r SENORIO de 10 cents sigaar, MAGAZIJH J Bij dit nr. behoort eeo bijvoegsel. Rook ons SUCCESMERK, Tel. lat. 412. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH, Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4054. Zaterdag 22 Januari. 1921. li UI LH ANN'S Heeren- en Kiiiilerkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. jmm: Oud-Eollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GHEEtO ZILYER - ALPACCA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: pfer 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. s» BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nadat Péret Zaterdagmiddag aan pre sident Millerand had medegedeeld, dat hij niet had kunnen slagen met het vormen van een nieuw Fransch ministerie, is Briand als kabinetsformateur aan het werk getogen, met het gevolg, dat hij de nieuwe regeering by elkaar had. Zijn nieuwe ministerie wordt ook door de partyen die Leygues omver hadden geworpen, met slechts matige geestdrift begroet, omdat er behalve Briand, die de leiding en de porte feuille v. buitenlandsche zaken neemt, weinig markante politieke figuren deel van uitmaken. Al3 Millerand metterdaad bekeerd is tot een inschikkelijke politiek tegenover Duitsch- land in de twee groote vraagstukken van schadevergoeding en ontwapening, is Bri and, naar men verwachten mag, de ge schikte man om die politiek uit te voeren, hoewel het votum van de Fransche Kamer tegen Leygues, als aansporing tot kracht toeren, dan een stoot in de luirnte blijft. Briand zal als er varen parlementair tacticus de Kamer duidelijk hebben te maken, dat de oude wijn in nieuwe vaten, dien hij haar aanbiedt, heel iets anders is dan de wijn-met-water van het merk Leygues. Alleen de aanwezigheid van Poincaré zou het teeken van een nieuwen koers geweest zijn en juist zijn ontbreken in het nieuwe mininisterie is het opmerkwaardigste ver schijnsel in de oplossing van de crisis. De conferentie van den Oppersten Raad zal een klein uitstel ondervinden, omdat Briand eerst zijn program ontvouwen en de Kamer daar haar meenirig over zeggen moet. Op de byeenkomst van den Oppersten Raad zal, naar men uit Parijs meldt, be halve de ontwapening van Duitschland en met name die der burgerwachten, het vraagstuk der schadeloosstellingen en de Oostersche kwestie, door Lloyd George ook het vraagstuk der internationale credieten te berde worden gebracht, als daar ten minste tijd voor is. Wellicht zal tevens den nood van Oostenrijk ter sprake moeten komen. De bijeenkomst van den Opper sten Raad is op a.s. Maandag bepaald. Na het wanhopige gebaar, dat de Oos- tenrijksche regeering gemaakt heeft toen zij bekend maakte, dat zij aan het eind van haar middelen en van plan was om het land over te dragen aan de commissie voor herstel uit de geallieerden, schijnt er nu toch iets te zullen gebeuren om Oos tenrijk te redden. De gemeente Weenen gaat, volgens een Zondag ontvangen bericht, een internationale leening uitgeven om in den ergsten en dringendsten nood te voor zien, waarbij men vooral op de hulp van Amerika rekent. De bedoeling is vermoe delijk, om deze schuld, waarvan een ge deelte op korten termijn aangegaan wordt, te regelen zoodra het plan van de inter nationale commissie om Oostenrijk met een leening van 50 millioen p. st. te helpen, haar beslag heeft gekregen. Laat men Oostenrijk aan zijn lot over, dan kan het landje enkel een haard van het commu nisme en een bedreiging voor het bestaan van de nieuwe staten eromheen worden. Het reddingswerk behoeft dus geenszins om altruïstische redenen te geschieden. De [geallieerden