Een voortreffelijk laxeermiddel. ■waarvan de dosis.niet voortdurend verhoogd behoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemak kelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpilien. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Een botsing met de politie. Te Berlijn kwam het na een demon stralie van de vereenigde communisten, welke was belegd ter nagedachtenis van Liebknecht en Rosa Luxemburg, tot een botsing tusschen de demonstranten en politie. Toen de betoogers de baanmijl, welken de Rijksdag heeft vastgesteld, om storing zijner werkzaamheden te voorkomen, wilden betreden, stootten zij op een politie patrouille, die er zich toe beperkt had, aan de Wilhelmstrasze posten uit te zetten, ter sterkte van zes man. Ondanks nadrukkelijke waarschuwing, poogden de demonstranten het cordon te doorbreken. Nadat de politie waarschu wingsschoten had gelost, vuurde zij met scherp. Er ontstond een vreeselijke paniek. Een vrouw viel, door een kogel in de borst getroffen, ter aarde. Een man, die een schot in het dijbeen had gekregen en twee anderen, die schampschoten hadden be komen, werden in het lokaal der reddings brigade binnengebracht. De gewonden moesten later naar de >Cbarité« worden vervoerd. Tot dusverre zijn geen menschenlevens te betreuren, —o Een bomaanslag op Lenin. De Fransche bladen vernemen uit Hel- sirigfors, dat de »Iswesta« bevestigt, dat Lenin onlangs het slachtoffer is geweest van een bomaanval op zijn auto. Er werden daarbij negen personen gewond. Lenin zelf bleef ongedeerd, doch de geneeshecren hebben hem absolute rust voorgeschreven, daar zijn zenuwgestel ernstig geschokt is. De rUot-kwestie. Daniels, de Amerikaansche minister van marine heeft aan de vlootcommissie uit het Huis van Afgevaardigden bijzonderheden meegedeeld, om aan te tooneri,»dat voor de drie groote zeemogendheden het oogen- blik nooit gunstiger geweest was dan thans, om te komen tot beperking van de vloot. Generaal Biiss, voormalig Amerikaansch vertegenwoordiger in den Oppersten Raad te Parijs, deelde aan de commissie mee, dat volgens zijn meening Amerika het ini tiatief moet nemen om een conferentie over de ontwapening bijeen te roepen. Zijn on dervinding in verband met de vredescon ferentie had hem overtuigd, dat de groote mogendheden ernstig naar een overeenkomst tot beperking der bewapening verlangden. o Een wercldhaudelpaleis. Te Leipzig is een naamlooze vennootschap opgericht tot stichting van een paleis voor den wereldhandel. De bouw van het paleis za! naar schatting een milliard mark kosten. Het gebouw krijgt tien verdiepingen en zal in zijn tentoonstellingszalen ruimte bieden voor 20000 Messe-exposariteri. Bovendien zal het duizend winkels, 4000 kantoren, 2000 hotelkamers en verder beurs- en vergaderzalen, bioscopen en andere ver makelijkheden herbergen. Het paleis krijgt 5000 telefonen en een groot draadloos ontvangstation. Op de tiende verdieping komen zwembassins en een inrichting voor zonnebaden. De vennootschap heeft het gemeente bestuur verzocht haar een dicht by 't station gelegen gemeenteterrein voor dertig millioen mark te verkoopen. o Vijftig-jarig bestaan ran het Duitsche Ryk. Nationalistische vergaderingen. Berlijn, 17 Jan. Gisteren vierde men in Duitschland het 50-jarig jubileum van het Duitsche Rijk. Het geheel droeg een sterk nationalistisch karakter. Te Berlijn was de voornaamste vergadering die van den bond van Duitsche officieren en sol daten. Ylootaaubouw in Japan. Naar de «Telegraphen Union* meldt, heeft de Japansche regeering besloten tot den aanbouw van 7 nieuwe oorlogsschepen. Door bemiddeling van de Fransehe regee ring zullen 3 dezer schepen op Fransche werven worden gebouwd, terwijl de overige alle zeer waarschijnlijk op Duitsche werven zullen worden op stapel gezet. o Autt-dieven gearresteerd. Naar uit Rome werd gemeld, heeft de Italiaansche politie de hand gelegd op een bende auto-dieven, wier hoofdkwartier