Land van aiiena ïosr hgl Lano vai Hoisdëfl en Aiteia, dg Laiostraat sn de fioBinelerwaar r MABAZIJH L J Oudejaarsavond. mjlLLETft*. HET TESTAMENT Kt HL VI ATMs Heeren- en Rook ons SUCCESMERK, Tel. lat. 412. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH> Magazijn St. Jozef. Uitgever: L. J* VEERMAN, Heusden. No, 4048 Zaterdag 1 Januari1921 SEN0R10 de 10 cents sigaar, I D Bi sil nr. beiiBort een bivoeosel. Kiwlerkleediiig. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. W2D Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Oud-Eollandsch tinwerh. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter- j Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. en 'franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. aaar- Alle begin is moeilijk, zegt het spreekwoord. Het begin van een nieuw jaar maakt daarop zeer stellig een uitzondering. Wanneer men na gaat, hoeveel woorden van welkom het nieuw aankomende worden toe geroepen, hoeveel welgemeende en sleurvolgende wenschen geuit, dan mag men niet zeggen, dat dit begin moeilijk is. Het schijnt integendeel uiterst gemakkelijk van 't een in 't ander over te gaan, want de dag van Nieuwjaar is alzoo een vreugde dag. Laat dat zoo blijven. Die met een zuur gezicht 1921 welkom heet, heeft zeker niet veel goeds in den zin of heeft niets meer van den tijd te hopen. Zulken zijn er echter geluk kig weinig. Zelfs zij, die op 't ver vlogen jaar een misnoegden blik terug werpen voor wie 1920 een jaar van jammer en ellende geweest is, zelfs zij vatten bij een nieuw cijfer weer iets van den ouden moed op en hopen. Wij willen hiermede niet zeggen, dat we voorstanders zijn van die groote luidruchtigheid, van dat brassen en zwelgen, zooals dat vroeger plaats vond en dat gelukkig meer en meer uit de mode gaat, die tooneelen van brooddronkenheid en wezenlijke dron- Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. I kenschap, waarmede den l8ten dag van het jaar zich kenmerkte. Wanneer in den mensch de pleizierige stem ming moet gewekt worden door jenever of wanneer zijn vroolijkheid van dien aard is, dat hij uit peur genoegen, stroomen van dit vocht zwelgt, dan zijn wij zoo vrij den waren aard zijner vroolijkheid zeer verdacht te noemen. Voor ons is de overgang naar een nieuw jaar meer een gebeurtenis van bedaard karakter, een aanleiding tot een huiselijk feest, dat in onze dagen van uithuizigheid verdient in eere te worden gehouden. Oudejaarsavond een huiselijk, een familiefeest, dat worde wederom zoo, wanneer 'thier en daar uit de mode gegaan is. Hoe prettig waren de jaarsovergangen in den tijd, toen de menschen eenvou diger waren en minder offerden aan weelde en .Bachus, toen de feest vreugde aangewakkerd werd, door gp zult er misschien om lachen maar 't was zoo door een simpel kopje chocolademelk. Kom daar tegen woordig eens mee aan. Thans moeten het geesterlijke dranken zijn, die de zenuwen prikkelen en overspannen en den volgenden dag ons tot een last maken. En in huis blijven? Geen denken aan. Muziek hier, bal daar, concert ginds en wij zouden dwaas genoeg zijn met centen in den zak thuis te blijven We hebben immers nog een heel jaar voor ons om daar te zitten kniezen en elkaar te ver- 12) Nu was hij naar Birmingham terugge reisd, met het doel om miss Smithers te gaan opzoeken, op wie hij wat trou wens voor zijn smaak pleitte intusschen verliefd was geworden. Ja, hij was zelfs besloten, haar zoodra hij maar in 't minst kon merken, dat hij ook haar niet onverschillig was zijn liefde te verklaren. Dit besluit mocht wellicht wat over haast genoemd worden, maar in dergelijke din gen gaat men nu juist niet altijd even kalm en bedaard te werk. Met welken