voor let Land van ïïeusden en Aliens, de Langstraat en de Bommeleriaard. na AOto Zaterdag 18 Oeceier MUNHARDT'i OPRUIMING 2010 tot 30"| korting. halven prijs. EERSTE KLAS Emailleerinrichting Groots voorraad banden lage prijzen- T. JONKER, VEEN bij Heusden. HAARDEK EK KACHELS KERSTFEEST Sfalleji, Beelden en Ker^bGem- arlikelen- Blanke geslepen POTKACHELS. „CERES' -rijwielmagazijn te Drongeien Zenuw-tabletten GORINCHEM. verlaagde prijzen. ZIET DE ETALAGES! Geen reclame die zoo pakt als SOLIDITEIT onrusl, ae Vanaf Zatrrdag IS December 1930 tegen buitengewoon Op alle goederen Op Kleeding naar maat 10 procent Korting. 3NF Overtuigt U en komt een kijkje nemen. GROOTE VOORRAAD Voor het aanstaande is wederom verkrijgbaar een reuzensorteering KLEINE WINST - 's BOSCH. Markt 55. TEGELPLATEN VULEMMERS KOLENBAKKEN! BErlOORENDE "BIJ HET WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een ver schijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kun nen de oorzaak zijn, doch daar nieikwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoon lijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafïerigheid onder de oogeri en in het gezicht) wijzen op een nieraan doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoorien, dat het hart is aange daan. Dikwijls treedt watsrzucht door nier- zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren, verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen wor den aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten k f 1.75 per doos. Slot Raadsverslag Genderen. e. Een schrijven van Gedep. Staten, waarin dit college kennis geeft, dat Mej. de Wed. Branderhorst in hare reclame tegen haren aanslag in den H, O. niet heeft aangetoond dat dezen aanslag te hoog is, zoodat besloten is den aanslag te hand haven. Wordt aangenomen voor kennisgeving. f. Een brief van Ged. Staten van 1 December, waarin verzocht wordt het salaris van den Ambt. v. d. Burg. Stand met zijn plaatsvervanger in overeenstemming te brengen met de daarvoor algemeen vastge stelde regeling. Bedragende voor eene gemeente met minder dan 5000 zielen f 10.per 100 inwoners met een maxi mum van f 400. Wordt besloten Ged. Staten te berichten dat de voorgestelde regeling wordt aan genomen. g. Een schrijven van Ged. Staten met begeleidend adres van den R. K. Politie bond. Bedoelden Bond heeft zich in dat adres gewend tot Ged. Staten, om het salaris van den gemeente-veldwachter Klein- loog door de gemeente reeds vastgesteld op een maximum van f1200. in over eenstemming te brengen met de salaris- regeling voorgesteld door Ged. Staten. B. en W. stellen voor om Ged. Staten te berichten, dat de Raad van gevoelen is het salaris voldoende te hebben geregeld en niet wenscht vooruit te loopen op het rapport van de staatscommissie inzake sa- larieering gemeentepersoneel. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. h. Een verzoek van de muziek vereen. »Excelsior« te Genderen om een subsidie van f50.--. Het lid Smits zegt, dat in een vroegere vergadering besloten is, dat, alvorens de gemeente een subsidie verleent, de muziek vereniging van Genderen zich moet ver eenigen met de muziekvereniging teEethen. Naar spreker ter oore is gekomen zijn tot heden geen pogingen aangewend tot ver- eerigirig en zou hij derhalve ook geen subsidie willen verleenen. Besloten wordt afwyzend te beschikken. i. Verzoek van den ingezetene Meertens om 600 Ma. gemeentegrond te koopen voor het bouwen van eerie woning. De Voor zitter zegt dat een commissise het stukje grond met inbegrip der boomen heeft ge schat op een waarde van f 50 of op een erfpacht van f 10 per jaar. De heer G. J. W. Branderhorst heeft er geen bezwaar tegen den grond te verkoopen indien er ook gebouwd wordt, zou echter erfpacht verkiezen boven verkoop. De heer v. d. Heuvel maakt den Raad er opmerkzaam op, dat algemeen verteld wordt dat v. Meertens tegenover C. v. d. Mooren wil bouwen en niet op de plaats aan den Genderschen dijk waarover het hier gaat. Hierop wordt besloten het stukje grond aan den Genderschen dijk in erfpacht af te staan tegen f 10 per jaar, met duidelijke omschrijving van de plaats. j. B. en W. stellen voor om de op centen op de grond- en persoonlijke be lasting te verhoogen. De opcenten op de gebouwde eigendommen bedroegen tot heden 40pCt. en brachten op f 295. Die voor onbebouwde eigendommen bedroeg lOpCt. met een opbrensgt van f621. B. en W. zouden dat nu willen verdubbelen en brengen op 80 en 20 pCt. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. k. De Voorzitter deelt mede, dat Mej. de Haan, verloskundige te Heusden, hem heeft medegedeeld, dat zij tegenwoordig bij zeer veel bevallingen in de gemeente Gen deren c.a. hare hulp verleend, waarom zij verzocht een salaris uit de gemeentekas te mogen ontvangen. In 1919 is Mej. de Haan bij 10 geboorten tegenwoordig geweest en gedurende dit jaar verleende zij bij 20 van de 26 geboorten hare hulp. Daar Mej. de Haan haar tarief niet over drijft en afhankelijk stelt van de omstan digheden waarin het gezin verkeert, achtte B. en W. een salaris zeer billijk en zouden het willen bepalen op f150 per jaar. De heer G. J. W. Branderhorst zou het salaris elk jaar opnieuw wenschen vast te stellen en dit willen doen ingaan op 1 Januari 1921. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het salaris voor 1921 te bepalen op f 150. Voor onderzoek der begrooting 1921, zou de Voorzitter een commissie willen aanwyzen bestaande uit de heeren Bran derhorst en v. d. Heuvel. Op deze be grooting is voor Hoofd. Omslag uitgetrokken f 15500, voor aflossing van geldleeningen een bedrag van f 5000 en voor rente f 600.27. De gemeente heeft nog een geldleening van f160, f1200, f300, f1200, f400 en f8700, zoodat de totaal schuld f12010 bedraagt. De heer Boll kan zich niet vereenigen met de aanwijzing door den Voorzitter van eene sommissie en zou den Raad daarover zelf willen laten beslissen. De Voorzitter zegt dezelfde commissie te hebben aangewezen als het vorige jaar, omdat deze heeren eenigszins met de cijfes zijn bekend geworden en het voor deze dus gemakkelijker is de begrooting te onder zoeken, dan voor hen, die daarvoor geheel vreemd staan. Hij verklaart echter geen bezwaar te hebben tegen eene stemming. Bij de eerste stemming was de uitslag 3 stemmen voor den heer L. Branderhorst, 3 voor den heer G. J. W. Branderhorst en 1 voor den heer Boll. Bij de tweede stemming4 stemmen voor den heer L. Branderhorst en 3 voor den heer G. J. W. Branderhorst. Bij de 3e stemming 4 stemmen voor den heer J. v. d. Heuvel, 2 voortfen heer Boll en 1 voor den heer G. J. W. Bran derhorst, zoodat dus gekozen zijn de heeren L. Branderhorst en J. v. d. Heuvel. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze openbare vergade ring heeft, vraagt de heer Boll of het niet mogelijk zou zijn, dat de schooluren te Heesbeen werden verzet. Dfe kinderen te Doeveren die om 12 uur de school ver laten, komen altijd te laat voor het mid dageten. Met de school om half twaalf te doen uitgaan en orn half twee, in plaats van om 2 uur te doen beginnen, was naar zijne meening de verbetering tot stand te brengen. De Voorzitter zegt toe deze kwestie in een vergadering van het Dagelijksch Be stuur te zullen behandelen. De heer Smits zegt dat de ingezetenen boven de 70 jaar recht hebben op een extra rantsoen brandstoffen van 3 mud, dat de Brandstoffencommissie in deze ge meente een verklaring van een geneesheer verlangt, terwijl in andere plaatsen deze verklaring niet noodig is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de voorschriften zoo luiden, dat hij ook wel heeft vernomen, dat er plaatsen zijn waar geen geneeskundige verklaring wordt ver langd, doch dat men zich hier stipt aan de voorschriften heeft gehouden en daar van nu niet meer kan afwijken. De Voorzitter zegt ook nog iets te heb ben, nl. dat de rekening 1919 een goed slot van plm. f8900.aanwees, en dat het gewoonte is het slot eener rekening niet in de volgende rekening te vereffenen doch in een daarop volgende, in dit geval dus 1921. Voor deze maal zon hij echter eene uitzondering willen maken en dit saldo willen aanwenden voor aflossing van geld leening dienst 1920, waarvoor de machti ging van den Raad noodig is. Aangezien het slechts een administratieven maatregel betreft, heeft geen der leden bezwaar de gevraagde machtiging te verleenen. Met het oog op de vaststelling der be grooting, geeft de Voorzitter iri overweging de assurantie voor de gemeente-gebouwen te veihoogen. De assurantie van de veldwachterswoning wordt van f 1500 op f 2500 gebracht. De inventaris van de secretarie van f 1000 verhoogd op f 4000. Hiertegen verklaarde zich de heer G. J. W. Brander horst, ter wijl de heer L. Branderhorst buiten stem ming bleef, daar hij zich niet bekwaam rekende, den inventaris te schatten. De assurantie van de school te Genderen wordt gebracht van f12.500 op f 20 000, die van de school t« Eethen van f17.100 op f 25.000, die vffi de school te Hees been van f 12.700 op f16.000. Tegen deze verhoogingen stemde het lid G. J. W, Branderhorst, aangezien hij het brand gevaar dezer gebouwen gering achtte. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting voor de behandeling van reclames Hoofdei. Omslag. wordt spoedig over door 1 gebruik irwonnen van per Koker 75 a bij apoth-en drogislea FABa. A/iunflABOT. xeiat BUITENLAND. Voer 't eerst siek #p z'n 146ste jaar. Zora Mehmed, een inwoner van Kon- stantinopel en 146 jaar oud, is, naar van daar gemeld wordt, thans voor de eerste maal van zijn leven ziek. Hy is de oudste mensch ter wereld. De man is thans lijdende aan een slechte spijsvertering en hjj wijt deze ziekte aan zijn valsche tan den. Zijn leven lang is Zora een kracht- mensch geweest en hij tilde gewichten va- rieerende tusschen 180 en 900 pond. Tijdens de Napoleontische oorlogen had hij een weddenschap aangegaan, dat hij met zijn tanden 450 pond kon tillen en hij verspeelde zijn tanden bij die poging. Een tijdje stelde hij het toen zonder tanden en daarna besloot hij over te gaan tot de aan schaffing van een valsch gebit, dat, naar hy zegt, steeds zijn spijsvertering in de war geschopt heeft en hem er nu ten laatste toe bracht om naar een ziekenhuis te gaan om daar behandeld te worden, ten einde van zijn ziekte genezen te wor den. Hij verklaarde met nadruk, dat, wanneer hij een ander gebit kreeg, hij nog wel een vyftig jaar langer zal kunnen leven. Inbreker-aerokaat. Een dienstmeisje uit de buurt van de rue de Sèvres te Parijs, zegt het »Hbl.« vond in haar dakkamertje een man, be zig haar garderobe te stelen. Hij ont snapte uit het raam langs de goot in een zolderkamertje vari het naastgelegen huis. Daar bleef hy ook niet lang onopgemerkt opgejaagd door de bewoners, vluchtte hij naar het dak. Een politieagent, inmiddels op de gebruikelijke wijze, binnendoor op het dak geklommen, had den man bijna gegreptn, toen de indringer zich bij zijn handen aan den goot naar beneden liet eri op de vensterbank, een verdieping lager, neerkwam. Daarop maakte hij een onge looflijken zwaai en kwam 15 voet verder in een dakgoot terecht en liet zich daar op ijlings langs een regenwaterpijp naar beneden glijden om in een steegje te ver dwijnen. Dit liep echter dood, zoodat hij zich genoodzaakt zag weer naar boven te klimmen. Drie minuten later zag men hem op een dak, een eind verder, gri massen makend tegen den politieagent. Even daarna was hij verdwenen. De ver schalkte agent daalde toen ook maar af en vervolgde zijn rondgang door de buurt. Plotseling werd hij in een der naastbij- zijnde straten omver geloopen door een man die uit de cours van een huis kwam aangerend, alsof de duivel hem op de hie len zat. Het was de inbreker van daar straks thans was er geen ontkomen meer aan, hij werd gepakt en opgesloten. Bij de ondervraging bleek dat lirj een acrobaat was. Nog nooit zeide hij zoo'n mooie voor stelling gegeven te hebben hij was over zes daken geklommen tot. driemaal toe in een binnenplaats gesprongen en had zich twee keer langs een pijp tot op de vijfde verdieping opgewerkt I Londen. De onderzoekingscommissie der Britsche arbeidsparty in Ierland verklaart, dat de Britsche troepen de branden in Cork hehben gesticht. Zij bieden aan de bewyzen te verschaffen, indien den getuigen volkomen veiligheid wordt gewaarborgd. Enkele ongeregelde goederen voor den Geen goederen worden opzicht gezonden. De verkoop geschiedt alleen tegen directe betaling. ;Tv£?V,' iL 'v.- Uw RIJWIELEN en ONDERDEELEN bij ondergetekende, welke tegen de scherpst concurreerende prijzen van de hand gedaan worden, en met volle garantie. (prijs f 7.50) met biezen naar keuze (gratis een ander rijwiel in gebruik.) Beleefd aanbevelend Rijwielhandel en Emailleerinrichting. uit de bekende fabrieken van GODIN, E. M. JAARSMA, JAN JAARSMA, e.a. MINZAAM AANBEVELEND, Hoogstraat, GORINCHEM. Gaat bij wie ge wilt, doch iedereen zal gaarne bekennen, dat het JE ADRES is Tan VERTROUWEN voor het wielrijdend publiek, BIJVOEGSEL MmwM-i IN DE PARADIJSVOGEL - c V" - V. KOOP F C. Moitier Zn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5