Tegen leverkwalen, doodde hij ze. Toen hij terugkwam op de plaats, waar hij zijn weinige bezittingen neergelegd had, bemerkte hij, dat deze gestolen waren. Hij maakte daarna even eens een einde aan zijn leven. Vele gezinnen geven er de voorkeur aan te sterven in stede van om iets te vragen, behalve dan misschien voor een galgenmaal. Een uit 9 personen bestaand gezin ver kocht zijn dieren, land, boerderij, meubi lair en ten laatste zelfs al het beddegoed. Van de opbrengst kochten ze een vergif tige pap, aten die en stierven. De 7 leden van een ander gezin bonden zich aan el kaar vast en maakten, door zoo in een rivier te springen, een einde aan hun be klagenswaardig bestaan. De zendelingen doen hun uiterste best om den nood te lenigen. Zonder hun hulp zou de ellende nog veel grooter zijn. o Een vreemde geschiedenis wordt uit st. Raphael (Frankrijk) gemeld. Met vond daar dezer dagen een goedgekleeden jon geman van ongeveer 20 jaar op het trottoir van de boulevard Felix Martin liggen, oogenschijnlijk diep in slaap. Met de grootste moeite kreeg men hem wakker, en nadat hij slechts enkele onsamenhan gende zinnen kon uiten, werd hij naar een hospitaal gebracht. Een geneesheer daar onderzocht hem door en door, maar kon niets afwijkends vinden. Ook had de jonge man nergens letsel bekomen. Men kwam echter tot de slotsom, dat hy onder den invloed van een krachtig bedwelmingsmid del moest verkeeren. Den volgenden dag was hij wat beter, maar nog niet in staat nadere inlichtingen omtrent zichzelf te geven. Langzamerhand kwam er echter verandering in zijn toestand, en ten slotte kon hij mededeelen, dat hij in een Fran- sche haven, den naam herinnerde hij zich niet meer, aan wal was gekomen, en zich op weg had begeven naar een andere ha ven, waarvan hij eveneens den naam ver geten was, om zich daar aan boord van een desgelijks vergetenc stoomboot in te schepen, en er kajuit no. 2 te betrekken. Ook kon hij zich nog herinneren, dat hij 5000 pond sterling en enkele juweelen sieraden bij zich had gehad. Deze worden thans vermist en de jongeman kan niet verklaren, hoe bij in St. Raphael is ge komen. Wel zegt hij, nimmer het plan te hebben gehad zich daarheen te begeven. Men vermoedt dat Gavaries (aldus is volgens zijn zeggen zijn naam) door ban dieten is opgelicht, in een auto vervoerd en onderweg uit den wagen is geworpen Geen drooglegging van Schotland. Het volledige resultaat is thans bekend van de in Schotland gehouden stemming over plaatselijke keuze. De uitslag is, dat 504 districten gestemd hebben voor hand having van alle bestaande vergunningen, 41 voor opheffing van alle vergunningen en 35 voor een vermindering er van. In het geheel werden 691.128 stemmen uit gebracht, waarvan 38 pCt. voor prohibition. Loonsverlaging in Engeland I Volgens een bericht van het Persbureau Vaz Dias zouden de Engelsche arbeiders in de textiel-industrie toegestemd hebben in een loonsverlaging van 22| pCt. van 3 Januari af. Hierbij zouden 37.000 arbeiders zijn betrokken. o Een bomaanslag. Volgens een telegram uit Lissabon zijn vier bommen geplaatst onder een venster van een asyl. Twee er van ontploften en veroorzaakten belangrijke schade. o Het Russische blad »lwestya« deelt mede dat volgens de officieele statistieken ge durende de maand November in Sovjet- Rusland, de Oekraine en Siberië in het geheel 3.915.000 gevallen van vlektyphus, 3.264.000 gevallen van gewone typhus eh 1.516.000 gevallen van verschillende ty- pheuse ziekten zijn voorgekomen. o— Een eerlijke bekentenis. »Nu het te laat is Mevr. Monroe te New York, wier echt genoot in voorloopige hechtenis is genomen op beschuldiging van doodslag heeft ver zocht in zijn plaats te mogen terechtstaan en de straf, tot welke men hem zal ver- oordeelen, te ondergaan. Zij schreef aan den attorney-general het volgende Ik ben de eenige schuldige aan de omstandigheden, welke er toe leidden, dat mijn man zich eigen recht heeft ver schaft, om de eer van zijn huis te redden. Als duizenden andere dwaze vrouwen ver beelde ik mij, dat ik kostbaarder