voor het Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4048 Zaierflaol Januari Abdijsiroop lei. Pom. Vereeniging Notaris y. i KAADEN iONSTER-SCBOEM OPRUIMING bij Gebr. SNOEK GEVRAAGD, METSELZAAK METSELAAR, Bericht van Inzet A. HO GETOR E N, MAANDAG 3 JANUARI TE CORINCHEM Ontstoken keel BOERENKNECHT met twee zoons, flinke KEUKENMEID BINNENMEID Notaris VAN GENDT BIJENTEELT, BEHOORENDE «BIJ HET ACHTERUITGANG VAN DE NÏEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend Jeven van haasten drukte geleid hebben. Hij vergeleek 'bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stempel van ouderdom. „Waar om Omdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine» stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drin ken, zorg voor de noodige rust, lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren-Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag DRONGELEN 22 Dec. 1920. B. en W. stellen voor de heffing der opcenten op de grondbelasting te verdub belen, en met ingang van 1 Januari 1921 voor de gebouwde eigendommen te brengen van 10 op 20 en van de ongebouwde eigendommen van 40 op 80 opcenten. De belasting bracht tot heden op f 78.en f 263.zoodat het door aanneming van dit voorstel f 156,en f 526,zal worden. De heer van Carnpen zegt, dat, zooals uit de cijfers blijkt de opbrengst heel wat hooger zal zijn, of de belasting echter bil— .lijk is meent hij ontkennend te moeten beantwoorden. Zooals spr. uit de verslagen in de couranten is gebleken, zijn reeds ver schillende gemeenten tot verhooging over gegaan, doch de onbillijkheid schuilt daarin dat een massa personen worden getroffen buiten de gemeente van Drongelen. De Voorzitter zegt dat het daarover juist gaat, in andere gemeenten handelt men ook zoo. De heer Nieuwkoop beaamt het ant woord van den Voorzitter, de bewering van den heer van Campen zou juist zijn, indien het voorstel van Drongelen alleen uitging. Daar andere gemeenten eehter wel verhoogen, worden ingezetenen uit Drongelen die daar land hebben wie getroffen, terwijl door niet aanneming van het voorstel de ingezetenen uit die andere gemeente en die in Drongelen land hebben niet getroffen zouden worden. De heer v. Campen blijft de verhooging onbillijk vinden, waren de verhoogingen in alle gemeenten hetzelfde, dan zou het een ander geval zijn. De Voorzitter noemt de opmerking van den heer Nieuwkoop zeer terecht, daarbij komt de heffing ten goede aan de inwoners van Drongelen. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met een stem tegen, die van den heer van Campen. Punt 5 van de agende n.I. het voorstel tot vereeniging van gemeenten wordt uit gesteld tot het laatst en eerst de verorde ning regelende de inrichting en samen stelling eener schoolcommissie vastgesteld. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij ter tafel is gebracht. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is, dat de schoolcommissie zal vergaderen ter secretarie, aangezien dit de eenige ge legenheid is, die voor het houden van dergelijke vergaderingen beschikbaar is. B. en W. bevelen als lid der Com missie, die uit 5 leden zal bestaan, aan de navolgende personen. Als vertegen woordigend het onderwijzend personeel, het Hoofd der school of de onderwijzeres. Als verdere leden de heeren C. J. Nieuw koop of C. M. Donker, M. v. Mersbergen of A. A. de Haan, D. A. v. d. Schans of C. van Haaften, F. de Haan of J. de Raad. De heer Nieuwkoop verzoekt den Voor zitter zijn naam van de aanbeveling te schrappen, met het oog op zijne werkzaam heden, en daarvoor in de plaats te stellen de heer C. v. Gammeren. De Voorzitter verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben, waarna tot stemming wordt overgegaan. De uitslag was 6 stemmen op den heer J. K. Haaze en 1 op mej. van Veen 4 st. op C. van Gammeren en 1 op C. M. Donker 6 st. op M. v. Mersbergen en 4 op C. M. Donker 5 st. op