voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. fio. 4046. Zaterdag 25 December BEHOORENDE <BIJ HET WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de ge zondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het even wicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid uit het bloed te filtreeren. Dien- tegevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen gevende noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcoholen door te zorgen voor de noodige onsspanning en slaap verster ken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waar schuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder ge zond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpyn Nieren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a 1.75 per doos. Vervolg van de vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Don derdag 16 December, nm. 2.30 uur. Van Ged. Staten is een brief ingekomen gedagteekend 1 December, waarin verzocht wordt de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerl. Stand met zijn plaats vervanger in overeenstemming te brengen met de regeling, die daarvoor is aange geven. Deze regeling geeft aan voor een gemeente met minder dan 5000 zielen een salaris voor den Ambtenaar van f 10 per vol getal van 100 inwoners, met een minimum van f100 en een maximum van f 400, terwijl voor diens plaatsvervanger f30 staat aangegeven. B. en W. stellen voor, Ged. Stalen te berichten, dat de voorgestelde regeling wordt aangenomen. De heer Nieuwkoop vraagt, hoe groot het salaris op 'toogenblik is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het thans f 50 is, dat het met de nieuwe regeling zal worden f 100 f30 voor den plaatsvervanger, dus f130 totaal. Dat dit salaris ook in Genderen, eene gemeente die driemaal zoo veel inwoners telt als Drongelen, even groot is, zoodat de regeling dus niet geheel bil- lyk is. De vraag is echter of de voor gestelde bezoldiging billijk is en dan moet spreker toegeven, dat er wel betrekkingen zijn die minder bezoldigd worden, doch dat aan de betrekking van Ambt. v. d. Burgerl. Stand zeer veel werk is verbonden en hem het salaris alleszins billijk voorkomt. De heer Nieuwkoop kan niet anders dan de regeling onbillijk vinden. Het is on billijk, dat een kleine gemeente, waar dus minder werk aan de betrekking is ver bonden, evenveel daarvoor moet betalen dan eene gemeente die driemaal zoo groot is en waar het werk dus van zelf ook zooveel meer is. Hij vindt dit een prachtige ge legenheid, om Gedep. Staten, nu de finan- tieelen druk voor de kleine gemeenten zoo hoog is gestegen, te verzoeken, de daarvoor in aanmerking komende gemeentgn zoo spoe dig mogelijk te vereenigen. Hij acht dit voor Drongelen meer dan tijd. De Voorzitter zegt, volkomen met het voorstel in te stemmen, dat echter de ge meenten Meeuwen en Genderen van geen vereeniging willen weten. Ook de heer v. Campen verklaart zich voor vereeniging. De Voorzitter zou eerst den brief af willen werken, men kan dan aan het slot van de vergadering nog over vereeniging spreken. De heer Nieuwkoop zou als protest, niet op de door Ged. Staten voorgestelde on billijke regeling willen ingaan. Het voorstel van B, en W. wordt hierop aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Nieuwkoop en v. Campen. Op de vraag van wethouder v. d. Schans of hij als betrokkene wel mag mee stem men, zegt de Voorzitter, dat het niet over den persoon gaat en de heer v. d. Schans dus gerust mag stemmen. De Voorzitter zegt nog een voorstel van B. en W. te hebben, naar aanleiding van een gesprek, dat hij heeft gehad met den veldwachter. Deze heeft gevraagd of er geen verandering in gebracht kon worden, dat hij in 't vervolg zelf niet voor pen- sioenstorting behoefde zorg te dragen. B. en W. stellen voor om den veld wachter de hem toekomende twee een- jaarlijksche verhoogingen van f 25 ineens te geven, en het salaris dus met 1 Jan. te verhoogen niet met f 25, doch met f 50. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. B. en W. stellen voor om de opcenten op de grondbelasting te verhoogen en die voor de bebouwde eigendommeh van 40 op 80, en die voor de onbebouwde van 10 op 20 te brengen. De opbrengst bedroeg tot heden respectievelijk f 77.95 en f 263.83. De heer Nieuwkoop zou dit voorstel aan willen houden tot de volgende ver gadering, het voorstel komt onverwachts en de leden hebben geen gelegenheid gehad te onderzoeken of aanneming in het belang van de gemeente is. De Voorzitter, die zich voorgesteld had, dat de aanneming van het voorstel geen bezwaren zou opleveren, omdat met de heffing van opcenten op de grondbelasting ook diegenen worden bereikt, die geen ingezetene zijnde, toch eigendommen in de gemeente hebben, heeft tegeri het voorstel geen bezwaar, zoodat dit in de volgende vergadering een punt van behandeling zal uitmaken. Door het overlijden van den heer de Haan is een vacature ontstaan in de com missie tot wering van schoolverzuim. Daar men hierbij niet aan voorschriften is gehouden, kan de Raad kiezen wie hij wil. B. en W. hebben echter gemeend daarvoor te moeten aanbevelen de heeren Lagendijk en Donker. Bij stemming verkreeg de heer Lagen dijk 4 en de heer Donker 2 stemmen, zoodat de eerste is gekozen. De heer v. Campen vraagt of op het kerkhof grafzerken geplaatst mogen wor den. De Voorzitter gelooft niet, dat daartegen bezwaar zal bestaan. De heer Nieuwkoop komt terug op zijn voorstel om bij Ged. Staten aan te drin gen op de vereeniging van gemeenten. De Voorzitter zegt toe in een volgende vergadering met een voorstel van B. en W. te komen, waarmede de heer Nieuw koop genoegen neemt. De heer v. Gammeren zegt dat de school geldheffing niet regelmatig geschiedt, de een betaalt wel, de ander niet, hij dringt aan, dat iedereen zal betalen, die daarvoor in aanmerking komt. De Voorzitter zegt, dat het volgende jaar een geheele nieuwe verordening gemaakt moet worden en deze zaak dan van zelf zal worden geregeld. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. b' 3111811 Q DC BESTE BORSTSIROOP bij koude en slijm op de bopsh bronchihs, kink- en slijmhoest. Prjjs per flacon fira bij apoltien drqgtsren TAAISTE SLIJMEN OP. FASR- A.HUISHARPT, ZE 15X1 Vergadering van den Raad der gemeente SPRANG, gehouden 17 December 1920. Tegenwoordig waren alle leden. Na opening der vergadering en goed keuring der notulen, worden voor kennis geving aangenomen de circulaire Krijgsman c.s. en een brief om subsidie voor »rust- en vacantieoord* van den Ned. Bond van Gem.-ambtearen. Op verzoek van den Directeur der Ar beidsbemiddeling wordt de verordening der Arbeidsbemiddeling herzien en aange vuld met een artikel, houdende instelling van een Commissie van Advies. Op een verzoek van het Groene Kruis wordt besloten jaarlijks f 75 subsidie toe te kennen. Voorts wordt besloten Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich kan vereenigen met de nieuwe salarisregeling voor de Ambtenaren van den Burg. Stand. Besloten wordt de opcenten op de grond belasting te verdubbelen en te brengen voor de gebouwde eigendommen op 80 en voor de ongebouwde op 20 cent. De Voorzitter doet mededeeling dat Gedep. Staten een wetsvoorstel hebben ontworpen tot vereeniging der gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, onder de naam van Sprang-Capellen. De begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1921 wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 3920.20. Tot armmeester wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. L. van Santen. In de vacature Meijer, die ont slag genomen heeft, wordt benoemd de heer H. G. van Willigenberg. Besloten wordt de kamer onder het Raadhuis weder te verhuren aan P. de Jong voor f40.over 1921. Voorts wordt besloten de landerijen der gemeente voor 4 jaar publiek te verpachten. Een voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1920 wordt aangenomen. De begrooting voor 1921 wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f99529.53. Een voorstel van de begrootings-com- missie om de jaarlijksche uitkeering van f 10.aan de brandmeesters in te trekken, wordt niet aangenomen. Vóór stemden de leden Zwart, van Willigenberg en de Roon. Ten slottte werd besloten in 1921 de wegen in de kom der gemeente grondig te verbeteren, waarvan de kosten geraamd worden op f5000. Besloten werd voor dat doel eene geld- leening te sluiten a 6J pCt., af te lossen binnen 5 jaar. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Vrijdag, 17 December des v.m. 10 uur. Voorzitter de [EdelAchtb. Heer R. J. Doveren. Secetaris WelEdel Heer E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, Vos, v. Kuijk, v. d. Velden, Roza en Boender. Afwezig het lid v. d. Pol. De Voorzitter opent de vergadering te ruim 10 uur met gebed, waarop de Sec retaris de notulen der vorige vergadering leest, die daarna onveranderd worden vast gesteld. De Gemeenterekening 1919 sluitende met een nadeelig slot van f 3463.37^ wordt den Raad aangeboden. Indien de heeren daartegen geen be zwaren hebben zou de Voorzitter een com missie bestaande uit leden v. d. Velden, Vos en v. Kuijk willen aanwijzen tot onder zoek. Deze heeren verklaren zich bereid voor dit onderzoek. Hierna komt de Gemeentebegrooting 1921 ter tafel. De Voorzitter zou deze voorloopig willen behandelen opdat de Raad, alvorens ze de finitief vast te stellen, eerst zijn gevoelen eens uitsprak over de verschillende posten van ontvangst en uitgaaf. De posten van ontvangst leveren weinig of geen discussie op. De opbrengst voor 1921 wordt voor bouwland geraamd op f 440, voor weilanden f 2690. De Rijksbijdrage voor de kosten van het onderwijs zijn gesteld op f20750.zoo dat f 806.66 ten laste van de gemeente blijft, welk bedrag echter na 1921 door het Rijk zal worden overgenomen. De posten van uitgaaf worden lang en breed besproken, toch te bezuinigenen valt er niet. Het loon voor den Gemeentebode wordt bepaald op f900.alzoo met f200 verhoogd. De Voorzitter zegt dat de Bode van zijn tegenwoordig loon onmogelijk kan bestaan, dat deze een drukken werkkring heeft en het voorgestelde salaris niet overdreven mag worden genoemd. De heer v. d. Velden beaamt dit en zegt, dat de bode veel verantwoording heeft. Hij wil niet beweren, dat onder overige sollicitanten geen geschikte personen waren, doch den tegenwoordigen functionaris over treffen zouden zij zeker niet hebben gedaan. De heer Roza zou willen, dat, waar de Gemeentewet den Raad de bevoegdheid geeft de H. O. door het Rijk bij de in komstenbelasting te doen heffen, daartoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, te meer daar andere gemeenten b.v. den Haag daartoe ook reeds hebben besloten. De menschen betalen veel makkelijk hun rijks- dan hun gemeentebelasting. De Voorzitter verklaart zich ook daar voor en wil, zoodra daartoe de mogelijkheid bestaat met een dergelijk voorstel bij den Raad komen. Bij den post van f250.voor schrijf loon, zegt de Voorzitter dat dit bedrag bestemd is om de klerken ter secretarie een kleine vergoeding te geven voor huune werkzaamheden. De heer v. d. Velden acht deze vergoe ding zeen billijk, door deze jongelui wordt de gemeente een ambtenaar van minstens f1000.bespaard. Kleinere gemeenten als Wijk zijn wel tot de aanstelling van zoo'n ambtenaar moeten overgaan. Het tractement van den gemeenteveld wachter wordt op voorstel van B. en W. met 1 Januari gebracht op f 1300..door dat de drie 3-jaarlijksche verhoogingen van f 100.worden veranderd in drie een- jaarlijksche. Tevens wordt het onderhoud van diens rijwiel met 25 gulden verhoogd en gebrachtop f 50.