winter handen Purol Kinderen t» lijden alte .vaak aan huidaandoeninRen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Een expeditie tegen Dalmatié Het «Petit Journal» verneemt uit Rome, dat door de houding van d'Arinunzio en de muiterij van de Italiaartsche marine een scheuring in het Italiaansche ministerie dreigt te komen. Volgens de «Giornale® zou ook de torpedboot No. 69 zich bij de vloot van d'Annunzio gevoegd hebben. De «Epoca® weet mede te deelen, dat d'An- nunizo een expeditie^tegen Dalmatië voor bereidt, om de uitvoering van het verdrag van Rapallo te verhinderen. Volgens de «Tribuna® is van de 4000 man, die Fiume van de zeezijde blokkeeren, slechts een honderdtal naai' d'Annunzio overgeloopen. o Het beltjewiitlsehe paradys. v; De 'revolutionnarie commissie te Sebas- topol, dubliceerde 28 en 30 Nov. lijsten van burgers en militairen die op bevel der buitengewone commissie in deze stad zijn gefusilleerd. De lyeten bevatten respec tievelijk 1634 eu 1202 namen, waarvan 278 en 88 namen van vrouwen zijn. LMnsrerlaging in de textielindustrile. Op de'conferentie ven de textietindus- triën van New Engeland en New-York, te BostonJ gehouden. is eene loonsverlaging aangekondigd van 22j pCt. die 300.000 arbeiders zou treffen. Een cycloon. Uit Tarente (Italië) wordt gemeld, dat in het district Manduria groote schade is aangericht door een cycloon. Een aantal huizen werden vernield, tweepersonen gedood en velen gewond. Tengevolge van de overstroomingen is in het district Lecce een brug ingestort, waarbij eveneens tal van menschenlevens verloren gingen. Een geslepen dief. Te Berlijn is een postbeambte erin ge slaagd met 100.000 mark uit een post wagen ervan door te gaan. De postiljon rook pas lont, toen de beambte na een uur nog niet van een voorgewend gesprek rr.et een inspecteur teruggekeerd was. De dief is nog niet gevat. o Kotfmoord. In Senzig bij Königswusterhausen niet ver van Berlijn is een.erristige roof moord gepleegd. De directeur van een fabriek is in zijn villa door drie vermomde misdadigers overvallen en doodgeschoten. Zijn huishoudster werd door een schot in de borst ernstig gewond. Een dienstmeisje werd door een slag met een revolver even eens ernstig gekwetst. De daders zijn zon der herkend te -worden, in het bosch ont komen. Ee« Honarchisti>ch rompiet. Het Tsjecho Slowakijsche Persbureau meldt: De «Wolja Rossik publiceert een reeks documenten over een internationaal monarchistisch complot, dat zich tegen de Entente zal keeren en de vroegere tronen van Duitschland, Oostenrijk en Hongarije weer zal bezetten ook de Russische mo narchisten werkten in dezen geest. De groene internationale. Dr. Heims, de aanvoeder der Beiersche boeren, vertelt in de «Voss. Ztg.« bijzon derheden omtrent een poging een interna tionale vereeniging van landbouwers in Europa in het leven te roepen, een denk beeld, waarvoor hij reeds lang propageert. In November 1918 correspondeerde hy met den secretaris generaal van den Zwitser - schen boerenbond Sauer, over het stichten van deze «groene internationale®. En in den laten zomer van dit jaar kwam te Straatsburg het congres bijeen, waaraan vertegenwoordigers deelnamen van Frank rijk, Zwitserland. Nederland, Bulgarije, Tsjecio-Slowakije en de meeste entente- staten. Besloten werd alle mogendheden toe te laten tot deze groene internntionale, die bij den Volkenbond zyn aangesloten. De vertegenwoordigers van Zwitserland, Nederland en vooral Italië hadden geen succes met hun pleidooi om ook Duitsch land toe te laten. Een tweede congres is 16 November in Parijs gehouden. En daar werd toen, op voorstel van Italië, besloten een commissie te benoemen, die toch zal onderhandelen met de niet opgenomen lauden over een eventueele toelating. o of schrale hui<£ springe lippen, gebruikt In doozen van 50 60 en WJ apo»h. en alle 60 en 90 cT 5 drogisten A.MUnHAgQT ZCJST BINNENLAND. Schaarichte in bedrijven. Bij de papierindustrie heerscht over het algemeen een ongekende slapte in de ver schillende