Wie is Jansen De geheimzinnige afgevaardigde naar de communistische conferentie te Moskou, die zich hulde in het pseudoniem van »Jansen« is naar »Recht voor Allen*, het weekblad voor de Socialistische Partij in Nederland meldt niemand anders dan Hijman Croiset, die thans te Parijs in hechtenis zit, niet omdat hij zonder pas Frankrijk binnengekomen was, maar op een valschen pas. Hij is met een opdracht van de sovet-regeering naar Parijs gezonden, zegt het blad. o— Aute-bandieten. Het onderzoek door de politie ingesteld in de zaak van de auto-bandieten te Su- resnes, die dezer dagen te Neuilly na krach tig verzet gearresteerd werden, heeft ver schillende nadere bijzonderheden opgeleverd. De gearresteerden hebben bekend, dat zij madame Duval's winkel hebben geplunderd. Deze inbraak was echter niet van te voren beraamd. Zij hadden een auto gestolen en trachtten dezen te verkoopen. Zij konden echter geen kooper vinden en daar zij dringend geld noodig hadden, kwam het denkbeeld bij hen op, in den goudsmids winkel in te breken. Henriëtte M'ffone, een jonge vrouw die de politie onder vuur nam, heeft medege deeld, dat zij zulks deed, om het hoofd van de bende gelegenheid te geven, te ontsnappen. Zij vuurde tot alle patronen verschoten waren en zij moest herladen. De politie slaagde er eerst toen in, om haar onschadelijk te maken. Naar men vertelt, was juffrouw Miffone een bijzonder ontwikkeld en ijverig school meisje, dat opgeleid zou worden voor onder wijzeres, Zij voelde hier niet veel voor en toen zij op een avond wat laat thuis kwam, kreeg zij zulk een hevigen twist met haar ouders, dat zij 't ouderlijk huis verliet, en niet weder terugkwam. Wel kreeg haar vader eenigen tijd later een schrijven van Henriëtte, waarin zij hem verzocht thuis te mogen komen en haar verloofde voor te stellen. Dit werd geweigerd en eenige dagen nadat dit weigerend antwoord was verzonden, werd in zijn winkel inbraak gepleegd. In de laatste twee jaar was trouwens driemaal bij hem ingebroken en telkens waren deze inbraken voorafgegaan door een brief van Henriëtte, waarin zij hem om vergiffenis smeekte. Volkstelling. Den 6n Maart zal er in Frankrijk een volkstelling gehouden worden. De minister van binrienlandsche zaken heeft uitvoerige instrictles aan de prefecten gezonden. De laatste volkstelling is in 1911 ge houden. Frankrijk met Algerië had toen 45.164.337 inwoners, waarvan 1.139.696 vreemdelingen. Bij de volkstelling van 6 Maart zullen ook de drie nieuwe departe menten meedoenBoven-Rijn, Beneden- Rijn en Moezel. BINNENLAND. In den schouwburg. Avond aan avond namen twee jongens in den Grooten Schouwburg te Rotterdam de duurste plaatsen in en zaten daar dan vol aandacht te kijken naar 't geen werd opgevoerd. Het schouwburgpubliek zag van deze twee jeudige bezoekers op die dure plaatsen erg vreemd op. Tenslotte vertrouwde men de zaak niet meer en ging men de politie waar schuwen. Deze hield de kinderen aan en toen bleek, dat de^ jongste, een snuiter van 13 jaar, een bankbiljet van f200 had ge vonden, welk geld hij nu bezig was met zijn vriendje in den schouwburg te verteren. o Nederlandichc troepen naar Wilna, Het secretariaat van den Volkenbond heeft aan Minister Van Karnebeek de ge vraagde inlichtingen verstrekt omtrent het zenden van een Nederlandsche militaire af- deeling nasr Wilna. Behalve de gevraagde afdeeling, wordt Nederland verzocht vier of vijf officieren in bijzondere missie te zenden. De Volkenbondsraad dringt aan op de medewerking van Nederland om zijn daad werkelijken steun te verleenen aan dit Vol- kenbondswerk. o Piederlandsch schip vergaan. «De Nederlandsche rootorschoener Her- mina, Mostyn naar Rotterdam, is op de rotsen in de Fishguard Baai geloopen en totaal verongelukt. Een der opvarenden is verdronken. Het schip was reeds'j Vrijdag wegens zwaar stormweer naar Fishguard terug gekeerd. Hoogstwaarfchijnlijk .is het schip voor anker gegaan en op drift geslagen. De