, Maar het is onver standig een vooruitzicht gelijk het thans bestaande te negeeren. Het loopt ten einde met den schijnvoorspoed in zaken, die een wijie de oorlogsschade heeft ge maskeerd, en het is gewenscht dit van de daken te verkondigen. Een malaise, in grootte misschien geëvenredigd aan den omvang van den oorlog die zooveel tot haar ontstaan bijdroeg, is wis en zeker op komst. Ieder neme zijn maatregelen voor zoover hij kan, en poge voor het overige zich, als de crisis komt, er gelyk een man betaamt doorheen te slaan. Moord. Tilburg, 24 Oct. Te Tilburg is gister avond in een achterbuurt zekere Van Hoof, terwijl hij hevige twist met zijn vrouw had, door een messteek in de borst ge dood door een huurtbewoner Vermeer. Vroege wiuter. Dinsdag trokken wel 1000 wilde ganzen van de Dollardstranden naar Zuidelijker streken, 't geen een paar weken vroeger is dan in andere jaren en een vroegen winter zou beteekenen. Inkrimping ran een aantal regimenten Amsterdam, 23 Oct. Naar wij ver nemen vernemen overweegt het leger bestuur .vermindering der legersterkte in dier voege dat het aantal regimenten in- fantrie met vijf zou worden verminderd. Voor opheffing zouden de regimenten in fanterie 3822 in aanmerking komen. Premierrty pensioen gemeente-ambtenaren. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de raden der gemeenten in die pro vincie een circulaire gezonden, waarin een gunstige beschikking wordt aanbevolen op op het verzoak van het bestuur der af- deeling Noord-Brabant van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren aan de Gemeenteraden om de gemeente-amb tenaren vrij te stellen van alle kortingen voor eigen en voor weduwen en weezen- pensioen. Een gefantaseerde inbraak. De simulante gearresteerd. Rotterdam, 23 Oct. Gisteravond om streeks 9 uur werd door een juflrouw de hulp ingeroepen van de politie van bureau Charlois. Zij vertelde dat haar buurvrouw door twee gemaskerde mannen was over vallen. De politie begaf zich onmiddellijk naar de woning van bedoelde juflrouw aan de Zuidhoek. Deze, Y. B. geheeten, vertelde, dat zij zich, kort nadat haar man riaar bed was gegaan, met een 20 jarig meisje dat bij haar inwoont, ter ruste had be geven. Na een half uurtje ongeveer, hoorde zij gestommel in huis en toen zij ging kijken, bemerkte zij tot haar schrik, dat zich twee gemaskerde mannen in huis be vonden. De een hield een fleschje onder den neus van het meisje, zoodat deze be wusteloos werd, terwijl de ander haar zelf een doek voor de oogen deed, haar handen samenbond en haar probeerde te wurgen. Later nadat de mannen het huis verlaten hadden, vermiste zij een gouden horloge, een rok en drie doozen met 18 scheer messen. De politie kwam het verhaal van juffrouw B. zeer vreemd voor en on derwierp beiden aan een scherp verhoor. Het meisje viel spoedig door de mand en verklaarde dat het geheele verhaal verzon nen was. De juffrouw verklaarde, dat zij het horloge inmiddels had gevonden, doch bij de rest van haar verhaal bleef zij vol harden. Toen zij echter hoorde, dat het meisje reeds bekend had, viel ook zij door de mand, en vei klaarde, dat zij de 18 scheer messen in een particuliere bauk van leening had beleend en omdat zij dit niet aan haar man durfde zeggen had zij het verhaal gesimuleerd. Tegen beide vrouwen is proces-verbaal opgemaakt, wegens het aan gifte doen van een een strafbaar feit, het welk niet gepleegd is. (De Crt.) De Burgemeester van Leerdam heeft een schrijven gericht aan de Raadsleden, dat de Wethouders 6 maal de vergadering van Burgemeester en Wethouders niet hebben bijgewoond. (Ingevolge art. 89 der Gemeentewet kunnen de Wethouders, wanneer zij zes achtereenvolgende vergaderingen van het college van B. en W zonder geldige redenen niet bijwonen, door den Raad van hun betrekking vervallen worden verklaard). De Raad van Leerdam, die, zooals be kend