Fa. ALPH- HÜPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL 's-BOSCH. Vughterstraat 19. Levering onder garantie van breuk en bijlevering. in de nieuwste modellen. TELEFOON 715. by kinderen. \zoJwaiser\sr\. p worden snel verdreven door fJ öqnA /vs/orrc^S j Pry» pw doos 60 a vBrHrijgbö&rbif alle drogisten A.MWNHARDT.2eLsf. BUITENLAND. De «mkrer in Griekenland. Constantijn op weg naar Athene. Koning Constantijn verliet Dinsdag Lu- zern om één uur met den trein naar Ve netië. In zijn gezelschap reisden de koningin en de geheele koninklijke familie, met uitzondering van den kroonprins. Te Ve netië zal de kroonprins zich bij zijn familie aansluiten. Van Pireus uit zal de plech tige tccht naar Athene aanvangen. o—- Een e«mpl«t tegen Ccintanty 11 Dezer dagen zijn te Milaan twee Grie ken gearresteerd, die een aantal hommen bij zich hadden. Hun paspoorten waren afgeteekend voor Luzern, en ongetwijfeld waren zij van plan een aanslag op het leven van ex-koning Constantijn te beproeven. Zij zijn thans opgesloten, wegens het dra gen van verboden wapenen, maar de aides- de-camp van den ex-koning vreezen, dat er nog meer aanslagen op het leven van hun meester zijn beraamd. 0 Bet Eraniche leger. Het Wetsontwerp op de recruteering voor het leger dat bij de Fransche Kamer is ingediend, bepaalt dat de duur van den militairen dienstplicht zal zijn dertig jaar (ten onzent bedraagt die 20 jaar. Red.) n.h anderhalf jaar bij het actieve leger, I82 jaar bij de reserve van het actieve leger en 10 jaar bij de bezettingstroepen (het territoriale leger). Het reserve-terri toriale leger wordt opgeheven. 0 Trot ski uil vrede met de wereld ^National Tidende® meldt uit Helsing- fors Trotski heeft op het economisch con gres te Moskou verklaard, dat het roode leger tot de helft van zijn tegenwoordige sterkte zou worden verminderd. De Sovjet- regeering tal met alle middelen beproeven den vrede te handhaven en een definitieTen vrede met de groote mogendheden te er langen door verstrekkende concessies. De omstandigheid, dat Engeland een voorstel tot een handelsverdrag met de Sovjet heelt laten overhandigen, doet hopen, dat de vrede niet ver meer af is. Trotski maakte ook gewag van de ernstige contrasten, die tusschen leger en volk in Rusland zijn ontstaan. Deze contrasten zouden door de reorganisatie van het leger uit den weg worden geruimd. 9o*r4enam geëleetreenteerd. Het is een harde tijd en de Amerikanen zijn een hardhandig volk, als zij meenen, dat het moet. Donderdag werden in Sing Sing, de groote strafgevangenis van New- York, achter elkaar vijl moordenaars ge- electrocuteerd. Een van de vijl beweerde, dat hij onschuldig was maar allen gingen zij onverschrokken naar den electrischen stoel. Ook te Santa Rosa in den staat Cali- fornië vielen er slachtoffers. Helaas wer den bij die gelegenheid weer eens de ver achtelijke praktijken der lynchrecht- spraak toegepast. In de plaatselyke ge vangenis zaten drie mannen opgesloten, die beschuldigd werden, deu schout en twee van zijn speurders te hebben vermoord. Vrijdagochtend even na middernacht ver zamelde zich een uit gemaskerden bestaan de menigte voor het huis van bewaring, verschafte zich met geweld den toegang, haalde de drie beklaagden uit hun cel en bracht hen in auto's, die stonden te wach ten. Er waren in het geheel 15 auto's in den stoet, die de slachtoffers naar de begraafplaats, even buiten het plaatsje, reden. Daar werden zij aan een boom op het kerkhof opgehangen met touwen, die van te voren waren in gereedheid gebracht BINNENLAND. hktteitreuw. Voor eenige dagen ging te Garijp de mare door