yoor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaarl No. 4038. Zaterdag 27 November .-WINTER-^ Magazijn St. Jozef. L. DERKS, MIJNHARDTS Kinderkleeding. «AilLMAWs Heeren- en In doozen van 3o-6o«n9oc BEHOORENDE BIJ HET DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden niet-waarschuwingen begrepen Beseft men het gevaar Zou h$t niet verstandig zijn om een bewezen weerstands methode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwoverspan ning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. Een gevaar volgt spoedig, want verwaar- loozing doet ernstiger verschijnselen ont staan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveei, nier- en blaasont steking, waterzucht en urinezuur-vergif tiging. Ejeze weerstand hangt af van de vol komen filtratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur ge zond verstand, eenvoudig voedsel en gere gelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen vol doende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door verzwakking van deze organen ver oorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. BUITENLAND. Kronen die weer opgeraapt worden Toen een paar jaar geleden veel vorsten uit den weg moesten gaan voor de revo lutionaire vloedgolf' heeft men gesproken van kronen, uie over de straat rolden. Thans vertoont Centraal Europa alweer een geheel ander beeld, schryft de «Stan daarde. De officieele heerschappij van de revo lutie is feitelijk geëindigd. In Hongarije is 't zoo goed als zeker, dat binnenkort weer een vorst den troon van den heiligen Stephanus beklimmen zal. Het uitkijken is enkel nog maar naar den door allen gewenschten man. Ook in Oostenrijk komt, na de jongste nederlaag der revolutionnaire partijen, de aandrang tot herstel der monarchie al sterker tot uiting. Dat in Duitschland de volksopinie aan het kenteren is, blijkt uit niets zoo sterk, als uit het veldwinnend besef, dat het met de republiek niets gedaan is, zal er voor het Rijk als eenheid nog een periode van weeropstanding volgen. Ook in Beieren, waar de roode vlam zoo wild uitsloeg, is voigens kenners van den toestand, het wachten nog maar op het geschikte oogenblik om de monarchie in eere te herstellen. Het blad concludeert daaruit De gevallen, of zoo men wil, neerge worpen kronen, worden dus gaandeweg weer opgeraapt. Wat men vóór twee jaren op het diepst smaadde, komt weer in eere. Is het ook niet opmerkelijk, dat men in Griekenland een terugkeer van den uit gebannen vorst voor zeer waarschijnlijk houdt, als aan het volk maar de vrije keus gelaten wordt Natuurlijk zal ook hier de geschiedenis wel blijken naar beide zijden haar lessen te hebben uitgedeeld. Ongetwijfeld zullen de vorsten van straks niet meer de machts factoren van weleer zijn. Wat voorts een latere toekomst brengen zal, als de tijden zijn voor een dictator, een wereidbedwinger blijve hier buiten rekening. Maar ter kenschetsing van den revolu- tionnairen waan, die de volkeren bevan gen had, is de zoo snelle kentering van de politieke gevoelens in meer dan één Staat van bijzonder belang. o De Fransche pers die zich met hand en tand verzet tegen een terugkeer van koning Konstatijn naar Athene, bespreekt een mogelijk onvoorzien gevolg daarvan, dat ex-keizer Wilhelm dan wellicht zou trach ten bij zijn geliefden zwager «Tino» een schudplaats te zoeken. Het «Journal des Débats« maakt gewag van deze mogelijk heid en maakt melding van het bericht, dat de ex-keizer zich zou willen vestigen in het Achilleion, het beroemde paleis op Korfoe, waar hij vroeger, voor den oorlog zoo gaarne vertoefde en waar men reeds bezig zou zijn met de noodige voorberei» dende werkzaamheden. Het «Journal des Debats voegt zelf aan dit bericht toé, dat men goed zal doen het slechts onder groote reserve te aanvaarden en dat in elk geval de ex-keizer zeker Nederland niet zal kun nen verlaten zonder goedvinden van de Geallieerden. o De dood-verklaarde soldaat. Eenigen tijd geleden wendde zich een oud-soldaat tot het Erigelsche ministerie met een pensioensaanvrage. Na eenige weken wachten kwam het antwoord, dat hij in de boeken van het ministerie als gesneuveld vermeld stond. Onze oud-soldaat weigerde zich als overleden te beschouwen en antwoordde, dat hij integendeel levend was en gezond als een visch. Daarna her haalde hij zijn