Anga-siroop I "ssrfesss»; e laten zetten. Het valt niet te ontken nen, dat hier grootere beginselen op het spel staan dan die waarmee de belangen van de Engelsche reeders gemoeid zijn. Frankrijk brengt de zaak voor de gezanten conferentie. De afloop van de kwestie is niet alleen van belang voor de hechtheid van het trac- taat van Versailles, maar ook voor de ver houding tusschen Engeland en Frankrijk, die niet kan lijden dat er nieuw zeer bij het oude komt. Objectief beschouwd heeft Engeland, dat Frankrijk tot de orde riep toen het eigenmachtig de Hessische steden bezette, hier iets gedaan, dat niet minder eigengebied is dan die bezetting, en moet het daardoor het recht verliezen, om zijn bondgenooten nog verwijten te doen, wan neer dezen, zonder voorafgaand overleg met de anderen, hun eigen politieken gang gaan. Vrijdagmiddag is te Parijs het tractaat geteekend, waarbij de geallieerde regee ringen, nadat de bevolking zich voor aan sluiting bij Roemenië had verklaard, Bes- sarabië onder de souveriniteit van de Roe- meensche regeering plaatsen. Daarmee heeft een nieuwe hereeniging van een be volking met haar stamland zijn beslag ge kregen. 'Bessarabië was in 4812 door Rusland van Moldavië afgescheurd. In het nu geteekende tractaat komt een voor behoud ten aanzien van Rusland voor. Dit zal uitgenoodigd worden de teruggaaf goed te keuren, zoodra er eene Russische re geering bestaat, welke de contracterende regeeringen erkennen. De Sowjet-regeering heeft zich intusschen bereid verklaard om op zeer royale voorwaarden met Romenië vrede te sluiten. Zij zal o.a. een half millioen lei in goud terugbetalen, die bij de Duitsche bezetting van Roemenië in Rus land in veiligheid was gebracht. Een en ander is eene aanwijzing, dat zij zich ook niet de inlijving van Bessarabië bij Roe menië zal verzetten. Zij zou dit trouwens, als kampioen voor het zelfbeschikkingsrecht ook moeilijk kunnen doen, nu de Bessara- biërs zich vóór de aansluiting hebben uit gesproken. BUITENLAND. De begrafenis van Mac Swiney. Londen, 29 Oct. Daar de volgelingen weigerden toe te staan, dat de lijkkist van Mac Swiney naar Cork in plaats van naar Dublin vervoerd werd, heeft de politie te Holyhead zich genoodzaakt gezien hen, waaronder de zuster van den burgemeester, van de lijkbaar te scheidende kist is daarop ingescheept naar Cork, terwijl de rouwdragers hun tocht naar Dublin voort zetten, waar de oorspronkelijke begrafenis plannen zijn uitgevoerd met een leege lijkwagen, in tegenwoordigheid van een ontzettend groote menigte volgelingen. Daar het spoorwegpersoneel te Queenstown weigerde den trein naar Cork te voeren on der militair geleide, heeft de admiraliteit een sleepboot gerequireerd, waarop de kist naar Cork is gevaren. Het opschrift van de lijkkist luidt als volgt Terente Mac Swiney, Brigade-generaal, bevelhebber der 4e bri gade van Cork, van het Iersche republi- keinsche leger burgemeester van Cork lid van de Dail Eireann te Cork, Door den vreemdeling vermoord in de ge vangenis van Brixton te Londen (Engeland) 25 October 4920, in het 4e jaar van de Iersche republiek, in den ouderdom van 40 jaar. God zij zijne ziel genadig. Ernstige troebelen in Ierland. Vergeldingsdaden der soldaten. Londen, 30 Oct. In den afgeloopen nacht hebben een aantal met geweren en bijlen gewapende soldaten gedurende vijf uren groote verwoestingen aangericht iri Templemore (graafschap Tipperary). Een groot aantal winkels werd in brand gestoken, waarbij gebruik werd gemaakt van petroleum. Bovendien werd hevig ge schoten. Niemand werd gedood. Dit optreden was bedoeld als vergelding voor den Sinn-Fein-aanval den 28 October nabij Tipperary, waarbij 3 soldaten werden gedood en 5 gewond. Nieuwe moorden. Londen, 34 Oct. Een politie-patrouille is nabij Casledaly (graafschap Galway) aangevallen. 