L J Book on. SUCCESMER MAGAZIJN Tel. iat. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, SEN0RI0 de 10 .ent. sigaar, FEUILLETON. Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No, 4058 Zaterdag 5 Februari1921. Kim rkleeding- UND VAN AITENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent; Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, s/garetten, tabak. BUITEN LANDSCH OVERZICHT De Duitsche bladen verklaren eenstem mig dat Duitschland de vastgestelde som men der schadevergoeding nooit zal betalen omdat het ze niet betalen kan. Er is niet eens een poging gedaan om te bewijzen, dat de thans ge vorderde sommen in overeenstemming zijn met de schade, die de oorlog aan de entente-staten heeft toegebracht. De Frankf. Zeitung bestempelt het voorstel van de commissie en de uitvoerrechten als onaan nemelijk en onuitvoerbaar, en acht 't beter van fantasie tot de werkelijkheid terug te keeren. Het voorstel vormt, volgens den minister ven buitenlandsche zaken, Simons, geen geschikten grondslag voor verdere onderhandelingen. Er komen nadere on derhandelingen te Brussel en Londen. Tot een kabinetscrisis is het iri Duitsch land niet gekomen. De regeering wil den draad van de onderhandelingen niet plot seling afbreken. Hst Duitsche bezwaar is dat de geallieerden van de deskundigen wilden weten wat Duitschland betalen kon om dan de som te bepalen, maar dat zij eerst de som hebben bepaald en de des kundigen hebben uitgenoodigd aan te too nen, hoe Duitschland haar kan betalen. Alles is in den war geloopen. Te Londen zal men onderhandelen over de wijze van betalen, maar allicht zal het debat ook loopen over de grootte van de termijnen. Misschien moet men elk jaar over eiken HET TESTAMENT MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 20) Alle pogingen waren echter vruchteloos, al ware het alleen ten gevolge van den dikken mist en buitendien ook, daar de golfslag het onmogelijk maakte, verder dan op twintig pas te kunnen onderscheiden, Ook kon, bij den flinken wind, die er woei en bij het wilde gebruisch der golven, hun stem onmogelijk op eenigen afstand wor den gehoord. Het kan oss dus niet ver wonderen, dat de booten, ofschoon op dit moment nauwelijks een halve mijl van el kander verwijderd, elkander niet ontmoetten, doch elk een afzonderlijke richting insloe gen. De boot, waarin zich Lady Holm- hurst bevond met een twintigtal andere passagiers, alsmede met den tweeden offi cier en een bemanning van zes matrozen, had ook de Kangeroe zien zinken, vischte daarna een der schipbreukelingen op en zette toen koers naar Kerguelenland, in de meening dat zij de eenige geredden waren, die van de noodlottige ramp zouden kun nen getuigen. Voor het vallen van den avond werden zij door een walvischvaarder opgemerkt en aan boord genomen. Zij volgenden termijn opnieuw onderhandelen, en dan wordt de geschiedenis vermoeiend. De eenige practische oplossing is dat Duitschland zoo gauw mogelijk vergoedt wat het meent te kunnen betalen. Dat bedrag wordt dan in mindering gebracht en het toonen van goeden wil maakt dat nie mand meer over sancties spreekt. Zoo kan het doorgaan, tot het aangezicht van de wereld allengs verandert De deugdelijk heid van een vordering hangt rechtstreeks af van de macht van den eischer om zijn schuldenaar te dwingen. Hoe groot zal die macht na 42 jaar nog zijn Zelfs het goedgeloovige kiezersvolk moet aarzelen hierop een stellig antwoord te geven. De Fransche bladen zijn algemeen ver heugd over het geslaagde einde van de conferentie van Parijs die de nauwe eens gezindheid en overeenstemming tusschen de geallieerden bezegelt in de kardinale kwesties van de vergoeding en de ont wapening, welke geregeld zijn op buiten gewoon practische en stellige wijze. Zij uiten hun groote