Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4049 Woensdag 5 Januari1921. FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Als we terugzien op het jaar dat pas achter ons ligt, dan zien we dat dit jaar wel het laatste van zeven vette jaren voor velen, wier brood de dood van anderen is geweest, nog veel oorlogsgeweld gebracht heeft. Rusland is van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten tot het Westen een slagveld geweest. In Klein-Azië, Ar menië, Perzië, Mesopotamië, China, Marokko, het land van den gekken Mollah en om Fiume is bloedig gevochten. Meord en doodslag en opstand op plaatsen zonder tal. En toch was het veelbelovend be gonnen, omdat op 10 Januari te Parijs het protocol op het vredestractaat geteekend was, dat een einde maakte aan den oor logstoestand tusschen de geallieerden en Duitschland. Het jaar eindigt met een conflict tusschen beiden over Duitschland's ontwapening (die in Juli op de conferentie van Spa geregeld leek) dat meteen de eerste hoopgevende uitkomsten van de December-conferentie der deskundigen te Brussel over schadevergoeding en herstel in gevaar brengt. Behalve deze twee conferenties zijn er vele internationale bijeenkomsten geweest vergaderingen van den Raad van den Volkenbond te Parijs, te Londen, te San Sebastiaan en eindelijk de eerste algemeene vergadering te Genévede conferentie van de geailieerden te San Remo over de uitvoering van het tractaat van Versailles de Haagsche internationale juristenconfe rentie over de oprichting van een vast internationaal gerechtshof de internationale financieele conferentie te Brussel, die over de middelen beraadslaagde om het berooide Europa uit het moeras te helpen. De vredestoestand breidde zich uit door het tractaat van Trianon, dat Hongarije den vrede van den overwonnene oplegde Turkije, dat te Sèvres eenzelfde bittere pil moest slikken, heeft het tractaat nog niet willen ratificeeren en daarmee blijtt de Oostersche Kwesties, zoo als zij ons altijd geheugd heeft, open. Hoewel er in 1920 hard en goed ge werkt is, laat dit jaar aan zijn opvolger veel na, dat geen bemoedigend verschiet biedt. Niet het minst de economische crisis, waarvan nog niemand voorspellen durft hoe ver zij zal gaan en hoe lang zij zal duren. Voor Europa is de teleurstellende erva ring, dat de Vereenigde Staten zich van MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 12) Augusta wierp een blik op den omslag het was een exemplaar van ïJemina's gelofte.* Zij antwoordde toestemmend en de Ste ward verwijderde zich. Iets later op den morgen had zij een tweede ontmoeting. Wederom verscheen de zeeman van straks. Beleefd kwam hij haar mededeelen, dat de kapitein last gegeven had, haar boeltje in een hut verder naar achter te brengen. Augusta draalde een oogenblik, niet omdat de scheiding van de kamenier haar zoo zwaar zou vallen, maar wijl zij, een echte Engelsche van natuur, een afkeer had van al wat gelasten en bevelen geleek. »Het is een bevel van den kapitein* zei de jonge man, waarna zij er in bewilligde. Zij behoefde het intusschen in geen enkel opzicht te betreureD, dat zij dit bevel op volgde. Zij voelde zich integendeel zeer behagelijk te moede, toen zij in een heer lijke gezellige dekkajuit aan stuurboordzijde, in de buurt van de machinekamer werd ingekwartierd. Oogenschijnlijk was het een officiers-kajuit, want aan het hoofdeinde van den Volkenbond afwenden nader bevestigd door den uitslag van de presidentsverkie zing, die een scherven gericht was tegen Wilson. Terwijl vele vorsten, die revoluties ont troond hebben, zich in veilig asyl gevoelen, is er een, koning Konstantijn van Grieken land, al in zijn oude residentie teruggekeerd en vormen zich in andere landen (Honga rije, Beieren en Saksen) sterke partijen om eeij, terugkeer voor de monarchie te effenen. Met n^me in Duitschland is een sterke ken tering op de revolutie merkbaar. Rusland leeft weer onder een autocratisch en per soonlijk régime met een ander etiket en blijft een ziek lichaam, dat voor (le Euro- peesche samenleving besmettingsgevaar op levert. Engeland maakt aanstalten om zich in het onvermijdelijke te schikken, dat het de heerschappij ter zee voortaan met Amerika zal moeten deelen, nu Walter Long, de Eerste Lord der Admiraliteit, erkend heeft, dat het ideaal van de Britsche vloot niet meer is om sterker te zijn dat de drie of twee sterkste vloten die op haar volgen, maar j>even sterk als de sterkste na haar.