Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4053 Woensdag 19 Januari. 1921. FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De vorming van èen nieuw Fransch ministerie is op 't oogenblik dat wij dit schrijven, nog geen voldongen feit. Péret, wien opgedragen was een nieuw kabinet samen te stellen, is daarin niet geslaagd. Men zegt dat hij daarom niet slaagde, omdat de Kamer op ondoordachte wijze Leijgues en de zijnen wegzondzij had niet overwogen, wie hem zou kunnen op volgen. Poincaré, de vroegere president, wilde alleen de portefeuille van buitenland sche zaken, en daarop vooral leden de po gingen van Péret schipbreuk. Thans is aan Briand opdracht gegeven een ministe rie te vormen. Men verwacht dat 1 ij daarin slagen zal. De communisten te Berlijn hebben 15 dezer hun aanhang opgeroepen om dien dag, ter herinnering aan den sterfdag van Liebknecht en Rosa Luxemburg, betoogingen te houden in der Lustgarten. Het spoor- en tramwegpersoneel heeft geweigerd om mee te doen, en de veiligheidspolitie had order gekregen, -zich zooveel mogelijk ach teraf te houden. De groote betooging is zonder eenige stoornis verloopen, doch later kwam het Unter der Linden tot ernstige botsingen. Na afloop trokken een aantal commu nisten door de stad. Zij wilden ook het gebied rond den Rijksdag, waar alle be toogingen verboden zijn, betreden. Hier stieten zij echter op verzet van de politie, p die zich tijdens de betooging in den Lust garten in het geheel niet had laten zien. Herhaaldelijk poogdeu de betoogers op het verboden terrein door te dringen. De politie loste eerst een paar schoten in de lucht en toen dit niet hielp en de betoogers reeds verder opdrongen werd er met scherp geschoten. Daarop volgde een onbeschrijfelijke paniek. Vier gewonden moesten onmiddellijk worden weggedragen. Volgens de eerste berichten waren even wel geen menschenlevens te betreuren. Later werd gemeld, dat de groep be toogers, die naar de Wilhelmstrasse trok ongeveer 250 man sterk was. De politie- patroeljes die van den Brandenburgertor kwamen, werden door deze betoogers onder den voet geloopen, waarop de betoogers trachtten de Wilhelmstrasse binnen te drin gen. Nadat de politie herhaaldelijk de betoogers had gelast om door te loopen, moest van de wapens gebruik worden ge maakt. Versterkingen verschenen onmid- MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 16) En toe, laat dat stijve »Lady Holmhursta ook varen en noem mij eenvoudig Bessie. Wilt gij Het klinkt veel vertrouwelijker niet waar?« Augusta voelde zich aangedaan en zei onder tranen *0 als gij wist, hoe goed het me doet, dat gij zoo lief voor me zijt 1 Ik heb nooit een vriendin gehad en sints den dood van myn arme kleine lieveling voel ik me zoo vreeselijk verlaten.» Hoofdstuk VII. DE CATASTROPHE. Zoo waren de beide vrouwen dan met elkander in gesprek. Zij bouwden allerlei plannen op voor de toekomst, zonder ook maar in eenige opzicht te denken aan een mogelijke verhindering in de uitvoering. Aan boord van het schip weerklonk mu ziek en zang en telkens liet zich een luide lach vernemen. Niet een der opvarenden, die ook maar in de verte eenig gevaar vermoedde of zich van eenigen dreigenden dellijk ter plaatse. Den ganschen middag patroiluleerden de troepen in den omtrek van den rijksdag en Onder den Linden. Van de betooging in den Lustgarten zelf kan nog het volgende worden gezegd Een groot aantal mannen en vrouwen, naar schatting ongeveer 45.000, had aan den oproep der communistische partijen gevolg gegeven. Men had het middaguur voor de betooging uitgekozen, om den arbeiders eventueel nog gelegenheid te geven om weer aan het werk te gaan. De betoo gers, die uit alle stadswijken en voorsteden kwamen, droegen roode vaandels en groote, met roode linten versierde kransen. In den Lustgarten zelf werd op 5 plaatsen tot de betoogers het woord gericht. Overal zag men de sowjet-ster. Tijdens de be tooging werd een collecte gehouden voor de geinterneerde roode gardes. Adolf Hoff mann, Daumig en dr. Levi voerden o.a. het woord. In de Zwarte Zee heeft een treffen plaats gehad tusschen Fransche torpedojagers, die daar patrouilleerden, en Russische schepen. Moskou seint draadloos de lezing van 't geval die