Aambeien. iCHRALI [gesprongen of ruwe huid] Toestand in Ierland. Londen, 14 Nov. Een politieauto werd nabij Tipperay it? hinderlaag gelokt2 politieagenten zijn gedood en 10 gewond, de auto is verbrand. Het huwelijk van koning Alexander. Athene, 12 Nov. De rechtbank heeft het huwelijk van koning Alexander met mevr. Manos, wettig verklaard, de tegen- •werping van koning Constantijn afgewezen en de zegels aangebracht aan de particu liere vertrekken des konings doen ver wijderen. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Een massa-vergiftiging te Ede. Houderdrtyftig soldaten ziek. Visch of pruimedanten De gevolgen niet ernstig. Ede, 14 Nov. In de Infanteriekazerne alhier, waar op het oogenblik in garnizoen liggen de eerste en tweede compagnie van het 22e Regiment, 3e Bataljon Infanterie, in totaal circa tweehonderddertig man, hebben zich Vrijdag bij de manschappen, die uit den Achterhoek Twente en Utrecht afkomstig zijn, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Dien ochtend was in de kazerne een partij van twaalfhonderd vischjes aange komen, afgezonden door een vischhandelaar uit Lunteren, die de visch op zijn beurt uit Harderwijk betrekt. De visch, die reeds gebakken was, zag er vrij onooglijk uitzij was ble^k van kleur en blijkbaar niet schoongemaakt voor ze gebakken was. De visch werd na aankomst in de kazerne niet gekeurd en daar de menagemeester ze goed vond werd ze 's middags om half vijf aan de soldaten verstrekt. Elk kreeg drie vischjes de jongens aten met graagte en deden daarna hun avond oefening. Omstreeks kwart over negen begonnen enkele soldaten zich onwel te gevoelen en te braken en gedurende een half uur deden dezelfde verschijnselen zich bij ongeveer 150 manschappen voor. Restanten van de gebakken haring, zoo wel als de bieten, aardappelen en de jus, die het menu dien dag voltooiden, benevens braaksel van de manschappen, zijn naar het militair hospitaal te Utrecht opgezonden. Tot ongeveer twee uur 's nachts zijn er drie doctoren met de patatiënten bezig geweesttegen dat uur was het meereri- deel in zooverre opgeknapt, dat zij konden slapen. Gistermorgen waren de jongens ongeveer allen hersteld, zoodat zij gister middag nog met verlof konden gaan. Een viertal patiënten moest het bed nog houden, welk aantal heden nog met één. verminderd is. Merkwaardig is, dat ook te Ede gele gerde veld-artillerie een kwantum van dergelijke gebakken haring heeft gecoucu- meerd, doch niemand er nadeelige gevolgen van heeft ondervonden ook in de Infanterie kazerne zijn niet alle manschappen, die van de visch gebruikten, ziek geworden. Volgens sommigen ligt de oorzaak dan ook niet in de visch, maar in de pruimedanten, die door de manschappen bij wijze vari nagerecht, zijn gebruikt. Geen van deze artikelen is vóór het gebruik gekeurd, hoewel zulks wel gebruikelijk is voor zoo ver het visch betreft. Op het oogenblik. zijn nog drie patiënten bedlegerig, maar de behandelende geneesheer meent, dat ook zij de gevolgen van het visch en pruimedantenmaal weldra te boven zullen zijn, Inbraak en brandstichting. Helder, 13 Nov. Dezen zomer werd tot drie keer toe ingebroken in de choco ladetent van den heer Boon, staande op het strand te Huisduinen. In het geheel werd bijna f 400 vermist, zonder dat er eenig spoor van de daders te ontdekken was. Deze week echter zijn gearresteerd de mil.-sergeant der artillerie en twee milliciens, verdacht niet alleen van boven genoemde diefstallen met inbraak, doch ook van het moedwillig stichten van den brand, die onlangs onder zeer verdachte omstandigheden ontstond in de Artillerie kazerne. De gearresteerden moeten reeds hebben bekend. o Stoomschip in brand. Middelburg, 13 Nov. Het Engelsche stoomschip »Clan Grahamis gisteren bij Rammekens in brand geraakt en heden nog brandend. De equipage, bestaande uit 64 man, is te Vlissingen aan wal ge bracht. o Verkwisting. >Patrimonium« schrijft Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat onlangs bij gelegenheid van de Tilburg- sche