—, terwijl aan het verzoek van den politiebond afdeeling Lang straat, om dezen ambtenaar vrije genees kundige hulp te verstrekken niet wordt voldaan. Bij den post voor verrichte nachtwacht diensten, zegt de Voorzitter dat voor Wijk geen nachtwacht is gevonden kunnen wor den, die dit voor f12. - per week wil doen. Voor Aalburg is dezelfde per soon bereid gevonden, die den vorigen winter dienst heeft gedaan. De heer Roza zou den geheelen nacht- wachtdienst willen opdoeken, met welk voor stel de Voorzitter zich niet kan vereenigen. De heer v. d. Velden zou door een per soon dienst willen laten doen per fiets en een kleine vergoeding voor het gebruik van diens fiets willen geven. Merkt de nacht wacht onraad, dan kan hij op zijn fiets direct hulp bij de politie halen. Besloten wordt een persoon als nacht wacht aan te stellen tegen f 12.per week met f30.vergoeding voor gebruik van rijwiel. De kosten voor keuring van vleesch, ter voldoening aan de vleeschkeuringwet wordt geraamd op f 100.de kosten voor de keuring van waren, ter voldoening aan de Warenwet op f 50. Voor herstelling der aanlegplaats is f 500 uitgetrokken. v. d. Velden zou den bol nu niet her steld kunnen worden Hiertoe is toch reeds in Juni 1920 besloten. Jacob Vos betaalt havengeld en kan niet eens een behoorlijke ligplaats vinden. Voorzitter. Jacob Vos betaalt geen cent, de menschen betalen hun bolgeld. v. d. Velden. Het kost veel tegenwoor dig, daarom moet ik er mijn afkeuring over uitspreken, dat de herstelling niet vroeger gebeurd is, toen had het «net de helft der kosten kunnen gebeuren. Het steiger is verbazend slecht en als er van daag of morgen ongelukken gebeuren wie krijgen dan de schuld, het gemeentebestuur, dat alles maar laat hangen. Voorzitter. Er zijn te Andel 2 palen gekocht, zoodat de herstelling van het steiger eerstdaags kan plaats hebben. v. d. Velden. Nu klaagt de buitenwe reld over den hoogen Hoofd. Omslag. Van de distributie heeft iedereen geprofiteerd, aan deze schuld kan niemand iets doen, doch het onderhoud van den toren, den bol, het begrinten van den dijk, had vroe ger veel goedkooper kunnen gebeuren, maar alles is blijven hangen, en nu zit de de tegenwoordige Raad voor groote kosten, terwijl het vroeger minder dan de helft had gekost. Voorzitter. De mobilisatie was oorzaak dat alles moest uitgesteld worden. v. d. Velden. Wij worden thans afge broken, terwijl de schuld is aangegaan door (fen vorigen Raad, dat is iets, wat het publiek wel mag weten, omdat het ons de schuld geeft van de hooge belasting. Voorzitter. De tegenwoordige Raad heeft niets verhoogd, alle verhoogingen zyn u krachtens de wet opgelegd. v. d. Velden. Dat weten wij wel, maar dat wil het publiek niet zien. Ik zeg dit niet om mij schoon te wasschen en te zeggen: kiest mij over 3 jaar weer. "Daar geef ik niets om, als de tijd daar is mo gen ze voor mij gerust een ander nemen. Dat het publiek nog iets zegt, dat is tot daar aan toe, doch dat iemand, die vroeger lid van den Raad is geweest en dus beter weten kan, op ons de schuld wil schuiven, kan ik mij niet begrijpen. Voorzitter. Ik kan me best begrijpen, dat ze de schuld op jullie afschuiven. v. d. Velden. Ex-wethouder Mouthaan kan de menschen nu wel opruien en revolutie kweeken, iemand die 25 jaar in den Raad heeft gezeten en in dien tijd niet tot stand heeft gebracht, wat wij in een jaar hebber gedaan. Hij kan nu wel zeggen ik ben 25, 26 jaar lid van den Raad geweest en ik heb jullie altijd mee ontzien, maar nu kan je gaan betalen. Ik zou wel eens willen weten, hoe hij het had moeten tan leggen, om, zooals wij met onze progressieve heffing, met f 700.aftrek, aan een be drag van f 18.000,voor den H. O. te komen. Ik zou wel eens willen weten hoe hij dat met de Oude stelling en 350 aan slagen had willen klaarspelen. Voorzitter. U gaat te ver, dat had eerst afgewacht moeten worden. v. d. Velden. Waar had hij dit anders moeten halen. Hij kan nu wel zeggen wij ontzagen de arbeiders. Maar ik noem het een godvergeten schandaal, dat diezelfde Mouthaan, met een groote boerderij in dertijd was aangeslagen voor f 1000, terwijl er toen nog arbeiders waren die 3 4 4 gulden moesten betalen. Voorzitter. Toen behoefden wij niet zooveel geld te hebben, een feit is het, dat de arbeiders toen altijd zijn ontzien. De progessieve heffing is mij niet meege vallen. v. d. Velden. Als het oude stelsel ge bleven was, hoe had men dan aan een bedrag van f18.000,moeten komen, als men zoo iemand aanslaat voor f 1000. Wat had ik dan niet meer moeten be talen Hoe is het te B.