D. A. v.d. Schans en 1 op J. de Raad en C. M. Donker 4 st. op F. de Haan en 3 op J. de Raad. Zoodat de heeren Haaze, v. Gammeren, v. Mersbergen, v. d. Schans en de Haan met meerderheid van stemmen zijn gekozen. De Voorzitter zegt, naar aanleiding van het gesprokene in een vorige vergadering door den heer Nieuwkoop met de beide wethouders, het doen van een voorstel tot vereeniging van Drongelen met andere ge meenten te hebben besproken. Spreker kan den Raad echter niet blij maken en moet mededeelen geen dergelijk voorstel te kunnen doen, omdat de beide wet houders zich tegen vereeniging hebben verklaard. Op grond, ten eerste, van de oppositie die in Drongelen tegen eene ver eeniging wordt gevoerdten tweede, de opbrengst van de gemeentegronden ten bate van de gemeenschap zou komen ten derde, de secretarie te ver van Drongelen ver wijderd zou komen en ten vierde dat de grootste gemeenten het meest noodlijdende zijn en kleinere gemeenten er met eene vereeniging dus niet veel beter op zullen worden. De heer v. Campen zegt het te betwij felen of de oppositie tegen eene vereeniging zoo groot is als B. en W. willen doen voor komen. Het is best mogelijk, dat sommige personen zich hebben uitgelaten tegen ver eeniging te zijn, doch zoolang de groote voordeelen daaraan verbonden, hen niet duidelijk zijn gemaakt, is daaraan niet veel waarde te hechten. Hij twijfelt er niet aan of met een- duidelijke uiteenzetting der voordeelen, zal de groote massa zich voor vereeniging verklaren. Wat den afstand naar de secretarie betreft, ook dit komt spreker voor geen steekhoudend bezwaar te zijn, daar deze niet verder dan Eethen, het middelpunt der te vereenigen gemeenten, zou behoeven te komen. Het verdeelen der bezittingen van Dron gelen ten bate der gemeenschap zou ook nog een vraag zijn. Spr. zou wel eens willen weten met welk recht men iemands eigendom kan afnemen, geen macht is daartoe in staat. De Voorzitter zegt dat hij zijn stand punt in dezen niet behoeft uit te leggen, het is bekend genoeg dat spr. een voor stander van vereenigen is, doch de bewe ring van den heer van Campen, dat de opbrengst der bezittingen van Drongelen niet ten bate der gemeenschap zou komen, acht spr. hoewel niet onmogelijk, doch zeer onwaarschijnlijk. De heer Nieuwkoop zegt tot zijn spijt de argumenten van B. en W. niet te kunnen onderstreepen en acht deze niet steekhou dend. Hij acht het evenals de heer van Campen mogelijk dat inwoners tegen ver eeniging zijn, doch ook het omgekeerde zal wel het geval zijn. Ook spr. acht den afstand, voor de meeste ingezetenen slechts een kwartier verder dan thans het geval is, geen bezwaar. Te meer niet, nu tegenover dit nadeel, het groote voordeel staat, dat men in plaats van een secretarie die slechts 3x2 uren per week geopend is eene secretarie krijgt, die dagelijks geopend is. Wat het argument van geen voordeel be treft, dit kan spr. zich heelemaal niet begrijpen, deze zijn zoo voor de hand lig gend, dat iedereen die moet zien. Zooals uit de begrooting blijkt betaald Drongelen aan salarissen voor hare ambte naren f 4862.30, een bedrag dat met de opbrengst der gemeentegronden, in geen geval is te bereiken. Heeft de verdeeling der lasten in verhouding van het getal ingezetenen plaats, dan zal voor Drongelen, daar de gemeenschap een gemeente van 2500 inwoners zou worden, deze kosten slechts 1/7 of misschien 1/8 bedragen en verkrijgt men dus een besparing van f 4000, een bedrag, dat het vorig jaar aan H. O. is geind en dat ook voor het volgend jaar daarop staat uitgetrokken. De Voorzitter zegt het te betreuren, dat men niet meer voor vereenigen gevoelt. Meent, dat de besprekingen weinig resultaat zullen hebben, aangezien Meeuwen en Genderen zich zoo sterk tegen eene ver. eeniging hebben verklaard. Spr. wil echter niet ontkennen, dat dit een reden behoeft zijn, om stil te blijven zitten. Er m0et er altijd een