r Rook ons SUCCESMERK, L f el. lat. 482. Hinthamepsts*aat 24, 's-BÖSCH. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4050 Zaterdag 8 Januari1921 SENORIO de 10 cents sigaar, HET TESTAMENT Ittlll.HAWs Heeren- en Kindcrkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. XABAZVV Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. :nJ lEtJILLETOA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT In afwachting dat de opperste raad, die er ons aan herinnert, dat het nog altijd geen vrede is, besluiten zal nemen ia het geschil over de ontwapening van Duitsch- land, zijn Frankrijk en Duitschland een voorspel begonnen met de wisseling van nota's. Duitschland erkent, dat het niet alles heeft uitgevoerd, wat het te Spa op zich heeft genomen, maar Berlijn pleit clemen tie, omdat het dit alles niet heeft kunnen uitvoeren. Wij spreken met bepaalde be doeling van Berlijn, omdat ook Munchen er is en dit alleen te zeggen heeft over de reactionaire schutterijen in den twee den staat van het Duitsche rijk. De lijf wacht van de tegenwoordige Duitsche re geering is de groene of veiligheidspolitie, voor welker behoud zij te Spa zich dapper geweerd heeft, omdat zij haar stut en steun is bij revolutionnaire woelingen van rechts en van links. Men heeft daar te Spa 150.000 man gelaten en verder van 1 Januari af 100.000 man van het slaande leger (rijksweer). Frankrijk had te Spa zulke sterke bedenkingen tegen de veilig heidspolitie, daar het er een soort van legerreserve in zag, maar de Duitsche re geering redde de 150,000 man, omdat men haar wilde gelooven, toen zij aan voerde dat zij zonder macht niet zou kun nen regeeren en dus ook geen verplichtingen aanvaarden. De veiligheidspolitie mocht - van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 13) Toen mr. Meeson nu op haar toetrad en haar zijn hand toestak, richtte zij zich op en zei koel en afgemeten ïO, ik ken mr. Meeson al, Lady Hoimhurst, en zelfs meer en beter dan mij lief is maar ik wensch niet met hem in aanraking te komen. Mr. Meeson heeft zich tegenover mij zeer onpassend gedragen,* Drommels,* mompelde Lord Hoimhurst »het verwondert me niet zoo heel erg, dat zy hem niet goed lijden mag. Hij staat mij ook al lang genoeg tegen een kranige jonge dame, werkelijk, dat dient erkend.* Lady Hoimhurst keek verbaasd. Plot seling scheen haar evenwel een licht op te gaan. »0, nu begrijp ik het,* zei zij, waarschijnlijk was mr. Meeson de uitgever van aJemina's gelofte.* O nu is alles mij duidelijk. Maar wacht, daar wordt de klok geluid 't teeken voor het diner.* »Gaat u mee, miss Smithers, of wij zullen ons mooie piaatsje nog kwijt raken, dat de kapitein voor ons gereserveerd heeft.* En ijlings begaven zy zich naar de alleen geen staf hebben en niet zoo inge richt zijn, dat zij bij mobilisatie een leger reserve vormde. De geallieerden meenen dat het politie-corps nog altijd niet vol doende gedemilitariseerd is. De regeering te Berlijn verklaard dat zij zich strikt aan de overeenkomst van Spa gehouden heeft en dat zij alleen de uniform nog verande ren moet. Daar zal stellig over te praten vallen. Veel ernstiger is daarentegen de kwestie van de schutterijen in Beieren en Oost-Pruisen, die Berlijn standvastig wei gert te ontbinden, niet omdat deze waard- gelders zoozeer bewondert, maar omdat het vreest, dat zoodra het er een hand naar uitsteekt, een waardgelders-oproer zal uitbreken, dat de kiem van een ourger- ooi log kan zijn. Men mag stellig niet zeggen, dat de politiek van de Duitsche regeering gericht is op herstel van de militaire macht, omdat zij in deze kwestie weigert toe te geven. De geallieerden kunnen op hun stuk staan, maar riskeeren dan dat zij de eenige Duitsche coa!itie-re- geering omverwerpen, die het verst zal gaan in het toonen van een goeden wil, ook in de kwestie van de schadevergoe ding. Zij zullen daarom al hun oordeel rsoodig hebben bij het zoeken van een ver standige oplossing.