Fa. ALPH- HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL •s-BOSOH. I Vughter straat 19. in d.e nieuwste modellen. Levering onder garantie van breuk en bij levering. TELEFOON 715. d'Annunzio het gezag neerlegt. Hij ver klaart, dat hij de voorwaarden aanvaardt, die door generaal Caviglia zijn voorgeschre ven, dat hij de legioensoldaten ontheft van hun bijzonderen eed en hen ter plaatse ontbindt. De legioensoldaten, die naar Fiume zijn gegaan vóór de laatste sommatie, zullen amnestie krijgen. d'Annunzio zou zich gereed maken om Fiume per vliegtuig te verlaten. BUITENLAND. In de bolsjewistische gevangenissen. Droevige verhalen over het lijden der Britsche gevangenen in handen der bolsje- wiki zijn vervat in 't rapport, dat Dinsdag in Engeland als Witboek gepubliceerd is door lord Emmotts comité, dat was inge steld om inlichtingen in te winnen aan gaande Rusland. Deze slachtoffers der sowjet-regeering ontvingen geen betere be handeling dan erge misdadigers. Het comité stelt nadrukkelijk, vast, dat de Biitsche onderdanen met voorbedachte brutaliteit wer den behandeld en verder onderworpen aan een verschrikkelijk physiek een geestelijk lijden. Bijzonderheden worden gegeven aan gaande de gevolgde methoden bij het arres teeren van Britsche gevangenen, hetgeen gewoonlijk in het holst van den nacht ge schiedde. Geweld en bedreigingen werden niet zelden aangewend en de arrestaties gingen ook vaak vergezeld van plundering en verbeurd verklaring. Geen beschuldi ging hoegenaamd is ooit ingebracht tegen de helft van het aanzienlijk getal Britsche gevangenen, onlangs door Rusland vrijge laten en door het comité ondervraagd. De arrestatie werd gewoonlijk gevolgd door een vernederend onderzoek, dat meestal des nachts plaats had en dikwijls vergezeld ging van daden, die ten doel hadden schrik aan te jagen. Bedreigingen met geweld en een vlegel achtig brutaal onderzoek door de ambte naren vormden een geestelijke marteling voor mannen en vrouwen, wier waardig heid werd vernederd door de overvulde, vuile gevangenissen, vol ongedierte en dooi de zenuwachtige spanning, veroorzaakt door het zien van zoovele medegevangenen, die in den dood werden gezonden. De commissie vergelijkt deze kerkers met de Zwarte Holen Calcutta. De men- schen met zoovele te zamen opgesloten, dat er geen ruimte was om te liggen of zelfs om te zitten. De heer Martin ver telde, gebracht te zijn naar een ondergrond- sche cel van ongeveer 50 bij 30 voet, waar in 3 of 400 menschen waren. De heer Franck verklaarde in een kamer te zijn op gesloten met 170 menschen. De menscben sliepen overal op den vloer. Er was een kleine tafel in het midden van de kamer, waaronder menschen sliepen. Er sliepen er ook op hooge lessenaars tegen den muur. Toen Frank zich beklaagde over de vol heid van den cel en verklaarde een Engelsch- man te zijn, die daar als gijzelaar was, kreeg een der wachten medelijden met hem en zeide ïGoed," wij zullen plaats voor u maken.Hij riep een man uit een det cellen en schoot hem dood en Franck mochr zijn plaats innemen. De troepeniendiugeu afgelast. Berlijn 28 Dec. Het Wolff bureau meldt uit Kowno Volgens betrouwbare berichten heeft de Volkenbond van de uitzending van internationale geallieerde en neutrale troepen naar het volksstemmingsgebied van Wilna afgezien, ten einde verwikkelingen met de Sovjetregeering te vermijden," die, gelyk bekend, daarin een steun van de Poolsche tegenrevolutie ziet. Een Duitsch draadloos bericht meldt, dat er op de schietbanen bij Luik proeven worden genomen met een door Turbu, een Fransche luitenant, uitgevonden reusachtig kanon, dat in draagkracht