voor liet Land van Heusdgn en Altena, de Langstraat en de Bomelerwaard. No. 4034. Zaterdag 13 November e O Zenaw-tablelfen By Dr. Kuyper's dood. Als geneesmiddelen noodig zijn. JK onrosl; gejaagdheid, overspanning, examen vrees, prikkelbaarheid en zenuwachtigheid MUNHARDT" 03 BEHOORENDE BIJ HET Matigheid, opgewektheid en lichaams oefening zijn natuurlijke levenswetten, die u gezond dienen te houden. Maar voor de velen, die deze niet hebben beoefend, het niet wilden of konden, zijn genees middelen het noodzakelijkste behoefte om de kwade gevolgen van het verwaarloozen der gezondheidsregels van de Natuur te herstellen. Dit. geldt de vele, pijnlijke verschijnselen van nieraandoening, vooral als door over werken, zorgen, laat naar bed gaan, te veel eten en drinken, en in 't algemeen door een onverstandige leefwijze, overmatig veel urinezuur de nieren overweldigd heeft en het bloed heeft vergiftigd, waardoor niergruis, rugpijn, spit, nier-waterzucht, niersteen, ischias, rheurnatiek of ontstoken nieren en blaas worden veroorzaakt. Verandering in al uw gewoonten is niet voldoende om beter te worden. Een ver standige leefwijze is noodzakelijk, maar de verzwakte nieren dienen eveneens versterkt te worden door een speciaal niergenees middel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uit sluitend voor de nieren, de blaas en urine wegen. Zy hergeven aan de nieren de kracht om haar taak het fiitreeren van het urinezuur en vloeibare onzuiverheden uit het bloed te verrichten. Zij ver zachten de blaas en regelen de urine- organen. Duizenden zijn door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam bevrijd van ernstige nierverschijnselen. Wacht u "voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening !,van*James Foster. Foster's Rugpijn 'Nieren ^Pillen jzijn ver- krijgbaarfjbij^alie goede drogisten fl.75 p.'^dooslof fjlO.per zes doozen. BUITENLAND. De koningakwestte in Griekenland. Er heeft te Athene een reusachtige de monstratie plaats gehad, zooals nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen. 70.000 personen, meest stemgerechtigden, narnen aan de betoogingen deel. De j>Eclair« verneemt uit Athene, dat bij de pas gemelde demonstraties, botsingen hebben plaats gehad, tusschen aanhangers van koning Konstantijn en Venizelos, een vroeger koninklijk officier werd gedood. De regeering heeft alle demonstraties voor koning Konstantijn verboden. Stakers, die als demonstratie aan het werk gaan. De lantaarnopstekers te Baireuth zjjn sinds jaren zonder werk, omdat de gas lantaarns niet meer worden gebruikt voor de straatverlichting. Destijds heeft echter het gemeentebestuur medelijden met de lan taarnopstekers gehad err besloten, dat zij hun loon zouden blijven ontvangen. Nu eischen deze lantaarnopstekers loonsverhoo- ging. Het gemeentebestuur wil natuurlijk van dezen eisch niets weten, en nu hebben de lantaarnopstekers tot staking besloten. Volgens de Neue Berliner Zeitung zal deze staking daarin bestaan, dat de opstekers, zoolang hun eischen niet zijn ingewilligd, de oude iantaarns 's avonds weer gaan aan steken, o wordt spoedig overwonnen door tgebrcik van per koker 75erbij apoth.en drogisten Htugeranood in China. Ontstellende cijfers. Londen. De »Times« verneemt uit Peking De gegevens, verzameld door de internationale relief®-commissie voor den hongersnood in China toonen een veel grooter nood aan, dan tot dusverre werd vermoed. De noodlijdende bevolking be draagt in de provincie Tsji-Li 2 millioen, in Sjantoeng 4 millioen, in Honau 18 millioen, in Sjansi 7 millioen, in Sjensi 8 millioen, totaal 58 millioen. Daarvan is de nood van 14 millioen zeer ernstig, van 18 millioen ernstig en van 28 millioen minder ernstig. In het geheel worden 352 districten door door den hongersnood geteisterd. Vele Chineesche en buitenlandsche steun- comité's zijn aan het werk, maar dit is verre van voldoende, daar een zeer groot bedrag noodig is om den ernstigeii nood te lenigen. 