hierop neerkomt, dat twee Fransche jagers zonder dat daartoe van Russische zijde aanleiding was gegeven, het Russische schip Elpidifor beschoten hebben, waarbij verscheiden leden der be manning van dit schip gedood en gewond werden. Om erger te voorkomen werd het schip aan den grond gezet. Dit is, naar Moskou verder opmerkt, in een kort tijdsbestek de tweede maal dat Fransche schepen in de Zwarte Zee aldus optreden. Tsjitsjerin heeft den 12en Januari een nadrukkelijk protest tegen deze oorlogsdaden bij de Fransche regeering in gediend, doch de Russische zal oen uitleg van den Fransche afwachten, voordat ze uit het gebeurde de noodwendige gevolg trekkingen maakt. De Fransche lezing is, dat, terwijl de Fransche torpedojager Sakalava in de Zwarte Zee patroilleerde om den smokkelhandel in wapens te beletten, hij werd aangevallen door een stoomschip der bolsjewisten. De Fransche torpedojager beantwoordde den aanval en joeg het bolsjewistische schip in kritieken toestand op het strand. Te Weenen is een staking uitgebroken onder het post-, telegraaf- en telefoon personeel. De opwinding is groot, daar de staking niet uitgebroken is over looneischen of sociale kwestie, maar wegens de vijand schap tusschen het socialistisch postpersoneel tegenspoed bewust was. Wat zou hun aan boord van het enorme vaartuig kun nen wedervaren, dat als een zwaluw over de oppervlakte van het water heensnelde. Toch zou de kalmte, die in aller gemoe deren heerschte, maar al te spoedig he laas wijken. Het liep tegen middernacht. De tijd was omgevlogen, doch nti maande de klok dat het tijdstip om zich te rusten te be geven, was aangebroken. Lady Holmhurst gaf het sein daartoe, maar zei eerst nog eens naar haar kleine Dick, haar eenig zoontje, dat met het kindermeisje in een ander hut sliep, te willen gaan zien. Au gusta ging met haar mede. Beiden druk ten het slapende kind stil een kus op het voorhoofd. Daarna namen zij afscheid van elkander. Nauwelijks een uur of wat later ont waakte Augusta. Zij kon niet rustig slapen. Zij lag een goed uur wakker. Zij dacht aan mr. Tombey en aan al hetgeen haar in de laatste dagen was overkomen. Zij luisterde aldoor naar het eentoonig geplas der golven tegen de planken en wanden van het vaartuig, en naar de stappen van den man die boven haar hoofd op het dek de wacht had. Maar zij kon niet tot rust komen. Zij voelde integendeel hare agitatie toenemen. Het was haar onmogelijk langer in bed te blijven. Zij stond op en trok in haast een paar kleedingstukken aan, voor zoover zij deze in den donker kon vinden. Zij bond en de christelijk-socialen. Te Weenen en in de meeste steden van het land worden geen brieven meer besteld. De onderhandelingen tusschen de regeering en de stakers hebben Donderdag tot laat in den nacht geduurd. Vrijdagmiddag werden zij hervat. De regeering stelde voor om door 3 juristen te laten beslissen welk standpunt in het geschil het juiste is, dat van de regeering of dat van de stakers. Dit voorstel werd door de stakers goedgekeurd. Vrijdagmiddag deelden de juristen het resultaat van het onderzoek mede, dat voor de stakers ongunstig was. 's Avonds wist men nog niet welken loop de onderhandelingen verder hadden ge nomen. Latere berichten roeiden dat de staking van het postpersoneel tegelijk met die van de telefoon- en telegraaf beambten geëin digd is, nadat een schikking met de re geering was bereikt. De staking heeft 3 dagen geduurd. BUITENLAND. In het jaar 4920 zijn ongeveer 2600 nieuwe postzegels verschenen. Europa met de vele revoluties, volksstemmingen, bezette gebieden enz. leverde het leeuwenaandeel dezer enorme productie, n.l. 4285 ver schillende postzegels voor rekening van de nieuwe staten in centraal- en Oost-Europa komt ruim de helft van dit aantal. Slim Feiuers te Lenden aan het werk Ts Londen hebben gewapende mannen, naar het heet Sinn Feiners. te Wands worth, in het Zuidwesten van Londen, op stootjes veroorzaakt. Zij schoten op ver scheidene winkels. Een man, die met een revolver gewapend was, werd in hechtenis genomen. liet incident niet Japan. Het departement van buitenlandsche zaken heeft een formeeie betuiging van spijt van de Japansche regeering ontvangen in ver band met het doodschieten van