is, zelf ook in staking is, zal de heeren Wethouders ongetwyfeld in hun functie handhaven. Uit de Arbeidswet. De Arbeidsdag per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien arbeid, nader bepaald in het Werktijdenbesluit en die, aangegeven in het Overgangsbesluit. Het districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich bijzondere omstandigheden voordoen, ovei werkvergunningen geven. Voor mannen te hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jengdige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. De arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan het hoofd staan van inrichtingen of van een afdeeling en uitsluitend belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen, betreflende den arbeidsduur en arbeidstijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricage-chet, chef de bureau, enz., voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in de afdeelingen, zijn belast. o Duurbestrijdiug. Verlaging van de Meel- en Bloemprijzen. Amsterdam, 23 Oct. Het Gemeente bestuur van Amsterdam heeft zich tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del gewend met het verzoek, den prijs van regeeringsbloem en -meel belangrijk te ver lagen. Dit verzoek is uitsluitend gegrond en de overweging, dat de prijs voor re geeringsbloem, in evenredigheid daarmee van het meel, thans hooger is dan de wereldprijs. Sinds de laatste verhooging van f3 per 100 K.G. bewegen de prijzen van tarwe in Amerika zich voortdurend in dalende richting, zoodat men thans bloem van betere kwaliteit dan de regeeringsbloem in groote hoeveelheden a f 40 per 100 K.G. franco Amsterdam kan koopen. Dit verzoek wordt bovendien gemoti veerd door de cijfers van het verbruik van regeeringsbloem, die aantoonen, dat sinds de laatste verhooging van den prijs en de toevoeging van aardappelmeel door de bak kers in Amsterdam nog slechts plus minus 1000 zakken per week worden afgenomen. Dit cijfer bedroeg vóór bedoelde verhoo- ging plus minus 15.000 zakken.* In dit schrijven wordt den minister drin gend verzocht de toevoeging van aardap pelmeel aan de regeeringsbloem te staken, daar dit voorbeeld op belangrijke schaal navolging vindt. Ten slotte wordt de Minister er nog op gewezen, dat de door hem billijk genoemde prijzen van het brood, gebakken van re geeringsbloem, voor Amsterdam te hoog moeten worden geacht, daar de prijs van 35 cent per 8 ons afgehaald zelden wordt overschreden, hetgeen dus 2 cent lager is, dan het cijfer door den Minister genoemd. (de Crt.) Alweer een kletspraatje! Hebben we een paar weken geleden een kletspraatje tegengesproken, thans heeft men er weer een de wereld ingestuurd. Nu betreft het doctor Otto, van wien wordt verteld, dat hij Heusden gaat ver* laten. Wij hebben naar de waarheid hiervan een onderzoek ingesteld, omdat het toch voor eene gemeente eene zaak van betee- kenis is, als men zijn doctor ziet vertrek ken vooral voor personen die in behande ling zijn. Nu, wij kunnen een ieder, die zich daarover ongerust gemaakt beeft, de blijde tijding mededeelen, dat Dr. Otto ons ver zekerd heeft, dat het geheele verhaal van het begin tot het einde een verzinsel is, waaraan elke grond ontbreekt. Hoe komt men toch aan die leugens Nogmaals een waarschuwing aan bezitters van vruchtboomen. Het is mij gebleken, dat de lieden, te gen welker praktijken ik in Juli van dit jaar reeds alle bezitters van vruchtboomen, particulieren zoowel als boomgaard bezitters, heb gewaarschuwd, hun weikzaamheden wederom hebben hervat. Zij bieden aan de vruchtboomen te zuiveren van allerlei insecten en ziekten, door middel van een bespuiting, die zeer gunstige resultaien zou opleveren. Het is echter zeker, dat in vele gevallen met middelen van zeer onvoldoende, mis schien zelfs geheel zonder waarde gespo ten wordt, zoodat het bestede geld gerust als weggeworpen kan