bedrijven welke van dien aard is dat enkele fabrieken, w. o. «de Gelder lander® te Nijmegen en «de Maasmond® bij Dussen, reeds stilstaan, en kleinere fa brikanten op de veluwe, tengevolge van de hooge grondstofprijzen hun papier uit Duitsch land betrekken en van fabrikant, handelaar zijn geworden. Felle brand. Zaterdagmorgen brak een zware brand uit in de Ned. Fabriek van goud en zilve ren werken voorheen J. A. A. Gerritsen te Zeist. De geheele rechtervleugel brandde uit, waarin o.a. waren gevestigd adminstra- tiekantoor, magazijn en de pas ingerichte kostbare monsterkamer. Om half vijf uitgebroken, brandde de fabriek om elf uur nog steeds voort. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Neednouingen. Tenbehoeve van den bouw van 120 nood woningen te Maastricht is uit 's Rijks kas een bijdrage verleend van f 329.297. o De vervolgde loterij. De Rotterdamsche correspondent van het Volk meldt dat Vrijdagmorgen zich boven Rotterdam een vliegmachine bewoog waarin de heer Willem Broekhuijs gezeten was. Van uit de machine werden strooibiljetten geworpen betreffende de Rotterdamsche Han dels- en Landhouwbank. Op de keerzijde van het biljet stond: De justitie zoekt my in de modder maar ik zit in hooger sferen. Hartelijke groeten aan gokkend Nederland, Broekhuijs, De vliegmachine zou te Keulen zijn op gestegen. Vergoeding teugevolgo der nieuwe •alarisregeling Tengevolge van de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers bedoeld in art. 30 der Lageronderwijswet 1920 zal de ver goeding voor onderwijzerswedden aan de gemeenten met f 17.000.000 moeten wor den verhoogd, en die aan ckes» besturen der bijzondere lagere scholen met de som van f 13.000.000 zoodat de desbetreffende pos ten respectievelijk de som van f 42.000,000 en f41.000 000 zullen bedragen. 0 Gevaarlijk liakenbeiaek. De vorige week werd te Monikendam geneeskundige hulp ingeroepen bij een zenuwlijder die in overspannen toestand ver keerde. Na enke'e belangstellende vragen gaf de lijder den geneesheer eensklaps een schop tegen de borst. De man richtte een geladen revolver op den geneesheer die na een geweldige worsteling echter dezen den man wist te ontrukken. De rijkspolitie nam de revolver in beslag, terwijl tevens in het huis een geladen buks werd gevon den. De patiënt is naar het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort overgebracht. 0 Een begreoting Met 20 millioen •verscbreden. De gerneentebegrooting van Amsterdam over 1919 is met 20 millioen overschreden. Slechts ongeveer de helft van dit cijfer, zijnde 10 millioen, berust op raadsbesluiten of vloeit daaruit voortde wederhelft is uitgegeven zonder machtiging van den Raad en dus geheel onder verantwoording van het college van B. en W. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij het examen', vanwege het Ned. Handelsinstituut, slaagde voor het diploma handelscorrespondentie Fransch en Engelsch de heer J. Verhoeven. Een plotseling sterfgeval had Maan dagnamiddag plaats. De 69jarige tuinman Albert Kaaay vervoerde een handwagen, toen hij op het Wilhelminaplein ineen zakte. Behulpzame handen namen hem op en brachten hem in het nabijzijnd Diacones- senhuis, alwaar hij, bij aankomst, reeds bleek overleden te zijn. Werkendam. Door notabelen der Ned. Herv. Kerk is als kerkvoogd herkozen de heer Kieboom, die deze benoeming heejt aangenomen. Ds. Kalkman van Nieuwerkerk a/d IJssel, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aannam, hoopt 26 December zijn intrêerede te houden. Beneden-Langstraat. Nu de prijs der vette varkens dalende is, gaan de boe ren zelf hunne varkens uilslachten. De prijzen kunnen zich nog staande houden op ongeveer f 1 per pond, schoon gewogen. Capelle. Bij de j.l. Maandag gehou den aanbesteding van grondwerk door de vereeniging tot verbetering der volkshuis vesting te dezer plaatse werd als volgt ingeschreven J. Paans f 355.C. Wa- gemakers f 287.50. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Op 27 December a.s. zal in het lokaal van den heer L. F. van Dongen alhier des avonds 8 uur een voordrachts- avond gehouden worden vanwege het De partement Langstraat der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Door het vertrek van den heer W. J. Kolkert is er een vacature ontstaan in het schoolbestuur van de Chr. school a.d, Loonschendijk. In de vorige week werd door de tooneelvereenigirig «Nooit Gedacht® de eerste wiuteruitvoering gegeven in het lo kaal van den heer P. Hoffman alhier, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. In aanmerking genomen de korten tijd van voorbereiding, werden de verschillende num mers van het programma op onberispelijke wijze vertolkt. Alles liep in de beste orde af. J.l. Zondag speelde Excelsior I uit deze gemeente een zeer onfortuinlijken competitiewedstrijd tegen V.V.T. op het terrein aan de Rietsche Hoevestraat te Tilburg. De match eindigde in een 52 nederlaag voor Capelsche spelers. Wegens periodieke aftreding van den heer G. M. Verheijden alhier als lid van het Burgerlijk Armbestuur zal a.s, Vrijdag door den raad dezer gemeente de daarvoor vereischte benoeming plaats heb ben. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren G. M. Verheijden en J. Huijsman. Deze week werd door het gemeente bestuur alhier een concept-wet tot vereeni ging der gemeenten Capelle met Sprang en Vrijhoeve-Capelle ontvangen. Drongelen. De verkiezing voor het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente op 8 December jl. alhier gehouden had tot uitslag dat werden verkozentot pres.- kerkvoogd H. Vos, tot secr.-penningmeester kerkvoogd J. A. van der Schans, en tot notabelen C. Treffers, M. A. de Wind, M. Schoondermark en Adr. de Haan. Voor vice-pres. kerkvoogd komen in herstemming de heeren F. de Wind en G. Nieuwkoop. 1 Door stemgerechtigde Ingelanden van den polder Beneden het Drongelensche veer is tot voorzitter benoemd dhr. J. A. v. d. Schans alhier. Het bestuur der Afd. Meeuwen van de N.-Br. Mij. van Landbouw ontving he den het bericht van den Min. van Wa terstaat, dat op het indertijd door hun en vele andere vereenigingén ondersteund ver zoek om de veerdiensten te Drongelen en t% Capelscheveer te doen plaats hebben zooals voor 1914," goedgunstig is beschikt. Met ingang van 1 April 1921 zal de vroegere dienstregeling wederom van kraeht worden, en het publiek geregeld worden overgebracht. Een woord van lof voor het initiatief en krachtdadig werken aan het bestuur van bovengenoemde Afdeeling ep, inzonderheid aan den voorzitter en secretaris, de heeren C. G. Nieuwkoop en J. A. van Campen, is hier zeer zeker op zijn plaats. 's Gravenmoer. De heer S. Verlare heeft zijne benoeming als ouderling bij de Geref. Kerk niet aangenomen als zoodanig is thans gekozen de heer Abz. Borstlap Jz. Meeuwen. Naar wij vernemen ver strekt de Reizende Bibliotheek, naast de gewone leesboeken, thans op aanvraag, door middel van Mejuffrouw van Andel, onderwijzeres alhier, ook vakboeken en studieboeken op allerlei gebied. Een ieder zal dus in de gelegenheid zijn de voor zijn vak noodige studieboeken tegen zeer geringen prijs ter bestudeering te verkrijgen. W. B. alhier werd dezer dagen zoodanig door zijn hond in de hand gebe ten dat hy zich onder geneeskundige be handeling heeft moeten stellen. Zaterdagavond j.l. had alhier, in het café Smits de aangekondigde uitvoering van de Fanfare «Kunst en Vriendschap® plaats. Een talrijk publiek, waaronder velen van elders, was opgekomen. Muziek en voordrachten vielen zeer in den smaak, zoodat deze avond wederom een succes voor de vereeniging mag genoemd worden. Tot voorzitter der Hulpvereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier, is gekozen de heer H. van Willigenburg. Nieuwendijk. A.s. Zaterdagavond zal de A -R. Kiesvereen. alhier een vergade ring houden in het Instituut, ook voor vrouwen toegankelijk, en Zondagavond zal de Voorz. der A-R. Kiesvereen., dhr. G. Vlaanderen, in een openbare vergadering der Ger. Jongel.vereen. «De Zaaier® een lezing houden over