verongelukte is waarschijnlijk de 2e stuurman. o Moordaanslag, Men meldt uit Haarlem aan de »N. Ct Donderdagavond laat is in het Kenau park bewusteloos gevonden een Duitsch meis je. Haar toestand maakte overbrenging naar het^gasthuis noodzakelijk en daar bleek, dat zij verwondingen aan den hals had. Ze vertelde, dat haar verkeering met een jongen was afgeraakt en dat deze baar in het Kenaupark bij de keel had gegrepen om haar te,worgen. Het jongmensch wordt opgespoord. o Een nuttige staking. Er heeft, zooals men weet, aan de Haagsche gasfabriek een staking plaats gehad, waarbij 50 werklieden het werk er bij neerlegden. Toen zij dit gedaan hadden, kwam men tot de ontdekking, dat zij eigenlijk gemist konderc worden en men liet ze staken. Dat bezorgde de gemeente kas een voordeeltje van f1510 per week. Maar uit de begrootingsstukken blijkt, dat er nog meer overbodige werkkrachten waren. Bij de gasfabrieken alleen kon het perso neel met 93 man, bij de ziekenhuizen met 28, bij den reinigingsdienst met 24 man verminderd worden en bij de overige dien sten werden vacatures, zonder schade voor den dienst, niet meer aangevuld. In 't geheel is de Gemeentedienst in korten tijd ontlast van 288 werklieden en 158 amb tenaren. Dat scheelt ettelijke honderd duizenden guldens per jaar. De oorzaak van deze razzia was de staking der 20 en dus heeft die staking voor de Gemeente haar nut gehad en nu was meteen de zuinigheidscommissie met haar strijd tegen de lfjntjestrekkerij gereed. (De Tijd) Het uitvoerverbod van varkens naar België opgeheven. De Minister van Landbouw heeft met 6 December dispensatie verleend van a. het verbod tot uitvoer van levende varkens, mits deze varkens bij een onmid dellijk vóór den uitvoer van Rijkswege in te stellen veeartsenijkundig onderzoek voor uitvoer geschikt worden bevonden; b. het verbod tot uitvoer van alle varkensvleesch, mits dat vieesch afkomstig is van varkens, geslacht overeenkomstig de voorschriften van den Rijkskeuringsdienst, alsmede op voorwaarde, dat de uitvoer zoowel van levende varkens als van var kensvleesch naar en via België niet ge schiedt langs een grensstation in Limburg ten zuiden der gemeenten Susteren en Roosteren. o Nieuwe illverbons. Binnenkort zullen zilver bons van f 2.50 in omloop worden gebracht, welke eenige geringe afwijkingen vertoonen van de thans in omloop zijnde zilverbons. Deze afwij kingen bestaan hierin, dat het woord »ser ie« en het nummer teeken, alsmede de serie letters en het nummer, zoowel in grootte als in vorm, eenigszins verschillen van die zelfde kenteekenen op de tegenwoordige ziverbons. o Gted vertrouwen, omdat daar niet met geld gesmeten wordt! Voor de 7pCtJ leening 's Hertogenbosch, groot 1 milioen gulden, werd voor 45 millioen ingeschreven, zoodat slechts ruim 2pCt. kan worden toegewezen en talrijke inschrijvers zich zien teleurgesteld. o Tragisch. Vorige week vervoerden in de Catharina- straat te Breda enkele timmerlieden een doodkist. Plotseling viel de timmerman J. de R., wonende Chassé-singel, dood op de kist neer. Vrouw verbrand. Te Maasstricht is de 71-jarige alleen wonende vrouw Close, in de Stokstraat, verbrand. Men vond de brandende lamp omgevallen en een begin van brand. o Advocaat veroordeeld. Tegen een advocaat te Hengelo, die in de tram een rijksveldwachter beleedigde, is voor de Zutphensche rechtbank 3 weken gevang, geëischt. Dalende preien. In geheel oostelijk Groningen zijn zoowel de brood- als spek- en vleeschprijzen ver laagd. Te Delfzijl werd de prijs der melk op 18 cent, te Kiel windeweer op 17 ct. per liter gebracht. Oneerlek militair. Te Deventer is aangehouden de soldaat F. van het garnizoen te Ede, afkomstig uit Holten, die bekend heeft reeds maan den lang militaire goederen te hebben out_ vreemd en deze te Deventer verkocht aan zekeren A. v. H. Het gestolenevertegen woordigt een aanzienlijke waarde. o— Aanzienlijke vermeerdering. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 3 Dec., in Ne derland uitgesproken 45 faillissementen te gen 16 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van Jan. tot en met 3 Dec. 1920 1315 faillissementen tegenover 971 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. o— Ter waarschuwing. Zaterdagmorgen bij binnenkomst te Schin op Geul is een reiziger A. S. uit trein 850 vóór deze tot stilstand gebracht was gesprongen, tengevolge waarvan hij werd overreden en gedood. o Teekenend. Te Velp (G.) heeft de gemeentepolitie een tweetal Oostenrijksche jongens, oud 16 en 17 jaar, aangehouden, die de reis van Weenen naar Velp grootendeels te voet hadden afgelegd. Zij hadden Weenen verlaten, uit vrees aldaar den hongerdood te sterven. Wijl zij niet in het bezit waren van geld of geldige papieren, zijn zij naar het depot voor buitenlanders te Harderwijk overgebracht. Vrye invoer van Duitsche en Belgische koien. Gelijk bekend is sedert geruimen tijd de invoer van Amerikaansche en Engelsche kolen geheel vrij alleen zijn er met het oog op het vervoerverbod enkele formali teiten te vervullen. Thans deelt de Rijks- kolendistributie mede, dat een zelfde stand punt, wordt ingenomen ten opzichte van Duitsche en Belgische kolen. Iedereen kan derhalve buiten de hoeveelheden door de Rijkskolendistributie zelf geïmporteerd, zoo veel kolen aanvoeren als hij wenscht. Men behoeft er slechts rekening mede te houden, dat tijdig een vervoervergunnirig wordt aan gevraagd. o De broodprysverlaging. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf deelt mede Nadat in de laatste twee weken de broodprijzen te 's Gravenhage reeds met 2 cent per 8 ons waren verlaagd, is, met ingang van Donderdag a.s. de broodprijs wederom met 2 cent per 8 ons verminderd, waardoor in veertien dagen tijds dus de broodprijs met 5 cent per kilo is gedaald. o Stopzetting van fabrieken in N.-Brabant. In de 3 Dec. gehouden algemeene ver gadering der afdeelingen Waalwijk, Baard wijk en Besoijen van den Ned. R. K. Schoen- fabriekanten is met algemeene stemmen be sloten om tengevolge der malaise de fabrie ken minstens drie dagen per week te sluiten. De stopzetting zal geschieden naar gelang de riog in bewerking zijnde orders zijn af gewerkt, Een deel der vergadering be sloot reeds de volgende week de fabrieken twee of drie dagen te sluiten. Ook te Kaatsheuvel staan reeds 15 fa brieken geheel of gedeeltelijk stil. Het aan tal werkloozen bedraagt reeds meer dan 300. Het credictverdrag met Duitschland. Wederom vertraging. Naar wij vernemen dient nog over eenig kwesties van meer ondergeschikt belang overeenstemming te worden bereikt, alvo rens het crediet-verdrag met Duitschland definitief kan worden afgesloten. Bespre kingen zijn hieromtrent gaande. Zoodra een regeling omtrent dit punt is getroffen en niets doet voorzien, dat dit niet binnen enkele weken het geval zal zijn zal de onderteekening der crediet-overeen- komst plaats vinden. o Belangrijke verhooging accijns op gedistilleerd. Binnen enkele dagen zal een wetsont werp worden ingediend, waarbij het accijns op gedistilleerd zeer belangrijk zal worden verhoogd. Wanneer dit ontwerp tot wet zal worden verheven, zullen tevens maat regelen worden genomen, om de voorraden gedistilleerd, welke thans reeds met specu latieve oogmerken worden opgekocht, onder de verhoogde accijnsbepalingen te doen vallen. Stroepersdrama, Te Weert betrapten eenige politiebe ambten, op survellance in het jachtveid enkele personen op strooperij. Naar ver luidt werden zij door de stroopers met geweren bedreigd. Door een der politie mannen zou toen, tot eigen verdediging, zijn geschoten. In ieder geval één der stroopers, zekeren F. wonende te Budel, werd getroffen en wel dermate, dat over brenging naar het ziekenhuis te Roermond noodig was. Inmiddels is genoemde F. reeds overleden. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Heer Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter alhier en school opziener in het Arrondissement Schoonhoven heeft te kennen gegeven geen plaatsing te wenschen bij het Rijksschooltoezicht onder de nieuwe Lager Onderwijswet, zoodat hij met 4 Januari a.s. zijne betrekking als schoolopziener zal neerleggen. Voor de afdeeling Heusden van de centralen bond van Post, Telegraaf en Telefoon-personeel, zijn als afgevaardigde gekozen naar het buitengewoon Congres, dat gehouden zal worden te Utrecht 13 en 44 Dec. e.k. de heeren K. v. d. Velden te Wijk en G. Kuijpers te Nederhemert (Eiland). Bij de gelegenheid van Sinterklaas zijn door de jonge dames-naaivereeniging Dorcas aan velen aangename verrassingen thuisbezorgd in den vorm van practische kleedingstukken. De collecte voor de R. K. Missie (H. Hart) op het eiland Celebes heeft op gebracht het niet onbelangrijke bedrag van van f 260. Werkendam. In de vacature L. de Haan is door het Centraal Stembureau tot lid van den Raad verkozen de hr. C. H. Biesheuvel Dz. In de Nutszaal is een concert ge geven door het fanfarecorps Crescendo* van Nieuwendijk (directeur de heer O. Walraven). De muzieknummers vielen bij de aan wezigen wel in den smaak, evenals eenige voordrachten en tooneelstukjes, welke ter afwisseling werden gegeven. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. De zaal was zeer matig bezet. Almkerk. Door H. M. de Koningin is aan den arbeider G. V. aan den Ippel- schendijk alhier een gift van f 25 toege zegd voor den bouw eener woning. Ook hier werden des nachts ten na- deele van V. S. kleedingstukken ontvreemd, men zij op zijn hoede nu het weer winter is om niets buiten te laten. Deze week hield de Meisjesvereeni- ging Arbeid AdelU alhier haar jaarlijksche uitdeeling ongeveer 80 kleedingstukken wer den door haar uitgereikt aan 28 gezinnen. Dank aan hen die deze vereeniging steunen en in het 't bizonder aan Mevr. A. E. Snoek, die de vereeniging vei blijde met nog 16 kleedingstukken uit te reiken, moge dit voor ander een goed voorbeeld zijn. Aalburg. Terwijl J. v. R. Az. met zijn zoontje zich, tezamen op één rijwiel gezeten, naar Heusden begaven, hadden zy het ongeluk dat de fiets brak, waardoor het zoontje zoodanig aan zijn voorhoofd werd gewond dat het direct onder genees kundige behandeling moest worden gesteld. Tot nachtwacht alhier is aangesteld B. Bouman Pz. Brakel. Om de drie jaren worden de zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier verhuurd. Die verhuring had wederom plaats, maar bracht ditmaal ruim 50 pCt. meer op dan de vorige maal. De prijzen der plaatsen varieeren thans van f 4.50 tot f 20.25. Beneden-LaDgstraat. In den hooi- handel is niet veel gang en natuurlijkerwijze gaan de hooiprijzen daarop niet vooruit. Men besteedt voor het goede hooi van f 30.— tot f 33.— per 500 K.G. Capelle. Zondagmiddag jl. hield Ds. W. J. Koikert, Herv. pred. aan den Loon- schendijk, zijn afscheidsrede voor deze ge meente naar aanleiding van Hebr. 2 1 4. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Na eerst een inleidend woord gesproken te hebben over het woord scheiden, ging de geachte spreker in het gebed voor, en vervolgens over tot de be handeling van zijn tekst. Hij wees de gemeente nog eens en nu voor de laatste maal op hetgeen hij haar gedurende de 3 jaren dat hij hier gestaan had, n.l. om te volharden in het geloof en te trotseeren alle stroomingen van revolutie en ongeloof en den moed niet op te geven, al ware het dan ook dat zij nu herderloos zou ko men te raken. Na afloop der predicatie werischte hij ook aan de aloude gewoonte te voldoen om verschillende colleges en personen, en de aanwezige ringbroeders een afscheidswoord toe te spreken. Diep bewogen dankte hij den kerkeraad dezer gemeente en de gemeente zelf voor al wat zij gedurende zijn verblijf te dezer plaatse in zijn belang hadden gedaan. Daarna nam de consulent Ds. Jonkers uit Waspik het woord en verzocht de gemeente den schei denden leeraar toe te zingen het 3e vers van Ps. 4 24Hierop volgde