voor kt Land fan fieusden en Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. NO. 4052 Groote Afslag Tti. van Beurden Go. GORINCHEM Arkelstraat A 490. 4'2 Deposito's Effecten Coupons. Charles Schreuder HEUSDEN. Matrassen, veeren en kapokken Bedden Groote afslag van Tabak mr POSTZEGELHANDEL ~*B ANT. METSELAAR NAAM A. DE GRAAFF Bonds Rijwiel- en Motorhersteller. Auto-verhuring. Wijksche Poort, N 4 :-: HEUSDEN. Ijzerwaren en Gereedschappen Alle massief en geschilderde Meubelen. in het SIGARENMAGAZIJN „JAVA" Speciaal ingericht voor alle reparatiën. BEHOORENDE BIJ HET Indien gezond, blijf gezond. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicynen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, ver kwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gy vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twij felt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pil len u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te veel of te weinig Zijn uw ledematen beverig rheumatisch, vooral bij vochtig weder Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust en wils kracht Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben Hebt gij last van rheu- matiek, spit of ischias Als gij »ja« moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddelijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar by alle bekende drogisten a fl,75 per doos. Loodglans- en Kankerziekte der ooftboomen. In Mededeeling nr. 40 van den phytopa- thologischen dienst werd in den aanvang van 1920 de aandacht gevestigd op het toe nemen van de loodglansziekte der vrucht- boomen (in het bijzonder bij perzik en pruim, maar ook bij appel, kruisbes en andere gewassen) in ons land. Daar de ziekteverschijnselen uitsluitend aan het blad, waarneembaar zijn, n.l. aan de loopachtige verkleuring der bladeren, is het op dit oogenblik niet uit te maken, of een boom door loodglansziekte is aangetast of niet. Het is nu echter wel het goede tijdstip om ifi de boomgaarden na te gaan, of daarin de zwam voorkomt, die de lood glansziekte veroorzaakt. Deze zwam toch, Stereum purpureum genaamd, die in het hout van loodglanszieke boomen leeft, maar ook in dood hout (in doode takken, in boonenhout, heiningpalen, enz kan leven, brengt in het late najaar, gedurende den winter en ook nog wel 'in een deel van het voofjaar buiten op het hout een zeer mooi pasgekleurde, korstvormige zwamwoe- kering te voorschijn, waarin zij hare sporen vormt. Daar nu de zwam Stereum pur- pureum de boomen uitsluitend met behuip van deze sporen, die als onzichtbaar stof in de lucht zweven, besmet, zijn het deze paarsgekleurde, zwamvormingen, waarin het groote gevaar de verbreiding van de lood glansziekte gelegen is. Nu ontstaan deze zwamvormingen van Stereum purpureum niet op het levende hout van loodglanszieke boomen, maar uit sluitend op doode takken en stammen. Daarom is het zeer gewenscht nu reeds doode takken uit de vruchtboomen te ver wijderen. Zijn de boomen door de lood glansziekte reeds aangetast, dan maakt men het de in het hout levende zwam onmoge lijk, haar sporen op deze doode takken te vormen is de boom nog gezond, dan be neemt men de zwam een voedingsbodem, want ook in dood hout kan zij leven en daarop later haar sporen voortbrengen. Het is echter niet voldoende, dat men het snoeihout uit de boomen verwijdert men moet het ook uit den boomgaard brengen, want de sporen worden voortge bracht op het hout onverschillig of dit in den boom zit of op den grond ligt. Het uitgesnoeide hout moet dus verwijderd en zoo spoedig mogelijk verbrand wordan. Is dit onmogelijk, dan kan men het ook onder water bewaren, als men dan maar zorgt, dat er niets boven het water uitsteekt. Men lette er op, dat dit opruimen ook geldt voor de gerooide stammen. Zijn deze van loodglanszieke boomen