pa ALPH- HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL 's-BOSCH I iri c3"e n-ieuwste modellen.. 1 Levering onder garantie van breuk en bijlevering. :- Vughter straat 19. LI A-tabletten TELEFOON 715. zien van het vredesverdrag denkt in te nemen. (Art. 231 luidtDe gealliceerde en ge associeerde regeeringen verklaren en Duitsch- land en zijn bondgenooten als aanstichters van den oorlog verantwoordelijk zijn voor alle verliezen en schaden die de geallieerde en geassocieerde regeeringen en hun onder danen tengevolge van den oorlog, hun door den aanval van Duitschland en zijn bond genooten opgedworigen, hebben geleden.) o Be onlnsten in Brifsch-lndië. Naar Reuter d.d. 7 dezer uit Allahabad verneemt, zijn in de vereenigde provincies agrarische onlusten voorgekomen. Troepen dorpsbewoners hebben den oogst der land- heeren beschadigd en invallen in huizen gedaan. Donderdag werd een menigte van 2000 man ontdekt op het gebied van een vooraanstaand grondbezitter drie belhamels werden gearresteerd en de menigte uiteen gejaagd. De autoriteiten zenden troepen en trachten inmiddels de massa tevreden te stellen, die door politieke agitators wordt opgezweept. De toestand is ernstig, daar in vele gevallen de pachters gerechtvaar digde grieven hebben, waaraan de land eigenaars niet willen tegemoetkomen. De troepen ran Wrangel. Volgens een telegram van de »Neue Berliner Ztg.« uit Londen, is onder de troe pen van generaal Wrangel na aankomst op Gallipoli een algemeene muiterij uitge broken. Engelsche, Fransche en Russische officieren werden door de muiters vermoord. De gedesorganiseerde en gedemoraliseerde troepen plunderen het land en marcheeren naar Konstantinopel. o Doodgeschoten. Op den weg SiebengewaldGoch werd een persoon doodgeschoten, die 7 KG. koffie vervoerde en op 't geroep der douane niet stil hield. Een waarschuwing te meer om naar de fiscusambtenaren te luisteren op hun haltgeroep. o De pestgcrallen te Partys. In verband met de geruchten over het voorkomen van gevallen van pest te Parijs wordt medegedeeld, dat de Dienst van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid te Utrecht is toegerust voor onder zoek op pest. De minister van Arbeid zendt den hoofd inspecteur voor de bestrijding van besmet telijke ziekten en den voorzitter van den Gezondheidsraad naar Parijs om zich daar op de hoogte te stellen van de getroffen maatregelen. Volgens de statistiek der huwelijken in Duitschland is het aantal echtscheidingen sedert den oorlog reusachtig toegenomen. Ook trouwen de inenschen vooral door de hooge loonen onder de arbeiders op zeer jeugdigen leeftijd. Men treft 15-jarige huisvrouwen aan, en weduwnaars en wedu wen van 16 en 17 jaar I De Mainzer Volkszeitung meldt De regeering heeft het aanbod van de Fransche regeering om aan de ouders van het bij een danspartij in Ingelheim gedoode meisje uit Frankfort 25.000 francs schade loosstelling te betalen, als onvoldoende af gewezen. o Spoorwegongeluk. Te Aken had nabij 't Haupthanhof een treinongeluk plaats. Een goederentrein, komende vap Ronheide, remde te sterk met 't gevolg, dat 't geladen achterste deel van den trein zoo sterk drukte op 14 ledige wagens, die vlak achter de loco motief hingen, dat deze uit de rails gelicht werden. De geheele trein was een groote puinhoop. 