SENORIO de 10 cents sigaar. 1 Rook ons SUCCESMERK, MAIAZIJV M lat. I Hinthamerstvaat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. ItUILMAWs Heeren- en Kiiiderkleeding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4052 Zaterdag 15 Januari. 1921 FEUILLETON. HET TESTAMENT UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT De correspondent van de Dailly News te Berlijn somt de voornaamste vragen op welke de geallieerden aan Duitschland hebben gesteld ter beantwoording bij de hervatting van de conferentie te Brussel, teneinde een juist inzicht te krijgen in hetgeen van Duitschland als schadeloos stelling kan worden geeischt. De vragen zijn 41 in getal, 36 daarvan zijn gesteld door de Engelsche vertegenwoordigers. In een vorig overzicht hebben wij reeds de meeste vragen genoemd. Van de v^gen, die de Dailly News nu nog bekend maakt zijn de voornaamste Welke beperkingen zijn er gelegd aan den invoer in Duitschland, wat is hun doel wat hun uitwerking en hoelang zullen zij gehandhaafd blijven Geef het nauwkeurige totaal van de inkomsten van het rijk, de staten, die dit samenstellen, en de gemeenten in het afgeJoopen jaar (1919) Geef een schatting van de ontvangsten en uitgaven der regeering over 1920 Welke hoeveelheden suiker, thee, koffie, tabak, geestrijke dranken, wijn en benzine gebruikt Duitschland per jaar WTelk deel van zijn buitenlandsche schuld heeft Duitschland sinds den wapenstilstand afgedaan Een grondig kenner van Rusland en de randstaten schrijft in de Kölnische Zeitung dat aan alles in 't Oosten duidelijk te van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 15) »Mr. Tombey !<r vroeg Augusta kalm, »Miss Smithers®, ging hij voort, »Miss Augusta ik weet niet, wat u van mij denken zult, maar ik moet het u toch zeggenik kan niet langer zwijgen, ik bemin u Augusta ontstelde blijkbaar. Mr. Tom bey was steeds hoffelijk geweest, dat kan zij diet ontkennen. Maar een dergelijke verklaring had zij toch niet kunnen ver wachten en deze bekentenis bracht haar in verwarring. »Maar Mr. Tombey®, zei zij verrast, *u kent mij pas zoo kort.® ïReeds van het eerste uur onzer ken nismaking af, bemin ik u antwoordde hij op een toon der overtuiging. »0, hoor mij aan ik weet maar al te goed, dat ik uwer onwaardig ben, maar ik ben op recht en ik zou inderdaad een goed echt genoot voor u zijn dat zou ik op mijn woord van eer- - Ik ben niet zonder fortuin maar, dat spreekt van zelf, dat beteekent niets En hebt gij geen lust in Nieuw-Zeeland te wonen, dan zou ik merken is, dat het opperbevel der Russi sche legers bezig is, ondanks alle gerust stellende verklaringen van het congres tg Moskou, om voorbereidingen op groote schaal te maken voor nieuwe operaties aan het Russische westfront. Hij schrijft »Het schijnt zeker, dat het beluit tot den aanval tegen Polen vaststaat, en dat in hoofdzaak dezelfde weg zal wor den ingeslagen als bij het offensief van het vorig jaarvan de streek van Kiëf uit met een zich ver naar het zuiden uit strekkenden vleugel op Lemberg af. Ge lukt deze stoot, dan staat de weg naar het zuidelijk congres-Polen open. »De tweede groote aanvalsgroep wordt ten Oosten van Letland samengetrokken. Deze legers hebben den rechtstreekschen aanval op Polen ten doel. De Poolsche »corridor« moet onder den voet geloopen en dan moet dadelijk Midden-Litauen met Wilna onder Russisch bewind gebracht. De Noordelijke vleugel van deze groep zal als flank-dekking moeten dienen om elk ingrijpen van de Baltische staten ten gun ste van Polen door zijn aanwezigheid alleen reeds te verhinderen. De aanval tegen Polen wordt weer gedacht in een snel tempo als verleden jaar, maar beter ge organiseerd wat verschaffing van proviand en munitie betreft, Daarvoor zal het ge wichtige spoorwegpunt Homel nog uitge breid worden om beter als hoofd-etapperi- plaats te kunnen dienen.