-Broek, waar iemand van f700.f 16,20 moet betalen. Voorzitter. Hoe het te B.-Broek is, weet ik niet, maar ik kijk maar naar Veen, daar hebben de meeste menschen hun aan slag reeds betaald, omdat het hun meeviel. Roza. Mag ik mijne meening hierover ook eens even kalm zeggen Toen deze Raad aan het roer kwam, was iedereen er van overtuigd, dat de heffing van den H. O. zoo niet kon blijven. Na lang wikken en wegen, waren wij tot de overtuiging ge komen, de progressieve heffing was de ware. Met f 600.aftrek benevens f 100 voor de vrouw en f 50.voor elk kind, daarmede werden de mindergegoeden mooi ontlast. Nu nog om een zuiveren aanslag te krijgen, eigen aangifte, dat was iets. Dit zou ook werkelijk iets zijn geweest, zoo de belastingplichtigen hadden medegewerkt eri hun inkomen zuiver hadden opgegeven, niemand had dan te reclameeren gehad. Maar wat hebben ze gedaan Op enkele uitzonderingen na, hebben ze er met hun pet naar gegooid. Het gemeentebestuur moest toen wel van den gestelden regel afwijken en ze zelf gaan aanslaan. Dat daarbij onnauwkeurigheden werden begaan, ligt voor de hand, de Raad kan in dat opzicht niet alles weten, doch de schuld daarvan treft niet den Raad doch de be lastingplichtigen zelf. De menschen waren te beroerd cm zelf hun inkomen op te geven en de Raad kan dit niet met een schaar afknippen. Ik zou er daarom voor zijn de heffing zoo gauw mogelijk aan het Rijk over te dragen, dan behoeft men niet' te zeggen, die of die heeft het gedaan. v. d. Velden. Ik heb wel menschen gehoord, die hun aanslag meeviel. Ik ken er hier in de buurt wel eenigen, als die te samen drie vierhonderd gulden meer hadden moeten betalen, dat ze dan nog niets zouden gezegd hebben, doch ik ken er ook die te hoog staan. Bouman. Denk je dat in orde te krijgen, ik voel u wel, u wilt te kennen geven, dat i'e oude Raad alles uitstelde, doch dat is niet waar. In 1914 is een bedrag op de begrooting uitgetrokken om den bol te her stellen, de aannemer heeft er toen van af moeten zien, omdat hij geen werkvolk kon krijgejn, daaraan kon de oude Raad niets doen en daarop is de oorlog gekomen, toen is alles uitgesteld moeten worden. Roza. Zeer juist, daarom-moeten ze ons, ook u, thans niet afbreken, nu wij in de noodzakelijkheid verkeeren, de zaak weer in orde te brengen. Boenders. Ik geloof, dat bij den ouden Raad de zuinigheid de wysheid wel wat heeft bedrogen, had men vroeger in plaats van f 5000,f 7000.aan H. O. ge heven, dan was nu geen bedrag van f 18000.noodig geweest. v. d. Velden. Ik meen, dat de opbrengst van den bol ook voor het herstellen daar van moest worden besleed. Voorzitter. Dat is ook zoo, de opbrengst van den bol moet daarvoor beschikbaar blijven. v. d. Velden. Ik herrinner me, dat on der dienzeltden ouden Raad den bol 3 jaar achter elkaar f 785, dus ruim f 2000, heeft opgebracht, die er allemaal bij in zijn ge schoten, ze konden toen wel goedkoop huis houden. Voorzitter. De opbrengst van den bol is altijd daaraan besteed, anders zouden Ged. Staten de rekening niet goedkeuren. v. d. Velden. Zoolang mij niet met cijfers wordt aangetoond, dat dit werkelijk zoo is, betwijfel ik dat zeer. De laatste 10 jaar is er niets aangedaan, ik zou de uitgaven van den bol wel eens willen zien. Voorzitter. Deze vallen niet mee, 't is onmogelijk thans de groote herstelling onder handen te nemen, de rekening van den bol kunt u inzien. Hierop wordt de vergadering tot 2 uur 's namiddags geschorst. (Yervolg Eerste Blad). BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5