Ook voor kinderen De jongen legde een volledige bekentenis af, toen hij door de politie werd gearres- steerd en beschreef het verhaal van zijn moordaanslag tot in nauwkeurige bijzonder heden. o Smokkelaars. Voor het woekergerecht te Dusseldorf is een heele bende smokkelaars tot lange ge vangenisstraffen en 400.000 Mark boete veroordeeld. De smokkelaars reden geregeld van de Hollandsche grens met vrachtauto mobielen, waarin zich zoogenaamd lijken zouden bevinden, naar Dusseldorf en Keulen Door een toeval, doordat een dezer auto's door een botsing^beschadigd werd, kwain het bedrog aan het licht, o LTwce meerdenaars in Engeland terechtgesteld. Een luguber schouwspel. Londen, 4 Febr. De Londensche beul Pierpont heeft hedenmorgen om 8 uur in de strafgevangenis te Wandsworth een dubbele executie uitgevoerd, hetgeen sedert lang niet in Engeland is voorgekomen. Opgehangen werden de beide jeugdige moordenaars Field en Gray, die eenigen tijd geleden waren gearresteerd in verband met den moord op een Londensche typiste, waarmede beiden te Eastbourn hadden kennis gemaakt. Tot de gelijktijdige executie was beslo'en in de verwachting dat zij op het schakot de waarheid zouden bekennen. Dit is echter niet geschied en beide jonge mannen lieten hun leven aan de gaig. Zij werden om zes uur in hun cel gewekt, gebruikten het galgemaal en rookten de hun verstrekte sigaretten, die gewoonlijk een bedwelmend middel bevatten. Twee verslaggevers werden bij de executie toegelaten, op voor waarde, dat zij slechts de voltrekking van het vonnis zouden constateeren. Blijkbaar stond deze ongebruikelijke tegenwoordigheid ook jn verband met het feit, dat men op het schavot een bekentenis van Gray ver wachtte. Een rcrklikiter ter dood veroordeeld. ;Het Assizenhof van Antwerpen heóft dezer dagen bij verstek de herbergierster Peeters uit Moll ter dood veroordeeld, die op groote schaal Belgen aan de Duitschers had verraden. Na den inval der Duitschers begon zij haar man te helpen brieven over de Nederlandsche"grens te brengen, doch daar zij vond, dat zij niet voldoende be- taad werd, bood zij (jaar diensten aan de Duitschers aan en begon met haar eigen man te doen aanhouden en wegvoeren. Meer dan tachtig personen uit de Kempen, Antwerpen, Brussel en Bergen, eenige Franschen en zes Russische krijgsgevangenen werden door haar aanwijzingen aan de grens gevangen genomen en tot dwang arbeid veroordeeld. In 1916 diende zij tot »gids« aan een groep van 32 man, die zij bij Lommei in een Duitsche hinderlaag lokte, waarbij een der mannen werd doodgeschoten. Na den wapenstilstand nam zij de vlucht onder bedreiging harer medeburgers haar herberg werd vernield. Ernstig mijnongeluk te Dortmund. Dortmund, 5 Febr. Gisteren heeft in de myn »Mont Cenis« een instorting plaats gehad. Een steiger stortte naar beneden. Een voorman en vier mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Onmiddelijk snelde de reddingsbrigade te hulp, doch tot nu toe was het niet mogelijk verbinding met de afgeslotenen te krijgen. Men vreest dat allen zijn omgekomen. VAN ALLES WAT. Slaapziekte. Eenige patiënten lijdende aan islaap- ziekte®, zijn in het Wilbeiminagasthuis te Amsterdam opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. Donker Januari. Het aantal uren met zonneschijn in De Bilt bedroeg in Januari slechts 35 tegen 54 uren normaal in die maand. Meded. Kon. Nederl. Meteor. Instituut. Welken Smith loet (I Hebben Het nieuwe Londensche adresboek bevat 17j kolom met den naam Smith. Dit zijn alleen nog maar de zakenmenschen resten nog de particulieren met dien naam xTimesc. o— Iets Nieuws onder de Zon 1 Nadat de. directie der St. Ives Mines, Cornwall aan de bij haar in dienst zijnde mijnwerker den huidigen crisis-toestand in het bedrijf had uiteengezet, gaven deze laatsten volkomen toe dat de tegenwoor dige tin-prijzen absoluut onvoldoende waren om het bedrijf