afkomstig en laat men ze in den boomgaard liggen of gebruikt men ze voor omrastering, dan kan men er zeker van zijn, spoedig de paarse zwamwoekering te zien optreden, waarin de zoo gevaarlijke sporen gevormd worden. Takken en stammen moeten dus alle wor den opgeruimd en vernietigd. Tevens zij hier de aandacht erop geves tigd, dat thans ook de zwam, die de kan kerziekte der appel- en pereboomen ver oorzaakt, hare sporen op de boomen vormt. Dit geschiedt op de kankerwonden zelf. Het is dus gewenscht, zoo spoedig moge lijk het door kanker aangetaste hout te verwijderen en te verbranden, of alle kan kerwonden met een carbolineum-oplossing van minstens 50 pCt. sterkte in te smeren. In verband met het bovenstaande stelle men dus de snoeiwerkzaamheden in de boomgaarden niet uit tot het voorjaar. Land- en Tuinbouwongevallenwet. De »Tel.« is in staat om uit het eerst over eenigen tijd te publiceeren wetsont werp nopens de verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen, de voornaamste bepalingen te ontleenen. Het ontwerp is evenwel nog niet definitief, waar het advies van den Hoogen Raad van Arbeid aan den minister er nog aan ontbreekt. In hoofdtrekken geschetst, komt de voor gedragen regeling op het volgende neer. De arbeider in een landbouwbedrijf is van rechtswege verzekerd bij de Rijksver zekeringsbank. De werkgever is echter bevoegd toe te treden tot een door de Koningin erkende bedrijfsvereeniging. In dat geval draagt deze bedryfsvereeniging het risico der verzekering van de arbeiders van dien werkgever. De bedrijfsvereeniging is gehouden om aan de bij haar verzekerde arbeiders bij ongeval ten minste dezelfde schadeloosstelling te verleenen als de Rijks verzekeringsbank volgens de wet aan de bij haar verzekerden verplicht is, te ver leenen. Tot zekerheid voor de naleving harer verplichtingen stort de bedrijfsver eeniging in handen van het bankbestuur een algemeen pand. Van deze verplichting zal echter geheel of gedeeltelijk vrijstelling kunnen worden gegeven indien in de sta tuten der bedrijfsvereeniging wordt bepaald, dat de leden der vereeniging hoofdelijk voor de schulden der vereeniging aanspra kelijk zijn. Bij elke 'oekenning van een blijvende rente stort de bedrijfsvereeniging voorts in handen van het bankbestuur de contante waarde dier rente als pand. Van de beslissingen der bedrijfsvereeni ging nopens het recht op schadeloosstelling kunnen de betrokken verzekerden in beroep komen bij de raden van beroep en den centralen raad van beroep. Een commissie van toezicht, waarin naast werkgevers ook arbeiders zitting zullen hebben, oefent verder het noodige toezicht uit op de uitvoering der verzekering door da bedrijfsvereeni- gingen. De bij een bedrijfsvereeniging aangesloten werkgever staat buiten de verhouding met de Rijksverzekeringsbank. Hij zal echter aangifte moeten doen van zijn bedrijf en van eventueele staking daarvan, opdat zal kunnen worden uitgemaakt, of de aangever werkelijk een verzekeringsplichtig bedrijf uitoefent of heeft gestaakt. Mede zal deze werkgever ook aan de bank aangifte moeten doen van de in zijne onderneming plaats gevonden hebbende bedrijfsongevallen. Deze aangifte is uiteraard noodig voor de conti 61e op de bedrijfsverenigingen. Overigens is zooveel mogelijk het stelsel der Ongevallenwet 4901 gevolgd. Verzekeringsplichtige bedrijven zijn 4e. het landbouwbedrijf 2e. het veehoudersbedrijf 3e. het tuinbouwbedrijf 4e. het boschbouwbedrijf. BUITENLAND. Sfaapxlekte te Antwerpen. In de laatste dagen werden te Antwer pen naar de ïMsb.e meldt, verschillende gevallen van slaapziekte geconstateerd, de ziekte schijnt besmettelijk. Een meisje dat hare zieke vriendin was gaan bezoeken, bleek een paar dagen later zelf aangetast. De gencesheeren vermoe den dat de ziekte uit de frontstreek bet land in werd gebracht. o „Oog voor Oog cn Tanil voor Tand". Wij lezen onder de opschrift in »De Schelde« zegt het »Hbld.