kleeren noodig had, dan mijn echtgenoot mij kon koopen en meer afleiding dan de huishou ding besturen en het mijn man thuis prettig maken. Toen ontmoette ik »den anderen man.c Thans, nu het te laat is, weet ik, dat ik alleen van mijn eigen man houd. Eon staatsgreep beraamd. Moskou in het complot. Volgens de bladen te Belgrado is de Joego Slavische regeering in het bezit van bewijzen voor het bestaan van een com munistische samenzwering, die ten doel had, het huidige regime omver te werpen en een Sovjet-regeering in Joego-Slavië in te stellen. De staatsgreep zou beginnen met een algemeene mijnwerkersstaking in Bosnië, die zich dan tot alle groepen van arbeiders zou uitbreiden. Verder stond op het program de vermoording van ver scheidene ministeis en andere politici. De regeering heeft maatregelen genomen om de orde in het land te handhaven. De huizen der communisten te Belgrado zijn bezet. Bij de huiszoekingen vond de politie het plan van actie der samenzweerders, alsmede brieven van Zinovjef aan de Joego Slavische communisten, waarin deze aangespoord werden zich solidair te verklaren met de communisten in Tsjecho-Slowakije en de andere Europeesche landen. Een tiental communisten is gearresteerd, onder wie een zekere Heja, die kort ge leden uit Boedapest te Belgrado was aan gekomen en in wiens bezit men een groote som Duitsche marken vond. Te Zagreb hebben de communisten den 30en December de algemeene staking af gekondigd. In de groote industrieele centra is de staking zoo goed als mislukt. Op het oogenblik heerscht er in het ge- heele land kalmte. Een Amerikaansche bark vergaan. Vólgens een bericht uit New-York is de Amerikaansche bark »Pirrie« bij Giant Grave Yard op de klippen geloopen en gezonken. Van de bemanning die uit 23 personen bestond werden slechts 2 man gered. De kapitein was een Deen, die zich met vrouw en kind aan boord bevond. Be onlusten in Ierland. Woonhuizen in brand gestoken. Op last van de militaire autoriteiten te Cork, zijn den len Januari zeven huizen te Middleton (graafschap Cork) in de buurt van de plek, waar de politie vanuit een hinderlaag was overvallen, in brand ge stoken, omdat de bewoners de militaire autoriteiten niet hadden gewaarschuwd, hoewel zij geacht konden worden, op de hoogte te zijn van de voorbereiding en de plannen tot den overval. Zij kregen een uur tijd om hun huizen te ontruimen, waarbij hun toegestaan werd, de voorwerpen van waarde mede te nemen. Het meu bilair moesten zij echter achterlaten. Schipbreuk aan de Westkust van Spanje. Het stoomschip »Santa Isabella** van de trans-Atlantische maatschappij te Bar celona is vergaan op de kust bij Villaqar- cia, op de hoogte van het eiland Salvora. Veertig schipbreukelingen zijn tot nog toe gered. Het schip kwam van de Canarische eilanden en had 200 personen aan boord. De confereutie te Brussel. Volgens den diplomatieken medewerker van de Evening Standard zijn op de confe rentie van experts te Brussel belangrijke resultaten bereikt, hetgeen te danken is aan het optreden van lord d' Abernon, den Britschen gezant te Berlijn. Er zijn eenige vragen gesteld aan de Duitsche gedelegeer den, dr. Simons en Bergmann, welke zij naar men verwacht zullen beantwoorden, als de conferentie den lOen Januari haar zittingen hervat. Volgens den correspondent zal dit ant woord hun eenige moeilijkheden bieden. Lord d'Abbernon en zijn collega's hebben gevraagd, hoeveel Duitsch kapitaal in het buitenland is geplaatst en waarom dit is geschied, hoeveel het gezamenlijk Duitsch kapitaal bedraagt, welk bedrag in de banken is gedeponeerd en in waarden belegd en hoe groot het inkomen is, dat uit de Duit sche beleggingen binnenslands en buitens-^ lands wordt genoten. o De houding der gekleurde troepen. Het ïJournal des Débatsc meldt, dat ten gevolge van de incidenten tusschen zwarte soldaten en de bevolking in het gebied, door de Fransche militairen onder zoeken zijn ingesteld. In ongeveer een vierde van het aantal gevolgen is straf op gelegd, van tien jaar dwangarbeid, of ge vangenisstraf tot een