3 politiebeambten werden gedood, 4 gewond. o De Koningskwestie iu Griekenland. Prins Paul weigert den troon te aan vaarden. Londen, 34 Oct. Uit Luzern wordt het volgende gemeld omtrent ex-koning Con- stantijn's eerste poging om zijn troon te herwinnen, bestaande in de weigering van den minderjarigen prins Paul om koning Alexander op te volgen. In dit antwoord heeft prins Paul na, zijn dank betuigd te hebben aan het Griek- sche volk voor zijn uiting van sympathie, het volgende verklaard Ik verklaar, dat ik het niet eens ben met de gezichtspun ten van de Grieksche regeering, dat ik op het huidige moment geroepen zou worden om den troon te bestijgen. De kroon be hoort niet aan mij, doch hij komt toe aan mijn doorluchtigen vader koning Constatijn en volgens de grondwet aan mijn ouderen broeder, zijn opvolger. Geen van beiden hebben ooit afstand van hun rechten ge daan, maar beiden zijn verplicht geworden Griekenland te verlaten. Prins Paul verklaarde daarna dat hij alleen den troon zou bestijgen, indien het Grieksche volk mocht besluiten, dat het niet den terugkeer van zijn vader wenscht en dat het den kroonprins George van zijn opvolgingsrechten wenscht uit te sluiten. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Dooden en gewonden. Bij het station Chartes is in den nacht van Zaterdag op Zondag de sneltrein Parijs- Brest van terzijde aangereden door een goederentrein. De sneltrein werd door den goederentrein aangereden, welke met een snelheid van 60 K.M. reed. Er ontstond een groote paniek en onder luid geschreeuw vluchtten de passagiers uit den trein en renden gillend de spoorlijn over. De sneltrein zat stampvol in ver band met Allerheiligen, voor welke gelegen heid zich vele passagiers naar hun geboorte plaats begaven. De goederentrein liep op 2 postwagens, die achter de locomotief stonden, welke wagens geheel stuk vlogen. De locomotief van den goederentrein viel omver en de stoom ontsnapte onder een vreeselijk geraas. De machinist van deze machine werd gedood. De employé van een spoorwagen werden gedood, evensls een passagier van het volgend derde-klas rij tuig. Meer dan dertig passagiers werden licht gewond. Wat den meesten indruk maakt is, dat ook dit ongeluk te wijten is aan een ver keerden wisselstand, hetgeen zich den laat sten tijd herhaaldelijk voordoet ,en waar door reeds meerdere ernstige ongelukken plaats gevonden hebben. o Frankrijk'» aanspraken op de R()nvloot. Volgens de »Bayrische Kurier« verlangt Frankrijk op grond van art. 357 van het Vredesverdrag een derde van de geheele Rijn-vloot, eventueel in den vorm van de meerderheid van de aandeelen der reede- rijen. Frankrijks aanspraken zouden voorname lijk de Beiersche belangen schaden, in zoo verre dat Frankrijk de hand zou leggen op de Beiersche Rijn-scheepvaart en het gevaar zou ontstaan, dat deze voor het grootste deel aan Frankrijk zou komen. o Twintig opvarenden verdronken. Londen. Uit Providence (Rhodeisland) wordt gemeld, dat het s.s. ïCapefearcc in de Narragansett-baai in aanvaring is ge komen met het s.s. City Atlanta. De *Capefear« zonk. Twintig leden der bemanning verloren daarbij het leven. verArffeh bff apo/h en drogjsTè?. BINNENLAND. Daling van den r\}stprtys te verwachten 1 Het »Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswarenverneemt, dat men in welingelichte kringen rekening houdt met een belangrijke daling van den rijst prijs, zoodra de nieuwe oogst aan de markt komt. In verband hiermede zijn en blijven de rijstvoorraden in het bezit der pellers de eerste maanden gering, maar zijn ze toch niet van dien aard, dat voor een rijstlooze periode niet behoeft te worden gevreesd. o De traodprtys. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd gemaakte opmerkingen, dat thans de prijs van regeeririgsbloem en in evenredig heid daarmee van het meel hooger is dan de wereldprijs, heeft de minister van Landbouw aan een vertegenwoordiger der »Msb.