den zee officier Langdon door een Japanschen schild wacht. Een sovjet-republiek 1 De Figaro verneemt, dat de Sjah van Perzië heeft geabdiceerd en dat men de vorming van een Perzische Sowjet-repu- bliek kan verwachten. Volgens de laatste berichten, door de zich snel het haar wat op, zette een hoed op, sloeg een dikken mantel om, als be schutting tegen de koelte van den nacht en begaf zich toen naar dek. De schemering kon elk moment aanbre ken. Thans heerschte echter nog volko men duisternis. Toen Augusta naar boven keek, ontwaarde zij slechts de omtrekken van de enorme gezwollen zeilen, want de Kangoeroe liep bij een vrij krachtigen Weste- wind onder vollen stoom en met volle ge spannen zeilen. Het was heerlijk buiten, terwijl het schip zich zoo pijlsnel voort bewoog en.de wind in het touwwerk floot. Door het grootsche van dit nachtelijk tooneel getroffen, blikte Augusta omhoog naar den hemel en zij breidde de armen uit, als wilde zij het woeste elament grijpen en vasthouden. Zulke gevoelens en gewordingen sluimeren slechts in den boezem van intellectueel hoogbe gaafde menschen en komen alleen tot uiting als het gemoed door hartstochten wordt bewogen en de natuur met haar edelste en bestgezinde kinderen stillen gesprekken houdt. Zij gevoelde dat zij op dit moment had kunnen schrijven, zóóals zij nog nimmer geschreven had. De heerlijkste ideeën doem den vóór haar innerlijk geestesoog op. Zij waande bijna.de stem van de lieve arme Jenny door de schemering weer tot haar door te hooren klinken. En zij dacht aan de uren, die zij met haar heengegane zusje had doorgebracht. Maar langzamerhand Fransche regeering uit "^baran ontvangen wordt het aftreden van den Tsjah van Perzië niet bevestigd. Alleen wordt mel5 ding gemaakt van een desbetreffend besluit van het kabinet, dat gepresideerd werd door een zekeren Sardar, die thans den titel van Saphtar draagt. Gevolgen der aardbeving. Zinkende bergen. De Daily Maik vertelt, dat de jongste aardbevingen in Zuid-Amerika die toege schreven worden aan een niveau-verande ring in het Andes-gebergte heviger waren dan de aardbevingen in 4906 die een deel van Valparaliso verwoestten. Groote bergen in de Andea zonken ge middeld 460 voet en een terrein van 7 vierkante mijl zonk drie voet.in de vallei van de Francura Rivier. Een twee mijl lange berg tusschen de rivieren Lafence en Palhuin zonk tot een* diepte van ongeveer drie meter, en men kan nu daarachter bergtoppen zien die vroeger onzichtbaar waren. Twee schepen vergaan. Het stoomschip »Evangeline«, 5000 ton groot, en de trawler vl^udhan Castlecc zijn op de kust van Bretagene vergaan. Het laatstgenoemde vaartuig is vermoedelijk met man en muis in de'diepte verdwenen. Reeds zijn bij St. Lunaire zes lijken aan land gespoeld. Geen aanval in den zin. De Russische minister van buitenlandsche zaken spreekt door middel van het Rosta- bureau tegen, dat Rusland van plan is om een nieuw offensief te openen tegen de randstaten. Achter zulke valsche be richten staat Frankrijk, dat verhindeen wil, dat de buren van Sovjet-Rusland duurzame betrekkingen met dit land aanknoopen. o Ernstige toestand in Zuid-Afrika. »Cantrals News« seint uit Johannisberg dat de toestanden in Zuid-Afrika ernstige ongerustheid inboezemen. De groote toe voer van artikelen uit Engeland, Duitsch- land, België en Japan benadeelt buitenge woon de fabrikanten van lederen artikelen en er bestaat reeds groote werkloosheid in die bedrijven. De geheele schoenenindustrie te Port Elizabeth is in gevaar. Aan den Rand is er groote toevloed van arme blan ken van de landelijke districten, maar er is gebrek aan werk door sluiting van som gingen haar gedachten van Jenny over op Eustach Meeson. En zij vroeg zich af, of hij -haar misschien na haar vertrek nog zou hebben opgezocht. Het kwam haar nu en dan voor, alsof zij hem toch niet geheel en al onverschillig was, want in zijn blik had zy iets eigenaardigs gelezen wat zij toch niet recht begrepen had. Zij voelde er spijt van, dat zij toch maar niet eenig tijding voor, hem had achter gelaten. Misschien kon zij hem van Nieuw Zeeland uit toch nog wel eens iets van zich laten hooren. Plotseling werd zij gestoord door nade rende schreden. Toen zij zich omkeerde, zag zy den kapitein voor zich. »Wat is dat nu, miss Augusta zei hij verbaasd, »wat voert gij nu eigenlijk uit! en dat op zoo'n zonderling uur 1 zijt gij bezig om het plan van een nieuwen roman in elkaar te zetten »Ja,c antwoordde zij lachend, en zij zei in zekeren zin de waarheid, »maar de voornaamste reden is toch, dat ik absoluut niet kon slapen en zoo ging ik dus naar dek. En ik vind het hier verrukkelijk mooi.