maand arrest. De nalatenschap van Frans Joief. Het »8 Uhr AbendblatU verneemt uit Weenen van goed-ingerichte zijde, dat de nalatenschap van keizer Franz Jozef slechts eenige honderden millioenen kronen be dragen heeft. Door i(jn schoondochter vermoord. Te Hamburg is een 80-jarige man door zijn schoondochter vermoord. De moorde nares heeft bekend het misdrijf te hebben gepleegp om in het bezit te komen van een spaarbankboekje met 3500 mark, dat de oude man haar vermaakt had. o— kareli ernstig gewond. Volgens een bericht in de Hongaarsche bladen is Michel Karoli te Venetië, waar hij vertoeft, op straat door twee lieden overvallen en zwaar mishandeld. Hij ligt thans op het ziekbed. Men vermoedt, dat de twee mannen Hongaren waren. Een gravin gearresteerd. Een bericht uit Milaan aan de Parijsche bladen zegt, dat gravin Casa Grande, de echtgenoot® van een Italiaansche vlieger, in hechtenis genomen is, omdat zij uit Abbazia aan d'Annunzio getefegrafeerd zou hebben op het oogenblik, dat Caviglia zich gereed maakte om de stad Fiume in te sluiten. De omgckeerdo wereld. Iemand te Newark (New Yersey) had acht jaar geleden 27.000 dollar in een bank aldaar belegd. Het was hem echter door het hoofd gegaan dat deze som daar nog op zijn rekening stond, totdat hij er dezer dagen aan werd herinnerd, doordat een inbreker een gedeelte van het geld had gestolen, en de bank hem dit be richtte. Naar verluidt, wil de benadeelde nu uit dankbaarheid een deel van het geld aan den dief afstaan. Konstantinisten en Venizelistcn. Men zegt, dat er blijkbaar geen samen werking tusschen Konstannunisten en Ve- nizelisten mogelijk zal zijn. De haat is te diep. Het blad »Kathemerini« publiceert een gesprek, dat een medewerker in Mei gehad zou hebben met den thans overleden koning Alexander. De journalist had gezegd, dat de Konstannunisten het wel zouden winnen bij de verkiezingen. Alexander antwoordde Wat is het nut van die overwinning. Venizelos zal ons nooit met rust laten. Een paar dagen geleden vertelde mij Ve nizelos, dat hij, in geval van een nederlaag liet oude Griekenland in tweeën zou ver- deelen, en |mij zou vragen, met hem het Nieuw-Griekenland te besturen. galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Verhooging van den accijns op gedistilleerd aangenomen. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben thans de wet tot verhooging van den accijns op gedistilleerd aangenomen. Spoedig zal zij in het Staatsblad verschij nen en dan zal de borrelt duurder worden. De Minister van Financiën brengt ter openbare kennis van belanghebbenden, dat het thans tot wet verheven wetsontwerp waarbij onder meer de accijns op het ge distilleerd wordt verhoogd van f 150 (met 10 opcenten) tot f300 (met lOopcenten) per hectoliter van 50 percent, op 5 dezer zal worden afgekondigd (Stbl. no. 928) en mitsdien, krachtens art. 9, in werking zal treden te 12 uur in den nacht van 5 op 6 dezer. Dientengevolge is ieder, die op laatst gemeld tijdstip meer dan 25 liter gedis tilleerd, ongeacht de sterkte, voor zich zelf of voor een ander in voorraad heeft, verplicht daarvan op 5 of 6 dezer schrif telijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle gedistilleerd, in een woning met hare aanhoorigheden aanwezig geacht wordt in voorraad te zijn bij den hoofdgebruiker van de woning. De ambtenaren der accynzen zyn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking treden van de wet ook de panden, die overi gens niet aan hun toezicht zijn onderwor pen, met inachtneming van voorgeschreven vormen, tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te treden en er een on derzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. De moord te Enschedé. Op Nieuwjaarsdag omstreeks twee uur des namiddags ontstond in de Volksbuurt de Krim een twist tusschen den gehuwden bewoner en een zoon van den bewoner de G. R., die onder den invloed van sterken drank was, maande zijn vrouw, die met nog 'n andere vrouw in zijn gezelschap was, aan, naar huis te gaan en het eten klaar te maken. Toen R. om zijn