3 remmers zijn gedood 2 zwaar gewond. o Een duur stadhuis. Bij Westminster Bridge te Londen is in aanbouw het nieuwe gebouw voor den London Country Council, dat men het •stadhuis* voor Grooter Londen zou kun nen noemen. Met den bouw werd reeds begonnen in 1913 en men had gehoopt dat 't gebouw in 1916 in gebruik zou worden genomen. Toen kwam de oorlog en de bouw werd voor eenige jaren ge staakt. Aanvankelijk waren de kosten geraamd op 870.000 p. st. verleden jaar is de begrooting echter nog roet 750.000 p. st, verhoogd en voor het gebouw over een paar jaar door Londens vroede man nen betrokken zal kunnen worden, zullen de totaal-kosten zeker wel tot twee miliioen p. st. gerezen zijn. Een doodronnis. In de Victoriakazerne te Cork heeft de krijgsraad het doodvonnis uitgesproken over Joseph Murphey, een steenhouwer, die be schuldigd was van moord op een soldaat, die met anderen den 8sten Oct., toen zij in een vrachtwagen door Córk reden, over vallen werd. Murphey hield vol, dat bij op het oogenblik van den aanval in bed lag, doch vier soldaten verklaarden onder eede, dat zij hem aan den aanval hadden zien deelnemen. Crisis in het schecpsvaartbedrijf. De Shipping Board raamt dat de vol gende maand vierhonderd koopvaardijschepen zullen worden opgeiegd zoo de heerschende onbevredigende toestand in het scheepvaart bedrijf blijft aanhouden. Niet minder dan 208 stalen schepen, met een bruto inhoud van 1,262,000 ton, benevens houten sche pen, zijn reeds opgelegd. o De Amerikannscke bezettingstroepen. Het departement van oorlog heeft gelast om de Arnerikaariscbe strijdkrachten in Duitschland te verminderen van 15000 tot 8000 man. Grieken en Turken in Klein-Azië. Stefani heeft uit Konstantinopel het vol gende telegram ontvangen Na kleine aflei- dings bewegingen, deden de Grieken den 6en Januari aanvallen in den sector van Bioussa tegen Banar, waarbij wij op zwaren tegen stand stieten. In de streek van Jenigol drongen de Grieken eenigszins vooruit ten Oosten van de stad; doch bij Banar vor derden zij niet. De Grieken gaven aan hun aanvallen een plaatselijk karakter en schijnen hun grooten aanval nog te ver schuiven. Fransck-Kussisch incident. Naar gemeld wordt is de Fransche tor pedoboot jSakalave*, welke op de Zwarte Zee patrouilleerde, teneinde ongeoorloofd vervoer van wapens te beletten, bij Novo rossisk door een bolsjewisten-stoomboot aangevallen. De torpedoboot vuurde terug en trof de stoomboot, die in gevaarlijke positie strandde. Hoest K e e I p ij n Verkoudheid BINNENLAND. Dondslag. Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht J. H. B. en G. H. G., arbeiders, beiden wonende te Munsterscheveld, die verdacht worden, den Duitscher H. Schulting te Lintloh met een paal op het hoofd te bebben geslagen, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Slaapziekte. Te Maastricht hebben zich twee geval len van slaapziekte met doodelijken afloop voorgedaan van een 7jarig jongetje en een volwassen vrouw. Yalsche rgkidaalderbiljetten. In Rotterdam zijn vee! valsche biljetten van een rijksdaalder in omloop gebracht. Deze biljetten zijn moeilijk van de echte te onderscheiden. Een dwaze toestand. Tot welke gekke toestanden de Huurwet kan leiden, blijkt, volgens de Gooi- en Eemlander, uit het volgende staalte Een inwoner van Hilversum die zijn huur huis moest verlaten en daarom een pand kocht aan de Albertus Pekstraat, dat ver huurd word voor f 36,50 per maand, aldus door de Huurcommissie vastgesteld, mocht bij gratie dier commissie bij dezen huurder inwonen voor f 43.75 per maand, zoodat de eigenaar van het pand nog méér huur moet betalen om in zijn eigendom te mogen wonen dan de oorspronkelijke