Fa. ALPH- HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Winsumer Zalf *s-BOSnp I in. <3.© nieuwste modellen. I Levering onder garantie van breuk en bij levering. Vughterstr aat 19. Bazar te Heusden. v TELEFOON 715. De slaapziekte in Londen. 55 gevallen geconstateerd. De slaapziekte, waarvan zich steeds eeni- gen tijd te Londen gevallen hebben voor gedaan en waarvoor de geneesheeren nog geen verklaring hebben gevonden, neemt in hevigheid toe. In den loop van de vorige week werden in Londen 55 geval len geconstateerd, hetgeen veel is verge leken bij de daaraan voorafgaande week, waarin slechts 23 gevallen werden waar genomen. «Het is een geheel nieuwe ziekte in deze streek», verklaarde een dokter aan een verslaggever van de «Daily Maik. Het is een raadsel, daar, ofschoon de slaap een van de meest gewone verschijnselen is, sommige patiënten een aanval van delirium kiijgen en dan juist dagen lang nietkunrien slapeu. Een van de allereerste symptonen is hoofdpijn in den vroegen morgen. Het is ook een buitengewone noodlottige ziekte. Dertig tot vijftig percent van de paiiënten sterven er vroeger of later aan. Deze vreemdsoortige ziekte is evenwel niet de zelfde als de zoo bekende slaapziekte, die in Afrika voorkomt. BINNENLAND. Tegen den achturendag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer heeft zich met een adres ge wend tot de minister van Arbeid en van Landbouw, met bezwaren tegen de invoe ring van de 45-urige werkweek. Daarin wordt er op gewezen, dat de heerschende malaise in handel en industrie is toe te schrijven niet aan overproductie maar aan onderconsumptie, als gevolg van de groote duurte en dat slechts vermeerdering van arbeids-prestatie verbetering kan brengen. De economische gevolgen van verkorten arbeidstijd blijken reeds uit de moordende concurrentie van de naburige landen, met name Duitschland, Tsjecho-Slowakije en andere, tegenover welke onze industrie machteloos staat. De Kamer verzoekt ten spoedigste in trekking of langdurige opschorting der wet op de 45-urige werkweek, ten einde ver dere inzinking van handel en nijverheid tegen te gaan. o IUyale beloenitig. Zaterdagmiddag vond een conducteur van lijn A onder den rit van de Staats spoor naar het Frankenslag te 's Graven- hage in zijn wagen een pot tefeuille, welke een bedrag van f 10.000 bleek te bevatten. De conducteur nam de portefeuille on middellijk in beslag, liet den inhoud con troleeren door twee passagiers en bracht daarna de portefeuille met inhoud, met de geteekende verklaringen van de twee pas sagiers, naar het hoofdkantoor der II. T. M. Daar was ook de eigenaar reeds aanwezig, die den eerlijken vinder beloonde met een.... dank je wel, waarna het royale heerschap zonder meer verdween. Weer aan 't werk. Op de sigarenfabriek der firma Spaan en Bertram te Rhenen zal deze week het geheele personeel aan het werk worden gesteld. De papierfabriek van de firma Van Gel der Zonen te Wormerveer, die vier weken stil stond, is nu weer aan hei werk, met twee papiermachines. Men hoopt spoedig het volle bedrijf weer in gang te zetten. Scheidrcchter gesteenigd. Zondag na afloop van den voetbalwed strijd zijn te Gorinchem ongeregeldheden voorgevallen. Een gedeelte van het pu bliek was het niet eens met den scheids rechter, dien men met steenen wierp. Ook de inspecteur van politie werd getroffen. Een paar straten werden door de politie afgezet, waardoor de scheidsrechter in veiligheid kon gebracht worden. Een der belhamels werd gearresteerd. o Couctturs Hemelvaartsdag. Aan het op Hemelvaartsdag te Culem- borg te houden muziek- en zangconcours zullen uit onze environs de volgende ver- eenigingen deelnemen 4e afd. Gemengd Koor; Aurora te Gameren. 