kunnen zich ook moei lijk aan het meedragen van de verant woordelijkheid voor dezen toestand ont trekken, daar zij het land door den vrede van St. Germain zoodanig besnoeid hebben dat het moeilijk meer zonder de hulp van anderen op zichzelf kan bestaan. Ofschoon te Parijs beweerd wordt, dat de Opperste Raad het schadeloosstelling- vraagstuk opnieuw verdaagd zal worden bij gebrek aan voldoende inlichtingen over den economischen en financieelen toestand van Duitschland, herinnert de vLokal-Anzeiger® eraan, dat Duitschland volgens het verdrag van Versailles 't recht heett op 1 Mei a.s. het heele bedrag te kennen van wat de geallieerde regeeringen het als oorlogslast opleggen. Anders heeft het Duitsche rijk geen toekomstige basis voor het ordenen van zijn financiën. Seydoux, de Fransche ge delegeerde te Brussel, heeft voorgesteld om vooreerst van de vaststelling van dit totale bedrag af te zien, en in plaats daarvan voorloopig genoegen te nemen met een jaarlijksche aflossing van 3 millioen gouden marken gedurenden den tijd van vijf jaar. Van Duitsche zijde is dit voorstel als te exorbitant van de hand gewezen en tege lijk in het licht gesteld dat, wanneer Duitschland afstand deed van zijn recht om hot totaal van zijn schuld met 1 Mei te vernemen, de Entente tegemoetkoming zou moeten betoonen in een aantal andere kwesties. Het denkbeeld van termijnbe talingen gedurende vijf jaar was daarmee echter niet van de baan. Men weet dat na de conferentie de onderhandelingen nog in vertrouwelijken vorm zijn voortgezet, daarbij is het oude plan ter sprake geko men om. de betalingen niet in contanten, maar in den vorm van goederen te doen geschieden, en de schrijver in de Lokal Anzeiger verneemt nu, dat die besprekin gen »tot een lichte toenadering tusschen de standpunten van weerskanten hebben geieid, die misschien den grondslag kan vormen voor verdere onderhandelingen te Brussel.c In dit stadium komt de kwestie dan voor den Oppersten Raad, die Maan dag te Parijs bijeenkomt. Zijn de defini tieve voorstellen van de Entente aanneme lijk, dan zou de Duitsche regeering bereid zijn, om er ernstig over te onderhandelen. Aan Duitschen kant stelt men zich einde lijk de uitvoering van de verplichting tot levering van goederen aldus voor, dat Ame rika credieten zou verleenen voor de ver schaffing van grondstoffen aan de Duitschen nijverheid. De bijzonderheden van de re geling zullen natuurlijk aan de conferentie te Brussel overgelaten worden. Een draadloos bericht uit Moskou be strijdt ten stelligste de verspreide geruchten als zou Rusland voornemens zijn om in het voorjaar een nieuwen aanval in Westelijke richting te ondernemen. De Russische regeering heeft officieel aan de regeeringen van Estland, Letland en Roemenië meege deeld, dat zij geen aanvalsbedoelingen jegens die landen heeft. De Russische afgevaardigden ter vredes conferentie te Riga hebben aan de Pool- sche afgevaardigden te verstaan gegeven, dat Rusland vrede verlangt en geen oor- logshedoelingen ten opzichte van Polen heeft. Ondanks de menigvuldige uittartingen, volgt Rusland jegens Georgië een gestadige vrede lievende politiek. Alle geruchten, die ver spreid worden over Russische aanvalsplan nen gaan uit van vijanden der Sowjet- republiek. Ruslands eeriig verlangen is om, gelijk het achtste sowjetcongres heeft uit gesproken, alle krachten aan te wenden om het land economisch weer op de been te helpen. BUITENLAND. Duitschlands nakoming van het vredesverdrag. Tot dusver heeft Duitschland ter nako ming van de verplichtingen van het vre desverdrag en de daaraan