Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4043, Woensdag 15 December. 1920 fttllLLFTOY HET TESTAMENT Zij, die zich met 1 Jan. j a s. op dit blad wen- schen te abonneeren, ont vangen de voor dien tijd verschijnende nummers gratis. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Duitschland heeft de afgeloopen week weer een kritischen tijd doorgemaakt. De Bond van rijksambtenaren, die aangesloten is bij het Duitsche vakverbond, eischte een onverwijlde algemeene vernooging der duut tebyslagen en bovendien bijzondere toelagen voor ambtenaren met groote ge zinnen en voor ambtenaren in de nijver heidsdistricten van Rijnland, Westfalen en Saksen. f)e rijksregeling wees direct de algemeene verhooging der bijlagen van de hand met een beroep ^op den berooiden fmantieelen toestand en ofschoon aan die weigering overleg met de partijleiders was voorafgegaan, hadden zoowel de socialisten als de Duitsch nationalen een algemeene verhooging der bijslagen voorgesteld. De Duitsch nationalen en meerderheids socialisten zijn in den Rijksdag voor het uitlokken van een kabinetscrisis terugge deinsd, toen minister Wirth op een vraag van den conservatieven woordvoerder zoo stellig mogelijk had vetklaard, dat de re- geering^dn het verleenen van een bijslag aan rijksambtenaren en beambten niet verder korf'gaan, dan zij in haar voorstel was gegaan, d.w.z. tot een uitgave van 408 miilioen mark per jaar. De toestand van de rijksfinanciën liet geen verhooging van den algemeenen duurtebijslag toe. Met de voorstellen van Duitsch nationalen en socialisten waren te groote bedragen ge moeid een verhooging met 10 pet. zou reeds 564 miilioen mark per jaar meer kosten. De communisten en nieuw-communisten hebben nog getracht de meerderheidssocia listen te bewegen voet bij stuk te houden en de communist Pletten gaf onder alge meene vroolijkheid de regeering in over weging het vermogen van de Hohenzol- lern's verbeurd te verklaren en daaruit de ambtenaren tevreden te stellen. De regeering heeft tenslotte haar voor stel met bijna algemeene stemmen erdoor gekregen, zoodat het krisisgevaar bezworen is. Hoe de ambtenaren op deze beslissing MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 8) In haar radeloosheid nam zij het wan hopig besluit om iets te gaan vragen aan hen, die het meest aan haar verplicht waren, aan de nitgevers Meeson die met haar boek honderden duizenden winst hadden getrok ken en die haar met het belachelijke ba gatelletje van vijftig pond hadden afgescheept. Maar te vergeefs 1 Die poging had geen resultaat. Nadat zij het kantoor had verlaten, be gaf Augusta zich naar haar bankier. Misschien was deze genegen, haar een voorschot te geven. Wel werd deze stap haar verbazend moeielijk, maar, ter wille van haar arme zusj^, overwon zij alle be zwaren. Zoo ging zij dan naar het bankierskan toor en* vroeg om den chef te spreken. Deze was juist afwezig, doch zou om drie uur terug zijn. Zij stapte daarom even een melkwinkel binnen en bestelde een glas melk met een broodje. Zij wachtte zoolang, totdat het haar moe elijk viel nog langer te blijven en wandelde daarom tot het bepaalde uur zullen reageeren is nog niet te voorzien. Zij hebben wel met staking gedreigd als hun eischen niet werden ingewilligd, maar zij zullen zich nog wel eens bedenken voor zij ertoe overgaan, vooral nu de regeering hen heeft herinnerd aan het stakingver bod voor rijksambtenaren van 20 Febr. Tot lijdelijk verzet zal het iritusschen hier en daar wel komen. De Oostenrijksche Bondsvergadering heeft j.l. Donderdag, na een groot aantal partij stemmingen, ten slotte tot president van de lepubliek gekozen de zestigjarige Michael Hairiisch, die tot geen enkele partij behoort. Als economist en schrijver van studies op so ciaal gebied heeft hij in zijn land een goe den naam. Juist nu de nieuwe president is benoemd komen geruchten uit Weenen over een regeeringscrisis. De Rijkskanse lier Dr. Mayr, heeft Woensdag aan de buitenlandsche missies volgens de Neue Ber liner Zeitung verklaard dat de regeering en bloc zou aftreden. Een bekend historicus, heeft gelegenheid gehad, het verboden derde deel van Bis marck's herinneringen te lezen. Men heeft altijd gezegd, dat Bismack zelf beslist had, dat het derde deel voorloopig