erkentelijkheid voor Biiand, wiens flinkheid en soepelheid er zeer toe hebben bijgedragen, om de eenheid van front in den vrede te herstellen, voor Millerand, die Briand met zijn gansche gezag voor Dourner, die de nooden van Frankrijk vertolkte en voor Loucheur, wiens technische vastheid in het bijzonder ge waardeerd is. De bladen zijn cok zeer dankbaar jegens Lloyd George, die den financieelen toestand van Frankrijk en de andere geallieerden begrepen heeftdeze laatsten erkenden de rechtmatigheid van de Fransche eischen. zeilden daarmede naar Albany, aan de kus* van Australië. Van hier zond men tele" grafisch bericht van het ontzettende voor val naar Engeland en Lady Holmhurst, die thans weduwe geworden was, alsmede de andere geredde vrouwen keerden daarop naar haar land terug. De opvarenden van de andere boot staar den echter elkander met angstig gelaat aan, tot Johannie, die er alles behalve goe de manieren op na hield, met een ruwen vloek voorstelde om verder te gaan. Bill stemde daarmede in en men heesch dus de zeilen. Onder dezen arbeid, maakte Augusta den beiden matrozen opmerkzaam, op hetgeen de kapitein even na de botsing had verteld dat men zich namelijk in de nabijheid van Kerguelenland bevond hoog- tens op een afstand van zestig zeventig zeemijlen. Daar zij een kompas aan boord hadden en wisten welken koers het schip had gehad, zetten wij zooveel zeilen bij, als het kleine vaartuig bij den stevigen westenwind kon verdragen. Den ganschen dag voeren zij zoo over den Oceaan, zon der echter een enkel levend wezen op te merken, totdat tenslotte de nacht aanbrak. Gelukkig hadden zij een zak met bis cuits en een vaatje drinkwater aan boord helaas echter ook een vat met rum, op hetwelk de beide zeelui, Johannie en Bill, natuurlijk voor zichzelveri beslag leg den. Hoe koud en hoe nat ook door de golven, die telkens over boord sloegen, had den zij nu althans niet van honger en Ook de Engelsche bladen wenschen de conferentie algemeen geluk, dat zij de voronaamste kwestfe, die het tractaat van Versailles opengelaten had, geregeld heeft. Men verwacht in sommige kringen dat het thans ontworpen plan, dat de Brus- selsche deskundigen verder in bijzonder heden zullen uitwerken, den grondslag zal vormen zoowel voor de regeling van de oorlogsschulden van de geallieerden onder ling als van Europa's schuld aan Amerika. Ten aanzien van het disconto, dat aan Duitschland wordt aangeboden, bij ver vroegde betaling, voorspelt men ook, dat een eerlijk Duitschland met handelsblik niet zou aarzelen om zijn voordeel te doen met 8 pet. korting voor de twee eerste en kleine annuïteiten var. honderdmillioen pond. Als Duitschland op die manier over de brug kwam, zou het den wereld het bewys geven van zijn goede trouw en goe den wil. Maar de manier, waarop het, gelijk te Brussel door de deskundigen aan het licht gebracht is, stelselmatig de inning van di recte belastingen en zelfs de oplegging van indirecte ontwijkt, terwjjl het tezelfdertijd zijn handelswelvaart tracht te bemantelen door opzettelijk een chaotisch financie-wezen te vertoonen, zijn natuurlijk bemoedigende teekenen. Intusschen klinkt ook uit Engeland een ander geluid De Engelsche economist Keynes velt in de Manchester Guardian een ver nietigend vonnis over besluiten van Parijs, die hij «variatus op het onmogelijke« uoemt. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstelle Oud- Hollandse}/ tinwerlc. Tafel- Dessertmessejf, Fruit- Boter en Kaastrtesjes. GkKtfcO ZILVER - ALPACCA] Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikewepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70, 's-BOSCH. dorst te lijden, anders in den regel de vreeseUjkste folteringen van den schip breukeling. Toen de zon onderging haal den zij de meeste zeilen weer binnen. Maar ook de nacht, hoe langzaam ook, ging voorbij. Augusta kon nauwelijks een moment de oogen sluiten, maar de kleine Dick sliep vast en zacht, tegen haar aan geleund. Op den bodem van de boot lag mr. Meeson, wien Augusta, door medelijden gedreven de dekens had gegeven, terwijl Augusta 'zelve voor zich alleen haar wol len shawl behield. Ten slotte blonk ech ter de eerste zwakke lichtstraal in het Oosten en het daglicht schemerde aan den horizon. Augusta poogde met haar blik den nevel te doorboren. «Wat is dat vroeg zij Bill met ontroefde stem en zij wees op een donkere massa. De man richtte zijn blik er heen en riep verheugd «Hallo, land, land, daar van voreu Mr. Meeson richtte zich op de knieën op, daar hij van zwakte bijna niet op zijn beenen kon staan en keek wild om zich heen. «Goddank,» riep hij «waar is het? Is het Nieuw Zeeland Als ik daar werke lijk terecht kom, dan mag er heel wat ge beuren, vóórdat ik ooit weër mijn voet op een schip zet. Dan blijf ik ten eeuwigen dagen mijn leven in Australië slijten.» «Nieuw Zeeland bromde de zeeman. »Ben je stapelgek Dat is Kerguelenland, waar het alle dagen regent en niemand, zelfs geen neger, in het leven kan blijven. Die Manchester Guardian gelooft niet aan hun uitvoering. Een groote natie een halve eeuw in slavernij te houden, is een misdaad tegen de beschaving, die alleen met de misdaad van den oorlog te verge lijken is. De Star zegt«Twee en veertig jaar moeten wij er op voorbereid zijn onze diyidenden met de bajonet te innen. Is het, niet de moeite waard om ons zelf af te vragen, wat het netto saldo in ons voor deel zou zijn, wanneer wij na 42 jaar de kosten van de bajonet van het geheele ontvangen bedrag aftrekken De kwestie met Turkije en Griekenland moet ook nader geregeld worden. De af gevaardigden zijn daartoe naar Londen uitgenoodigd. Men moet echter, behalve met de officieele Turksche regeering ook nog rekening houden met de Turksche nationalisten. Reuter verneemt, dat Moestafa Kemal ter overhandiging aan de geallieerden een bericht naar Konstantinopel heeft gezonden, dat ais beleedigerid wordt beschouwd, t.w. dat de Nationale Vergadering te Angora de eenige gezaghebbende vertegenwoordiging van het Turksche volk is, en dat de re geering te Konstantinopel een klucht is. Moestafa voegt er aan toe, dat de uit- noodiging der geallieerde regeeringen moest worden gericht tot hem. Niettegenstaande Moestafa's houding zegt men te Londen, dat Izzet pasja te Londen zal komen als hoofd van de Turksche af vaardiging. De Britsche regeering trekt zich niets aan van de Turksche partijruzies, aangezien zij ervan overtuigd is, dat bet gezond verstand de Turken er toe z»l brenge^i hun eigen zaak in Engeland te bepleite*!. De laatste berichten toonen aan, dat de geheele ^trijdmacht van Moestafa niet groo- ter is d^n 50.000 man. Men heeft be vestiging iekregen, dat 2000 man van Moestafa's Vocpen onlangs bij Broessa over de grens zijtV gekomen. BUITENLAND. De cw-keizerlijk vloot. Volgens den Berlijnschen correspondent van de «Daily Express» is de in eigendom aan ex-keizer Wilhelm toebehooreride vloot, die bij Potsdam voor anker ligt, thans te koop. Het belangrijkste schip is het fregat «Louise», dat aan Napoleon I heeft toebe hoord en dat in 1833 door koning Wil liam 'IV van Engeland aan den koning van Pruisen ten geschenk werd gegeven. Voorts En als gij lust heb om daar te blijven, ga dan gerust je gang, want niemand zal je er ooit vandaan halen.» Een minuut of jyat later ging de zon op, en steeg de nevel op. En nu ont vouwde zich voor de opvarenden een grootsch panorama. Vóór hen werden hooge ber gen roet wit besneeuwde toppen zichtbaar. Bill wijzigde den koers van de boot een weinig zuidwaarts en zeilde een klein voor gebergte