Dr. Mr. Kuyper, Oosterhout. In eene vergadering al hier gehouden van alle waterschappen, uit- loozende op de Beneden-Donge, is in be ginselbesloten tot de oprichting van een waterschap, der vereenigde Beneden-Donge- polders, omvattende in het geheel 18 wa terschappen. Raamsdonksveer. Zoowel de heer v. Ommeren, als de heer v. d. Sluijs namen hun benoeming niet aan, de eerste als ouderling, de laatste als diaken der Ger. Kerk. Geruimen tijd hoorden we hier niets meer van mond- en klauwzeer. Nu is echter, naar men'ons mededeelt, die ziekte uitgebroken in den stal van den heer K. Niettegenstaande herhaalde oproeping voor een onderwijzeres aan de Chr. School, meldde zich geen enkele sollicitante aan. Woudrichem. Door de coöperatieve visscherij vereeniging alhier is tot visch- afsiager benoemd Jan Smits Mz. Waspik. Vrijdag 1.1. hield de Midden- standsvereeniging «De Hanze® een« ver gadering, waarbij als spreker optrad de heer Strybosch uit 's Hertogenbosch. Spreker koos tot onderwerp «De Arbeidswet 1919®. De verschillende artikelen dezer wet werden door hem zeer duidelijk gemaakt. Van, de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een veelvuldig gebruik ge maakt. Alle vragen werden door den heer Strybosch op duidelijke wijze beantwoord, zoodat hem een woord van lot toekomt. Zondag 1.1. werd eene algenceene verplichte vergadering gehouden van de Mariavereeniging. Door de Secretaresse Mej, M. van Son werd het jaarverslag voorgelezen. Daaruit bleek dat het aantal leden was verminderd tot 145. Voorts werd ook verslag uitgebracht van de alge- meene vergadering te 's Hertogenbosch. Mededeeling werd gedaan dat aan den Gemeenteraad een adres zal worden gericht om de cafés van des Zaterdagsmiddags tot des Zondagsmorgens elf uur te sluiten. Wegens vertrek van Mevr. Smits moet er eene nieuwe president gekozen worden. Deze keuze werd echter uitgesteld tot de volgende vergadering. Zondag j.l. speelde onze voetbal- vereenigirig v Brabant ia® eene~competitie- wedstrijd tegen R.V.V. uit Riei. Hoewel Brabantia veel sterker was, kon zij hel echter niet verder brengen dan een gelijk spel n.i. 11. Wijk. Dinsdagavond 7 Dec. heeft de Werkhedenvereeniging Helpt Elkander® haar jaarvergadering gehouden. De Voor zitter, de heer K. van der Velden, leidde de vergadering. Memoreerende, wat er in het verloopen jaar voor het belang van de arbeiders is gedaan, voerde hy aan wat er door samen werking en door vereenigd te zijn tot stand is gebracht en nog tot stand gebracht kan worden. Spreker kan niet nalaten, trots al het geen hij heeft gepresteerd voor het belang van de arbeidersbeweging, een woord van afkeuring uit te spreken over de houding der leden tegenover hunnen Voorzitter en vraagt de Vereeniging ;af, j wie het*zal doen, wat hij heeft gedaan, voor de leden der Vereeniging. Is dit nu den^dank die hij daarvoor krijgt, schande en nog^'eens schande om iemand zoo at te breken, die reeds zooveel voor U hier aanwezigen heeft gedaan. Spreker wil er verder niet veel meer over zeggen, alleen dit nog, als de leden zich niet beter achter het bestuur scharen en waardeeren wat het bestuur voor de Vereeniging doet, dit aanleiding zou geven tot het bedanken als Voorzitter en ontslag indienen als Raadslid, waar ook uwe belangen bepleit worden, 0. a. om met de door U zooveel besproken Hoofdelijken Omslag even ten berde te komen, en vraagt de leden hier op den man af, wanneer ze meer zouden moeten betalen, volgens het oude stelsel met slechts zijn f 300 aftrek -f- f 25 voor elk kind beneden de zestien jaar, voor eerste levensonderhoud en 4% aanslag, of met het nieuwe stelsel met zijn f 600 aftrek -j- f 100 voor de vrouw en f 50 voor elk kind voor eerste levensonder houd benevens de voordeelen nog die de progessieve heffing welke in een nieuwe verordening zijn vastgesteld, U bieden. Dit alles hetft men te danken aan uwe ver tegenwoordigers in den Raad. f 18000 moet er dit jaar geheven worden in hoofd zaak voor de distributiekosten welke ge maakt zijn tijdens