niet gepubli ceerd mocht worden, doch thans blijkt dit een leugen te zijn en moet de rijkskanse lier in werkelijkheid verlof gegeven hebben om al zijn gedenkschriften dadelijk te laten drukken en in het licht geven. De his toricus schrijft «De jonge republiek Duitschland legt zich neer bij een alleszins beschamend feit. Bismarck, toch stellig de sterkste staats man, die Duitschland sedert Frederik den Grooten heeft gehad, de schepper van het Duitsche rijk, dat, ondanks geweldige schokken, ondanks de afzetting van 22 vorsten, nog steeds bestaat, heeft op zijn ouden dag voor zijn landgenooten opge schreven, hoe hij door een jong erfgenaam van den troon uit de macht werd gestooten, 'tgeen de oorzaak van zijn gedwongen heengaan was, en hoe dit in zijn werk is gegaan. Als een kroongetuige van de Duitsche geschiedenis, wil hij zich voor de wereld rechtvaardigen en ook zijn aan klacht laten hooren. «De eerste twee veelgelezen deelen van zijn «Gedachten en herinneringenschetsen de decenniën, waarin de opkomst van Duitschland viel, en die door de groote resultaten, daarin bereikt, 6poedig als een stuk algemeene geschiedenis gemeengoed werden. In het derde deel spreekt Bis- de straat op en neer. Precies met klok slag trad zij weer het kantoor binnen. Men verwees haar naar het particulier vertrek van den chef, waar een mager mannetje achter een zwaar boek zat verborgen. Het was niet dezelfde, dien zij vroeger ontmoet had des te meer zonk haar de moed in de schoenen. De chef hoorde haar treffende mededee- lingen aan en uitte nu en dan eenige on verschillige woorden, als hoezeer het hem speet, enz. Toen zij haar verhaal had ge ëindigd, berhaalde hij het innig te betreu ren, dat een leenen op speculatie helaas strijdig was met de usances der Bank. En onder deze en dergelijke complimenten nam hij zeer hoffelijk afscheid. Het was op een donkeren Novemberdag, omstreeks vier uur. De nevel hulde de straten van Birmingham in een waas van melancholie. Een dag als deze zou in staat geweest zijn om zelfs den vroolijksten en gelukkigsten sterveling tot zwaarmoedige gedachten te brengen. Hoeveel te eer de arme Augusta, in hare hopelooze stemming. Op het punt van in tranen uit te bar sten, bereikte zij de deur harer woning. Zij trad stil naar binnen, want onder weg had zij het dienstmeisje ontmoet, dat haar had verteld, dat miss Jenny was in gesluimerd. Zij had 's middags veel ge hoest en was blijkbaar daarvan afgemat. In den haard knapte een klein vuurtje. Op Augusta's schrijftafel brandde een half marek uitsluitend over zich zelf en over den jongen keizer. Dit heele deel gaat over niets anders dan zijn ontslag. «Het lezen van het werk heeft mij sterk aangegrepen. Niet alleen door het lot van den grooten politicus en zijn vooruitzicht maar ook door het lot van de Duit- schers, die dit werk van hun grooten man, onvrij als altijd, niet mogen lezen. «Wië verhindert dat? Is soms Wilhelm II als Overwinnaar uit Parijs teruggekeerd, en verbiedt hij nu als een Caesar of een onderofficier, dat zijn groote tegenstander voor zijn «onderdanen® over hem oordeelt? «Neen, een gevlucht vorst, een gedeser teerd officier, een onttroonde koning, een gevallen Keizer, strekt u,t den hoek van zijn verbanning zijn hand uit en het werk, dat al in honderdduizenden exem plaren gedrukt en gebonden klaar ligt, mag niet voor de oogen van het Duitsche volk, niet voor het oordeel der wereld verschij nen. Men legt zich niet alleen in Duitsch land neer bij het vonnis van reactionaire rechters, maar ook in het buitenland, waar geautoriseerde vertalingen ieder oogenblik zouden kunnen verschijnen, waagt men het niet den grootsten Duitscher te laten rech ten over een man, voor wiens val men klaar zegt den wereldoorlog te hebben ge voerd. «In Duitschland zelf is de stand van zaken te dezen opzichte nog merkwaardig onbekend. Men gelooft daar nog alge meen, dat Bismarck de verschijning van zijn rechtvaardiging eerst heeft veroorloofd, na den dood van zijn gekroonde» tegen stander. In waarheid heeft Bismarck de publicatie van alle drie deelen dadelyk na zijn eigen overlijden veroorloofd. Nauwe lijks waren echter zijn oogen gesloten, of er begon een ongehoorde veldtocht van zijn erven tegen hun vader en voor den