gaande te houden en ver bonden zich 1 per man en per maand aan de directie af te dragen. Deze gelde lijke tegemoetkoming vormt natuurlijk onder de tegenwoordige omstandigheden een niet te versmaden steun. sThe Financial News. o Onderwijs en Drank in Engeland. In het komende jaar zal in het Ver- eenigde Konir krijk 97.406.548 worden uitgegeven voor onderwijsdoeleinden, waar van 60 millioen komen uit directe en 37 millioen uit indirecte belastingen. Wij geven 67 millioen uit voor opvoeding en 500 mil lioen voor drank. »Wat«, vraagt Dean Weldon, »zai men zeggen van een ge meenschap, die in een tijd van algemeene verarming in één jaar 500.000.000 uitgeeft aan sterken drank »Public Opinion®. o Dat in Banketletters Bevorderd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau »met de zwaarden®, Hama- nanghoe Boewono Senopati Inga logo Abdur- rachman Sajidin Panatogomo Kalifatoellah den VII, Sultan van Djokjakarta. >Ned. Staatscourante o Het Kanaal ran Panama. In het afgeloopen jaar maakten 2814 schepen gebruik van het Panama-kanaal. Deze vervoerden in het geheel 11.300.000 ton goederen. Van deze schepen voerden 45 pCt. de Amerikaansche en 30 pCt.de Engelsche vlag. ^Shipping World®. zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelyk in te nemen en aan genaam van smaak. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. INVALIDITEITSWET. Jammer Ruim een jaar na het in werking treden der Invaliditeitswet doen zich reeds de treurige gevolgen voor van de gebrekkige belangstelling die vele arbeiders in deze toonen. Velen schijnen nog niet voldoende door drongen te zijn van het groote sociale doel dezer wet, en staan er nagenog geheel onverschillig tegenover. Eerst nadat er slachtoffers gevallen zijn gaan de oogen open, maar dan is het voor de betrokkenen reeds te laat. Wij vestigen daarom de aandacht onzer iezërs op het voorgevallene binnen het ge bied van den Raad van Arbeid te Tilburg. Een zekere G. van L. te H. was op 3 Dec. 1919 ar beider in loondienst, echter niet in het bezit eener rentekaart. Ook de werkgever achtte het niet noodig dezen arbeider op zijn nalatigheid te wijzen. De arbeider werd November 1920 ziek, overleed einde December 1920, nalatende een weduwe en drie kinderen, waarvan het jongste nog geen jaar oud. WTare deze arbeider nu in het bezit ge weest van een rentekaart, dan zou ten be hoeve zijner weezen door de Rijksverzeke ringsbank jaarlijks een bedrag van f 187.20 worden uitgekeerd. Alieen door het feit, dat deze arbeider niet doordrongen was van zijn groot belang bij deze verzekering, komt dit gezin niet in aanmerking voor rente. Wij vragen ons af hoeveel slachtoffers er nog zullen moeten vallen, alvorens ieder arbeider zal beseffen welke voordeeien hij zich zelf (bij invaliditeit en ouderdom) en zijne nabestaanden (bij overlijden) kan ver schaffen door aan zijne verplichtingen in gevolge de Invaliditeitswet te voldoen. In 1920 werden door de Rijksverzeke ringsbank toegekend 7302 Ouderdomsrechten tot een totaal bedrag van f 1,105.442.per jaar, 218 Weduwenrenten tot een totaal be drag van f 39.579 02 per jaar, 767 Weezenrenten tot een totaal be drag van f 141.383.32 per jaar. Voor den Raad van Arbeid te Tilburg gelden de volgende cijfers 187 Ouderdomsrenten tot een totaal be drag van f 28.158.per jaer, 5 Weduwenrenten tot een totaal bedrag van f 936.per jaar, 21 Weezenrenten tot een totaal bedrag van 3.931.20 per jaar. Dat ook artikel 99 en 100 der Invali diteitswet loyaal worden toegepast, blijkt hieruit in 1920 op kosten van de Rijks verzekeringsbank 209 verzekerden ter ver pleging in een sanatorium en 166 verze kerden ter observatie werden opgeuomen, waarbij verdere verpleging alsnog kan volgen. Door tusschenkomst van den Raad van Arbeid te Tilburg worden opgenomen 5 verzekerden ter verpleging en 3 verzeker den ter observatiebij deze laatste zal nader worden beslist of verdere verplegirg nog nuttig is. Arbeiders, die nog geen rentekaart heb ben, raden we nogmaals aan zich aan te melden bij den Raad van Arbeid. Begrijpt uw belang. Wat over zekeren van L. te H. in bovenstaand stukje gemeld wordt, kan ook U overkomen. Denk eens aan de finanieële schade, die gij U en de Uwen knrit aandoen. Bedenk, dat gij daarnaast strafbaar zijt. Wacht geen dag langer Nationale Silitie. Voor lichting 1924 zal pCt. der manschappen worden opgeleid tot militie onderofficier de z.g. ïcompagnies-korpo- raals® worden niet meer aangesteld. o Nederland'! 