0 Een groote krach in Zwitserland. Parjjs. De N.V. voor electrische industrie te Glaris en Bazel, die geinteresseerd was in talrijke electrische ondernemingen in Duitschland, Rusland, Frankrijk, Italië, Spanje en België is gefailleerd. Het tekort bedraagt 43J millioen francs. Deze finan- tieele catastroof is veroorzaakt door den wisselkoers-crisis. 0 De lersche kwestie, Londen. Bij het debat over de repres- sailles in Ierland, dat in het Lagerhuis plaats had, werd de regeeriug verweten, dat een vrouw, die haar zuigeling voedde, door een geweerschot gedood werd op het op het oogenblik, dat de politie in een auto passeerde. Lloyd George antwoordde, dat dit een ongelukkig toeval was, zooals er steeds in den oorlog gebeuren. De De oppositie riep daarop De oorlog Lloyd George antwoordde Zeker, het is een op stand. Bij dergelijke conflicten gebeurt het altijd, dat onschuldige personen getroffen worden. De nationalistische afgevaardigde Devlin zeide, dat hij aan Lloyd George een heele lijst van aanvallen kori overleggen, die op onschuldige lieden, die geen Sin Feiners waren, waren gepleegd, waaronder een inval der troepen in zijn eigen bureau te Dubiin, dat geplunderd werd en waarbij meer dan duizend brieven met klachten van oudgedienden vernietigd waren. LluyJ George zegde een onderzoek toe. 0 De gevolgen der Ëngelsche mynwerkers- atuking. Londen. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde de minister-pre sident, dat de mijnwerkersstaking tot ge volg had, dat 14 millioen ton kolen minder werd geproduceerd, de mijnwerkers 15 millioen pond sterling verloren aan loon, 350.000 arbeiders in andere industrieën tot werkloosheid waren gedoemd en een groot aantal arbeiders met verkorten ar beidsdag moesten werken. 0 Tweeduizend geestverwanten van Pre sident Wilson, voorstanders van den Vol kenbond, hebben dezer dagen voor het Witte Huis een betooging gehouden, ter eere van den President, die voor de eerste maal sedert een jaar in het publiek ver scheen. Gezeten in een rolstoel werd hij voor de groote poort van het Witte Huis gereden, waar de betoogers langs hem defileerden. Wilson was diep ontroerd en wuifde herhaaldelijk met zijn hoed om te bedanken voor de hartelijke toejuichingen hij poogde te glimlachen, maar hij kon geen woord uitbrengen. Deze eerste ont moeting met den president, die sterk ver ouderd en blijkbaar ziek was, maakte een pijnlijken, ontróerenden indruk. BINNENLAND. De heer A. W. F. Idenburg schrijft in »De Standaard« een persoonlijk woord van afscheid jspeciaal voor hen die zich aan Dr. Kuyper zielverwant gevoelen® »Mij viel het voorrecht te beurt, hem gedurende de laatste maanden meermalen '8 weeks, en gedurende de laatste weken schier dagelijks, te bezoeken. Ik heb dit geweldig sterke lichaam langzaam zien sloopen en zijne krachten geleidelijk zien verminderen. Ik heb hem gezien in oogen- blikken dat het lichaam leed, en ook wel als zijn bewustzijn omfloerst scheen. Maar nimmer heb ik zijn geloof aange vochten gezien. Steeds vond ik hem ge rust in zijn God, ook als het lichaam on rustig was (slechts kort). Rustig liggend, heeft hij weken aaneen, zich ten volle van zijn toestand bewust, zijne ontbinding ver wacht, waarnaar hij zoo vurig verlangde. ïMet Christus te zijn was hem verre het beste.