Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4041 Woensdag 8 Dceember1920 m ii,i.fyrov HET TESTAMENT Een gezonden eetlust. i N V: Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Koning Konstantijn te Luzern begint, volgens den correspondent van de Times aldaar, ongeduldig te worden, omdat hij nog altijd niets stelligs van de Grieksche regeering gehoord heeft en hij bovendien tal van telegrammen van aanhangers ont vangt, die hun leedwezen betuigen, dat hij nog op den uitslag der voiksstemmi%A' wacht en niet dadelijk terugkeert. Deze volks stemming is 5 December gehouden, doch de uitslag is op 't oogenblik dat wij dit schrijven nog niet bekend. De drie be schermende mogendheden,Engeland, Frank rijk en Italië hebben intusschen eennota aan de Grieksche regeeriug gezonden. Die nota is geen bemoeienis met de binnen- landsche aangelegenheden van Griekenland, maar slechts een waarschuwing tegen het herstel van een koning, wiens onloyale houding jegens de geallieerden in den oor log, hun groote ongelegenheid en verlies berokkend heeft. Zij zullen zijn terugkeer dan ook beschouwen als een bekrachtiging van zijn vijandige daden door Griekenland. Het Grieksche volk moet hieruit lezen, dat het Konstantijn terug kan krijgen, maar dat de geallieerden dan geen vinger zullen uitsteken, om het traclaat van Sèvres te helpen eerbiedigen. De drie mogendheden zijn het wel eens over de waarschuwing, die zij nu verzon den hebben, maar vermoedelijk nog niet over de houding, die zij daarna zouden aannemen. In Frankrijk is de strooming om dan den Turken in het gevlij te komen, het sterkstin Italië vindt men den last, dien Griekenland met zijn expansie op de schouders genomen heett, wat zwaar Engeland zou waarschijnlijk het minst haat dragend zijn. Maar voor de ratificatie van het tractaat van Sèvres is de medewerking van alle contracteerende partijen rioodig. De Italiaansche regeering zet haast ach ter de bekrachtiging van het tractaat van Rapallo, dat reeds door de Kamer is goed gekeurd. Donderdag is het in den Senaat gekomen en men verwacht, dat, wanneer de Joego-Slavische constitueerende verga dering op 10 dezer te Belgrado bijeenkomt, alle formaliteiten van den kant van Italië hun beslag zullen hebben gekregen. Alleen d'Annunzio erkent het tractaat niet. Zijn gebied van Fiume is door ba taljons 'van Italiaansche carabinieri omsin geld en van de zeezijde geblokkeerd. Hij voorziet zelf dat hem op die wijze de strot Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 6) Mr. Meeson keek hem vertoornd aan. De notaris verliet haastig het vertrek, om het bedoelde document te gaan zoeken. «Die oude idioot,mompelde Meeson, «ik zal hem maar zijn ontslag geven, als hij niet eens een beetje attenter wordt. Ja, waarom zou ik ook niet mijn eigen jurist nemen Voor driehonderd pond per jaar zou ik een Hinken kerel aan mijn zaak kun nen verbinden en den ouden Todd moet ik tweeduizend betalen. In het sousterrain heb ik nog een vertrekje ongebruikt, dat kon ik best tot een rechtskundig bureau inrichten. Ik wil mij laten hangen, als ik dat niet doe.c Hij moest lachen om zijn schitterende inval. Mr. Todd kwam juist met het testament terug. Maar, vóórdat hij iets naders kon zeggen, sneed zijn lastgever alle inlichtin gen af met het in den vorm van een bevel ingekleede verzoek, den inhoud van het do cument voor te lezen. De notaris voldeed aan het bevel. Het was zeer kort en met uitzondering van en kele legaten, die alle bij elkaar twintigdui- toegeknepen zal worden, maar belooft zijn laatsten adem te zullen bewaren voor een kreét van protest. Dien zal men hem gunnen. Een blokkade vari de zeezijde en een afsluiting van de landzijde kan zijn miniatuur-staatje waar de voorraden al schaarsch zijn, niet lang verdragen en al de toorn, die in het dichterlijke gemoed schuilt, zal ten slotte in nieuwe oden een uitweg moeten banen. Lloyd George heeft tot de Britsche in- dustrieelen welsprekende dingen over de noodzakelijkheid van bezuiniging gezegd, en de fabrikanten hebben hem daarop geant woord met een motie, waarin zij op de overmaat van belastingen, die de nijverheid drukt, de aandacht vestigen. Zij verlan gen o.m. de afschaffing van de buitenspo rige oorlogswinstbelasting, waarmee de re geeriug naar hun meening, de kip die de gouden eieren legt, slacht. De bezuiniging die Lloyd George niet alleen voor den staat, maar ook voor de burgerij preekt, heeft ook haren beaenkelijken kant. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de berichten over de malaise in allerlei zaken van weelde-artikelen en de hen voorziende takken van nijverheid. Het publiek wil in zijn gedwongen of vrij willige zuinigheid niét aan de dure artike len en het gevolg hiervan zijn een aantal faillissementen. Bij de reeds heerschende werkloosheid is dat een bedenkelijk ver schijnsel. De werkloozen te Londen bepa len zich nu nog tot een vreedzame bezet ting van stadhuizen in eenige voorsteden, maar als de slapte in allerlei bedrijven toe neemt en hun gelederen groeien, zou de verbittering zich op drastischer wijze kun nen gaan uiten. Het vraagstuk van onder steunen en werkverschaffing plaatst de re geeriug, die de eene moeilijkheid na de andere te overwinnen krijgt, voor een nieuw netelig vraagstuk, want als de nijverheid in de neer komt, krijgt de schatkist dat te voelen en reeds nu weet deze niet, hoe zij de tering naar de nering moet zetten. Op de vergadering van de Britsche fabri kanten is al gezegd, dat het onmogelijk zou b'ijken de oorlogsschuld snel af te los sen, zoodat gebroken zou moeten worden met een stelsel, waarop Engeland altijd zoo trotsch is geweest. Vlak op de bezuinigingsrede van Lloyd George tot de Britsche Nijverheid komt een aanvullingsbegrooting van Mr. Curdy, den voedselregelaar, ten bedrage van 395 millioen pond sterling voor liquidatie-kosten van zijn departement, dat in Maart ver zend pond bedroegen, was het geheele ver mogen van den ei flater en al zijn bezittin gen, daaronder begrepen zijn aandeel, verre weg het grootste, in de uitgeverszaak, als mede zijn paleis met kostbare schilderijen verzamelingen en andere kostbare collecties onder den naam «Pompadour-Halk alge meen bekend, aan zijn neef Henri Meeson vermaakt. «Zeer goed,« zei hij, toen de voorlezing was afgeloopen «en geef dat papier nu eens aan mij.® Mr. Todd gehoorzaamde en overhandigde het document aan zijn cliënt, die het blijk baar wel overdacht met dikke vingers in stukken trok en ten slotte zijn verniellings- werk de kroon opzette, door nog zijn tan den té baat nemen. Daarna wierp hij de stukken papier op den grond en schopte hij ze met den voet weg. De boosaardige uitdrukking in zijn gezicht deed den kleine zenuwachtigen mr. Todd niet weinig schrik ken. «Welnu,® zei hij gramstorig «ziedaar het eind van de historie. Laten we nu met de nieuwe beginnen. Neem uw pen en luister dan eens naar mijn instructie. Mr. Todd deed wat van hem geëischt werd. «Ik laat al mijn eigendommen, roerende en onroerende, voor gelijke deelen, ieder voor de helft, na aan mijne beide compag nons Alfred Tom Addison en Cecil Spoo- ner Roskoe Nu, dat is dunkt me, kort en bondig genoeg voor een erfenis, waarby dwijnen zal. Het Lagerhuis is er ontdaan over en een lid heeft aanstonds voorgesteld het crediet met 300 duizend pond sterling te verminderen. Hij vond, dat het minis terie van levensmiddelenvoorziening onbe hoorlijk veel tijd noodig had om te sterven. Maar veel verbijsterender is nog de indruk van een onthulling van de Times of India, dat er in Oost-Perzië 100 millioen pond sterling vermorst zijn voor een Engelsche expeditie die niets meer dan een schijn- vertoon was. De Volkenbondsvergadering heeft het Poolsch-Russische conflict behandeld. Barnes de Engelsche afgevaardigde, betreurt het, dat de Raad niet heeft ingegrepen in Fe bruari en Mei 1.1. toen de Sowjets nog geneigd waren om er over te spreken. Hij voegt er aan toe, dat het Engelsche volk de Sowjet-methoden niet goed keurt, maar die methoden gaan het Russische volk aan. Wij wdlen onze verbintenissen tegenover Polen, waaraan wij de vrijheid hebben hergeven, nakomen, maar op voor waarde, dat Polen zelf zijn verbintenissen tegenover den wereldvrede nakomt. Hij bezweert de vergadering om den wil der dooden te eerbiedigen, die het eind van alle oorlogen hebben gewenscht. Bourgeois wijst er op, dat geen enkel lid van den