« »Ja,« zei de kapitein »kunt gij iets beters en interessanters vinden voor uw romans, dan juist zulk een nacht De Kangoeroe doet wat zij kan en dat is juist een van hare kranigste eigenschappen, miss Augusta, dat zij even goed onder zeil als onder stoom kan loopen. En als er maar, zooals op het moment, een stevige bries waait, dan wil ik altijd nog eens zien, wie haar dat mige mijnen, zoodat ook daar de toestand ernstig is. Eveneens zijn de toestanden der diamantzoekers te Bloemhof en andere plaatsen allertreurigsttal van gezinnen lijden gebrek. Weeldebelasting in Amerika. Ter bestrijding van de oorlogskosten heeft men in Amerika zijn toevlucht ge nomen tot een weeldebelasting. Dat daar »wel wat in zitc, blijkt uit Amerikaansche bladen, die interessante cijfers geven. Zoo geven de Amerikaansche dames in een jaar tijds voor poeder, ronge en parfums niet minder dan 750 millioen dollar uit. Vooral de poederrekening is verleden jaar hoog geweest door het lage décoleté van hals en rug en de ontbloote armen. Aan toilletzeep is 500 millioen uitgegeven, maar enorm hoog loopt het bedrag op, dat be taald is voor persoonlijke diensten in «schoonheidssalons*:, voor manicure etc. Het wordt op 3000 millioen getaxeerd. De automobielluxe kost jaarlijks 2000 mil lioen, dure likeuren zonder alcohol 350 millioen, het rooken 2000 millioen, wed rennen en andere vermakelijkheden 3000 millioen, juweelen en dergelijke 500 millioen. Totaal becijfert men de weelde-uitgaven over een jaar in de Vereenigde Staten op 22700 millioen dollar, wat bij een belasting van 5 pGt. nog ruim een milliard dollar zou opbrengen. o IJsland zondery». Het Deensche blad »Kjöbenhavn« maakt melding van een telegram uit Reikjavik, de hoofdstad van IJsland, waarin wordt meegedeeld, dat het voornaamste bedrijf op IJsland met den ondergang wordt be dreigd wegens gebrek aan ijs 1 Dit ijs is noodig voor de verpakking van haringen, die in groote hoeveelheden uit Reikjavik. worden uitgevoerd. Door den buitengewoon zachten winter nu is er geen ijs beschikbaar. Daarom zijn dringende telegrammen naar Noorwegen gestuurd om dadelijk ijs te sturen. Bij menschen- heugenis heeft zich daar zulk een toestand niet voorgedaan. Weliswaar is er aan de Noordkust ijs in overvloed, doch er zijn geen transportmiddelen tusschen het noorden en het zuiden van het eiland. 't Ontbreekt er nog maar aan aldus schertst de «Morning PosU naar aanleiding van dit bericht dat er in de Sahara een tekort aan zand is 1 kunstje zóó schitterend nadoet en haar in haalt. Ik denk, dat we sinds vau nacht 42 uur zeventien knoopen per uur zullen hebben geloopen. Ik hoop, dat we Ker- guelenland om een uur of zeven bereiden, »Wat is dat eigenlijk voor een eiland, dat Kerguelenland vroeg Augusta. »Och, dat is een onbewoond land, dat door geen enkel schip aangedaan wordt dan alleen door den een of anderen walviscn- vaarder, die water aan boord wil nemen. Als ik mij niet vergis, dan is er een jaar of wat geleden eens een astronomische ex peditie heen gezonden om den doorgang van Yenus waar te nemen, maar de ge leerde heeren hebben er niet veel uit kun nen richten, met het oog op de zware ne vels, die er veelal hangen. Maar ik moet mij excuseeren, miss Smithers, mijn plicht roept me op een andere plaats. Goeden nacht, of liever goeden morgen.c »Een schip in 't zichtwaarna een dozijn stemmen luidkeels schreeuwden »Stuurboord - - Vlak bij stuurboord Om Godswil ?c Hevig verschrikt snelde de kapitein weg naar de commandantsrug. En op hetzelfde moment klonk het geluid van de machine- klok de stuurkettingen begonnen, door de raderen der machines voortbewogen, met dof geraas te rammelen. Wordt vervolgd). vior hst Land vai Hgisden en Altgne, de Langstraat en de Bommelenwiaril VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1