zich te Napels bevond. Onder de slachtoffers van deze bende bevindt zich o.a. de Fran sche gezant te Rome, wiens auto een veer tien dagen geleden gestolen werd. De aanvoerder van de bende, die met nog vijf andere bandieten gearresteerd is, is de eigenaar van een bekende garage te Napels. o Het standbeeld ran këiser Frans Joief. Te Sekerjan bij Mies (in Boheme, half weg tusschen Pilsen en de Duitsche grens) hadden de bewoners het standbeeld van keizer Frans Jozef, dat weggenomen was, weer op zijn plaats teruggebracht. Op last van de overheid hebben daarop militairen 't standbeeld verwoest, wat bij de Duitsche bevolking van het plaatsje veel beroering gewekt heeft. BINNENLAND. De mislukte Zaandamsche leening. Nader verneemt de »Msb.« nog dat op de 7 pCt. aangeboden leening van 2J mil lioen slechts voor f 3500 was geteekend. Een sprekender afkeuring van Zaandam's finantieel beleid is wel niet denkbaar. o in een knip met kokend water. Te Tilburg is het tweejarig zoontje van Jongbloeds in een kuip met kokend wasch- water gevallen en aan de bekomen brand wonden overleden. o Moord Uit het Eindhovensch kanaal, onder Geldrop, is het aan handen en voeten ge bonden lijk opgedregd van den heer Levano uit Eindhoven, firmant in de bekende ex port-slagerijen Wijnbergen en Levano te Boxtel. De politie onderzoekt deze zaak. Uit een uitvoeri| relaas van het »E. D.« blijkt dat ter zake van het aan handen en voeten gebonden lijk van den fabrikant L. in het kanaal te Geldrop niet aan moord behoeft gedacht te worden. Zijn fiets en opgevouwen overjas lagen op den kant. Berooving bleek niet in het spel te zijn, want op het lijk werd nog gevonden een portemonnaie met inhoud, horloge met ketting, ringen enz. Her horloge stond stil op 9 uur, zoodat de verdrinking op dat uur wel zal hebben plaats gehad. Wat later de gedachte aan moord deed verminderen, was vooral de wijze waarop de polsen aan elkaar gebonden waren. De eene pols was n.l. meerdere malen met touw omdraaid, doch de andere slechts eenmaal. De verbinding kon dus best door den drenkeling zeiven zijn aangebracht en den knoop gelegd met behulp van den mond. Het is gebleken, dat de heer L. den laatsten tijd veel getobd had over finan- cieele moeilijkheden in verband met zaken. Het fortuin dat hem tijdens den oorlog gunstig was geweest, scheen hem verlaten te hebben en daarom ook had hij eindelijk zelfs zijn huis moeten verkoopen. Ook omstandigheden van anderen aard namen zijn denken in beslag. De heer van L. was 52 jaar oud, ge huwd en vader van twee volwassen kin deren. Verborgen gedistilleerd. Men schrijft uit Maastricht: Door politie en rijksambtenaren worden zoowel hier te Maastricht als in omliggende gemeenten bij particulieren huiszoekingen verricht naar gedistilleerd, hetwelk zonder de vereischte dekkingspapieren is ingesla gen. Bij J. J. te Puth Schinnen werd 80 liter in den grond verborgen gevonden/ In Geleen, Hoensbroek, Vaals en Sittard, werden bij verschillende particulieren, die drank van eenige slijters in depót hadden genomen, partijtjes gedistilleerd in beslag genomen. Telkens werd tevens proces verbaal opgemaakt. o Schuit gezonken. Vader en kind verdronken. Een zandschipper, varende van de zan derij «Twistduin*, te Noordwijkerhout naar Leiden, is in de Leidsche trekvaart, nabij de Piet-Gijzenbrug met een geladen schuit omgeslagen. De schipper en zijn zoontje zijn verdronken. Hij laat een vrouw met acht kinderen achter. De schuit is ge zonken. De lijken zijn 's avonds opgehaald. o Brandstichting. In verband met den brand in een ma- nufacturenmagazijn aan de Prins Willem straat te Scheveningen is het echtpaar F. aangehouden, verdacht van brandstichting. Er zijn door de brandweer eenige zeemlee- ren lappen en turven gevonden die naar petroleum rooken. o Gebrek aan leerkrachten. Tewerkstelling van gepensioneerden. Een 74-jarig gepensionneerd onderwijzer te Brielle, die reeds 9 jaar geleden den dienst verliet, ontving van het gemeente bestuur aldaar het verzoek, om zich Vveer als tijdelijk onderwijzer beschikbaar te stellen. Tunult en obstructie in den Amster- dauschen Raad. Over de Woensdagavond gehouden zit ting van den Amsterdamschen gemeente raad schrijft het >Hbld.