4e afd. Fanfare: De Volharding te Kerkwijk. 4e afd. Harmonie Heusdensche Harmonie te Heusden. 3e afd. Gemengd Koor Eendraeht zij ons streven te Herwijnen. Ie afd. Fanfare Wilhelmina te Veen. Nooit Gedacht te Almkerk. Marschwedstiijd Aan den te houden marschwedstrijd wordt deelgenomen door 11 vereenigingen waaronder St. Catharina te Den Bosch. Nooit Gedacht te Almkerk. Kunst en Vriendschap te Maurik.- Russische fondsen. De Bond van Nederlandsche Beleggers zal een petitionnement aan H. M. de Ko ningin richten, waarin het bestuur o. a. zegt, dat minstens 180.000 Nederlandsche mannen en vrouwen door de annuleering der Russische fondsen ernstig gedupeerd zijn en het overgroote deel der gedupeerden moet worden geacht te behooren tot den z.g. kleinen middenstand dat vele kleine renteniers, alsmede talrijke weduwen en weezen door de anti-sociale terreur der Sovjet-Regeering zoodanig zijn benadeeld dat zij zich ten zeerste moeten bekrimpen, niet zelden zelfs gebrek lijden dat deskundigen als vaststaand aannemen dat de Russische waarden zich ten slotte zullen herstellen dat de tegenwoordige Russische Regee ring, naar verluidt, onder bepaalde voor waarden, althans ten profijte van de kleine beleggers in de landen, die in den wereld oorlog neutraal zijn gebleven, het annulee- ringsdecreet zon willen vernietigen dat de Russische regeering, die het huidige Sovjet-Bestuur zou opvolgen, aan de annuleering ongetwijfeid een eind zal maken dat het daarom niet anders dan billijk kan worden genoemd, wanneer van over heidswege ten behoeve van de gedupeerde bezitters van Russische waarden een on derzoek zal worden ingesteld. geneest uitsluitend steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, open beenen, winterhanden en -voeten, dauw-, haard en ringworm, zwerende borsten, oude en verwaarloosde, enz. enz. Verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten en Winkeliers en te Hrflisden bij J. N. W. Brugman, ^Coiffeur, Botermarkt 's- Bosch Gc/rs. Ver hees, Orthenstr. 28 en Vuch/erstr. 77 Gorinchem, Firma Sch/.n, Apoth. Hoogstr. Waalwijk, Di/g De Toko, t/o de MarktBaardw/k, G Bijnen. Waar niet verkrijgbaa/ is verkoopers govraagd. 1 Gen.-A gent J. DE XRIES, W itf§ïï itTiGrT) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Woensdagavond trad Mr. P. A. J. Ritter Jr.Hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, op voor de leden van het Nut. Als onderwerp was gesteld Het Bols jewisme in de Russische Oostzee-landen. Aanvangende met het weergeven eener dichterlijke ontboezeming van Mevr Henr. Roland-Holst, die het Bolsjewisme als een Heilstaat verheerlijkte, komt de beurt aan een Rus, die het Duitsch en Nederlandsch machtig is en op kalme wijze de spreekster bestrijdt, en zijne aanteekeningen tenslotte afstaat aan den heer Ritter, die daardoor de wetenswaardigheden uit eerste bron verneemt, We zijn getuigen van de «ter- reur<r, wonen bij het nationaliseeren in Riga met zijne verschrikkelijkheden tegen over de bourgoisie, die uit huis en hof verjaagd wordt om ten slotte op gruwelijke wijze te worden vermoord, alleen omdat zij vroeger tot de meer gegoeden hebben behoord. «Het begraven der dooden», dat eerst na enkele weken geschiedde ja nog zooveel meer, dat de toehoorders met af grijzen vervulde. i Het geheel werd opgeluisterd door licht beelden, die niet goed tot hun recht kwamen omdat de lantaarn niet goed functioneerde. De vergadering was niettemin zeer tevreden èn over het gehoorde èn over de keurige wijze van voordracht, zoodat zij geheel instemde met de woorden van den Voor zitter (den Heer Hilwig) aan den verdien stelijken spreker gebracht. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1921 ingelegd f22798.13 terugbetaald f13697.48. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6924. WTegens overcompleet, naar men zegt in verhouding tot het aantal ijzerbe werkers, is j.l. Zaterdag op de seheeps werf aan eenige timmerlui ontslag aange kondigd een heel verschil met circa een jaar geleden. De machinist Maas, van de Ver. Stoomb. Maatsch., had het ongeluk te Rot terdam met zijn knie op het dek te vallen, hetgeen zoo ernstig bleek, dat te Dordrecht de hulp van een Dokter moest worden ingeroepen. Het sterk gezwollen been, dat zeer pijnlijk is, laat niet toe thans de gevolgen van den val met juistheid te constateerer», zoodat hij ter verdere behan deling te 's Bosch met X-stralen zal worden onderzocht. Werkendam. Op 4 Febr. mochten de echtelieden Dirk Klop en Grete van de Werken den dag herdenken waarop ze voor 50 jaar in 't huwelijk traden Het heeft hun aan belangstelling niet ont broken. Woensdagavond zou bij het afladen van een der booten van de Rederij Fop Smit ook een paard gelost worden. Toen het dier op de brug kwam brak deze, zoodat het paard te water viel en verdronk Eigenaar van het pas gekochte dier is v d. M uit Almkerk. Andel. Loop der bevolking over 1920. Bevolking op 31 Dec. 1919 577 m. en 544 vr. totaal 1121. Gev. in '20: 19 m. en 33 vr. tot. 52 Geb. 16 13 29 Vermeerder. 35 46 81 Vertrokken 16 34 50 Overleden 15 9 24 Verminder. 31 43 74 Tot.vermeer.4 3 7 Bevolking op 31 Dec. 1920 581 m. en 547 vr. totaal 1128. Gesloten huwelijken 7. Hierven behooren 858 tot de Herv. Kerk 263 tot de Ger. Kerk 6 tot geen Kerk en 1 tot de R. K. Kerk. Almkerk. De Muziek vereeniging Nooit Gedacht» alhier zal op 5 Mei a s. (He melvaartsdag) aan het Groot Nationaal Concours van Harmonie- en fanfare gezel schappen te Culemborg deelnemen en wel in de 1ste afdeeling. Ook neemt genoemde vereeniging aan den Marschwedstrijd die aan dit Concours verbonden is, deel. Dezer dagen werd bij een land bouwer aan den Ippelschen dijk (Gemeente Almkerk) prbces- verbaal opgemaakt wegens overtreding d^r Arbeidswet. De Zang vereeniging «Eendracht maakt Macht» sqin den Ippelschen dijk al hier weid de vorige week verblijd met een gilt groot P10 van een vriend uit Rotterdam. Laat inzonderheid de Burgerij van den Ippelschen dijk hieraan een voor beeld nemen. Voor de Militie Jichting 1922 heb ben zich voor deze gemeente 33 personen ter inschrijving aangemeld. Door de Burgerij van deze gemeente werd de Muziekvereeniging «Nooit gedacht» alhier in de gelegenheid gesteld tot het oprichten van een «Muziektent». Wij hopen dat de Muziek-vereen. daarvan veel ge bruik zal mogen maken. Naar wij uit goede bron vernemen is aan den Heer Punt, Burgemeester, ver lof verleend zich tot 1 Mei uit .de gemeente te verwijderen, nadat hij reeds sinds half September 1919, wegens ziekte zijn ambt als Burgemeester niet meer .heeft kunnen waarnemen, zoodat dit verlof van de zijde der autoriteiten wel zeer genadig is. Gelijkertijd heeft de Burgemeester eene actie tegen de gemeente ingesteld, omdat hij over 1919 slechts f3500.heeft ontvangen, hetgeen volgens diens oordeel f5000.had moeten zijn. Dassen. Maandag 31 Jan. kwam de leege vrachtauto van de Coöp. graan en meelinrichting gevestigd Nieuwendijk, gem. Almkerk, in de z.g. Voorstenhoek, totn de bestuurder door onbekende oorzaak het stuur kwijt raakte en pardoes de rivier «de Dusse» inreed. De bestuurder kwam vrij met een natte broek zonder persoon lijke ongelukken. Het had heel wat in eer men het geheel op het droge had. Elshont. De laatste voordracht van den cursus in paardenkennis werd alhier gehouden in het congregatiegebouw, en werd door een dertigtal deelnemers gevolgd. Eethen. De dorpsgemeenschap, de «Gemeente genaamd, heeft in den toren eigendom der N. H. gemeente alhier een nieuw uurwerk doen plaatsen, 't welk is geleverd door den heer B. Eijsbouts te As ten, Ned. Fabriek van torenuurwerken en carillons. Het is een torenuurwerk met constante kracht na éénmaal opwinden acht uur loopend, met slagwerk voor heele uren voluit en de halve uren één slag. 