huurder. o Door den electrischen stroom getroffen. By het Centraal Station te Amsterdam waar men bezig is met uitbreiding, werd Maandagmiddag een heimachine geplaatst. Vermoedelijk ten gevolge daarvan brak een kabel, waarop stroom stond. Deze trof de machine, zoodat door de sterke stroom de bedienende ar beiders werden getroffen. Een hunner werd gedood, 2 geraakten bewuste loos. Een daarvan moest naar het Gast huis worden vervoerd. o Krachtdadige actie tegen de werkloosheid. De werklooze bouwvakarbeiders te Am sterdam hebben opnieuw gepoogd op ver schillende bouwvakken ongevraagd aan het werk te gaan. Een groep van een 20-tal timmerlieden, die trachtte een bouwwerk in de Lutma- straat zoogenaamd te bezetten®, werd door de politie weggejaagd. Counierciecl beheer 1 Aan de »N. R. Ct.« wordt gemeld, dat door den hoofdingenieur der H. S M. te Amsterdam 20 zware goederentrein-loco motieven zijn besteld, waarvan bij aflevering der machines blijkt, dat deze machines niet over de bruggen mogeri«, wegens te zware asbelasting. Indien men dit van te voren had nagegaan en deze machines had besteld met 4 gekoppelde assen in plaats van met 3, dan hadden ze de bruggen w e I kunnen passeeren. Men kan ze nu alleen op baanvakken zonder bruggen ge bruiken, hoewel ze daar weer niet aan het doel zullen beantwoorden, aangezien ze on geschikt zijn voor moderne goederentreinen van 4500 ton. Ieder dezer machines kost ongeveer 78.000 gulden. De toestand der ex-Keizerin. Over den toestand der ex-Keizeiin is het volgende bericht van haar lijfarts uit gegeven Het weerstandsvermogen van het lichaam vermindert langzaam maar zeker. De toe name van de bloedopstuwingen leidt tot grootere benauwdheden. De toestand is zeer ernstig te achten. Dr. Haehner. o Loonen en prezen. Men schrijft uit Oakland bij St. Fran cisco (V. St.) Wat de arbeiders betreft, deze denken hier dieper door als in Holland. Ik zou dit ten'minste opmaken uit hetgeen in hier in twee der voornaamste bladen las bij twee industrieën hebben de arbeiders zelf aan de fabriekanten voorgesteld om het loon te verlagen om toch maar te kunnen doorwerken. Tengevolge van de hooge prijzen wordt thans weinig verkochtzij hopen, door hun voorstel er toe bij te dragen, dat de productie goedkooper wordt en de menscher. dus weer koopen en dat zij dan aan 't werk kunnen blijven. Late aardappeloogst. Men schrijft uit Lobith aan de Geld. De vorige week werd -alhier nog een akker aardappelen gerooid. De vorst had ze maar weinig schade berokkend. o Twee motorrijders door een vrachtauto gedood. Op den Leidschenstraatweer, even voorbij Oud-WTassenaar, zijn twee motorrijders door een vrachtauto aangereden en zoodanig gekwetst, dat de dood het gevolg was. Een instorting in de staatsmijn „Emma". In afdeeling S. van de staatsmijn »Em- roa* had te $uth, naar de »Tel.c meldt, eene instorting plaats. Verschillende werk lieden werden min of meer ernstig gewond, terwijl een Duitsche opzichter en de mees- terbouwer B. uit Treetbeek onder het val lend gesteente werden verpletterd en on middellijk gedood. Emmen nog niet drooggelegd. In de gem. Emmea werd in het afge- loopen jaar voor ruim 7 ton aan Sterke drank verkocht (buiten biet en wijn) De gem. heeft 40.000 inwonersdus per hoofd heeft ieder hunner 17j in deze nat- halzerij bijgedragen. o Invaliditeitswet. Van bevoegde zijde meldt men Het is in het belang van de kiachtens de Invaliditeitswet verzekerden, dat bij failliet verklaring van den werkgever, de