om, waar zij in een vrij rustig vaarwater kwamen. Daarop sloegen zij de noordelijke richting landwaarts in, en zagen de monding eener groote baai vóór zich, welke van alle zijden door torenhooge bergen was omgeven, de meeste zóó steil, dat zij bijna loodrecht schenen. Langs en over die rotswanden dwarrelden duizenden zeevogels. In dezen heerlijken zeeboezem zeilden zij thans binnen. Op een reeks lage klip pen, welke zij voorbijvoeren, lagen groote dieren te rusten, volgens het beweren der zeelieden, zeeleeuwen. Daarna kwamen zij een rij vooruitspringende klippen voorbij, tot dat zy op een plek naderden, waar de kust, met frisch groen gras begroeid, lang zaam klimmende was. Hier ontdekten zij tot hun niet geringe vreugde een tweetal uit ruwe scheepsplanken getimmerde hutten, welke daar op een paar schreden afstand van elkander en op een honderd pas van de kust waren gebouwd. «Kijk eens daar is dan toch tenminste een huis!» zei Johanrflfr, »al ziet 't er nu DRAAGT ItAIILUAYVs Heereii- ei omvat de vloot het weelderig gemeubelde jacht «Alexandra», aan boord waarvan de keizerlijke familie gewoonlijk de roeiwed- strijden bijwoonde en verder een roeiboot, de «Argonaut», waarin de ex-keizer zich in het roeien oefende en twee Turksche »kaïks«, rijk versierd met verguldsel, welke de sultan van Turkije indertijd aan Wil helm II als geschenk zond. o Paniek onder de Bolsjewiki. Wederom staan afdeelingen voor de stad Kief. Twee aanzienlijke afdeelingen, onder bevel van Matienko en Levisjenko hebben Jasnegorsdka, Borodianka en Dymer (in de omstreken van Kief) bezet. De opstand strekt zich thans reeds uit over een gebied van 4500 vierkante I(SM. Onder de bolsjewiki te Kief heerscht een paniek en het garnizoen bereidt zich voor op den strijd. Gepantseerde treinen zijn in de l ichting van Katerinoslaf vertrokken, terwijl een door de bolsjewiki onder de arbeidersbevolking gerecruteerd rood regi ment, om de opstandelingen te bestrijden- op hei platte land, naar de boeren is over- geloopen. In de provincie Cherson werden de Oe- krainsche opstandelingen gesteund door de Joodsche en Duitsche kolonisten. Kelen uit Engeland. Wat den uitvoer van Kolen uit Enge land betreft, blijft de eenige beperking, dat de districts-kolen-commissie eerst moe ten voldaan zijn en beslissen, dat er geen gebrek aan kolen is voor 't binnenland. juist niet naar uit, alsof het veel huur moet doen.» «Laat ons nu toch san land gaan,» zei mr. Meeson, «dan komen we tenminste eindelijk eens uit die allerakeligste boot.» En Augusta was het met hem eens. Het zeil werd dus binnengehaald, de riemen werden buiten boord gebracht en de beide matrozen roeiden een kleine door de na tuur gevormde haven binnen, die in de baai uitmondde en een minuut of tien daarna betraden zij den vasten beganen grond, tenminste als één plekje van Ker guelenland dat land waar het altijd regent, droog kan genoemd worden. Hun eerste gang was naar de hutten, die zij zoo straks hadden gezien. Het resultaat hunner be vinding was verre van bemoedigend. De hutten waren blijkbaar reeds een jaar of wat geleden gebouwd misschien wel bij gelegenheid van de expeditie, welke in 1874 den doorgang van Yenus hier had waargenomen, misschien ook door vorige schipbreukelingen. De beide loodsen zagen er althans erg vervallen uit. De wanden waren geheel met mos begroeid. Het dak was vol gaten, die den regen vrij door lieten. De gevolgen daarvan waren zicht baar in allerlei champignons, die op den vloer tusschen de reten groeiden. En toch, niettegenstaande al die ernstige gebreken verdiende deze hutten, toch verre de voor keur boven de vrije lucht. NIEUWSBLAD voorlietLandvanHeusdgoenAltena, deLangstraatendegomnieiBrwaarE) x VAN 5 (Wordt) vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1