vsGTliBtLayvanHeusdengnAltenejeLangstraatendegoninielBrwaard SEN0RS0 de 10 cents sigaar, MAMEIJI 4 J 1.1 Blijdenstein-Haas 3 Waar koop ik practische St. Nicolaas- Cadeaux Rook ons SUCCESMERK, Speciale ettgros-afdedittg Dit nr. bestaat uit 3 bladen Uitgever: L. J.» VEERMAN, Heusden. No. 4038 Zaterdag 27 November1920 B" samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. L. Tel. int. 411. Hinthamenstraat 24, 's-BOSCH* Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. mnmmmife: ^TTïïTmmnrmTTïïïïli Und VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De volkenbondsvergadering zet de alge meene beschouwingen voort, lederen dag nieuwe redevoeringen zonder dat het tot daden komt. De Italiaansche afgevaardigde Tittoni heeft het reeds terecht gezegd, dat de volkenbondsvergadering niet naar haar daden, maar naar haai woorden beoordeeld zal moeten worden. Ook de Nederlandsche afgevaardigde Van Karnebeek is aan *t woord geweest. Hij zeide in een keurig verzorgde rede, in een Fransch dat naar inhoud en uitspraak de bewondering der pers te Genève heeft opgewekt, dat niets ongelukkiger zou zijn, dan dat deze con ferentie uiteen zou gaan met vage wen- schen, met theoretische uitspraken, zonder practische gevolgeu er aan te verbinden. Het fïnancieele vraagstuk is een der hoofdoorzaken van al onze moeilijkbeden, en ekonomische en sociale orde hangt van de oplossing van dit vraagstuk af. Daar de tweede commissie dit probleem te be handelen krijgt, trad de heer Van Karne beek natuurlijk niet verder in den inhoud der mogelijke oplossing. In alle bijzondei heden behandelde de minister daarentegen liet laatste gedeelte van art. 18 van het Volkenboridsverdrag. Na de algemeenheden, die nu eenmaal bij algemeene beschouwingen onveimijdelijk zijn, doch die wel wat eentonig beginnen te worden wanneer zij niet door een redenaar als lord Robert Cecil worden uitgesproken, was het waarlijk een genot, weder eens een fijn juridisch beloog aan te hooren. Men kan van meening verschillen over de vraag, of 'het niet wenschelijker ware, in dien de Nederlandsche regeering Cecils woorden meer ter harte zou nemen en een moedige® volkeribondspolitiek zou bepleiten. Nu echter de Nederlandsche buitenlandsche politiek eenmaal het karakter van groote voorzichtigheid heeft aangenomen en de Nederlandsche regeering het blijkbaar als haar voornaamste taak in den Volkenbond beschouwt, op het gebied der ontwikkeling van het internationaal recht werkzaam te q „WILHELMINA-BAZAR" Kolberstraat 6-8-10-12 Telef. 50 s BOSCH. De grootste sorteering aan billijks te prijzen. Zie Etalage - Zie Etalage zijn, moet de rede van minister Van Kar nebeek als volkomen geslaagd worden be schouwd. Het Engelsche Lagerhuis heeft Maandag een slecht voorbeeld aan andere parlemen ten gegeven. In 's lands zaal was de ver bittering zoo groot, dat twee leden hand gemeen werden en anderen hebben mee gedaan aan een kloppartij. Ook in Bologna, maar daar in deri gemeenteraad hebben vechtpartijen plaats gehad, waarbij echter van revolvers werd gebruik gemaakt en zeven dooden vielen. Dat zijn Italiaansche zeden en uitingen van verbittering in overeenstemming met den volksaard. De verbittering in h$t Engelsche Lagerhuis was nochthans ver moedelijk niet minder dan die in den ge meenteraad van Bologna. De bloedige Zondag van Dublin had er schuld aan. Bloedig door de gruwelijke moordpartij op officieren, die niet meer dan deri voorgeschreven plicht .hadden gedaan, en bloedig door het tooneel op het voetbalveld, dat sterk aan een re presaille daartegen deed denken. De Engelsche regeei ing verzekert met dat al dat zij de samenspanning baas wordt en dat men nog slechts met een van hare laatste uil barstingen te doen heeft. Op het eerste gezicht lijkt dit paradoxaal, maar er schijnt toch wel reden voor te zijn. De activisten of extremisten onder de Sinn- Feiners hebben, nadat zij de ervaring heb ben opgedaan, dat