het Duitsche geschut ver moet overtreffen. Men meldt uit Berlijn, d.d. 29 Dec. Vannacht tusschen 2 en 3 uur brak boven Berlijn een zwaar onweer los. Het eigenaardige was, dat de temperatuur zoo zoel was als op een warme lentedag. De zeldzaamheid van een zomersch onweer om Kersttijd maakt het verschijnsel tot een onderwerp van wetenschappelijk belang. o— Volgens Poolsche bladen heerscht er in Krakau hongersnood. Men vreest ernstige troebelen. o Grieielige rendst. Te Charlottenburg bezorgden twee man nen, terwijl het dienstmeisje alleen thuis was, in een huis een groote rol tapijt, met het verzoek of ze het daar tot den vol genden dag mochten laten staan, aangezien één verdieping lager, waar ze het bezorgen moesten, niemand thuis was en het pak zoo zwaar was om het weer mee te nemen. Toen de bewoners later thuis kwamen en het buitengewoon omvangrijk pak eens nauwkeurig bekeken, vonden ze er een van top tot teen gewapenden inbreker in. o Onderhandelingen met Fiume. Rome, 29 Dec. De overeenkomst met de autoriteiten van Fiume is feitelijk ge sloten. d'Annunzio heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij verklaart, dat het niet de moeite waard is voor Italië te sterven. BINNENLAND. De ratificatie. Dinsdag heeft op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's Hage de rati ficatie p'aats gevonden van het tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens de verleening van crediet en den uitvoer van steenkolen. Een millinencu-trunsRctie. Berlijn, 28 Dec. Het Oostenrijksche Ministerie van Financiën heeft zich tegen verzending van effecten uit particulier bezit, de levering van 60.000 ton graan uit Nederland,- verzekerd. De langdurige on derhandelingen kunnen vrijwel als geëindigd worden beschouwd. Het betreft een trans actie ten bedrage van twaalf millioen gul dens, waarvan 'n deel reeds gedekt is door effecten in Oostenrijksch particulier bezit, die zich in het buitenland bevinden, voor namelijk Amerikaansche, maar ook Neder landsche, Zwitsersche, Spaansche en Skan- diriavische waarden. Het wetsontwerp door de Koningin bekrachtigd. Amsternam, 23 Dec. Naar wij ver nemen heeft de Koningin het wetsontwerp inzake de uitbreiding der gemnente Am sterdam reeds bekrachtigd. Hst wetsontwerp is reeds afgekondigd in het Staatsblad no. 919. Doodeiyk ongeluk. Op de fabrieken van de firma Bloemen- daal en Laan te Wormerveer, werd een werkman, de 22-jarige Arno Onsman door een vliegwiel aangegrepen. Een arm werd totaal afgerukt met een stuk van den schouder er bij. De dood (rad onmiddel lijk in. De vlam in de pan geslagen. Op den avond van den 2en Kerstdag was juffrouw Kreydt, wonende op de 3e verdieping van perceel Marnixstraat 253, Amsterdam, in haar keukentje bezig vleesch te braden op een petroleumstel. Eensklaps sloeg de vlam in de pan. Op het hulp geroep van juffrouw Kreydt kwam de zoon des huizes toesnellen. Hij trachtte het stel op te nemen en in den gootsteen te werpen. Dit gelukte niet, daar de petroleum eveneens vlam had gevat. In een oogwenk stond het keukentje in vollen gloed en even later werd ook de huiska mer aangestoken. Een meters lange vlam sloeg de ramen uit. De brandweer wist den brand tot de 3e verdieping te beperken. Alles brandde uit, te weten een kamer, een keuken en een alkoof. Er kon niets gered worden. Een en ander is verzekerd. o Aanvaring. Zaterdagmorgen 7 uur is recht voor de Boulevard De Ruyter op de reede te Vlis- singen een Belgisch stoomschip aangevaren door een Engelsch stoomschip. Het Bel gische stoomschip beliep daardoor zulke averij, dat om zinken te voorkomen het op een zandbank werd gezet. Het