kermis een totaal van circa f 400.000 (vier ton) van de spaarbank is afgelost. Tilburg is een stad van een goede 50.000 inwoners met een zeer breede arbeiders bevolking. Nu zal dit kolossale bedrag natuurlijk niet geheel en al zijn besteed op econo misch onnuttige wijze. In zulk plaatsen koopt men bij gelegenheid van de kermis wel eens wat nieuws, dal men toch be hoeft, en juist nu aanschaft. Zooals men elders hetzelfde doet bij andere gelegen heden. Maar men kan er op aan, dat verreweg het grootste deel van de opgenomen spaar gelden en van de loonen der laatste weken zijn verbrast. Vooral de jonge menschen veroorloven zich dan allerlei dwaze uitgaven. Wij achten het onbegrijpelijk, dat de plaatselijke overheden, zelfs in dezen tijd, het kermis zwijn nog niet slachten. De betrekkelijke hooge loonen van jeudige personen leiden heel dikwijJs tot allerlei dwaasheden. Zoo stond dezer dagen een jongmensch, zoon van arme ouders, vol branie, al sigarettenrookend achter op een tram. Hij gaf den conducteur geen 25 cent maar een gulden fooi. De conducteur was een hoogst fatsoenlijk man en zeker was de gulden in zijn handen economisch nuttiger dan in die van het jongmensch. Hij vond het dan ook juister, den gulden niet te weigeren maar hij heeft het geld na zijn diensttijd aan den vader van den jongen, dien hij kende, ter hand gesteld. Een eeie saluut Zou er niet in overleg met de arbeiders organisaties, een regeling in zake verplicht sparen door jeugdige personen zijn te treffen Vrijdagnacht is een moord gepleegd op een oude alleen wonende vrouw te Houten. De vermoedelijke daders, een man en een vrouw, zijri Vrijdagmiddag te Culenborg aan gehouden. o Eicctrische Straatverlichting. Dat te s' Hertogenbosch het gemeente lijk Electriciteitsbedrijf niet stilzit, daarvan kan iedere Bosschenaar zich overtuigen, die 's avonds de verlichting onzer talrijke win kels ziet en telkens bevindt dat er meer winkels zijn aangesloten aan het net, maai bij {informatie bij de Directie van het be drijf bleek ons dit nog duidelijker, toen wij vernamen, dat in 4 maanden tijd (en wat is tegenwoordig 4 maanden met zijn 45- urige werkweek tegen vroeger) een vijf honderdtal aansluitingen zijn tot stand ge bracht. Men is op het bureau dan ook den geheelen achterstand de baas en dus bij. Wie heden een aanvrage inzendt om aan sluiting wordt morgen geholpen. Pr. Ct. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkieeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen d^,t de heer G. van Andel, die ten vorigen jare naar Ü.-Indië vertrok om als Adsp. Controleur aldaar werkzaam te zijn, reeds nu bevorderd is tot Contro leur bij het B.B. Maandagmorgen was de metselaar Van der Staak Jr. werkzaam aan het dak van de woning van de smid Boelen. Hij liep door de goot, die blijkbaar zijn ge wicht niet kon dragen, en viel naar be neden. Gelukkig zonder zich te kwetsen, zoodat hij met de schrik vrij kwam. De vorige week is de inventaris van de Bierbrouwerij »de drie Hoefijzers» publiek verkocht. Naar wij vernemen, heeft de Heer Van Tuin te Dongen, familie lid van de firma Van Tuin, Bierbrouwer aldaar, de Brouwerij »de drie Hoefijzers« voorloopig voor enkele jaren gehuurd, met het voornemen direct aan te vangen met het fabriceeren van z.g. Champagne Pils en verder de biersoorten te exploiteeren van de Dongensche brouwerij, tot op het tijdstip dat hij zelf daarmee zal aanvangen. Alznkerk. Bij Kon. besluit van 30 October is G. J. Vissers, te Nieuwendijk (gem. Almkérk), onder toekenning van eer vol ontslag, als machinist bij de rijksstoom gemalen van de Bergsche Maas, met ingang van 4 Januari benoemd tot hoofdmachinist- electricien bij de Rijks electrische bemalin gen van de Bergsche Maas te Vierbansche Sluis (gem. Dussen). Donderdag j.l. keerde Dr. Overbosch per rijtuig van Uitwijk naar hier terug en geraakte met paard en rijtuig, door de dui sternis misleid,, van den weg af en kwam terecht in een diepen sloot. Dr. Overbosch bezeerde zich aan een der