* Naast de vele nieuwe staten, die onze aandacht vragen, is er ten minste een oude, maar heel kleine die geliquideerd is het landje van de Zwarte bergen** Monte negro, welks minister van buitenlandsche zaken een maand geleden een laatste ver- geefsche beroep op de mogendheden heeft gedaan tegen de overweldiging door den Zuid-Slavischen staat. Het congres der Fransche socialistische partij te Tours heeft zich onder de plak van Moskou gesteld. De partij van Re- nardel wil daar niet aan meedoen en zoo is er dus een scheuring ontstaan. Het merkwaardige er van is dat het congres op 25 Augustus van het vorige jaar het gezag van Moskou heeft gewraakt. Nu viel de stemming juist andersom uit, en de verklaring van dien snellen omkeer vindt men hierin, dat de twee Franschen, Cachin en Frossard, die in Rusland zijn geweest, rusteloos propaganda hebben gevoerd. De Russische reis van deze twee is berucht geworden om hetgeen zij niet zagen en niet wilden zien. Alles en iedereen, die niet het officieele waarmerk van Moskou droeg, was hun verdacht, voor kreten van honger hadden zij de ooren dichtgestopt. Opgetogen keerden de twee trouwe kame raden terug over alles wat men had laten zien en wat zij alleen hadden willen het bed hing een meisjesportret, terwijl aan de wanden een boekenrekje en aller lei andere versieringen hingen. >Is die kajuit dan voor mij alleen be stemd vroeg Augusta aan den Steward. aJa, om u te dienen. Het is eigenlijk de hut van mr. Jones. Mr. Jones is de 2de luitenant, maar hij is verhuisd naar Mr. Thomas, den lsten luitenant, en hij staat zijn hut met het grootste genoegen aan u af.c x>Dat is al zeer vriendelijk van hem,* sprak Augusta, wien het nog niet recht duidelijk was, wat zij eigenlijk van dit alles had te denken. Nog waren de verrassingen niet ten einde. Een minuut of wat later, juist toen zij uit de hut trad, kwam een heer in uniform op haar af, in wien zij den kapitein her kende. Hij was vergezeld van een aardige, blonde, elegant gekleede dame. Ik moet mij excuseeren, maar ik heb de eer miss Smithers voor mij te zien, als ik mij niet vergis. »Ja, mijnheer. >Ik ben kapitein Alton. Ik hoop, dat de nieuwe hut uwe goedkeuring wegdraagt. Vergun mij, U Lady Holmhurst, de echt- genopte van Lord Holmhurst, den gouver neur van Nieuw Zeeland, voor te stellen. Lady Holmhurst, miss Smithers, van wier boek U zooveel hebt gesproken, »Het verheugt mij, kennis met U te mo gen maken, miss Smithers,zei de hoog geplaatste dame met ongekunstelde harte- zien. Van hun lofliederen op het sowjet- stelsel is de Humanité daarna vervuld ge weest. De toestand in Frankrijk is hiermede nu geheel anders geworden dan in andere landen. In Engeland heeft de officieele arbeiderspartij nog onlangs geweigerd zich te vereenigen met de nieuwe communisti sche partij. Ook de Engelsche arbeiders zijn in Rusland geweest, maar hebben an ders dan Cachin en Frossard hun oogen en ooren den kost gegeven. In Duitsch land zijn de meerderheids-socialisten door Moskou in den ban gedaan. In Ierland komt de Sinn-Fein-kwestie maar niet tot oplossing. Thans vraagt men Waar is Valera Valera is een eerste voorvechter voor Sinn-Fein. Men is het spoor van de Valera al eeni- gen tijd lang kwijt. In de Vereenigde Staten, waar hij midden in den oorlog de wijk heen had genomen, om een levendige propaganda voor Sinn-Fein en tegen Enge land te voeren, verdween hij vele weken geleden. Men zeide, dat zyn hoofd rust noodig had na den inspannenden veldtocht. Toen kwam het gerucht dat hij te sluik naar Engeland zou gaan. Misschien was het er hem om te doen, om een baard te te laten staan of van haarkleur te veran deren. In elk geval konden zelfs de speur ders van de Amerikaansche pers hem niet ontdekken. Nu loopt het gerucht, dat hij in Ierland voet aan wal heeft gezet, na dat een boot van een visschersvaartuig hem naar een eenzaam punt van de kust had geroeid. Eerst heette het dat de regee ring alles van zijn komst wist en dat hij bij de vertrouwelijke onderhandelingen met haar over het herstel van den vrede in Ierland de woordvoeder van Sinn-Fein zou zijn en men hem daarom ongemoeid zou laten. Nu wordt dit weer tegengesproken