aanvrage voor een pensioen en schreef verscheidene brieven om aan te dringen op een beslissing. Toen werd het ministerie kwaad. Zooveel onbeschaamd heid, vond het, ging toch wat ver. Deze man was dood, zoo was het tenminste in de boeken neergeschreven. En of hij nu zelf beweerde, dat hij in leven was, ver anderde niets aan de zaak. Om een einde te stellen aan deze lastige correspondentie, vergenoegde het ministerie er zich ten slotte rnee den oud-soldaat het nummer van zijn graf op te geven, met aanduiding van de plaats waar het zich bevond. De soldaat heeft de zaak nu wijsgeerig opge nomen en zijn voornemen te kennen ge- ge"en zijn graf te gaan bezoeken en er bloemen op neer te leggen. o lit noodweer Mevrouw Dr. Mary Masson, een bekende Amerikaansche dame, die aan hetk'hoofd van een inrichting voor zenuwlijders te Boston staat, reisde eenigen tijd geleden naar New-York. Nauwelijks was zij te Boston in een coupé-niet-rooken gestopt, of zij stak een sigaret op. Verontwaar digde protesten der medereizigers, waaraan Mary zich echter niet in het minst stoorde, met het gevolg, dat de interventie van een spoorweg-ambtenaar werd ingeroepen. Deze wees de dame op het rookverbod en eischte, dat zij haar sigaret zou wegwerpen. Zij weigerde, waarop de beambte procesver baal opmaakte. De zaak kwam voor. Op' de vraag van den rechter, wat haar bewogen had het spoorweg-reglement te overtreden, ant woordde zij: «Omdat dat reglement dwaas is.De coupé, waarin ik zat, was vol bacillen, zooals trouwens alle spoorweg- wagons. Rook ik, dan doe ik niets anders dan mij tegen een ernstig gevaar bescher men. Dit betoog- was mevrouw Masson echter niet voldoende. Zij wist zelfs door te drij ven, dat de lucht in een volle coupé bac teriologisch onderzocht werd en daarbij bleek dat zich in die lucht typhus- en cholera-bacillen bevonden. Mevrouw Mas son blies vervolgens zoo luidt het ver haal wat rook in de met bacillen ge vulde lucht en zie het grootste gedeelte van die bacillen was verdwenen. Daarop sprak de rechter haar vrij, zijn vonnis grondend op de stelling, dat beklaagde uit noodweer gehandeld had GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasehstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFJEIfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. I Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KR1JB0LDER Hintharnerstraat 70. 's-BOSCH. trager» 1AXE.ER-TABLE1 Handels- en Landbouwbank, die, naar het «Hdbl.» berichtte, te [Weenen'gesignaleerd zou zijn, seint thans zelf uit^Keulen aan het blad, dat hij zich aldaar heeft geves tigd, doch te zijner tijd zal terugkomen. De betalingen gaan echter geregeld door, en de zaak is safe, voegt hij er bij. De nieuwe tijd. Het gebeurde in een onzer groote steden, vertelt de «Stand.c De daar gevestigde slager X. heeft een flinke zaak en een tamelijk uitgebreid per soneel. Volgens de nieuwe Arbeidswet moet het personeel een vrijen middag per week hebben dien kreeg het Donderdags. De heeren besloten dien middag geza menlijk gezellig door te brengen op de rolschaatsen baan van het restaurant «De Zone. Zij zwierden er lustig op los en dronken hun glas op «den vrijen middag» de nooit door een slagersbediende gekende weelde.... Het zal vijf uur geweest zijn, toen bij slager X. de telefoon waarschuwde. Hallo met X. Ah zoo I U spreekt met «De Zont. Kunt u mij dadelijk 10 pond leverworst laten bezorgen Het spijt me wel, maar ik heb nie mand aan de zaak, de lui hebben den vrijen middag. Dat is jammer, ik moet ze direct hebben voor een gezelschap, dat hier is en leverworst wenscht. Nou irifin, het is wel vervelend, maar dan spring ik zelf radar even op de fiets Toen X met de worst binnenstapte,1 zag hij zijn getrouwen rond de tafel, wachtend óp den hartigen hap. Of hij raasde is niet bekend, maar dat hij reden had tot voldoening, dat zijn per- sopeel zijn worst lust en hem de klandizie gunde, is zeker buiten kijf. o Smijten met geld. Wij lezen in het «Dagbl. van N.