® Polen zelf ziet dit ook in en treft even eens in alle stilte militaire toebereidselen op groote schaal. Ook generaal Zeligowèki groepeert in Midden-Ljtauen zijn soldaten, met vreugde weer naar Engeland terug gaan. Wilt gij 'O, als gij wist, hoe ik u liefheb, dan zoudt gij geen neen kun nen zeggen.® Augusta was zich zelve meester, zoo goed zij kon. De man meende het op recht en trouw met haar, dat gevoelde zij. Ook mocht zij hem wat lijdenhij was beschaafd en ontwikkeld. Een hu welijk met hem had voor haar de betee» kenis van een ophouden van alle levens zorgen en aan zijne zijde zou een tevreden leven haar toelachten. Zelfs de meest be gaafde vrouw is niet wel bij machte den strijd om het bestaan voldoende alleen te strijden. Zij heeft behoefte aan een krach- tigen steun aan hare zijde, die haar de moeielijkheden helpt dragen. De vraag had iets ongemeen aantrekkelijks. Doch zie, daar kwamen op eens de trouwe ge laatstrekken van Eustach Meeson haar voor den geest en op hetzelfde moment werd een gevoel van tegenzin in haar wakker tegen de man, die haar zooeven met zijn liefde was komen lastig vallen. Wel stond Eustach Meeson tot haar in geene betrekking geen woord, geen teekeri van verstandhouding was tusschen hen gewisseld het was meer dan waar schijnlijk, dat zij hem nimmer weer zou zien. Eu toch stond dit gelaat tusschen haar en den man aan hare zijde. Niet altijd duiken dergelijke herinneringen in ons op het juiste moment opwee echter den blijkbaar om zich bij de Poolsche legers te voegen, zoodra de internationale troepen te Wilna zijn aangekomen, om daar (naar men zegt) als flankbedekking van Polen tegen de bolsjewiki te dienen. Als de toe stand werkelijk zoo is, als hier in de köln. Zeitung wordt afgeteekend, dan is het maar gelukkig dat over de uitzending van onze honderd man Nederlandsche soldaten nog geen definitief besluit is genomen. Ziet er dus de toekomst aldaar niet rooskleurig uit, ook in het verre Oosten en het Westen van Azië, Klein-Azië, Perzië, Afganistan en de Noordelijke provinciën van Britsch- Iridië zijn bedenkelijke stormteekenen waar te nemen. Te Londen moet men te bevoegder plaatse al lang van den naderenden storm op de hoogte zijn geweest, en het wordt nu hoe langer hoe verklaarbaarder, waarom de Engelsche regeering in de kwestie van koning Konstantijn's troonsbeklimming zoo voorzichtig gelaveerd heeft. Er is in Klein- Azië een macht noodig, om de Turksche nationalisten in toom te houden, opdat zij, gemeene zaak makende met bolsjewiki, Arabieren, Perzen en oproerige Indiërs, het gevaar dat Engeland's prestige ën macht bedreigt, nog niet vergrooten. Die macht moet het Grieksche leger in Klein- Azië zijn, dat onder Wenizelos daar de gepantserde vuist van de Entente, en met name Engeland, was en dit onder Rhallis zal blijven. Ook dat de regeering te Londen zoolang de draad der onderhandelingen met de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. [G^JKJaO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. I Vraag prijscourant voor Gero zilver. Ï1 IP Sï If Q voorheen - UltFIIVOj jagq, KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. SSII genen, wien zij in het latere leven, maar dan te laat, voor den geest komen, als reeds een andere keuze gedaan werd. Augusta behoorde allerminst tot die groote menigte berekenende naturen, die