r SENORIO de 10 cents sigaar, Magazijn St. Jozef. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4046 Zaterdag 25 December. 1920 Rook ons SUCCESMERK, FEUILLETON. HET TESTAMENT ItVIILNAWs Heeren- en liiiulerkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke régel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. MMAIIJI fft O rt Tel. int. 482. U y, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. *ao I SSSG BUITENLANDSCH OVERZICHT. Koning Konstantyn is j.l. Zondagochtend te Athene teruggekeerd. De meest opge wondenen van zijn onderdanen sprongen, toen de sloep met hem aan boord van het oorlogsschip de Grieksche kust naderde, in de golven, om hem zwemmende te be geleiden. Men kan dus begrijpen hoe groot de geestdrift geweest is. De Entente houdt zich van hdftn afzijdig. Hare gezanten zijn nog te Athene gebleven ómdat Italië niet dadelijk rr.ee is gegaan met het plan van Frankrijk en Engeland om hare gezanten door zaakgelastigden te vervangen. Er zijn menschen die verwachten, dat Konstantyn er nu in de eerste plaats op bedacht zal zyn, zijn populariteit nog te verhoogen door zich in Klein-Azië aan het hoofd te stellen van de Grieksche troepen tegen de natio nalistische troepen van Kemal-pasja. Daar mee zou hij zich zeker verdienstelijk maken jegens Engeland, dat hij zegt zoozeer te bewonderen, en ook tegen het buitenland zijne positie versterken. Een grooter, althans directer gevaar dan het misnoegen der entente oplevert, schijnt Griekenland uit Konstantinopel te bedreigen, waar zich een Wenizelistische groep ge vormd heeft, welke de nieuwe regeeririg niet wil erkennen, en welker invloed in het aangrenzende Tracië al geleid heeft tot een poging tot muitery van Grieksche officieren, onder leiding van Zimvrakakis, den opperbevelhebber zelf. Bij het leger MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 10) »Maar begrijp ik u wel, mr. Meeson u had terwille van mij van mijn boeken, wou ik zeggen, twist met uw oom »Ja, juist. U hebt 't goed opgevat.« »Dat was wel ridderlijk van U«, ant woordde zij, en zij keek hem met steeds klimmende belangstelling aan. Augusta was het niet gewoon dergelijke ridders op haar levenspad te ontmoeten, die, met ge vaar voor eigen verliezen, voor haar een lans wilde breken. Het allerminst vond zij wel ooit iemand, die om harentwil tegen Meeson en zijn schandelijke praktijken waagde op te treden. *Ik mag me eigenlijk wel excuseeren,» ging zij na een kleine pauze voort, adat ik zulk een scène in het kantoor te voor riep, maar ik had het geld zoo bijzonder dringend noodig en het viel me zoo bitter hard een weigering te moeten ontvangen I O, en nu komt het er eigenlijk niet meer op aan, nu is alles voorbij. Waartoe kon zij het geld noodig hebben gehad, en waarom had zij het thans niet meer noodig heeft die poging geen weerklank gevonden en de generaal en zijn volgelingen zijn dan ook naar Konstantinopel uitgeweken. Ge zien de spanning tusschen Turkije en Griekenland kan het Konstantinopelsche verzet het land nog last genoeg bezorgen, vooral ook, waar, behalve hooggeplaatste officieren, geestelijke leiders als de oecu menische patriarch er deel aan nemen. Als de soldaten van generaal Cariglia gehoorzamen, wordt d'Annunzio te Fiume aangepakt. Zondagavond om zes uur reeds is hem vanwege de regeering te Rome een ultimatum gesteld tot ontruiming der Zuid-Slavische eilanden en andere punten aan de kust van de Adriatische Zee, vrijlating of uitlevering van de Itali- aansche schepen in de haven, en ontbin ding van alle strijdkrachten, welker niet gevormd zijn uit burgers van Fiume. De Italiaansche regeering zal geen ge- dachtenwisseling over de voorwaarden, maar alleen over hun uitvoering