het dorp Oude Jinke is dood Oude Jinke was jaren huishoudster bij den braven oud-schoenmaker Pieter Elzinga. Tot hun huisgenooten behoorde ook Jinke's lieveling, een oude poes. Toen Jinke dood en begraven was, kon de poes het in huis nergens meer vinden en zocht overal naar wie door haar gemist werd. Dit duurde zoo eenige dagen, tot poes op een dag ver mist werd en weg bleef. Waar was ze gebleven Na enkele dagen werd ze ter ruggevonden op de begraafplaats, maar. dood. Poes had instinctmatig teruggevon- wat ze vermiste en bleef haar verzorgste- trouw. o De verlieiei aan de Anulerdantehe beurs. In haar weekoverzicht dus nog vóór de sensationeele daling van Kon. petroleum op Maandag 1.1. schreef de N R.Crt. Wanneer men de kapitaalswaarde van de geleden koersverliezen eens gaat bere kenen, dan komt men tot ontstellende cijfers. Bepalen we ons tot de beide hoofd- londsen van de twee, het meest op den voorgrond tredende afdeelingen, tot Konink lijke Olie en Handeisveieeniging Amster dam, dan komen we tot het resultaat, dat de waarde van het aandeelenkapitaal van de eerstgenoemde onderneming de da ling op 300 pCt. aannemende niet minder dan 960.000.000 gulden bedraagt, terwijl H. V. A. meer dan 400 pCt. ver loren hebbende, ruim 1 80.000.000 heeft bijgedragen tot de algemeene waardever mindering van het Nederlandsch effecten bezit. Weliswaar berust van het kapitaal der «Koninklijke® een belangrijk deel in het buitenland, maar men mag toch wel zeggen, dat deze ontzagelijke verliezen zoo goed als geheel ten laste van het Neder- landsche publiek komen. Verst eu IJs. Uit De Lemmer meldt men Er is veel ijs in zeede havenvuren zijn gebluschtalle stoombootdiensten zijn gestaakt. Uit Enkhuizen Langs de kust van West-Friesland heeft zich het eerste ijs gevormd. Tusschen Enkhuizen en Stavoren werd nog geen ijs aangetroffen. Uit Monnikendam De motordieust op Marken is gestremd door ijsbezetting in de Gouwzee. In Friesland heeft 21 graden gevroren. Er is veel grondijs. Alle scheepvaart ligt stil. Rondom Amsterdam vroor het nog 15 graden. Het Buiten-IJ en het Pampus zijn met drijfijs bedekt. De zeilschepen keeren van de Zuiderzee terug. 0 De neerd ap korptraal Vei. Nadat het door hem ingediende verzoek om cassatie door den Hoogen Raad was verworpen, heeft Albert Smit, die wegens moord op korporaal Yos tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, een vol ledige bekentenis afgelegd. Daar begint het al Bouwvakarbeiders uit Asten (N.-B.) heb ben deri Minister van arbeid verzocht, om den 8-urigen arbeidsdag tot 1 Januari 1923 buiten werking te stellen en de werk uren te bepalen tot 1 Januari 1922 op 10 uren en op 1 Januari 1923 op 9 uren. 0 De Kalenpryiea. De heer F. G. Waller, voorzitter van het Centraal Verrekenkantoor voor Brand stoffen, schrijft o.m. in de Nieuwe Cou rante De vraag of heden de buitenlaridsche kolenprijzen reeds zoo dicht tot de Lim- burgsche zijn genaderd, dat een opheffing der R.K.D. en C.V.B. reeds op dit oogen- blik wen8chelyk zoude zijn moet ik ont kennend beantwoorden, maar ik weusch hier uitdrukkelijk aan toe te voegen, dat in de laatste weken de prijsdalingen van buitenlandsche kolen zoo buitengewoon groot zijn geweest, en zoo snel hebben plaats gehad, dat het onmogelijk is te voorspellen, wat zelfs de allernaaste toekomst in dit opzicht zal brengen. Het is o.a. zeer waarschijnlijk, dat Engeland weer zeer concurreerend kolen op onze markt zal aanbieden, hetgeen dit jaar niet meer het geval is geweest. Brutale diefstal. 