Raden van Arbeid spoedig bekend zijn met het faillissementvooral indien door den patroon nog zegels moeten worden gepjakt voor zijn personeel. Daarom wordt den werknemers aangeraden bij eventueel faillissement van hun werkgever daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den Raad van Arbeid, waar bij zij zijn ingeschreven. "v o De bruiiibroedvoerziening. Naar wij vernemen, is dezer dagen in een der bladen te onrechte gemeld, dat de bruinbtoodvoorziening ook na 1 Apiil be stendigd zal blijven. Deze voorziening zal zooals reeds door den minister van Land bouw in de Kamer werd meegedeeld met 1 April ophouden. Dezer dagen zal een crediet van 4 miliioen gulden worden aangevraagd, ten einde de bruinbroodvoor- ziening tot dien datum te kunnen doen strekken. o Luchtpost PargsAmsterdam. De Parijsche correspondent van het »Hbld* seint Ik verneem, dat een dagelijksche lucht- dienst, die post en passagiers zal vervoeren, Xe beginnen met 4 April a.s. zal worden ingevoerd tusschen Parijs en Amsterdam. Daarvoor zullen Fransche, Nederlandsche en Belgische vliegtuigen worden gebruikt. Op de heen- en de terugreis zal Brussel worden aangedaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Ds. K. Winkelman van Eind hoven a.s. Zondag in de Geref. Kerk alhier niet kan optreden, wegens het overlijden van Ds. Hopman te Helmond. De Firma Joh. de Mol is voornemens om beden Zaterdagmiddag te vier uur, haren nieuwen winkel in manufacturen en aanverwante artikelen te openen. Reeds maanden zijn metselaars, tim merlieden, schilders eri verdere ambachts lieden bezig, het gebouw op den boek der Botermarkt en Nieuwstraat te metamor- pboseeren. Hetgeen wij van de nieuwe zaak te zien kregen, wekte bij ons een zeer gunstigen indruk. Heusden is een zaak rijker ge worden, dia niet voor die in groote plaatsen behoeft onder te- doen. De oude winkel, waarin de Wed. Wetstein eertijds hare kruidenierswaren verkocht, met de daarachter gelegen vertrekken, zijn ver anderd in een groote, geheel modern in gerichte winkelruimte en gevuld met een enormen voorraad goederen. Twee ruime vitrine's aan den kant der Botermarkt en een aan de zijde van de Nieuwstraat geven het kooplustige publiek een kijk op de verschillende artikelen, die de firma te koop biedt. Achter in de winkel is een flink en ruim kantoor. Nu krijgt de oude winkel nog een beurt en zal ingericht worden voor confectie- goederen. De twee spiegelruiten met den ingang zullen verdwijnen en plaats maken voor twee groote spiegelruiten zooals die in den nieuwen winkel zijn aangebracht, zoodat het oude en nieuwe gedeelte een geheel zullen vormen. Hoewel A>g niet geheel gereed, kunnen we toch nu reeds zeggen, dat deze zaak een aanwinst voor Heusden is en een sieraad voor de Botermarkt wordt. De firma toont met deze opening, dat Heusden nog ingezetenen heeft, die iets durven te ondernemen. Wij wenschen haar van harte geluk en veel succes. Drongelen. Woensdagmorgen had vrouw F. het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor zij haar sleutelbeen brak. Dr. B. G. de Groot verleende de eerste hulp. Binnen zeer korten tijd zullen vier personen uit deze gemeente naar Noord- Amerika vertrekken, Op Woensdag, den 49 Januari zal het »Groene Kruis* voor Drongelen, Eethen, Genderen, Meeuwen en Babiloniënbroek in de zaal van R. Bouman te Eethen hare jaarvergadering houden. De Agenda bevatOpening, Notulen, Jaarverslag Secretaris, Rekening Penning meester, Verkiezing Bestuurslid Eethen, Machtiging Bestuur aankoop huis, Rond vraag en Sluiting. 