's Gravenmoer. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, dat hier burgerrecht had sedert vele jaren, gaat aan kant. Be roepingen en benoemingen worden thans voor tien jaren in handen gesteld van den kerkeraad. Genderen. In den vlashandel is de laatste dagen wat meer leven gekomen. Wat hier zelden gebeurde, zag men de vorige week, n.l. dat vlas aan huis werd opgekocht, hetgeen natuurlyk gepaard gaat met vluggeren handel ter Rotterdamsche beurze. De prijzen, welke varieeren van f 1.40 tot f2.per K.G., zijn echter nog lange na niet loonend, zoodat mag worden aangenomen dat bij deze prijzen nog een verlies wordt geleden van gemid deld f400.per HA. Komt dan ook geen grootere verbetering in de prijzen dan zal de vlasindustrie, welke zeer was uitgebreid, weer een gevoeligen knak krijgen. Herpt. Heden werd alhier de cursus in paardenkennis geëindigd, die met veel belangstelling door een twintigtal deelnemers werd gevolgd. De Heer W. F. Hilwig, Rijks-veearts te Heusden, wist door zijne duidelijke en leerrijke voordrachten deze cursus aangenaam en nuttig te maken. Zondag a.s. zal de tooneelvereeni- ging de handboogschuttel ij «Ons genoegen« eene uitvoering geven te Oudheusderi in de zaal van Mej. Goesten. We wenschen de leden veel succes Door het zachte weer der laatste dagen beginnen sommige peren hoornen sterk uit te botten zoodat de vruchten knoppen reeds te onderscheiden zijn. De prijs der vette varkens is hier ook steeds dalende. Voor een gewicht van ongeveer 100 K.G. wordt riu tot 85 ct. per pond, schoon gewicht, besteed. Haarsteeg;. Dinsdagavond is het jaar vergadering geweest van den Boerenbond. Opkomst zeer goed. Notulen goedgekeurd. Ledental op 1 Jan. IJ. 209. Een klein batig saldo kon geconstateerd worden. Volgde verslag van de instellingen boter- fabriek, boerenleenbank, waarvan de om zet in 't afgeloopen jaar ruim f 330.000 bedroeg onder een ledental van 110. Volgde de brandassurantie met 130 ver zekerde panden, de kalveren verzekering met 122 leden, de ongevallenverzekering met 28 personen. Hierover een krachtig woord van onzen secretaris H. v. d. Brandt Pz., die namens den heer Litjens deze verzekering in het belang der leden aan beval. Eindelijk deed de directeur van het pakhuis, P. v. Engelen, een kort maar goed verslag van den omzet ruim 25 en een half duizend gulden te zamen. Nog sprak hij over cTe coöperatieve handels- vereeniging. Na deze verslagen volgde de de periodieke bestuursverkiezing. Kaatsheuvel. De schoenfabriek van dhr. B. v. d. Hoven is deze week geheel stopgezet. Het aantal werkloozen bedraagt veertig. Nederhemert- Terwijl K. V. alhier, op de scheepswerf te Heusden zyn werk zaamheden verrichtte, kwam hij in aan raking met een draaibank, zoodat zijn arm werd gekneusd, en geneeskundige behan deling noodig was. Raamsdonksveer. Gedurende de maand Januari passeerde de Rolbrug totaal 898 op- en afvarende steombooten en zeilschepen met een inhoud van 71509 scheepston. De echtelieden P. Verduijn en H. Heijstek herdachten in allen eenvoud hun 55-jarige Echtvereeniging en mochten van verschillende