haftden, geluk kig niet ernstig. Zondag j.l. werd in de Godsdienst oefening der Ger. Kerk alhier een bankbil jet van f 100 gecollecteerd voor de armen. Den WelEerw. Heer Ds. J. E. Von- kelberg van Amersfoort Bonds-Directeur der Jongelingsvereenigingen hoopt binnenkort alhier een rede te houden. Beneden-Langstraat. Er komt, nu iedereri boer wil opruimen, ruime aanbie ding van vette varkens. Men besteedt momenteel nog f 1.10 per 2 KG. Jonge biggen blijven aan den hoogen prijs van f 30 f 40 per stuk. Capelle. Tot tellers voor de a.s. tien- jaarlijksche volkstelling zijn in deze ge meente aangesteld de heeren B. Verhoeven, J. Timmermans en W. J. v. Nieuwenhuijzen. De leiding is opgedragen aan den heer Jac. v. d. Lely. Het aantal door deze*gemeente bij te dragen in de rnilitielichting 1921 bedraagt 6 en 3 indien de voorgestelde verlaging van het contingent wordt aangenomen. - ExcelsiorI uit deze gemeente won j.l. Zondag van R. W. B. III te Besoijen met 4-3, terwijl het 2e elftal tegen Wil- helmina II uit Kaatsheuvel het loodje moest leggen en met 60 verloor. Drnnen. Het Dag. Bestuur dezer ge meente heeft besloten tot het plaatsen van 8 lantaarns in het dorp en 10 in de Wolfshoek. Alhier is het bericht ontvangen van de P. N. E. M. dat de kabel voor deze ge meente beschikbaar is en hoopt men zoo spoedig mogelijk te beginnen. Genderen. Vrijdag 19 Nov. 's avonds halt zeven, hoopt Ds. „Gunning vanHooge- veen in de Ned. Herv, Kerk alhier, op te treden als spreker voor de Gereformeerde zeridingsbond. 's Gravemoer. Op ruim 82-jarigen leeftijd overleed Zaterdag de heer J. H. Willigen, bij jong en oud bekend als »mesjeu« die van 1 Mei 48651 Mei 1908 aan het hoofd stond der openbare lagere school alhier en wiens 40-jarig ambtsjubi leum ons dorp op 1 Mei 1905 op waar dige wijze mocht vieren. Zij vooral, die den heer Van Willigen in zijne volle kracht hebben gekend, wisten te vertellen, wat deze bekwame onderwijzer heeft gedaan tot in drie geslachten voor de vorming van het maatschappelijk leven der 's Gravemoersche jeugd, waarvoor hij dan ook dag en nacht werkzaam was, zoo dat onderscheidene zijner leerlingen voor name posiliën bekleedeu, zoowei in Neder land als in de overzeesche bezittingen. Woensdag 24 dezer zal in het Wapen van 's Gravemoer de jaarvergade ring worden gehouden der afdeeling vari het Groene Kruis alhier. Onze scholen zijn voor een groot gedeelte ontvolkt tengevolge van 'het lieer- schen der mazelen onder de kinderen. Nienwendijk. A.s. Vrijdagavond om half zeven zal in de Geref. Kerk alhier optreden voor de Geref. Jongelingsvereeni- ging »De Zaaiercc. Dr. Kajan van Utrecht met het onderwerp »Ik schrijf u jonge lingen». A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. Colenbrander van Soemba terwijl er 's avonds de kerk een vergadering zal zijn der Zeraingsvereeni- ging waar ook Ds. Colenbrander zal op treden. Nederhemert (Eiland). Door den zwa- ren mist misleid, reed Vrijdagavond de chauffeur van Baron van Wassenaar, hoe wel een zeer langzamen gang hebbend nabij Kerkwijk in een sloot. De Burgemeester van Kerkwijk, die er ook was ingezeten, werd eenigszins aan het hoofd gekwetst. De auto was nogal beschadigd, en werd den volgenden dag met vereende krachten op den kant gebracht en achter een wagen gekoppeld huiswaarts gereden. Dienzelfden avond was W, R. alhir, per fiets van Zaltbommel komende, aan het dolen geraakt en duurde het geruimden tijd, eer hij de rechte weg teruggevonden had. Raamsdonksveer. De bietenoogst be hoort vrijwel tot het verleden nog een enkele vracht die aan de haven moet gebracht worden. De grootte der bieten was goed, doch het gewicht is niet mee gevallen. Nog zelden zal de campagne wat het weder betreft, zoo gunstig geweest zijn. Als gemachtigden voor het Kies college der Ned. Herv. Gem. werden de aftredenden herkozen, n.l. dhr. P. v. Don gen Jz., G. A. v. Dongen Jz. en A. J. v. Suylekom. Van de N.V. Scheepsbouwwerven v/h P. en A, Ruijtenberg liep met goed gevolg de voor Frapsche rekening