Bond om toepassing van art. 41 van het verdrag heeft gevraagd, strekkende tot ingrypen van den Bond in het conflict, aangezien een ingrijpen in 't geheel geen kans op succes had. Men kan het betreuren, dat de Raad niet daadwerkelijk tusschenbeide is geko men tusschen Polen - en de Sowjets, maar niemand kan bevestigen, dat de Raad militair had moeten ingrijpen. Padarewski zegt er rust een blaam op allen, die oorlog voeren, zelfs om zich te verdedigen. Dit is het ongeluk van Polen, de eenige slagboom tegen de vernietigende kracht van Sowjet-Rusland. Als de oorlog weer zou beginnen, zou de verantwoorde lijkheid niet op Polen rusten, maar dit land zal zijn plicht doen, en nimmer voor waarden aanvaarden die onvereenigbaar zijn met zijn eer. verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlyke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f0.65 per flacon, alom verk/ijgbaar. het om eenige millioenen ponden sterling loopt. «Hemelsche goedheid, mr. Meeson,» riep mr. Todd verbaasd; «waarom wilt gij dan uw neef geheel en al onterven en hoe zit het dan met die andere legaten «Dat is mijn zaak I Die legaten kunnen blijven, zooals ze beschreven waren. De wijz'ging heeft alleen betrekking op mijn neef.® «Zulk een testament is in mijn gansche praktijd nog niet voorgekomenzei de kleine man. «Och kom, mr. Todd, dat meent u niet. Maar ik zou u wel eens willen vragen ben ik het of hent u het, die hier zijn vermo gen vermaakt. Maar luister lieverOf gij teekent onmiddellijk in mijn tegenwoor digheid dezen myn uitersten wil op, of gij zegt uw tweeduizend pond per jaar op staan- den voet vaarwel Kies zelf.® En mr. Todd koos. In minder dan een uur was het testa ment, dat trouwens aan beknoptheid niets te wenschen overliet, geconcipieerd en ge- copieerd. «Welnu,® zei Meeson, terwijl hij, op het punt de acte te onderteekenen, zich richtte tot mr. Todd en tot den bureauchef, «ik verzoek u er nota van te willen nemen, dat ik, op het moment dat ik mijn testa ment ga onderteekenen, volkomen bij mijn verstand ben. Dit constateerende, zult gy ook uwe handteekeningen hier neer willen schryven.< BUITENLAND. Veor 50 millioen dollar verwed. Uit Baltimore wordt gemeld, dat het wedden bij paardenrennen daar het afge loopen race seizoen een grooten omvang heeft aangenomen. Op de vier renbanen in den staat Maryland is dit seizoen voor een totaal bedrag van 50.000.000 verwed. o Een nieuwe Poolsch-Kussische oorlog In diplomatieke kringen te Berlijn ver luidt, da' de Poolsche regeering te Berlijn heeft geïnformeerd welke houding Duitsch land ten opzichte van een nieuwen Poolsch- Russischen oorlog zou aannemen, en onder welke voorwaarden het eventueel geneigd zou zijn, Polen tegen sovjet-Rusland te steu nen. Een wolkenkrabber ingestort. Op den hoek van Broadway en Twee- en-Vijftigste-Straat te New-York stond een gebouw van negen verdiepingen, bekend als de Strathmore Apartments. Dit hooge huis werd van een woonhuis verbouwd tot een kantorenhuis. Maar daarbij schijnt men onoordeelkundig te werk te zyh gegaan. Het negen-verdiepingen-huis. is tenminste ingestort. Men vreest, dat er zes dooden onder het puin liggen De wrakhoop ver keert in gevaarlijken toestand, hetgeen het opsporen en bergen van de lyken en het wegruimen van het puin bemoeilijkt. lillioenen-oplichting. De directeur van het te Weenen ver schijnend Tsjechische blad Videnski Djenriik heeft oplichting voor verscheidene millioenen kronen gepleegd eri heeft zich na de ont dekking vergiftigd. Een slachtoffer ran zijn beroep. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldt, is een bekend dokter te Boedapest, dr. Land, specialist in keelgroep, bij een operatie door een patiënt gebeten. Er trad infectie in, waaraan dr. Land thans gestorven is. o In handen van mensckeueters. Twee Australistiche vogeljagers Bell en Dresseler zijn op Nieuw-Guinea door in boorlingen gedood en opgegeten. De moordenaars zijn vermoedelijk op Nederlandsch gebied gevlucht. o Het was avond en Koning Mammon, in de gedaante van mr. Meeson, zat eenzaam voor zijn souper in de eetkamer van zijn paleis «Pompadour-Hali De gebruikte en gepoederde lakeien hadden zich verwijderd en de kamerdienaar plaatste de karaffen met wijn voor den gebieder over al deze pracht en heerlijkheid. Het was een lange vervelende maaltijd geweest. Schotel na schotel, welker inhoud menigen armen stak ker een maand lang genoegzaam voedsel had kunnen aanbieden, was opgedragen en den gestrengen heer voorgezet, alleen om als onsmakelijk afgekeurd en weer wegge dragen te worden. Meeson had dezen avond geen eetlust. «Johnson,® zei hij tot den kamerdienaar toen hij zeker was, dat de lakeien hem niet konden verstaan «Is mr. Henri hier geweest «Ja, meneer.