het platteland geen ge schikt operatie-terrein meer voor hen is, gaandeweg de wijk genomen naar de groote steden en vooral naar Dublin, dat, hoewel het de zetelplaats van de regeering is, achterbuurten heeft, die tot de ergste van de wereld behooren. Het is er een warnet van straten en steegjes met krotwoningen, schuurtjes en bijgebouwtjes, die voortreffe lijke schuilplaatsen bieden. De Dublinsche politie, die er goed thuis was, is eenigen tijd geleden op haar eigen verzoek ontwa pend, omdat de verliezen onder het corps te zwaar werden. Met bebulp van eenige gidsen houden soldaten en hulppolitie daar af en toe razzia's, maar de uitkomsten moeten niet aan het doel beantwoord hebben. De represailles op het platteland hebben de bevolking daar toch eenigszins schichtig gemaakt voor de activistische elementen van Sinn-Fein en zij begint zich nu tegen dezen te keeren. Het Engelsche Hoogerhuis is Dinsdag met de tweede lezing van de Home-Rule-wet begonnen, die, zoo zij ook daar wordt aan genomen, op 2 Augustus 1921 in werking moet treden, en in het Lagerhuis zal van daag een beraadslaging over Ierland gehou den worden naar aanleiding van een motie van Asquith, waarin hij eensdeels de moor den op de officieren te Dublin, anderdeels de represaille-politiek van de regeering ver oordeelt. Ierland blijft daarmee aan de orde van den dag, ook in de pers. De Morning Post blijft roepen om afkondiging van de krijgswet iB Ierland, de liberale pers uitpakken tegen de represaille-politiek. Maar op het oogenblik is de verbittering te groot om veel vruchtbaars van het ge wrijf en geschrijf te verwachten, en zal de stem van de arbeidsparty, die andermaal op de afkondiging van den godsvrede aan dringt, nauwelijks gehoord worden. Zij zelve heeft trouwens besloten, om haar commissie van onderzoek naar de represailles voorloopig niet te laten ver trekken, blijkbaar omdat zij het tegen woordig oogenblik niet geschikt acht, om op grond van verklaringen van verbitterde getuigen conclusies te trekken. Men moet dit misschien betreuren, omdat juist nu een onderzoek allermeest noodig is, o. a. naar de toedracht van de schietpartij op het voetbalveld te Dublin, die de extre misten zonder voorbehoud als een repre saille-maatregel voorstellen, terwijl de of- ficieele lezing blijft, dat de eerste schoten op de openbare macht van het voetbal veld af zijn gelost, om een verwarring te stichten, waarvan de officiers-moordenaars geprofiteerd zouden hebben om de plaat te poetsen. De waarheid is in elk geval hopeloos zoek en de atmosfeer van be schuldigingen over en weer uitermate onge schikt om iets te bereiken, dat op verzoe ning en bevrediging lijkt. De Fransche pers gaat voort met de nieuwe Grieksche regeering te dreigen met het verscheuren van het tractaat van Sèvres dat alleen aan Griekenland zulk een gewel dige uitbreiding ten koste van Turkije beeft toegestaan ter wille van Venizeios en uit dankbaarheid voor zijri moeite om Grieken land aan den kant der Entente in den oorlog te brengen. De Hoimne Libre be pleit openlijk de teruggave van Adrianopel en Smirna aan de Turken. De Fransche regeering is, volgens haar laatste nota aan Londen, ten stelligste ge kant tegen een lerugkeer van Konstaniijn, dien zij vooral wegens den aanval op Fran sche matrozen in de Piraeus in den tijd van den oorlog als een «aartsverrader® blijft beschouwen, maar wil, behoudens zekere waarborgen, toch genoegen nemen met een troonsbeklimming van zijn oudsten zoon, den hertog van Sparta. Ook Engeland schijnt ihans volgens de Petit Parisien, de Grieken gewaarschuwd te hebben dat het de winst van Sèvres niet kan behouden als koning Konstantijn op den troon komt. De vriendschapsbe tuigingen van koning Konstantijn voor En geland hebben dan hun doel gemist en het beste, wat hij verwachten is, dat zijn oud ste zoon koning zal worden. BUITENLAND De Donsu-lantlcn. De echtscheidingen in Oostenryk. Het