alleen op rang en stand en op finantieele voordeelen bedacht zijn. Al zou de con- venance een dergelijke handelwijze niet veroordeelen haar innerlijk gevoel ver zette er zich tegen en dat gevoel was haar richtsnoer voor al haar doen en laten, waar zij geene voorschriften vond in hare gods dienstige overtuiging. Maar 't zijn alleen ongewone vrouwennateren, welke zegenrijk een dergelijke proef doorstaan. Augusta koos het juiste. In enkele minuten had zij haar besluit genomen. »Ik ben U verplicht, Mr. Tombey, want gij hebt mij de grootste eer bewezen, die een man ten opzichte eener vrouw kan bewijzen het is mij onmogelijk.® »Hoe Heb ik u goed begrepen sta melde de ongelukkige Tombey, die in stilte niet weinig had gehoopt. iKunt gij mij dan hoegenaamd geen uitzicht geven Hebt gij een ander lief?® ïO neen, mr. TombeyGij weet niet, hoe zwaar het mij valt, u dit te moeten zeggen, maar ik kan u waarlijk niet de minste hoop geven.® Hij streek met de hand over zijn oogen daarop zei hij somber Voorbij het is dus alles voorbij Ik heb nog nimmer een vrouw liefgehad en zal er ook nooit weer een liefhebben. Het is toch wel Sowjet regeering heeft vastgehouden, vindt zijne verklaring in het feit, dat de toestand in groote deelen van Azië, waar voor En geland groote belangen $n zijn prestige op het spel staan, voor oogen dient te worden gehouden. In Frankrijk weer eens een kabinets crisis. Met 463 tegen 125 stemmen heeft de Kamer de verdaging van de interpel latie over de algemeene politiek verworpen, welke door den minister-president Leijzues was gevraagd. De groep der Entente Ré- publicaioe had kritiek geoefend op minister Leijzues, in 't bijzonder wat betreft diens buitenlandsche politiek, die niet krachtig genoeg werd geacht. De vertegenwoor digers van Frankrijk op de a,s conferentie te Parijs behoorde volgens genoemde groep de meening te kennen van de Kamers ter zake van de te bespreken kwesties, en zich daarna te richten om de vereischte oplos sing te vinden. De groep sprak zich met algemeene stemmen uit vóór een onverwijlde bespre king van de interpellaties over de buiten landsche en de algemeene politiek, zelfs als de regeering de kwestie van vertrouwen met betrekking tot de verdaging zou stellen. Nadat het secretariaat was bijeengekomen hebben de linksche groepen van de Entente Républicaine en de democraten besloten om het verzoek voor een onmiddellijke behandeling van de interpellaties te steunen. De Voorzitter van den ministerraad heeft daarop aan den President der Republiek het gezamenlijk ontslag van het kabinet aangeboden. Millerand heeft het ontslag van het kabinet aangenomen en den mi nisters verzocht, om zich te willen belasten met de afwisseling der loopende zaken, tot een nieuw ministerie is benoemd. BUITENLAND. Een goed baantje. Draaiorgel-spelen is geen slecht baantje voor gewezen officieren van het leger, voor al als zij het uitoefenen in het Londsche West-eind. Onlangs liep daar een gewezen officier in uniform, maar met een masker voor het gezicht met een draaiorgel, toen een vroe ger collega, met wien hij op een bureau had gezeten, hem aan zijn houding meende te herkennen. De chef van éen regeerings- departement werd gewaarschuwd en deze begaf zich naar hem toe, omdat de liere- man-officier ziekenverlof had en nog zijn jammer,® zei hy met een mislukte poging om te spotten, »dat zulk een neiging prima kwaliteit op zoo'n totale onverschilligheid stuit. Maar gij wilt het en dan zij het zoo. Maar wees verzekerd, dat ik mijn gansche verdere geluk in dit korte moment heb te putten. Vaarwel, miss Smithers, laten wij voortaan vrienden blijven.