achterschip zat reeds onder water. Zaterdag half twee is het schip geheel gezonken. Het Erigel- sche schip was aan de voorsteven zeer gehavend en is naar Antwerpen gesleept. De bemanning van het gezonken Belgische schip is aan wal gebracht. Doodgedrukt. Donderdagmorgen circa 10 uur zou men bij de firma S. B., aan de Laan van Meer- dervoort in Den Haag een piano op een wagen zetten. Het instrument glipt uit en een besteller van van Gend en Loos geraakte er onder, met het noodlottig ge volg, dat hij doodgedrukt werd. -—o De Rotterdamiche eierreillng. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delftschestraat 43, gehouden veiling wer den de volgende prijzen besteed Kipeieren f 18.20 - f 22.30 idem (klein) 14.00v 16.85 Aanvoer 38000 stuks. o flelk naar het Saargebicd. Men meldt uit Keulen aan het »Hb!d.« Tusschen de regeering van het Saar- gebied en de Nederlandsche regeering is een overeenkomst getroffen, volgens welke van Nederlandsche zijde aan de melkcen- trale in Saarbiücken dagelijks 20 000 liter versche melk zullen worden geleverd. Het vervoer zal geschieden door een dagelijks tusschen Nederland en 't Saargebied rijden den extra-trein. Daling der «ierpryïcii. Na Nieuwjaar wordt in pluimveekringen een zeer groote prijsdaling der eieren ver wacht. De eierproductie wordt dan van dien aard, dat er voor ons land meer dan ge noeg eieren zullen komen, want overal is buitengewoon veel bijgefokt. De prijzen van 1920 zulleu zich in lange na niet meer kunnen handhaven. Het voer gaat ook in prijs naar beneden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat op Woensdag 5 Januari a s, door het College van Brandmeesters eene schouw zal worden gevoerd, zullende alsdan alle rookgeleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere be palingen der algemeene politieverordening ter voorkoming van brand vastgesteld, streng zal worden toegezien. HEUSDEN, 29 Dec. 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN, De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Terwijl C. A. M. de W. werkzaam was aan de fraisbank in de timmerloods van de scheepswerf alhier, had hij het ongeluk in aanraking te komen met den beitel, welke zijn linker wijs- en mid denvinger ernstig havende. Nadat op het kantoor de eerste hulp was verleend, werd getroffene verder door Dr. Aüer behandeld. De rund- en varkensslagerjj van M. de Bont en Nooten heeft het vleesch weer met 10 cent per kilo verlaagd. Zie advertentie. Terwijl P. v. H. uit Veen, werk zaam op de Scheepswerf alhier, zich over de luiken van een in aanbouw zijnd schip begaf had hij het ongeluk met luik en al in het ruim te vallen. Hoewel het onge val zich in het begin ernstig deed aanzien kon hij na verloop van eenige minuten weder opstaan en zich naar het kantoor begeven alwaar inmiddels de hulp van Dr. Aüer was ontboden. Na onderzocht te zijn kon voornoemde Dr. voorloopig geen erns tige kneuzing constateeren, zoodat getrof fene zich per voet naar zijne ouderlijke woning kon begeven, om een weinig op te frisschen van den schrik. Aalst. Onze predikant, Ds. Japchen, ontving een beroep naar de N. H. Gem. te Sommelsdijk. Andel. De collecte in de Herv. Kerk ten bate van Em. Predikanten en predi kantsweduwen gehouden heeft f 87.65 opgebracht. Dinsdagavond gaf de Knapenver- eeniging »Samuël« haar jaarlijksche feest- vergadering, welke eveneens elk jaar druk bezocht was. De bezoekers werden behalve op aardige voordrachten ook weder op chocolade melk met koekjes onthaald, zoo dat het een gezellige avond was. De heer H. Redert tot heden leider der vereeniging heeft als zoodanig bedankt en werd tot zijn opvolger gekozen, den heer C. Redert. Wegens vertrek naar elders is door den heer C. J. van Herpen ontslag ge vraagd als voorzitter der Jongelingsvereeni- ging »Vreest God, eert den Koning«. In zijne plaats werd gekozen den heer H. Redert. Almkerk. Op de Gemeente-Raads vergadering van 28 Dec. j.l. is tot Ge meentebode alhier benoemd, onzen dorps genoot den heer A. J. Pouli. Doeveren. Door onze geachte predi kant Ds. P. Mauta is een beroep ontvan gen naar de Ned. Herv. Gem. te Kerk- rade (Limburg.) 