worden beschouwd. De voorstellingen omtrent de werkzaam heid der gebruikte middelen zijn in de hoogste mate bedriegelijk, zooals b.v. de bewering, dat de boomen na een bespui ting vier jaar vrij van ziekten zouden blij ven. Een der heeren, die bijzonder weik maakt van dit blijkbaar niet onvoordeelig bedrijf heeft op mijn bureau toegegeven, dat bij vrijwel waardelooze middelen ge bruikte Daarbij woitlt met groote brutaliteit van den riaam vyj» den phytopathologischen dienst gebruik gemaakt. Ik maak hierbij nogmaals bekend, dat de ambtenaren van dezen dienst zich niet bezig houden met het tegen betaling uit voeren van bestrijdingswerkzaamheden in boomgaarden en dat aanbeveling aan par ticulieren, die dit zouden kunnen doen, niet gegeven zijn. Het toorien van de door den phytopa thologischen uitgegeven vlugschriften, die voor iedereen tegen den daarvoor vastge- stelden prijs veikrijgbaar zijn en waarin de aanwending van verschillende bestrij dingswijzen wordt aangegeven, is natuurlijk nog volstrekt geen bewijs, dat men de aangegeven middelen in hun juiste samen stelling en op goede wijze toepast Trouwens het geheele bedrijf wordt reeds hierdoor tot bedriegerij gestempeld, doordat het thans volstrekt niet het juiste tijdstip is, om bespuitingen van vrucht boomen uit te voeren. Alle geld daaraan uitgegeven is volkomen onnut besteed. Eerst als de bladeren van de boomen zijn gevallen en de knoppen in den wlnterrust zijn overgegaan, is het oogenblik voor be spuiting weer aangebroken. Laat men dus ieder, die zich thans voor dit werk aan biedt, onvoorwaardelijk afwijzen en laat men, vóór men de hierbovenbedoelde win- terbespuiting uit laat voeren, eerst advies inwinnen bij de Inspecteur, Hoofd van den phytopathologischen Dienst, zoowel wat be treft de middelen, waarmede de boomen behandeld zullen worden, als over den per soon, die het werk zal uitvoeren. Deze adviezen worden gratis gegeven. De beuphazerij die zich in den laatster» tijd op het gebied der plantenziektenbestrijding is gaan ontwikkelen, is voor de land- en tuinbouwers zeer gevaarlijk, want zij krij gen voor veel geld niets nuttigs. Men zij dus voorzichtig. ADVERTENTIEN LEES DIT!! ZEER BELANGRIJK!! Zoeklichtserie No. 10 Wat de Schrift zegt van den VOLKEN BOND. Eene schriftuurlijke be schouwing van deze menschelijke vinding door Joh de Heer, groot 50 pag. Prijs f O 50. Zoeklichtserie No. 11. HET WONDERVOLK ISRAEL, door Prof. E. F. Ströter. Een interes sante studie over de Toekomst der Joden, 32 pag. f0 30. Zoeklichtserie No. 12. HET ZEVENDEDAGS-ADVENTISME en de SABBAT. Een grondige bijbelsche studie over de bewe ring der Z.D.A. dat men den zevenden dag der week als sabbat moet vieren, alsmede eene korte beschrijving dezer sekte en een tekstenregister, 96 pag. Prijs f0 75. Wie betreffende de hier ge noemde onderwerpen meer licht wenscht, schaffe zich deze werkjes aan. Alom verkrijgbaar en na in zending van het bedrag plus f 0.05 porto bij den Uitgever JOH. DE HEER ROTTERDAM. Schiekade 210. Spoe.dige radicale gene zing ook bij verouderde gevallen door de bekende pillen Prijs f2.50. Nijmegen, Korte Burchtstraat 13, Arnhem, Koningstraat 63. „De Melanen en Vogelenzang" TEL. INT. No. 4 Hoofd vertegen wooi d jger J. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. van prima I U9AUIUH& enöif Tabak No. 1 f 3 50, No. 2 f3.— No 3, f 2.50 per 5 pond. HEEREN RAAI f 1 CUBA (iets bijzonders) f 1.50 per pond. SIGAREN f 3 25, f 3 50. f3,75 f4.—, f4 50 f5.— en f5.50. RAADSHEEREN, pittig, zacht en geurig f6.—. Alles beslist zuiver en vrij van surrogaat. Wederverkoopers rabat, onbekenden postwissel of rembours. Tabak- en Sigarenfabrikanten, WOENSEL. Eind 114, b/d Waterpoort, 13illAjls;e prijzen. behalve ZONDAGS. voor 1921 voorhanden in den Boek- handel van BIJVOEGSEL Kicnw^blait

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5