® »Ja, laat ons vrienden blijven,® zei zij eenvoudig en natuurlijk. Vrienden,® herhaalde hij met een spot- achtigen glimlach. Een vriendschap, zooals zij tusschen ons zou kunnen bestaan, zou mij onverdragelijk zijn 1 Gij zijt auteur, miss Smithers, wellicht wijdt gij eenmaal een boek aan het themawaarom de mannen juist daar verliefd raken, waar men niet van hun liefde gediend is en welk doel zulk een liefde heeft. En nu, nog eenmaal, vaarwel. Hij vatte hare hand. drukte er een kus op en verwijderde zich na eene beleefden groet. Augusta keek hem stil na en moest een traan uit haar oogen wegpinken. Daarna begaf zij zich naar achter, waar Lady Holmhurst in een levendig gesprek met den kapitein gewikkeld was. Bij hare nadering maakte de kapitein een buiging en verwijderde zich, met de opmerking dat hij dienst had. Spoedig waren Lady Holmhurst en Augusta alleen. ïNu Augusta vroeg Lady Holmhurst zij noemde haar reeds bij den voornaam. »Hoe meent gij, Lady Holmhurst her- DRAAGT Goriiichem. volle salaris voor werk trok, waaraan het departement hem geholpen had. Hij sprak den officier aan en deze kwam er ten slotte vo r uit wie hij was, maar voegde zijn chef toe, »Houd uw baantje maar, ik ver dien met dit akefietje meer dan 100 in de week.® o Kabinetcrisis Er loopen te Constantinopel geruchten, dat er spoedig een kabinetscrisis te ver wachten zou zijn. Het kabinet Tewfik pasja is gevormd met het doel om over eenstemming te bereiken met de Kemalisten, terwijl alles er op wijst, dat de zending van Izzet pasja schipbreuk geleden heeft. o De haren ran Zeebrugge. Men is er in geslaagd, het laatste schip de rThetis®, dat de haven van Zeebrugge blokkeerde, te verwijderen, zoodat de haven nu weer vrij is. De verantwoordelijkheid roor den oorlog. In verband met de verklaring van Lloyd George, dat de lezing van de dusver ver schenen gedenkschriften hem tot de over tuiging heeft gebracht, dat voor 1 Augustus 1914 geen staatsman op oorlog heeft aan gestuurd, merkt de Duitsche pers op, dat deze bekentenis aan art. 231 en bijgevolg aan het geheele verdrag van Versailles zijn grondslag ontneemt. Aan Engeland be hoorde thans plechtig de vraag te worden gesteld, welk standpunt het nu ten aan nam Augusta. »Wat was er tusschen u en mr. Tom bey en zij voegde er met nadruk aan toe »een uitnemend jong man.® ïO, hernam Augusta, Mr. Tombey deed een beslissenden stap.® »De beide vrouwen keken elkander aan en begrepen elkaar. Lady Holmhurst had trouwens in de aangelegenheid van mr. Tombey een weinig de hand in 't spel gehad. »Lady Holmhurst« zei Augusta, die niet van omwegen hield, »mr. Tombey heeft met mij gesproken en mij »En u zijn liefde betuigd,® vulde Lady Holmhurst den zin aan, terwijl zij strak naar het sterrebeeld van den grooten Beer keek. sNiet waar Gij zegt, dat hij een beslissenden stap deed.« »Hij heeft mij zijn liefde verklaard,® zei Augusta, zonder op den scherts in te gaan, maar het speet mij, afwijzend te hebben moeten antwoorden.® »0® zei Lady Holmhurst, adat spijt mij inderdaad.® Mr. Tombey is een ernstig, fatsoenlijk man, op end' op gentleman. Ik meende, dat het een man in uw geest was, te meer, daar gij aan zijne zijde, onbezorgd voor uw toekomst zoudt hebben kuunen wezen. Doch daarvoor natuurlijk geen zorg. Zoodra wij maar in Nieuw Zeeland zijn, spreekt het van zelf dat gij eenige maanden onze gast zijt, voordat gij uw neef gaat opzoeken. {Wordt vervolgd). VIEinSBLAB visr tiet Land vb» Heusdeii ei Alteia, de Langstraat en le BiiHltnnrl -0-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1