« Frankrijk is van plan om 15 percent inkomende rechten te heffen op de Belgi sche tuinbouwproducten, o a. op bloemen en groenten. Dat zou den ondergang be teeken van de Gentsche bloemenkweekers en de verbouwers van witloof uit de Brus- selsche omgeving. In verband daarmee wil de Belgische regeering op haar beurt zware rechten heffen op gelijksoortige Fransche producten, als bloemen, vruchten, enzuit Algerije en de Riviera. Tevens zou een krachtige protest-neta aan de Fransche regeering worden gestuurd. Het wordt inderdaad meer dan tijd 't Fransche protektionnisme met dezelfde maat te meten, waarmee onze Zuiderburen onze nijverheid reeds meer dan een halve eeuw naar den ondergang willen doemen. o Het lot van een bolsjewist. Te Aberdeen kwamen Vrijiag j 1. onge veer 6200 mannen en vrouwen bij een bank hun uitkeering wegens werkloosheid in ontvangst nemen. Om vier uur in den mid'dag had de bank ongeveer 3500 p.st. uitbetaald. Eenige vrouwen vielen flauw door het lange wachten in de rij en wer den op draagbaren weggebracht. Den wachtenden werd thee, soep en brood ver strekt. Een bolsjewistische redenaar sprak de menigte toe en gewaagde van >ellen- dige aalmoezen en werkloosheid-iiefdadig- heid« en raadde de menschen hem te vol gen naar de restauraties, ïwaar zij zich zeiven zouden kunnen voorzien van alle weelde-artikelen, die hun onthouden wer- dent. Maar de wachtenden dreigden hem met een »kbpje onder in de nabijzijnde havent en onder gelach en gehoon koos de opruier het hazenpad. BINNENLAND. BUedige twist. In het gezin van den timmerman J. G., te Willemsoord, ontstond Zondagavond tusschen een paar halfbroers een hoog- loopende twist, eindigende in een vechtpartij, waarbij het mes en een bijl gebruikt werden. De ouders wilde tusschenbeiden komen en werden daarbij ernstig gewond. Vooral de toestand der moeder, die een paar bijlslagen op het hoofd ontving is zeer enstig. o Misdaad 1 Op last van de justitie is te Tilburg opgegraven, op vermoeden van misdaad, het lijk van zekeren B. vroeger kellner te Boxtel, en in November van het vorige jaar overleden. Heden wordt het lyk ge schouwd. o Brand. Te Tilburg is het magazijn voor kunst wol van den heer Van der Port, tot den grond toe afgebrand. Door den feilen wind sloegen de vlammen over op de fabriek van den heer Th. Jansen, waar de firma Van Wezel haar opslagplaats van manufac turen, de firma J. Brouwers Jz. voor ma nufacturen en grondstoffen, en het Tilburg- sche Veem voor kunstwol had. De geheele fabriek is in asch gelegd. Ook het leer- magazijn der firma Rosenberg te Amsterdam girig in vlammen op. De schade bedraagt ongeveer 2 millioen. De oorzaak is onbe kend alles was verzekerd. De commissaris Soentjes en de autoriteiten waren op het tooneel van den bran'1. Ruim een millioen verschil. De boerenhofstede De Hooge Boomen aan den Amstelveenscheweg onder Amster dam, 26 April 4920 in veiling opgehouden voor f4.594.000, is thans, naar het Hbld. meldt, verkocht voor f 460.302. De ge meerite Amsterdam is de kooper. o Twee kinderen gestikt. Terwijl de familie Bosman, wonend Kas- tanjeweg 48 drie hoog, te Amsterdam, Maandagavond afwezig was, hebben twee meisjes, respectievelijk vijf en zes jaar oud die in een alcoof te slapen waren gelegd, vermoedelijk met lucifers gespeeld, met het gevolg dat het beddegoed in brand geraakte. Door den rook zijn de kinderen bewuste loos geraakt. Nadat zij bij familie aan den overkant van de straat waren gebracht hebben twee doktoren, geholpen door brand weerlieden, gedurende twee uur met een zuurstofapparaat getracht de levensgeesten op te wekken. Helaas zonder succes. Het binnenbrandje had niet veel te be- teekenen en was dus spoedig gebluscht. Marktberichten. ROTTERDAM, 