« 's Avonds is het weer liefelijk toegegaan. Het is nu erger geworden dan ooit te voren. Het spelletje met de werkloozen is den communisten laatst uitstekend bevallen. Nu probeerden zij het weer te doen, en dienden aldoor maar moties en «interpel- latiec-aanvragen in, ofschoon er niets te be handelen viel. De burgemeester trachtte de agenda af te werken, en een verschrik kelijk spektakel was het gevolg. Eerst hielden zij zich nog een beetje kalm, zoo lang de niets-beteekenende interpellatie van Lisser over zuster Dirkzwager aan den gang was daarna werd het een helsche janboel, die «obstructe* moest voorstellen. De herrie was onbeschrijfelijk. Op een oogenblik stonden de burgemeester en Lis ser zóó tegen elkaar in te schreeuwen, dat hooren en zien verging. De heer Tellegen had iets gezegd van «de fractie, die hier den boel in de war tracht te sturen*, en dat was het sein tot den opstand. De zitting moest worden geschorst en de pu blieke tribune ontruimd. Onder het ver trek riep een van de heeren «Dat heet de belangen van 600.000 menschen be hartigen Een gekkenhuis is er niets bij. En de man had schoon gelijk. Een halve eeuw verschil. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdagmorgen te Sneek het huwelijk vol trokken tusschen een 67-jarig rnan en een 17-jarige. De bruidstoet werd geopend en gesloten door een groote schare, die allerlei liedjes zong. Duitsche ouderwijsers naar euie Oost. Weltevreden. De Regeering is voor nemens 200 Duitsche onderwijzers te en- gageeren, ten behoeve van het Indo Onder wijs, na 6 maansche vooropleiding in Holland en ter bestudeering der Holiandsche taal. o Verlaging der beurtbevrachtlngen. De schippers confereeren met den minister. Amsterdam, 47 Jan. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zijn met ingang van Zaterdag jl. de beurtbevrachtingen op de Amsterdamsche schippersbeurs met 30 pCt. verlaagd. In verband hiermede heeft de Centrale Schippersbond een audiëntie aan gevraagd bij den Minister van Landbouw. Vossen op de Veluwe. In de omstreken van Vaassen en Gortel heeft men groote overlast van vossen. Het is geen zeldzaamheid, dat er in een etmaal tientallen kippen en kuikens worden weg gehaald. Zelfs overdag ziet men soms vossen. Politie gemolesteerd. Te Oss is de politie gemolesteerd. De 30-jarige J. van Bergen werd daarbij door een revoherschot van politiezijde in de hartstreek getroffen. Hij overleed eenige uren daarna. Nederlaudsche hulp voor Oostenrijk. Aan het Ned. Tel. Ag. wordt uit Parijs geseind De voedselvoorziening van Oostenrijk zal verzekerd zijn tot April a.s., dank zij een levering door Nederland van 60.000 ton graan. De Oostenrijksche regeering zou bovendien een Nederlandsche bank hebben gevonden, die bereid is haar een voorschot te geven van 8 millioen gulden, op onder pand van verschillende buitenlandsche effec ten. Men meent te weten, dat met dit voorschot, toegestaan door de Rotterdamsche Bank, de Oostenrijksche regeering tot Juli a.s. gered is. o Een voordeellge commensaal. Een te Zaltbommel aangehouden porte- feuille-digf, die in militaire kleeding rond liep, blijkt de dader te zijn van heel wat meer diefstallen dan aanvankelijk bekend was. Bij den commissaris van politie te Zaltbommel komen nog steeds berichten in over door hem in kosthuizen gepleegde diefstallen. Door het lezen van het krantenbericht kwam een Haagsche commensalenhoudster te weten, dat de aangehoudene ook bij haar 3 maanden geweest was. Sedert eenige dagen was hij spoorloos verdwenen. Toen zij haar geld eens ging natellen, merkte zy dat hij ongeveer f 200 meege nomen had. Elders heeft hij kasten opengebroken en horloges gestolen. o Een