PIJN Fa. ALPH- HUPSCH Vughterstraat 19. 's-BOSCH. Stecfriscfre Satorr- err Schemerlampen, met bijbehoorende happen. THERMO iSanapenii i egen hoest verkoudheid heeschheid, keelpün. EN KOUDE 1 TELEFOON 715. AANBEVELEND. ÜPer docs 60 en 90 crbijapofagsditgbten] Opzienbarende aanhoudingen te Hoei. Een dezer dagen zijn Louis Chairiaye, ex-burgemeester van Hoei, Armand Prud- hamme, Simonis Chaynée, alle drie beheer ders van de Papierfabrieken Godin, aange houden. Sedert lang reeds waren Mohren- Godin en Delatret in hechtenis genomen. Louis Chainaye, die ook beheerder is van een zestal bekende maatschappen, werd na den wapenstilstand in een vlugschrift door een schepene beschuldigd, aandeelhou der gebleven te zijn van Rhenania, te Aken, welke fabriek, naar men beweert, tijdens den oorlog in een stikgasfabriek herschapen werd. Naar de »Standaard« verneemt, gaat de beschuldiging nog verder. De Papierfabrie ken Godin zouden producten aan den vijand geleverd hebben. De rechtbank van Hoei zal beslissen of de beschuldigden in voor- loopige hechtenis moeten gehouden worden. Te weinig kolen in Berlijn. Verschillende bladen deelen mede, dat in de laatste dagen er groote moeilijkheden ge rezen zijn in de kolenvoorziening van Ber lijn, en dat er onmiddellijk gevaar dreigt voor de gasverzorging. 0 De Russische Nijverheid. Een proclamatie der regeering te Mos kou wijst op de moeilijke positie der me taal-industrie in Rusland. Het vorige jaar was geen enkele hoogoven aan 't werk, in dit jaar waren er vijf, die werkten deze leverden ongeveer 3 millioen poed- metaal, d.w.z. drie percent van de pro ductie voor den oorlog. De metaal-indus trie heeft ongeveer 20.000 arbeiders noodig. Iets beter zou de toestand zijn in de textiel industrie, welke het vorige jaar, wegens gebrek aan katoen, geheel stil lag. Thans heeft het roode leger Tukststan bevrijd en Rusland staat ongeveer drie millioen poed katoen ter beschikking. In alie tak ken van nijverheid moet de productie op zijn minst verhoogd worden tot de helft der voortbrenging vóór den oorlog. 0 De hongersnood in China. Het blad Dageris Nyheter meldt Magnus Hoegman, de leider van de Zweedsche missie naar China, deelt mede, op grond van berichten van zendelingen over den hongersnood in China, dat in het bijzonder de provincies Tsjihi, Sjantoeng, Sjansi, Sjoriai en Hoenan, die door onge veer 30 millioen menschen bewoond, door den hongersnood zijn geteisterd. In deze streken heeft het sinds een jaar niet ge regend. De bevolking leeft thans van gras en wortels. Ierland. Gewapende mannen hebben twee onder officieren en twee manschappen van het Essex-regiment ontvoerd te Tunolain (graaf schap Cork). De nasporingen zijn er tot dusver niet in geslaagd om hen te ont dekken. Rail in brand gestoken Bij het binnenkomen te Plymouth van het van New-York komend s.s. sRotter- dam« werd er geconstateerd, zegt de Msb., dat zoo gauw de groote mailzakken aan dek gebracht werden, deze in vlammen geraakten. Verschillende postzakken zijn verbrand, waaronder waarschijnlijk stukken voor Ierland, zoowel als voor Engeland. Eon onderzoek wordt ingesteld. In verband met den aanval op het po litiebureau te Manilla, waarby vier Ameri- kaansche en zeven Philippijnsche politie agenten werden gedood, zijn 78 Phillipyn- sche gendarmen gearresteerd. De gearres teerden komen voor de burgerlijke recht bank. Er bestond reeds lang wrijving tusschen de politie en de gendarmerie. Er heeft een grondig onderzoek plaats. De loonsverlaging in Amerika. De fabrikanten in de textielnijverheid te Philadelphia hebben loonsverlaging van 10 tot 20 pCt. aangekondigd. Ruim 200.000 arbeiders worden hierdoor ge troffen. Uit het gebouw van de