toelaten. Voorts is zrj besloten, het tractaat van Rapallo, door uitwisseling van ratificaties, binnen enkele dagen te bekrachtigen. De regeering te Rome gaat daarmee over van de blokkade tot de krachtdadige actie en dat zal dan het einde van d' Annunzio's heerschappij in de Reggenza del Carnaro beteekenen. Den dichter staan weinig mid delen van verweer ten dienste en de geest drift van de bevolking is ver beneden het peil van die van d'Annunzio, die onlangs verklaard heeft, dat als men hem den strot zou dichtnijpen, hij zijn laatsteri ademtocht zou gebruiken voor een verontwaardigd pro test. De burgerij van Fiume heeft geen Waarom, als ik u vragen mag, hadt u dat geld toen zoo noodig Zij keek hem in het gelaat en zei dan, meer by plotselinge ingeving dan bij over- Jeg, met zachte stem aals gij het wilt, zal ik het u wijzen, Hij boog met het hoofd. Augusta stond op en ging hem voor naar de huiskamer. Stil draaide zij de deurkruk om en trad binnen. Eustach volgde. Zij bevonden zich in een klein slaapvertrek, welks verbleekte katoenen gordijnen waren neergelaten. Toevallig viel het helle zonlicht er op, zoo dat er een matte schemering heerschte. De zonne stralen wierpen op de eenvou dige meubelen van het kleine vertrekje, op het ijzeren ledikant en ja op nog iets anders dat daarop lag en hetwelk Eustach op het eerste moment niet kon onderscheiden, want het was met een linnen laken overdekt. Augusta trad nader bij het bed en lichtte zachtkens het laken op, zoodat het He»© vriendelijke ge zichtje van de kleine Jenny in het lijk- kistje zichtbaar werd. Eustach ontsnapte een uitroep van schrik. Hevig ontsteld deed hij een schrede achteruit. Hij was op zulk een aanblik niet voorbe reid geweest en buitendien was het voor de eerste maal in zijn leven, dat hij een doode zag en het denkbeeld alleen had voor hem iets vreeselijk huiveringwekkends. Augusta had zich, wat haar betrof, aan het schikkelijke en toch zoo schoone mar merbeeld gewendzij was vergeten, dat enkele reden, om haar bloed voor haren dbevrijderte vergieten, want haar stad blyft ook volgens het tractaat van Rapallo autonoom, maar alleen onilijfbaar bij Italië. Het wurging8procedé heeft zij al lang aan eigen lijve gevoeld onder het gezag van d' Annunzio, want in de haven staat sedert lang glle bedrijvigheid stil en zij slaakte meerendeels de verzuchting, wie haar van haren bevrijder bevrijden zou. De vloot van d'Annunzio bestaat uit den kruiser Danta Aligheri, een kanonneerboot en vijf torpedojagers, waarvan er twee of drie na de afkondiging van de blokkade nog voor hem overgeloopen zijn. Zijn strijdmacht te land heeft evenmin iets te beteekenen, bij gebrek aan goed oorlogs materiaal. Zijn grootste aanwinst uit den laatsten tijd waren een paar gepantserde auto's die hem in de armen gereden zijn. Het beste' wapen van d'Annunzio is tot nogtoe het dichterlijke vuur geweest, waarmee hij andere vaderlanders voor zijn zaak wist te winnen. Maar het heeft misschien al te lang gebrand, om nog veel te vermogen, en in elk geval durft de regeeririg de krachtproef ondernemen in de verwachting dat vloot eri leger haar niet zullen begeven. Iets anders dan een onbloedige opmarsch is nauwelijks denk baar. Een handelshof te Londen heeft uit spraak gedaan in eeri zaak, waar hij in verband met de kwestie van den handel met Sovjet Rusland een belangrijk beginsel betrokken was. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Bollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GE HO ZILVER ALPACCA! Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j L DERKS,JACQ voorbeen 1. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. als men een levende voor een lijk brengt, dit gevaarlijke gevolgen kan na zich slepen. alk vraag u excuus,fluisterde Augusta, wien dit opeens inviel, »ik vergat dat gij er niets van wist U bent zeker ge schrikt O, neem 't me niet kwalijk® a Wie is dat vroeg Eustach, die een diepen zucht loosde. aMyn zusje,antwoordde zij, »en om hair in het leven te behouden, ten minste om een laatste en eenige poging er toe te doen, had ik dat gald noodig. En toen ik haar nu vertelde, dat ik niets had kun nen machtig worden gaf zij den strijd op en stierf. En zoo was het derhalve indirect uw oom, die oorzaak is geworden van haar dood. Maar komt U mee Eustach volgde haar weer na de woon kamer. Zoodra hij een weinig was beko men van den schrik, verontschuldigd hij zich, dat hij op een zoo ongelegen tijdstip zich bij haar had binnengedrongen. aO, ik ben blij U te zien,® zei zij een voudig, aik heb anders nog niemand ge zien dan eenmaal den dokter en verschei dene keeren den lijkbezorger 1 O, het is verschrikkelijk, zoo uur op uur geheel al leen tegenover den dood te moeten door brengen. Ware ik niet zoo dom geweest dat ongelukkige contract met mr. Meeson te teekenen, ik zou mijn nieuwe boek tegen een flinken prijs hebben kunnen verkoopen. Dan zou ik Jenny naar het Zuiden heb ben gebracht en ik ben overtuigd, dat ik haar had behouden. Maar nu is het te Krassin had te Londen aan een Engel- sche firma hout verkocht, dat de Sowjet- regeering van een Russische houtfirma afgenomen en verbeurdverklaard had. De Russische firma eischte daarom nietigver klaring van den verkoop en kreeg haren eiach toegewezen, omdat de rechter, door inlichtingen bij het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, zich ervan ver gewist had, adat de Engelsche regeering de Sowjet-regeering niet erkend heeft als de regeeririg van een Russische Bonds republiek of van eenigen souvereinen staat of mogendheid.® Als de andere Engelsche rechters dezelfde opvatting huldigen, zou dus Russisch goud bij invoer in Engeland niet veilig zijn tegen inbeslagneming, tenzij de Engelsche regee* ring bij een hervatting van den handel tegelijk de Sowjet regeering erkende. Intusscheri zijn er steeds meer aanwy- zigingen dat de onderhandelingen te Lon den over de hervatting van den handel er slecht voor staan. De laatste conferenties tusschen Horne, den minister van koop handel, en Krassin hebben niets opgele verd, de verhalen over het lijden dat de terugkeerde Engelsche gevangenen in Rus land doorstaan haddqn, hebben de atmos feer aanmerkelijk afgekoeld en men houdt al rekening met het afspringen van de onderhandelingen, daar de Engelsche re geering niet verder aan de verlangens van Moskou wil toegeven. De eenige hoop schijnt nog hierop gevestigd te zijn, dat bet Krassin zelf, na zijn vertrek uit Enge land, te Moskou gelukken zal, de regeering daar te bewegen om genoegen te nemen met wat Engeland aanbiedt. Sir Robert Horne zou vandaag in het Lagerhuis een mededeeling over den stand der onderhan del ngen doen. BUITENLAND. De handel met Duitichland. In het Lagerhuis heeft sir Robert Horne, minister van handel, medegedeeld, dat de uitvoer van Britsche fahrieksgoederen naar Duitschlarid gedurende 1919 op een waarde van 14.633.000 p. st. wordt geschat. Voor de periode van Januari tot October van dit jaar bedroeg de Britsche uitvoer naar Duitschlarid 17.101.000 p. st. o Een gerecht- In de nabijheid varr Mullinahone (graafs. Tipperary) heeft een gevecht plaats gehad, laat. Alle hulp is overbodig.® aO, ik wou, dat ik het geweten had® zei Eustach levendig, dan had ik U het geld kunnen leenen. Ik heb honderdvijf- tig pond sterling.® aU bent zoo vriendelijk,® antwoordde Augusta zacht, amaar het is thans doel loos er verder over te praten. Het is im mers uit.