den grooten oorlog, waarvan wij allen hebben geprofiteerd, en nu zullen wij geleidelijk na onze inkomsten dit mee te betalen hebben. De afkammerij op mijn persoon, door niet-leden, daar ben ik wel tegen opge wassen om mij tegen te verdedigen, maar door mijn eigen leden wil ik niet afge broken worden, en daar wil ik ook niet tegen gaan strijden, want dit ligt niet op onzen weg, want dan zouden wij in strijd komen met den naam «Helpt Elkander®, die onze Vereeniging niet tevergeefs draagt. Ik eisch van U geen hulde en lof toe gezwaaid te worden, maar ik wensch ook niet afgekamt te worden. Breek uw bestuur niet af, en bouwt uw vereeniging op, dat is ons streven, en hiermede beschouw ik de vergadering als geopend. Jaarverslag en Notulen der vorige ver gadering werden door den Secretaris voor gelezen en goedgekeurd. De Penningmeester deed rekening en verantwoording. De inkomsten waren f900.40, de uitgaven f982.51, waarvan f 968,aan de zieke leden werd uitbe taald. De ziekekas werd afgesloten met een batig saldo van f 51,84 de reservefonds met een batig saldo van f 268. Als bestuurders werden gekozen, in de plaats van Jan de Waal Jz. Ie penning meester, die niet meer herkozen wenscht te worden, B. v. Loon, en als 2e penning meester A. Vos, en C. Bouman als com missaris. De Voorzitter bracht een woord van dank aan den heer J. de Waal voor al hetgeen hij voor de vereeniging deze drie jaar heeft gedaan. Alsmede oprichter was hij een reuzekracht, en ik spreek de hoop uit dat hy als gewoon lid de ver eeniging zal blijven steunen. Op voorstel van den Voorzitter werd aan den afge treden Penningmeester met algemeene stemmen een gratificatie van f 25 toegekend voor zijn acuraat werk. De nieuwbenoemde penningmeester B, v. Loon werd door den Voorzitter welkom geheeten aan de be stuurderstafel, en hoopt in hem dezelfde kracht gevonden te hebben als in J. de Waal. Verder zal f10,per jaar worden ge geven aan den nieuwen penningmeester voor zijne werkzaamheden. - Acht nieuwe leden werden ingeschreven zoodat de vereeniging in ledental nog steeds vooruit gaat. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun trouwe opkomst op deze vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Vrijdag 10 Dec. 1920 n.m. 2 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de no tulen der vergadering van 1 September gelezen, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Wethouder Smits vraagt den Voorzitter, waarom op de begrooting die opgemaakt is, voor de tuinbouwcursus alleen een post staat uitgetrokken Van f 25.terwijl de Raad, zooals uit de gelezen notulen ook blijkt, een subsidie verleende van f 125. De Voorzitter antwoordt hierop, dat iets gevraagd wordt waarop hij geen antwoord kan geven. De Raad heeft f125.sub sidie toegestaan, waarvan f 25.voor leer middelen Het is bekend, dat spreker kort na dit Raadsbesluit met verlof is gegaan, zoodat het verdere verloop hem niet bekend is. Hij weet van geen begrooting af en wist ook niet eens dat die noodig was, heeft die niet gezien en ook niet geteekend. Kwam op de begrooting iets voor, dat niet in den haak was, dan hadt de loco burgemeester die niet moeten teekenen. De heer Smits zegt, dat toen Kleinloog bij hem was geweest hij ook niet heeft willen teekenen. Op de verklaring van mijnheer Haijer, die daarop zelf bij hem is gekomen, dat deze begrooting noodig was voor het, verkrijgen van Rijkssubsidie en deze met medeweten van den Burge meester was opgemaakt, heeft hij getee kend. Tevens, omdat de begrooting, die eerst f600.en daarna f800.bedroeg, op het nippertje ter teekening werd aange boden. Zij moest den volgenden dag in Den Haag zijn, terwijl anders de subsidie van het Rijk zou vervallen. De Voorzitter zegt niets van een begroo ting af te weten en die ook niet gezien te hebben, zoodat hy daaromtrent dus ook geen inlichtingen kan geven. De heer Boll zegt, dat men de zaak toch altijd nog kan onderzoeken en als het Rijk r *.r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2