350-jarig onafhankelijk bestaan In Den Briel heeft zich een commissie gevormd ter voorbereiding eener nationale herdenking op April 1922 van den 350- jarigen geboortedag van Nederland's vrij en zelfstandig bestaan. o Uitroer ran wilgenhout. Tot nadere aankondiging is met ingang van heden dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van wilgenhout (w.o. wilgenteen en wilgenstokken geschild en ongeschild) vallende onder het uitvoerverbod van alle hout. o Eeu woeste reehouder. Toen Vrijdagmorgen om 7 uur de vee houder R. v. d. Lee te Weesp zich aan de melkfabriek der firma P. Eekel aldaar vervoegde om zijn melk af te leveren, kwam de politiechef Krap er bij, teneinde monsters te trekken van de aangebrachte melk. Wie schurftig is vreest den roskam en dat scheen het geval te zijn met v. d. Lee, die aandeelhouder commissaris is van genoemde melkfabriek. Hij weigerde aan vankelijk, doch de monsters werden geno men terwijl den veehouder verzocht werd mee naar het "bureau te gaan. Nauwelijks stonden de monsters in flesschen op tafel of ons boertje zag kans, ze op één na er af te slaan en te verbrijzelen, waarna hij ook den politiechef te lijf ging, waardoor deze zich genoodzaakt zag met zijn revol ver den woesteling van het lijf te boliden. Tijdens de worsteling zag v. d. Lee ook nog kans de laatste ffesch stuk te slaan. De politie had dus blijkbaar niet voor niets de monsters getrokken. Dit muisje zal den veehouder wel een staartje hebben. Een gunstige uitzondering. Men meldt uit Zeelst De gebr. Bazelmans, sigarenfabrikanten alhier, besloten hun werkvolk tegen het oude loon te laten doorwerken. Hun siga renfabriek is nagenoeg de eenige die bijna onafgebroken heeft doorgewerkt. -o Loonsverlaging. Aan het personeel »Steunt Elkander® te Tilburg is 20 pet. loonsverlaging aangezegd. Zaterdagavond had genoemd personeel in dit verband eene spoedeischende vergadering in de R. K. W. V. De firma Bijkamp, goud- en zilversme derij te Steenwijk, heeft haar uit ongeveer 20 personen bestaand personeel aangezegd het loon met 20 pet. te zullen verlagen. Neemt men hiermee geen genoegen, dan zullen allen met 8 of 14 dagen ontslagen worden. De confectiefabriekeu. In een te Rotterdam gehouden verga dering van den LandeJijken Bond van Confectiefabi ikanten werd na eenige dis cussie besloten de fabrieken zooveel moge lijk aan den gang te houden, bij de Regeering op valutatoeslag aan te dringen en de fabrikanten individueel vrij te laten wat betreft de invoering van wachtgeld regeling. o De slaapziekte. Te Amsterdam hebben zich eenige ge vallen voorgedaan van de z.g. slaapziekte, die zich reeds in het buitenland en in het Zuiden van ons land vrij veelvuldig voor doet. Men is van meernng, hier te doen te hebben met een nieuwe phase van de Spaansche griep. De meeste gevallen zijn lichter zijn er echter enkele bij, die een ernstiger vorm aannemen. Te Haaksbergen doen zich 2 nieuwe gevallen van slaapziekte voor. o De broodprijs te Amsterdam. Een nieuwe verlaging. Naar wij vernemen worden door wet houder Miranda met de bakkerspatroons te Amsterdam besprekingen gehouden, die zeer waarschijnlijk zullen leiden tot een nieuwe aanmerkelijke verlaging van den broodprijs die dan binnen eenige weken zal kunnen ingaan. Era zeldzaam jubileum. Te Bergum heeft een niet alfedaagsche plechtigheid plaats gehad. Het betrof de viering vau de 70jarige echtverbintenis van Johannes Tjallings Huizinga, geboren 2 September 1828 te Bergum, en Antje Bastiaaris Hogendonk, geboren 19 November 4831 te Suameer, dus 92 en 89 jaren oud. Beide nog krasse oudjes verheugen zich nog in een tamelijk goeden welstand. En hoewel hun huwelijksbootje soms door stormen geteisterd werd, kwam 't eindelijk in kalmer wateren. Begrijpelijk, dat de belangstelling groot is geweest en gelukwenschen van heinde en ver waren ingekomen. o Faillissementen in Nederlaud. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Februari in Nederland uitgesproken 33 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Februari 1921 153 faillissementen tegenover 128 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. o De eierprijs. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging Vooruitgang te Rotterdam heeft aldus de »N. R. Ct.® het volgende telegram gezonden aan den minister van landbouw Verzoeke uitvoer eieren stop te zetten. Maandag jl.prijs 13, nu 15, volgende week 17 ct. en niet te koop. De Arbeidswet. Tot dusver zijn, sedert het in werking treden der Arbeidswet op 24 October j.l. ongeveer 6000 bewilligingen in het laten verrichten van overwerk uitgereikt. o Van Speyk. 5 Februari was het 90 jaren geleden dat de luitenant ter zee Van Speyk zich voor Antwerpen met zijn kanonneerboot in de lucht liet springen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Het Garneval, dat vroeger zooveel drukte veroorzaakte en de aanleiding was tot dronkemans- en vechtpartijen, heeft een rustig verloop gehad. In enkele café's was bal en men vermaakte zich met muziek en dans, en van wanordelijkheden vernamen we niets. De koffiehuishouders klagen over het geheel, afgescheiden van deze vastenavond- dagen, dat er geen verteering meer gemaakt wordt en het bezoek met den dag geringer wordt. De verhoogde accijns en de daar door verhoogde prijzen van de consumptie zuilen daaraan niet vreemd zijn. Werkendam. Zondagavond is W. S., een oude man, op weg van Buldersteeg naar Werkendam, door de duisternis mis leid, te water geloopen en verdronken. Beneden-Langstraat. In jden hooi handel is zeer weinig amino, waardoor de prijzen al steeds omlaag loopen. '*Men be steedt voor het beste handelshooi f 20 k f 22 per 500 K.G. De pachters van hooi land hebben beslist met verlies gewerkt. Capelle. Loop der bevolking over 1920. Toestand 31 Dec. 1919 2439. Gevestigd179 Geboren67 Vermeerdering246 Vertrokken169 Overleden 26 Vermindering195 Vermeerdering gedurende 1920 54 Toestand 31 Dec. 1920 2490 Het echtpaar G. Meijer -Vos vierde j.l. Maandag in alle stilte zijn gouden huwelijksfeest. Begrijpelijkerwijze ontbrak het niet aan de noodige bewijzen van- be langstelling. Van harte hopen we dat Gerrit Meijer en Jacoba Vos nog eenmaal hun diamanten bruiloft mogen vieren. Gedurende de maand Januari 4921 werd op de Rijkspostspaarbank op het hulppost kantoor alhier ingelegd f2082,87 en terug betaald f 1870,96. Het aantal inlagen bedroeg 52, dat der terugbetalingen 20. Er werden 126 telegrammen behandeld, terwijl 470 telefoongesprekken gevoerd werden. Naar men ons mededeelt hoopt Ds. J. H. Paddenburgh, predikant bij de Ned, Herv. Gemeente alhier op 20 dezer afscheid van deze gemeente te nemen, wegens vertrek naar Elspeet. Op 47 dezer des avonds te 7 uur hoopt Ds. De Graaf te Raamsdonk voor de A.