nog een kern achtige toespraak van zijn vriend Ds. van Paddenburgh te Capelle en werd deze sa menkomst gesloten met het zingen van Ps. 434 3. Bij de jl. Donderdag gehouden ver kiezing van notabelen der Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk werd de heer A. Huijsman als zoodanig herkozen, en in de plaats van A. Mandemakers de heer G. de Jong. Bij de j.l. gehouden benoeming van Diakenen en Ouderlingen der Ned. Herv. Gem. alhier werd de heer J. v. d. Pelt benoemd tot Diaken in de plaats van J. Pruissers en de heer J. Spierings tot Ou derling in de plaats van A. Verhagen, terwijl de heer A. Hoefnagel, Ouderling der Ger. Kerk alhier als zoodanig bedankt in verband met zijn overgang tot de Chr. Ger. Gem, A.s. Zondag zal voor deze gemeente optreden de voormalige leeraar Ds. J. H. Koster, thans predikant te Wouterswoude. - A.s. Woensdag en Donderdag zal de alhier bestaande tooneelvereen. »Nooit Gedacht* baar eerste Winteruitvoering geven in het cafe van den heer F. Hoff man. Het uitgebreid programma bevat een aantal leuke nummers, die mits goed vertolkt, voorzeker de lachspieren der aan wezigen in werking zullen stellen. J.l. Zondag speelde Excelsior I op het terrein aan de W. v. G.-vaart alhier een competitiematch tegen Alexander I uit Tilburg. Na een flink en vlug ge speelden wedstrijd wisten onze geel-zwarten de overwinning te behalen. Stand 34. Scheidsrechter Van der Ven uit Tilburg leidde uitstekend. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier zyn in de vorige maand behandeld 64 telegrammen, waarvan 30 verzonden en 34 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 74. Op de Rijkspostspaarbank werden 25 inlagen gedaan ten bedrage van ^3042, terwijl 43 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f3442.09. Gedurende 50 jaren is Wilhelmina de Baas alhier in hetzelfde huis als naaister werkzaam geweest. Dit feit liet haar pa troon natuurlijk niet ongemerkt voorbijgaan. Nederhemert. Tot leden van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn met ingang van 4 Januari 4924 benoemd de heeren G. L. v. Gen- deren en W. Roozeboom, *oor Kerkwijk de heeren G. H. Rutgers en P. Rooijens, voor Gameren de heeren C. G. Timmer en J. de Jongh, voor Zuilichem J. M. Din- gemans en E. van Dalen. Poederoijen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. J. H. Schuppen te Groot-Ammers. Rijswijk. De alhier opgerichte mu- ziekvereeniging zal den naam dragen van sKuiist en Vriendschap*. Tot directeur is benoemd de heer A. W. van der Nat te Sleeuwijk. Door de vereeniging zijn nieuwe instru menten aangekocht bij de Nederlandsche fabriek van muziekinstrumenten van den heer Kessels te Tilburg. Raamsdonksveer. In het geheel passeerden gedurende de maand November 4507 op- en afvarende schepen en stoom- booten uiet een totaal inhoud van 434.448 ton de rolbrug. De Uniecollecte bracht dit jaar op het bedrag van f54.90. In de plaats van den heer Zijlmans die bedankte voor de benoeming tot ouder ling der Ger. Kerk werd dhr. v. Ommeren gekozen. Het traktement voor Ds. de Graaf werd met f 4000 verhoogd en daardoor gebracht op f 4000. Teneinde de kas van het Gr. Kruis te versterken werden Zaterdag op de Bui tengewone vergadering eenige personen benoemd die de 380 leden zullen atgaan opdat de contributies aanmerkelijk zullen verhoogd worden. Dhr. D. Lankhuijzen Szn. aftredend, werd door de Notabelen herkozen als Kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente. St. Nicolaas bezocht Zondag onze gemeente. Gevolgd door Zwarte Piet en de Harmonie bracht zijn bezoek veel volk op de been. Gecollecteerd werd ruim f470.Hiervan werden de kinderen van een tweetal scholen onthaald op kren tenmik, ook kregen zij speelgoed alsmede kleedingstukken. Sprang. Over den maand November werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijkspostspaarbank belegd f 4654.13 en terugbetaald f 8244.37.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2