zijn, die de koe bij de horens pakt. Spr. acht het daarom goed, dat eene vereeniging hier ter sprake wordt gebracht, eene vereeniging die naar zijne meening op den duur toch niet zal uitblijven. Hij moet en wil erkennen, dat de kosten voor huishouding van eene gemeente van 400 inwoners op 't oogenblik veel te kostbaar is. De heer Nieuwkoop verklaart, dat het ook zijn gevoelen is, dat vereeniging op den duur niet kan uitblijven en juist daarvoor zou hij reeds nu een voorstel bij Gedep. Staten willen indienen. Naar hij meent heeft de voorzitter gezegd, dat de gemeente Genderen over eenige jaren geheel zonder schuld zal zijn. Is dit tijdstip eenmaal daar, dan kan hij zich voorstellen dat men daar dan zeker niet voor eene vereeniging met Drongelen is, waar van vermindering van den schuldenlast in de eerste jaren niet veel zal komen, nu met de komende malaise de inkomsten zeker met 30 of 40 pCt, verlaagd zullen worden. Daarbij zijn er nog verschillende andere zaken die eene vereeniging noodig maken. Indien Drongelen zelfstandig blijft zal men nog jaren op elec- trificatie moeten wachten, bij vereeniging kan men daar met meer kracht op aandringen. Spreker acht het een onbillijkheid dat de opbrengsf der gemeentegronden niet ten bate van de gemeenschap zou komen. Op die manier zou men wel de voordeelen wil len genieten, doch niet de lasten mee wil len dragen. Hij drukt zijn spijt er over uit dat B. en W. niet met een voorstel zijn gekomen, wil echter zijn voorstel hand haven om op die manier' het gevoelen van den Raad te hooren en zou Gedeputeerde Staten willen kenbaar maken, om zoo spoe dig mogelijk eene vereeniging met de ge meente Meeuwen en Genderen tot stand te brengen. De heer v. d. Schans merkt op, dat vol gens de voorstellen van de Staatscommissie in de toekomst de salarissen der gemeente ambtenaren voor de helft voor het Rijk zullen komen. De Voorzitter zegt dat het resul taat van de opmerking van den heer v. d. Schans niet groot zal zijn, daar het voorstel van de Staatscommissie met een belangrijke verhooging der salarissen gepaard gaat en het voorstel niet alle salarissen betreft. De heer v. Campen acht het raadzaam, dat de leden het voor en tegen van eene vereeniging eerst thuis nog-eens goed over wegen en de beslissing tot een volgende vergadering wordt verdaagd. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De Voorzitter zegt, naar aanleiding van een vraag van den heer v. Campen in de vorige vergadering, of op het kerkhof graf zerken mogen geplaatst worden, -de ver ordening op de begraafplaats te hebben nagezien en dat daaruit blykt, dat de kosten van plaatsing voor het tijdvak van 10 jaren f5.per c.A. en voor oribe- paalden tijd f10.per c.A. bedragen. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de Raad over in geheim comité, voor de behandeling van reclames H. Omslag. BUITENLAND. Eén orkaan in 7iUid-ËrankrLjb. Vrijdagnacht heeft een geweldige orkaan boven de streek van Narbonne gewoed. Hij ging gepaard met hevige wervelstor men, die alles op hun doortocht verwoest ten. Narbonne zit zonder electrisch licht en stroom. Tal van bedrijven moesten hierom stopgezet worden. In de telegra fische centrale ontstond kortsluiting, die een begin van brand veroorzaakte. De aan het station te Narbonne toege- richte schade is eveneens zeer aanzienlijk. Op de lijnen Narbonne— Cette en Nar bonneToulouse staat geen enkele tele graafpaal meer recht. Geen enkel seintoe- stel werd door den storm gespaard. Het is één warboel van palen, seintoestellen, draden en schijven, liggende op een dikke laag sneeuw en ijzel. o Vulkaanuitbarsting en aardbeving. Een telegram van Tokio meldt, dat een uitbarsting van de Japansche vulkaan Aza- ma heeft plaats gehad op "Woensdag j.I. Deze was de hevigste, welke in de ge schiedenis van Japan bekend is. De ascli ligt in dikke lagen over de dorpen uitge spreid. De uitbarsting was