's-Gravenhage, 15 Dec. Bij de politie werd aangifte gedaan van een zeer bru talen diefstal. Op klaarlichten dag tus schen twaalf en half één hebben de da ders van het misdiijf door opensluiting van het kantoor, zich toegang weten te verschaffen tot het bankierskantoor van den heer S. in de pasage, die op dat uur van den dag toch nog al druk bezocht is. Er wordt een bedrag van ongeveer f 10,000 vermist aan binnen- en buitenlandsche waarden zoowel van gevvoon geld als pa pier. 0 Verstekeling. Aan boord van den stoomdrifter Amalia IJ. M. 324, op reis van Emden naar IJ- muiden, had zich een Duitsche jongen ver borgen die men eerst op de Noordzee be merkte. Toen heeft men den jongen meegeno men naar IJmuiden en hem overgegeveu aan de politie, die hem per spoor weer naar Duiischland heeft teruggebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensdei). Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag den 17 December 1920, des namiddags ten 7.30 uur. Agenda 1.Beëediging van den Heer H. van Her waarden als lid vam den gemeenteraad. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de keuring van waren. 5. Alsvoor tot vaststelling eener verorde ning op het bakken en verkoopen van brood. 6. Benoeming van een schoolcommissie, waarvoor door B. eri W. worden aan- voleri Mej. E. Knoop, en de heeren G. G, Carpaij, H. Crijns, H. M. J. Hen- drikx eri Mr. C. W. van Ommeren. 7. Voorstel van B. en W. tot opheffing van het levensmiddulenbedrijf, 8. Ontwerp-regeling van Ged. Staten der bezoldiging van de ambtenaren van den Burgert. Stand. 9. Rekeningen over 1919 en begrootingen 1921 der Godshuizen. 10. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1921. 11. Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1920. Golden de eieren in de vorige week nog 25 cent, thans zijn ze belangrijk minder. Een verblijdend nieuws vooral voor degenen, die provisie gaan opdoen is, dat de vette varkens verhandeld worden voor f 0.90 per schoon pond. Hooger prijs is in de omgeving niet te maken. Een be langrijke afslag der prijzen zal dus wel volgen. Bij kon. besluit van 15 December 1920 is, met ingang van 1 Januari 1921 aan de volgende personen eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de be langrijke door hen aan den lande bewezen diensten aan A. M. Borren als schoolop ziener in het arrondissement Heusdenaan Mr. G. B. J. M. van Zinnicq Bergmann, als schoolopziener in het arr. Waalwijk. De plotseling ingevallen strenge vorst heeft een ieder verrast. Zoo ook de onder nemers van de Scheepswerf alhier, aiwaar een zeeschip gereed lag om naar Rotterdam vervoerd te worden, aldaar te gaan proef- stoomen en vóór Kerstmis zee te kiezen. Zie het desbetreffend bericht. De passage van Noord- en Zuid Neder- hemert geschiedt reeds over het ijs. De gemeenschap tusschen eiland Nederhemert en Heusden is verbroken en geschiedt nu over de beide bruggen. Nog een enkele Stoomboot ziet men van hier koers zetten in de richting 's Bosch, doch die heeft veel te kampen met dryf- en grondijs, dat in groote hoeveelheid komt opzetten. Alles zoekt een heenkomen, om in veilige haven te belanden. In de Tramhaven liggen reeds 14 vaartuigen, die hier een rustpunt hebben gezocht. Op de gracht wordt reeds druk schaat sen gereden. Het weèr is echter aan het veranderen en het lijkt meer op komende sneeuw, dan op voortzettende vorst. Donderdag werd het S. S. Orpheus gebouwd op de scheepswerf alhier, met twee sleepbooten, van de werf versleept met het doel Rotterdam te bereiken, ten einde aldaar verder in orde gebracht te worden voor de proefvaart. Doordat echter de sleep boven Wijk voor een passeerende boot moest wijken, kwam het S. S. Orpheus buiten de