-R. Kiesvereen. alhier een lezing te houden in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendyk. Onderwerp Een offer ge vraagd. Tot sub-ontvangster der Rijksbelas tingen is voor deze gemeente benoemd Mej. J. A. Verheijden. Het aantai ingeschrevenen voor de militie '22 bedraagt voor deze gemeente 29. J.l. Zondag speelde Exelsior II uit deze gemeente een vriendschappelijken match tegen Brabantia II te Waspik, welke e»ndigde in een 10 overwinning voorde Capeische spelers. Drnnen. Een goede buur is beter dan M. K. en M. H. woonden naast elkaar, dech 't ging niet te best tusschen beiden. Er was weer iets niet in orde en het feit deed zich voor dat H. een klein jongetje van K. om de ooren sloeg. De vader zag zulks en zeide tegen H. »dat moet u mij doen®. Deze was aanstonds bereid, doch in plaats van om de ooren, sloeg hij zijn buurman met een knuppel tegen de beenen en wel zoo erg dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op advies van den dokter moest K. naar 't Ziekenhuis te 's Bosch, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Genderen. De Geref. Jong.-Vereeni- ging «Maranatha® hoopt D. V.. op Maan dag 21 Febr. a.s. hare gewone jaarverga dering te houden in de Geref. Kerk. Gravenmoer. Blijkens de in Januari gehouden veeteiling zijn in deze gemeente aanwezig 3 hengsten, 12 ruinen, 25merriën, 5 veulens, 176 melkkoeien, 13 melkvaar- zen, 5 stieren, 92 kalveren, 33 pinken, 6 stuks mestvee, 78 varkens, 35 biggen, 116 geiten, en 10 schapen. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 43 tele grammen, waarvan 18 verzonden en 25 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 79. Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 3136.97 en terugbetaald f 823. Ter voldoening aan het Synodaal besluit om het predikants tractement op minstens f 2500.te brengen, hebben heeren Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier besloten om een Kerke lijke omslag in te voeren. Maandagavond gaf het fanfarecorps jEuterpe® in de zaal van M. J. de Geus hare laatste winteruitvoering, die welge slaagd mag heeten. Herpt. Deze gemeente telt ongeveer 600 zielen, doch moet dit jaar f 8000 voor hoofde'yken omslag offeren. Naar wij vernemen bestaan er plai nen dit jaar alhier een bijzondere R.K. school te bouwen. Een terrein is daarvoor reeds aangekocht. Heesbeen. Bij een 14-jarig meisje doet zich hier een geval van hikziekte voor. Meeuwen. Op 27 Febr. e.k. hoopt Ds. S. Galembos, uit Hongarije tweemaal op te treden in de Geref. Kerk alhier. Oudendijk. Donderdagavond hield de heer v. d. Hur k, hoofd-inspecteur der Coöp. Raiffeissenbank te Utrecht, in het lokaal der Openb. Schooi een lezing over de wer king van een Boerenleenbank. Na een korte inleiding schetste spreker het ont staan en de werking van zoo'n bank in 't algemeen. De gebrekkige regeling van het iandbouwcrediet deed zich vooral in de jaren na 1870 steeds meer gevoelen, van daar dat in 1886 een Staatscommissie werd ingesteld die tot opdracht had te onderzoeken naar de oorzaak van den ach- teruiigang van de landbouwende bevolking. In 1890 bracht zij rapport uit en was zij van oordeel dat voornamelijk de gebrek kige regeling van het credietwezen, de oorzaak was. Eerst dacht men toen door hulp van den Staat, in dezen toestand ver betering te brengen, maar anderen hadden hun oog gericht op Duitschland, waar de landbouwers zeiven banken hadden opge richt, die allen met succes werkten. Frederich Wilhelm Raiffeissen, burge meester van een kleine plattelands ge meente, 'gaf in 1864 door de oprichting van een aankoopvereeniging, den eersten stoot, die later de oprichting van landhouw- banken ten gevolge had, vandaar ook nog den naam Raiffeissebank. Na 1890 ging men dan ook in ons land probeeren, «iet subsidie van het Rijk zulke banken tof stand te brengen, en door de heilzame werking dier banken, zijn zij thans over het geheele land verspreid en gaat hun aantal reeds de 1200 te boven. Hierbij zijn bij de Centrale bank te Utrecht (neu- tralebank) ruim 6 pCt. banken aangesloten, de andere banken dragen meer een R.K. karakter. Breedvoerig stond spreker stil, wanneer en op welke wijze erediet verleend wordt, terwijl aan de besturen stipte geheimhou ding geboden is, zoodat het voor niemand een bezwaar kan zijn, van deze bank ge- w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2