Keizer. «Prins Herbert, Bismarck's weinig ge niale zoon, verzocht den uitgever voorloopig van zijn rechten op uitgaaf van het derde deel af te zien, om geen schandaal te maken. De uitgever is toen voor het aan dringen van prins Herbert gezwicht, In verschillende deelen van Ierland is de krijgswet afgekondigd. Het is te vree zen, dat deze felle daad van de regeering, die ten doel heeft dat alle wapens moeten worden ingeleverd, de verstandhouding met de Ieren niet zal bevorderen. De atmosfeer was al half geschapen voor een wapenstilstand. Met wat goeden wil neergedraaide petroiemlamp. Aan de over zijde van het vertrek, in de buurt van het vuur stond een rood overtrokken sofa en daarop lag een kleine gestalte, zoo mager en afgevallen, dat zij reeds thans eer op een klein engeltje dan op een kind van vleesch en bloed geleek. Het was Jenny, Augusta's zieke zusje, dat daar sliep en Augusta sloop op de teenen naar haar toe, om stil een blik op haar te werpen, op dat lieve aanvallige, maar o zoo treurig ver magerde gezichtje met dat blanke neusje en dat fijn besneden mondje. De pijnlijke trekken, welke lichamelijke smart zoo diep in het gelaat achterlaten, waren op dit oogenblik eenigermate verdwenen. Een zachte glimlach speelde zelfs om de lippen. Augusta aanschouwde haar en vouwde in stilte de handen. Haar oogen vulden zich met tranen, de keel werd haar dicht- gesnoerd. Van waar zou zij het geld krij gen, noodig om het kind te redden Het vorige jaar had een vermogend man, maar iemand dien zij in den grond van haar hart verafschuwde, haar ten huwelijk gevraagd zij had hem afgewezen. Hij was heengegaan maar ach, ter wille van haar arme zusje zou zij hem thans hebben willen terugroepen, om hem hare hand te schenken, om met hem te huwen. Ja, zij zou er toe in staat zij geweest, als zij maar zich de middelen kon verschaf fen, om het lieve kind naar het zuiden te brengen. Wat kon het eigen lot haar schelen, als haar lieveling moest sterven van weerskanten was hij stellig te berei ken geweest, omdat bij een bestand im mers nog geen van beide partijen iets van de rechten waarop zij aanspraak maken, laat vallen. De wapens hadden niet inge leverd hoeven te worden, als zij rustten. Nu komt de krijgswet met de doodstraf voor wapendragende rebellen en zal ver scherping van onderdrukking aan de eene, slechts vermeerdering van geweld aan de andere zijde uitlokken. Het repnblikein- sche Ierland zal in hetgeen het geboden wordt, alleen het scherpe zwaard zien. BUITENLAND. Aardbeving. De Tempo meldt uit Valona, dat door een aardbeving alle dorpen in het gebied van Tepeleni verwoest zijn. De stad Tepe- leni is geheel met den grond gelijk gemaakt. Er zijn meer dan 2000 dooden 45000 personen zijn dakloos. De schokken duren voort. Autobandieten. De Parijsche bladen melden weer een fraai staaltje van autobanditisme 's Nachts om half een zien vier fiet sende politieagenten een taxi aankomen zonder de lichten op zij geven het sein tot stoppen aan den chauffeur, deze jaagt echter zijn wagen op de agenten in, waar na hij ijlings doortuftde agenten achter de taxi aan, uit de auto wordt gevuurd, andere agenten snellen toe en dwingen onder bedreiging met hun revolver den chauffeur te stoppen deze en de vier inzittenden bleken goede bekenden van de justitie te zijn blijkens den voorraad in brekerswerktuigen, welken zij bij zich hadden, waren zij op nieuwen buit uit. o lievige brand te Cork. Een gjgpot deel van 't centrum der stad Cork is in vlammen opgegaan. Ook op het oogenblik woedt het vuur nog voort De gemeentegebouwen, de Carnegie-bibli- otheek, een bioscoop, een theater en tal rijke winkels en particuliere gebouwen zijn in de asch gelegd. De brand ging gepaard met talrijke ontploffingen en geweervuur. De bevolking is aan een paniek ter prooi. Yoor het uitbreken van den brand was een militaire patrouille buiten de stad van uit een hinderlaag overvallen. Verscheidene personen werden hierbij gedood. sterven, alleen om een zoo onbeduidende honderd pond. Op dit moment ontwaakte Jenny 't kind stak haar beide armen toe. «Ben je eindelijk terug, schatlief vroeg zij met zachte kinderstem. «O, het is altijd zoo eenzaam zonder jou Hé, wat ben je nat geworden Toe, doe maar dadelijk je mantel af, Gussie, of je zult nog even ziek worden als ik.