® Hij heeft wel eens gevraagd waar om hij daarop zoo lang moest wachten, maar ook zelf daarop geantwoord dat God hem geduld wilde leeren. Wat dit lange rustige liggen voor hem beteekende, kun nen alleen zij begrijpen, die zijn rusteloozen drang tot werken kenden, welke hem tot het laatste toe bijbleef. »Zijn geloof bleef steeds helder. Toen het spreken hem zwaar viel, wijl dan steeds vermoeiende hoestaanvallen volgden, kon hij zoo veelzeggend en vol blijde verwach ting den blik hemelwaarts slaan, de rech terhand omhoog heffend. Zijn ziekbed was geloofsversterkend voor hen, die hem ver pleegden. »Meer dan eens heb ik hem gesproken van de trouwe liefde, die hem werd toe gedragen in den grooten kring van zijne geestverwanten, »onze menschen,® zoo als hij placht te zeggen, en heb ik hem na mens die tienduizenden gedankt voor alles wat hij door Gods genade voor hen had mogen zijn. De trouw, die door deze vrienden hem bewezen werd, ook nadat hij het publieke terrein had moeten verlaten, heeft hem herhaaldelijk ook op zijn ziekbed verkwikt. De liefde van zijn hart bleef steeds tot hen uitgaan. >Kort geleden, toen het naderend einde reeds zijn schaduw vooruit wierp, verzocht hij mij hun te zeggen dat God zijn toe vlucht en sterkte was en dat Hij krach- tiglijk is bevonden een hulp in benauwd heden. »Z<* is hij van ons gegaan, gelijk hij onder ons geleefd heeft, roemend in de kracht en genade zijns Gods.® Spoorwegellende. Uit Utrecht schrijft men aan de N. Rott. Ct. In uw Avondblad van Donderdag las ik een stuk over ellendigen spoorwegdienst, maar de toestand is veel erger als u aan geeft. Dat ik de vorige week met den sneltrein van 7.19 uit Utrecht eerst om 11.15, dus precies 100 minuten te laat in Kampen kwam, is iets heel gewoons. Daarover spreek ik dus verder niet. Anders is het volgende: Donderdag j.l. waren bij aankomst van den laatsten snel trein richting Arnhem, (10.39) te Roosen daal bij strengen vorst de wachtkamers reeds gesloten en moesten de reizigers be stemd voor Vlissingen ruim vijf kwartier in die hevige koude op het tweede perron wachten op den trein vanuit Rotterdam, welke IV3 uur over tijd was. En uit Leiden het volgende Mag ik bij alle klachten die dezer dagen tegen de directie der Nederiaudsche Spoor wegen uitgebracht worden, de volgende voegen. Verleden week Zaterdagavond zijn de reizigers, die met den trein, die 6.15 uit Leiden vertrekt, in de richting den Haag wilden reizen, gedwongen geweest een uur lang rond te drentelen op het nieuwe zoo genaamde derde perron. Om half zeven werd de trein naar den Haag in de wacht kamers afgeroepen, waarna dus iedereen zich naar de derde perron begaf. Toen ik even 7 uur den chef explicatie vroeg voor het feit, dat alle reizigers daar nu reeds een half uur voor niets in de barre koude stonden, vertelde deze mij, dat de locomotief van den trein, die 5.03 uit Amsterdam vertrekt en Leiden nog niet gepasseerd was, defect was, dat er een nieuwe locomotief heen gezonden was en dat hij de reizigers alvast naar het derde perron had laten vertrekken, omdat hij ten hunnen gerieve dien trein, die niet fe Lei den stopt, dien avond wel zou laten stoppen. Na geduldig wachten kwam half acht die trein langs, maar hij stopte niet, zoodat de reizigers toch moesten wachten op den trein die 6.16 uit Leiden hoort te ver trekken. Men had dus 1 uur lang tever geefs gewacht op een trein, die toch niet stopte. Gegeven den deplorabelen toestand waarin het derde perron verkeert (er is geen wachtlokaal, men kan er niet zitten, het plankier is van dien aard, dat een dunne dameshak tusschen de voegen der planken vast raakt), lijkt mij deze behan deling van de zijde der spoorweg-autoritei ten vrij schandalig. Het weer was vinnig koud, vermoede- delijk licht vriezend en het mag wonderlijk heeten als oudere menschen gedurende dat uur niet een longontsteking opgedaan heb ben. Welken weg moet bewandeld worden opdat de dirictie der Ned. Spoorwegen ver andering brengt in de middeleeuwsche toe standen aan het Leidsche station. Of dat derde perron, dat sinds een maand bestaat, noodig is, kan ik niet beoordeelen, maar zooals 't nu is, is de toestand absoluut onhoudbaar. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente *s GRAVENMOER. Vrijdagavond hield de Raad dezer ge meente eene openbare vergadering, waarbij wegens ongesteldheid afwezig waren de heereri P. v. d. Dussen en W. Kielen. Voorzitter en Secretaris is de heer D. Smits, Burgemeester. De Voorzitter opent deze vergadering met gebed en geeft daarna voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die vervolgens onveranderd worden vastgesteld. Voorts doet de Voorzitter mededeelingen omtrent gehouden vaccinatie en revacci- natie, gedane kasopnemingen bij den Ge meente-ontvanger, het Distributiebedrijf en het Armbestuur, wat tengevolge der nieuwe Wet op het Lager Onderwijs voor deze gemeente staat te doen, dat deze gemeente bij den postcheque- en girodienst is aangesloten onder no. 31630, kantoor Waspik en dat tot zetters bij 's Directe Belasting zijn benoemd de heeren C. Blom en A. Prins, welke mededeelingen alle voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Een schrijven van den Geneesheer- Directeur der stichting t>Vrederust® te Bergen-op-Zoom, betreffende verhooging der verpleeggelden voor een arme krankzinnige, welke gevraagde verhoogirig wordt toege staan en besloten de begrooting dienover eenkomstig te wijzigen. 2. Een schrijven van den Minister van Arbeid inzake woningbouw en 3. Een schrijven van Ged, Staten over ambtswoningen, welke beide stukken voor kennisgeving kunnen worden aangenomen. 4. Een circulaire van de Afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren betreffende premie- vrij pensioen voor de gemeente-ambtenaren en eene circulaire van Gedep, Staten om trent hetzelfde onderwerp, waaromtrent bij meerderheid van stemmen wordt beslist hieraan geen gevolg te geven. 5. Rapport commissie Krijgsman, waar omtrent in beginsel wordt besloten tot aansluiting bij een te stichten kindertoeslag- fonds, terwijl met het oog op het uitge brachte rapport der Staatscommissie inzake die aangelegenheid het resteerende van dit rapport voor kennisgeving wordt aan genomen. 6. Een verzoek van het Bestuur der Juliana-bewaarschoo! om subsidie, welk adres tot een nadere vergadering wordt aange houden. 7. Een schrijven van het Bestuur der Ambachtsschool voor Oosterhout en Om streken te Oosterbout om verzoek voor eene hoogere subsidie, wordt van de hand gewezen. 8. In verband met de eerste op 17 November a.s. te houden aanbesteding der verhooging en verzwaring der Dongepolders, worden B. en W. gemachtigd kleigrond te verkoopen voor het beoogde doel, terwij in verband met deze werken wordt be sproken de uitdieping der haven, waar omtrent B. en W. tot onderhandelingen worden gemachtigd, terwijl de aan den loswal staande canadaboomen in verband met de verhooging der kaden in het voor jaar zullen worden verkocht. 9. Vaststelling der gemeentebegrooting en die van het Levensmiddeleubedrijf, over 1921, waartoe overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek wordt besloten. 10. Aanbieding der r ekening der reke ning 1919 en der begrooting 1921 van het Burgerlijk Armbestuur, die nader door eene commissie zullen worden onderzocht. 11. Vaststelling van het 3e kohier van den Hoofdelijken Omslag, waartoe wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. 12. Oprichting van een woningbedrijf, waartoe wordt besloten en waarvoor eene verordening wordt vastgesteld. B. en W. worden gemachtigd tot het nemen van voorbereidende werkzaamheden. Alvorens echter definitief wordt besloten tot aan bouw van woningen, zullen gegadigden tot het huren eener woning in de gelegenheid worden gesteld zich aan te melden. Wijders wordt besloten tot aankoop van bouwterrein aan de haven van P. Blom en in de Vaartsche Steeg van het Armbestuur. 13. Voorstel van B. en W. tot ge deeltelijke- kwijtschelding der pacht van den Lagen Djjk aan C. Heijblom, omdat die van zijn gehuurde geen volledig gebruik heeft kunnen maken, welk voorstel wordt aangenomen. 14. Verzoek van wed. Snoss tot af- BIJVOEGSEL Nieuwsblad ~|FABR A.MIJNHARDT. ZEI5T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5