woorden meer kracht bij te zetten, zijn vrouw een duw gaf, naderden van de andere zijde de Gr. met zijn twee zoons. Een van die zoons, voegde toe, dat hij geen vrouw moest slaan, maar hem. Hij trok daarbij zijn mes en stak in de richting van R. Deze zich bedreigd ziende, ging naar huis en kwam terug met een bijl. Toen hy daar mede de Gr. te lijf wilde gaan, kwam hij te vallen, waarop de G. hem met zijn mes een steek in de hartstreek toebracht, waar door R. onmiddellijk gedood werd. Invaliditeitswet. Overzicht van de toegekende ouderdoms-, weduwen- en weezenrenten en de toege stane geneeskundige behandeling en ver pleging ingevolge de Invaliditeitswet op 1 December 1920. Over het geheele land werden toegekend 6713 ouderdomsrenten tot een totaal be drag per jaar van f 1.017.068. 136 weduwenrenten tot een totaal be drag per jaar van f33.747.74. 618 weezenrenten tot een totaal bedrag per jaar van f 114.087.22. Aantal gevallen, waarin verpleging werd toegestaan 149, Aantal observatie-gevallen, waarin ver pleging alsnog kan volgen 130. Voor den Raad van Arbeid te Tilburg bedragen deze cijfers Aantal toegekende ouderdomsrenten 178, tot een totaal bedrag per jaar van f 26.806. Aantal toegekende weduwenrenten 4, tot een totaal bedrag per jaar van f748.80. Aantal toegekende weezenrenten 19, tot een totaal bedrag per jaar van f 3.556.80 Aantal gevallen, waarin verpleging werd toegestaan 2. Aantal gevallen, waarin verpleging alsnog kan volgen 2. Thans zijn nog 38 aanvragen om renten in behandeling, zoodat op 31 December 1920 ongeveer 240 renten toegekend zullen zijn, terwijl het aantal gevallen, waarin verpleging werd toegekend op dien datum ongeveer 10 zal bedragen. o Duitsche erkentelijkheid. De Duitsche gezant bij het Nederland- sche hof heeft den minister van buiten- landsche zaken een brief gezonden, waarin onder verwijzing naar de, reeds vermelde, boodschap van president Ebert aan den Duitsche rijkskanselier over den door het buitenland aan het Duitsche volk verleenden steun, in opdracht van zijn regeering nog voor het 1920 verstreken is nog maals i'en minister en door dezen de Nederlandsche regeering dank betuigt. Hy verzekert, dat het Duitsche volk in den tegenwoordigen toestand van nood de door Nederland en de geheele Nederland sche bevolking bewezen hulp en naasten liefde zeer op prijs stelt. De Koningin licht ongesteld. Geen Nieuwjaarsontvangst ten Hove. In verband met een zeer lichte onge steldheid der Koningin heeft de ontvangst van hoogere autoriteiten en leden der Hof houding ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar niet plaats gehad. Geschillen over arbeidtaangelegenheden. Bij de tweede Kamer is ingediennd een wetsontwerp, houdende bepalingen tot be vordering van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeidsaangelegenheden en tot het voorkomen van zoodanige geschil len*, dat de Minister van Arbeid noodig acht, nu gebleken is, dat de Kamers van Arbeid weinig hebben kunnen doen ter bevordering van den socialen vrede. De minister stelt zich op het standpunt, dat de wettelijke regeling erop gericht moet zijn zoodanige conflicten te bezweren, die storend op de productie werken of kunnen werken, m.a.w., dat de regeling zich tot belangengeschillen zal hebben te beperken. Het ingediende wetsontswerp denkt zich de bemoeiing der overheid met arbeidsge schillen op drieërlei wijzele. door het instellen voor het geheele Rijk van organen tot bemiddeling in en voorkoming van ar beidsgeschillen 2e. door het regelen van de procedure en de rechtsgevolgen indien partijen in gemeen overleg haar geschil aan de beslissing van een scheidsgerecht onderwerpen 3e. door het openen van de mogelijkheid, om in bepaalde gevallen van Regeeringswege een onderzoek (enquête) te doen nopens de oorzaak van een gerezen arbeidsconflict en de vraag welke partij voor het ontstaan of voortduren daarvan in hoofdzaak verantwoordelijk is. ïoordaanslag te Itreeht. Op Oudejaarsavond omstreeks 5 uur is de 30-jarige ongehuwde timmerman Slot, wonende aan den Galekopperdijk, gemeente