® «Is hij weer heengegaan «Ja, meneer. Hij heeft zijn goed ge haald en is daarna in een rijtuig wegge reden.® «Waarheen «Dat weet ik niet, meneer, hij zei aan den koetsier, dat hij naar Birmingham moest ryden «Heeft hij dan geen boodschap achter gelaten ?c «Jawel, meneer Hy droeg my op, U te zeggen, dat gij niet meer door hem Een scheepsramp. Vrijdag had op de Tyne een merkwaar dige scheepsramp plaats. Gedurende een storm werden vijf er. twintig schepen driftig en zwalkten hulpeloos rond in een beperkt gebied, waardoor het noodzakelijk werd, de haven voor het grootste deel van den dag te sluiten. Het vroegere Duitsche mailschip «Adolf Woermann® nl. dreef stuurloos een halve mijl de rivier af en stootte daarbij tegen zes schepen, die alle van hun ankers werden geslagen. Bij een haastige poging om een anker uit te wer pen teneinde de wilde vaart van het schip te stuiten, werden twee mannen getroffen en gedood. Het schip botste daarop tegen vier andere schepen op. Ten slotte zwalk ten een vijf en twintig schepen rond, die heftig tegen elkander opbotsten. Tengevolge van een staking onder het sleepbootperso- neel konden de sleepbooten geen diensten bewijzen. Toen de storm afnam pakten de ankers en werd de orde onder de schepen hersteld. Twee Duitsche schepen vergaan. De Hamburgsche stoomboot «Hathor®, 3609 ton groot, van de Duitsche stoomv. Mij. «Kosmos® is op de reis van de Wes- Amerikaansche kust naar Hamburg, by slecht weder bij de Scilly-eilanden aan den ingang van het Engelsche Kanaal lek ge worden en gezonken. De stoomboot werd gesleept door 2 sleepbooten, die het tot manoeuvreeren onbekwame schip naar zijn land zouden brengen. De geheele bemanning werd gered. Een later bericht meldt, dat het schip een volkomen wrak is. Op de Westkust van Engeland strandde tijdens een heftigen storm in den nacht van 1 op 2 December de Duitsche stoom boot »Angir«, van 6000 ton. De bemanning werd gered, verdere bijzonderheden ont breken. o Spoorwegongeluk. Op de spoorlijn Berlijn Hamburg heeft ongeveer 50 K.M. var. Berlijn, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een van Hamburg komende goederentrein reed op een achtergebleven deel van een anderen goederentrein. Twintig wagens werden vol komen vernield. Een conducteur werd zwaar gewond, twee spoorwegbeambten licht gewond. lastig zoudt worden gevallen. Het speet hem echter zeer, dat hy in toorn van U moest heengaan.® «Waarom heeft ge me dat dan niet eer der verteld 7® «Wijl mr. Henri zei dat ik het alleen mocht vertellen, als U naar hem vroeg. «Dan is het goed, Johnson.® «Ik dank u, meneer «Gij moet een ieder order geven, dat de naam van mr. Henri hier in huis nim mer meer worde genoemd. Elk mijner be dienden, die ooit zijn naam zou noemen, is van stonde aan onmiddellijk ontslagen.® «Best, meneer,® en Johnson verwijderde zich. Mr. Meeson wierp een blik om zich heen hij keek naar de lange reeks zilveren en kristallen voorwerpen op de kasten en schoor- steenen, naar de prachtige bloemen vóór hem, naar de kunstwerken langs de wanden, die reusachtige sommen hadden gekost, naar den spiegel en de schitterende lustres met kaarsen, naar den marmeren schoorsteen mantel en het lekker knappende haardvuur, naar het kostbare behangsel en het zachte smyrnatapijt en hy dacht«dat is alles mijn eigendom® en dan zuchtte hij en er kwam eensombere trek over ruw zijn gefaat. Wat had al die weelde voor nut Niemand had hij, aan wien hij het alles kon nalaten. Waarlijk, wat had hij er eigenlijk aan Wordt vervolgd). i V voor liet Land vai Heisdei en Altena, de Langstraat en de Bonifflelorwaard VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1