sneeuwwolkbreuk. Terwyl Donderdagnacht te Heerenveen een zoo geweldige sneeuwstorm woedde dat de torenuurwerken er van bleven stil staan, is te Akkrum op 2 uur afstand bijna geen vlokje gevallen. o PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Het echtpaar Braat-Dukino hoopt 1 Febr. zijn gouden huwelijksfeest te vieren en naar we vernemen, zal de Putterstraat deze gebeurtenis niet onopge merkt laten voorbijgaan. Door den sterken westenwind is het water voor de stad zoo hoog opgeloopen, dat deuiterwaarden blank staan en het overzetten naar Nederhemert veel last on dervindt. Onze vroegere stadgenoot, dhr. A. Vos, thaus klerk op het kantoor der Rijks belastingen 3e klasse te Oosterhout, is met ingang van 1 Maart, uit 17 sollicitanten, in gelijke betrekking benoemd op het kan toor 1ste klasse te Scheveningen. Een mooie promotie dus. Na veel gemopper van de zijde der verbruikers hebben de melkboeren den prijs van hun artikel verlaagd, zoodat de melk thans 20 ct. p. L. kost nog een kloeke prijs. Almkerk. Naar wij vernemen zal Dr. Montijn Predikant der Ned. Kerk. alhier op Advies van zijn geneesheer zijn Predik ambt neer leggen. Overeenkomstig den eisch zijn de 11 leden van den Raad dezer gemeente bij vonnis van het Kantongerecht te Heus- deri terzake overtreding der Arbeidswet persoonlijk veroordeeld tot 280 geldboeten van 50 centen Subsidair 280 dagen hechtenis. Aan den Heer A. v. d. Kaaden student aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is by Kon Besluit van '10 dezer de bronzen Eere Medaille voor menschlievend hulpbe toon toegekend. Genoemde Heer redde in het najaar van 1920 een drenkeling te Arkel met levensgevaar. De timmerman J. Straver werk zaam zijnde aan een in aanbouw zijnde huis van de St. Antouius-stichtmg alhier, kwam van een steiger te vallen en bezeerde zich zoo dat hij naar zijn woning moest vervoerd worden. Reeds herhaalde malen is het voor gekomen, dat sommige baldadigen jongens dezer gemeente die zelfs den leeftijd van de rijpere jeugd reeds lang zijn overschre den zich des 's avonds bezig houden met een hekje of deur te verplaatsen of een fietsband leeg te laten loopen enz. enz. Het is te hopen dat de politie hun spoe dig van die kwaal moge genezen. Zondag j.l. werd door een jongen uit baldadigheid een Benzinemotor in wer king gesteld welke geplaatst was in een schuur. Een voorbijganger wist de machine spoedig tot staan te brengen. Door de gemeente politie is van een en ander pro cesverbaal opgemaakt. Aalst. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Sommelsdijk door ds. E. V. J. Japchen alhier. Beneden Langstraat. Al is de brand- stoffennood op het hoogst geweest, toch wordt het brandhout nog zeer goed be taald. Het vijf en zesjarig schaarhout brengt tenminste nog driemaal zooveel op als in gewone tijden. Bij de verpachtingen van masthout worden eveneens nog hooge prijzen gemaakt, wat zijn oorzaak hierin vindt, dat bij den boer ook de voorraad heining- en gerief hout is uitgeput, terwijl door de groote opruiming van mastbosschen in de allerlaatste jaren vooral, het aanbod niet zoo groot is. Dnssen. Ds. P. V. van Steijn Callen- fels, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Helenaveen. Dranen. Alle mandenmakers hier zijn werkloos. Op de schoenfabrieken zijn vele ontslagen. De overigen werken halve weken. De gemeente verschaft werk aan werk loozen op de heide. Drongelen. Op verzoek van vele pachters van dijken en kaden en andere perceelen langs de Bergsche Maas, die gebruikt worden als weiland, zal door de heeren C. G. Nieuwkoop en J. A. van Campen alhier eene vergadering belegd worden op 21 Jan. v.m. 11 uur te Waal wijk in 't hótel «de Twee Kolommen*. Onderwerp Onderhandsche inhuur der perceelen. Zie achterstaande advertentie. Doeveren. Door Ds P. Nauta werd Zondag van den kansel bekend gemaakt dat Z.Eerw. bedankt heeft voor het beroep naar Kerkrade. De Gemeente zong daarop haren be minden Herder en Leeraar toe de bede uit psalm 434 vers 3. Gender en Alhier hoopt op Donder dag 20 Jan. 