jongen man zou men in zijn omstandigheden niet medelijden ge voelen Is het niet een ontzettende tij« ding, als men, in de derde klasse van Lon den naar Birmingham gekemen om de aan gebedene weer te zien, tet de ervaring moet komen, dat zij naar Nieuw Zeeland is vertrokken waarheen de omstandig heden verbieden haar te volgenEn geen enkelen regel, geen enkel woord had zij voor hem achtergelaten, ja niet eens haar adres. Het was al te vreeselijk Bij na overmand van smart ging hij naar het station terug. Aan boord van de Kangoeroe kon Au gusta hiervan natuurlijk geen flauw ver moeden hebben. Zij voelde zich in dit moment geheel teneergeslagen en was juist voornemens, haar hut op te zoeken, welke zij met een bijzonder praatgrage kamenier moest deelen. Plotseling werd zij aangesproken door een vierkanten bootsman, die haar met een zekere welwillendheid kwam mededeelen, dat als zij het laatste streepje van de En- gelsche kust wilde zien, zij beter zou doen met zich een weinig achterwaarts op het schip te begeven. Dit deed zij dan ook, eigenlijk ook met geen enkel ander doel dan om tegenover zich zelf het bewijs te leveren, dat zij hoegenaamd niet zeeziek was. Zoo schreed zij langzaam tot aan de grens van de ruimte, die voor de passa giers der 2de klasse was gereserveerd. Daar bleef zij staan en droomend staarde zij naar den vuurtoren in de verte, waar van het licht nog flauw zichtbaar was. Terwijl zij zoo stond, met hare hand zich aan het touwwerk vasthoudende want het schip was ondertusschen vrij duchtig aan het slingeren gegaan ver schrikte zij plotseling van de plompe logge gestalte van een man, die op eens langs haar heen kwam loopen, of liever kwam tuimelen en die zich nu onmiddelijk in haar nabijheid aan de verschansing vast- klamte. De man bevond zich blijkbaar in velen. Ja als we daar zeker van waren! 't Vorig Oudejaarsfeest zagen we ge zichten rond ons, die we thans te vergeefs zoeken. De barre dood heeft in zoo'n jaar bijna geen kring ge spaard. Wie weet het, of dit nieuwe jaar niet het laatste is. Wij zouden niet gaarne zien dat iemand deze ongewisheid beangstigde, maar ze mag dunkt ons, wat ernst mengen in onze vreugde. Het leven is en blijft kort en onze taak zwaar. Daar zijn zoo van die dagen die den mensch als 't ware noodigen te overzien wat gedaan is en wat te doen overblijft. De Oude jaarsdag is daarvoor als 't ware aam- gewezen. Men zegt dat op den avond van dien dag in de kerkgebouwen personen te zien zijn, die 't op andere keeren met kerkgaan zou nauw niet nemen, 't zou geen wonder wezen in dien 'tzoo was. Ieder ernstig mensch wil dan gaarne een woordje op zijn pas hooren 't Is een reispenning voor de toekomst. De eerste klokslag van een nieuw jaar heeft een wonderen klank. Daar is in, zegt Laurillard in een zijner kleine liederen, danken en rouwen, zuchten en loven, weemoed en ver trouwen, iets van de aarde en den hemel. Het is het onuitsprekelijk gevoel daarvan dat den menschen drijft den Onuitsprekelijke te zoeken op den laatsten avond van 't jaar en GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tser viezen Waschstellen. en Kaasmesjes. GHSR.O ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Soikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. Ljl jC L7 Q voorheen ULrtrVö, JACQ. KRIJBOLDER Hintbamerstraatj70. 's-BOSCH. een stadium van vergevorderde zeeziekte. Augusta kreeg medelyden met den armen stumper, dien zij behulpzaam de hand toe stak. De man greep die vast en pakte met de hand het touwwerk rast en slaagde er zoo eindelijk in zich weer op te richten. Maar nu eerst herkende zij in dat onbe hagelijke gelaat de stijve stroere trekken van haar uitgever, van mr. Meeson. Ja, er viel niet te twijfelen, het was haar vijand de man wiens handelwijze, naar zij althans meende, indirect oorzaak was geworden van den dood van haar kleine zusje. Met een kreet van afgrijzen trok zij op eens hare hand terug en dientengevolge herkende ook hij haar die daar voor hem stond. »Jongen, jongen !