® Hier overviel haar een geduchte hoest bui De zuster voldeed aan haar wensch daarna nam zij plaats op de sofa en nam de kleine magere hand in de hare. «Nu, Gussie, heb je succes gehad bij dien naren uitgever Wil hij je nu wat meer geld geven «Neen, lieve kind, we hebben ongenoe gen gehad dat was alles en ik maakte maar, dat ik weer wegkwam.® «Maar hebben we dan nog geen andere hulpbronnen Augusta was te geagiteerd om te ant woorden. Zij knikte echter beslist van neen. Het kind school met haar hoofd in de kussens en snikte een of tweemaal. Maar weldra was zij haar gevoel weer meester en richtte zij zich op. «Schatlief,® zei zij, «toe, wees niet be droefd. Maar ik wou je zoo graag eens iets zeggen 1 Ja, luister eens, mijn lieve Gussie, mijn beste engelO Gussie, weet je wel, hoe erg veel ik van je houd O, om u zou ik 't wel willen, maar heusch, 't geeft niets of ik al mijn kwaal zoek te De bomaanslag in den Koemeenschen Senaat. De Roemeensche legatie te Parijs pu bliceert de volgende nota In den Roemeenschen Senaat is een af schuwelijke aanslag gepleegd. Onmiddellijk na de opening der zitting ontplofte een bom, waaraan een uurwerk verbonden was, die onder den stoel van den president was geplaatst. De bisschop van Orada, Mgr. Radoe, werd op slag ge dood, vijf andere personen werden gewond, waaronder de minister van justitie Greciano zeer ernstig aan armen en longen werd getroffen, generaal Coanda en twee sena toren. De daad werd in de Kamer door de sprekers van alle partijen veroordeeld. Hoewel de extremistische elementen ver in de minderheid zijn en hun propaganda geen weerklank bij de massa vindt, heeft men te Boekarest voorzichtigheidshalve den staat van beleg afgekondigd. De pryspaling in Zweden. Bij de algemeene »Baisse« in de wereld, komt thans ook Zweden aan de beurt. Volgens een bericht uit Stoekholm aan de de «Times« gaan de prijzen van alle be- noodigdheden er met vaart naar beneden. Amerikaansche steenkool werd dezer dagen verkocht voor prijzen varieerende van 24 gld. tot 36 guld. per ton, hetgeen ook in de eerste oorlogsjaren werd betaald. Ver schillende industrieele vereenigingen in Zweden hebben reeds een groot gedeelte van het personeel moeten ontslaan, en moeten hun zaken belangrijk beperken. o Tien doeden en twiutig gewonden. Bij Armentières is een passagierstrein op een goederentrein geloopen, die van Rijssel kwam. Twee wagons derde klasse werden geheel verbrijzeld. Er zijn tot nu toe een tiental dooden en twintig gewonden geteld. o Een geheim wapendepot. Op het landgoed Triebisch in Thuringen is in een kelder der ruime Rudelsberg een groot aantal wapens, waaronder verschei dene mijnwerpers gevonden. De wapens waren in zeer goeden toestand. De be heerder van het landgoed vertelde, dat de gepensionneerde kolonel Schönberg den sleutel van den kelder had. Blijkbaar heeft men te doen met een geheim wapendepót. bestrijden 1 Een beetje vroeger of later moet ik immers toch sterven Al ben ik ook pas twaalf jaar, al houdt ge me nog voor een kind, ik ben toch heusch oud genoeg om dat te begrijpen. Ik geloof, «voegde zij na een hoestbui er bij «ik ge loof eigenlijk, dat pijn en smart iemand vóór den tijd oud maken. Want heusch het is mij vaak, als ware ik al vijftig Niet waar, je zult het zelf met me eens zijn, dat 't het beste is, mijn kwaal maar niet meer te bestrijden en gewoon in den dood te berusten. Ik ben je tenslotte toch maar tot last en zorg. Ja, ik wil liever mijn hoofd te rusten leggen en.maar stil letjes gaan sterven.® «O, neen Jenny, toe, doe dat niet O, doe dat niet,® riep haar zuster met ang stige stem, '»'t zou mij den dood aandoen.® Jenny lei haar warme handje op Augusta's arm. «Luister nog een oogenblik naar mij zus lief.® zei zij. «Al doet 't je ook pijn, toch heb ik behoefte om je nog wat te zeggen. Waarom zijt ge nu zoo bekommerd Kan er wel één plek zijn waar ik het droevi ger heb dan juist hier Kan wel iets zwaar der voor me zijn, dan jou zoo te zien schreien Het gaat ons immers toch alles behave voor den wind. Het eenige lichtpunt in ons gansche leven, dat was je boek Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat br de Bommglerwaaro VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1