vaargeul en geraakte vanwege den lagen waterstand aan den grond zoo dat op hoogtij gewacht moest worden. Werkendam. Onder veel belangstel ling werd Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van verslagene B. J. Ruijtenberg. Op het Keikhof werd door Ds. Andre eene indrukwekkende rede gehouden, waar bij jong en oud ernstig werden vermaand om toch te verlaten de paden der onge rechtigheid. Een talrijk publiek was op eri om het Kerkhof aanwezig. De Heer P. J. A. Bril slaagde al hier voor het Telegraaf radicaal. Aimkerk, A.s. Zondag zal bij den Morgendienst in de Ned, Herv. Herv. Kerk alhier het gerepareerd orgel weder in ge bruik worden genomen. Naar wij ver nemen zal de predikant, Dr. J. C. Montijn in verband hiermede eenige woorden wijden. Naar wij vernemen zal a.s. Woens dag, 22 Dec. 's avonds half zeven voor de Ger. Kerk alhier optreden ds. Goslinga van Utrecht. Andel. Tot secretaris der anti-revo- lutionnaire kiesvereenigirig is gekozen de heer C. Redert. De heer C. van Herpen heeft wegens eene benoeming elders als zoodanig zyn ontslag aangevraagd. Drongelen. Bij de alhier plaats gehad hebbende stemmingen voor leden van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. is door een groot aantal leden protest aangetee- kend en niet aan de herstemming deel genomen omreden de wettigheid der plaats gehad hebbende stemmingen door hen wordt betwist. Zelfs een lid van het stembureau was deze meening toegedaan en wertschte in zulk een college geen zitting te nemen hij verliet zijne plaats. - Dit nog te meer omdat de fungeerende voorzitter de bij hem ingekomen bezwaren en bedankjes totaal negeerde en niet aan zijne mede bestuursleden kenbaar maakte. De heer J. H. Haase, hoofd der school alhier, deed 1.1. Dinsdag met gunstig gevolg examen voor de akte L, O. Han delskennis. Door de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in N.-Brabant is besloten den hengst «Cicero® van v. d. Schans alhier, het predikaat van «aanbe- volen dekhengst® te verleenen. Bij de op Donderdagmiddag gehou den Raadsvergadering werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herkozen de heer J. Burghout. Tot iid der commissie tot wering van schoolverzuim werd een vacature ontstaan door het overlijden/ van den heer J. de Haan, gekozen de heer J. Lagendijk. Verslag in het volgend nummer. Eethen. Woensdag 22 Dec. a.s. zal alhier in de Ned. Herv. kerk n.m. 6 uur optreden, Ds. Enkelaar van Wierden (O.) alsdan zal er een collecte gehouden worden v. d. Geref. Zendingsbond. Gameren. Gameren gemoderniseerd Door F. A. Nieuwenhuizen alhier is eeri ontvangstation voor draadlooze telegrafie geconstrueerd, waarmede, dank zij de zeer groote antenne, (het stellen hiervan was geen gemakkelijk werk) een prachtige ontvangst is bereikt. Behalve de talrijke ver verwijderde landstations en schepen zijn ook draadlooze telefoongesprekken bijzonder duidelijb hoor baar. Dit werkje, dat door hem zelf geheel is vervaarigd, ziet er keurig uit. 's Gravenmoer. De heer C. J, van der Graaf, candidaat te Rotterdam, heeft voor het beroep der Hervormde Gemeente alhier bedankt. Loon-op-Zand. Ook hier heerscht in de schoenindustrie buitengewone slapte, verschillende fabrikanten hebben hun werkvolk gedeeltelijk ontslagen. Te vree zen is, dat binnen enkele dagen alle fabrieken zullen stop gezet worden. Raamsdonksveer. Zondag a.s. zal op uitnoodiging van de R. K. kiesvereen. voor mannen en vrouwen optreden, de Hoog Welgeb. Heer Dekkers, lid van de Tweede Kamer. Het Kerstfeest voor de kinderen der Zondagscholen zal in de Veersche Kerk gevierd worden met een kleine 200 kin