<r riep hij, met een zwak ke poging om in zijn ouden toon te ver vallen, ïjongen 1 Miss Jemina Smithers Is het niet Hoe komt gij in 's hemels naam hier »Ik ga naar Nieuw- Zeeland, mr. Mee son,* antwoordde zij koel, »ik had niet kunnen vermoeden, dat ik op reis het twijfel achtig genot van uw gezelschap zou hebben.* »Zoo zoo, bent u op reis naar Nieuw- Zeeland,* zei hij, »juist hetzelfde plan als ik ook heb. Van daar ga ik naar Australië. Maar wat gaat gij daar eigenlijk doen, als ik dat zoo eens vragen mag. Gij hebt toch niet het plan, om er met het oog op ons contractje van door te gaan Hé Het zou u toch heusch niet baten laat u zich te uiten, niet in zingen ook niet in woorden, maar in 't schoonste lied van 't hart, het lied zonder woorden. Dat niemand onzer lezers verhin derd worde, dat lied aan te stemmen in den grondtoon der hoop. Met kloeken moed 1921 aangevangen en de hand aan den ploeg gehouden Het worde voor hunne huisgezinnen een zegen en levere, wanneer het ook door den tijd bij 't verleden ge voegd wordt, op zijne beurt ruime stof tot danken en loven BÜ!X£flLAND8CH~ OVERZICHT. Het Kerstfeest is in Ierland zonder ern stige incidenten gevierd, maar de prikkel om ter gelegenheid van het vredesfeest met Engeland in overleg te treden bestaat niet meer voor de Sinn Feiners. De sDaily Chronicle* verzekert dat de Engelsche re geering het plan om een wapenstilstand te verkrijgen en vredesonderhandelingen te openen, niet laat varen en even waakzaam zal blijven. De Daily Chronicle*, het or gaan van Lloyd George, kan goed ingelicht zijn. Het is te hopen dat de Britsche premier zijn vredespogingen voortzet on danks het misverstand dat tusschen hem en O'Flannagan gerezen is en dat de wel- meenende Ieren zich door het gebeurde te Cork niet hebben laten afschrikken. De hervatting van het internationale wereld- en handelsverkeer blijft op groote moeilijkheden stooten, moeilijkheden die zelfs de goede en vriendschappelijke verhouding tusschen- België en Frankrijk in gevaar dreigen te brengen. De »Nation Beige* meldt, dat de Bel gische ministerraad het voornemen te ken nen heeft gegeven om af te zien van de voordeelen, welke art 18 van het verdrag van Versailles bevat. Dit artikel laat toe, om Duitsche koopwaar welke te Antwerpen mocht worden gelost, in beslag te nemen en was dus niet van dien aard om het hervatten der handelsbetrekkingen tusschen België en Duitschland in de hand te werken. Hat blad betoogt, dat de Belgische re- geering tot het treffen van dien maatregel gedwongen werd door de houding der Fransche regeering inzake het Belgisch verzoek tot afschaffing der surtaxes d'en- trepot. Waar dit verzoek niet werd in gewilligd, moet België nu wel zijn toevlucht nemen tot het openstellen van Antwerpen voor den Duitschen handel, wil het deze haven niet ten onder zien gaan. De Nation daarvan de verzekering geven. Wij hebben onze agenten in nieuw- Zeeland en een filiaal in Australië en als u zoudt willen probeeren om Meeson een poets te bakken, dan moet u zelf maar de gevolgen dragen, miss Smithers I* »Wees gerust, mr. Meeson,* antwoordde Augusta met iets verachtends in haar stem, »ik denk er niet aan, in den eersten tijd ooit weder een boek uit te geven.