gevolgd door een uitspatting van vlammen en rook en aardbevingen in verschillende districten. Verschillende bosschen en dorpen in brand. Men vreest, dat vele menschenlevens te betreuren zijn. Slechts druppelsgewijze worden nadere bijzonderheden over de ontzettende aard bevingen, die Argentinië getroffen heeft, bekend. Zoo weten de Romeinsche bladen nog het volgende mee te deelen De aard schokken begonnen den 16en December en duurden tot ten 49den. Vele plaatsen zijn van den aardbodem verdwenen. Vliegtuigen trachten eenigszins voor het verkeer in de geteisterde streken te zorgen. De Italiaansche kolonies zijn zwaar getroffen. Drie dorpen verwoest. Een hevige storm heeft in de provincie Oviedo, (Spanje) gewoed, waardoor aan de bosschen en den oogst groote schade is toegebracht. 3 dorpen en tal van boer derijen zijn volkomen vernietigd. en pijn op de borst zijn gewoon lijk de voorboden van een zware catarrhale aandoening der lucht wegen. Tracht deze zooveei moge lijk te verzachten door bijtijds de slijmoplossende te baat nemen, het veel geprezen middel bij hardnekkige hoest, bronchitis, asthma, influenza, griep, hooikoorts, slijm- en kinkhoest, zware verkoudheid. Prys per flacon van 230 gram fl.90, van 550 gram i 3 60, van 1000 gram f6.Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. ADVERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van deel- neming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam Wed. J. BROEKHU1ZEN- Kamerman. Genderen, 29 Dec. 1920. tegen 1 of 15. Maart e.k. op de polder »DE KRABBE« onder Dordrecht een allen goed kunnende ploegen, tegen vast loon en vrije woning. Brieven met opgaaf van loon, aan den Heer K. VERSTEEG te GIESSENDAM. Mevrouw DEN DEKKER- v. OMMEREN te Nieuwendijk (bij Goreüm), vraagt een liefst niet beneden 30 jaar, en een die zelfstandig kan werken. Het Bestuur der Af- deeling »Land van Heus- den en Altena" der noodigt belangstellenden uit tot bijwoning eener lezing over welke lezing zal worden gehouden door den Wel Hd. Heer- L. van Giers- bergen, Rijks-bijenteelt consulent te Wagenin- gen, op Donderdag 6 Ja nuari e-k-, des nm. 6 uur in het Calé SMITS te Meeuwen. Ondergeteekende bericht bij deze, dat zijn met 1 Januari a s. overgaat aan zijn neef J. M. VAN WIJK, te Heusden, en betuigt zijn innigen dank voor het ver trouwen, hem 28 jaar zoo ruimschoots geschonken. Zijn opvolger in dezelfde gunst aanbevelende, Hoogachtend, H. VAN WIJK. Heusden, December 1920. In aansluiting met het bo venstaande, beveelt onderge teekende zich beleefd aan als de verzekering gevend, hij alles zal aanwenden, om zich dezelfde gunst en het vertrou wen, dat zijn voorganger ge noot, waardig te maken. Beleefd aanbevelend, J. M. VAN WIJK. Heusden. P. S. De heer H. VAN WIJK zal nog eenigen tijd de zaak assisteeren. zal op Dinsdagen 11 en 25 Januari 1921 telkens mm. 7 uur in Hótel »CONCORDIA« te Heusden, ten verzoeke van de heeren K. A. v. RIJSWIJK e.a. bij inzet en toeslag VEILEN 1Een woonhuis met werk plaats en erf aan de Wijk- sche Straat, groot IA. 16c., thans in huur bij C. v. Spijk. 2. Een woonhuis met erf aldaar, groot 77 c.a., thans in huur bij P. v. d. Oever. Zie biljetten. te Almkerk, bericht, dat het huis met tuin, te Uitwijk, Almkerk, den 28 dezer publiek geveild, is ingezet met de verhooging op f 3500 Toewijzing Dinsdag 4 Jan. 1921, voor ra. 11 uur, bij C. DEKKER, te Almkerk. Door relatie eener groote schoenfabriek ben ik in staat eene partij prima te verkoopen beneden alle eoneurrentie. Zie etalage. Wiitebroodstraat Z 139, W. 45. HEUSDEN. begint d.e belangrijke jaarlykisclie van Manufacturen, Bedden, Dekens enz tegen ongekend lage prijzen. Duur dezer Uitverkoop slechts enkele dagen tot nadere aankondiging. Verkoopen streng k contant. Geen zichtzendingen. Opening deuren MAANDAGMORGEN 8 UUR. BIJVOEGSEL JWenwsblaiI T i '*V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5