deren op Tweeden Kerstdag. G. Blom kreeg een wagen afglij dend graan op zich, met het gevolg dat hij een zijner beenen brak en in het R. K. Gasthuis moest worden opgenomen. Dat de vaart reeds heel wat last ondervindt van het ijs, moge hieruit blijken dat tot ongerief van velen de stoompont Donderdag al niet meer kon varen. Sprang. Woensdagmorgen geraakte onder het rijden, in de Biersteeg alhier de auto van zekeren R. in brand. De auto werd totaal vernietigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdag, 22 Dec., des nam. 2 uur hopen de onderwijzers der Ned. Herv. Zondagscholen met de kinderen Kerstfeest te vieren. Bij de gehouden kerkeraadsverkie- zing bij de Ger. Kerk alhier zijn tot Ou derlingen gekozen J. Dalmaijer (aftr.) en J. Vyand, en tot Diaken A. B. v. d. Hoeven (aft.) en C. Klootwijk. Allen hebben hun benoeming nog in beraad gehouden. Viijmen Dank zij de oplettendheid onzer gemeentepolitie is men er in geslaagd de hand te leggen op den alhier welbe kenden J. K., die ondanks zijn nog jeug digen leeftijd voor een zevental diefstallen en ontvreemdingen in het politieblad ge signaleerd staat. Onlangs wist hij van een der ingezetenen een gouden horloge te ontvreemden. Waspik. Het zoontje van den heer L. S. had dezer dagen het ongeluk zoo danig van zijn rijwiel te vallen dat het zijn been brak. Geneeskundige hulp werd ver leend door Dr. Wijffels alhier. Het zoontje van den heer A. S. alhier had het ongeluk door het ijs te zakken. Met zeer groote moeite werd de kleine gered. Eerst toen hij voor den derden keer boven kwam, kon hij worden gegrepen. onze Harmonie Virtus nobilitat Ar- tem® zal in den loop van het jaar 1921 haar veertigjarig bestaan herdenken. Plan nen worden gemaakt tot het houden van een festival. Eene commissie zal worden benoemd tot het nemen der voorbereidende maatregelen. Donderdagavond hield de Raad te 's-GRAVEMOER eene openbare vergade ring, bijgewoond door alle leden. Na mede deeling van eenige ingekomen stukken, ondermeer de vaststelling door Ged. Staten der gemeenterekening over 1919, stelt de Voorzitter aan de orde 1. Een verzoek tot afschrijving van hoofdelijken omslag wegens vertrek van den heer J. van Willigen, welk verzoek wordt ingewilligd. 2. Wijziging der gemeentebegrooting over 1920, in verband met de circulaire, van den Minister van Onderwijs tot terug gave der pensioensbijdragen van de onder wijzers, waartoe wordt besloten. 3. Nota van aanmerkingen door Ged. Staten op de begrooting 1921, welke zal worden beantwoord overeenkomstig het voorstel van B. en W. 4. De nieuwe regeling van Ged. Staten tot bezoldiging der Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, waartegen geene be denkingen bestaan. 5. Een voorstel van B. en W. tot hoogere assureering der gemeentegebouwen, hetwelk wordt aangenomen. 6. Goedkeuring der rekening over 1919 en der begrooting over 1921 van het Bur- gelijk Armbestuur, waartoe overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek wordt besloten. 7. Benoeming van een armmeester alszoodanig wordt herbenoemd de heer H. Versteeg Thz. 8. De vaststelling van het 3e supple toir-kohier van den hoofdelijken omslag over 1920, waartoe wordt overgegaan. 9. Een verzoek om subsidie voor de Juliana-bewaarschool, hetwelk alsnog wordt aangehouden. 10. Herziening der bouwverordening, met het oog op de hoogte der vertrekken, waartoe wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordeningen tot heffing van leges aangenomen. 12. Herziening der verordening tot hef fing van opcenten op de grondbelasting

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2