verbonden over eenkomsten meer dan 21 milliard aan goud betaald, waarin is begrepen de uitlevering der koopvaardijvloot ruim 7 milliard, rollend spoorwegmaterieel meer dan milliard, kolen en cokes ongeveer 656 millioen, jijks- en staatseigendommen bijna 4| milli ard, achtergelaten goederen 2J milliard en verder aan onkosten, die volgens art. 235 van 't vredesverdrag uit de eerste 20 milliard gouden marken betaald mogen worden voor invoer van levensmiddelen en grondstoffen twee en een kwart milliard, en voor de bezetting van het Rynlar.d 450 millioen enz. Het bedrag aan papieren geld, dat in het buitenland in omloop is, wordt op 70 milliard geschat. 0 Groote aardbeving in Albanië. Aardbevingen in Albanië verwoestten Tepelini, El Bassan en 15 dorpen totaal. Het aantal slachtoffers bedraagt meer dan 30.000. De Albanische regeering, gesteund door het Amerikaansche Roode Kruis poogt het lijden der slachtoffers te verzachten, doch door den omvang der ramp gaat zulks boven hun krachten. 0 Ernstig spoorwegongeluk. Aan »Berlingske Tiiende® wordt uit Helsingfors geseind Een ernstig spoorweg ongeluk is gebeurd op de lijn tusschen Luga en Koskorof, Een lading benzine, bestemd voor boeren, en welke zou worden geruild tegen graan, ontplofte in den trein. Van de 82 personen, die zich daarin be vonden, zijn er 68 omgekomen. 0 Krijgsgevangen Polen. Uit Moskou wordt gemeld dat zich ongeveer 25.000 Poolsche krijgsgevangenen in Russische kampen bevinden, onder wie communistische propaganda wordt gemaakt. Koniug Albert naar Spanje. De koning en de koningin van Belgie vertrekken 31 Januari uit Brussel naar Spanje. Jaspar, minister van buitenland- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. sche zaken, en markies De Villabar, gezant van Spanje te Brussel, zullen hen verge zellen. De roodc terreur. Van de Russische grens wordt gemeld Naar de »Novaja Ruskaja Shien® be richt, werd de opstand in het district Balta bloedig onderdrukt. De dorpen werden geheel vernield en meer dan 2000 per sonen terechtgesteld. De vlucht van het zesde roode leger. Uit Helsingfors wordt aan »Berlinske Titende geseind, dat volgens de bolsjewis tische bladen het zesde roode leger, dat bij de grenzen van Estland lag, naar het binnenland van Rusland is gevlucht. De soldaten van dit leger moeten aan het muiten zijn geslagen. 0 Groote sommen verwed. Uit Baltimore wordt gemeld, dat het wedden bij paardenrennen daar het afge- loopen race-seizoen een grooten omvang heeft aangenomen. Op de vier renbanen in den staat Maryland is dit seizoen voor een totaal bedrag van 50.000.000 dollar verwed. Militaire begraafplaats. De bladen melden dat volgens een officieele statistiek er in West-Vlaanderen 316 militaire begraafplaatsen zijn, waar 480.000 Engelsche soldaten liggen. Bij Ieperen liggen 19.000 Franschen en te Poelcapelle 1000 Amerikanen. 0 d' Annunzio naar Frankrijk. De bladen melden uit Triëst, dat d'An- nunzio deze week Fiume zou verlaten, voorzien van een paspoort voor Zwitserland, Griekenland of Frankrijk. d'Annunzio zal zich vestigen in een dorp in de nabijheid van Parijs. Hij heeft aan de gewezen vertegenwoordigers - van het Fiumeesche regentschap 'n verklaring doen toekomen in hetwelk hij hun verzoekt om te willen afzien van elke poging om beroe ring te verwekken. 0 Een steker. De Parijsche bladen maken melding van het optreden van een »steker«. Zonder eenig motief heeft dezer dagen een slecht gekleed individu op den boulevard Bessières een jongen van 12 jaar en een jonge dame met messteken verwond. De politie, die gelooft met een krank zinnige te doen te hebben, is nog niet geslaagd den man te grijpen. 