Poolsche Ver- eeniging te Karf (Opper-Silezië) is met handgranaten gegooid, waardoor de broeder van den eenigen tijd geleden doodgeschoten Kupka licht wet;d gewond. Daarna werd de politie voor de volkstemming te Mie- chowitz ontboden, die het geheele huis afzette en een grondige huiszoeking onder nam. Hierbij zijn onder het podium van het toor.eel handgranaten, revolvers en munitie gevonden. Verscheidene personen werden gearresteerd en hun wapens naar Beuthen overgebracht Een nieuwe moord is toegevoegd aan de misdaden te New-York. Misdadigers drongen 't Zeemanshuis binnen en schoten daar een man dood en verdwenen met een bedrag van 400 dollar. De politie heeft thans bevel gegeven, dat alle per sonen, die zich na middernacht op straat bevinden, onderzocht zullen worden. De bond van oorlogsveteranen heeft aangeboden 5000 gewapende mannen ter beschikking van de politie te stellen om dezen in den stryd tegen de misdaad te helpen. in de gg ledematen, aevrtcWspjjn, spierpijn, spit na den rug, smve nals en influenza, \g^ BBnqezicnispijn,flebruiW lobleUen hflksp p cr bij opofh.en drogisten j TEEM A.MUHHARDT ZEIST. BINNENLAND. Een zekere T. uit Waalwijk een gehuwd persoon van 37 jaar heeft te s' Bosch een revolverschot gelost op een 24-jarig meisje V., en haar in de borst getroffen. Het slachtoffer is ter verpleging in het groot Ziekengasthuis opgenomen. Haar toe stand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. lend en klauwzeer. Van 5 tot 12 dezer hadden in ons land 193 gevallen van mond- en klauwzeer plaats in 43 gemeenten in Noord-Brabant 33 ge vallen in 28 gemeenten. 0 Oplichting. Zaterdag kreeg de Hanzebank in de van Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam telefo nisch order van de >Continental Trading Comp.t voor haar rekening 195.000 Mark te koopen. Gistermorgen werd de looper van de Hanzebank B. S., naar de sTrading Cy.« gezonden met de marken en een nota groot f 8872,50 Hij werd ontvangen door twee heeren, van welke de een 'n oogenblik later vertrok. Daarna ging ook de andere heen. Na een kwartier wach ten bevond de looper, dat beiden gevlogen waren. De politie werd gewaarschuwd en ont bood aan het politiebureau zekere F. van E. die in een hotpl onder den naam van de sContinental Trading Cy.« zaken deed met zekeren W. de R., die bij de politie ongunstig bekend staat, doch verdwenen is. F. van E, werd na verhoor weer los gelaten. o Het woouhuis ran Dr. Kuyper. Naar de *N. Crt.« verneemt, heeft de heer H. Colijn het woonhuis van wijlen dr. A. Kuyper in de Kanaalstraat te 's Gra- venhage aangekocht, om dit de antirev. partij ten geschenke aan te bieden. 0 Verbrand. Een 13-jarig meisje werkzaam op de witglasfabriek te Leerdam, is tegen een gloeiende kachel gevallen en aan de be komen brandwonden overleden. Een oude raaf. De heer Van der Hurk, Houthandelaar te Eindhoven, bezat een sprekende raaf, die na 36 jaren lang in het bezit der fa milie te zijn geweest, thans is gestorven. 0 DuiUche kalen buiten distributie. De Rijkskoleridistributie, die (al is een besluit nog niet gevallen) waarschijnlijk na het afsluiten van het loopend brandstoffen- jaar zal ophouden te bestaan, liquideert thans haar bemoeiingen met Duitsche kolen. Naar ons ter oore kwam, zullen van eind 1920 af geen Duitsche kolen meer worden gedistribueerd. Wanneer de regeering afziet van haar optie op 90.000 ton Duitsche kolen per maand, haar gewaarborgd door het Neder- landsch-Duitsch verdrag, vervalt natnurlijk ook de prijsregeling van de Duitsche kolen, die hier zullen moeten concurreeren met vrije Amerikaansche en Engelsche en met de distributiekolen. »Hbld.« PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. By kon, besluit van 14 dezer is aan J. H. de Vaan Nz., te Vlij men, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als dijkgraaf van het waterschap de Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusdeu. S.s. »Orpheus, gebouwd op de werf van de Haan Oerlemans, alhier, voor rekening van de Koninkl. Nederl. Stoomboot Mij. te Amsterdam, heeft met goed gevolg geproefstoomd op den Nieuwen Waterweg. Het schip is van het shelterdeck-type en heeft de volgende afmetingen lengte 215'0", breedte 34'4" en holte tot maindeck 15'0". holte tot shelterdeck 22'6". Groot bruto 1030 Reg. tonnen, Netto 464 Reg. tonnen. Laadvermogen 1650 tons. De machine, die 900 I. P. K. ontwik kelt, werd gebouwd door Verschure's Ma chinefabriek, Amsterdam, en is van het triple expansie-type. Afmetingen: 17g"x 29" X 46", slaglerigle 36". De stoom wordt geleverd door twee ketels, werkende onder een druk van 180ibs. Afmetingen der ketels 12' 6|"x40' 5". De installatie is voorzien van Schmidt's Patent oververhitters, Howdens geforceerden trek en oliestook inrichting, waartoe de ballasttanks als brand stoftanks zrjn ingericht. Het schip is voorzien van twee stalen masten en voor het vlug lossen en laden zijn dubbele winches geplaatst, terwijl bovendien stoomankerspil en stoomstuur- machine aanwezig zijn. De verblijven voor kapitein en officieren zijn zeer comfortabel en naar de eischen des tijds ingericht, terwijl ook enkele hutten voor passagiers aanwezig zijn. Verder is het schip voorzien van elec- trisch licht, opgewekt door Stoomdynamo Smit. Het schip werd gebouwd volgens hoogste klasse Veritas, Special Survey en Nederl. Schepenwet en bovendien van certificaat voor de houtvaart. Op de proeftocht werd een snelheid van 10j mijl verkregen en werd het schip ter stond overgenomen, waarbij de Directe hare byzondere tevredenheid heeft betuigd over de afwerking van het schip en tevens herinnerde aan de prettige samenwerking met de bouwmaatschappij gedurende den bouw van het schip. Het schip vertrok na de proeftocht naar Amsterdam. Terwijl B. en L. v. d. W. alhier werkzaam waren op de stelling van een in aanbouw zijnd schip hadden zij het onge luk van de stelling te vallen. B. v. d. W. bezeerde hierdoor zijn rechterbeen en L. v. d. W. kwam er met den schrik af. Dr. Otto verleende de geneeskundige hulp. De getroffene werd per brancard naar zijne woning vervoerd. Door de duisternis misleid had kapi tein v. D. alhier het ongeluk van de loop brug te geraken en in de haven te storten. Kapitein v. D. die echter een goed zwem mer is, wist zich spoedig een houtvast te bemachtigen en na een in de nabijheid zijnden persoon ter hulpe geroepen te heb ben, was hij weldra weder op het droge en kwam gelukkig met een nat pak vrij. Almkerk. Dinsdag ontstond een be gin van brand ten huize J. B Branger alhier, wegens een defect aan den schoor steen. Reeds brandden de planken op den zolder, doch door het kordate optreden der bewoners, werden verdere onheilen voorkomen. Andel. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk alhier tijdens de Ochtend-Godsdienst oefening eene collectie worden gehouden ten bate der emerituspredikanten en pre dikantsweduwen. Op Nieuwjaarsdag, hoopt de mu- ziekvereeniging sAndels fanfarekorpsc eene uitvoering te geven in het lokaal der open bare school. Zaterdagavond gaf de Gem. Chr. Zangvereeniging »Heb dan de waarheid en den vrede lieft, hare winteruitvoering. Wat aan zangnummers ten gehoore werd gebracht was zeer goed, doch de gehouden samenspraken getuigden nu juist niet van veel studie. We geven de vereeniging den raad minder, maar dan iets beters te geven. Ook liet evenals altijd de orde in de zaal zeer veel te wenschen over. Doeveren. Door leden der Ned. Herv. Gemeente alhier is herbenoemd tot Ouder ling den heer J. A. Boll en tot Diaken den heer L. C. v. d. Kolk. Als Notabel den heer H. v. d. Kolk. Het kerstfeest voor de kinderen der Zondagsschool zal gevierd worden op 1ste Kerstdag, 's avonds 6 uur in de Kerk. 