's avonds 6.30 uur op te treden in de Ger. Kerk, Ds. van Lummel van Zuidland. Zijne Eerw. hoopt alsdan een propagandarede te houden voor de Jongelingsvereen, op Geref. grondslag, welke rede getiteld is «Met een onwankelbaar hart.* Niemand verzuirae dit onderwerp bij te wonen. 's Gravenmoer. Op Woensdag 26 dezer, des avonds 6.30 uur, zal ten ver zoeke van de Chr. Jongelingsvereeniging in de Geref. Kerk alhier, de heer Von Galembos, Hongaarsch predikant, spreken over het communisme in Hongarije. On getwijfeld staat dezen zeer begaafden spre ker een talrijk gehoor te wachten. De Chr. Zangvereeniging «Halleluja* houdt deze week Woensdag haar jaarlijk- schen teeravond met leden, begunstigers en kerkeraad. Meeuwen. Loop der bevolking in 1920. Op 1 Jan. 1920 bedroeg de bevolking 441 m. en 411 vr. totaal 852. Ver meerdering door geboorten met 6 m. en 8 vr. totaal 14, door vestiging met 20 m. en 13 vr. totaal 33. Vermindering door overlijden met 2 m. en 4 vr. totaal 6, door vertrek met 31 m. en 50 vr. totaal 81. Totale vermindering alsdan 14 m. en 26 vr. totaal 40. Op 1 Jan. 1921 bestond de bevolking alsdan uit 427 m. en 386 vr. totaal 813. Aantal levenloos aangegeven 2. huwelyken 7. Nederhemert- Zeer zeker ten gerieve van het publiek is aan het overzetveer bij den heer J. Smits, een electrische schel aangebracht om den veerman in zijn woning te kunnen waarschuwen. Vooral 's avonds is dit voor het publiek zeer gemakkelijk. Een woord van lof mag in deze aan den veerman niet onthouden, door wiens be moeiingen bedoelde schel is aangebracht. Raamsdonksveer. De aangekondigde Tooneeluitvoering van het Oosterh. Tooneel gezelschap kan niet doorgaan en is uitge steld tot Woensdag 26 dezer. Als Voorz. van het Bestuur der Ned. Herv. Scholen werd herkozen de Eerw. Heer Ds. de Graaff en als Vice- Voorz. dhr. J. G. Knaap. Sprang. In haar vergadering van j.l. Zaterdag besloot de Raad dezer gemeente met algemeene stemmen tot de wachtgeld regeling toe te treden. Naar wij vernemen heeft de heer Gramée alhier wegens verschil van mee ning met het bestuur en leden, als Dir. der Chr. Zangvereen. «Excelsior* alhier bedankt. Donderdagavond gaf de Chr. Zangv. «Halleluja* van Loon-op-Zand in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier eene welgeslaagde uitvoering. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Waspik. Naar wij uit goede bron vernemen is aan de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek «Nooit Gedacht* alhier, con sent verleend tot het uitvoeren van 99.000 Liter volle melk naar het buitenland. Tot Voorzitter van het bestuur^van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek alhier is benoemd de heer J. Schoenmakers te Raamsdonk. De prijs van het hooi is thans ge daald tot f 24.per 500 K.G. Voor vele landbouwers, die enkele weken gele den nog f 60.per 500 K.G. konden krijgen een flink schadepostje. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werd ingebroken in de woning van den heer W. Heesters alhier. Ontvreemd werd een groote partij manufacturen ter waarde van ongeveer f 1200. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Zondagmorgen half twaalf had eene buitengewone algemeene vergadering plaats van het Kruisverbond St. «Bartholomeus* alhier. Aan den scheidenden voorzitter, den heer H. K. Conradi, werd een gouden insigne aangeboden. Tegen de annexatie dezer gemeenten met de naburige gemeenten Raamsdonk, Geertruidenberg en Made zal een heftig protest opgaan. Zondag speelde onze voetbalvereni ging een vriendschappelijken wedstrijd tegen Sparta* uit Geertruidenberg. Uitslag 20 in het voordeel van «Brabantia*. Woudrichem. Alhier bestaat een groot bedrijf in den handel van kleine zoetwater- visch. Uit het geheele land wordt de kleinste visch gekocht en aldaar geschrabd. In 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2