« Eustach stond op en nam afscheid. Eerst op straat viel het hem in, dat hy geheel en al had vergeten, om Augusta te vragen naar de plannen, die zij voor de toekomst had. Inderdaad had de aanblik van de arme kleine Jenny zijn gedachten zoo ge heel ingenomen, dat hij al het andere had vergeten. Hij troostte er zich mede, dat hij allicht over een dag of acht, nadat de begrafenisplechtigheid afgeloopen zou zijn, Augusta opnieuween bezoek zou kunnen brengen. Twee dagen later volgde Augusta het stoffelijk overschot van haar zoo innig ge liefde zusje naar de laatste rustplaats. Te voet keerde zij huiswaarts. Zij was de eenige die treurende achterbleef, en zat in haar rouwkleederen stil en eenzaam bij het vuur en dacht aan haar toekomst. Wat zou zij doen In deze vertrekken wilde zij niet blijven. Eiken keer, als hare oogen op de sofa vielen, voelde zij een steek in 't hart. Wat zou zij beginnen en waar zou zij heengaan Het liefst zou zij hier of daar een itterairen werkkring hebben gezocht, maar dat ware in strijd geweest met haar Gorincheui. waarbij 40 Sinn Feiners zijn gevangen genomen, tien gedood en verscheiden ge wond. Er werden 8 soldaten gedood. o M««rdenaar gerat. Anderhalf jaar geleden werd de land bouwer Kemper bij Munster vermoord en beroofd, zonder dat het gelukte den dader te vinden. Thans is uitgelekt dat een knecht, ze kere Licht, den boer, nadat deze een paard verkocht en daarvoor een groote som ont vangen had, met een knuppel heeft dood geslagen en daarna beroofd. Licht heeft bekend ook de moordenaar te zijn van den chef de bureau Schramm, f wiens lijk indertijd te Munster werd ge vonden en die, naar men toen meende, zelfmoord had gepleegd. o In verband met de sterke daling der vrachten, waardoor vele Noorsche reedèrs reeds met verlies werken, is men in Noor wegen voornemens een groot aantal han delsschepen op te leggen. Volgens den band van reeders moet reeds 300 000 ton scheepsruimte buiten gebruik gesteld zijn. -o In verband met het faillissement ran de Farrow Bank te Londen, heeft de politie Farrow, den directeur, en Hart, den accountant, gearresteerd. Volgens ade Times« verwacht men, dat hettekoit zeer groot moet zijn en voornamelijk een gevolg van de belegging in industrieele ondernemingen. contrac dat al heel rekbaar was. Zij was aan handen en voeten gebonden eiken lit - terairen arbeid, welken ook, was zij genoodzaakt tegen de bepaalde zeven per cent aan mr. Meeson aan te bieden, En zij kende mr. Meeson genoeg, om overtuigd te zijn, dat hij zich sterk aan het contract zou houden. Ja, zij had zelfs bij dezen lagen prijs wel is waar, nog zoo veel van haar werk getrokken, dat zij in haar levensonderhoud en in dat van haar zusje had kunnen voorzien, maar Augusta stond intellectueel te hoog, dan dat zij niet beslote ware, eerder gebrek te lijden dan voortaan ooit mr. Meeson nog maar een enkelen pence te gunnen. Daar haar in dit opzicht dus de weg was afgesneden, zocht zij naar andere hulpmiddelen, maar hoe zij ook zocht, zij vond er geen. Over al wolken en duisternis. Augusta's letterkundige arbeid had haar niet veel practisch nut opgeleverd. In Engeland wordt deze niet zoo zeer gewaar deerd als in andere landen. Een feit zelfs is het, John Buil zoo niet voor zijn littera tuur dan toch voor hen, die ze produceeren niet anders dan een bepaalde geringschat ting voelt. Litteratuur staat in ziju oog het nauwste verband met dakkamertjes en met armoede en hongerlijden. Wat kan het schryven van romans enz. beteekenen als men er maar zoo weinig mee verdienen kan 1 Dat is zoo de meest gangbare mee- ning. Wordt vervolgd). voor tiet Land van Hsusden en Altena, de Langstraat en iie Bommelerwaard VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1