en verneemt men in een adem, dat die onderhandelingen volkomen mislukt zijn en dat de militaire overheid de Valera aan zal houden, zoodra zij hem ontdekt Is het alles maar camouflage en is de Valera wer kelijk in Ierland, om een rol te spelen bij nu nog veel vertrouwelijker onderhandelin gen, die alleen gemaskeerd zouden worden doordat alles inmiddels op den ouden voet zou voortgezet worden, d. w. z. op den ouden voet van overrompelingen en re presailles o lijkheid. ^Kapitein Alton heeft mij beloofd, dat hij mij bij het diner naast u zou plaatsen. Dan kunnen wij gezellig samen wat praten. Ik geloof niet, dat ooit een boek mij zóó zeer heeft geboeid van het begin tot het einde, als het uwe. Ik heb het driemalen gelezen. Wat zegt u daar wel va» en dat van een vrouw, die zóóveel besognes heeft als ik ïMij dunkt, U moet U bepaald vergis sen,zei Augusta, wien een blos het ge laat bedekte. »Ik ben een passagier tweede klasse en kan dus moeielijk de eer genie ten, aan tafel naast Lady Holmhurst te zitten. ïO, dat is alles al in orde, miss Smit hers,* zei de kapitein met een vroolijken lach om de lippen. j>U zijt mijn gast en u zult mij, naar ik hoop, wel geen blauwtje laten loopen, als ik het zoo noemen mag »Als wij op ons levenspad het genie ont moetten, dan mogen wij ons de goede ge legenheid, om in zijn nabyheid te vertoe ven, niet laten ontgaan,* voegde Lady Holm hurst met een beminnelijk glimlach er aan toe. Augusta gevoelde, dat het compliment wel oprecht gemeend was, doch dat het hare bescheiden verdiensten toch te veel overschatte. Maar afgezien daarvan, het kwam uit den mond eener dame en had daarom een dubbele waarde. Verlegen blo zend, wist zij nauwelijks woorden te vinden, om het compliment te beantwoorden. Op dit oogenblik hoorde zij opeens de harde BUITENLAND. Inbeslagneming smokkelwaar. In het district Aken werd in 4 weken tijds voor 12 millioen aan smokkelwaren in beslag genomen, waaronder 2000 K.G. koffie en 150.000 sigaretten. d'Annunzio. Aan de Daily Mail wordt uit Milaan gemeld, dat dAnnunzio waarschijnlijk naar Amerika zal gaan. Een terugkeer naar Italië zal hem verboden worden. o De prtysdaling in Amerika. Nu de Kerstdagen voorbij zijn, adver- teeren de groote zaken te New-York en elders in Amerika opruimingen*, met 25 tot 50 pet. reductie. De New-Yorksche correspondent van de aTimes* brengt dit in verband met de ook in de Vereenigde Staten zeer duidelijke merkbare staking van het koopend publiek. Het schijnt, dat de winkeliers aldaar alles in 't werk hebben gesteld, om hun hooge prijzen tot Kerstmis te kunnen hand haven. Zij zouden in Wallstreet in het wilde weg effecten hebben verkocht, om het maar tot de feestdagen te kunnen uit zingen. Thans doen allerlei geruchten de ronde. Naar verluidt, hebben de voornaamste win kels van New York besloten, de zaken veertien dagen stop te zetten, en het ge- heele personeel te ontslaan, om het daarna weer in dienst te nemen tegen salarissen, ongeveer gelijk van die voor den oorlog. De eenige verkwisters in de Vereenigde Staten, aldus de »Times«-correspondent, zijn de vrouwen, doch ook zij beginnen zich te beteren. Hij vertelt, er kort ge leden in een winkel bij tegenwoordig te zijn geweest, dat een machinist voor zeven honderd gulden zijden kousen kocht voor zijn »vrouwvolk«. Toch is de verkwisting in den werkenden stand snel aan het af nemen. Eiken dag leest men thans, dat fabri kanten, in plaats van hun bedrijf stop te zetten, er by wijze van proef in hebben toegestemd, de zaak door de employe's te laten drijven. Algemeen gelooft men, dat deze proefnemingen tot mislukking gedoemd zijn. Naar men op het oogenblik voorspelt, zal uit het onderzoek, dat thans door den Amerikaanschen werkloozendienst wordt in stem van mr. Meeson. Toch had die stem thans een veel zachteren klank dan anders hij toch, tot wien hij sprak, was nie mand minder dan Lord Holmhurst zelf. Lord Holmhurst was een man in de volle kracht des levens, van middelbare gestalte en met een uitdrukking van welwillendheid op het gelaat. xZooals gezegd,* zei mr. Meeson, »het principe van een erfelijke waardigheid van pfür is in mij oog de meest grootsche in stelling van ons land. Dit geeft ons het eenig vooruitzicht op de toekomst. In de eene generatie verwerven wij het geld, in de tweede koopen wij met behulp daar van on3 een titel. Gij zijt immers in dat opzicht het beste voorbeeld. Gij hebt thans een machtige positie en toch was, als ik het wel heb, u vader een man van zaken evenals ik.