« medegedeeld, dat binnen enkele dagen de prijs van regeeringsmeel zal worden verlaagd van f43 op f44.50. Bij de beoordeeling der prijzen van re- geeringsbloem en -meel in Amerika moet men, merkte de minister op, niet uit het oog verliezen, dat bij een eventueele daling op de Amerikaansche markt er eenige weken overheen gaan, eer deze artikelen van verlaagden prijs in ons land zijn aan gevoerd. Geen verlaging te wachten. 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur der Ned. Vereer.iging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf verzoekt mede te deelen, dat de door de Minister van Landbouw vastgestelde verlaging van den prijs der regeeringsbloem met f4.50 per 400 K G. geenerlei invloed op den broodprijs kan en zal hebben, omdat de regeeringsbloem, vermengd als deze is met rogge en aard appelmeel, en derhalve van minderwaar dige kwaliteit, bijna niet meer door de bakkerij van de regeering wordt afgeno men. De bakkers verwerken thans zuivere vrije tarwebloem, waarin geen rogge en aardappelmeel voorkomt. De prijs van deze vrije bloem heeft geen verandering onder gaan en is beduidend hooger dan die van de regeeringsbloem. o Hooge belastingcijfers ontleend aan de »Zaanl. Courant*. Gemeentelijke inkomstenbelasting respectie velijk van f5000 en f 40000 in onder staande gemeenten inkomen inkomen f5000 f10000 Zaandijk f540 f4290 Zaandam -453 -4065 Koog a. d. Zaan -402 -4036 Amsterdam -400 - 906 Wormerveer -347 - 832 Krommenie -333 - 783 Westzaan -200 - 606 Aangenomen is een gehuwd gezin. Kinderaftrek is niet toegepast. Er is af gerond op guldens. o De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Overtreding der Loterij wet De politie te Rotterdam heeft, naar het Pers-bureau Vas Dias meldt, beslag gelegd op de bescheiden van de twee trekkingen der premie-leening van de ^Rotterdamsche Handels- en Lanbouwbank« te Rotterdam, ter zake van vermoedelijke overtreding dei- Loterij wet. De trekking is dientengevolge niet door gegaan. Men seint uit Rotterdam aan het »Hbd.« nog het volgende Vanmorgen te tien uur zou de tweede premiet rek king plaats hebben der Rotter damsche Landbouw- en Handelsbank in een der zalen van het Verkooplokaal. De directie en commissarissen hadden zich aan de bestuurstafel neergezet. Het Soc. Dem. Raadslid Van Staal en het Soc. Dem. lid van Prov. Staten Selwosser, tegen wie de afd. Rotterdam 2 der S.D.A.P. een motie van afkeuring heeft aangenomen, bevonden zich daarbij, toen een inspecteur der recherche met eenige rechercheurs binnentrad, om op last der Justitie, die termen heeft gevonden voor een nader onderzoek naar de vraag of geen overtre ding der Loterijwet plaats beeft, de trom mels met loten van 125.000 met serie nummers en prijsbewijzen in beslag namen. De heele machinerie is voor verder on derzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht. o Spoorwegongeluk te Borne. Een doode, twee gewonden. Viijdagnacht had te Borne een ernstig spoorwegongeval plaats. De goederentrein die 's nachts kwart voor een uit Hengelo te Borne aankomt, reed, ofschoon de seinen op veilig stonden, tengevolge van verkeerden wisselstand op kopspoor, waai op een paar goederenwagens stonden, die natuurlijk door de locomotief vooruitge schoven werden. De wagens gingen door het stootblok en de trein derailleerde. Op den trein bevonden zich 8 personen. Zes sprongen er af. De machinist en een remmer bekwamen daarbij lichte verwon dingen aan hoofd en hand. Een der conducteurs werd bij het op elkaar schuiven der wagens tusschen de goederen naar boven geschoven en geraakte daar bekneld zonder dat hij gewond werd. Hij moest echter uit zijn onbehagelijke positie verlost worden. Een der remmers, Quintemeyer uit Almelo, werd in zijn hokje doodgedrukt. Zijn lijk moest worden uitgezaagd. De borstkas bleek ingedrukt. De materieele schade is groot. De locomotief en 8 wagens zijn zwaar be schadigd de goederen, die zich daarin bevonden, eveneens Een sein wachters huisje werd onderstboven gereden. Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen we het volgendeNa het rangeeren op het rangeerterrein had een der arbeiders rangeerders verzuimd den sleutel van den wissel te nemen. Toen de trein met een vaart van 40 K.M. binnen kwam, konden de seinen, in verband met het laten ritten van den sleutel op den wissel, niet werken en reed de trein dus door met bovengemeld gevolg. De dienst onderging geen storing. De Justitie wa9 den volgenden morgen aanwezig om een onderzoek in te stellen. o Greote berooringen iu Amsterdam. Een 48-jarig jongmensch, dat zich in perceel Wijde Lombardsteeg 5 met een vrouw had afgezonderd, is beroofd van f2500, 4000 Mk. en 4600 Kronen. Als verdacht van deze berooving werd een 24jarige vrouw aan het bureau gebracht. Een 24jarige mar, die zich in het perceel O. Kerksplein 50 huis met een vrouw had afgezonderd is aldaar beroofd van f 3080. Door een inspecteur en eenige agenten werden als verdacht van dit feit opgebracht 2 mannen en 3 vrouwen. Een 38jarige man, die zich in perceel O. Kerksplein 38a I, met een vrouw had afgezonderd, is beroofd van f 44025. o Gevaarlijke inbrekers gearresteerd. Een vrachtwagen gestolen goed. De politie te Dusseldorp heeft de hand gelegd op de twee Duitschers, die de villa der familie Van Heel te Rijssen en het jachthuis van W. A. Capadose, te Diepen veen, hebben leeggestolen. Circa een wa genvracht gestolen goed, waaronder het tafelzilver der familie Van Heel, juwpelen, lijfgoederen enz. zijn te Dusseldorp opge spoord en door de maréchaussee uit De venter naar Nederland teruggebracht, pe daders zijn de 23jarige Wilhelm Bönner, een typograaf, die destijds gedurende drie jaren te Almelo werkte, en de 26jarige Joseph Andreas Wilhelm Bönner, welke laatste door den jachtopziener van nor. Capadose, T. ten Velde, onmiddellijk werd herkend als de persoon, die bij zijn vlucht uit het jachthuis uit een browning schoten loste op ten Velde. Hij was bij zijn aan houding tip-top gekleed in de jachtuitrus- ting van mr. Capadose. Schip verongelukt. Twee opvarenden verdronken. Harlingen. De schipper J. de Ruiter en zijn zoon, varende op het motorschip »Neptunus« zijn verdronken. Het schip is vermoedelijk tengevolge var» den mist op de Zuiderzee vergaan. o Geknipt door een hond. De »Msb.« meldt, dat dezer dagen bij de politie te Venlo aangifte gedaan werd, dat aan de grens een fiets gestolen was. De politieagent ging er heen met zijn hond, die direct spoor kreeg en geleiders in een kreupelboschje bracht waar hij begon te graven. En werkelijk kwam onder de takken, blaren en zand de vermiste fiets te voorschijn. De hond werd weer op zoek gezet, liep toen regelrecht naar een »Bude« (zooals de houten grenswinkels ge noemd worden) passeerde alle personen, die daar verbleven, en viel iemand uit Megen aan, die in een hoek lag te slapen. Deze persoon ontkent nog, doch er zijn getuigen, die hem met het rijwiel gezien hebben. Sto9mtram«iigeluk. De 47-jarige student aan de Technische Hoogeschool te Delft, J. J. F. uit Weert, is, toen hij onder Rijswijk op een stoom tram wilde springen, gevallen. Beide beenen werden hem afgereden. In hoogst zorge- iijken toestand is hij overgebracht naar het gemeenteziekenhuis te 's Gravenhage o De ramp in Bandang. Bandjir in het Garoetsche. Weltevreden, 28 Oct. Het Garoetsche is eveneens getroffen door enorme regens. Op de onderneming Goenoeng Badega zijn tien bouws afgeschoven. In de afdeelingen Tjingirie en Waroengsimpang is hetzelfde het geval. De bevolking vlucht, door een panischen schrik aangegrepen. De Pa- meungpeukweg is op tientallen plaatsen weggeslagen. De weg Tjilaoeteurum is onherstelbaar vernietigd. Verschillende on dernemingen zijn van alle verkeer afge sloten. De brug bij Tiimanoek is weg geslagen. Deer den electrischen stroom gedood. De heer A. de Koning, te IJmuiden, die zich met zijn motorfiets van de zuidzijde der visschershaven naar zijn woning begaf, is op den straatweg langs de haven, ter hoogte van de