landgericht te Weeenen heeft in den loop van dit jaar 3600 echtscheidin gen uitgesproken, dat is 1000 meer dan het vorig jaar. Prijsverlaging. De Fransche bladen melden, dat de prijs verlaging werkelijk begonnen is. De prijs van wol is tot het peil van 1917 gevallen 5 de suiker is aanzienlijk in prijs gedaald en een kilo kost nu 3 frank 74. Olie, zeep, rijst en cacao daalden eveneens. Opzienbarende verduistering. Alle beamten van het station te Duis- burg belast met den verkoop der reisbil jetten zijn gearresteerd onder verdenking aanmerkelijke verduistering gepleegd te hebben. Men vermoedt n.l., dat zij reeds geruimen tijd valsche kaartjes verkocht hebben. o Kief weer ontruimd. Uit Kiëf wordt gemeld, dat de Oekrain- sche troepen Kiëf hebben ontruimd. Zij trekken door de bolsjewiki achtervolgd, terug. De bezetting van Kièf door de bols jewiki wordt spoedig verwacht. o Bloedige botsingen te Bologna. Omtrent de bloedige tooneelen te Bolog na wordt nog gemeld, dat, terwijl de nieuw gekozen gemeenteraadsleden ter BOTERMARKT. raadszitting vergaderd waren, de nationa listen en socialisten een formeel gevecht leverden op het plein voor het stadhuis. De roode garde, die binnen het gebouw was geprotesteerd meende, dat de natio nalisten op het punt stonden het stadhuis binnen te dringen, en wierp bommen onder de menigte. Inmiddels had een aantal revolutionairen zich toegang verschaft tot de zittingzaal. Zij uitten bedreigingen tegen de kleine groep raadsleden der oppositie. Een van dezen, advocaat Ovilio, reikte zijn revolver aan zijn tegenstanders en zeide>Doodt ons, als ge durft Onmiddellijk liep een socialist op het raadslid Giordani toe en schoot hij hem twee kogels in het hoofd. Een ander raadslid kreeg een schot door de long. In totaal werden acht personen gedood, acht levensgevaarlijk gewond en zeventig meer of minder ernstig gewond. o Gisting in Tirol. De gisting in Tirol neemt met den dag toe. De werklieden hebben de algemeene staking afgekondigd. De Itali ansche mili taire commissie te Iaasbrück heeft aan de landsregeering medegedeeld, dat zij haar, als het noodig zijn mocht, troepen ter be schikking zal stellen. Bij de volksweer baarheid te Innsbrück is muitery uitge broken de manschappen weigeren den officieren te gehoorzamen. o Beroering ran posttreiuen. De «Daily Mailt verneemt uit New-York, dat twee knappen van 19 en 17 jaar be kend hebben betrokken te zijn geweest bij een reeks bevroovingen van post-treinen, waaruit zij, tusschen Council Bluffs (Iowa) en Omaba (Nebraska) aangeteekende brie ven roofden, die waarden bevatten tot een bedrag van 875.000 pond sterling. Be vreesd ontdekt te worden, verbrandden zij voor een waard van 200.000 pond in een keukenfornuis en hielden maar 12 pond voor zich. Zij hadden als medeplichtige een volwassen man, die in een auto 75,000 pond medenam de overige 600.000 pond zijn in beslag genomen. De man, die nog vermist wordt, reed NIEUWSBLAD ■o- - Nu wordt het tijd U bezig te houden met de vraag: Een bezoek aan onze Magazijnen een blik in onze étalages geven U 't antwoord. In Dassen, Sjaals, Handschoenen, Overhem den, Zakdoeken, Handdoeken, Stoelkussens, Luxe Zeep en Eau de Cologne, Kousen, Truitjes, etc. etc. vindt U eene ruime keuze. Wat is thans meer welkom dan eene warme Wollen-, Molton- of Gestikte Deken? Wat nuttiger dan een degelijke Jekker, Overjas, Waterdichte Cape of heerlijke Wollen Trui? Verras uwe vrouw, dochter of aanstaande met een mooie Schort, Blouse, Mantel, wollen Doek of een Rok in laken, flanel, tricot of moiré. Wat dunkt u van een degelijke Jurk, Truitje, wollen Muts of warme Das voor de kleinen? Of een mooi Kachelzeiltje of Tafelmat in de kamer? Wij vestigen vooral Uwe aandacht op eene groote partij Lappen, Coupons en Restanten, zeer geschikt voor cadeaux, welke wij deze week aan zeer voordeelige prijzen opruimen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1