- Naar verluidt zal de conferentie voor het bepalen der schadeloosstelling, die den llen Januari bijeen zou komen, vermoe delijk niet voör 15 Januari te Brussel vergaderen, teneinde de betrokkenen in staat te stellen verschillende vraagstukken te regelen en tot nauwkeurige besluiten te komen. De reeds piaats gehad heb- »diner-room,« Mr. Meeson niet weinig ontsteld achterlatende. De man wist niet, hoe hy het eigenlijk had het was hem onbehagelijk, dat zijn woede zoo onmachtig was want aan boord van de Kangoeroe waren er klerken noch redacteuren, aan welke hij zyn stemming kon koelen. »En nu, lieve miss Smithers,* zei Lady Hoimhurst, toen het diner was afgeloopen en beiden te zamen in den maneschijn bij het stuurrad zaten, »en nu wilt gij mij zeker wel eens vertellen, waarom gij mr. Meeson niet kunt uitstaan, iemand, die trouwens mij ook een geduchte anti pathie inboezemt.* Augusta was inderdaad verheugd, haar gemoed eens te kunnen uitten en zoo ver haalde zij dan tan haar nieuwe, zoo deel nemende vriendin de gansche treurige ge schiedenis. Lady Hoimhurst hoorde het verhaal met aandacht aan en voelde gedurig de tranen in haar oogen opwellen, toen Augusta was gekomen aan den dood der arme kleine Jenny. »Van alles wat ik ooit hoorde, is dat, wat gij moest ondervinden van dien uitgever, wel het schandelijkste. Maar wacht slechts, ik zal maken, dat hij onmogelijk wordt in de samenleving en mijn man zal er ook wel het zijn toe willen bijdragen Of neen ik heb een ander, een beter plannetje. Hij moet en zal dat nood lottige contract verscheuren, zoo waar ik Lady Hoimhurst ben en bij deze gedeci deerde woorden kwam er een uitdrukking bende gedachtenwisselingen hebben, naar men zegt betrekking gehad op de volgende punten 1. Welke maatregelen heeft Duitsch land genomen bij de begrooting van dit jaar 2. Kan Duitschland in de eerstkomende twee of drie jaar zijn belastingen nog ver- hoogen 3. Wat is de juiste prijs van de steen kool voor de nijverheid en de particulieren 4. Hoe denkt het de verliezen te dek ken, die het lijdt door de verbeurdverkla ring van zijn nationale bezittingen 5. Hoe is precies de huidige handels balans 6. Wat is het juiste cijfer van de uit gaven voor de bezettingslegers (naar aan leiding van het opgeven van een schatting van 16 miljard mark voor het afgeloopen jaar) 7. Wat zijn de kosten van het Duit sche bestuur in het algemeen het aantal ambtenaren en bedienden Is dit op aan zienlijke wijze vermeerderd Volgens welke verhouding 8. Wat zijn de kosten, die Duitschland zich getroost om den prys der koloniale waren op een laag peil te houden 9. Wat is precies de Duitsche politiek ten aanzien van de inflatie der geldswaarde Voorts gold nog een vraag de voorschot ten, die de geallieerden verleend hebben volgens de overeenkomst van Spa. Naar verluidt, zou het antwoord hierop reeds zijn verstrekt. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud- Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFJ££*.0 ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JAGQ. KRIJBOLBER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. van vastbeslotenheid op haar gelaat. Hoofdstuk vi. Mr. TOMBEY DOET EEN BESLIS- SENDEN STAP. Van dien dag af was de reis op de Kan goeroe, tot het moment der verschrikkelijke catactrophe, voor Augusta een recht ge lukkige. Lady Hoimhurst behandelde haar met de meeste voorkomenheid en de overige eerste kajuits-passagiers deden hetzelfde, zoodat zij welhaast de meest gevierde en populaire persoon was. De beide exem plaren van haar boek, die aan boord voor handen waren, gingen zoo lang van hand tot hand, dat zij spoedig stuk waren ge lezen. Ten slotte begon zij het 'braaf moede te worden, altijd weer opnieuw van hare werken te hooren spreken. Maar daarbij bleef het niet. Augusta zag er, zooals men weet, lief en aardig uit en men mag het treurig noe men zooveel men wil, een feit blijft het toch, dat een meisje van een goed uiter lijk heel wat vóór heeft boven een ander dat deze eigenschap moet missen. Zoo kwam het dan, dat haar deugd, haar schoonheid, haar talent en haar ongeluk want het laat zich denken dat Lady Hoim hurst de lijdensgeschiedenis van het jonge meisje niet voor zich alleen had gehouden Augusta in een oogwenk tot een ware heldin stempelden. De arme Augusta, die In Ierland hebben de represailles door het gebeurde te Midleton hun officiëele waarmerk van de militaire overheid ge kregen. Daar zijn, na een overval op de politie, een aantal huizen verbrand, nadat de bewoners gewaarschuwd waren, dat zij hun woning moesten verlaten met mede neming van geld en kostbaarheden, maar met achterlating van hun huisraad. Het bevel was onderteekend door generaal Strickland, die in het district, dat onder de krijgswet staat, bevoegd is, om alle stappen te doen die hij gepast acht. De officieuze uitlegging is, dat men niet met wedervergelding in den strikten zin van het woord te doen heeft, maar met beschermende maatregelen, met het doel, om aan hinderlagen een einde te maken. De nieuwe beschermingsmaatregelen ver schillen in hun wezen niet van Kitchener's verordening tot het verbranden van Boe renhoeven in Zuid-Afrika en van den Duitschen stelregel in België, dat de hard- vochtigste oorlogvoering op den duur de zachtmoedigste is. Von Bethmann Hollweg, die Duitsch Rijkskanselier was toen de oorlog uitbrak, de man van »het vodje papier,* is j.l. Zondag overleden. De Fransche bladen toonen in hun ar tikelen bij den dood van Bethmann Hollweg meer minachting dan woede en wijzen op zijn middelmatigheid en op het gevaarlijke karakter daarvan. Voor den oorlog gold hij voor een pacifist. De keizer benoemde hem tot kanselier, om zelf het buitenland- sche beleid te kunnen voeren. Hij was een stroomari, die tijdens den oorlog tus- schen de al-Duitschers en de socialisten heen en weer geslingerd werd. Alle I laden brengen zijn woord, in het begin van den oorlog den Engelschen gezant toegevoegd, in herinnering, over het vodje papier, maar steilen hem niet alleen verantwoordelijk voor het uitbreken van den oorlog. Geen bewindsman raakte ooit zoo spoedig in vergetelheid als Bethmann Hollweg na zijn ontslag. De Echo de Parijs gelooft, dat hij nooit begrepen heeft wat er aan de hand was. Hij zag niet dat de Duitsche economische agressie en de bouw van een groote vloot Londen tegen Berlijn in het harnas moest jagen, ondanks het radicalisme van Man chester. In het Journal des Débats herinnert Gauvain aan de verantwoordelijkheid voor het ontketenen van den wereldoorlog, dat tot dusverre niet veel anders dan kommer verdriet en drukkende armoede had leeren kennen, wist niet wat haar overkwam, toen zij het telkens en aan allerlei kleinigheden kon merken, dat een ieder aan boord het een eer vond, met haar te mogen verkee- ren en haar honderden kleine diensten te kunnen bewijzen. Dat het haar aangenaam stemde, valt niet te onkennen. Wie zou onder zooveel blijken van achting en ge negenheid onverschillig zijn gebleven Zij had iets van de gewaarwording van dien