ingezetenen blijken van be langstelling ontvangen. In de maand Januari werd aan het postkantoor alhier c.s. ingelegd f22668.74 en terugbetaald f 7000.84. De firma Huijsman en Lankhuijzen gedachten hoe de heer J. Kommers voor 40 jaar bij haar in dienst trad. De laatste 25 jaar was genoemde K. als persbaas werkzaam. Een lijst circuleert door de gemeente teneinde hierop handteekeningen te ver zamelen om die aan de bevoegde autori teiten te zenden, met verzoek de gemeente in een hoogere klasse te brengen. Moesten wij de vorige week nog f 5 per H.L. antkraciet betalen, thans kunnen we die volop verkrijgen voor f 3.60 per eenheid vrij thuis bezorgd. Tot groote blijdschap van het Be stuur van het Groene Kruis ontving het de mededeeling dat de Diaconie der Ned. Herv, Gemeente een subsidie van f 150 verleende. De Bazar voor het Gr. Kruis is schitterend geslaagd. De bruto opbrengst bedraagt ruim f 1500 na aftrek van de onvermijdelijke kosten zal er nog een aar dig bedrag voor genoemde Afdeeling over blijven. Met de grootste voldoening mag de Dameskrans, presidente Mevr. P. A. v. Dongen-Recter op dezen Bazar terugzien. Dit is nu de derde maal dat de krans met reuzensucces een Bazar organiseerde. Bij de landbouwer C. K. werd een koe zoo schuw dat zij niet te genaken wasvandaar dan ook dat ze dood ge schoten moest worden. De scholier M. T. sprong van een auto, die met tamelijken vaart reed. Hij viel zoodanig, dat hij boven zijn oog een tamelijk diepe wonde kreeg. Sleenwijk. Wegens het niet aanne men der benoeming door den Heer G. M. Kamsteeg, is door het centraal stembureau tot lid van den Gemeenteraad benoemd de heer A. Visser Arn.z. te De Werken. Voor de militielichting 1922 hebben zich alhier 51 personen doen inschrijven. Ten nadeele van O. P. alhier is Dinsdag j.l. een rijwiel ontvreemd. Schreven we onlangs dat de boomen langs den rijksstraatweg vermoedelijk zou den verdwijnen, reeds verleden week zijn ze, ondanks de pogingen welke waren aange wend om dit stuk natuurschoon te behou den, onder den hamer gevallen. Zelfs werden prijzen als f 260 per stuk besteed. Waalwijk. In een gehouden verga dering van B. en W. werd besloten de prijzen der cokes met 60 ct. per H.L. te verlagen, zoodat de prijs thans isgrove cokes fl.25 en geklopte fl.45. Zaltbommel. De 15-jarige W. is eindelijk gesnapt bij 't lichten van een muntmeter, wat reeds meermalen door hem gedaan moet zijn. De politie heeft hem gearresteerd. Ingekomen voor den Bazar bij de Zus ters van N. N. f 10. van N. N. f 5 v. d. S. f 1, van N. N. f 0.50. van N. N. f 1. van K. B. uit K. f 5. van C. R. kleedje. van J. v. U. toiletkussen 2 zilverbon- boekjes, taschje. van C. v. G3 toiletkussen, van A. S. werkzak. van mevr. O. etui met toiletartikelen, van mevr. B. uit Gr. boter- en kaas messen, 3 zakdoekjes, armband, kleinig heden voor den grabbelton. van Zs. A. v. G. uit D. kussen, 2 kleed jes, boekomslag, postzegeldoosje, doos zeep, boekenlegger. van S. v. D. flesschenbeschermer, bon bondoos. van S. stel vaasjes. INGEZONDEN. M. d. R. De steenkolen verminderen algemeen in prijs ook hier ter plaatse, en ook de prijs van de cokes is hier eenigszins verminderd maar de gasprijs heeft nog geen wijziging ondergaan, hoewel dit in verschillende plaatsen reeds het geval was. "Wanneer komt Heusden aan de beurt EEN GASVERBRUIKER. Burgerlijke Stand. WERKENDAM. Geboren: Willem, z. v. M. de Jongh en A. J. Kieboom Isaac Jan, z, v. W. Boeide en E. J. SchriekIJke, z. v. A. v. d. Wiel en M. Mol. Getrouwd: W. P, Kenniphaas 27 j. en E Mobach 27 j.J. L. v. Gooi 25 j. en A. W. Ippel 24 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2