's Gravemoer. Zondagmiddag zullen in de Herv. Kerk de nieuw benoemde ouderlingen H. Faro en A. Mouthaan, als mede de herbenoemde diaken J. Geus in hun ambt worden bevestigd door den wel- eerw. heer Ds. van de Graaf van Raams- donk. Nederhemert. Op de gehouden drijf jacht aan de Noordzijde op de gronden van Baron van Wassenaar, werden slechts 3 hazen gescholen. Men vermoedt, dat er door het hooge water van verleden jaar vele zijn verdronken. De heer J. V., hoofd der school te Appeltern, die zijn vacantie alhier door bracht, had het ongeluk zich met een buks door den voet te schieten, zoodat genees kundige hulp noodig was. Nienweadijk. Bij de gehouden kerke raadsverkiezingen in de Geref. Kerk alhier, zijn gekozen tot ouderlingen de heeren M. Versteeg (aftr.) en C. van Helden, tot diakenen J. Branderhorst (aftr.) en Z. Wijnans Wz. Sprang. Daar het locaal der O. L. school alhier, nog in gebruik is bij het Chr, onderwijs kon het bestuur van den Chr. Volksbond de lees- en ontspannings zaal riog niet inrichten. Thans is de vergaderzaal voor dit doel eenig sinds ingericht. De werklooze ar beiders vinden er een aangenaam thuis waarvan dan ook druk gebruik gemaakt wordt. Verschillende lectuur is reeds aan wezig, terwijl door de bezoekers zelf de spelen worden meegebracht. Maandagavond kwam de A. R. Kies- vereen. in algemeene vergadering bijeen, ten einde te bespreken de vereeniging van gemeenten. Door de heer G. J. van Willigenburg werd deze vereen, nader toegelicht. Vol gens spr. wegen voor degemeente, de voordeelen niet op tegen de nadeelen die hier uit zullen voortvloeiën waarom spr. sterk op kwam voor de historisch gewor den zelfstandigheid dar gemeente. Na een breedvoerige gedachtewisseling waren de aanwezigen van oordeel aan zelf standigheid de voorkeur te geven. Aan het slot werd door het bestuur de n.v. resolutie voorgesteld »De Anti-revolutionaire Kiesvereeniging te Sprang, in openbare vergadering met ongeveer 150 ingezetenen bijeen op 27 Dec. 1920, ter bespreking van het voorstel van Ged. Staten van Noord-Brabant, tot vereeniging van de gemeenten Sprang, Vrijhoeven-Capelle en 's Grevelduin Capelle. gehoord de inleider en de discussie's, spreekt als haar oordeel uitwat het zelf standig voortbestaan der gemeente Sprang, om vele redenen wenschelijk en in over eenstemming met den algemeenen wensch der bevolking is; dat door Ged. Staten voor een combi natie met andere gemeenten geen redenen worden aangevoerd, die de opheffing *van Sprang als zelfstandige gemeente zouden rechtvaardigen en dat integendeel tal van nadeelen voor de bevolking van Sprang daarvan het gevolg zouden zijn dat, wan neer, tegen den algemeenen wensch der bevolking, van hooger hand toch tot het opheffen van de gemeente Sprang als zelf standige gemeente besloten zou worden, in geen geval in een combinatie van gemeen ten, als thans door Ged. Staten wordt voorgesteld, kan worden berust, omdat de gemeenten Sprang en Capellen te weinig belangen gemeenschap hebben en de be langen van de bevolking van Sprang daarbij niet voldoende tot hun recht kunnen komen. De vergadering besluit die oordeel te publiceeren