* »Dat is jammer," zei mr. Meeson op recht. »Uwe werken hebben aftrek, dat is waar. Elke uitgever zal dat graag wil len erkennen. Ik denk, miss Smithers, dat U zeker tweede klasse reist. We zul len elkaar dus wel niet vaak te zien krijgen. Maar wil 't toeval, dat we elkaar toch nog eens ontmoeten, laten we ons dan houden, alsof we elkaar in het geheel niet kennen. Voor iemand van mijn positie maakt het geen goeden indruk als hy met lui van de tweede klasse omgaat.» »Wees maar gerust, Mr. Meeson,* zei Augusta, ik voel er in het geheel geen behoefte aan, om mij op mijn realtie met U te verheffen.» Mr. Meeson kreeg op eens weder een aanval van de zeeziekte en daar zij er zich niet toe in staat gevoelde om hem verder de behulpzame hand te bieden, begaf zij zich naar een andere plek. Zij ging naar haar eigen hut, die zij gedurende de eerst volgende drie dagen niet verliet, want ook zij moest aan de zeeziekte den gewonen tol betalen. DRAAGT Gorinctteiii. Beige betreurt het, dat Frankrijk geen beter begrip van de Belgische economische belangen aan den dag heeft gelegd. Ko mend van een blad als de Nation Beige zyn dergelijke uitlatingen, welke wijzen op een omkeer in de geestesgesteldheid in ultra Franschgezinde kringen, teekenend. Men ziet dat België reeds berouw krijgt over het overhaast afgesloten militair ver drag, dat een zeer bezwarende band is, indien het niet door een economische over eenkomst gevolgd wordt. Te Brussel begint men te merken dat het met groote heeren kwaad kersen eten is. Alle door de regeering reeds getroffen maatregelen ten spijt, neemt de economi sche crisis met deri dag in alle bedrijven ziendeioogen toe. De inzinking doet zich vooral gevoelen in de vier groote centra Gent, Verviers, Antwerpen en het indus trieel gebied van llenegouw. Te Gent zijn nu reeds circa tien duizend wevers totaal of nagenoeg totaal werkloos. Met de la kennijverheid te Verviers is het niet beter gesteld. Te Antwerpen zijn de diamant industrie en de havenbedrijven het sterkst aangetast en in Henegouw de metaalnij verheid. Voor enkels dagen nog was er in de laatste streek van geen slapte sprake, zoodat de crisis daar vry plotseling intrad. Volgens de Corriere Delia Sera legt d'An- nunzio er het bijltje bij neer, en heeft hij de regeering van de stad Fiume in handen van den gemeenteraad gelegd. Te Abbazia hebben de onderhandelaars van Fiume aan de Italiaansche onderhan delaars een brief overhandigd, waarbij Op den vierden dag was zij intusschen weder hersteld en kon zij weer op dek verschijnen. Zij gebruikte een ontbijt en nam daarna plaats op een rustig plekje. Zij zocht dit alleen op, om niet opnieuw mr. Meeson te ontmoeten en buitendien ook, ten einde het aanhoudend gebabbel harer praatgrage slaapgenoote te ontwijken. Deze kon het niet laten, altijd weer met dezelfde, al tienmaal verhaalde, mededeelin- gen aan te komen. Zij had allerlei ge schiedenissen uit het leven der families, bij welke zij vroeger in betrekking geweest was. Nu waren die verhalen voor haar als romanschrijfster wel niet on-interéssant, maar toch zij was ze spoedig moede. Van daar, dat zij zich thans een kalm plaatsje had uitgezocht. En met haar blik volgde zij den loop der golven. Zij werd al spoedig afgeleid door de komst van een der scheepsambtenaren, die met een boek in de hand, naar haar toetrad. Bij den eersten aanblik hield zij hem, in verband met de rijkvergulde versieringen van zijn uniform voor den kapitein zelf. Zij merkte echter, dat het slechts de Ste ward was. Hij r.am de pet even van 't hoofd en vroeg op beleefden, hoffelijken toon, terwijl hij haar het boek voorhield »Mag ik u, namens den kapitein, wel verzoeken, mij te zeggen, of gij de jonge dame zijt, die dit werk geschreven hebt NIEUWSBLAD 4 VAN Wordt vervolgd),

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1