Oudenrijn nabij Utrecht, die werkzaam was aan het nieuwe administratiegebouw der Nederlandsche spoorwegen, op dien dijk onverhoeds aangevallen en met een zwaar voorwerp den hersenpan ingeslagen, waarna den dader zijn slachtoffer zijn weekloon ontstal en zich daarmede uit de voeten heeft gemaakt. Uit het door de justitie ingesteld onder zoek is gebleken, dat iemand, komende uit Jutphaas, omstreeks dien tijd genoemde Slot tegenkwam, gaande naar zijn woning. Enkele minuten daarna ontmoette die per soon den vaefór van het slachtoffer in de zelfde richting gaande en kort daarop eenige spelende kinderen. In die enkele minuten moeten de moordaanslag en de berooving hebben plaats gevonden, daar de vader zijn zoon in het duister niet aan den kant van den weg heeft zien liggen. Een der kinderen struikelde echter over het lichaam van den zwaar gewonde en zagen toen, dat het een man was. Onmid dellijk gingen de kinderen hulp halen, waarna de man meer dood dan levend naar het in de nabijheid liggende homo- patische ziekenhuis werd vervoerd. Het slachtoffer heeft wel eenige woorden gesproken, doch voor de justitie zijn ze niet van veel belang. De toestand van het slachtoffer is zoo ernstig door de be komen schedelbreuk, dat aan verhooren niet te denken valt. De recherche, die thans een nauwkeurig onderzoek instelt, heeft een zeer moeilijke taak, daar zoo goed als geen aanwijzingen omtrent den dader aanwezig zijn. o De vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag 4 Januari is niet doorgegaan in verband met een door den voorzitter van de regeering ontvangen mededeeling, dat de raad van den Volkenbond aan Polen en Lithauen nader verzekeringen nopens hun medewerking, tot de volksstemming heeft gevraagd en dat voorts de regeering het Voorloopig Verslag over het wetsont werp betreffende de troepenzending naar Wilna vóór Dinsdag niet kan beantwoorden. Criminaliteit. Meermalen is er op gewezen,' dat de criminaliteit in ons land gedurende de oorlogsjaren zoo ernstig was vermeerderd, doch als een verblijdend verschijnsel mag worden opgemerkt, dat het aantal der strafrechtelijke veroordeelingen in ons land thans weer belangrijk vermindert. Toch is er voor den strafrechter nog wel werk aan den winkel, wanneer men bedenkt, dat ook nu nog in één jaar door de Neder landsche rechtbanken gezamenlijk ruim 55000 personen zijn veroordeeld, waarvan er ruim 2000 in hooger beroep kwamen en dus ook nog door het gerechtshof wer den berecht. Hierbij komt nog het onnoe melijk aantal veroordeelingen door de kan tonrechters, hetwelk we maar verder buiten bespreking laten, aangezien het hier meestal kleine overtredingen betreft. Doch bij het overdenken van deze getallen en het bij elkaar tellen daarvan over^ enkele jaren, vraagt men zich af of het niet zeer be langrijk zou zijn eens de cijfers te ver nemen van het aantal Nederlanders, dat nog nimmer met den strafrechter is in aanraking geweest. Van jaar tot jaar wor den er door nieuwe wetten nieuwe straf bare feiten geschapen, zoodat het weldra tot de zeldzaamheden zal gaan bphooren indien iemand zijn leven lang aan den straf rechter weet te ontkomen. Yaliehe aangifte. Een vrachtrijder, die by de politie valsche- lijk aangifte deed, dat uit zijn vrachtauto f 5000 was gestolen, is door de Rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen de spoorwcgellonde. Met ingang van 1 Januari is de dienst van de machinisten op de Nederl. Spoor wegen weer zoodanig geregeld, dat evenals voorheen elke machinist steeds zyn eigen machine te berijden heeft. Dat is in elk geual een practische maat regel 1 o Be werkloosheid ten plattelande. Naar ïHet Volk« meedeelt is ook thans ten plattelande de werkloosheid onrustba rend groot. Onder, de 14.500 leden van den modernen landarbeidersbond, waren over de derde week van December reeds 4900 werkloozen. Doodslag. Te Assen is gevankelijk binnen gebracht de arbeider S., te Emmercompascuum, ver dacht van doodslag op zijn stiefvader ge pleegd. ft -°-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2