gebouwde lichter »Mulboux« groot circa 400 ton. De kiel werd gelegd voor soortgelijk schip. De zoon van dhr. Waas geraakte met zijn fiets in de haven, die gelukkig heel weinig water bevatte. Een modder bad was alzoo zijn deel, dat hem vooral aan één der oogen veel last en pijn ver oorzaakte. De Wededele Heer en Mevrouw P. A. Ruijtenberg te Waspik vierden hun veertigjarig Huwelijksfeest. Ter gelegen heid hiervan was de Scheepswerf op Raams donksveer door viaggentooi versierd en kregen de werklieden een vrijen middag met behoud van loon. Op de alhier gehouden paarden markt was de aanvoer niet grootslechts 78 stonden er aan de lijn. Weinig of geen handel. De aanvoer van biggen ter verkoop was van niet bizonder veelprijs tot f 36 per stuk. De heeren W. Zijlmans en J. Smits werden gekozen tot Ouderlingen der Ger. Kerk de heer A. v. d. Sluis tot Diaken. Het heel vroeg gezaaide winterkoren komt goed uithet later gezaaide laat veel, zoo niet alles te wenschen over. Waalwijk. Voor 't departement Lang straat van 't Nut van *t Algemeen trad 11. Woensdag in de achterzaal van het hotel Verwiel op, de heer Alt, toonkunstenaar te Bolsward. De zaal was goed bezet met een aandachtig gehoor. Woüdrichem. Een aantal visschers in deze gemeente ontvingen van den heer Inspecteur der visscherijen in het 4e, 6e en 7e district eene vergunning om op bepaalde plaatsen te visschen met kleiner manswijdte dan 45 mM. en onder meer strenge voor waarden ter voorkoming van misbruik..Na slechts enkele dagen, was reeds niet min der dan 13000 pond alver hier aangevoerd, welke vischsoort sedert 1911 reeds krach tig beschermd was door de ruimere mans- wijdte der vischzegen ter bescherming van andere vischsoorten. Zaltbommel. Bij de gehouden ver kiezing van 2 Hoofdgeërfden in het pol derdistrict Bommelerwaard boven den Mei- dijk, wegens de benoeming tot Heemraad van de heeren D. A. v. d. Kaay en H. L., Phiiipis zijn uitgebracht 1098 stemmen, waarvan op de heeren B. v. Duynen te Hedel 844 stemmenC. W. de Geus, Biuchem 702 stemmen A. M. Koolhaas, Aalst 400 stemmen. Overige stemmen verdeeld. De beide eersten zijn dus gekozen. Mijnhardt's Anga siroop maakt de hoest los bij groot en klein. VERGADERING van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Maandag 45 November des namiddags 7.30 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen Aanwezig de leden: C. J. de Jongh, H. A. Verhoeven, F. II, Verhoeven, A. A. de Haan, L. de Mol en G. van Everdingen. De Voorzitter opent de Vergadering te 7.45, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen die daarop onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen is: 1. Een schrijven van den Heer P. A. van Andel, waarin deze wegens zijn vertrek naar Leeuwarden ontslag ver zoekt als lid van den Raad en de beste wenschen uit voor den bloei der stad en het geluk der ingezetenen. 2. Een schrijven van Mej. C. A. Reas, waarin deze mededeelt met 1 December in functie te zullen treden als onderwijzeres der M. U. L. O. School. 3. Besluit Gedep. Staten tot goedkeuring van het door den Raad vastgestelde pre sentiegeld op f 2.per lid per vergade ring. 4. Besluit Commissaris der Koningin tot herbenoeming als zetters voor deze ge meente van de heeren C. J. de Jong en L. J. Veerman. De stukken 1 tot 4 worden aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter wijst een commissie aan bestaande uit de heeren De Moll en De Haan om de gelcofsbrieven te onderzoeken van het nieuw benoemde raadslid de heer H. van Herwaarden. Voor dit doel wordt de vergadering tijdelijk geschorst. Nadat de vergadering weder is geopend, verklaart de heer De Haan namens de Commissie, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en deze dus tot toelating van het nieuw benoemde lid adviseert. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter wijst als leden der com missie voor het onderzoek der Gemeente - begrooting 1921 aan de heeren De Haan, De Moll en F. H. Verhoeven, die verklaren de benoeming zich'te laten welgevallen. Voor het onderzoeken der Rekening 1919 en de Begrooting 1921 der Godshuizen worden door den Voorzitter benoemd de heeren De Moll, H. Verhoeven en H. van Herwaarden. De aanwezige heeren verkla ren zich voor deze taak bereid, terwijl de heer Van Herwaarden van deze benoeming zal worden kennis gegeven. Door het Bestuur der Godshuizen is een aanbeveling ingediend voor de benoeming van een Regent voor dit College, aftredend de heer L. J. Veerman. Op deze aanbe veling is geplaatst als no. 1 de aftredende en als no. 2 de heer J. J. Oerlemans. Met algemeene stemmen wordt de heer L. J. Veerman herkozen Het suppletoir kohier voor de heffing van schoolgeld voor kinderen, die na 1 September op school zijn gekomen, wordt zonder hoofdelijke 'stemming vastgesteld voor de M.U.L.O. op een bedrag van f 173.20 en voor de gewone lagere school op f 22.08. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur, zich naar aanleiding van het door de heer de Haan in de vorige vergadering geopperde denkbeeld tot vorming eener schoolcommissie, heeft onledig gehouden met het ontwerpen van eene verordening, welke verordening de leden is thuis gestuurd. Alvorens deze verordening in behandeling te nemen moet spreker echter wijzen op een kleine fout. die de typist heeft gemaakt in artikel 8, waar aangegeven is dat dc commissie eenmaal per jaar zal vergaderen, hetgeen moet zijn, minstens 6 maal per jaar. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden op- of aanmerkingen heeft omtrent de verordening, zegt de heer de Haan, dat het naar zijne meenir.g de be doeling der wet is, dat de ouders van schoolgaande kinderen ook toezicht uit oefenen op dat onderwijs. Daarom zou hij aan art. 2 willen toevoegen, dat een ouder ophoudt lid van de commissie te zijn, zoodra van deze geen kinderen de schoöl meer bezoeken. De leden worden voor 5 jaar gekozen en dan zou zich het geval kunnen voordoen, dat iemand lid was, die geen kinderen meer op school had. De Voorzitter verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben, hoewel de noodzakelijk heid er niet van inziende, daar de Raad er wel op zal letten iemand te benoemen, die lid kan blijven. Hierop vraagt de heer de Haan of de Raad den Voorzitter van de Commissie benoemt of dit aan de Commissie zelf wordt overgelaten en of B. en VV. reeds een voordracht voor een dergelijke Com missie hebben opgemaakt. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, de verdeeling der verschillende functies aan de Commissie zelf over te laten. Dat nog geen voordracht is opgemaakt, omdat de verordening eerst op 1 Januari a.s. in werking treedt en dit dus nog in een vol gende vergadering kan geschieden en B. en W. niet wisten of de Raad 5 leden voldoende achtten. Daar niemand verder op- of aanmerkingen heeft, wordt de verordening, aangevuld met de voorgestelde wijziging van art. 8 door den heer de Haan, met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat de verordening op de heffing van legesgelden verouderd is en noodig herziening eischt. Door B. en VV. wordt daarom den Raad een nieuwe ver ordening aangeboden, die zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Van Gedep. Staten is ontvangen het Kon. Besluit van 13 September inzake jaarwedde veldwachters met een begeleidend schrijven. Door Gedep, Staten was bij besluit van 31 Maart 1920 goedkeuring onthouden aan de begrooting 1920 dezer gemeente, op grond, dat door den Raad den post voor de traktementen der gemeente veldwachters daarop niet was uitgetrokken, zooals deze werden aangegeven in Prov. Blad 1919. De Raad achtte de vastgestelde trakte menten voor Heusden voldoende en ging in hooger beroep bij de Kroon. Deze besliste, dat Gedep. Staten niet bevoegd zijn hunne goedkeuring aan eene gemeente-begrooting te onthouden, op grond dat daarin niet is voldaan aan een alge meene salarisregeling. De Kroon was van oordeel dat de beslissing, of een salaris voldoende is, behoort te worden genomen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2