Kennemerbrug, tegen een vallenden draad van de electrische leiding gereden, met het noodlottig gevolg, dat hij nagenoeg op slag gedood werd. Hij laat eene weduwe met jonge kinderen na. Een honger- en koude-staker. Te Budel is gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde een zich noemende dr. Ruisch van Dugteren. Zijn werkelyke naam blijkt veel eenvoudi ger te zijn. Hij weigert niet alleen voed doch ook voldoende dekking. o Winkelhuiien in groote steden. Een winkel, gedeeltelijk ook woonh aan den Coolsingel te Rotterdam is t' jaar geleden verhuurd voor f 5000 per ji De huur is verstreken en de huurder het pand moeten verlaten. Weliswaar h hij aangeboden f 20.000 huur per jaai betalen, maar naar men aan de N. R. van bevoegde zijde mededeelde, weigert maatschappij die eigenares is, 'n lagere h dan f24.000 per jaar te ontvangen, dat zij, indien zij dit jaar het zeer oude p afbreekt, hetzelfde bedrag kan maken de schutting, die in dat geval geplaats voor reclamedoeleinden verhuurd zou v den. o Merkwaardig verschijnsel. Een ieder herinnert zich uit zijn je wel het Muskusplantje met de zachtwo blaadjes, de heldergele bloempjes en zeer sterken geur. Die geur is thans bij de Muskusp verdwenen alle berichten die inkomer verschillende streken bevestigen dat en is* een verschijnsel dat terecht algem< verwondering wekt. Naar het land van den dollar Uit Haarlemmermeer meldt men, in den laatsten tijd veel bewoners van gemeente naar Noord-Amerika vertrek In een korte tijdsruimte gaven 50 pe nen zich ter secretarie met dit voorne aan. o Door een paard gedood. Het drig-jarig zoontje van den land wer G. v. d. B. te Barneveld, is ir weide door een jong paard doodgesla y^hanclen en wiriïervoeten, rowe huici, barsten, Kloven, springende Jippea Gebruikr In doezen vein 30-60 enöo a PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding i. Firma TAVERNE DE MEERE, H hamerstraat 69 te 's Bosch, het gesorteerde en goedkoopste adres. G rende het seizoen ook des Z o n d geopend van 40—4 uur. Hensden. De Raad dezer geme iri het gelijk gesteld. Gedep. Staten van Noord-Brabant ha< hunne goedkeuring onthouden aan de meer.tebegrooting, op grond dat de wedden der veldwachters niet voldoen de eischen door hen in het algemeen gesteld. De Raad dezer gemeente is tegen beslissing in hooger beroep gekomer de Kroon, van door het Kon. besluit 43 Sept. 1.1. waarbij beslist wordt da de gegeven omstandigheden de op de grooting gebrachte jaarwedde der 1 wachters voor 4920 voldoende moet wo geacht en het bestreden besluit van Ge Staten van Noord-Brabant van 34 M 4920 moet worden vernietigd. Aan het postkantoor alhier en daaronder ressorteerende hulppostkanljt werd gedurende de maand October 4' ingelegd f 7642.22, terugbetaald f 6836 As. Donderdagavond om half z< hoopt in de Geref. kerk alhier voo gaan in den Dankstond voor Weleerw. Heer ds. S. Doornbos Beneden Langstraat. In den h handel komt eenige meerdere vraaJ daardoor gaat de marktprijs ook langzl omhoog. Men besteedt voor prima I tot f 30, afwijkende soorten f 20 a I en schraal pershooi f8 k f40, alles I 500 K.G. Capelle. De dienstregeling van der vaarten der pont over het Capelsche 1 is met ingang van 4 November belang gewijzigd. Vanaf 5 45 vm. tot 8 uur I op elk kwartier vertrek van de noordzi op elk heel en half uur afvaart vanj zuidzijde. Overigens des namiddags 8, 9,45, 40,45 en 44.45 afvaart van noordzijdedes namiddags 9, 40, 14 14,30 uur vertrek van de zuidzijde, nachts te 2, 3, 4 en 5 uur op verz> Gedurende de maand October 1 werd op het hulppostkantoor alhier in; rijkspostspaarbank ingelegd f 2623,811 terugbetaald f1764,61. Het aantal i gen bedroeg 37, dat der terugbetalir. 24. Er werden 84 telegrammen beH deld, waarvan 37 verzonden en 47 vangen. Het aantal telefonische gesp» ken bedroeg 185, waaronder 18 cel sprekken. lhier voo 't gewas 5 uit 's Bef jixx iiau ma\

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2