* »Dat kan wel, zoo ongeveer, al is het dan ook niet precies hetzelfde, mr. Meeson,* hernam Lord Holmhurst. Jongen, ik zou wel eens willen weten, wie dat aardige meisje daar is, met wie mijne vrouw op het oogenblik spreekt.* iJa stel het geval, Mylord,* ging mr. Meeson voort, als bijna alle lieden van zijn slag had hij een ontzaggelijken eerbied voor de aristocratie xik heb een kolossaal ver mogen bijeengegaard. Wat zou het nu gelukkig zijn, als ik een erfgenaam bezat 1 Welke voordeelen zou hy uit mijn schatten kunnen trekken Hy zou zonder veel moeite misschien evengoed als u een flinke positie gesteld, blijken, dat er in de Vereenigde Staten 2.755.000 werkloozen zijn. Vliegongelukken. Te Kaapstad is een passagiers-vliegtuig, tijdens een tocht, tegen een hoogen schoor steen opgebotst en naar beneden gestort. Het toestel viel te pletter en geraakte on middellijk in brand. De bestuurder, twee vrouwelijke passagiers en een kind, kwamen bij het ongeluk om het leven. Den tweedekker, dienst doende op het traject Toulouse—Rabat (Marokko) is ge vallen bij een poging tot landen te Klebregat (Spanje). De bestuurder, de Fransche luite nant-vlieger Rabone, werd gedood. Zijn lijk zal naar Frankrijk vervoerd worden. o Von Bcthmann Heilweg. Uit Berlijn wordt geseind, dat de vroe gere Duitsche rijkskanselier Von Bethmann Hollweg in den nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. Zoowel in 1911 als in 1913, toen de toestand in Europa drei gend was, heeft hij Duitschland dreigende argumenten doen uitspreken en vóór en in het begin van den oorlog heeft hij een rol van beteekenis vervuld. o— De hengersnflod in China. Onvoldoend gekleede vluchtelingen trek ken noordwaarts zoo wordt uit Peking aan de »Times« geseind naar Sjansi, Mongolië en Mandsjoerije, waar een pool- winter heerscht, uit honderden verlaten dorpen in de provincies Sjantoeng, Sjili en Honan. Deze vluchtelingen reizen geza menlijk om te pogen de provincies te be reiken, waar voedsel beschikbaar is en vele tragedies spelen zich onderweg af. Vrouwen bezwijken en kinderen worden verkocht of sterven. Tienduizenden zijn op weg naar Noord-Mandsjoerije, waar overvloed van graan is. Zij echter, die Sjansi en Centraal Mongolië bereiken, vinden daar een ongun stig onthaal, zoodat velen genoodzaakt wor den terug te keeren, meestal als vluchte lingen, wien het verboden is in de treinen te reizen velen werden gewond bij pogin gen om in rijdende treinen te klauteren. Men hoort de afgrijselijkste verhalen. Zoo bleef de moeder van een klein gezin langs den weg achter. Toen haar man bemerkte, dat zijn vrouw zoek was keerde hij op zijn schreden terug en vond haar aan een boom hangen. Daar hij niet bij machte was zijn kinderen eten te geven, machtig kunnen worden.* >Natuurlijk, ja dat spreekt van zelf, mr. Meeson. Dat is nog zoo'n kwaad idee niet Maar excuseer me, Lady Holmhurst wenkt mij,* en met die woorden wilde hij zich ijlings verwijderen, doch hij zou Mr. Meeson zoo gemakkelijk niet kwijt raken. »Beste John,* zei Lady Holmhurst, ïlaat me u even miss Smithers voorstellen gij weet wel dezelfde, van wie wij zooveel gesproken hebben en wier boek gij ook gelezen 1 Miss Smithers mijn echt genoot Lord Holmhurst maakte een hoffelijke buiging en gaf haar in minzame woorden de verzekering, dat het hem eene hooge eer was, kennis met haar te mogen maken. Op dit oogenklik kwam mr. Meeson nader- by. Eerst toen werd hij Augusta gewaar. Hij begreep er niets van, toen hij merkte dat zij met lieden van zoo hoogen rang en beteekenis en dat op zoo familiaire wijze omging. Een moment overlegde hij bij zich zelf, welke houding hij het best zou aannemen. Lady Holmhurs vatte dit dralen verkeerd op en wilde hem heel stijf en vormelijk voorstellen, immers zij voelde zich niet bijzonder tot mr. Meeson aangetrokken. Augusta wilde echter met Mr. Meeson niets meer te doen hebben en besloot hem op een afstand te houden, 't kostte wat het wilde. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voir Set Lail un Heisden en Altmje Langstraat ti ie Bommelgrwaard VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1