en ter kennis te brengen aan den Raad der gemeente Sprang en van Ged. Staten der Provincie Noord-Brabant. De resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens werden door de kiesvereeni ging in alphabitesche volgorde de n.v. heeren voor den z.g. dubbelen gemeenteraad can- didaat gesteld N. Bakker, Jac. de Bie Cz., C. J. van Heijst, Fred. H. Hoek, A. B. v. d. Hoeven, F. Maat, J. C. Maijers. Meenwen. Het Bestuur der afdeeling jLand van Heusden en Altenas der Ned. Porn. Vereeniging noodigt belangstellenden uit tot bijwoning eener lezing over Bijen teelt, welke lezing zal worden gehouden door den WelEd. Heer L. van Giersbergen, Rijks-bijenteeltconsulent te Wageningen. Zie advertentie. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak van 24 Dec. 1920. 314 Sr. C. v. B. en J. v. V. beiden te Almkerk, ieder f 3 of 1 week T.S. 424 Sr. M. d. H. en W. M. beiden te De Werken, terug a. d. ouders zonder straf. Invaliditeitswet D. B. te Wijk 3 md. T.S. met halfjaar proeftijd. Pol.verord. Werkendam J. v. V. te Wer kendam, f 3 of 1 w. T.S.A. d. R. te Almkerk, f 3 of 2 d. Jachtwet A. R. Pz. te Almkerk, f 10 of 5 d. (f 3 of 2 d.. voor haas); T. C. V. te Oudendijk, f 10 of 5 d. T. C. B. te Gen- deren, f 5 of 3 d. W. B. D. en H. A. v. G. beiden te Gorinchem, ieder f 3 of 2 d. N. J. M. te Werkendam f20 of 10 d.R. W. E, te' Giessen, f5 of 3d.; J. G. P. te Werkendam f20 of 10 d. Visscherijwet J. v. R. te Aalburg, f 25 of 20 d. Trekhondenwet B. B. te Nieuwendijk, f 10 of 5 d. Vuurwapenwet W. v. H. te Heusden, f 5 of 3 d. (rev. verb, verkl.). Leerplicht L. V. te De Werken en M. T te Wijk, ieder f3 of 2 d. Max. snelh. Herpt A. H. L. O. te Heus den, f 15 of 10 d. Prov, wegenregl. G. v. P. te De Werken, f5 of 3 d. 459 Sr. J. G. V. te Nederhemert f 10 of 5 d. Motor- en rijwielregl. D. B. te Sleeuwijk en L. Z. M. te Dussen, ieder f5 of 3 d. W.wet J. C. v. L. te Heusden, 2Xf3 of 2 X 3 d. M. v. H. te Gorinchem f 5 of 3 d. T. R. te Sieeuwijk 3 X f 3 of 3 X 2 d. 453 Sr. G. v. O. te Heusden f 15 of 15 d. 426 Sr. H. J. V. zwervende, f 20 of 20 d. J. J. v. V. zwervende f 10 of 10 d. Alle rijwielovertr. f3 of 2 d. Marktberichten. Rotterdam, 28 Dec. Vee. Aanvoer 222 paarden, 3 veulens, 1 ezel, 370 magere en 638 vette runde ren 160 vette kalveren, nuchtere kal veren, 64 graskalveren, 53 schapen of lammeren, 118 overloopers en varkens, 284 biggen, 8 bokken of geiten. Koeien van f 0.60 tot f0.87|f 0.97, ossen van f 0.60 tot f 0.87|f 0.97j stieren f0.67j tot f 0.77|f 0.87|kal veren van f 0.95 tot fl.15fl.35, alles per l kilo. Melkkoeien f350 a f800, kalfkoeien f375 a f800; stieren f300 a f 700; pinken f200 A f375; graskalveren f Afvaarzen f300 A f 475, alles mager vee biggen f 22.50 a f 32.50 overloo pers f60 A f100; slachtpaarden f200 A f300; werkpaarden f500 A f700, hitten f 250 A f 400. Nuchtere kalveren fok- f 40.A f 50. slacht- f25.A f35. Biggen f 3.A f 4.per week. Zaltbommel, 28 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 87 biggen. Met tragen handel waren de prijzen van f 25 tot f 40. Ook werden biggen verkocht per K.G. vuil ge wicht van 75 tot 80 cent per K.G. 4000 eieren, 16 a 18 ct., henneneieren 12 A 13 ct. K.G. boter, per j K.G., boerenboter 400 4uu iv.tj. ooter, per 5 ooc fl.55 A f160, roomboter fl.70. 's Hertogenbosch, 29 Dec. Aangevoerd 396 runderen, 150 biggen, 10 zeugen. Ie k^al. fl.90, 2e kwal. f 1.75 per K.G.; kalfkoeien f 450—700, kalfvaarzen f 425—650, magere koeien f225400, pinken f225375, zeugen f150190, Uggen f45 per week. Vluggere bandelhoogere prijzen. f A CKf\ Mnnrvvknt Al1 F A *1 C\

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2