44 Jan. Aanvoer 453 paarden, 40 veulens, 593 magere en 848 vette runderen, 207 vette en graskalveren, 483 nuchtere kalveren, 75 schapen of lammeren, 97 varkens, 204 biggen, 9 bokken of geiten, 2 ezels. Men noteert: runderen 4e kw. 492 k 496, 2e kw. 482 488, 3e kw. 470 476 ct. p. K.G. Ossen 4e kw. 490 k 495, 2e kw. 480 a 484, 3e kw. 466 4 472 ct. p. K.G. Stieren 4e kw. 470 k 480, 2e kw. 450 460, 3e kw. 430 k 440 ct. p. K.G. Kalveren 4e kw. 270 290, 2e kw. 225 k 250, 3e kw. 480 205 ct. p. K.G. Handel in alle kw. matig wegens rui mere aanvoer. Melkkoeien f 350 k f 625, kalfkoeien f350 f650, stieren f200 k f600, Pinken f 4 75 f225, graskalveren f k f vaarzen f 225 k t 275, werkpaar den f 275 k f600, slachtpaarden f475 f300, hitten f 475 f350, nuchtere kal veren f 22 f32, fokkalveren f 28 k f 42, biggen f 20 f 35, overloopers f 40 üt f 400. Handel over 't algemeen iets williger dan vorige week. Redelijke aanvoer. De Rotterdamsche eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 45.00f 19.95 idem (klein) f 44.60f 43.90 Aanvoer 68000 stuks. 's BOSCH, 42 Jan. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 653 run deren, 30 zeugen en 270 biggen. Er werd besteed voor: kalfkoeien f 500 a f 650, kalfvaarzen f 500 k f 600, ma gere ossen en koeien f 225 f 350, vette ossen en koeien 4e kw. 926, 2e kw, 85 ct. p. p., pinken f480 f300, zeugen f440 k f470 per stuk, biggen f3 f4 per week. Handel traag, prijzen dalende. Boter- en eierenprijs. Boter van f4.45 tot f4.75 p. pond. Eieren van 42 tot 46 cent p. stuk. ZALT-BOMMEL, 44 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 64 biggen, met stijgende markt, prijs f 20 a f 40 per stuk. 40.000 eieren, prijs 45 a 46 ct., jonge henneneieren 44 A 42 ct, per stuk 460 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.70, boerenboter fl.60. De prijs van slachtvarkens is ie^p dalende, vette varkens worden geleverd tegen 65 ct. p. pond vuil gewicht. Voor export naar Engeland worden varkens tot een gewicht van hoogstens 450 pond opgekocht tegen 62 ct. per pond levend gewicht. dat iedereen weet waar hij het vertrouwdst zyn koopt. Iedereen zal u beslist ver wijzen naar Wpscliestr. HEUSDEN. P. S. S C H A A T S E N van van Ruiter en Nooitgedacht de fijnste Kunstschaatsen. van prima ««,*11. Tabak No. 4 f 3.50, No. 2 f3.— No. 3, f 2.50 per 5 pond. HEERENBAAI f 1.—, CUBA (iets bijzonders) f 1.50 per pond. SIGARENf 3.25, f 3.50, f3,75 f4.—, f4,50 f5 en f5.50. RAADSHEEREN, pittig, zacht en geurig f 6. Alles beslist zuiver en vrij van surrogaat. :-: Wederverkoopers rabat, onbekenden postwissel of rembours. Tabak- en Sigarenfabrikanten, WOENSEL. Levert alle soorten van de fijnste tot de goedkoopste soorten. Ook TWEE PERSOONS STROOMATRASSEN, de twee stuks f 5.75. Groote voorraad wollen dekens, echte Leidsche, gewatteerde en molton dekens. Ook sorteering in fantenils, verstelbare en andere. Alle soorten Stoelen, ook de echte Mechelsche stoelen, in drie soorten. Verder Veeren, Kapok, Zeegras, Grêne, Varens enz. Alles aan de laagste prijzen. Minzaam aanbevelend. Wijkschepoort no. 2. De bekende KREYKAMF(S Nieuwe Overzeesche Tabak vanaf 45 cent 'thalf pond. Prima HOUTEN PIJPEN vanaf 75 cent. Minzaam aanbevelend artikelen, op het gebied van Rijwielen, Motoren, Ban den en onderdeelen, vindt men niet op de markten en bazars, noeh bij die kleine bijzaakjes, waar ook Rijwielen hersteld ofverknoeid worden. Goede merken van de van ouds bekende kwaliteiten vindt men in de le klas Rijwielzaak van Telef. No. 1 MEEUWEN. Steeds de grootste voorraad Rijwielen en ALLE Onderdeelen in de nieuwste modellen. Zie de etalage! N. B. Vraag thans de prijzen van nieuwe Rijwielen, tijdelijk speciale aanbieding. Levering ook op afbetaling. BIJVOEGSEL jtiettw;lilail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5