0 Een rooversfamilie. In verband met een drietal inbraken is te Parijs de geheele familie Zambeau door de politie gearresteerd. De vader Jan Zambeau, oud 61 jaar, Marie Javol, 70 jaar oud. Zijn zoon Charle en Marie Glatigny, 40 jaar oud en hun zoon André, 16 jaar oud. De familie heeft een 20tal inbraken en diefstallen op haar rekening staan, welke tot nu toe nog onopgehelderd zijn gebleven. 0 Loonsverlaging. Uit New York wordt het volgende ge meld De arbeidsloonen in talrijke indus- trien worden gereduceerd met name in de textielindustrie met 22B pc. De ar beiders schikken zich over het algemeen in de nieuwe toestanden, daar zij beseffen dat het eenige alternatief de sluiting is van de fabrieken. Nochtans zijn er hevige protesten. Er is een aanmerkelijke prijs daling in de eerste levensbehoeften. De Ver. Staten hebben meer dan 2 millioen werkloozen. BINNENLAND. Malversatie aan een Bank. Aan het bijkantoor te Den Haag van een Amsterdamsche Bank zijn verduiste- DRAAGT (s or inch cm. ringen en ernstige knoeierijen ontdekt. Hoe groot het ontvreemde bedrag is, kon zegt d'e Avp. nog niet worden medegedeeld, maar wel staat reeds vast, dat geen der cliëntele schade zal lijden, wijl het verlies door verzekering is gedekt. Een van de chefs, de schuldige, is in hechtenis genomen een ander is in ver band met deze verduistering ontslagen. 0 Geen nieuwe dienstregeling. De nieuwe spoorboekjes, die vermoede lijk aan het einde van deze maand zullen geen nieuwe dienstregeling bevatten, doch slechts de kleine wijzigingen die sinds het verschijnen der vorige boekjes tot stand kwamen. De nieuwe Zomerdienstregeling zal wor den ingevoerd op 1 Juni a.s. Op dien da tum zal op het geheele Europeesche con tinent een nieuwe spoorwegdienstregeling worden ingevoerd, waartoe op de laatste lijk gehouden interuationale spoorwegconfe- reritie te Bern werd besloten. Een dievenbende op het spoor. In den laatsten tijd werd het Zuiden van Limburg onveilig gemaakt door een dievenbende. Men deed alle moeite de daders te ontdekken, doch te vergeefs. Dezer dagen grepen spoorwegmannen twee Duitsche jongens, die in een bagage-wagen waren gedrongen en daar bezig waren te plunderen zooveel ze konden. Bij onderzoek bleek, dat deze beiden behoorden tot de beruchte dievenbende en in opdracht van hun »leiders« gehandeld hadden. Men hoopt nu deze leiders, benevens de overige leden der bende spoedig in handen te hebben. 0 De Belgische spionnagezaak. De opperwachtmeester-commandant der Belgische gendarmen, Stambrouck uit Es- schen, die voor eenigen tijd onder Roosen daal werd gearresteerd onder verdenking van spionnage ten behoeve van België en sedert dien in het Huis van Bewaring te Breda in hechtenis werd gehouden, is thans naar De ^Grondwet® meldt vrijge laten. Hij begaf zich onmiddelijk naar Esschen, waar hem een feestelijke ontvangst werd bereid. 0 Ouder den trein. De stationsarbeider Kuipers is nabij het station Abbekerk-Lambertschaag door een markttrein overreden en gedood. De rangeerder Telman uit Borne ge raakte te Hengelo onder den trein. Een arm en een been werden hem afgereden. 0 Nederlander in den Engelschen adelstand verheven. Naar men verneemt is de heer H. W. A. Deterding, directeur-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij. in den Engelschen adelstand ver heven, wegens zijn verdiensten jegens het Britsche rijk gedurende den oorlog. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat ei de 6oniiiieleF;waard v a»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1