's Gravemoer. Eerste Kerstavond zal zoowel in de Hervormde als in de Gere formeerde Kerk eene zanguitvoering wor den gehouden. Het Zondagsschoolfeest zal dien dag des voormiddags in de Hervormde Kerk worden gevierd. Genderen. Door de muziekvereeniging ®Excelsior« alhier, zal op Dinsdag a s. een uitvoering worden gegeven voor donateurs en op Donderdag a.s. eene toegankelijk voor het publiek. Raamsdonksveer. Onze brievenbe steller, dhr. J. v. Drunen is na afgelegd examen benoemd als conducteur der Pos terijen op de treinen. Een zekere v. D. geen geheelont houder blijkbaar, kreeg moeite met v. S. en gaf dezen, naar men zegt, een »reep« met het mes over de hand. De bakkers hebben hier het bruin- brood met 5 cent per acht ons verlaagd. Sleenwijk. Ds. J. Hoekstra van Ten Post heeft voor het beroep van de Geret. Gem. alhier bedankt. Sprang. Dinsdagavond werd door de Ned. Herv. knapen vereen. »Samuël« op feestelijke wijze haar 9-jarig bestaan her dacht. Op gebruikelijke wijze werd deze bij een komst door haar leider geopend. Na het uitbrengen der verschillende verslagen werd het meer opgewekte gedeelte van het rijke programma op zeer verdienstelijke wijze door deze knapen ten uitvoer gebracht, Ieder deed zijn best om dezen avond zoo gezellig mogelijk te maken. Onderwijl één en ander plaats vond werden verschillende versnaperingen toegediend. Omstreeks mid dernacht verlieten allen hoogst voldaan, de feestzaal. Woensdagavond vierden de leiders der Ned. Herv. Zondagsschool met de kin deren Kerstfeest. Verschillende toepasse lijke liederen werden gezongen. Op royale wijze werden de kinderen onthaald op taartjes, koekjes en andere lekkernijen. Aan het slot kreeg elk hunner als her innering van dit kerstfeest een cadeautje mee naar huis Verschillende ouders gaven blijk van hunne belangstelling. Waspik. Dezer dagen slaagde onze dorjpsgenoote Mej. L. van Dongen voor het examen machineschrijven. Woensdag 1.1. werd een gedeelte van het electrisch net, voor wat betreft Waspik-boven, onder stroom gebracht. Een en ander trok veel publiek. Mej ingang van 1 Januari a.s. is het Gemeentelijk Distributiebedrijf alhier opgeheven. Wijk. Door den raad dezer gemeente is in zijne openbare vergadering van 22 December j.l. met algemeene stemmen tot onderwijzer met verplichte hoofdakte be noemd, de heer A. J. Platteeuw, onder wijzer met verplichte hoofdakte te Nieuw en Sint Joostland. In den nacht van Maandag op Dinsdag is bij den kooper v. Beusekom alhier, waschgoed gestolen. De dader, zekere R. uit Andel, is gepakt. Vervolg Raadsverslag van WIJK (zie tweede blad). Nadat de vergadering heropend is, wordt de behandeling der begrooting voortgezet. Voor den post onderhoud torenuurwerken is een bedrag van f460 uitgetrokken. De Voorzitter zegt, dat het uurwerk te Aalburg door v. d. Stroom uit Heusden nagezien en gebleken is, dat het is ver sleten. De kosten van herstelling zijn ge raamd op f100. Wordt besloten deze herstelling onder handen te doen nemen. Voor het onderwijs is uitgetrokken f21557. Voor het geven van les in de nuttige handwerken, buiten de gewone schooluren, wordt aan 3 onderwijzeressen f 400, voor het geven van Fransche les, buiten de gewone schooluren, aan het Hoofd der School te Wijk f 100 betaald. Deze kosten worden in 't vervolg niet door het Rijk overgenomen, weshalve besloten wordt, deze lessen onder de gewone schooluren te doen geven. De subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur wordt bepaald op f2500, dus f 500 hooger dan vorig jaar. De gemeenteschuld bedraagt f 18100, waarvan in 4921 f3820 moet worden afgelost en de rente f 1039.50 bedraagt. De kosten door de gemeente te dragen in den woningbouw zijn f 748. De begrooting wordt hierop gedurende 14 dagen ter inzage gelegd. De Voorzitter zou tegen 1 Januari het Distributiebedrijf willen opheffen. Gelei delijk is de verstrekking van meel voor het bakken van bruinbrood reeds vermin derd, doch het geringe gebruik, en het vele misbruik dat daarmede wordt gemaakt, zouden hem tot opheffing doen overgaan. De heer v. d. Velden betoogt, dat nog altijd ingezetenen bruinbrood eten, dat het waar is, dat misbruik wordt gemaakt, maar dit mag, volgens hem, geen reden zijn om die ingezetenen het goedkoope brood te ont trekken. De heer Bouman is ook tegen geheele opheffing en zou liever de 1800 K.G. meel, die tegenwoordig nog worden verstrekt, terug willen brengen op 1000 met ingang van 1 Januari a.s. Hiertoe wordt besloten. De heer v. d. Velden zou de pomp in de Heistraat willen doen herstellen, doch de Voorzitter verklaart zich daartegen om dat het water slecht is en de menschen er geen prijs op stellen. Ingekomen isEen verzoek van den heer H. M. de Wind, om eervol ontslag als eerste onderwijzer aan de openb. school te Wijk, wegens zijn benoeming tot hoofd der school te Nieuw-Beijerland. Dit ontslag wordt met ingang van 15 Februari ver leend. De verordening op de war^hwet wordt, behoudens eene aanvulling voorgesteld door de gezondheidscommissie, vastgesteld zooals zij ter tafel is gebracht. Besloten wordt met de betaling der Hondenbelasting geen pardon te geven, de belasting is niet hoog en zij, die er een hond op na houden, moeten dan ook be talen. De ingekomen reclames tegen hunnen aanslag in den H. O. worden in handen gesteld van een commissie. Daar geen overeenstemming kan worden verkregen omtrent de leden dezer com missie wordt overgegaan tot stemming. De eerste stemming geeft 3 stemmen voor de heeren Boender en Bouman ook bij de tweede stemming is dit het geval hierop verklaart de heer Boender zich de benoeming te laten welgevallen. Bij de 1ste stemming voor een tweede lid der commissie verkregen de heeren Bouman en v. d. Pol elk 3 stemmen. Bij de tweede stemming verkreeg dhr. Bouman 4 en dhr. v. d. Pol 2 stemmen, zoodat de eerste is aangewezen. Bij de stemming voor een derde lid verkreeg dhr. v. d. Pol 4, de heeren v. Kuijk en Roza elk 1 stem. De Voorzitter zegt, dat de tegenwoor dige wegwerker slechts tijdelijk is aange steld en vaste aanstelling dus nog moet volgen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Het schrijven, dat geen termen zijn gevonden om in deze gemeente een Rijks veldwachter te statiormeeren, benevens een schrijven van den Bond voor Zuivelbedrijf over werkloozenverzekering, worden aange nomen voor kennisgeving. Het voorstel van Ged. Staten om het salaris van den Ambtenaar van den Burg. Stand voor de gemeente Wijk te bepalen op f 240.wordt aangenomen met al gemeene stemmen. Bij de behandeling der circulaire over verhooging pensioenen Gem.ambtenaren, zegt de heer v. d. Velden op uitkeering der verhooging van 40 pet. aan de beide gepensionneerde Gem.ambt. reeds in een vroegere vergadering te hebben aange drongen. Op voorstel van den Voorzitter is de beslissing toen aangehouden met het oog op de staatscommissie. Spr. zegt inlich tingen te hebben ingewonnen, doch ver nomen te hebben, dat een dergelijke com missie niet bestaat. De Voorzitter geeft toe, dat deze com missie niet bestaat, en zegt, dat men echter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2