's Gravemoer. Als notabel der Ned. Herv. Gemeente is benoemd de heer J. Timmermans. Woensdagavond is door den heer Dr. van Rijn uit Dordrecht in het wapen van 's Gravemoer eene voordracht gehou den ten verzoeke van de Vereeniging »Het Groene Kruis* over het onderwerp Wat de vrouw moet weten van de verpleging aan huis. Tal van vrouwen en jongedoch- ters waren opgekomen om deze leerrijke voordracht aan te hooren. Raamsdonk. Dhr. J. de Jonge, H. J. v. Strien, F. de Beer, F. v. Gerwen en J. de Ruijter werden ge- of herkozen, respectievelijk als Voorz., Vice«Voorz., 4e en 2e Seer, en Penningm. van de Harmonie •de Unie.* Naar men ons mededeelde is de opbrengst van de Bazaar voor de Ger. Zending ruim 400 gld. Voorwaar een prachtig succes. De 77-jarige J. v. D. kwam, na eenige werkzaamheden verricht te hebben, in zijn woning en viel dood neereen hartverlamming maakte een einde aan zijn leven. Sprang. Blijkens de gehouden veetel ling waren op 4 Jan. j.l. in deze gemeente aanwezig 442 paarden en 874 runderen. De 8-jarigen J. K. kreeg een on beduidend wondje aan zijn hand. Deze zwol later zoodanig op dat men genood zaakt was de geneeskundige hulp van Dr. J. v. d. Meulen in te roepen. Deze con stateerde bloedvergiftiging. Woensdag 49 Januari zal voor de afdeeling »Patrimonium« in het locaal van den Chr. Volksbond optreden de heer D. Knol met het onderwerp »Het nut eri de voordeelen van sparen. Tot onderwijzer aan de Chr school alhier, is benoemd de heer W. J. H. Helm- sig te Giessendam. Wijk. Voor de militielichting 4922 zijn alhier 27 personen ingeschreven. De heer Platteeuw, onderwijzer met verplichte hoofdakte te Nieuw en Sint Joos- land, heeft de benoeming als zoodanig alhier aangenomen. Door de duisternis misleid had Mej. Gobius du Sart het ongeluk Dinsdagavond zoodanig te vallen, dat zij zich onder ge neeskundige behandeling moest begeven. Waalwijk. In samenwerking met de gemeentebesturen van Besoyen en Baard wijk is een steunregeling samengesteld voor de werklooze arbeiders in de schoen- en lederindustrie, die geen uitkeeririg ontvan gen uit een werkloozenkas of uit een wacht geldregeling. In de regeling is o.m. be paald, dat de uitkeering zal bedragen voor de gehuwden f 45 per week, verhoogd n^et f 4 voor elk kind. De uitkeering krachtens de steunregeling mag nimmer te boven gaan het bedrag dat krachtens de wachtgeldregeling zou worden ontvangen. Woudrichem. Het lijk van den 48- jarigen visscher B. H. van Straten, die 45 Nov. 1.1. in de rivier de Waal verdronk, is Dinsdagmiddag vóór deze gemeente drij vende gevonden en in een zinken kist ter stond naar het lijkenhuis overgebracht. Bnrgerlijke Stand. WIJK EN AALBURG. Over de maand December. Geboren: Peter Bertus, z. v. J. G. de Bruijn en B. Mans Dientje, d. v. D. Arendse en A. v. d. WeteringHeiltje, d. v. J. v.. Pol en E. v. Kuijk Mina, d. v. M. v. Rijswijk en A. v. Helden Arie, z. v. J. Roeland en J. KraaijTeuntje Adriana Cornelia, d. v. T. A, Smokers en J. F. den Hoet; Laurina, d. v. W. H. v. Wijk en E. P. MansNicolaas Willem, z. v. V. Honings en J. Millenaar. Gehuwd: J. J. v. d. Wilk, 47 j„ met J. van Rijswijk, 33 j. Overleden: Janske Louisa van Drunen, 84 j., wed. v., J. W. v. d. Werken. jlA-tabletten zijn ideaal middel bij werken heerlijk verzach tend, slijmoplossend, en zijn onschadelijk Overal verkrijgbaar a 75 cent per doos. L. I. AKKERRotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2