-Brabant» volgend stukje »'t Gebeurde in de Zeister tram Zater dagmiddag. Te Zeist stapt een jonge metselaar, dra ger van een arbeidskaart, niet in den voor houders dier kaarten"*bestemden achtersten wagen, doch in den voorsten, werpt zich daar in half liggende houding op een der banken en strekt zijn kalkschoenen en dito- pantalon over het fïuweelen kussen der over staande bank. Conducteur gaat naar hem toe en zegt Zeg, vriend, heb je een arbeidskaart Ja Nu, dan moet je in den achtersten wagen 1 BINNENLAND. Met Weenen, maar Keulen. De heer Broekhuys van de Rotterdamsche Zal niet gaan, cheffie Je weet, 't is voorschrift 1 En ik, zegt de nauwelijks 20-jarige werkjongen, ik blijf hier zitten. Ik betaal vandaag I En met zwier wordt den conducteur een briefje van f 60 ('s mans weekloon vermoe delijk, of althans een deel er van) in de hand gestopt. Deze wisselt met moeite en krijgt van den geldsrr.ijter twee kwartjes fooi op den koop toe. Suiker. De sedert eenige weken ingetreden zeer belangrijke daling van den suikerprijs op de wereldmarkt maakt het onmogelijk het thans bestaande stelsel van levering van gerantsoeneerde suiker tegen goedkoopen prijs en van niet-gerantsoeneerde suiker tegen hoogeren prijs hier te lande nog langer te handhaven. Derhalve wordt met ingang van 28 dezer het bonnenstelsel beëindigd en zal bijgevolg op bon no. 61 en volgende geen goedkoope suiker kunnen gekocht worden. Voortaan geldt voor suiker slechts één uniforme prijs. Daardoor komen ook met ingang van genoemden datum te vervallen de tot dus verre bestaande maximumprijzen voor $ii ker van f 94 per 100 K.G. in den groot handel, van f95.75 per 100 K G. in den tusschenhandelprijs en van 17| cent per I K.G. voor de gerantsoeneerde op rijks- suikerbons verkrijgbaar gestelde huishoud- suiker in den kleinhandel. In verband hiermede hebben suikerpro ducenten zich verbonden tot nader order de voor binnenlandsch verbruik henoodigde witte suiker te leveren tegen een prijs van ten hoogste f80 per 100 K.G. exclusief zak of f81 per 100 K.G. inclusief zak, zoodat er in den groothandel een daling is van f 14 per 100 K.G. o Vreuwen de leidsels. Te Enschede, waar ten gevolge der koetsiersstaking gebrek aan deze werk krachten bestaat, werd Zaterdag een jong paartje, dat in 't huwelijk trad, gereden door twee meisjes, keurig uitgedost in de smaakvolle uniform van koetsier en palfrenier. 't Geval had veel bekjjks. De openbare onveiligheid. Men meldt uit Venlo aan «De Maas bode» Onze stad wordt als het ware over stroomd door Duitsche koopers, koopsters en bedelaars, welke laatsten meestal kinderen zijn uit alle mogelijke achter buurten der nabij gelegen groote Duitsche steden. In den aanvang gaf menigeen, door medelijden bewogen, den stumpers gaarne een aalmoes, maar langzamerhand is het een plaag geworden, daar ze niet alleen bedelen, maar stelen als de raven. Wanneer iemand hier in de stad bij de politie aangifte doet, dat er uit zijn winkel of gang op klaarlichten dag gestolen is en dat gebeurt in den laatsten tijd nog al eens dan kan hij er bijna altijd bij vertellen, dat even te voren Duitsche kin deren waren komen bedelen. Diefstallen en inbraken zijn aan de orde van den dag. In een der vorige raads vergaderingen zeide een der raadsleden, dat in korten tijd 77 inbraken hadden plaats gehad men overdrijft niet als men zegt, dat er sinds dien tijd nog een dertig a veertig zijn bijgekomen. En de dieven, die hier geknipt worden, zijn bijna allemaal Duitschers. Vooral rijwieldieven zijn er bij de vleet onder. Op het politiebureau op de Markt is aangifte gedaan van zeven rijwieldief stallen. Dagzegels. Op 28 December a.s. worden de dag zegels ingevoeld. De dagzegels zullen voor vele menschen die bezwaren hadden, omdat zij voor een arbeider die slechts één dag per week bij hen werkte en voor wien zij een premie voor een geheele week moesten betalen, een uitkomst zijn. Zij dienen uitsluitend voor arbeiders die slechts 1, 2 of 3 dagen per week bij iemand werken, b.v. naaisters, werkvrouwen, losse arbeiders, enz,, doch niet wanneer van 4 dagen tot een heele week door een arbei- ber bij een werkgever gewerkt wordt. Hoe worden nu deze dagzegels gebruikt Men ga eerst de loonklasse na, waarin iemand valt, dit is voor naaisters, werk vrouwen enz boven 21 jaar loonklasse 3, voor mannelijke losse arbeiders boven 21 jaar loonklasse 5 van 14—18 jaar loon klasse 3, van 1821 jaar loonklasse 4. De dagzegels bedragen In loonklasse I 7.5 cent. II 7.5 III 10 IV 12.5 V 12.5 Voor den wachttijd zijn voor premiebe* taling in dagzegels afzonderlijke bepalingen gemaakt doch den arbeiders wordt in hun eigen belang aangeraden te zorgen, dat zooveel mogelijk zegels op hunne rente- kaart geplakt worden. De dagzegels zijn geldig vanaf 28 No vember a.s. en worden vanaf dien datum verkrijgbaar gesteid. Inlichtingen worden verstrekt door den Raad van Arbeid. De Kotterdamsche vailing. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f18.85f25.60 idem (klein) f 16.35-f17 85 Eendeieren f 16.80 f 17.30 Aanvoer 28000 stuks. Gedeod bij een carbid-ontplofiing! Aan boord van een logger in de Visschers- haven te Scheveningen is een carbidbus gesprongen, met het gevolg, dat een zekere J. uit de Maas wijkstraat doodelijk getroffen werd. De patiënt, wiens hoofd bijna ge heel uiteengeslagen was, werd door den Gemeentelijken Eerste-Hulpdienst naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Ongeluk b(] een huweiyksplechtigheid. Tijdens een huwelijksplechtigheid is te Oude-Zevenaar een der volgrijtuigen met zes bruiloftsgasten van den hoogen bandijk getuimeld. De inzittenden bekwamen ern- DRAAGT Gorincheui. stige kwetsuren, een meisje moest met levensgevaarlijke verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Tragiiche brand in de Goudbloemstraat. Te Amsterdam heeft zich iri een perceel Goudbloemstraat No. 140 een tragisch in cident afgespeeld. De 17-jarige M. H. Bosch, die bezig was zich te kleeden, na derde te dicht bij een fel brandende kachel, waardoor haar onderrok vlam vatte. Terwijl het meisje te vergeefs poogde de vlammen te blusschen, vatten ook haar andere kleeren reeds vuur. Op haar hulp geschreeuw snelde haar moeder toe, die alles in het werk stelde, om het vuur te blusschen, met het noodlottig gevolg, dat ook haar kleeren met de vlammen in aan raking kwamen en beiden in korten tijd door het vuur omringd waren. Eenige personen, die de vrouwen hoor den gillen, snelden ter hulp en mochten er in slagen, het vuur te dooven. Beide slacht offers echter waren zoodanig met brand wonden bedekt, dat zij per auto-brandcard naar het Binnengasthuis overgebracht moes ten worden. Gerecht met de politie op den Zeedtyk te Amsterdam. Zondagavond is het op den Zeedijk te Amsterdam weer eens «ouderwetsch» toe gegaan. De politie controleerde weer enkele nachthuizen, wat ditmaal met weinig moeilijkheden in de café's gepaard ging. Daarbuiten was het des te erger. Een troepje kerels en meiden hoonden de politie. De agenten maanden tot doorloopen, maar de Zeedijkers bleven waar zij waren. De agenten traden toen wat krachtiger op, wat tot gevolg had, dat ook het herzet heviger werd. De bewoners van de huizen in den omtrek werden actief en openden een offensief met bloempotten en steenen en zelfs werd uit een raam op de politie mannen geschoten, De agenten zagen zich tot een tegen aanval gedwongen zij schoten met de vuurwapenen in de lucht en joegen de opposanten met de sabel uiteen. De Zee dijkers ruimden spoedig het veld, maar lieten twee gewonden achter, u.l. een man wiens kwetsuren van geen beteekenis bleken, en een vrouw, die eene kleine, niet ge vaarlijke schotwond had. De vrouw wordt in het Binnengasthuis verpleegd. De agenten kwamen ongehavend uit den strijd. Ken vrouw verbrand. Een 83-jarige weduwe te Arnhem is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij zat met dekens om haar heen haar voeten te warmen op een stoof, waarin een Verkade's lichtje brandde. Dat lichtje is omgevallen met het gevolg, dat de vrouw in brand geraakte. In zorgwekkenden toe stand werd zij naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd en is daar kort na aankomst over leden. o Onder gloeiend zand bedolven. Te Nuenen hadden eenige arbeiders ge durende den schafttijd plaats genomen bij een warmen zandheuvel opgeworpen tegen een veldoven, toen plotseling de zandheuvel gedeeltelijk naar beneden stortte en de arbeiders Van Ansem en Van de Vorst onder het gloeiend zand bedolf. Met ern stige brandwonden bedekt werden zij op genomen en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van beide personen is zeer zorgwekkend, vooral die van v. d. Vorst, voor wiens leven men vreest. De overige werklieden hadden zich door een overhaasten sprong weten te redden. Ahanden en wmtervoetenTV ruwe huid.barsten, Kloven,; springende lippen. Gebruikt BIJVOEGSEL fficnwsMaii PRUS PCB DOOS 60-. BU APOTHctC

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5