wandelaarhet eene uur voor, het andere uur na heeft hij zijn tocht door den duisteren nacht voortgezeteindelijk breekt in het Oosten daar aan den horizon het eerste morgenrood door. Hij voelt, dat het ergste thans geleden is de dag breekt aari, en waar hij zijn voet zet, daar wordt het licht en klaar voor zijn oogen. En buitendien, ligt er ook niet een zeker gevoel van bevrediging in, ook zelfs voor een christelijk gemoed, te triomfeeren over hem, die alles gedaan had wat hy slechts kon, om haar te vertrappen en te verne deren, over hem, wiens schandelijke handel wijze, zij het dan ook slechts indirect, de oorzaak was geweest van den dood van haar, die zij in dit leven het meest en het innigst had liefgehad Want waarlijk, hier was van een schit terenden triomf sprake. Toen het verhaal van Mr. Meeson's han delwijze zich had verbreid, wendde het gansche kleine gezelschap dat zich aan boord DRAAGT op Von Bethmann Hollweg rust. Hij schrijft Sinds het voorjaar van 4913 zocht de groote generale staf te Berlijn naar de gelegenheid van een grooten preventieven oorlog. De voortdurende voorzichtigheid der Fransche, Engelsche en Russische re geeringen voorkwam de uitbarsting, maar sedert dat tijdperk nam Von Bethman Hollweg wetens of onwetens de militaris tische politiek van Moltke, Tirpitz, Luden- dorfï, enz., voor zijn rekening, en, zonder dat hij misschien den oorlog verlangde, steunde hij de politiek, die den oorlog onvermijdelijk maakte. Hij gaf nimmer de leiding, hij was steeds het werktuig van mannen, wier diepste gedachte hij nooit trachtte te doorgronden. Deze fei telijke ondergeschiktheid vermindert niet de verantwoordelijkheid van den vijfden kanselier aan de uitbarsting van 1914. De officieeie bescheiden in 1919 duor het revolutionaire bewind openbaar gemaakt, bewijzen integendeel, dat hij bewust me deplichtige is geweest van de verwekkers van den oorlog. BUITENLAND. Ecu zonderlinge erfenis. Mr. Mac. Clain, bootsman van de Ame- rikaansche marine, heeft een niet alledaag- sche erfenis gekregen. Jaren geleden redde Mac Clain den sul tan van Lu wang, een der Phillippijnen, het leven en uit dankbaarheid nam de vorst Mac Clain als zoon aan, bevond zich oogenblikkelijk van dezen uit> geverkoning af. Zelfs zijn welgevulde brand kast viel daarbij niet in de weegschaal. Ja, Meeson, de groote man van de daad, de overmachtige en invloedrijke bezitter van twee miilioen pond, die anders zoo tyran- niek over honderden van onderdanen heerschle was hier in den letterlijken zin des woords- vernietigd. Zelfs de klerk, die de reis mede- maakte, om in Nieuw Zeeland in eene Bank instelling een betrekking te gaan vervullen had niets meer met hem te doen willen hebben. Mr. Meeson gevoelde het onaangename van de behandeling, die men hem van alle zijden deed wederwaren, meer dan eenig ander. Zou hij, de veel gevreesde, de vreeselijke Meeson, dan werkelijk machte loos zijn tegenover lieden, die hy, wat ver mogen aanging, minstens tienmaal overtrof En nu moest hij ter wille eener arme ro manschrijfster derwijze vernederd worden I Die gedachte maakte hem ziek. Degene die de maat volmaakte, was niemand min der dan Lord Hoimhurst. Sedert eenige dagen reeds was diens stemming tegenover Meeson hoe langer hoe bitterder geworden en niet onduiJeiijk gaf hij daarvan blijk. Daar Meeson dit echter niet opmerkte of het niet wilde opmerken en zich maar telkens weer bij den gouver neur indrong, gaf deze hem zijn misnoegen zoo zeer te verstaan, dat Meeson er wel op moest letten. (Wordt vervolgd voor liet Lanil van Heysden en Altena, de Langstraat en do Bssniiielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1